Adetten Sonra Kan Gelmesi Neden Olur?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Adet kanamaları kadınların aylık periyotlar ile rahip çeperinin dökülmesi durumudur. Ergenlikten başlayan bu periyot genel olarak her ay 3 ila 5 gün arasında sürmektedir. Rahimden başlayan kanama vajina yolu ile dışarı atılır.

adet donemi sonrasi kanama
Adet döenmi sonrasında neden kan gelir ile ilişkili görsel.

Bazı durumlarda ise adet sürecinin bitiminden sonra kan görülebilmektedir. Bu gibi durumlarda akla adetten sonra kan gelmesi neden olur sorusu gelir. Adet sonrasında kan görülmesinin de çeşitli nedenleri vardır.

Adet Bitimi Sonrasında Kan Lekelerinin Görülmesi

Adet döngüsünün her ay düzenli olarak gerçekleşmesi her şeyin yolunda olduğunun göstergesidir. Ancak bazı durumlarda insanın fizyolojik durumundaki değişimler adet kanamalarının bitiminden sonrada hafif etkilerin görülmesine neden olabilmektedir. Bu tarz durumların tetikleyen en büyük faktör strestir. Bilindiği nörolojik etkileşimler vücudumuzun bütününü etkilemektedir. Stresli olmak veya psikolojik sorunlara sahip olmak nörolojik aktivitelerimizi bozarak organlarımızın da dengesinin bozulmasına neden olmaktadır.

Kadınların adetten sonra kan gelmesi neden olur sorusunun en önemli cevaplarından biri strestir. Stres adet gecikmelerine neden olduğu gibi adet kanamasının bitiminden sonra kanın görülmesine de neden olabilmektedir. Özellikle açık renkte lekelerin görülmesi normal olarak kabul edilebilmektedir. Tabi her değişimi strese bağlamakta yanlış bir davranıştır. Kanamlar genel olarak zararsız olsa da bazı durumlarda yaşanılan çeşitli hastalıklar nedeni ile gerçekleştiğini de unutmamak gerekir.

Adet Sonrasında Kan Gelme Sebepleri

Baz durumlarda adet gecikmesi yaşayanların adet olduktan sonra da koyu kırmızı kan görmesi olasıdır. Rahimde bulunan mukozalar ile ilgili olan bu akıntılar görülmesi adet gecikmelerinde artar. Diğer yandan kahverengi kan ise kan değişiminin göstergesidir. Ancak özellikle adet kanaması bittikten sonra gelen kahverengi kanın araştırılması gerekebilir. Normal bir durum olan bu kan akışı bazı durumlarda ise rahim içerisinde oluşan sorunlardan dolayı veya rahim ağrının yaralanması sonucu ortaya çıkabilir. Rahim içerisinde oluşan poliplerde kanamalara neden olabilmektedir. Diğer yandan gebelik başlangıcında adet sonrasında oluşan kahverengi kanda gelebilir.

Adetten Sonra Kan Gelmesinde Ciddi Durumlar

Nadir olarak karşılaştığınız adet sonrasındaki kanamalar genel olarak ciddiye alınabilir sorunlar değildir. Ancak sık sık tekrarlanıyorsa ve kan miktarı çok ise bu durumda doktora başvurulmalıdır. Ayrıca adet kanamasından sonra tekrar kan gelmesi ve bu kanın kokulu olmasının yanı sıra sancının da duyulması ciddi sorun habercisi olabilir.

Vajinal kuruluk ve bu bölgede görülen mantarlarda kaşıma gibi durumlar nedeni ile kanamanın olmasına neden olabilmektedir. Yaşanılan bu tür durumlara gerekli tedavi uygulanmadığında daha ciddi sorunların ortaya çıkması söz konusu olduğu için kısa sürede doktora başvurulması önemlidir.

Adetten Sonra Kan Gelmesi Tedavisi

Adet kanaması bittikten sonra tekrar kana rastlandığında tedavi için doktora başvurulması fayda sağlayacaktır. Bu konuda tedaviler ise öncelikle teşhis ile başlamaktadır. Kan gelmesinin teşhisi için yapılan muayenede kana neden olan durumun ciddiyeti de anlaşılacaktır. Yapılan muayeneler göre herhangi bir tedaviye ihtiyaç olup olmadığı da ortaya çıkacaktır. Tedaviler ilaç ile yapılabileceği gibi genel olarak ciddi hastalıklarda cerrahi müdahalede de söz konusu olabilmektedir. Bu gibi durumlarda genel olarak az miktarlarda gelen kanlar zararsız olmaktadır.

Adetten Sonra Kan Gelmesi Hangi Doktora Başvurulur?

Adetten sonra kan gelmesi durumlarında başvurulması gereken bölüm Kadın Doğum ve Hastalıkları bölümüdür. Bu bölümde jinekologlar gerekli tedaviyi başlatmak için kan, idrar tahlilleri isteyebileceği gibi ultrason görüntülerine de ihtiyaç duyabilirler. Gerek görüldüğünde gözle muayenede yapılarak kan gelmesinin neden kaynaklandığı bulunduktan sonra gerekli tedavi yöntemleri uygulanarak yaşanılan bu sorunun tedavi edilmesi için gerekli müdahaleleri gerçekleştirirler.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın