Akut Otitis Media

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Akut Otitis Media Nedir?

Akut Otitis Media, orta kulak boşluğunun ve östaki borusunun bakteri kaynaklı enfeksiyonudur. Hastalığa sebebiyet veren bakteriler S.pneumoniae, M.catarrhalis, H.influenzae’dır. Otitis Media’ya geçmeden önce kulağın anatomik yapısına değinelim. Kulak anatomik olarak 3 bölüm şeklinde incelenir.

Kulak Anatomisi
Kulak dış,orta ve iç olmak üzere 3 bölümde incelenir.

Resimde görüldüğü gibi kulak kepçesi ve dış kulak yolu dış kulağı oluşturur. Orta kulak ise kulak zarından daha içeride, hava ile dolu bir yapıdır. Orta kulağın östaki borusu aracılığıyla genizle bağlantısı vardır. Östaki borusunun temel görevi içerisi ile dışarısı arasındaki basınç farkını minimalize etmektir.

Akut Otitis Media Ne Demektir?

Diğer bir adıyla Orta Kulak İltihabı, orta kulak boşluğunun ve östaki borusunun bakteri kaynaklı enfeksiyonudur. Çocukluk döneminde sık görülen hastalıklardan bir tanesidir.2 yaşına kadar hemen hemen tüm çocuklar AOM geçirmiştir.

İşitme Mekanizması Nasıldır ?

Ses öncelikle kulak kepçesinde toplanır. Ardından dış kulak yolunda ilerlemeye başlar ve kulak zarına kadar gelir. Kulak zarı sesi titreşimlere çevirir ve iç kulağa aktarır. Buradan sinirlere iletilir. Ayrıca sesin iç kulağa aktarılmasında yardımcı kemikçikler vardır.

Akut Otitis Media’nın Belirtileri

Belirti ve bulgular genelde şu şekildedir :

Akut Otitis Media Tanısı Nasıl Konur?

Yukarıda saydığımız belirti ve bulgulara ek olarak kulak muayenesi yapılmaktadır. Muayenede kulağa bastırınca hastalar ağrı duyarlar. Ayrıcı otoskopik muayene yapılmalıdır.

otit hastalığı
Otit hastalığının tanısı için çeşitli testler yapılır.

Akut Otitis Media Laboratuvar Bulguları

Tanı koydurucu laboratuvar bulguları maalesef bulunmamaktadır. Rutin testlerimiz CRP, lökosit artışı ve sedimentasyon bize enfeksiyon varlığını işaret ederler. Kan kültürü genelde negatif olarak çıkmaktadır bu hastalarda.

Akut Otitis Media Bulaşıcı mıdır ?

Orta kulak iltihabı bulaşıcı bir hastalık değildir.

Kimler Akut Otitis Media için Risk Altındadır?

Genelde bağışıklık sistemi yetersiz olan hastalar, AOM’da olduğu gibi birçok hastalıkta da yatkınlık gösterirler. Kulak yapısında normalin dışında bir gelişim ya da anatomik olarak farklılaşmış yapılar varsa bu hastalar kulak enfeksiyonlarına daha yatkın olurlar. Bunların dışında alerjisi olan hastalar, fonksiyon bozukları, damak anomalileri ve sigara yatkınlık oluşturan diğer faktörlerdir.

Akut Otitis Media’ya Yakalanmamak için Ne Yapılabilir ?

Yukarıda yazdıklarımıza ek olarak bebekler kesinlikle anne sütü ile beslenmelidir. Sigara içilen ortamlardan uzak tutulmalıdır.

Akut Otitis Media Komplikasyonları Nelerdir ?

Hastalığın uygun tedavisi gerçekleştirilmediğinde gelişebilecek komplikasyonlar şunlardır:

 • Ekstradural Perisinüs Absesi
 • Lateral Sinüs Tromboflebiti
 • Menenjit
 • Beyin Absesi
 • Serebrospinal Oter
 • Akut Mastoidit
 • Fasiyal Paralizi
 • Kronik Otitis Media

Akut Otitis Media Hangi Hastalıklarla Karışabilir ?

Şu hastalıklarla karışabilir :

 • Kronik Otitis Media
 • Eksternal Otit
 • Diş Ağrısı
 • Aşırı Ağlamaya Bağlı Kulak Zarı Etkilenmesi (Bebeklerde)

Hangi Hastalar İleri Tedavi için Sevk Edilmelidir ?

Özellikle kulak zarı yırtılan hastalar, ilaç tedavisine rağmen 3 gün içinde belirti ve bulguları azalmayan hastalar ve komplikasyonların gelişmesi durumlarında hasta ivedilikle sevk edilmelidir.

Akut Otitis Media Tedavi Süreci Nasıldır ?

AOM tedavisinde bizim dört amacımız vardır.Bunlar :

 • Enfeksiyonun ve etkeninin ortadan kaldırılması
 • Orta kulak yolunun eskisi gibi havalanmasının sağlanması
 • Ağrının azaltılarak yok edilmesi
 • Komplikasyonların engellenerek hastanın zarar görmesinin önlenmesi

AKUT OTİTİS MEDİA REÇETESİ NASIL OLUR ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ.

Enfeksiyonun ve Etkeninin Ortadan Kaldırılması

Hastalarda bakterilerin sebebiyet verdiği enfeksiyonu ortadan kaldırmak için anti bakteriyel ilaçlar kullanıyoruz. Anti bakteriyel ilaç dendiğinde akla gelen ilk seçenek güçlü bir penisilin olan Amoksisilin‘dir. Eğer hastada penisilin alerjisi varsa Eritromisin yada Azitromisin kullanılmalıdır.

Orta Kulak Yolunun Eskisi gibi Havalanmasının Sağlanması

Havalanmayı normale döndürebilmek için öncelikle hasta bol sıvı almalıdır. Çocuklarda serum fizyolojik kullanılmalı ve nazal konjesyon yapılmalıdır.

Ağrının Azaltılarak Yok Edilmesi

Ağrı deyince aklımıza gelen ilaç Parasetamol‘dur. Erişkin ve çocukta farklı dozlarda kullanım yapılmalıdır.

Komplikasyonların Engellenerek Hastanın Zarar Görmesinin Engellenmesi

Komplikasyonlara sebebiyet vermemek için yukarıdaki tedaviler kesinlikle uygulanmalıdır. Eğer yeterince ve zamanında tedavi edilmezse komplikasyon gelişme riski çok artacaktır.

Merak ettikleriniz varsa yorum kısmından sorabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Akut Otitis Media” üzerine bir yorum

Yorum yapın