Göğüs Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

9
14662

Göğüs Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar? Neye Bakar?

Göğüs hastalıkları bölümü hangi hastalıklara bakar konusuna geçmeden önce kısaca birkaç bilgi verelim. Göğüs hastalıkları solunum yoluyla ilişkili olan tüm hastalıklar ile ilgilenmektedir. 6 yıllık tıp eğitiminin ardından 4 yıllık göğüs hastalıkları uzmanlık eğitimi alan hekimler göğüs hastalıkları uzmanı olarak adlandırılır. İnsanlar bu konuyla ilgili olarak şu şekilde aramalar yapmaktadırlar:

 1. Göğüs hastalıkları neye bakar?
 2. Göğüs hastalıkları doktoru hangi hastalıklara bakar?
 3. Göğüs hastlıkları bölümü hangi hastalıklarla ilgilenir?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde göğüs hastalıkları ve tedavileri hakkında konuşalım.

gogus hastaliklari doktoru neye bakar
Göğüs hastalıkları bölümü hangi hastalıklara bakar ve göğüs hastalıkları doktoru neye bakar ile ilişkili görsel.

Göğüs Hastalıkları Doktoru Hangi Hastalıklarla İlgilenir?

Göğüs hastalıkları bölümü neye bakar sorusunun cevabı aşağıda liste halinde verilmiştir.

 1. Kronik obstruktif akciğer hastalığı (KOAH)
 2. Amfizem
 3. Kronik bronşit
 4. Astım
 5. Bronşektazi
 6. İmmotil Silia Sendromu (Hareketsiz silia sendromu)
 7. Kistik fibrozis
 8. Akutrespiratuvar distres sendrom (ARDS)
 9. İdiyopatik pulmoner fibrozis
 10. Hipersensitivite pnömonisi
 11. Sarkoidoz
 12. Asbestozis
 13. Silikozis
 14. Antrakozis
 15. Berilyozis
 16. Stannozis
 17. Siderozis
 18. Bissinozis
 19. Pulmoner tromboemboli
 20. Pulmoner hipertansiyon
 21. Kor pulmonale
 22. Tüberküloz
 23. Pnömoniler
 24. Akciğer absesi
 25. Aspergillozis
 26. Plevral efüzyon
 27. Malign efüzyon
 28. Uyku hipoapne sendromu
 29. Pnömotoraks
 30. Akciğer kanseri

Göğüs hastalıkları bölümünde bakılan hastalıkların listesini daha da çoğaltabiliriz ancak genel hatlarıyla bu şekildedir.

Göğüs Hastalıklarında Kullanılan Tanı Yöntemleri

 1. Akciğer Grafisi : En sık olarak kullanılan tanı yöntemlerinden bir tanesidir.
 2. Solunum Fonksiyon Testleri : Tidal volüm, rezidüel volüm, IRV, ERV,IC, FRC, VC ve TLC gibi değerlere bakılır.
 3. Bronkoskopi : Genellikle tanı ve tedavi amaçlı yapılır.
 4. Toraks BT : Bİlgisayarlı tomografi adı verilen cihazla gerçekleştirilir. İleri durumlarda başvurulur.
 5. Pozitron Emisyon Tomografisi : Akciğer kanseri evrelendirmesinde ve bazı soliter pulmoner nodüllerin değerlendirilmesinde kullanılır.
 6. Pulmoner Anjiyografi

Göğüs Hastalıkları Bölümüne Hangi Şikayetlerle Gidilir?

Bu bölüme aşağıda liste halinde verilen şikayetlerin herhangi birinin varlığında gidebilirsiniz. Hekiminiz gerekli durumlarda sizi başka bölümlere yönlendirecektir.

 1. Öksürük : Normalde yabancı cisim ve salgılanan sıvıların temizlenmesi amacıyla kullanılan önemli bir mekanizmadır. İstemli olarak ortaya çıkabildiği gibi refleks olarakta ortaya çıkabilir.
 2. Balgam : Özellikte tanı koyma işlemlerinde bize yardımcı olan bu belirti görülme zamanı, sıklığı ve yapısına göre çeşitli hastalıklara işaret eder.
 3. Hemoptizi : Öksürme neticesinde kırmızı ve parlak karakterde kan gelmesi durumudur. En sık nedenlerinden biri kronik bronşittir. Eğer 24 saatte çıkarılan toplam kan miktarı 200 ml’yi aşıyorsa bu duruma masif hemoptizi adı verilir. Bu tablo ortaya çıktığında bizim için en kıymetli tanı aracı bronkoskopi olmaktadır.
 4. Dispne : Bir takım hastalıklara bağlı olarak solunum kapasitesinin azalması ve soluk almada güçlük ortaya çıkması durumudur.
 5. Göğüs ağrısı : Göğüs ağrısı kalp hastalıklarında olduğu gibi akciğer hastalıklarında da önemli bir belirtidir. Akciğer kaynaklı göğüs ağrısının kalp kaynaklı göğüs ağrısından temel farkı inspiryum ile karakter değiştiriyor olmasıdır.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

9 Yorum

 1. Öncelikle bize böyle bir hizmet sundugunuz için size çok teşekkür ediyorum hocam, benim sorum 5 yaşında bir kızım var ve bu yıl anaokulu na başladı fakat başladığından bu yana bir türlü geçmek bilmeyen bir öksürük doktora gösteriyoruz soğuk algınlığına bağlı okul ortamında böyle şeyler olabileceğini söylüyorlar sürekli olarak antibiyotik veriyorlar ve ben korkmaya başlıyorum birsey olmayacağıni kullanması gerektiğini söylüyorlar organları zarar görecek diye endiseleniyorum bu durumda ne yapmalıyım ne önerirsiniz bı an önce cevaplarsaniz sevinirim, şimdiden teşekkürler

  • Merhabalar, Yasemin Hanım. Öncelikle geçmiş olsun.
   Bu konuda hastamızın muayene bilgileri olmadığı için doğru veya değil diye bilgiler veremem ancak hekiminizin önerileri dışına lütfen çıkmayınız.Hekiminiz ilaç seçimi yaparken her daim kar/zarar oranını gözetecektir. Ek olarak başlanan antibiyotikleri söylendiği süre boyunca fayda görmeseniz bile kullanınız. Antibiyotikleri belirlendiği gibi kullanmamak uzun vadede hastamıza zarar verecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 2. Merhaba hocam öncelikle yardımcı olduğunuz ve olacağınız tüm bilgiler için teşekkür ederim hocam benim sorunum balgam atarken içinde hafif kan görülmesi bunun nedeni ne olabilir

 3. hocam 2 yıldır sol ciğerimde sık sık nükseden üşütünce veya ağır hareketler yapınca nedenini bende bilemediğim bir şekilde hareket ettikçe felan batma oluyor her hareket ettiğimde batıyor göğsümün sol arka tarafı iki yıldır geçmiyor haftada bır felan tekrarlıyor cevap verirseniz çok sevinirim saygılarımla..

 4. merhaba hocam gogus ve sırt agrısı sıkayetıyle 6 ay once bt toraks fılmı cektırdım raporum soyle prevaskuler alandaa tımık doku ıle uyumlu dansıteler ızlenmektedır medıastınal ve hıler alanlarda patolojık boyut arttırımı gostermeyen buyumus lenf modları mevcuttur kesıtler dahılınde lenf nodları mevcuttur her 2 akcıgerde yer yer lobuler duzeylerde havalandırma artısları mevcuttur her 2 akcıgerde segmener ve subsegmenter duzeylerde perıbronşıal kalınlaşmalar ızlenmıstır her 2 apikal kesımde plevral cekıntı olusturan yer yer nodularıte gosteren retıkuler dansıteler ızlenmektedır bu arada gogus agrısı sıkayetlerım artı acaba akcıgerlerımle ılgılı bır sorunmu var raporumu yorumlayabılırsenız cok sevınırım tesekkur ederım

 5. Merhaba doktor bey
  ben de 3 haftadır devam eden kuru bir öksürük var ama sert bir şekil de öksürük esnasın da da sol kolum ile beraber omuzum m da ve sırtım da acı ile beraber uzun süreli olmamakla beraber ama her öksürdüğümde ağrı oluyor kolumda da halsizlik ve üşüme başım da da ağrılı bir basınç oluşuyor sebebi ne olabilir 39 yaşındayım

 6. selamlar,
  geniz akıntısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı (sağ-sol burun tek tek ya da ikisi bir ) , kesik kesik öksürük, sürekli boğazı temizleme isteği, boğazda ve burunda yapışkan bir şeyin çıkmaması gibi genel sıkıntılar çekmekteyiz. evcil hayvan, ev tozu, akar, polen, deodorant, parfüm, temizlik ürünlerine, soğuk-sıcak hava değişikliklerine karşı alerjim var. kulak burun boğaz bölümlerine gidiyorum yıllardır. verilen ilaç tedavileri; burun spreyleri, alerji hapları. alerjimi tetikleyici faktörleri ortadan kaldırmama ve dikkat etmeme rağmen, şikayetlerimi yaşamaya devam ediyorum. göğüs hastalıkları bölümüne gelmem bana bu şikayetlerimi çözmem de yardımcı olacak mı, olur mu? teşekkür ederim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here