Kulak Çınlaması için Hangi Doktora Gidilir?

2
131

Kulak çınlaması kulak burun ve boğaz adı verilen birbiriyle bağlantılı yapıların işleyişinde meydana gelen bir anormallik neticesinde ortaya çıkan bir belirtidir. Kulakta çınlama çoğu zaman çeşitli denge bozukluklarıyla beraber görülür. 

Kulak çınlaması ile gelen hastaların birçoğunda baş dönmesi ya da vertigo olarak ifade edilen tablo eşlik eder. Yazımın devamında aşağıda soruların hepsine cevap bulmuş olacaksınız:

 1. Kulak çınlaması için hangi doktora gidilir?
 2. Kulakta çınlama için hangi bölüme gidilir?
 3. Kulak çınlamasına hangi bölüm bakar?
 4. Sağ sol kulakta çınlama için hangi branşa gidilmelidir?

Kulak Çınlaması için Hangi Bölümden Randevu Almalıyım?

Kulak çınlaması çoğu zaman basit nedenlerle ortaya çıkmaktadır ancak basit nedenlerle ortaya çıkıyor oluşu ciddi hastalıkların habercisi olabileceği gerçeğini değiştirmemektedir. Bu nedenle kulakta çınlama şikayeti ortaya çıktığında hemen bir sağlık profesyoneline başvurmalı ve muayene olmalısınız.

kulak cinlamasi
Kulakta çınlama şikayeti için en başta aile hekiminize gitmelisiniz.

Kulak Çınlaması için Kulak Burun Boğaz Bölümü hekimine gitmek ilk etapta doğru seçim olacaktır ancak bazı durumlarda nöroloji bölümüne gitmeniz gerekebilir.

KBB bölümünden sıra alıp bekleyip daha sonra nörolojiye yönlendirilmek size zaman kaybettirecektir. Oysa ilk etapta aile hekimine gitmek ve muayene olup doğru bölüme yönlendirilmek ne kadar güzel olacaktır. Hem nöroloji ve KBB bölümünün zamanı çalınmamış olacak hemde siz tedavi olabilmek için daha fazla zaman kaybetmemiş olacaksınız.

Netice itibariyle kulak çınlaması şikayeti olan bir hasta en başta aile hekimine gitmelidir. Aile hekimi en doğru bölüm yönlendirmesini muayenesi sonucunda size söyleyecektir. Aile hekimine gitmek istemeyen hastalar ise her ne kadar doğru bir yol olmasa da ilk etapta KBB bölümüne gitmelidir.

Kulak çınlaması şikayetine sadece KBB, nöroloji veya aile hekimi mi bakıyor diye soracak olursanız cevabım tabi ki hayır olacaktır. Çınlama sorunu birçok diğer bölümle de ilişkili olabilir ama bu durum bir muayene süreci sonrasında ortaya çıkabilecektir.

Bu hususta aklınıza takılanları ve merak ettiklerinizi konunun alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

2 Yorum

 1. Sağ kulağım da bir çınlama ses (uğultu) ses yükseliyor sonra azalıyor her zaman var ne yapmam lazım

  Not: babam 15 sene önce havale ateş len ne geçirdi ve şuan iki kulagida hiç duymuyor ırsi diye bir şey olabilir mi acaba
  Ben 8 sene dur hava alanında çalışıyorum uçak bakım hangarin dayım bununla ilgili bir şey olabilir mi yüksek seslere maruz kalıyoruz bazen.

  • Merhabalar Ömer Bey. Öncelikle geçmiş olsun.
   Yüksek sese sürekli maruziyet bu tip işitme problemlerinde en büyük etkenlerden bir tanesi. Kulak muayeneniz ve bazı tahliller hakkında bilgi sahibi olmadan birşeyler söylemek çok doğru olmayacaktır. Hemen kulak burun boğaz bölümünden randevu alarak muayene olmaya gitmelisiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here