Sigara Bırakmak için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Çağımızın en önemli sağlık sorunlarına yol açan sigara oldukça güçlü bir bağımlılık oluşturmaktadır. Sigara kullanımı ilk etapta kendini belli etmese de ileri zamanlarda çok ciddi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Ayrıca tek bir organda değil vücudumuzun tamamını etkileyen bir yapıya sahiptir. Bu nedenle sigara kullanan kişiler bu durumun farkında olarak sigarayı bırakmaya çalışırlar. Ancak sigara yüksek bağımlılık oluşturduğu için çoğu zaman kişi iradesi ile bırakma zorlaşmaktadır.

sigarayi birakmak hangi doktor
Sigarayı bırakmak için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Bu nedenle hastanelerde kurulan poliklinikler bu konuda özel olarak hizmet vererek kişilerin tıbbi yardım alarak sigarayı bırakmalarına yardımcı olmaktadır. Peki, sigara bırakmak için hangi doktora gidilir?

Sigara Bırakmak için Ne Yapılmalı?

Sigara içerisinde bulunan maddeler vücuda çok ciddi zararlar vermektedir. Bu nedenle bilinçli kişiler bu zararlardan kendilerini korumalı ve sigarayı en kısa zaman içerisinde bırakmalıdır. Sigara, diğer bağımlılık yapan uyuşturucu maddeler gibi çok ciddi krizlere neden olmaz. Bu özelliği ile aslında sigara kullanan kişiler çok düşük krizler yaşayarak sigarayı bırakabilirler. Genel olarak irade yolu ile bırakma denemeleri gerçekleştirilir ve bu yöntem ile yapılan sigara bırakma denemelerinin çoğu başarısız olur.

İrade yöntemi ile sigara bırakmanın başarısız olmasının en önemli nedeni bağımlıların sigaranın nasıl bir bağımlılık yaptığını bilmemeleridir. Bu nedenle öncelikle sigara ile nasıl bağımlı hale gelindiği öğrenilmeli ve bu çerçeve içerisinde sigarayı bırakmaya çalışılmalıdır. Ayrıca kişi tıbbi destek alması da söz konusu olabilir.

Sigara Bırakmak için Hangi Doktora Gidilir?

Sigara bırakmak için hangi doktora gidilir konusunu merak eden kişi hastanelerde bulunan Sigara Bırakma Polikliniklerine başvurması gerekmektedir. Bu bölümdeki uzmanlar sigara bıraktırma konusunda uzman kişilerdir. Başvurmanız üzerine öncelikle bazı tetkikler yapılmaktadır. Bu tetkikler sözlü olarak yapılan anketler ile sigara bağımlılığınızın derecesi ölçülmekte ve tedaviye bu bilgiler ışığında devam edilmektedir.

Sigara Bırakmak için Hangi Bölümden Randevu Alınır?

Sigara bırakmak için hangi bölümden randevu alınır konusunda Sigara Bırakma Polikliniğinden randevu alınmalıdır. Bağımlılığınızın derecesi ölçüldükten sonra sizlerle bu konuda konuşan uzmanlar sigara bırakma konusunda detaylı bilgi verirler. Sigarayı nasıl bırakmanız hakkında uzman bilgiler sayesinde daha kolay bir şekilde sigarayı bırakabilirsiniz.

Sigara Bırakmak için Hangi Doktora Başvurmalıyım?

Sigara bırakmak için hangi doktora başvurmalıyım konusunda kişi eğer bu bilgiler ile sigarayı bırakamıyorsa yapması gereken sigara bırakma ilacı kullanmaktır. Sigara Bırakma Polikliniği tarafından verilecek olan sigara bırakma ilaçları bir ay süre ile bağımlı tarafından kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar sayesinde sigara içmeye bir süre devam eder ve aynı zamanda ilacı kullanırsınız. İlaç sizin sigara bıraktığınızda yaşadığınız krizlerin ortadan kalmasını sağlayarak bırakma sürecinde yaşanılacak olan sorunların yaşanmamasına destek olur. Böylelikle sigara bırakma çalışması daha kolay bir hal alır. Bu iki yöntem ile sigaradan tamamen kurtulmak mümkündür.  

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın