İmmünoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

İmmünoloji, organizmaların çeşitli bozulma ve hastalıklara karşı direnç göstermesini sağlayan, savunma ve savaşma eylemi gösteren bağışıklık sisteminin incelenmesini amaç edinmiş olan tıp bilim dalıdır. İmmünoloji hangi hastalıklara bakar konusunda genel anlamda, organizmaların sahip oldukları bağışıklık sistemlerinin, hem sağlıklı bulundukları durumları hem de hastalık taşıdıkları durumları incelemekte; fizyolojik işlevler çerçevesinde, insan bağışıklık sisteminin olması gerekenden farklı bir durumda faaliyet göstermesi sonucunda doğan çeşitli immünolojik bozuklular ile de ilgilenmektedir.

İmmünoloji hangi hastalıklara bakar sorusunun cevabına geçmeden önce belirtelim ki immünoloji, insan vücudunun bağışıklık sisteminin nasıl daha fazla güçlendirilebileceği ve yine nasıl kuvvetli bir direnç gösterebileceği yönünde, sürekli olarak araştırma faaliyetleri yürütülmesini amaç edinmektedir. Bilim dalının, son derece geniş bir sahaya yayılmış durumda bulunmasının altında yatan temel neden de bu gaye olmaktadır. Yine bu amaç doğrultusunda, diğer alanların ve yan dalların da gelişime katkı sağlamaktadır.

Bağışıklık biliminin (İmmünoloji), tıbbın bir alt dalı olmasıyla birlikte; bağışıklık olaylarını bu vakaların ortaya çıkış biçimlerini, evrelerini, mekanizmalarını, farklı organizmaların bağışık sistemlerini ve netice itibarı ile elde edilecek önleyici, tedavi edici sonuçları araştıran bir biyoloji bölümü unvanı kazanmıştır. Alanın gelişmesi ve ilerlemesinin temelleri ise mikrobiyolojinin ortaya çıkışıyla atılmıştır.

İmmünoloji Bölümü Neye Bakar?

İmmünoloji dalı, bağışıklık sistemi üzerinde her türden zayıflatıcı etki doğurmakta olan hastalık türleri ile doğru ilgilenmektedir. Buna, en zayıf nezle ve grip rahatsızlıklarından, en büyük viral enfeksiyonlarına kadar varan, son derece geniş bir yelpaze içinde yer almakta olan sayısız hastalık türleri dâhil olmaktadır.

Organizma üzerinde, olumsuz ve yıpratıcı etkide bulunmak sureti ile bağışıklık sistemini zayıflatıcı ve yıkıcı etkide bulunan tüm hastalıklar immünoloji dalının uzmanlık sahası içinde incelemeye tabi tutulmaktadır.

İmmünoloji Neye Bakar?

 • İmmün yetmezlik bozuklukları
 • Otoimmün hastalıklar
 • Alerji hastalıkları
 • Bazı kanserler ile ilişkili durumlar
 • Transplantasyon işlemleri
 • Aşılar ile ilişkili durumlar
 • Alerjik astım gibi solunum yolu hastalıkları
 • Ürtiker gibi cilt hastalıkları

Şimdi buraya tam bir liste yapmaya kalksak yüzlerce hastalığın adını yazmamız gerekecektir . Bu noktada unutulmaması gereken en önemli şey bağışıklık sistemini ilgilendiren tüm patolojik durumların bu bilim dalının ilgi alanına girdiğidir.

Aklınıza takılanları ya da merak ettiklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk olarak 22 Aralık 2017 tarihinde yazılmıştır. Ardından 19 Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“İmmünoloji Hangi Hastalıklara Bakar?” üzerine bir yorum

 1. Slm hocam benim ellibeşyaşında abimin rahatsızlığı beni çok üzmekte kronik şeker ve tansiyon gibi rahatsızlığı dışında beni en çok yıllardır aşırı zayıf olması artık kasları tamamen yok oldu bir deri bir kemik bize bu konuda bir yol gösterirseniz çok memnun kalırız nereye baş vurmam gerekiyor

  Cevapla

Yorum yapın