Balgam için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Balgam sorunu birçok nedenden kaynaklı olarak ortaya çıkabilir ve sıklıkla tek başına bir sağlık sorunu olarak yani bir hastalık olarak görülmemelidir. Çünkü balgam farklı bir sağlık sorununa bağlı olarak ortaya çıkan bir belirtidir. Bu nedenle balgam ile ilgili sorun yaşayan bir kişinin balgama neden olan hastalığı araştırılmalıdır. Balgama neden olan sağlık sorunu belirlendikten sonra ise teşhis edilen hastalığa göre tedavi uygulanarak balgam sorunu da tedavi edilmiş olur. Peki, balgam için hangi doktora gidilir?

Uzmanlık AlanıAçıklama
Aile Hekimliğiİlk başvuru noktası genelde burasıdır.
İç HastalıklarıSolunum sistemi sorunlarına bakar.
Göğüs HastalıklarıAkciğerle ilgili rahatsızlıkları inceler.
KBB (Kulak Burun Boğaz)Üst solunum yolu sorunlarını değerlendirir.
Allerji ve İmmünolojiAllerjik reaksiyonlarla ilişkili sorunları araştırır.
Fizik Tedavi ve RehabilitasyonSolunum egzersizleri balgam temizliği için yardımcı olabilir.
Acil ServisAni şiddetli balgam şikayetleri için başvurulabilir.

Balgam için Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Balgam genel olarak solunum yollarında oluşan sümüğümsü maddenin vücut tarafından dışarı atılması sonucu oluşur. Bu nedenle kişide bazı dönemlerde balgamın görülmesi normal olarak kabul edilebilir. Özellikle kış aylarında insanların sıklıkla yakalandığı soğuk algınlığı gibi hastalıklar nedeni ile de balgam oluşması normaldir. Balgam ile beraber bazı belirtilerin görülmesi durumunda doktora başvurulmasında fayda vardır.

Balgam miktarının sürekli olarak artmasının yanı sıra balgamda renk değişiklikleri varsa bu durumda doktora başvurulmalıdır. Bu tür belirtilerin yanı sıra balgam renginde değişmeler, siyah balgam, geceleri terleme, halsizlik, balgam çıkarmada zorlanma gibi sağlık sorunları görülüyorsa da bu durumda ciddi bir sorun görülme ihtimali olduğu için kısa süre içerisinde doktora başvurulması çok önemlidir.

Balgama Hangi Bölüm Bakar?

Balgam için hangi doktora gidilir konusunu merak eden kişi öncelikle Göğüs Hastalıkları uzmanına başvurabilir. Bölüm uzmanları balgamın neden olduğu sağlık sorununu tespit etmek için bir dizi tetkik yaparak teşhis koyarak tedaviye başlamaktadır. Burada teşhisin doğru bir şekilde konulması çok önemlidir. Yapılan kan, idrar tahlillerinin yanı sıra hastanın hikayesi dinlenerek balgam ile birlikte farklı olarak hangi belirtileri yaşadığı dinlendikten sonra balgamın neden olduğu hastalık daha iyi bir şekilde tespit edilebilmektedir.

Yapılan tetkik ve tedavi işlemlerinde hastalığın türüne göre farklı bölümlere de hastanın sevki söz konusudur. Tedavi tamamen hastalığın türüne göre ilerletilir. Genel olarak ilaç tedavisi ile balgama neden olan hastalığın tedavi edilmesi için gerekli çalışmalar yapılır. Çok ileri düzey hastalıklarda ise cerrahi operasyon gerektirebilmektedir.

İlk etapta aile hekiminize başvurursanız doğru bölüm seçimi için size yardımcı olacaktır. Eğer balgam aşırı çoksa ve nefes dahi almanıza engel oluyorsa hızlıca acil servise başvurmanız faydalı olabilir.

Eğer atopi kaynaklı bir balgam var ise immünoloji bölümünde muayene olmanız doğru seçim olacaktır. Bazen KBB’de balgam şikayeti ile ilgili hastalıklara bakmaktadır.

Sigara kullanan kişilere gerekli tedavi uygulansa da sigara kullanmaya devam edildikçe balgam sorunu ile karşılaşma riski her zaman kendini gösterecektir. Bu nedenle tam bir tedavinin gerçekleşmesini isteyen kişi eğer sigara kullanıyorsa sigarayı bırakmalıdır. Ayrıca doktor tarafından verilen tavsiyelere uyarak balgam sorununa yol açabilecek davranışlardan uzak durmalıdır. Balgama neden olan etkenler ortadan kalktığında balgam sorunu da çözülecektir.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 21 Eylül 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 8 Kasım 2023 tarihinde güncellenmiştir.)

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Balgam için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine 4 yorum

 1. Assalomu aleykum
  Benim bebeğim 2 aylik balgami var
  Oksuruncu Biraz moğariyor
  Ilaç veriyorum
  Biraz zor çikmiyor
  Şimde yene ne yapabilirim

  Cevapla
 2. İyi günler efendim.
  Bende yaklaşık olarak 10 yıldır boğazda balgam birikmesi sorunu var. ve bu balgamı burundan değil ağzımdan atıyorum.
  Balgam bazen koyu yeşil, bazen açık yeşil, bazen şeffaf şekilde oluyor. Cevap verirseniz ve yol gösterirseniz sevinirim.

  Cevapla
 3. Selamun aleykum hocam bende siyah balgam çıkıyor ve bazende parca halinde hangi bölüme gitmeliyim şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhabalar Fatih Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz durumun çok farklı sebepleri olabilir. basit bir enfeksiyondan kaynaklanabileceği gibi kompleks hastalıklardan dolayı da görülebilir. Bu nedenle sizin yapmanız gereken dahiliye ya da göğüs hastalıkları bölümüne randevu alarak muayene olmaya gitmenizdir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın