Karnın Sol Tarafında Neden Ağrı Oluşur?

Karın bölgesinde oluşan ağrılar genel olarak gaz sıkışması olarak algılanır. Gaz sıkışması nedeni ile karında ağrı oluşur ancak özellikle karnın belirli bir bölümünde ve devamlılık gösteren bir ağrının görülmesi durumlarında uzman bir hekime başvurulması çok önemlidir. Karnın sol tarafında neden ağrı oluşur sorusunu bu ağrı ile sürekli karşılaşanlar daha çok sorarlar.

karnın sol tarafinda agri neden olusur
Karnın sol bölgesinde neden ağrı oluşur ile ilişkili görsel.

Ağrı ne kadar önemsiz olsa veya şiddeti ne olursa olsun bir nedeni vardır. Bu tarz durumlarda durumu doğru tespit etmekte önemlidir. Bazı durumlarda karında ağrı oluşur ve geçicidir. Bu nedenle her görülen ağrıda telaş yapmak yersizdir. Ancak karın ağrısı göz ardı edilmemesi gereken de bir durumdur. Rahatsızlık devam ettiğinde uzman bir doktora gidilmelidir. Karnın sol tarafında oluşan ağrılar ise sık rastlanılan bir durumdur.

Karnın Sol Tarafında Ağrı Neden Oluşur?

Karnın sol bölgesinde oluşan ağrının nedenlerine başlamadan önce bazı belirtileri yaşamanız hemen doktora başvurmanızı gerektirebilir. Ağrı bir süreklilik gösteriyorsa bu durumda doktora başvurmanız önemlidir. Gün içerisinde belirli bir süre ağrıdıktan sonra uzun süre görülmeyen ağrı büyük ihtimalle önemsiz bir ağrıdır.

Gaz nedeni ile ağrı hafif ve geçici olur. Ancak ciddi hastalıkların habercisi olan ağrılarda ağrının bulunduğu yerde bir cisim var hissi varsa ve  net bir ağrı hissediyorsanız bu ağrıyı önemsemelisiniz. Ağrı kesici kullansanız daha birkaç saat sonra kendini tekrar gösteriyorsa bu da araştırılması gereken bir durumdur.

Pankreatit

Pankreatit ağrılar oldukça yüksek şiddetli meydana gelmektedir. Yoğun karın ağrısının yanı sıra kusma, yüksek ateş, kalpte çarpıntı gibi belirtiler sıklıkla görülür. Yemekten sonra aşırı bir doygunluk varsa, üzerinize bir ağırlık çöküyor ve sol tarafınızda ağrı var ise bu durumdan şüphelenebilirsiniz.

Bağırsak Tıkanıklıkları

İnce ve kalın bağırsak oldukça güçlü organlardır. Ancak bazı durumlarda kanallarda tıkanıklıklar oluşur. Bu da sindirilip dışarı atılmak istenen besinlerin atılamaması ve doğal olarak ağrıların başlamasına neden olur. Karnın sol tarafında oluşan ağrı ile kabızlık, ateş görülür ve acil müdahale gerektirir.

Divertiküloz

Oldukça ciddi etkilerin görüldüğü bir durumdur. İshal, karın ağrısı, bulantı, anal bölgede kanama, aşırı iltihap oluşur. Bağırsak sisteminde irinli yaraların oluşması ile kendini gösterir ve ağrıları şiddetlendirir.

Böbrek Taşı

Böbrek taşları oluşum dönemlerinde insanlarda çoğu zaman ağrı göstermez. Taşların çoğalması ve  büyümesi ile karın bölgesinde ağrılar başlayabilir. Karnın sol tarafında duyulan ağrı böbrek taşına yorulabilir. Ancak böbreğin sol ve sağ tarafların sırt bölgesinde olduğunu unutmamak gerekir.

Yumurtalık Kisti

Kadınlarda görülen bu durum yumurtalıkta oluşan kist nedeni ile ortaya çıkar. Sol yumurtalıkta oluşması ile karnın sol tarafında ağrı hissedilir. Az yediğiniz halde hemen doyuyorsanız ve özellikle adet düzensizliği başlamışsa, bulantı, kalça ağrısı, mide rahatsızlıkları görülüyorsa tedavi edilmesi gerekir.

Bu nedenlerin yanı sıra gıda zehirlenmesi, aşırı gaz ve streste karın bölgesinde farklı şiddetlerde ağrılara neden olabilmektedir.

Karın Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Karın ağrısının tedavisinin doğru sonuç vermesi için ağrının nedeninin belirlenmesi gerekir. Genel olarak karın ağrıları pek önemsenmemekte ve geçmesi beklenmektedir. Bazı durumlarda ise farklı uygulamalar ile geçmesi umulmaktadır. Ancak bu durumlar hastalığın daha da ilerlemesine neden olabilir. Bu nedenle acil doktora gidecek tedavinin başlaması gerekir. Birçok nedeni olduğu için farklı bölümlerde araştırılması gerekebilir. Hastalığın nedenine göre ilaç tedavisi uygulanabileceği gibi cerrahi operasyonlarında uygulanması gerekebilir. Dilerseniz bu noktada karın şişliği başlıklı detaylı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hangi Durumlarda Doktora Gidilmelidir?

He zaman tedbiri elden bırakmamakla birlikte bazı belirtileri gördüğünüzde hiç beklemeden doktora gitmeniz önemlidir. Karnın sol tarafındaki ağrı şiddetinin artması, devamlı olması ve tekrarlayıcı olması önemli bir durumdur. Ağrının yanı sıra nefeste kesilme, kanama, baygınlık hissi, ateşte artış ve kusma durumlarında acil doktora başvurulmalıdır.

Karnın sol tarafındaki ağrı aynı zamanda boyun, omuz veya göğse etki ediyorsa buda ciddi bir durumdur. Karında gözle görülür şişkinlik görülmesi ve özellikle makat bölgesinde oluşan kanamalar doktora gidilmesi gerektiren durumlardır.

Yaşadığınız bu belirtilerde acil doktora başvurmanız önemlidir. Çünkü ağrının neden olduğu hastalığın ileri seviyelere ulaşmaması için erken teşhisin önemi büyüktür. Erken teşhis edilen hastalıklara yapılacak müdahale hızlı bir şekilde tedavi gösterme olasılığı daha yüksektir. Bu nedenle karnın sol tarafındaki ağrılar ciddiye alınmalıdır. Hangi doktora başvuracağınızı öğrenmek için Hangi Hastalık için Hangi Doktora Gidilir bölümüze geçebilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın