Trochlea Humeri: Dirsek Kemiği Yüzeyi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Trochlea Humeri Nedir?

Trochlea Humeri, humerusun alt ucunda iç tarafta ulna ile eklem yapan iki çıkıntıya verilen isimdir. Tıpta sıkça kullanılan terimlerden bir tanesidir. Humerus kemiği insan kolu üzerindeki önemli bir uzun kemiktir ve dirsek ekleminin bir bileşeni olarak bilinmektedir. Trochlea humeri ise bu kemiğin distal ucu üzerindeki iki büyük çıkıntıdan biridir.

Trochlea Humeri eklem yüzeyi
Trochlea, humerus kemiğinin ön tarafında yer alır ve dirsek ekleminde önemli bir rol oynar.

Ulna adı verilen diğer önemli bir kol kemiği ile sürekli temas halindedir ve dirsek ekleminin yapışması için gerekli eklem yüzeylerini oluşturur. Bu yapının şekli kolun dirsek ekleminden beklenen hareketleri sağlamak için önemlidir ve kolun düzgün bir şekilde bükülüp düzleşmesini ve hareketlerini yapmasını mümkün kılmaktadır.

Bu terimle alakalı merak ettiğiniz hususları alt tarafta bulunan yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın