Yivsiz Av Tüfeği için Sağlık Raporu: Ruh Sağlığı Yerinde mi?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Yivsiz av tüfeği almak için talep edilen sağlık raporu isteyen bireyler hekim veya hekim heyeti tarafından psikolojik, nörolojik ve bedenen muayeneden geçmek ve sahiplik belgesini almaya hak kazanmak durumundadırlar. Geçmiş yıllarda belirli bir ücret karşılığı devlet hastanelerinden alınan bu rapor bir takım düzenlemeler sonucunda artık aile hekimlerinden de alınabilmektedir.

yivsiz av tufegi saglik raporu
Bu görselde sizler için çekmiş olduğum yivsiz av tüfeği sağlık raporunun görmektesiniz.

Aile hekimleri birçok durumda hastanın muayenesine bağlı olarak sevk işlemi yaparak psikiyatri hekimi değerlendirmesine ihtiyaç duymaktadırlar.

Hekiminizden randevu aldıktan sonra e-devlet üzerinden kişisel sağlık bilgi formunu doldurmalısınız. Formu nasıl dolduracağınızı öğrenmek için hemen alttaki butona tıklayınız.

ÖNEMLİ BİLGİ: Kişisel sağlık bilgi formunu doldurunuz.

Yivsiz Av Tüfeği Raporu için İstenen Belgeler

Yivsiz tüfek raporu alabilmek için sağlık ocağında aile hekiminiz tarafından istenen bir evrak bulunmamaktadır. Kimlik kartınızla beraber aile hekiminize başvurduğunuzda muayeneniz yapılacak ve sonrasında raporunuz uygunsa verilecektir. Uygun değilse veya emin olunamadıysa sevkiniz sağlanarak uzman hekimler tarafından uygunluğunuzun sorgulanması sağlanacaktır.

ÖNEMLİ BİLGİ: Sağlık raporunu alabilmek için kimlik kartınız dışında bir evrak istenmemektedir.

Yivsiz Av Tüfeği Raporu Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Yivsiz av tüfeği ruhsatı alan bireyler 5 yıl boyunca bu ruhsat yardımıyla av tüfeği kullanabilirler. Silah ruhsatı için sağlık raporu ise çok daha farklı süreçler sonucunda alınır.

Yivsiz av tüfeği almak için verilen sağlık raporunun geçerlilik süresi hekiminiz tarafından belirlenir. Bazen 1 ay bazen 6 ay geçerli raporlar verilebilmektedir.

ÖNEMLİ BİLGİ: Raporunuzun geçerlilik süresini aile hekiminiz belirler.

Yivsiz Av Tüfeği için Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Yivsiz av tüfeği için sağlık raporu geçmiş yıllarda devlet hastanelerinden alınabilirken son yapılan düzenlemelerde psikiyatri bölümündeki uzman hekimlerden ya da doğrudan aile hekimlerinden alınabilmektedir.

ÖNEMLİ BİLGİ: Bu sağlık raporunu almak için ilk etapta aile hekiminize gitmelisiniz.

Aile hekimine her başvuran birey yivsiz tüfek ruhsatını alabilir diye bir durum söz konusu değildir. Bazı hastalar doğrudan aile hekimlerinden alabilirken bazı hastalar psikiyatri bölümünden almak durumunda kalabilirler.

Bu yazımızı bitirdik. Eksik kalan bazı taşların yerine oturması adına Sağlık Raporu başlıklı yazımızı okumanızı şiddetle öneriyorum.

Bu konu hakkında merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 9 Ağustos 2018 tarihinde yazıldı. Ardından 30 Ekim 2023 tarihinde güncellendi.)

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Yivsiz Av Tüfeği için Sağlık Raporu: Ruh Sağlığı Yerinde mi?” üzerine bir yorum

  1. Erhan Hocam merhaba.sizoaffektif bozukluk hastasıyım ve malulen emekliyim.clonex akineton lamictal ve risperdal kullanıyorum.yivsiz tüfek sağlık raporu alabilmem olasılık dahilinde mıdır?

    Cevapla

Yorum yapın