Mide Ekşimesi Rahatsızlığı

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Günlük yaşantıda en fazla maruz kalınabilen hafif dereceli sağlık sorunlarından biri de mide ekşimesi rahatsızlığıdır. Bazı faktörlerin neden olabildiği mide ekşimesi rahatsızlığı genellikle ciddi olmamakla birlikte gün içerisinde uzun süreli olarak etkili olduğu takdirde rahatsızlık verebilmektedir. Hemen her yaş grubunda bulunan bireylerde görülebilen bu sorun uzun süreli olarak devam etmesi durumunda tedavi gerektirebilmektedir. Dolayısıyla mide ekşimesi rahatsızlığının haftada en az 2 gün devam etmesi durumunda bireylerin ilgili doktora başvurması gerekmektedir.

mide eksimesi rahatsizligi
Mide ekşimesi sık olarak görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir.

Bazı belirtilerinin de bulunabildiği mide ekşimesi rahatsızlığının tedavisi ise oldukça basit ve kısa sürelidir. Mide ekşimesi rahatsızlığının görülmesi durumunda tıbbi tedavi seçenekleri dışında doğal olan herhangi tedavi yollarına başvurulmaması gerektiğini aksi durumda genel mide sağlığının riske atılabileceğinin altını çizelim. Mide ekşimesi rahatsızlığının tedavisi hakkında bu uyarı hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de makalemizin de ana konusu olan mide ekşimesi rahatsızlığı nedir belirtileri nelerdir hakkında sizlere genel bilgiler sunalım. Bu noktada midede şişkinlik için hangi bölüme gidileceğini inceleyen yazıma https://doktordanhaberler.com/mide-siskinligi-icin-hangi-bolume-gidilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Mide Ekşimesi Rahatsızlığı Nedir?

Mide ekşimesi rahatsızlığı mide asitlerinin yemek borusuna doğrudan geri dönüş yapması sonucunda meydana gelmektedir. Mide asitleri bazı durumlarda mide içerisinden kendiliğinden dışarı atılarak doğrudan yemek borusuna ulaşabilmektedir. Bu durum beraberinde ayrıca yemek borusunda da az da olsa hasar oluşmasına neden olabilmektedir.

Mide Ekşimesi Rahatsızlığının Belirtileri

Mide ekşimesi rahatsızlığının tanımlaması hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de mide ekşimesi rahatsızlığının ne gibi belirtiler gösterdiği hakkında bilgiler sunalım. Bu noktada mide ameliyatından sonra beslenme hakkında yazdığım yazıma https://doktordanhaberler.com/mide-ameliyatindan-sonra-beslenme/ linkinden ulaşabilirsiniz. Mide ekşimesi rahatsızlığının belirtileri ise şunlardır;

 • Göğüs kısmında yanma hissinin oluşması
 • Boğazın arka kısmında ekşime hissinin oluşması
 • Boğaz bölgesinde sıkışma hissinin oluşması
 • Ağzın ekşimsi olarak kokması
 • Huzursuzluk gibi belirtiler mide ekşimesi rahatsızlığının en temel belirtileridir.

Mide Ekşimesi Rahatsızlığının Nedenleri

Mide ekşimesi rahatsızlığının belirtilerine göre nedenleri daha fazladır. Günümüzde birçok faktörler ve besinler beraberinde mide ekşimesi rahatsızlığına neden olabilmektedir. Mide ekşimesi rahatsızlığının nedenleri ise şunlardır;

 • Bazı yüksek ölçüde asit içeren besin ürünleri
 • Bazı ilaçlar
 • Alkol ve kafeinli içecekler
 • Asitli içecekler
 • Asidik sıvılar (greyfurt, portakal gibi)
 • Çikolata
 • Sigara
 • Gebelik
 • Aşırı kilolar
 • Bazı sağlık sorunları gibi faktörler mide ekşimesi rahatsızlığının meydana gelmesinde etkin rol oynamaktadırlar.

Mide Ekşimesi Rahatsızlığının Tedavisi

Mide ekşimesi rahatsızlığının tedavisi oldukça basittir. Mide ekşimesi rahatsızlığı genellikle yatak istirahati gerektirmeyecek kadar hafif dereceli bir rahatsızlıktır. Tedavisinde ise ilgili doktor tarafından bazı reçeteli veya reçetesiz ilaçlar yazılarak hasta tarafından uygulanması sağlanmaktadır. Uygulanan ilaçlar sayesinde mide ekşimesi rahatsızlığı 1-2 gün içerisinde etkilerini tamamen kaybederek bireyin rahat etmesinin önünü açmaktadır. Bu noktada mideye hastalıklarına hangi doktorun baktığını inceleyen yazıma https://doktordanhaberler.com/mideye-hangi-doktor-bakar/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Mide ekşimesi rahatsızlığının tedavisi hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra mide ekşimesi rahatsızlığı nedir belirtileri nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Sizler de haftada en az 2 gün mide ekşimesi rahatsızlığına maruz kalıyorsanız hemen doktorunuza başvurmalısınız. Sağlıklı günler dileriz.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın