Adet Görmeme için Hangi Bölüme Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Adet Görmeme için Hangi Bölüme Gidilir? Kim Bakar?

Adet görmeme için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce kısaca birkaç bilgi verelim. Regl olarak da tanımlanan adet dönemi, bluğ çağının ardından her ay düzenli olarak olgunlaşmış yumurtaların döllenme fonksiyonunu yitirmesi nedeniyle vücuttaki kirli kan olarak dışarı atılma işlemidir.

Oldukça sancılı bir süreç olarak bilinen adet dönemi, farklı yaş gruplarından kadınlarda farklı reaksiyonlar ve sonuçlar ile tamamlanan bir evredir. Birçok kadında duygusal boşluk, vücudun farklı bölgelerinde şişlik, aşırı çikolata tüketim isteği gibi belirtiler gösterir. Fakat adet dönemini sancılı kılan bu gibi belirtiler dışında süreci daha da kritik bir hâle getiren vaka adet düzensizliğidir.

adet gorememe icin hangi bolume gidilir
Adet görememe için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Adet düzensizliği genelde 30 yaşta üstü kadınlarda karşılaşılan bir durum olarak bilinse de; beslenme alışkanlıkları, kullanılan ilaçlar, dış etkenler, iş ve günlük yaşam temposu gibi pek çok etkene bağlı olarak farklı yaş gruplarında da görülebilmektedir. Bu konuyla ilgili olarak insanlar şu aramaları yapmaktadırlar:

 1. Adet düzensizliği için nereye başvurmalıyım?
 2. Adet düzensizliği için hangi doktora gidilir?
 3. Adet düzensizliği için hangi bölüme gidilmeli?
 4. Adet gecikmesine hangi bölüm bakar?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde adet görememe için hangi bölüme gidilir konusuna açıklık getirelim.

Adet Görmeme Ya da Adet Düzensizliğinin Başlıca Nedenleri Nelerdir?

Doğum Kontrol Hapları

Hamileliği önlemek için başvurulan doğum kontrol yöntemlerinden biri olan ilaçlar, içerisinde yer alan bazı kimyasal bileşenler nedeniyle adet görmeme ya da adet düzensizliği gibi yan etkilere neden olmaktadır.

İlaç Tüketimi

Doğum kontrol hapları dışında kullanılan bazı antibiyotikler, antidepresanlar ve yan etki fonksiyonu yüksek bazı ilaçlar, adet görememe gibi sonuçlar doğurmaktadır. Özellikle psikolojik bir rahatsızlık nedeniyle kullanılan ağır doz ilaçlar adet düzensizliği ya da adet görmemeye neden olmaktadır.

Hormon Bozuklukları

Doğuştan ya da ergenlik çağında ortaya çıkan hormonal bozukluklar, yumurtalıklarda, adet kanallarında ya da rahim bölgesinde meydana gelen hastalıklar nedeniyle adet döneminde kanamanın kesilmesi, aşırı kan gelmesi, adet görmeme ya da düzensiz adet gibi sonuçlar doğurmaktadır.

Rahim Kanseri

Rahimde meydana gelen kötü huylu tümörlerin en sık rastlanan belirtilerinden biri de adet düzensizliğidir. Rahim kanserine yakalanan hastalarda adet döneminde düzensizlik, aşırı kan gelmesi ya da adet görememe gibi şikâyetler ile karşılaşmak mümkündür.

Dengesiz Kilo Alışkanlıkları

Özellikle son dönemlerde uygulanan yanlış diyetler ve bu diyetlere bağlı olarak tüketilen ve bitkisel olduğu öne sürülen bazı takviyeler, adet düzensizlikleri, adet görmeme gibi pek çok şikâyete neden oluyor. Farklı yaş gruplarından kadınların uyguladıkları yanlış diyetler, dengesiz kilo alma ya da dengesiz kilo verme nedeniyle regl dönemini sağlıksız geçirmesine neden oluyor.

Diyabet ve Benzeri Hastalıklar

Şeker hastalığı olarak da bilinen Diyabet, kullanılması gereken ilaçlar nedeniyle vücutta bazı fonksiyon kayıplarına ve adet dönemi gibi süreçlerde sağlıksız sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Kullanılan diyabet ilaçları nedeniyle adet düzensizliği ya da adet görememe gibi belirtiler ile sıkça karşılaşılmaktadır.

Adet Görmeme İçin Hangi Doktora Gitmeliyim?

Olası bir adet düzensizliğiniz varsa, gitmeniz gereken bölüm Kadın Hastalıkları kliniğidir. Bu noktada Kadın Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar? başlıklı yazımızı okumanızı öneriyoruz. Fakat uzman doktorunuz ile görüşmeden önce dikkate almanız gereken bazı hususlar var.

 • Herhangi bir kronik rahatsızlığınız var mı?
 • Ailenizde genetik bir hastalık var mı? (Diyabet, kalp ve damar hastalıkları, kanser vb.)
 • Herhangi bir psikolojik rahatsızlık nedeniyle devamlı kullandığınız ilaç var mı?
 • İlaç tüketim sıklığınız nedir?
 • Antidepresan kullanıyor musunuz?
 • Beslenme alışkanlıklarınız nedir?
 • Sağlıklı beslenmeye özen gösteriyor musunuz?
 • İş ve günlük yaşam temponuz nasıl?
 • Doktor tavsiyesi almadan ya da uzman gözetimi olmadan bilinçsiz diyet uygulaması yaptınız mı?
 • Daha önce herhangi bir kanser hastalığı geçirdiniz mi? (Rahim kanseri örnektir.)
 • Yaşadığınız adet sorununu tam olarak nasıl açıklarsınız? Adet görmüyor musunuz? Düzensiz mi görüyorsunuz? Kanamalarınız ne şiddette oluyor? Adet döneminde kendinizi nasıl hissediyorsunuz?

