Tinea Capitis Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Tinea Capitis Nedir?

Tinea Capitis, küçük çocuklar ve yetişkinlerde görülmeye eğilimli saçlı derinin enfeksiyonuna verilen isimdir. Enfeksiyona neden olan mantar etkenleri kedi, köpek ve sığır gibi hayvanlardan kolayca bulaşabilmektedir. Bazı insanlarda saçlı deride capitis etkenleri olmasına rağmen enfeksiyon görülmemektedir.

tinea capitis nedir

Bu insanlar capitis taşıyıcıları olarak isimlendirilirler. Tinea Kapitis enfeksiyonlarına en sık sebep olan iki dermatofit sınıfı Microsporum ve Trichophyton sınıfı etkenlerdir. Diğer etkenler ise şu şekildedir:

 •  T. violaceum
 • M. audouinii
 • M. ferrugineum
 • T. schoenleinii
 • T. rubrum
 • T. megninii
 • T. soudanense
 • T. yaoundei

Tinea Capitis Nedenleri Nelerdir?

Tinea kapitis dermatofit adını verdiğimiz bir grup mantarın neden olduğu bir enfeksiyondur. En sık görülen dermatofit enfeksiyonları şöyledir:

 1. Tinea Capitis
 2. Tinea Barbae
 3. Tinea Korporis
 4. Tinea Faciei
 5. Tinea İnguinalis
 6. Tinea Pedis
 7. Tinea Unguium

Dermatofitler sahip oldukları bazı enzimler nedeniyle cildin dış katmanların sertleşmeye neden olmaktadırlar ve genellikle dış yüzeyde etki gösterse de üzerine ikincil bakteriyel enfeksiyon binme eğilimi olduğundan hızlıca tedavi edilmelidirler.

Tinea Capitis için Risk Faktörleri Nelerdir?

Genellikle küçük çocuklar ve ergenlik dönemindeki çocuklar risk altındadır. Ergenlik dönemiyle beraber saçlı deriye koruyucu etkisi olan sebum fazlaca salınmaya başlar. Doğal olarak ergenlik dönemi sonrasında oldukça nadir görülür. Diğer risk faktörleri ise şu şekildedir:

 • Aşırı nüfus yoğunluğunun olduğu bölgelerde yaşamak
 • Kişisel hijyenin zayıf olması
 • Düşük sosyoekonomik düzey olması
 • Etnik faktörlerinde önemli olduğu bilinmektedir.

Tinea Capitis Belirtileri Nelerdir?

Tinea capitis belirtileri kafa derisinin bir bölümünde ya da tamamında görülebilmektedir. Enfekte olmuş bölgelerde saçlar kırılacağından ötürü küçük siyah noktalar şeklinde görünüm vardır.

tinea capitis

Kırmızı-pembe, şiş ve pullu kafa derisi ortaya çıkabilir. Ateş yükselmesi ve bopyunda lenf nodlarında şişmeler görülebilir.  Saç dökülmesi ve kafada kalıcı izlere yol açabileceği gibi kafada her zaman bir kaşıntı hissi vardır.

Tinea Capitis Tedavisi Nasıl Yapılır?

Griseofulvin, terbinafin ve itrakonazol gibi oral yolla alınan anti fungal ilaçlar tinea capitis reçetesi nin temelini oluşturmaktadır. Genelde bu ilaçlar 4-8 hafta aralığında kullanılmalıdırlar. Anti fungallerle uygulanan farmakolojik tedaviye ek olarak saçlar Ketokonazol içeren şampuanlarla yıkanabilir.

tinea capitis nedenleri

Ayrıca hijyene oldukça dikkat edilmelidir. Bu şamğpuanlar tek başına tedavi edici değildir ancak mantarların yayılımını önleyebilir. Tarak saç fırçası gibi kişisel eşya kullanımlarına çok dikkat edilmelidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi yazı altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Tinea Capitis Nedir? Belirtileri ve Tedavisi” üzerine 2 yorum

 1. Erhan hocam merhaba, Bende Kırşehir de sınıf öğretmeniyim. 6 yaşında oğlum var ve kediden bulaştığını düşündüğümüz tinea capitis teşhisi konulmuş bir hastalığı var. Ben ve kızımın kolunda çıktı. Fakat oğlumun saçında çıktı ve birkaç doktora gitmemize rağmen geçmedi ve çocuğun psikolojisini olumsuz etkiliyor. 4 aylık süreç içerisinde hiçbir olumlu etki görmedik.
  İlaçlar sprey ve krem şeklindeydi. Bu konuda yardımcı olur musunuz? Saçkıran gibi 5 cm çapında büyük bir yuvarlak oluştu ve başka yerlerine de yayılıyor. Saç kökleri görünüyor ama kalıcı olarak gitmesinden korkuyoruz.

  Cevapla

Yorum yapın