Adet Görmeme için Hangi Bölüme Gidilir?

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Adet Görmeme için Hangi Bölüme Gidilir? Kim Bakar?

Adet görmeme için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce kısaca birkaç bilgi verelim. Regl olarak da tanımlanan adet dönemi, bluğ çağının ardından her ay düzenli olarak olgunlaşmış yumurtaların döllenme fonksiyonunu yitirmesi nedeniyle vücuttaki kirli kan olarak dışarı atılma işlemidir.

Oldukça sancılı bir süreç olarak bilinen adet dönemi, farklı yaş gruplarından kadınlarda farklı reaksiyonlar ve sonuçlar ile tamamlanan bir evredir. Birçok kadında duygusal boşluk, vücudun farklı bölgelerinde şişlik, aşırı çikolata tüketim isteği gibi belirtiler gösterir. Fakat adet dönemini sancılı kılan bu gibi belirtiler dışında süreci daha da kritik bir hâle getiren vaka adet düzensizliğidir.

adet gorememe icin hangi bolume gidilir
Adet görememe için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Adet düzensizliği genelde 30 yaşta üstü kadınlarda karşılaşılan bir durum olarak bilinse de; beslenme alışkanlıkları, kullanılan ilaçlar, dış etkenler, iş ve günlük yaşam temposu gibi pek çok etkene bağlı olarak farklı yaş gruplarında da görülebilmektedir. Bu konuyla ilgili olarak insanlar şu aramaları yapmaktadırlar:

 1. Adet düzensizliği için nereye başvurmalıyım?
 2. Adet düzensizliği için hangi doktora gidilir?
 3. Adet düzensizliği için hangi bölüme gidilmeli?
 4. Adet gecikmesine hangi bölüm bakar?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde adet görememe için hangi bölüme gidilir konusuna açıklık getirelim.

Adet Görmeme Ya da Adet Düzensizliğinin Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Doğum Kontrol Hapları

Hamileliği önlemek için başvurulan doğum kontrol yöntemlerinden biri olan ilaçlar, içerisinde yer alan bazı kimyasal bileşenler nedeniyle adet görmeme ya da adet düzensizliği gibi yan etkilere neden olmaktadır.

İlaç Tüketimi

Doğum kontrol hapları dışında kullanılan bazı antibiyotikler, antidepresanlar ve yan etki fonksiyonu yüksek bazı ilaçlar, adet görememe gibi sonuçlar doğurmaktadır. Özellikle psikolojik bir rahatsızlık nedeniyle kullanılan ağır doz ilaçlar adet düzensizliği ya da adet görmemeye neden olmaktadır.

Hormon Bozuklukları

Doğuştan ya da ergenlik çağında ortaya çıkan hormonal bozukluklar, yumurtalıklarda, adet kanallarında ya da rahim bölgesinde meydana gelen hastalıklar nedeniyle adet döneminde kanamanın kesilmesi, aşırı kan gelmesi, adet görmeme ya da düzensiz adet gibi sonuçlar doğurmaktadır.

Rahim Kanseri

Rahimde meydana gelen kötü huylu tümörlerin en sık rastlanan belirtilerinden biri de adet düzensizliğidir. Rahim kanserine yakalanan hastalarda adet döneminde düzensizlik, aşırı kan gelmesi ya da adet görememe gibi şikâyetler ile karşılaşmak mümkündür.

Dengesiz Kilo Alışkanlıkları

Özellikle son dönemlerde uygulanan yanlış diyetler ve bu diyetlere bağlı olarak tüketilen ve bitkisel olduğu öne sürülen bazı takviyeler, adet düzensizlikleri, adet görmeme gibi pek çok şikâyete neden oluyor. Farklı yaş gruplarından kadınların uyguladıkları yanlış diyetler, dengesiz kilo alma ya da dengesiz kilo verme nedeniyle regl dönemini sağlıksız geçirmesine neden oluyor.

Diyabet ve Benzeri Hastalıklar

Şeker hastalığı olarak da bilinen Diyabet, kullanılması gereken ilaçlar nedeniyle vücutta bazı fonksiyon kayıplarına ve adet dönemi gibi süreçlerde sağlıksız sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kullanılan diyabet ilaçları nedeniyle adet düzensizliği ya da adet görememe gibi belirtiler ile sıkça karşılaşılmaktadır.

Adet Görmeme İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Olası bir adet düzensizliğiniz varsa, gitmeniz gereken bölüm Kadın Hastalıkları kliniğidir. Bu noktada Kadın Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı yazımızı okumanızı öneriyoruz. Fakat uzman doktorunuz ile görüşmeden önce dikkate almanız gereken bazı hususlar var.

 • Herhangi bir kronik rahatsızlığınız var mı?
 • Ailenizde genetik bir hastalık var mı? (Diyabet, kalp ve damar hastalıkları, kanser vb.)
 • Herhangi bir psikolojik rahatsızlık nedeniyle devamlı kullandığınız ilaç var mı?
 • İlaç tüketim sıklığınız nedir?
 • Antidepresan kullanıyor musunuz?
 • Beslenme alışkanlıklarınız nedir?
 • Sağlıklı beslenmeye özen gösteriyor musunuz?
 • İş ve günlük yaşam temponuz nasıl?
 • Doktor tavsiyesi almadan ya da uzman gözetimi olmadan bilinçsiz diyet uygulaması yaptınız mı?
 • Daha önce herhangi bir kanser hastalığı geçirdiniz mi? (Rahim kanseri örnektir.)
 • Yaşadığınız adet sorununu tam olarak nasıl açıklarsınız? Adet görmüyor musunuz? Düzensiz mi görüyorsunuz? Kanamalarınız ne şiddette oluyor? Adet döneminde kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Adet görememe için hangi doktora gidilir konusunu bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Sağlık Profesyoneli

1098443ab6dd1eec83bd2e2462d4f998?s=90&d=mm&r=gSağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın