( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Kulak Ağrısı İçin Hangi Doktora Gidilir?

Kulak Ağrısı İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Kulak ağrısı, genel olarak kulakta oluşan bir sorun nedeni ile oluştuğu gibi çevre etkenlerden dolayı da ağrılar görülebilir. Vücudumuzun farklı organlarında oluşan hastalıklar nedeni ile de kulak ağrısı tepkisi ortaya çıkabilir. Doğru bir teşhis için doktora06 gitmek isteyenler kulak ağrısı için hangi doktora gidilir sorusunu sorarlar.

kulak agrisi icin hangi doktora gidilir
Kulak ağrısı için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Kulak Ağrısı Nedenleri

Günümüzde sıkça görülen ağrılardan biri olan kulak ağrısının birçok nedeni olmaktadır. Çeşitli nedenlerden dolayı farklı enfeksiyonlar kulak ağrılarına neden olmaktadır. Sıklıkla görülen ve tedavisi hızlı bir şekilde yapılabilen orta kulak iltihabı ve dış kulak iltihabıdır. İltihap durumlarında kulak kiri artışı görülebilir. Kulak kiri için https://doktordanhaberler.com/kulak-kiri-temizleme-ve-yikamasi-icin-hangi-bolume-gidilir/ linkindeki yazıyı mutlaka okuyunuz.

Diğer yandan kronik olarak kulak ağrılarına neden olan hastalıklarda vardır. Bu hastalıkların başında kronik dış kulak iltihabı, kronik östaki bozukluğu, çeke eklemi bozukluğudur. Enfeksiyonlarda farklı tipler olduğu için doğru tedavi için testler yapılarak türe göre tedavinin uygulanması çok önemlidir.

Yukarıda sayılan nedenlerin yanı sıra kulak kepçesi enfeksiyonu, kulak kiri, kulak yoluna giren yabancı madde, kulağa alınan darbe, yüksek soğuğa maruz kalma, kulak zonası, hepsi olmamakla birlikte bazı sinüzit tipleri, gece dişlerini sıkan kişilerde de kulak ağrısı oluşabilir.

Kulak Ağrısı için Hangi Doktora Gidilir?

Kulak ağrısı için hangi doktora gidilir konusunda öncelikle bir KKB yani Kulak Burun Boğaz bölümüne uzman bir doktora gitmeniz gerekir. Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra eğer ağrının nedeni hemen tespit edilirse hızlı bir şekilde tedaviye başlanılır. Ancak bazı durumlarda cerrahi operasyon gerekebilmektedir. Hastalığın seyrine göre tedavi süreci takip edilmektedir. Ayrıca kulak arkasında oluşan şişlikler ile ilişkili yazımı okumak için hemen https://doktordanhaberler.com/kulak-altinda-sislik/ linkini takip ediniz.

Kulak Ağrısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kulak ağrısına yönelik doğru tedavinin uygulanması için ağrının nedeninin doğru tespit edilmesi önemlidir. Kulakta oluşan enfeksiyonlara karşı genel olarak antibiyotik ve ağrı kesiciler ile müdahale edilir. Belirli süreler kullanılan bu ilaçlar enfeksiyonu kurutur ve belirli dönemlerde kontrol edilmesi gerekir.

Ağrıya neden olan diğer nedenlerden biri olan kulak kirinin tedavisi olarak da kulak kirinin yumuşaması için damlalar kullanılır. Doktorun belirttiği süreler sonrasında ise yumuşayan kir doktorun müdahalesi ile temizlenir. Kulak ağrısının tedavi edilmesinde kullanılan ilaçlardan bahsettiğim yazıma https://doktordanhaberler.com/kulak-agrisi-icin-hangi-ilaclar-kullanilir/ linkini takip ederek ulaşabilirsiniz.

Bazı enfeksiyonlar ise kulak ve beyin bölgesinde oluşmakta ve oldukça tehlikeli olmaktadır. Bu enfeksiyonlar geniş alanlara yayılabildiği için kulak ağrısının yanı sıra farklı etkilerinde görülmesine neden olabilir. Gerekli testler sonrasında tedavi için cerrahi operasyon gerekebilir. Cerrahi operasyonda oluşan enfeksiyon bulunduğu yerden temizlenerek sürdürülür.Kulakta oluşan çınlamalar için https://doktordanhaberler.com/kulak-cinlamasi-icin-hangi-doktora-gidilir/ linkine göz gezdiriniz.

Kulak Ağrısını Hafifleten Yöntemler

Tedavi başlamadan önce bazı hareketler kulak ağrınızda azalmayı sağlayabilir. Dik oturmak bu hareketlerden biridir. Kulak kepçenize hafif dokunuşlarla masaj yapabilirsiniz. Sakız çiğnemekte bir yöntem olabilir. Ancak çene ağrılarından dolayı kulakta ağrı oluşuyorsa sakız çiğnemeyin. Bol sıvı tüketmeniz önemlidir. Kulağınızı rüzgardan, sıvılardan, soğuktan korumalısınız. Çubuk pamuklar ile kulağınızı temizlemeyin. Duş, yüzme, banyo gibi aktivitelerde kulak tıkacı kullanarak kulağa su kaçmasını önleyin. Doktor tavsiyesi olmadan herhangi bir antibiyotik veya kulak damlası kullanmamanızda oldukça önemlidir. Kulak memesinde oluşan kist ve beze ile ilişkili yazımı okumanızı öneriyorum. Hemen https://doktordanhaberler.com/kulak-memesinde-kist-beze-ve-sertlik-icin-hangi-doktora-gidilir/ linkini takip ediniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın