Çene Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?

6
21137

Çene Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir? Kim Bakar?

Çene ağrısı için hangi bölüme gidilir konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Çene eklemlerinde meydana gelen deformasyon nedeniyle bölgede çeşitli semptomlar meydana gelmektedir. Bazı istisnai durumlar dışında genellikle baş, boyun ve ağız çevresindeki bütün kasları etkileyen çene ağrısı, beraberinde birçok kısıtlamayı getiren bir rahatsızlıktır.

cene agrisi icin hangi bolume gidilir
Çene ağrısı için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Temelinde çok çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan çene ağrısı tedavisi, semptomların saptanması ve teşhis sonrası belirlenecek olan tedavi metodunun ardından kesinleşmektedir. Fakat söz konusu rahatsızlıkla ilgili ülkemizde genel bir bilinçsizlik ve ihmalkârlık olması nedeniyle ya önemsenmiyor ya da yanlış bölüm araştırmaları nedeniyle tedavisi erteleniyor. İnsanlar bu konuyla ilgili olarak internet ortamında şu aramaları yapmaktadırlar:

 1. Çeneniz ağrıyorsa hangi doktora gitmelisiniz?
 2. Çene için hastanede hangi bölüme gidilir?
 3. Çene ağrısı için hangi doktora gidilir?
 4. Çene rahatsızlığına hangi bölüme bakar?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde çene ağrısı için hangi bölüme gidilir konusuna açıklık getirelim.

Çene Ağrısına Hangi Bölüm Bakar? Temel Kriterler

Genellikle Kulak Burun Boğaz ya da Ortopedi bölümüyle ilişkilendirilen çene ağrısı şikâyetlerinin ilgili bölümlerle herhangi bir bağı yoktur. Zira çene bölgesinde yer alan eklem ve dokular, protez uzmanlığı bulunan diş hekimleri tarafından teşhis ve tedavi edilmektedir.

Peki, olası bir çene ağrısı şikâyetiniz var fakat neye işaret ettiğini ya da bir uzmana başvurmanızı gerektirecek boyutta olup olmadığını bilmiyorsunuz. Bu durumda dikkate almanız gereken başlıca esaslar şunlardır:

 1. Konuşurken, yemek yerken, ağzınızı kullandığınız gündelik işleri yaparken çene kaslarınızda gerilme, kasılma oluyor mu?
 2. Ağzınızı açıp kapatırken çene kaslarınızdan olağan dışı sesler geliyor mu?
 3. Esnemekte zorlanıyor musunuz?
 4. Hapşırırken zorluk çekiyor musunuz? Ya da hapşırma sonrası çene kaslarınızda herhangi bir ağrı, kasılma meydana geliyor mu?
 5. Gün içinde çenenizin kitlendiğini hissediyor musunuz?
 6. Tam bir kitlenme olması dışında hareket kabiliyetinizde kısıtlama oluyor mu?
 7. Özellikle sabah uyandığınızda çene ve yüz kaslarınızda gerilme, kasılma, kitlenme meydana geliyor mu?
 8. Ağzınızı açma ve kapama işlemlerinde bir form bozukluğu ya da farklılık saptıyor musunuz?
 9. Gıda tüketimi sırasında çiğneme işlemini yaparken zorluk çekiyor musunuz?
 10. Ne kadar eksik dişiniz var?

Çene Ağrısı için Hangi Bölümden Randevu Almalıyım?

Çene ağrısı ile alakalı ortaya çıkan en belirgin nedenler arasında yer alan maddeler çoğunluktaysa, başvurmanız gereken bölüm bir Diş Hekimi polikliniğidir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken esas, diş hekiminin protez uzmanı olmasıdır. Gerek görülmesi durumunda hekiminiz sizi çene cerrahına yönlendirecek ve tedaviniz için ortak bir çalışma yürütecektir.

cene agrisina hangi bolum bakar
Çene ağrısına hangi bölüme bakar ile ilişkili görsel.

Burada dikkate alacağınız asıl nokta, gün içinde semptomları doğru saptamak ve hekiminize doğru bilgiler vererek tedavinin daha sağlıklı şekilde ilerlemesine yardımcı olmaktır.

Çene Kaymasına Hangi Bölüm Bakar?

Çenemiz kaslar, kemikler ve diskler ile oluşan karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu fonksiyonların doğru bir şekilde çalışmadığı durumlarda ise çene eklem kayması meydana gelebilmektedir. Kaymanın meydana gelmesi ile çene eklemleri tam olarak oturmadığı gibi çenenin tam açılamamasına veya kapanmamasına neden olur.

Çene kayması insanda çeşitli belirtileri ortaya çıkarır. Çeken kaymalarında kişi konuşmakta zorluk çekebileceği gibi nefes almada da zorlanır. Çenenin hareket ettirmeye çalışılması ile ağrı daha da şiddetlenir ve özellikle kulağın ön bölgesinde ağrı hissedilir. Ağzın tam kapanmamasının yanı sıra çene öne çıkabilir, dişler birbirine tam olarak oturmaz.

Kaymanın meydana gelmesinde ise birçok neden rol oynamaktadır. Çenenin normalden daha fazla açılması eklem bozukluğuna neden olur. Esnemek, hastalıklardan dolayı oluşan nöbetlerde, kusma, diş tedavisi veya anestezide bu durum görülebilir. Yaralanma, diş problemleri, insanların doku ve eklem rahatsızlıkları çene kaymasına neden olabilmektedir.

Çene kaymasına hangi bölüm bakar sorusu ise bu rahatsızlıkları yaşayanlar tarafından sorulmaktadır. Karşılaşılan bu tarz durumlarda yapılması gereken ilk olarak Ağız ve Çene Cerrahisi bölümüne başvurmaktır. Bu bölüm dışında Ortopedi ve Travmatoloji bölümleri de eklem ve kas sorunları ile ilgilenmektedir. Tedavi içinse el ile müdahale edilerek çenenin yerine oturması sağlanabilir. Çenenin sabit kalması içinse barton sargısı tedavi uygulanabilmektedir. Nadir olarak çene kayması durumlarında cerrahi müdahaleye gerek olmakta ve gerekli müdahaleler yapılmaktadır.

Çene Kütlemesi için Hangi Bölüme Gidilir?

Çene kütlemeleri zaman zaman herkeste görülebilen bir durumdur. Ağrı ve çene bozukluklarının görülmemesi kütlemenin ciddi olmadığını gösterir. Çenemizin eklemlerinin bulunduğu yerlerdeki sıvıların içerisindeki hava kabarcıkları hareket etmesi ile kütleme meydana gelmektedir. Ancak kütleme ile birlikte çeneyi tam açamama, baş ağrıları ve çeşitli bozukluklar görülürse eklem sorunlarından şüphelenebilir.

Çene kütlemesinin tedaviye ihtiyacı olduğu durumlarda ise kayropraktik tedavi uygulanabilir. Bu yöntem ile yapılan tedavi çene kaslarında masaj ve çeneye uygulanan baskı ile şeklinin düzeltilmesi ile gerçekleşir ve oldukça etkilidir. Diğer yandan evde de bazı müdahaleler yapılabilmektedir. Özellikle darbe alma gibi durumlarda buz tedavisi, kasların gevşemesi için sıcak uygulanması, doktorun tavsiye ettiği egzersizleri yapma ve yeme şeklinin kontrol altına alınması evde uygulanabilen tedavilerdir.

Çene kütlemesi için hangi bölüme gidilir sorusu kütleme ile birlikte farklı semptomlar yaşan kişilerin sorduğu sorudur. Bu konuda Ağız ve Çene Cerrahisine başvurulabileceği gibi Ortodontist bölümüne de başvurulabilmektedir. Çenenin neden kütlediği tespit edildiği gibi nasıl tedavi edileceği konusunda gerekli işlemleri bu bölümler aracılığı ile gerçekleştirilebilmektedir.

Çene Geriliği için Hangi Doktora Gidilir?

Çenede oluşan gerilik eklem fonksiyonlarını olumsuz etkilediği gibi insanları görüntü olarak da rahatsız etmektedir. Alt çenenin ilerde olduğu durumlarda görülür. Bu tarz durumlarda özellikle ön dişler birbirine olan temasları azalır. Özellikle diş gıcırdatan kişilerde daha çok görülen bir durumdur.

Kasların zayıf olması çene geriliğinin oluşmasını hızlandıran önemli nedenler arasında yerini almaktadır. Çene geriliğinin olduğu kişilerde başın pozisyonu da öne doğru olmaktadır. Baş, boyun ve yüz kaslarında oluşan yükün arması neden ile bu bölgelerdeki ağrı ve yorgunluk hisside artmaktadır. Bu rahatsızlığın görüldüğü durumlarda bazı noktalara dikkat edilmelidir. Ağzın açıldığında alt çenenin pozisyonu iyi gözlemlenmelidir. Alt çene ve baş pozisyonlarına dikkat edilmelidir. Kişi bu noktalara dikkat edemediği durumlarda splint taktırarak daha kolay bir şekilde pozisyonları ayarlayabilmektedir.

Çene geriliği için hangi doktora gidilir sorusunu bu sorunu yaşayanlar sormaktadır. Bu sorunu yaşayanlar Ağız ve Çene Cerrahisi bölümüne başvurabilirler. Yapılan tetkikler sonrasında gerek duyulduğu zamanda cerrahi operasyon söz konusu olabilmektedir. Cerrahi operasyon ortalama olarak 3 saate kadar sürmekte ve genel anestezi uygulanmaktadır. Ameliyatta çene olması gereken pozisyona alınır ve böylelikle çene gerili problemi ortadan kalkar. Çene kesilmesi gerekebilir ve uygun görülen yerlere titanyum plaklar yerleştirilir. Ayrıca çene ile birlikte diş sorunlarının da tedavi edilmesi önemlidir. Bu nedenle tedavi sadece çene değil ağzım tamamı göz önünde bulundurularak uygulanmaktadır.

Çene Dolgusu için Hangi Bölüme Gidilir?

Çene dolgusu çene bölgesinde doğuştan veya sonradan oluşan problemlerin giderilesi için uygulanan bir estetik yöntemdir. Çeşitli şekil bozuklukları, çenenin alt bölgesindeki sarkmalar, çene büyüklüğü gibi problemler özellikle insanların yaşam kalitesini etkilediği zamanlarda çene dolgusu ile bu sorun aşılabilmektedir. Özelikle çene bölgesinin bazı noktalarında oluşan çöküntüler için gerekli olabilmektedir.

Çene dolgusu için hangi bölüme gidilir konusunu merak edenler Estetik ve Plastik Cerrahi bölümüne başvurabilirler. Çene dolgusu işlemi enjeksiyon ile gerçekleşmektedir. Özel olarak üretilen dolgu maddeleri çöküntünün olduğu yere uygulanarak çöküntünün ortadan kalkması sağlanır. Dolgu maddesi de çeşitlilik göstermektedir. Doktorun uygun göreceği madde uygulanarak çene dolgusu işlemi sonuçlandırılmaktadır. Ortalama olarak 15 dakikalık bir uygulamadır.


Çene ağrısı için hangi bölüme gidilir başlıklı yazımızı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

6 Yorum

 1. merhabalar ben ağzmı açtığımda yan taraflardan ağrılar oluyor yeterince esneyemiyorum sürekli kırmak zorunda kalıyorum kırılmazsa rahatlayamam ağız bölgem sanki ağırlaşıyor ne yapabilirim lütfen yardımcı olurmusunuz

 2. Hayırlı Günler hocam.
  Çenem aylardır çok ağrıyor. İlk olarak yemek yerken ses çıkıyordu. Sonra ağrı yapmaya başladı , çenemi açmakla zorlanıyorum , gülmekle sorunum oluyor.
  Son zamanlarda ise kemikler kırılmış gibi bir kırıntı ses çıkıyor, ondan sonra yine ağrı yapıyor.

 3. Yemek yerken çenemden kütürdeme sesi geliyo herhangi bi ağrı falan yok. Bugün travmatoloji ve ortopedi bölümüne gittim beni plastik cerrahiye gönderdi. Ama hâla emin değilim ben. Bilgi verirseniz cok sevinirim

 4. Merhaba benimde kulağimda ve çenemde agri oluyor çene cerrahina gittim bir sonuc alamadim çene eklem yerinde kayma var dedi çene cerrahi bir tedavi uygulamadi siz ne önerirsiniz ne yapmam gerekiyor acaba teşekkür ederim

 5. Sabah kaldığımda agriyla uyandım.Çenemin sag tarafinda fındık büyüklüğünde cikinti oldugunu hissetim ama ertesi gunler agri olmadi sadece dokunuldugu zaman agri oluyor acaba bu nedir . hangi bolum bakar lutfen yardimci olun

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here