Çene Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir?

1
131

Çene Ağrısı için Hangi Bölüme Gidilir? Kim Bakar?

Çene ağrısı için hangi bölüme gidilir konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Çene eklemlerinde meydana gelen deformasyon nedeniyle bölgede çeşitli semptomlar meydana gelmektedir. Bazı istisnai durumlar dışında genellikle baş, boyun ve ağız çevresindeki bütün kasları etkileyen çene ağrısı, beraberinde birçok kısıtlamayı getiren bir rahatsızlıktır.

cene agrisi icin hangi bolume gidilir
Çene ağrısı için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Temelinde çok çeşitli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan çene ağrısı tedavisi, semptomların saptanması ve teşhis sonrası belirlenecek olan tedavi metodunun ardından kesinleşmektedir. Fakat söz konusu rahatsızlıkla ilgili ülkemizde genel bir bilinçsizlik ve ihmalkârlık olması nedeniyle ya önemsenmiyor ya da yanlış bölüm araştırmaları nedeniyle tedavisi erteleniyor. İnsanlar bu konuyla ilgili olarak internet ortamında şu aramaları yapmaktadırlar:

 1. Çeneniz ağrıyorsa hangi doktora gitmelisiniz?
 2. Çene için hastanede hangi bölüme gidilir?
 3. Çene ağrısı için hangi doktora gidilir?
 4. Çene rahatsızlığına hangi bölüme bakar?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde çene ağrısı için hangi bölüme gidilir konusuna açıklık getirelim.

Çene Ağrısına Hangi Bölüm Bakar? Temel Kriterler

Genellikle Kulak Burun Boğaz ya da Ortopedi bölümüyle ilişkilendirilen çene ağrısı şikâyetlerinin ilgili bölümlerle herhangi bir bağı yoktur. Zira çene bölgesinde yer alan eklem ve dokular, protez uzmanlığı bulunan diş hekimleri tarafından teşhis ve tedavi edilmektedir.

Peki, olası bir çene ağrısı şikâyetiniz var fakat neye işaret ettiğini ya da bir uzmana başvurmanızı gerektirecek boyutta olup olmadığını bilmiyorsunuz. Bu durumda dikkate almanız gereken başlıca esaslar şunlardır:

 1. Konuşurken, yemek yerken, ağzınızı kullandığınız gündelik işleri yaparken çene kaslarınızda gerilme, kasılma oluyor mu?
 2. Ağzınızı açıp kapatırken çene kaslarınızdan olağan dışı sesler geliyor mu?
 3. Esnemekte zorlanıyor musunuz?
 4. Hapşırırken zorluk çekiyor musunuz? Ya da hapşırma sonrası çene kaslarınızda herhangi bir ağrı, kasılma meydana geliyor mu?
 5. Gün içinde çenenizin kitlendiğini hissediyor musunuz?
 6. Tam bir kitlenme olması dışında hareket kabiliyetinizde kısıtlama oluyor mu?
 7. Özellikle sabah uyandığınızda çene ve yüz kaslarınızda gerilme, kasılma, kitlenme meydana geliyor mu?
 8. Ağzınızı açma ve kapama işlemlerinde bir form bozukluğu ya da farklılık saptıyor musunuz?
 9. Gıda tüketimi sırasında çiğneme işlemini yaparken zorluk çekiyor musunuz?
 10. Ne kadar eksik dişiniz var?

Çene Ağrısı için Hangi Bölümden Randevu Almalıyım?

Çene ağrısı ile alakalı ortaya çıkan en belirgin nedenler arasında yer alan maddeler çoğunluktaysa, başvurmanız gereken bölüm bir Diş Hekimi polikliniğidir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken esas, diş hekiminin protez uzmanı olmasıdır. Gerek görülmesi durumunda hekiminiz sizi çene cerrahına yönlendirecek ve tedaviniz için ortak bir çalışma yürütecektir.

cene agrisina hangi bolum bakar
Çene ağrısına hangi bölüme bakar ile ilişkili görsel.

Burada dikkate alacağınız asıl nokta, gün içinde semptomları doğru saptamak ve hekiminize doğru bilgiler vererek tedavinin daha sağlıklı şekilde ilerlemesine yardımcı olmaktır.


Çene ağrısı için hangi bölüme gidilir başlıklı yazımızı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here