Kilo Almak İçin Hangi Bölüme Gidilir?

0
27

Kilo Almak İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Genel araştırma verilerine bakıldığında metabolizma kaynaklı sorunlar ile alakalı olarak ortaya çıkan kilo alma problemi, genellikle gelişme çağındaki çocuklarda görülse de, yetişkinler arasında da önem arz eden bir sorun olarak değerlendirilebilir. Hızlı metabolizma ile bağlantılı olarak değerlendirebileceğimiz kilo alma sorunu, sindirim sistemindeki herhangi patolojik bir etkenle meydana gelebileceği gibi boşaltım sistemindeki parazitler ile alakalı olarak da saptanabilir.

kilo almak icin hangi bolume gidilir
Kilo almak için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Problemin kaynağı her ne kadar genel metabolizma sorunları olarak değerlendirilse de kişisel alışkanlıklar, beslenme düzeni, genel sağlık sorunları ve metabolizma değerlerine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Öte yandan bu değerler kadın ve erkeklerde önemli farklar gözetmektedir. Gelişme çağındaki kız çocuklarında kilo problemleri genelde zayıflama konusunda ortaya çıkarken, erkek çocuklarda sorun kilo alma konusunda görülmektedir. Bu sorun gelişme çağındaki hastalarda yalnızca metabolizma ile bağlantılı olmamakla birlikte yaşam tarzı, beslenme ve spor alışkanlıkları ve genel sağlık durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu farklılığın en önemli etkeni, sistemin genellikle 25 yaşına kadar harcadığı eforun çoğunluğu gelişime, yani kaslara ayırmasıdır.

Bu süreçte tüketilen gıdalar kilo alma sorununda önemli bir etken olarak kabul edilirken, kişide mevcut olan genetik değerler ya da kronik rahatsızlıklar da kilo alma problemi yaratabilir. (Aile bireylerinde benzer sorunun görülmesi ya da kilo alma sorunu yaşayan gelişim çağındaki çocuklarda kronik bir rahatsızlığın bulunması gibi)

Ana arter etkenlere baktığımızda yapılan araştırmaların da ortaya koyduğu üzere metabolizma değerleri, kronik ve genetik etkenler, beslenme ve spor alışkanlıkları ve genel yaşam standartlarının doğrudan etkilediği kilo alma sorunu, ilerleyen yaşla birlikte çözülebilecek bir vaka olsa da, bazı istisnai durumlarda sorunun kaynağında yatan olası bir hastalık nedeniyle problem bazı vakalarda çözümsüz kalabilir.

Peki, çözüme dayalı ve teşhisi mümkün kilo alma sorunu yaşayan bireyler üzerinde yapılan araştırmalar gereği ortaya çıkan en yaygın etkenler nelerdir?

Beslenme Alışkanlıkları: Özellikle sağlıksız ve düzensiz beslenen gelişme çağındaki çocuklarda sıkça görülen kilo alma sorunu, metabolizmada ilerleyen dönemle birlikte hayati rahatsızlıkların doğmasına da zemin hazırlıyor. Yeter seviyede besin alamayan organlarda fonksiyon kaybı, kansızlık, vücut direncinin düşmesi, ilerleyen yaşla birlikte diyabet ya da tansiyon gibi hastalıklar meydana gelebilir. Öte yandan vitamin ve demir eksikliğinin de etkin bir rol oynadığı hastalıkların ortaya çıkması da kaçınılmaz oluyor. Yalnızca dengesiz beslenme değil, sağlıksız beslenme alışkanlıkları da kilo alma problemleri arasında yer alabilir. Fast food ağırlıklı beslenme düzenine sahip gençlerde sıkça görülen söz konusu sorun, ileride obezite gibi ciddi hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Spor: Sağlıksız beslenme alışkanlıklarıyla birlikte en önemli etkenlerden biri olan spor eksikliği, bünyenin zayıf kalmasını, vücut direncinin düşmesini ve sistemi doğrudan etkileyen bazı önemli hastalıkların meydana gelmesini de tetikliyor. Gün içinde yapılan egzersizler vücut direncinin artmasını sağlarken, besin ve mineral isteğinin artmasına da katkı sağlamaktadır.

Sigara ve Alkol: Özellikle tütün mamulü tiryakilerinde sıkça görülen iştahsızlık, kilo alma problemi yaşanmasına neden oluyor. Sigara ve alkol tüketiminin artması bünyede iştahsızlığa neden olurken, çeşitli hastalıkların doğmasına da imkân tanıyor.

Depresyon: Antidepresan kullanımı gerektirecek boyuttaki psikolojik rahatsızlıklar, kullanılan ilaçlar ve genel ruh hâli nedeniyle kişinin yeme alışkanlıklarında bozulma ve iştahsızlığa neden olmaktadır.

Kilo Almak için Hangi Doktora Gidilir?

Herhangi bir hastalığa bağlı olarak ya da genel kilo problemlerine neden olacak etkenlerden herhangi birini gözlemlemeniz durumunda başvurmanız gereken bölüm Dâhiliye kliniğidir.

Uzman hekiminiz ile randevu sırasında genel yaşam standartlarınızı paylaşmak, tedavinin daha sağlıklı ilerlemesine katkı sağlarken, yaşadığınız problemi kısa sürede çözmenize de fayda sağlar.


Kilo almak için hangi bölüme gidilir başlıklı yazıyı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here