Kulak Memesinde Sertlik için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Vücudumuzun çeşitli yerlerinde kist, beze veya  sertlik görülebilmektedir. Kulak memesinde görülen bu tepkiler ise insanları daha çok telaşlandırmaktadır. Böyle durumlarda kulak memesinde görülen kist, beze ve sertlik için hangi doktora gidilir merak edilir. Kulak memesinde görülen kist veya bezenin birçok nedeni vardır. Bezenin veya sertliğin ortadan kalkması için asıl neden bulunur ve bulunan nedene göre tedavi uygulanır.

kulak memesinde kiste hangi bolum bakar
Kulak memesinde kist beze ve sivilce için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Kulak Memesinde Kist, Beze veya Sertlik Nedenleri

Kulak memelerinde oluşan bu kistler veya bezeler genel olarak enfeksiyon, iltihap nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bu durumun oluşmasında nedenler değişmektedir. Oluşumun sebebine göre de şiddeti ve boyutları artabilir. Bu noktada kulak kiri ile ilgili hazırlamış olduğum yazıma https://doktordanhaberler.com/kulak-kiri-temizleme-ve-yikamasi-icin-hangi-bolume-gidilir/ linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kulak deldirme

Kulak deldirme özellikle kadınların sıkça uyguladığı bir durumdur. Kulak deldirilirken hijyene çok önem verilmelidir. Deldirme işlemi sonrasında da dikkat edilmesi gerekir. Çünkü gerekli hijyen ortamı sağlanmazsa çok kolay olarak görülen bu işlem kulak memesinin iltihaplanmasına neden olabilir. Şişlik eğer kısa sürede inerse herhangi bir müdahaleye gerek yok. Ancak beze inmez ve aksine büyüme görülürse doktora başvurulmalıdır. Kulak ağrısı hakkında fikir sahibi olmak için https://doktordanhaberler.com/kulak-agrisi-icin-hangi-doktora-gidilir/

Sivilce

Vücudumuzun her bölgesinde sivilce çıkabilir. Kulak memesinde çıkan sivilceler ise kulak memesinin hassas olmasından dolayı daha da ağrılı bir sürecin geçirilmesine neden olur. Bu durumun çözümü sivilcelerin kurumasını sağlayan kremler kullanmak olacaktır. Sivilcenin patlatılması ise yanlış bir yöntem olduğu için tavsiye edilmez. Bunun nedeni ise dışarı çıkan sıvının kulak memesinin diğer bölgelerine yayılma ihtimalidir. Mastürbasyon sivilceye neden olur mu başlıklı konuma göz gezdirebilirsiniz.

Alerjik reaksiyonlar

Cildiniz bazı durumlara karşı alerjik tepki gösterebilir. Çeşitli makyaj maddeleri, kalitesiz küpeler ve diğer birçok neden alerjik etki ile kulak memesinde beze oluşmasına veya kısa süreli kist oluşmasına neden olur. Yine geçmediği durumlarda doktora gidilmelidir.

Kulak enfeksiyonları

Birçok nedenden dolayı enfeksiyon kapılmış olabilir. Enfeksiyonun çeşidine göre beze veya kist oluşumu görülür. Bu tür durumlarda hiç beklemeden doktora gitmek en doğru tercihtir. Bu noktada kulak mantarı başlıklı yazımızı okumanızı öneriyoruz.

Apse

Vücudumuza girmek isteyen bir bakteriye karşı beyaz kan hücreleri harekete geçer. Bu nedenle de kulak memesinde apse oluşabilir. Böyle durumlarda enfeksiyonun ortadan kalkması için antibiyotik ilaçlar kullanılabilir.

Güreşçi Kulağı

Dövüş sporlarında müsabakalara çıkan sporcuların kulaklarına aldıkları darbe sonucu memede oluşan sendromdur. Halk arasında karnabahar kulağı olarak da bilinmektedir. Darbe sonucu kulak memesi şişer ve geçmesi için bir süre çeşitli kremler veya soğuk kompleks uygulanabilir.

Böcek Isırıkları

Arı, sivri sinek veya diğer böcekler bu bölgeye ulaştıklarında ısırabilmektedir. Genel olarak geçici bir durum olarak şişlikler oluşabilmektedir. Ancak özellikle arı sokmaları çocuklarda büyük etkiler gösterebildiği için önemli derecelere ulaşan vakalarda doktor kontrolüne gitmek doğru olacaktır.

Kistler

Kulak memesinde birçok nedenden dolayı kist oluşabilir. Bunun için kistin içi boşaltılmalıdır. Boşaltma işlemi içinde cerrahi müdahale gerektir.

Dış Kulak İltihabı

Özellikle nem ve suya maruz kalma sonucunda Otitis hastalığı ortaya çıkabilir. Dış kulak iltihabı olan bu sorun kulağın dış çevresini ve doğal olarak kulak memesini de etkiler. Kist veya bezenin oluşması sonrasında antibiyotik tedavinin başlatılması gerekir. Özellikle küçük yaşta çocuklarda büyük önem taşır. Kulak ağrısı tedavisinde kullanılan ilaçlardan bahsettiğim yazıma https://doktordanhaberler.com/kulak-agrisi-icin-hangi-ilaclar-kullanilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bu sebeplerin yanı sıra bazı nedenlerde kulak memesinde bu sorunların yaşanmasına neden olmaktadır. Kontakt dermatit, yüz kaldırma estetiği, folikülit, kulak kepçesi iltihabı, kulak memesi topakları gibi nedenlerden dolayı da kulak memesinde kist, beze veya sertlik oluşması görülebilmektedir.

Kulak Memesinde Görülen Kist, Beze ve Sertlik için Hangi Doktora Gidilmeli?

Kulak memesinde görülen kist, beze ve sertlik için hangi doktora gidilir konusunda ilk yapmanız gereken KKB yani Kulak Burun Boğaz uzmanına başvurmanızdır. Uzman doktorlar gerekli tetkikleri yaptıktan sonra tedavinin devamı için gerek işlemleri gerçekleştirecektir. Genel olarak antibiyotikler kullanılarak tedavi edilse de gerektiği yerlerde cerrahi operasyon gerekebilir.

Kulak Memesi Kist, Beze ve Sertlik Tedavisi

KKB uzmanına gittiğinizde kulak memesinde oluşan bu durumun tedavisi için gerekli olan işlemler yapılacaktır. Genel olarak bu bölgede oluşan sorunlar enfeksiyon nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle de antibiyotik ilaçlar ile oluşan kist veya beze kurutulmaya çalışılmaktadır. Ancak bazı durumlarda özellikle kistlerde içerideki iltihabın dışarı çıkarılması gerekebilir. Böyle durumlarla karşılaşıldığında ise cerrahi operasyon gerektirebilir.

kulak memesinde kist beze ve sertlik
Kulak memesinde görülen kist lezyon ve sertliklere hangi doktor bakar ile ilişkili görsel.

Kulak memesine uygulanan cerrahi operasyonlar ise küçük çaplı olmakla birlikte genel olarak hasta cerrahi operasyon sonrasında hemen sosyal hayatına devam edebilmektedir. Daha sonrasında kullanılacak çeşitli ilaçlar ile tedavinin kalıcı olması hedeflenmektedir. Hemen kulak alt bölgesine oluşan şişlikleri anlattığım yazımı https://doktordanhaberler.com/kulak-altinda-sislik/ linkinden okuyabilirsiniz.

Kulak Memesinde Beze, Kist ve Sertliğin Oluşmaması için Alınabilecek Önlemler

Bu konuda alınabilecek en iyi önlem hijyendir. Özellikle kulak deldirme işleminde hijyene büyük önem verilmelidir. Küpe takılırken de küpelerin kaliteli olması da önemlidir. Bazı küpeler gümüş veya altın dışında maddelerden yapılmakta ve kulak memesinde enfeksiyonlara veya alerjik etkilere neden olmaktadır. Bu faktörlerin yanı sıra dış kulak iltihabına karşı da alacağınız önlemler doğal olarak kulak memesinde oluşacak enfeksiyonlara da karşı önlem almış olmanızı sağlar. Oluşan beze, kist veya sertliklerde ise kısa süre geçmeyen durumlarda doktora görünmeniz önemlidir. Ayrıca dövme enfeksiyonu başlıklı yazımıza göz atmanız faydalı olacaktır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Kulak Memesinde Sertlik için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine bir yorum

  1. Hocam merhabalar Ben yaklaşık 2 sene once kikirdak ve kulak memesini deldirdim. Her iki tarafı Normal tabanca ile ve cok agrili surec gecirdim. Kupelerimi fazla kullanmadan çıkarttım. Fakat o günden beri agri sizi olmadan zaman zaman hem kikirdagimda hemde kulak mememde icine beyaz seffaf sizi geliyor. Ve bu beni ciddi anlamda rahatsiz ediyor. Tavsiye edebileceginiz ne olabilir. Yada hangi bölüme basvurmam gerekli. Yardımcı olursanız 🙏memnum olurum. Kolay gelsin

    Cevapla

Yorum yapın