KBB Neye Bakar?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kulak, burun, boğaz, gırtlak, baş, boyun, yutak ve yüz bölgesinin hastalıklarıyla ilgilenen tıp branşı olan Kulak Burun Boğaz bölümü, KBB olarak kısaltılır ve halk arasında da bu şekilde bilinir. Bu yazımda KBB neye bakar ve kulak burun boğaz bölümü hangi hastalıklara bakar gibi soruların cevaplarına değindim. Ayrıca kbb hangi ameliyatları yapar ve hangi şikayetler kulak burun boğaz bölümüne girer gibi internet ortamında bilgi kirliliği seviyesi yüksek olan konulara da açıklık getirmeye çalıştım.

KBB neye bakar başlıklı bu yazımda bahsedeceğim birçok hastalık için latince kelimeler kullanmak zorunda kalacağım. Bu latince terimler ve KBB ile ilgili aklınıza takılan hususları yorum bölümüne yazabilirsiniz. Elimden geldiğince cevaplamaya çalışacağım. Ayrıca “KBB doktoru” olarak bilinen uzman hekimler 6 yıllık tıp eğitiminin ardından 4 yıl boyunca bu branşın eğitimini aldıktan sonra bu ünvana sahip olurlar. Şimdi KBB’ye giren hastalıkları inceleyelim.

kbb neye bakar
KBB, kulak burun boğaz bölümü olarak bilinir.

Kulak Burun Boğaz Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Kulak burun boğaz uzman hekimleri önceki başlıkta da belirttiğim gibi temel olarak kulak, burun , boğaz, gırtlak ve yutak gibi bölgelerde oluşan hastalıkları ve bu hastalıkların tedavilerini incelerler. KBB bölümü bu bahsedeceğim hastalıkların birçoğunu farklı branşlarla ortak bir çalışma içerisinde inceler. Yine diğer bölümler gerekli görülmesi halinde KBB’den konsültasyon isterler. İşte KBB hastalıkları;

 1. Dış Kulak Yolu Hastalıkları
 2. Akut ve Kronik Otitis Media
 3. Sinüzit
 4. Rinit
 5. Benign Pozisyonel Paroksismal Vertigo
 6. Vestibüler Nöritis
 7. Meniere Hastalığı
 8. Otoskleroz
 9. Cogan Sendromu
 10. Akustik Nörinom
 11. Glomus Tümörleri
 12. Ani İşitme Kayıpları
 13. Yarık Damak
 14. Peritonsiller, Retrofaringeal ve Parafaringeal Abse
 15. Pierre Robin Sendromu
 16. Nazofaringeal Anjiyofibrom
 17. Nazofaringeal Kanser
 18. Laringosel, Laringomalazi
 19. Boyunda Kitleler
 20. Vokal Kord Paralizisi
 21. Tükrük Bezi Tümörleri
 22. Frey Sendromu
 23. Bells Paralizisi ve Diğer Fasiyal Sinir Hastalıkları
 24. Merkelson Rosenthal Sendromu
 25. Uyku Apne Sendromu
 26. Çene ve Yüz Travmaları

KBB Bölümüne Hangi Şikayetlerle Gidilir?

Kulak Burun Boğaz bölümü hekimine aşağıda liste halinde verilen şikayetlerinizden herhangi biri olduğunda muayene olmaya gidebilirsiniz. Hekiminiz sizi muayene edecek ve gerekli gördüğü durumlarda yönlendirmeler sağlayacaktır. Bu şikayetleriniz ile sadece KBB hekimine gidebilirsiniz ya da bu şikayetler dışında KBB hekimine gidemezsiniz gibi çıkarımlar tamamen yanlış olacaktır. Bu nedenle kendi durumunuzu yorum bölümüne yazarsanız sizin için en doğru yönlendirmeyi sağlayacağım. İşte hangi durumda KBB’ye gidebilirim sorusunun cevabı;

 1. Soluk yolunda ağrı
 2. Ateş
 3. Denge kaybı
 4. İşitmede zorlanma
 5. Bulantı ve kusma
 6. Kulaktan sıvı gelmesi
 7. Boğazda ağrı ve kırmızılık
 8. Bademciklerde büyüme
 9. Lenf bezlerinde büyüme
 10. Boğaza doğru bakıldığında görülen beyaz lekeler
 11. Yorgunluk
 12. Deri döküntüsü
 13. Baş ağrısı
 14. Öksürük
 15. Burun akıntısı ve tıkanıklığı
 16. Diş ağrısı
 17. Sabah baş ve boğaz ağrısıyla uyanmak
 18. Gece uykusunda sık sık uyanmak şeklinde gibi çoğaltılabilir.

Çoğu durumda KBB bölümü Nöroloji ile ortak tedavi planı yapabilir ve beraber çalışabilir. Ek olarak belirtmekte fayda olduğunu düşündüğüm diğer bir konu ise KBB’nin yaptığı ameliyatlar hususudur. Yakın gelecekte bu konuyla ilgili detaylı bir yazı hazırlayacak ve sizlere sunacağım. Bu noktada Nöroloji Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı yazımı okumanızı öneriyorum.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 26 Aralık 2017 tarihinde yazılmıştır. Ardından 3 Ekim 2019 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“KBB Neye Bakar?” üzerine 2 yorum

 1. sağ kulağımda ağrı çınlama ve uyuşma var kulağım da sürekli olarak bi akıntı var sebebi ne olabilir sonucunda kötü bir şey olur mu

  Cevapla
 2. Merhaba Erhan bey
  Umarım iyisinizdir.. Özetlemek gerekirse; 50 yaşındayım. Sağlıklı görünmeme rağmen zaman zaman tekrarlayan önemli iki farklı sorunum var. Her iki sorunum uykudayken ortaya çıkıyor.
  İlk sorunum; gece uyurken birşeylerin yolunda gitmediği nedeniyle ölüyorsun diyerek vücudum alarm veriyor ve aniden ayağa kalkıp yakınımdakilerden elimle dokunarak yardım istiyorum. Çünkü o sırada derin derin solumama rağmen aldığım nefes yetmiyor, konuşmada güçlüğü çekiyor, ayakta duracak kadar gücüm olmuyor, tutunarak destek alarak durabiliyorum. Kendime gelmem 5-10 dakikayı bulabiliyor.
  İkinci sorunum ise; Yine uykuda oluyor. Gece uyurken birşeylerin yolunda gitmediği nedeniyle ölüyorsun diyerek vücudum yine alarm veriyor ve aniden panikle ayağa kalkıp yakınımdakilerden elimle dokunup uyandırarak sırtıma vurmaları konusunda yardım istiyorum. Çünkü o sırada nefes boruma mide suyu veye asidi kaçması nedeniyle nefes borumdan nefes alamıyorum, nefes alamadığım için konuşmak istesemde konuşamıyorum. Adeta boğuluyorum. Sırtıma güçlü şekilde vurmaları sonrasında nefes almaya başlayabiliyorum. Epey önce sesimde kalınlaşma nedeniyle KBB doktoruna gitmiştim. Burnumda boğazıma doğru spiral kamera ile bakıp reflü olduğumu söylemişlerdi ve verdikleri mide konucu asit giderici vs ilaç ile sesim 1 hafta içinde düzelmişti. Evet ikinci sorunum reflüden kaynaklanıyor. Peki ilk bahsettiğim sorun neyden kaynaklanıyor anlayamadım. Fakat her iki durum çok kötü duygular yaşattırıyor insana. Genellikle midemde yanma vs olmuyor. Kola, siyah çay pek kullanmıyorum. Beslenmeme dikkat ettiğim halde geç yemek yediğim ve düşük yastık kullandığım durumlarda bu ölümcül reflü belasıyla karşılaşıyorum. Bunun ameliyatı genel anestezi kullanmadan (lokal anestesi olabilir) karnı yarmadan yapılabilen basit bir ameliyat mıdır? Bunun için tekrar KBB doktorunamı görünmeliyim? Yoksa Gastroentoloiji doktoruna mı görünmeliyim? Peki diğer ikinci durum neyden kaynaklanıyor, uyku aknesi belirtisi midir? Öyleyçe tedavisi ne şekilde olur? Vereceğiniz yanıt için şimdidek teşekkür ediyorum. İyi çalışmalar.

  Cevapla

Yorum yapın