Adet görememe için hangi doktora gidilir konusunu bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Adet Görmeme için Hangi Bölüme Gidilir?” üzerine 20 yorum

 1. Merhabalar 19 yaşındayım 6 yıldır adet görüyorum üç ay oluyorum beş ay olmuyorum 4 ay oluyorum iki ay olmuyorum çok düzensiz kadın doğumdan sıra alamıyorum kadın doğuma yönlendirebilicek bi bölüm var mı cevaplarsanız çok sevinirim teşekür edrrim şimdiden

  Cevapla
 2. Merhaba normaldw reglim cok gecikmezei ama bu sefer 27 nisanda olucaktim hâlâ olmafim neden biliyormusunuz damar catlagim vardi ilaclari uzun suredir kullanmadim ( 3hafta olfu kullanmayali)

  Cevapla
 3. Merhabalar hocam 34 yaşında bir bayanım yaklaşık 7 aydır adetimde düzensizlik var Dr gittim ama normal olduğunu söyledi birde. 1.5 cm çapında kisttim olduğunu zararınin olmadığı söyledi bunu. İçin ne yapabilirim şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Merhabalar özlem Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Eğer tüm hormonlarınıza bakıldı, tetkikleriniz yapıldı ve normal olduğu söylendiyse de adet düzensizliğine neden olan altta yatan patolojik faktörlerin olup olmadığının araştırılması gerekir. Kadın doğum hekiminden randevu alarak muayene olmanızı öneririm.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 4. Merhabalar bu 7 ay dr surekli yani 1 ayda 3 kez adet oluyurum ve aşirı sancım oluyu en kotusude aşirı kilo kaybı oldu ve bu durum beni çok etkiledi fazla kan göryurum ve fazla zayıfladm her ay 2 3 kez adet oluyuum ne yapamlıyim hangi bölume gitmmeliyim

  Cevapla
  • Merhabalar Berfin Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Kadın doğum bölümünden randevu alarak muayene olmaya gitmelisiniz. Tetkikleriniz yapılacak ve tedaviniz verilecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 5. Merhaba,
  21 yaşımdayım bekarım ve yıllardır adet göremiyorum yılda belki 1-2 kez oluyorum o da çok sancılı geçiyor. kadın doğuma gittiğimde bir problemin olmadığını ve yumurtalıklarımın yavaş çalıştıgını söyledi. adet söktürücü kullanmalıymışım. sizce ne yapmalıyım ve nasıl bir tedavi başlatılmalı? bununla hangi bölüm ilgileniyor?

  Cevapla
  • Merhabalar Kübra Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu bhasettiğiniz şikayetleriniz ile kadın doğum bölümü ilgilenmektedir. Sizin muayeneniz yapılacak, kan tahlillerinize, hormonlarınız abakılacak gerekirse ultrason yapılacak ve buna göre tedavi başlanacaktır. Mutlaka tedavinizi yaptırınız. 1 gün bile ertelemeyin.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Şule Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Kadın doğum bölümünden randevu alarak muayene olmaya gitmelisiniz. Kan değerlerinize bakılmalıdır.
   Sağlıklı günler dilerim.

   Cevapla
 6. Merhaba hocam benim adetim düzensiz
  9 temmuz
  11 ağustos
  16 Eylül
  Ve 8 Kasım da adet oldum ve ilk 3 4 günleri baya ağrılı oluyor ve hangi bölüme gideceğimi bilmiyorum şuanda 3 yaşında bu oğlum ve ilişkide korunmuyorum bide ilişkiye de hafta da 1 2 kez giriyoruz ne yapmalıyım

  Cevapla
  • Merhabalar Defne Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Başvurmanız gereken bölüm kadın doğum polikliniğidir. Randevu alarak ivedi bir şekilde muayene olmaya gidiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Yasemin Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Kadın doğum ya da pediatri bölümünden randevu alarak muayene olmaya gitmelisiniz.
   Mutlu günler.

   Cevapla
 7. Merhaba 20 yaşındayım ilk defa adetim 2 hafta kadar bi gecikme oldu hala da adet olamadım bu zamana kadar hic düzensizlik olmamıstı sizce adet olmayı beklesem mi yoksa bi doktora mı görünsem ailemde genetik bi rahatsizlik yok ama erken menepozdan korkuyorum sizce normal mi bu gecikme spor yapiyorum saglikli beslenmeye basladim 7 kilo verdim bu sebeplede olabilcegini düsündüm kafam çok karışık ne yapsam bilemedim

  Cevapla
  • Merhabalar Sude Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   erken menapoz düşünmek için çok erken. Yapmanız gereken hemen kadın doğum hekiminden randevu alarak muayene olmaya gitmek. Kadın doğum hekimi kan tahlillerinize, hormon değerlerinize gerekirse ultrason ile rahime bakacak ve gecikmenin nedenini tespit edecektir. Daha sonra buna uygun tedavi planı başlayacaktır. Dilerseniz Kadın ve Doğum Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar? bağlantısını okuyabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 8. Meraba benim adetim 8gun gecikti sonra adet oldum genelde adetim 6 gün sürer şimdi 3gun tek sürdü ne yapmaliyim

  Cevapla
  • Merhabalar Dilber Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu gibi durumlarda bazı kan ve hormon tahlillerine bakılması gerekir. Bu tahlil sonuçlarına göre bir yol haritası çizilebilir. Yapmanız gereken kadın doğum uzmanı ile iletişime geçmektir. Eğer randevu bulamıyorsanız en azında aile hekiminize muayene olmaya gidebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Melis Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu tarz problemler için hemen pediatri bölümünden randevu alarak muayene olmaya gidebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın