Eagle Sendromu : Stiloid Kemikte Uzama

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Eagle Sendromu, stiloid proçes adı verilen kulağın hemen alt kısmındaki kemiğin normalden fazla miktarlarda uzaması ve stilomandibular ligamentin kalsifikasyonu olarak tanımlanmaktadır. Bu hastalık 1938 yılında Duke Üniversitesi’nde KBB Hekimi olan Dr. Eagle tarafından tanımlanmıştır. Dr. Eagle yaptığı çalışmalar neticesinde her 100 hastanın 4 ünde stiloid proçes uzaması tespit etmiştir. Genellikle asemptomatiktir ancak bazı vakalar semptomatik başlangıç gösterebilmektedir. Eagle sendromunun ağrısı çok farklıdır ve genellikle hastalar boğazlarında birşeyin kaldığı hissini tarif ederler.

eagle sendromunda anatomik yapı
Yazımda stiloid proçes olarak bahsettiğim stiloid kemik çıkıntısını kırmızı ok ile gösterdim.

Bütün insanlar anatomik olarak aynı değildirler. Stiloid çıkıntı bazı insanlarda çok uzunken bazı insanlarda kısa olabilmektedir. Dolayısıyla bu Eagle sendromuna yakalan bireyler stiloid çıkıntısı diğerlerinden daha uzun olanlar olmaktadır. Ayrıca anatomik yapı nedeniyle kadınlarda erkeklerden çok daha fazla oranlarda görülmektedir. Normalden daha uzun özellikte stiloid çıkıntı sadece ağrı hissi değil komşuluğunda bulunduğu bölgelerin normal fonksiyonlarını yerine getirememesine de sebebiyet verir. Haydi şimdi eagle sendromunun görülen tüm belirtilerini inceleyelim.

Eagle Sendromu Belirtileri

Eagle sendromunda temel belirti boynun ve yüzün bir tarafında ortaya çıkan ağrıdır. Bir çok hasta boğaz ağrısı, kulak ağrısı ve boğazda yabancı cisim hissi gibi nonspesifik semptomlarla başvururlar. Başın dönmesi ve çiğneme sırasında meydana gelen ağrılar yine bizi eagle sendromundan şüphelendirmelidir. Semptomları listeleyecek olursak şu şekilde olacaktır:

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Yutmada zorluk ve yutkunma sırasında ağrı
 • Kulaklarda çınlama
 • Boğazda tıkanma veya yabancı cisim hissi
 • Bazı tat bozuklukları
 • Dilin kök bölgesinde ağrı

Yazımın ilk kısmında da bahsettiğim gibi eagle sendromunun en yaygın görülen belirtisi ağrıdır. Ağrı sıklıkla basıya bağlı olarak ortaya çıkar ancak her kişide durum aynı değildir ve altta yatan farklı nedenler olabilir. Ağrı ile ilgilenen temel bölüm algolojidir.

Eagle Sendromu Nedenleri

Her yaştan ve cinsiyetten bireyi etkileme özelliği bulunan eagle sendromu sıklıkla 40 – 60 yaş aralığındaki kadınları etkiler. Kadın hastaların sayısı erkek hastaların sayısının 3 katından daha fazladır. Etyolojisine yönelik bir takım fikirler olsa da henüz tam olarak açıklığa kavuşturulabilmiş değildir.

eagle sendromunda stiloid proçesin uzaması
Şekilde yeşil ok ile gösterdiğim alanda soldaki yeşil alana göre kıyaslandığında stiloid proçesin uzadığını ve komşuluklarına bası yaptığını görüyoruz.

Eagle sendromunda temel olarak stiloid çıkıntıya yapışan stiloid ligamanın kalsifikasyonu yani kireçlenmesi söz konusudur. Kalsifikasyona uğramak ilgili bölgede kemikleşmenin arttığını gösterir ve doğal olarak stiloid çıkıntı giderek uzamış olmaktadır. Uzayan stiloid çıkıntı hemen komşuluğundaki kaslara ve sinirlere bası yapar. Sinire bası olduğunda ilk karşımıza çıkacak belirti tahmin edeceğiniz üzere ağrıdır.

Eagle Sendromu Tanısı

Önceki başlıklarda belirttiğim sendromun belirtilerinden bazılarını gösteren hastalar genellikle KBB bölümüne başvururlar. KBB bölümü doktorları ilgili belirtileri dinledikten sonra fizik muayene yaparlar ve bazı tahlil ve tetkiklerle beraber muayenelerini bitirirler. Muayene sonucunda eagle sendromundan şüphelenebilirler. Oldukça nadir görülen bir hastalık olduğundan tanı alması zordur ve bazı durumlarda çok geç teşhis edilebilmektedir. Tanıda sıkça kullanılan ileri görüntüleme yöntemleri arasında bilgisayarlı tomografi ve röntgen bulunmaktadır.

Bazı KBB cerrahları bademcik bölgesine lokal anestezi yöntemi ile anestezik bazı ilaçları uygularlar. Bu uygulama sonrasında ilgili bölgede ağrı kesilirse bu durum eagle sendromu teşhisi lehine bulgu olarak değerlendirilir. Röntgen filmi çekildiğinde ise kalsifikasyonlar ile kendini belli eden eagle sendromu BT ile tam anlamıyla çözülür ve hekime teslim olur.

Eagle Sendromu Tedavisi

Eagle sendromunda temel olarak tedavi mantığı rahatsızlık veren kemiğin kısaltılması yada törpülenmesidir. Bu ameliyat deneyimli bir KBB uzmanı tarafından gerçekleştirilir. Bazı durumlarda hekiminiz törpüleme işlemi için bademciklerin çıkartılmasına karar verebilir. Bu işleme tonsillektomi adı verilir. Ayrıca son dönemlerde kullanım sıklığı artan endoskopik cerrahi yöntemi de kullanılabilmektedir. Bu sayede vücut daha az zarar görmekte ve iyileşme süreci hızlanmaktadır.

Cerrahi Tedavisi

Genellikle stileidektomi kullanılan cerrahi operasyonlardan birisidir. Ameliyat sırasında ağız içi yaklaşım birçok damarsal, sinirsel yapıların eksik kontrolüne ve sınırlı bir operasyon alanına sebebiyet verir. Bu durumun ameliyat riskleri açısından değerlendirilmesi gerekir. Öte yandan dışarıdan kesilerle yapılan operasyonda ise ciltte yara izleri, uzun süre hastanede yatış ve bir takım yüz yaralanmalarına neden olabilir. Tedavi seçimi çoğunlukla cerrahın deneyimine ve bilgi birikimine bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Transoral Stileidektomi

Bu operasyon ağız içi yaklaşım gerektirir. Öncelikle etkilenen taraftaki bademcikler çıkarılır. Ardından stiloide ulaşım için periost üzerine kesi atılır. Daha sonra törpüleme ve çıkarım işlemleri yapılarak operasyon bitirilir. Dilerseniz hemen alttaki videoda bu ameliyatın nasıl gerçekleştirildiğini izleyebilir ve fikir edinebilirsiniz.

YouTube video

Ekstraoral Yaklaşım

Bu operasyonda ise ağız dışından ilgili bölgeye ulaşılır. Genelde servikal bir insizyon ile başlanır ve kaslar geçildikten sonra stiloide işlem yapılır.

İlaçlarla Tedavi

Cerrahi tedavinin riskli olduğu veya yapılamadığı durumlarda hastalara farmakoterapi uygulanır. Analjezikler, antikonvülzanlar, steroidler ve antidepresan ilaçlar bu grup tedavide sıklıkla kullanılır.

Eagle Sendromu Komplikasyonları

Eagle sendromuna zamanında ve yeterli müdahale yapılmadığı zamanlarda bir takım komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu komplikasyonların temel nedeni stiloid proçesin karotis arterlere baskı uygulayabilmesidir. Sıklıkla görülen komplikasyonlar şunlardır:

 • Görmede bozukluklar
 • Baş ağrıları
 • Konfüzyon durumu
 • Denge kaybı

Eagle Sendromu ile Nasıl Yaşanır?

Birçok insan ameliyatla veya farmakoterapi ile günlük yaşantısına normal bir şekilde devam edebilmektedir. Ameliyat sonrası semptomlar geriler.

Merak ettiklerinizi ve eagle sendromu hakkındaki tüm sorularınızı konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.  Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 21 Ekim 2017 tarihinde yazılmıştır. Ardından 1 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Eagle Sendromu : Stiloid Kemikte Uzama” üzerine 26 yorum

 1. Merhabalar hocam nolur banada yardım edin 32 yaşındayım son 6 7 yıldır sağ boğazımda sert Bi cisim sanki saplanmış orda rahatsızlık veriyor dilimi sürttüğümde bile hissedebiliyorum o taraf boyun arkası sürekli ağrılı o taraf gırtlak çene hepsi sıkıntılı ama en çokta sert sivri bişey hissediyorum bir saniye bile geçmedi çok Doktor gittim devlette faranjit psikolojik deyip ilgilenmiyorlar pek tomografi bile çekilmedi artık bıktım o taraf omuz falanda sıkıntılı nedir bu yardım edin napmalıyım

  Cevapla
 2. Hocam merhaba lütfen cevap yazın Allah rızası için. 23 yaşındayım. 2 yıldır yutma güçlüğü (globus)yutkunurken, batma / yabancı cisim hissi yaşıyorum. Hatta boğazımdan sert bir şekilde sesi de geliyor. Gitmediğim doktor kalmadı. Dahiliye gastroenteroloji endokrinoloji nöroloji psikiyatri… endoskopi ultrason kbb muayeneleri reflü ilaçları antidepresanlar. Sonuç sıfır her şeyi denedim hiçbir sonuç alamadım. Psikolojik diyorlar. rahatlayınca vs de geçmiyor 7/24 yaşıyorum uykumda bile duyuyorum yemekler boğazımdan zor iniyor orada hep birşey sıkışmış halde. Artık dayanacak gücüm kalmadı yutkunamıyorum. Ameliyat mı her ne tedavi ise hazırım çektiğimi ben biliyorum. Belirtileri okudum; Eagle sendromu olma ihtimalim var mı? Bu ihtimalden hiçbir doktor bahsetmedi.. Hangi bölüme gitmeliyim ne yol izlemeliyim lütfen bana akıl verin. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 3. 9 aydır bu hastalıkla uğraşıyorum kemik sağdaki damara basmış oda şişmiş venözhipertansiyon olmuşym şu saatten sonra ne olacak bilmiyorum ameliyat riskli dediler ege üniv.de ağrılar başıma vurdu yüzüm ve başım dayanılmaz ağrıyor ilerlemesi durumunda ne olur kör olursun dediler doğrumu

  Cevapla
 4. Merhaba hocam ben 12 senedir eagle senromu hastasıyım ilk seneler baş ve boyun ağrılarım ve kulak çınlamalarım vardı ağrı kesiciletle idare ediyordum. Son zamanlarda boğazımda gıcık hissi var bilhassa gece uykumdan öksürük gelerek uyandırıyor. Baş ve boyun ağrılarım çok nadir oluyor. Onunla yaşamayı öğrendim ama merak ediyorum acaba ilerde başka tehlikeli sorunlarım olurmu. Yaşım 69 olduğu için ameliyat olmam riskli midir. Teşekkür ederim.

  Cevapla
 5. Hocam yardımcı olursanız sevinirim hocam benim 3 aydır boğazımda batma iğne gibi çene ağrısı dil ağrısı bide boğazında birşey var hissi oluyor hepside sağ tarafta oluyor 3aydır 10 doktora gittim hepsi ayrı ayrı ilaç verdiler ama işe yaramadı ınternette sizi buldum acaba benim ne rahatsızlığın var nereye gitmem lazım bende eagle sendromunu var yoksa başka bişeymi yardımcı olursanız sevinirim kafayı yiyecek yardım edin

  Cevapla
 6. Merhabalar ben bu şikayetler doktora başvurdum eagle sendorumu 27 mm denildi 30 mm olamayınca opere edilmiyor denildi sikayetler devam edince beyin mr cekildim ve beyincik sarkması cıktı opera oldum şikayetler devam ediyor beyin ameliyatımı yapan hoca mr istedi şikayetlerine göre beyinde bir sey yok dedi eagle sendromu kac mm opere ediliyor ilaçlar fayda etmiyor cevaplarsanız sevinirim.

  Cevapla
  • iyigünler hocam eagle sendromu kesin tanısı için hangi tomografi türü çekilmelidir sadece normal boyun tomografisi mi yoksa üç boyutlu btmi(3B-BT) YOKSA maksillofasiyal BT mi

   Cevapla
 7. Bende 15 gündür diş ağrısı çekiyorum. Doktora gitiğimde banada eagle sendromu teşhisini koydular merak ettiğim ameliyat nekadar sürüyor hastanede nekadar kalıyorum kolay ameliyatmı yada zormu 22 aylıkbir bebeğim var ilginize teşekkür ederim

  Cevapla
 8. Merhaba erhan hocam. Yaklaşık olarak bir senedir kulak ağrıları yaşıyordum gitmediğim doktor kalmamıştı. Ve derdimi anlayan hiç bir doktor yoktu. Bana ağustos ayında çene cerrahisi tarafından eagle sendromu tanısı konuldu.Ve bu sebeple ameliyata alındım. Ameliyat oldum ama ağrılarım daha da geçmedi. Ve kafamızı karıştıran başka bir nokta var ameliyat kağıdımda tonsil loju palpe edildi. Stiloid proses palpe edilemedi. Kanama kontol altına alınarak ameliyata son verildi yazıyordu. Sanırım doktor kemiği almamış bize kemiği aldığını söylemişti . Kemiği lazerle eritip elimle çektim demişti ama bu ameliyat kağıdında böyle yazmamakta size ne yapmam gerekiyor . Bana ne olursunuz yardımcı olun 😔

  Cevapla
  • Merhabalar Eylem Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz ifadede kemiğin törpülenerek alınmadığını gösteren bir bölüm ben göremedim. Bu tip durumlarda aslolan hekiminizin size söylediğidir. Dilerseniz palpe etmek ifadesinin anlamı için şuraya bakabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 9. Yardımcı olursanız çok sevinirim bu konuda yardıma o kadar çok ihtiyacım var ki şimdiden çok teşekkür ederim…

  Cevapla
 10. Hocam ben de dört yıldır boğazımdan rahatsızım. Bir sürü doktora gittim hiçbir şey yok iyisin dediler bi gece aniden nefes alamadım boğazda batma hissi başladı. Üniversite öğrencisiydim derslere gidemiyordum hayattan soğudum şuanda hala devam ediyor ama özellikle boğazımım sol tarafında boynumda şişlik kasılma büyük bir acı aşırı sertleşme ağrı ve yanma duyuyorum hiçbir şeye odaklanamıyorum hayatım alt üst oldu kimse anlamıyor halimi gitmediğim doktor kalmadı çektiğim acıyı yaçadıklarımı bilmedikleri için bişey yok deyip gönderiyorlar basit bi muayeneyle

  Cevapla
  • Merhabalar Emine Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Anladığım kadarıyla henüz eagle sendromu tanısı konmamış. Bu şikayetler eagle sendromunda görülmekte ancak kesin tanı için ileri görüntüleme yöntemleri ile görüntüleme gerekmektedir. Tanı kesinleştiğinde hekiminiz ilaçlarla ya da ameliyat yoluyla tedavi planınızı çizecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 11. Merhabalar. Geçen yıl bana da her iki tarafta olmak üzere( yaklaşık 5cm) eagle sendromu teşhis edildi. Ameliyat riskli olduğu için yaptırmadım. Ameliyat olan varsa sonuçlarını yazarsa çok sevinirim.

  Cevapla
  • Merhabalar Zühal Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Her ameliyatta olduğu gibi bunda da bir takım ameliyat riskleri bulunmaktadır. Eğer ilaç tedavisi ile günlük hayatınızı sorunsuz şekilde idame edebiliyorsanız caerrahini risklerini almayabilirsiniz ancak en doğru kararı hekiminizle beraber vermenizi öneriyoruz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

   Cevapla
 12. Ahmet bey tedaviyi nerde olacaksınız bilgi alabilirmiyim acaba benim oğlu mada aynı teşhis konuldu

  Cevapla
 13. Yazı için teşekkür ederim. Tedavimde umarım başarı elde edebilirim. Tedavi sonucumu buraya paylaşıcam.

  Cevapla
  • Merhabalar Anıl Bey, öncelikle geçmiş olsun. Tedavinizin başarılı olacağını umut ediyor, sağlıklı ve mutlu günler diliyoruz.

   Cevapla
 14. Merhabalar.
  1 hafta önce Eagle Sendromu tanısı aldım,tedavi için neler yapılabilir,yurt dışı imkanları var mıdır?

  Cevapla
  • Öncelikle geçmiş olsun.Eagle sendromunda geleneksel tedavi yöntemi uygun olmayan kemiklerin törpülenmesi işleminden geçmektedir.Yurtdışı imkanlar her zaman vadır ancak ülkemizde bu operasyonu gerçekleştirebilecek uzman KBB hekimleri vardır.
   Yıllardır uygulanan yöntmle ilgili şu videodan fikir edinebilirsiniz :
   https://youtu.be/czO8PFCdkWk

   Cevapla
   • Hocam bende 2 taraflı eagle sendromu var 62 yaşındayım kalp damar hastasıyım kalbimde kalıcı pil var. banada ameliyat dediler. Ankarada yaşıyorum . Uzman bir el gerekli dediler ben bulamadım.Bu konuda yardımcı olursanız seviğnirim.

    Cevapla
    • Merhabalar Gülşen Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
     Bilindiği üzere ameliyat her hastada uygulanan bir tedavi metodu değildir. Ameliyat uygulanmayan hastalarda çeşitli ilaçlarla semptomlar hafifletilmeye çalışılabilmektedir. Bulunduğunuz ildeki üniversite hastanesine giderek en doğru yönlendirmeyi sağlayabilirsiniz.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

     Cevapla

Yorum yapın