Balgam için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Balgam birçok nedenden kaynaklı olarak görülebilmektedir. Balgam tek başına bir sağlık sorunu olarak yani bir hastalık olarak görülmemelidir. Çünkü balgam farklı bir sağlık sorununa bağlı olarak ortaya çıkan bir belirtidir. Bu nedenle balgam ile ilgili sorun yaşayan bir kişinin balgama neden olan hastalığı araştırılmalıdır. Balgama neden olan sağlık sorunu belirlendikten sonra ise teşhis edilen hastalığa göre tedavi uygulanarak balgam sorunu da tedavi edilmiş olur. Peki, balgam için hangi doktora gidilir?

Balgam için Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Balgam genel olarak solunum yollarında oluşan sümükümsü maddenin vücut tarafından dışarı atılması sonucu oluşur. Bu nedenle kişide bazı dönemlerde balgamın görülmesi normal olarak kabul edilebilir. Özellikle kış aylarında insanların sıklıkla yakalandığı soğuk algınlığı gibi hastalıklar nedeni ile de balgam oluşması normaldir. Balgam için ne zaman doktora gidilmeli konusunda ise balgam ile beraber bazı belirtilerin görülmesi durumunda doktora başvurulmasında fayda vardır.

Balgam miktarının sürekli olarak artmasının yanı sıra balgamda renk değişiklikleri varsa bu durumda doktora başvurulmalıdır. Bu tür belirtilerin yanı sıra balgam renginde değişmeler, geceleri terleme, halsizlik, balgam çıkarmada zorlanma gibi sağlık sorunları görülüyorsa da bu durumda ciddi bir sorun görülme ihtimali olduğu için kısa süre içerisinde doktora başvurulması çok önemlidir.

Balgam için Hangi Doktora Gidilir?

Balgam için hangi doktora gidilir konusunu merak eden kişi öncelikle Göğüs Hastalıkları uzmanına başvurabilir. Bölüm uzmanları balgamın neden olduğu sağlık sorununu tespit etmek için bir dizi tetkik yaparak teşhis koyarak tedaviye başlamaktadır. Burada teşhisin doğru bir şekilde konulması çok önemlidir. Yapılan kan, idrar tahlillerinin yanı sıra hastanın hikayesi dinlenerek balgam ile birlikte farklı olarak hangi belirtileri yaşadığı dinlendikten sonra balgamın neden olduğu hastalık daha iyi bir şekilde tespit edilebilmektedir.

Balgama Hangi Doktor Bakar?

Balgama hangi doktora bakar konusunda Göğüs Hastalıkları uzmanı bakmaktadır. Yapılan tetkik ve tedavi işlemlerinde hastalığın türüne göre farklı bölümlere de hastanın sevki söz konusudur. Tedavi tamamen hastalığın türüne göre ilerletilir. Genel olarak ilaç tedavisi ile balgama neden olan hastalığın tedavi edilmesi için gerekli çalışmalar yapılır. Çok ileri düzey hastalıklarda ise cerrahi operasyon gerektirebilmektedir.

Balgam için Hangi Bölümden Randevu Alınmalıdır?

Balgam için hangi bölümden randevu alınmalıdır sorusunu merak eden kişi Göğüs Hastalıkları bölümünden randevu alabilir. Balgama özellikle sigara kullanan kişilerde daha sık rastlanmaktadır. Sigara kullanan kişilere gerekli tedavi uygulansa da sigara kullanmaya devam edildikçe balgam sorunu ile karşılaşma riski her zaman kendini gösterecektir. Bu nedenle tam bir tedavinin gerçekleşmesini isteyen kişi eğer sigara kullanıyorsa sigarayı bırakmalıdır. Ayrıca doktor tarafından verilen tavsiyelere uyarak balgam sorununa yol açabilecek davranışlardan uzak durmalıdır. Balgama neden olan etkenler ortadan kalktığında balgam sorunu da çözülecektir.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın