Migren İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Migren İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Ataklar şeklinde oluşan baş ağrılarına migren denmektedir. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülmektedir. Migren ağrılarının oluşma sıklığı kişiden kişiye değişmektedir. Bir kişide yılda birkaç defa bu ağrılar oluşabileceği gibi ayda sık karşılaşanlarda vardır. Migren ağrılarının tespitini yapmak için ağrı ile birlikte sese duyarlılık, bulantı ve ışığa duyarlılık görüldüğünde migrenden şüphelenebilir. Ancak yine de bu etkiler görülse dahi migren teşhisi sadece uzman doktorlar tarafından yapılabilmektedir. Peki, migren için hangi doktora gidilir?

migren icin hangi bolume gidilir
Migren için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Migrenini Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Migrenin altında yatan nedenlerin en büyüğü genetik yatkınlıktır. Ailede migren varsa görülme olasılığı yüzde 40’tır. Anne ve babanın migreninin olması durumlarında ise bu oran 75’lere çıkmaktadır. Migrenin bir diğer nedeni hormonlarda görülen değişiklikler olduğu için kadınlarda daha sık görülür. Özellikle kadınların adet dönemlerinde hormonal değişiklikler arttığı için bu dönemlerde görülme sıklığı da artar.

Migrenin Belirtileri Nelerdir?

Sık baş ağrısı çekmeniz sizin migren olduğunuzun göstergesi değildir. Migren ağrılarında ağrı genel olarak tek bir bölgede görülür ve yanında farklı belirtilerde aranır. Özellikle ses ve ışığa olan hassasiyetin artması, kusma migrenin neden olduğu baş ağrılarında görülen belirtiler arasındadır.

Migren ağrısı çeker kişi ayrıca çarpıntı, tansiyon düşmesi veya yükselmesi, baş dönmesi, kokuya olan hassasiyetin artması, uyuşma, gerginlik gibi belirtilerde görülebilir.

Migrenin Evreleri Nelerdir?

İlk olarak öncü başlangıç denilen evre başlar ve bu evre 1 saat öncesinde hasta tarafından hissedilebilir. Sonraki evre olan Aura evresinde ise kişi konuşmada zorluk çeker, uyuşma ve karıncalanma oluşur, görmede zorluk çeker. Aura sonrasında ise baş ağrısı evresi başlar. Başın bir bölümünde zonglayıcı ağrılar başlar. Bu evreye ulaşan ağrı artık artmaya başlar. Ağrı sonrasında ise çözülme evresine geçerek artık ağrının hafiflediği görülür. Düzelme evresinde ise ağrı tamamen ortadan kalkmış ve halsizlik gibi etkiler bitmiştir.

Migren Ne Kadar Sürer?

Migrenin başlaması ve bitişi kişiden kişiye değişen farklı süreler içerisinde gerçekleşir. Ortalama olarak 2 saat ile 72 saat arasında değişmektedir.

Migren İçin Hangi Doktora Gidilir?

Migren için hangi doktora gidilir konusunda ilk yapmanız gereken Nöroloji bölümü uzmanına başvurmaktır. Nöroloji bölümü uzmanı gerekli tanıları koyacağı gibi daha sonrasında gerçekleştirilecek tedaviler içinde uygun tedavileri sürdürecektir.

Migrenin Tedavisi Var mı?

Migrenin kesin bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu konuda yapılan tedavilerde ağrıların şiddetini azaltmak ve migren ağrılarının ortaya çıkmasına neden olan sebeplerin ortadan kaldırılması oldukça önemlidir. Bu noktada Auralı Migren başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

Migren Önleyici Yollar Nelerdir?

Beslenme her hastalıktan önemli bir etkendir. Migren gibi hastalıklarda ise aç kalmamak önemlidir. Kişi yeterli ve dengeli beslenmelidir. Gürültülü ortamlardan uzak durması gerekir. Stres normal baş ağrılarını tetiklediği gibi migreni de tetiklediği için stres yönetimi iyi bilinmelidir. Hormonların değişkenlik gösterdiği ilaçların kullanılmaması da önemli bir unsurdur.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın