Nefes Darlığı için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Nefes Darlığı için Hangi Bölüme Gidilir?

Nefes darlığı insanları zaman zaman karşılaştığı veya sürekli olarak mustarip olduğu bir hastalıktır. Solumun işlevinin gerçekleşmesinde kişinin zorluk çekmesi dispne olarak adlandırılır. Nefes darlığı genel olarak akciğerde oluşan hastalıklar nedeni ile ortaya çıkar. Akciğerin yanı sıra diğer organlarda da oluşabilecek bazı hastalıklar kişinin nefes darlığı çekmesine neden olabilmektedir. Nefes almakta zorlanan kişi hızlı nefes almak isteyebileceği gibi havanın tükeneceği hissine de kapılabilir. Yaşanılan bu gibi durumlarda nefes darlığı için hangi doktora gidilir merak edilmektedir.

nefes darligi icin hangi bolume gidilir
Nefes darlığı için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Nefes Darlığı Belirtileri Nelerdir?

Nefes darlığı solunum yetmezliği olarak da bilinir. Akciğere yeterli havanın gitmemesi ile kişide farklı belirtiler görülebilir. Kişinin nefes darlığı çekmesi sırasında nefes nefese kalma, hava alamama, göğsünün sıkışması ve nefesini derin bir şekilde alamama durumları oluşur.

Kişinin nefes darlığı ani bir şekilde yani akut oluşabileceği gibi sürekli olarak kronikleşe de bilir. Akut nefes darlıkları birkaç dakika süren durumlardır. Belirli aralıklarla oluşabileceği gibi ani fiziksel aktiviteler veya ateşin yükselmesi gibi durumlara bağlı olarak da nedenin geçmesi ile ortadan kaybolabilir. Kronik olarak nefes darlığının görülmesi ise bireyin normal yaşantısını çok ciddi derecede etkiler. Günlük aktivitelerini yapmakta zorluk çekmesine neden olur.

Nefes Darlığı Neden Olur?

Bireylerin nefes darlığı ile karşılaşmasının birçok nedeni vardır. En çok görülen neden ise akciğerlerde oluşan hastalıklardır. Bronşit, Koah, astım, zatürre, krup hastalığı, solunum sisteminde oluşan tıkanıklıklar kişinin nefes darlığı çekmesinin en önemli nedenleri arasındadır. Bu konuda özellikle tütün mamulleri kullanmak bu hastalıkları ileri derecede etkilemektedir.

Akciğer haricinde kalp sorunları da nefes alamama sorunlarını beraberinde getirebilir. Anjin, doğuştan gelen kalp sorunları, kalp yetmezliği, kalp krizleri, kalp ritmi bozuklukları da nefes almakta kişinin zorlanmasına neden olabilir.

Yukarıdaki iki ana nedenin yanı sıra alerjiler, göğüs duvarının sıkışması, yüksek rakımda bulunma, obezite, panik atak, anksiyete gibi sorunlarda kişide nefes darlığına yol açabilir.

Nefes Darlığı Tedavisi

Tedavi kişinin yaşadığı hastalığa göre değişmektedir. Nefes darlığının akciğerden mi yok kalpten mi olduğu tespit edilerek öncelikle gerekli teşhis çalışmalarının yapılması gerekir. Bu konuda ultrason görüntüleri ve akciğer filmleri gibi uygulanan testlerin yanı sıra kan tahlilleri ile de nefes darlığının nedeni teşhis edilmeye çalışılır.

Teşhis konulduktan sonra ise gerekli tedavi işlemleri yapılmaktadır. Bu konuda ilaçlar tedavi oldukça yaygındır. Diğer yandan bazı ileri seviyedeki hastalıklar içinse cerrahi müdahaleler gerçekleştirilebilir. Özellikle astım, koah gibi hastalıklar görüldüğünde bu durum sürekli bir tedavi gerektirir. Kişi yaşamına çok dikkat ederek bu hastalığın ilerlemesini engellemelidir.

Nefes Darlığı için Hangi Doktora ve Branşa Gidilir?

Nefes darlığı çeken kişi doktor yardımı alması çok önemlidir. Nefes darlığı için hangi doktora gidilir konusunda ise ilk başvurulacak bölüm Göğüs Hastalıkları bölümüdür. Burada gerekli olan bütün teşhis ve tedaviler uygulanabilmektedir. Ancak bazı nefes almada yaşanılan sorunların nedeni alerji gibi nedenlerden kaynaklanabilmektedir. Böyle durumlarda ise alerji hastalıkları araştırılmalıdır. Diğer yandan kalp sorunları için Kardiyoloji bölümüne başvurularak kalp ile ilgili hastalıklar araştırılabilir ve tedavi uygulanabilir.

Nefes Darlığı ve Yaşam Tarzı

Sürekli olarak nefes darlığı çeken bir birey yaşantısına azami derecede özen göstermelidir. Özellikle sigara, nargile, pipo gibi tütün mamullerini tüketen kişiler bunları bırakmalı ve hatta içilen yerlerde dahi bulunmamalıdır. Alınacak tedavinin yanı sıra temiz hava almayı, doktorun belirttiği düzeylerde egzersiz yapmayı ihmal etmemelidir. Böylelikle kişi tedavi süresine büyük katkıda bulunarak nefes darlığı sorununu daha rahat aşabilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altıdaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın