Vajinada Kaşıntı ve Yanma için Hangi Doktora Gidilir?

0
620

Kadınlarda yaşanılan vajinal kaşıntı ve vajinada oluşan yanma hayatı olumsuz etkileyebilmektedir. Bu tip sorunların yaşanması durumunda kısa sürede doktora başvurularak yaşanılan bu sağlık sorununun tedavi edilmesi önemlidir. Çünkü bu tip sorunlara gerekli tedaviler uygulanmazsa ileri dönemde daha ciddi sağlık sorunlarının görülmesi muhtemeldir. Peki, vajinada kaşıntı ve yanma için hangi doktora gidilir?

vajina hangi bolum
Vajina rahatsızlıkları bazı durumlarda sıkça görülebilir.

Vajinada Kaşıntı ve Yanma için Ne Zaman Doktora Gidilir?

Vajinada oluşan kaşıntı ve yanma bazı durumlarda geçici olabilmektedir. Vajinada kaşıntı ve yanma için ne zaman doktora gidilir konusunda özellikle hijyen eksikliği ve nem durumlarında bu tip sorunların görülmesi normaldir. Bu tip durumlarda hijyen sağlanır ve nem engellenirse genel olarak yaşanılan sorun sonlanmaktadır. Ancak kaşıntı ve yanmanın sürekli görülmesi durumlarında doktora başvurulması çok önemlidir.

Vajina kaşıntısı denildiğinde akla ilk olarak mantar gelmektedir. Vajinada oluşabilen mantar kaşıntıya neden olabilmektedir. Diğer taraftan bölgenin tahriş olması, cilt problemleri, alerji gibi nedenlerden dolayı da kaşıntı ile karşılaşmak mümkündür. Vajinada oluşan yanma durumu ise genel olarak mantar hastalıkları ile birlikte görülebileceği gibi egzama, bakteriyel hastalıklar, adet ve hamilelik dönemlerinde görülebilmektedir. Ayrıca kişi eğer idrar yaparken yanma hissediyorsa idrar yollarında oluşan enfeksiyonlardan da şüphelenilebilir.

Vajinada Kaşıntı ve Yanma için Hangi Doktora Gidilir?

Vajinada kaşıntı ve yanma için hangi doktora gidilir konusunda kaşıntı ve yanmanın nedenine göre doktor seçilmesi önemlidir. Çünkü bazı durumlarda farklı bölümlerin aynı sorun üzerine çalışması gerekebilmektedir. Kişi eğer kaşıntı ve yanma ile karşılaşıyorsa ve hangi bölüme başvuracağını bilmiyorsa öncelikle Kadın Sağlığı ve Hastalıkları bölümüne başvurmalıdır. Bölüm uzmanı gerekli tetkikler gerçekleştirdikten sonra tedaviye başlayacaktır.

Vajinada Kaşıntı ve Yanmaya Hangi Doktor Bakar?

Vajinada kaşıntı ve yanmaya hangi doktora bakar konusunda özellikle mantar gibi cilt sorunlarında Cildiye bölümü uzmanlarından da sağlık hizmeti talebinde bulunulabilir. Bu tip durumlarda yapılan incelemeler sonrasında gerekli teşhislerin konulması üzerine tedaviye başlanmaktadır. Tedavi genel olarak krem türü ilaçlarla yürütüldüğü gibi bazı antibiyotik ilaçlarda kullanılarak oluşan kaşıntı ve yanmanın tamamen tedavi edilmesi amaçlanır.

Vajinada Kaşıntı ve Yanma için Hangi Bölümden Randevu Alınmalıdır?

Vajinada kaşıntı ve yanma için hangi bölümden randevu alınmalıdır konusunda kişi öncelikle Kadın Hastalıkları bölümünden randevu alınması gerekir. Bu bölümde yapılacak olan tetkikler sonucu uzman doktorlar tedaviye başlayabileceği gibi sizi farklı bölümlere sevk ederek tedavinin başka bölümlerde devam etmesini isteyebilmektedir. Tedavi sonrasında neticenin alınması ile kişinin de bu konuda dikkat etmesi gerekenler vardır. Özellikle mantar gibi cilt sorunları yaşayan kişiler hijyene önem vermeleri gerektiği gibi kıyafet seçimi gibi birçok noktaya dikkat etmesi gerekmektedir. Bu konuda doktorun vereceği tavsiyelere harfiyen uymak yaşanılan bu tip sorunların tekrarlanmaması için oldukça önemli bir değere sahiptir.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here