Kulak Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

0
622

Kulak Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Kulak ağrısı, genel olarak kulakta oluşan bir sorun nedeni ile oluştuğu gibi çevre etkenlerden dolayı da ağrılar görülebilir. Vücudumuzun farklı organlarında oluşan hastalıklar nedeni ile de kulak ağrısı tepkisi ortaya çıkabilir. Doğru bir teşhis için doktora06 gitmek isteyenler kulak ağrısı için hangi doktora gidilir sorusunu sorarlar.

kulak agrisi icin hangi doktora gidilir
Kulak ağrısı için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Kulak Ağrısı Nedenleri

Günümüzde sıkça görülen ağrılardan biri olan kulak ağrısının birçok nedeni olmaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı farklı enfeksiyonlar kulak ağrılarına neden olmaktadır. Sıklıkla görülen ve tedavisi hızlı bir şekilde yapılabilen orta kulak iltihabı ve dış kulak iltihabıdır.

Diğer yandan kronik olarak kulak ağrılarına neden olan hastalıklarda vardır. Bu hastalıkların başında kronik dış kulak iltihabı, kronik östaki bozukluğu, çeke eklemi bozukluğudur. Enfeksiyonlarda farklı tipler olduğu için doğru tedavi için testler yapılarak türe göre tedavinin uygulanması çok önemlidir.

Yukarıda sayılan nedenlerin yanı sıra kulak kepçesi enfeksiyonu, kulak kiri, kulak yoluna giren yabancı madde, kulağa alınan darbe, yüksek soğuğa maruz kalma, kulak zonası, hepsi olmamakla birlikte bazı sinüzit tipleri, gece dişlerini sıkan kişilerde de kulak ağrısı oluşabilir.

Kulak Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Kulak ağrısı için hangi doktora gidilir konusunda öncelikle bir KKB yani Kulak Burun Boğaz bölümüne uzman bir doktora gitmeniz gerekir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra eğer ağrının nedeni hemen tespit edilirse hızlı bir şekilde tedaviye başlanılır. Ancak bazı durumlarda cerrahi operasyon gerekebilmektedir. Hastalığın seyrine göre tedavi süreci takip edilmektedir.

Kulak Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kulak ağrısına yönelik doğru tedavinin uygulanması için ağrının nedeninin doğru tespit edilmesi önemlidir. Kulakta oluşan enfeksiyonlara karşı genel olarak antibiyotik ve ağrı kesiciler ile müdahale edilir. Belirli süreler kullanılan bu ilaçlar enfeksiyonu kurutur ve belirli dönemlerde kontrol edilmesi gerekir.

Ağrıya neden olan diğer nedenlerden biri olan kulak kirinin tedavisi olarak da kulak kirinin yumuşaması için damlalar kullanılır. Doktorun belirttiği süreler sonrasında ise yumuşayan kir doktorun müdahalesi ile temizlenir.

Bazı enfeksiyonlar ise kulak ve beyin bölgesinde oluşmakta ve oldukça tehlikeli olmaktadır. Bu enfeksiyonlar geniş alanlara yayılabildiği için kulak ağrısının yanı sıra farklı etkilerinde görülmesine neden olabilir. Gerekli testler sonrasında tedavi için cerrahi operasyon gerekebilir. Cerrahi operasyonda oluşan enfeksiyon bulunduğu yerden temizlenerek sürdürülür.

Kulak Ağrısını Hafifleten Yöntemler

Tedavi başlamadan önce bazı hareketler kulak ağrınızda azalmayı sağlayabilir. Dik oturmak bu hareketlerden biridir. Kulak kepçenize hafif dokunuşlarla masaj yapabilirsiniz. Sakız çiğnemekte bir yöntem olabilir. Ancak çene ağrılarından dolayı kulakta ağrı oluşuyorsa sakız çiğnemeyin. Bol sıvı tüketmeniz önemlidir. Kulağınızı rüzgardan, sıvılardan, soğuktan korumalısınız. Çubuk pamuklar ile kulağınızı temizlemeyin. Duş, yüzme, banyo gibi aktivitelerde kulak tıkacı kullanarak kulağa su kaçmasını önleyin. Doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir antibiyotik veya kulak damlası kullanmamanızda oldukça önemlidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here