Eagle Sendromu

Eagle Sendromu Nedir?

Eagle Sendromu, stiloid proçesin semptomatik uzaması veya stiloid ve stilomandibular ligamentin kalsifikasyonu olarak tanımlanmaktadır. Hastalık 1938 yılında Duke Üniversitesi’nde KBB Hekimi olan WW Eagle tarafından tanımlanmıştır. Eagle , yaptığı çalışmalar neticesinde her 100 hastanın 4 ünde stilod proçes uzaması tespit etmiştir.

eagle-sendromu-ne-demektir

Genellikle asemptomatiktir ancak bazı vakalar semptomatik başlangıç gösterir.

[toc]

Eagle Sendromu Belirtileri

Eagle sendromunda temel belirti boynun ve yüzün bir tarafında ortaya çıkan ağrıdır. Bir çok hasta boğaz ağrısıkulak ağrısı ve boğazda yabancı cisim hissi gibi nonspesifik semptomlarla başvururlar. Başın dönmesi ve çiğneme sırasında meydana gelen ağrılar yine bizi eagle sendromundan şüphelendirmelidir. Semptomları listeleyecek olursak şu şekilde olacaktır:

 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Yutmada zorluk
 • Kulaklarda çınlama
 • Boğazda tıkanma veya yabancı cisim hissi
 • Bazı tat bozuklukları

Eagle Sendromu Nedenleri

Her yaştan ve cinsiyetten bireyi etkileme özelliği bulunan bu hastalık sıklıkla 40 – 60 yaş aralığındaki kadınları etkiler. Etyolojisine yönelik bir takım fikirler olsa da henüz tam olarak açıklığa kavuşturulabilmiş değil.

Eagle Sendromu Tanısı

Hekiminiz yukarıda bahsettiğimiz belirtilerin görülmesi ve muayene bulguları neticesinde Eagle sendromundan şüphelenecektir. Daha sonra ileri görüntüleme teknikleri neticesinde kesin tanı konulur.

eagle-sendromu-nedir
Şekilde eagle sendromunda stiloid proçes görünümü yer almaktadır.

Oldukça nadir görülen bir hastalık olduğundan tanı alması zordur ve bazı durumlarda çok geç teşhis edilebilmektedir. Tanıda sıkça kullanılan ileri görüntüleme yöntemleri arasında bilgisayarlı tomografi ve röntgen bulunmaktadır.

Eagle Sendromu Tedavisi

Tedavide rahatsızlık veren kemik kısaltılmalı yada törpülenmelidir. Bu ameliyat deneyimli bir KBB uzmanı tarafından gerçekleştirilir. Bazı durumlarda hekiminiz törpüleme işlemi için bademciklerin çıkartılmasına karar verebilir. Ayrıca son dönemlerde kullanım sıklığı artan endoskopik cerrahi yöntemi de kullanılabilmektedir. Bu sayede vücut daha az zarar görmekte ve iyileşme süreci hızlanmaktadır.

Cerrahi Tedavi

Genellikle stileidektomi kullanılan cerrahi operasyonlardan birisidir. Ameliyat sırasında ağız içi yaklaşım birçok damarsal, sinirsel yapıların eksik kontrolüne ve sınırlı bir operasyon alanına sebebiyet verir. Bu durumun ameliyat riskleri açısından değerlendirilmesi gerekir. Öte yandan dışarıdan kesilerle yapılan operasyorda ise ciltte yara izleri, uzun süre hastanede yatış ve bir takım yüz yaralanmalarına neden olabilir.Tedavi seçimi çoğunlukla cerrahın deneyimine ve bilgi birikimine bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Transoral Stileidektomi

Bu operasyon ağız içi yaklaşım gerektirir. Öncelikle etkilenen taraftaki bademcikler çıkarılır. Ardından stiloide ulaşım için periost üzerine kesi atılır. Daha sonra törpüleme ve çıkarım işlemleri yapılarak operasyon bitirilir. Dilerseniz hemen alttaki videoda bu ameliyatın nasıl gerçekleştirildiğini izleyebilir ve fikir edinebilirsiniz.

Ekstraoral Yaklaşım

Bu operasyonda ise ağız dışından ilgili bölgeye ulaşılır. Genelde servikal bir insizyon ile başlanır ve kaslar geçildikten sonra stiloide işlem yapılır.

İlaçlarla Tedavi

Cerrahi tedavinin riskli olduğu veya yapılamadığı durumlarda hastalara farmakoterapi uygulanır. Analjezikler, antikonvülzanlar, steroidler ve antidepresan ilaçlar bu grup tedavide sıklıkla kullanılır.

Eagle Sendromu Komplikasyonları

Eagle sendromuna zamanında ve yeterli müdahale yapılmadığı zamanlarda bir takım komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Bu komplikasyonların temel nedeni stiloid proçesin karotis arterlere baskı uygulayabilmesidir.

eagle sendromu nedir ve tedavisi
Eagle sendromu nadir görülen hastalıklardan bir tanesidir.

Sıklıkla görülen komplikasyonlar şunlardır:

 • Görmede bozukluklar
 • Baş ağrıları
 • Konfüzyon durumu
 • Denge kaybı

Eagle Sendromu ile Yaşamak !

Birçok insan ameliyatla veya farmakoterapi ile günlük yaşantısına normla bir şekilde devam edebilmektedir. Ameliyat sonrası semptomlar geriler.

Eagle Sendromu Mail Grubu
Bu konu ile ilgili herhangi bir tedavi veya ilaç keşfi gibi yeni bilgiler eklendiğinde anında haberdar olmak için Eagle Sendromu Mail Grubumuza abone olabilirsiniz. [email-subscribers namefield=”no” desc=”” group=”eagle”]

Yararlanılan Kaynaklar:

 1. http://drpaulose.com/wp-content/uploads/OPG-styloid.jpg

Merak ettiklerinizi ve eagle sendromu hakkındaki tüm sorularınızı konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz.  Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

“Eagle Sendromu” üzerine 24 yorum

 1. Hocam merhaba lütfen cevap yazın Allah rızası için. 23 yaşındayım. 2 yıldır yutma güçlüğü (globus)yutkunurken, batma / yabancı cisim hissi yaşıyorum. Hatta boğazımdan sert bir şekilde sesi de geliyor. Gitmediğim doktor kalmadı. Dahiliye gastroenteroloji endokrinoloji nöroloji psikiyatri… endoskopi ultrason kbb muayeneleri reflü ilaçları antidepresanlar. Sonuç sıfır her şeyi denedim hiçbir sonuç alamadım. Psikolojik diyorlar. rahatlayınca vs de geçmiyor 7/24 yaşıyorum uykumda bile duyuyorum yemekler boğazımdan zor iniyor orada hep birşey sıkışmış halde. Artık dayanacak gücüm kalmadı yutkunamıyorum. Ameliyat mı her ne tedavi ise hazırım çektiğimi ben biliyorum. Belirtileri okudum; Eagle sendromu olma ihtimalim var mı? Bu ihtimalden hiçbir doktor bahsetmedi.. Hangi bölüme gitmeliyim ne yol izlemeliyim lütfen bana akıl verin. Şimdiden çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 2. 9 aydır bu hastalıkla uğraşıyorum kemik sağdaki damara basmış oda şişmiş venözhipertansiyon olmuşym şu saatten sonra ne olacak bilmiyorum ameliyat riskli dediler ege üniv.de ağrılar başıma vurdu yüzüm ve başım dayanılmaz ağrıyor ilerlemesi durumunda ne olur kör olursun dediler doğrumu

  Cevapla
 3. Merhaba hocam ben 12 senedir eagle senromu hastasıyım ilk seneler baş ve boyun ağrılarım ve kulak çınlamalarım vardı ağrı kesiciletle idare ediyordum. Son zamanlarda boğazımda gıcık hissi var bilhassa gece uykumdan öksürük gelerek uyandırıyor. Baş ve boyun ağrılarım çok nadir oluyor. Onunla yaşamayı öğrendim ama merak ediyorum acaba ilerde başka tehlikeli sorunlarım olurmu. Yaşım 69 olduğu için ameliyat olmam riskli midir. Teşekkür ederim.

  Cevapla
 4. Hocam yardımcı olursanız sevinirim hocam benim 3 aydır boğazımda batma iğne gibi çene ağrısı dil ağrısı bide boğazında birşey var hissi oluyor hepside sağ tarafta oluyor 3aydır 10 doktora gittim hepsi ayrı ayrı ilaç verdiler ama işe yaramadı ınternette sizi buldum acaba benim ne rahatsızlığın var nereye gitmem lazım bende eagle sendromunu var yoksa başka bişeymi yardımcı olursanız sevinirim kafayı yiyecek yardım edin

  Cevapla
 5. Merhabalar ben bu şikayetler doktora başvurdum eagle sendorumu 27 mm denildi 30 mm olamayınca opere edilmiyor denildi sikayetler devam edince beyin mr cekildim ve beyincik sarkması cıktı opera oldum şikayetler devam ediyor beyin ameliyatımı yapan hoca mr istedi şikayetlerine göre beyinde bir sey yok dedi eagle sendromu kac mm opere ediliyor ilaçlar fayda etmiyor cevaplarsanız sevinirim.

  Cevapla
  • iyigünler hocam eagle sendromu kesin tanısı için hangi tomografi türü çekilmelidir sadece normal boyun tomografisi mi yoksa üç boyutlu btmi(3B-BT) YOKSA maksillofasiyal BT mi

   Cevapla
 6. Bende 15 gündür diş ağrısı çekiyorum. Doktora gitiğimde banada eagle sendromu teşhisini koydular merak ettiğim ameliyat nekadar sürüyor hastanede nekadar kalıyorum kolay ameliyatmı yada zormu 22 aylıkbir bebeğim var ilginize teşekkür ederim

  Cevapla
 7. Merhaba erhan hocam. Yaklaşık olarak bir senedir kulak ağrıları yaşıyordum gitmediğim doktor kalmamıştı. Ve derdimi anlayan hiç bir doktor yoktu. Bana ağustos ayında çene cerrahisi tarafından eagle sendromu tanısı konuldu.Ve bu sebeple ameliyata alındım. Ameliyat oldum ama ağrılarım daha da geçmedi. Ve kafamızı karıştıran başka bir nokta var ameliyat kağıdımda tonsil loju palpe edildi. Stiloid proses palpe edilemedi. Kanama kontol altına alınarak ameliyata son verildi yazıyordu. Sanırım doktor kemiği almamış bize kemiği aldığını söylemişti . Kemiği lazerle eritip elimle çektim demişti ama bu ameliyat kağıdında böyle yazmamakta size ne yapmam gerekiyor . Bana ne olursunuz yardımcı olun 😔

  Cevapla
  • Merhabalar Eylem Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz ifadede kemiğin törpülenerek alınmadığını gösteren bir bölüm ben göremedim. Bu tip durumlarda aslolan hekiminizin size söylediğidir. Dilerseniz palpe etmek ifadesinin anlamı için şuraya bakabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 8. Yardımcı olursanız çok sevinirim bu konuda yardıma o kadar çok ihtiyacım var ki şimdiden çok teşekkür ederim…

  Cevapla
 9. Hocam ben de dört yıldır boğazımdan rahatsızım. Bir sürü doktora gittim hiçbir şey yok iyisin dediler bi gece aniden nefes alamadım boğazda batma hissi başladı. Üniversite öğrencisiydim derslere gidemiyordum hayattan soğudum şuanda hala devam ediyor ama özellikle boğazımım sol tarafında boynumda şişlik kasılma büyük bir acı aşırı sertleşme ağrı ve yanma duyuyorum hiçbir şeye odaklanamıyorum hayatım alt üst oldu kimse anlamıyor halimi gitmediğim doktor kalmadı çektiğim acıyı yaçadıklarımı bilmedikleri için bişey yok deyip gönderiyorlar basit bi muayeneyle

  Cevapla
  • Merhabalar Emine Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Anladığım kadarıyla henüz eagle sendromu tanısı konmamış. Bu şikayetler eagle sendromunda görülmekte ancak kesin tanı için ileri görüntüleme yöntemleri ile görüntüleme gerekmektedir. Tanı kesinleştiğinde hekiminiz ilaçlarla ya da ameliyat yoluyla tedavi planınızı çizecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 10. Merhabalar. Geçen yıl bana da her iki tarafta olmak üzere( yaklaşık 5cm) eagle sendromu teşhis edildi. Ameliyat riskli olduğu için yaptırmadım. Ameliyat olan varsa sonuçlarını yazarsa çok sevinirim.

  Cevapla
  • Merhabalar Zühal Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Her ameliyatta olduğu gibi bunda da bir takım ameliyat riskleri bulunmaktadır. Eğer ilaç tedavisi ile günlük hayatınızı sorunsuz şekilde idame edebiliyorsanız caerrahini risklerini almayabilirsiniz ancak en doğru kararı hekiminizle beraber vermenizi öneriyoruz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

   Cevapla
 11. Ahmet bey tedaviyi nerde olacaksınız bilgi alabilirmiyim acaba benim oğlu mada aynı teşhis konuldu

  Cevapla
 12. Yazı için teşekkür ederim. Tedavimde umarım başarı elde edebilirim. Tedavi sonucumu buraya paylaşıcam.

  Cevapla
  • Merhabalar Anıl Bey, öncelikle geçmiş olsun. Tedavinizin başarılı olacağını umut ediyor, sağlıklı ve mutlu günler diliyoruz.

   Cevapla
 13. Merhabalar.
  1 hafta önce Eagle Sendromu tanısı aldım,tedavi için neler yapılabilir,yurt dışı imkanları var mıdır?

  Cevapla
  • Öncelikle geçmiş olsun.Eagle sendromunda geleneksel tedavi yöntemi uygun olmayan kemiklerin törpülenmesi işleminden geçmektedir.Yurtdışı imkanlar her zaman vadır ancak ülkemizde bu operasyonu gerçekleştirebilecek uzman KBB hekimleri vardır.
   Yıllardır uygulanan yöntmle ilgili şu videodan fikir edinebilirsiniz :
   https://youtu.be/czO8PFCdkWk

   Cevapla
   • Hocam bende 2 taraflı eagle sendromu var 62 yaşındayım kalp damar hastasıyım kalbimde kalıcı pil var. banada ameliyat dediler. Ankarada yaşıyorum . Uzman bir el gerekli dediler ben bulamadım.Bu konuda yardımcı olursanız seviğnirim.

    Cevapla
    • Merhabalar Gülşen Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
     Bilindiği üzere ameliyat her hastada uygulanan bir tedavi metodu değildir. Ameliyat uygulanmayan hastalarda çeşitli ilaçlarla semptomlar hafifletilmeye çalışılabilmektedir. Bulunduğunuz ildeki üniversite hastanesine giderek en doğru yönlendirmeyi sağlayabilirsiniz.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

     Cevapla

Yorum yapın