Silah için Sağlık Raporu Alma Rehberi 2022

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Silah Ruhsatı için Sağlık Raporu 

Silah için sağlık raporu konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Türk milleti için ata deyişleri içinde dahi kendisine mühim bir yer bulan silahın, köklü geçmişinden hareketle yaşam tarzı içinde işgal etmekte olduğu mevkinin önemi de herkesçe malum olmaktadır. Ancak tabi ki; modern çağda, insanların silahlardan uzaklaşmış olması, bu eylemi hobi olarak bile olsa icra etmek hürriyetine sahip bulunan bireylerin, bu alanda da elverişli olduklarını beyan eden bir sağlık raporuna sahip olmaları gerektiği sonucuna doğurmuştur.

İlgili kanunlar vasıtası ile de sabit kılınan hükümler doğrultusunda; fertlerin hobi amaçlı avcılık için yivli ve yivsiz av tüfekleri temin etmek ile çeşitli zorunluklar neticesinde doğan silah bulundurma ve silah taşıma ruhsatı almak haklarının yürürlüğe girebilmesi için bir takım sağlık testlerinden geçmeleri gerekmektedir.

silah ruhsati icin saglik raporu
Silah ruhsatı için sağlık raporu ile ilişkili görsel.Silah için sağlık raporu devlet hastanelerinden alınır.

Yivsiz av tüfeği almak isteyenler aşağıdaki linki takip ederek rehber yazımıza ulaşabilirler.

Silah için Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Öncelikle, sağlıklı bir akıl ve zihin yapısı ile psikolojik anlamda sıhhatli olmayan bireylerin, hiçbir suret ile asla silah temin etme, bulundurma ya da taşıma hak ve izinlerinin olmadığının altını çizmek gereklidir. Bu bağlamda, kişilerden silah için istenmekte olan sağlık raporunun, bedenen sağlam olma ve fiziksel yeterliliğin yanı sıra; özellikle akli ve psikolojik muayenelerden başarı ile geçilmesi gerekliliği doğurduğu, açıkça ortadadır.

Diğer sağlık raporlarının aksine, aile hekimlerinden ziyade, özel sağlık kurumlarının dahi es geçilerek; tam teşekküllü devlet hastanelerinin uzman hekimlerinden oluşan bir heyetin muayenesinden geçmek ve söz konusu raporu alabilmek için birçok testi başarı ile tamamlamak gerekmektedir.

Ortopedi ve Travmatoloji, Göz Hastalıkları, İç Hastalıklar, Kulak Burun Boğaz ile özellikle Nöroloji ve Psikiyatri gibi çok çeşitli tıp dallarının uzman hekimleri tarafından ayrıntılı muayeneler gerçekleştirilmekte; son derece sıkı bir takip sisteminin ardından, eğer kişilerin herhangi bir problemi yoksa silah raporu almak için elverişli oldukları takdirde, söz konusu sağlık raporunu gerekli ibare ile birlikte alabilmektedirler.

Silah Sağlık Raporu için Müracaatta Neler Gereklidir?

Kişilerin nüfus cüzdan fotokopileri, beş adet fotoğraf ve adli sicil kaydı ile birlikte ilgili kurumlara müracaat etmeleri gerekmektedir. Burada asıl önem teşkil eden belge ise ‘adli sicil kaydı’ olmaktadır. Silah ruhsatı sağlık raporu için başvuruda bulunan bireylerin, kesinlikle herhangi bir suça bulaşmamış olmaları, daha önce ceza yememiş olmaları ve suç unsuru teşkil etmekte olan davranış ve eylemlerde bulunmamış olmaları gerekmektedir.

Silah Ruhsatı için Çıkarılan Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadardır?

Silah sahibi olmanın getirdiği bazı yükümlülükler vardır. Bunların başında ödenmesi gereken vergiler ve silah için alınması gereken sağlık raporu bulunmaktadır. Silah sahibi insanlar bu raporu alabilmek için 250 TL civarında bir ücreti ödemek durumundadırlar.

Silah Ruhsatı Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Silah ruhsatı için sağlık raporu veren hastaneler ile ilgili yeni düzenlemeler yapıldı. Yapılan son düzenlemelerle beraber silah için sağlık raporları tam teşekküllü devlet hastanelerinden alınabilmektedir. Özel hastanelerden alınan sağlık raporları silah ruhsatı alımı için kabul edilmemektedir. Silah ruhsatı için bu raporu alacak bireylerin devlet hastanelerine giderek başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Silah için Sağlık Raporu Niçin Önemlidir?

Ateşli silahlar, insan hayatını sonlandırmaya ya da insan sağlığına zarar vermeye yönelik olarak kullanılması muhtemel materyaller içinde, ilk sırada yer almaktadır. Bu nedenle, dikkatleri de çektiği üzere; silah için sağlık raporu almak, diğer tüm alanlara dair sağlık raporlarına kıyasla son derece zor şartlar taşımaktadır.

Bunun altında yatan temel gaye ise elbette ki; insan yaşamını koruma altına alabilmektir. Psikolojik test araçlarının belirleyici unsur olmasının sebebi de yine aynı nedene dayanmaktadır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Silah için Sağlık Raporu Alma Rehberi 2022” üzerine 3 yorum

  1. Sağlık raporunun geçerlilik süresi dolmadığı takdirde birden fazla işlemde kullanılabilmektedir.Bende emekli kamu personeliyim.

    Cevapla
  2. hocam merhaba ben kamu çalışanıyım taşıma ruhsatı alabiliyorum sorum ise bir adet sağlık raporu ile 2 tabanca alabilirmiyiz

    Cevapla

Yorum yapın