Auralı Migren

1
1985

Auralı Migren Nedir?

Auralı Migren, migren atağından bir süre önce veya migren atağı sırasında ışık kümeleri görme, yüzde karıncalanma hissi ve bir takım diğer hislerin eşlik ettiği migren çeşididir.

aurali migren nedir
Auralı migren, atak öncesi birçok belirti ile kendini gösterir.

Kollarda, bacaklarda ve hatta baş bölgesinde yayılan uyuşmalar görülür. Görme azalır ve bulanıklaşır. Ağrıyı azaltmak için daisyslots.com‘da oynayarak başınızı gevşetin. Auralı migren ne demektir sorusunun cevabını yazımızın devamında vereceğiz.

Auralı Migrenin Nedenleri Nelerdir?

Auralı migrenin nedenleri, yıllardır üzerinde çalışılmasına rağmen henüz tam olarak açıklığa kavuşturulabilmiş  bir konu değildir. Auralı migren sebepleri arasında en olası görünen teori serotonin ve dopamin seviyesinde değişimlerin olmasıdır.

aurali migren nedenleri

Yapılan genetik çalışmaları neticesinde tek bir gende kusur nedeniyle migrenin ortaya çıktığı ileri sürülmektedir. Hem genetik hemde çevresel faktörler bu ortaya çıkışa katkı sağlamaktadır.

Migren özünde nörovasküler bir bozukluktur. Auralı migren zararları üzerine yoğunlaşan bilim insanlarının bir kısmı nöronal mekanizmanın  ön planda olduğunu savunurken diğer bilim insanları ise vasküler mekanizmanın ön planda olduğuna inanmaktadır. Migrende oluşan baş ağrısının mekanizması tam olarak bilinmemektedir.  Ancak baş ve boyunu çevreleyen kan damarları üzerine serotonin ve dopamin gibi nörotransmitterlerin dolaylı etkisi olduğu ileri sürülmektedir.

Özetleyecek olursak; auralı migren neden olur diye soracak olursanız alttaki animasyon şeklinde hazırlanmış videoya bir göz atabilirsiniz:

Auralı Migrenin Belirtileri Nelerdir?

Auralı migrenin belirtileri, sıklıkla ciddi baş ağrısı ile kendini gösterir. Auralı migrenin toplam migren vakalarına oranı sadece yüzde 30 dur. Ortaya çıkan bu baş ağrısının süresi, şiddeti ve sıklığı değişmektedir.

aurali migrende bas agrisi
Aurali migrende baş ağrılarının kliniği kişiden kişiye değişmektedir.

Auralı Migrenin Evreleri Nelerdir?

Auralı migrenin evreleri sıralı olarak gerçekleşir ve 4 olası evre vardır. Bunlar:

 1. Prodromal evre
 2. Auranın görüldüğü evre
 3. Ağrının yükseldiği evre
 4. Postdrome evresidir.

Prodromal evre migren atağı geçirenlerin yaklaşık olarak yüzde 60 ında görülür. Değişken ruh hali, sinirlilik, depresyon, öfori, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler auranın başlamasına 2 gün kala başlangıç gösterir. Bu dönem aura başlangıcından 2 gün önce olabileceği gibi 2 saat önce de olabilmektedir.

Aura evresi ise baş ağrısı evresinden önce ortaya çıkar. Genellikle 60 dakikadan daha kısa sürdüğü bilinmektedir. En sık görsel bulanıklıklar ve belirtiler görülür. Bu migren aurası belirtileri dışında motor belirtilerde görülebilmektedir.

aurali migrende aura evresi
Migrenin aura evresinde hastalar genelde bu tarz görüntüler gördüklerini tariflerler.

Ağrı evresinde şiddetli bir şekilde baş ağrısı görülür. Genellikle zonklama şeklinde ve orta şiddetli olarak tariflenir. 4 saat ile 72 saat arasında değişen bir süresi vardır.

Postdrome evresinde ise baş ağrısı evresinin geçmesini takiben migrenin baş ağrısı yaptığı bölge kaynaklı bilişsel zorluklar ortaya çıkmaktadır.

Auralı migrende görülen belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz :

 • Cisimleri olduğundan farklı ve zikzak şeklinde görme
 • Patlayan ışıklar, kıvılcımlar görme
 • Deride karıncalanma hissi
 • Halüsinasyonlar görülmesi

Bu belirtileri auralı migren yaşayanlar sıklıkla tariflemekteler.

Auralı Migrenin Tetikleyicileri Nelerdir?

Auralı migren tetikleyicilerinin en sık bilinenleri stres, yorgunluk, halsizlik ve açlıktır. Hastanın psikolojik durumu en önemli tetikleyicilerden birisidir.

migrende tetikleyici faktörler
Migrende tetikleyici faktörler. Tablo migrain.com’dan alınmıştır.

Kadınlarda menstrüasyon dönemlerinde bu atakların ortaya çıkma olasılığı fazladır. “Auralı migreni ne tetikler” konusunda kesin olmamakla beraber kapalı alan ve karanlığın olumsuz etkileri olduğu düşünülmektedir. Yapılan bazı çalışmalarda auralı migren ve felç arasında ilişki olduğu tespit edilmiş durumda.

Günlük hayatta karşılaştığımız en sık görülen tetikleyicileri tablo halinde hazırladık. Lütfen detaylıca inceleyiniz. Tabloda auralı migreni tetikleyen yiyecekler liste halinde verilmiştir.

Yiyecekler Tıbbi İlaçlar Yaşam Biçimleri
Çikolata Antibiyotikler Emosyonel stres
Alkol Anti hipertansifler Uyku bozuklukları
Peynir SSRI’lar Menstrüasyon
Kafein Vazodilatatörler Menopoz
Et ve balık ürünleri Oral Kontraseptifler Kafein
Avakado Nitratlar ve Dekonjestanlar Aşırı uyuma
Domates Benzodiyazepinler

Üstteki tabloda detaylı bir şekilde gördükleriniz aynı zamanda auralı migren risk faktörleridir.

Auralı Migrenin Tanısı Nasıl Konulur?

Auralı Migren tanısı hastanın verdiği belirtilere ve semptomlara bağımlıdır. Beş veya daha fazla aura ile migren atağı geçirilmesi auralı migren teşhisi için yeterlidir.

aurali migren tedavisi

Uluslararası Baş Ağrısı Derneği 1988 yılında oluşturup 2004 yılında son kez güncellediği Migren Sınıflandırması na göre migren 7 ayrı alt başlık olarak inceleniyor.

Auralı Migren Tedavisi Nasıl Yapılır?

Auralı migren tedavisi var olan atakların ortadan kaldırılması ve bundan sonraki migren ataklarının önlenmesi şeklinde 2 tiptir.

 1. Önleyici tedavi
 2. Atak tedavisi

Auralı Migren Tedavisinde Kullanılan İlaçlar

Auralı migren ilaçları topiramat, sodyum valproat, propranolol ve metaprololdur. Bunlar güvenilirliği en yüksek ilaçlardır. Bunların yanında Frovaptriptanında migren tedavisinde kullanılan ilaçlardan olduğu bilinmektedir.

Farmakoterapi ye ek olarak akapunktur migren tedavisi de uygulanmakta ve faydalı olduğu bilinmektedir.

aurali migren tedavisi bitkisel

Auralı migrenin tedavisinde 3 ana unsur vardır. Bunlar atağı tetikleyicilerini önlemek, atağın yönetimi ve atak sonrası önlemedir.

Auralı migrenin bitkisel tedavisi nde ise magnezyumdan zengin yiyecekler sıklıkla tüketilir. Bunlar baklagiller, ıspanak ve ceviz gibi besinlerdir.

Aspirin, parasetamol, ibuprofen ve diğer NSAİ ilaçlar baş ağrısının kontrol altına alınmasında etkilidir.  Ek olarak triptanlar ve ergotaminler migren tedavilerinde oldukça etkilidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

 1. Hocam öncelikle bilgi aktarımınız ve faydalı olmak anlamında yaptığınız paylaşımlar için çok teşekkürederim.bende sizlere bundan 1,5 sene önce çok ciddi bir sağlık problemine çözüm ararken karşılaştığım ve araştırmalarım kullanımlar neticesinde karşılaştığım olumlu sonuçlarla birlikte beni ve kullanan herkişiyi hayretlere düşüren yüzdeyüz doğal bileşenlerden oluşan son teknolojiyle üretilmiş mucizevi bir ürünle tanıştırmak istedim.bunun gibi birçok şeyden size bahseden olmuştur Eminim fakat önyargısız olaya yaklaşıldığında bilginin insana fayda verdiğinin bilincinde olan kişilerin yaklaşımıyla olaya bakacağınızı öngörüp yazmak istedim.hocam bu ürünle şekerden migrene bel fıtığından epilepsiye kadar birçok sağlık probleminde mucize sonuçlar aldık aldığımız sonuçlar devamında ben 7senedir yaptığım matematik öğretmenliğini bıraktım ve yaklaşık bir senedir çılgınlar gibi Türkiye’de ve dünyada insanlara ulaşma duyurma çabası içinde dolaşıyorum ilgilenirseniz sizin gibi değerli birine de Böyle bir ürünün varlığını gösterebilirsem ve sizin vesilenizlede birçok hayata dokunabilirsek çok mutlu olurum dilerim enazından bilgiyi almak anlamında ilgilenirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here