Siyah Balgam için Hangi Bölüme Gidilmeli?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Güzel bir güne uyandınız, öksürdünüz ve o da ne? Ağzınızdan gelen balgamın siyah renkli olduğunu gördünüz. Haliyle korktunuz ve hemen google amcaya siyah balgam neden olur veya siyah renkli balgam için hangi doktora gidilir yazdınız. Ve şimdi buradasınız. Öncelikle şunu belirteyim. Bu yazımı okuduğunuzda siyah balgam şikayeti için hangi bölüme başvurmanız gerektiğini öğreneceksiniz. İnternet ortamında gördüğünüz hiçbir tedaviyi doktorunuza danışmadan uygulamayınız.

Bildiğiniz gibi balgam vücudun doğal bir tepkisidir. Balgam atarak akciğerler rahatlar ve mikrobiyal yük dışarı atılmış olur. Peki siyah renkli balgam ne anlama gelir?

Siyah renkli balgam tıp dilinde “melanoptizi” olarak bilinmektedir. En sık olarak kömür işçileri pnömokonyozu gibi hastalıkların varlığında görülme eğilimi göstermektedir. Kömür işlerinde bu durum meslek hastalığı olarak değerlendirilebilir ve progresif olarak birikim göstermesiyle birlikte nodüler lezyonlarla kendini belli eder.

Dikkat!

Siyah renkli balgam en sık olarak akciğerlerde enfeksiyon varlığında ortaya çıkar.

Kömür ocaklarında çalışma, duman soluma ya da enfeksiyonlara bağlı olarak görülmektedir. Siyah balgam akciğer kanseri gibi ciddi rahatsızlıklardan dolayı da kaynaklanabilir. Bu nedenle siyah balgam görüldüğünde mutlaka bir doktora gitmek gerekir. Peki siyah balgam için hangi doktora gidilir?

siyah balgam hangi bölüme girer
Siyah balgam çeşitli hastalıkların habercisi olabilir.

Siyah balgam için gidilmesi gereken bölüm ilk etapta aile hekimliğidir. Aile hekiminiz fizik muayenenizi yapacak ve gerekli görürse direkt grafi çekecektir.

Hangi Bölüme Başvurmalıyım?

Aile hekiminiz muayene sonucuna göre sizi dahiliye ya da göğüs hastalıkları polikliniğine sevk edecektir.

Sizde durumunuzu alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazarsanız mutlaka cevap vereceğim. Yorumlarınızı bekliyorum. Sağlıkla kalın.

Kaynakça:

  1. Black-pigmented sputum (nih.gov) Erişim Tarihi: 25.09.2021
  2. BLACK SPUTUM: ANTHRACOSIS AND SILICOSIS IN THE SAME PATIENT | JAMA | JAMA Network Erişim Tarihi: 25.09.2021

(Bu yazı ilk defa 25 Eylül 2021 tarihinde yazılmıştır.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın