Safra Kesesi için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Safra kesesi karaciğerin altında bulunan ve torba şekline benzeyen bir organdır. Safra kesesinin birçok önemli görevi vardır. Bunlardan biri olarak da sindirime yardımcı bir göreve sahiptir. Çeşitli nedenlerden dolayı da safra kesesinde taş oluşabildiği gibi safra yolunda da sağlık sorunları oluşabilmektedir. Safra kesesinde oluşan hastalıklarda ise kısa süre içerisinde doktor kontrolüne başvurulması önemlidir. Peki, safra kesesi için hangi doktora gidilir?

safra kesesine hangi doktor
Safra kesesine hangi bölümün bakacağı ile ilişkili görsel.

Safra Kesesi için Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Safra kesesinde oluşan hastalıklarda zamanında doktor müdahalesi önemlidir. Özellikle safra kesesinde oluşan taşların doktor tarafından incelenmesi gerekir. Taşların oluşması ile ilk gündeme ameliyat gelmektedir. Ancak herkesin safra kesesinde oluşan taşlar için ameliyat olmasına gerek yoktur. Bu konuda doktor muayenesi gerçekleştikten sonra eğer uygun görülürse ameliyat söz konusu olmaktadır.

Safra kesesi için ne zaman doktora gidilmeli konusunda yaşanılan sağlık sorunlarında gecikmeden başvurulması gerekmektedir. Karın ağrıları, terleme, nefes darlığı, omuz arkasında ağrı, yağlı besinleri tükettikten sonra oluşan ağrılar, göğüs ağrısı gibi belirtiler safra kesesi sağlık sorunların şüphelenilmesine neden olabilmektedir. Bu tip durumlarda doktora başvurmak önemlidir.

Safra Kesesi için Hangi Doktora Gidilir?

Yukarıdaki belirtilere bakarak safra kesesi ile ilgili bir sağlık sorununun olduğu düşünüyorsa safra kesesi için hangi doktora gidilir sorusu sorulur. Bu tip belirtilerde yapılması gereken öncelikle Genel Cerrahi bölümüne veya Gastroenteroloji bölümlerine başvurmaktır. Bu bölümlerin uzmanları öncelikle gerekli tetkik işlemlerini yapmakta ve daha sonra ise gereken tedavi yöntemlerini hastalara uygulamaktadır.

Safra Kesesine Hangi Doktor Bakar?

Safra kesesi ile ilgili sağlık sorunların kişilerin yukarıda belirtilen şikayetler ile doktora gitmesi ile ortaya çıkabildiği gibi çeşitli sorunlardan dolayı yapılan tetkikler nedeni ile de bu sorunlar tespit edilebilmektedir. Safra kesesine hangi doktor bakar konusunda Genel Cerrahi bölümü veya Gastroenteroloji uzmanı bu konuda hastalara tedavi uygulamaktadır. Yapılacak olan tetkikler çok önemlidir. Bu konuda uzmanlar bazı kan tahlillerini incelemek isteyebileceği gibi idrar tahlilleri de isteyebilmektedir. Ayrıca görüntüleme cihazları ile görüntüleme yapılmasına da ihtiyaç duyulabilmektedir. Sorun tam olarak tespit edildikten sonra ise tedavi yöntemlerine başvurulur.

Safra Kesesi için Hangi Bölümden Randevu Alınmalıdır?

Safra kesesi için hangi bölümden randevu alınmalıdır konusunda Genel Cerrahi veya Gastroenteroloji bölümlerinden randevu alınabilir. Bölüm uzmanları tespit ettikleri hastalığa tedavi yöntemini uygulayacaktır. Günümüzde safra kesesinde taş görülmesi durumu sıklıkla gerçekleşmektedir. Bu tip durumlarda eğer gerekirse ameliyata alınmaktadır. Bazı durumlarda ise hastalık ameliyatsız olarak kontrol altına alınarak tedavi edilmeye çalışılmaktadır. Ayrıca ameliyat sonrasında da hastanın bu konuda hakkında çok dikkatli olmalı ve yaşantısına dikkat etmelidir. Doktorların ameliyat sonrasında vereceği tavsiyelere uyulması da çok önemlidir. Bu noktalara dikkat etmek hastalığın tekrar safra kesesinde kendini göstermemesi için oldukça önemli bir yere sahiptir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın