Kilo Almak İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kilo Almak İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Genel araştırma verilerine bakıldığında metabolizma kaynaklı sorunlar ile alakalı olarak ortaya çıkan kilo alma problemi, genellikle gelişme çağındaki çocuklarda görülse de, yetişkinler arasında da önem arz eden bir sorun olarak değerlendirilebilir. Hızlı metabolizma ile bağlantılı olarak değerlendirebileceğimiz kilo alma sorunu, sindirim sistemindeki herhangi patolojik bir etkenle meydana gelebileceği gibi boşaltım sistemindeki parazitler ile alakalı olarak da saptanabilir.

kilo almak icin hangi bolume gidilir
Kilo almak için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Problemin kaynağı her ne kadar genel metabolizma sorunları olarak değerlendirilse de kişisel alışkanlıklar, beslenme düzeni, genel sağlık sorunları ve metabolizma değerlerine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Öte yandan bu değerler kadın ve erkeklerde önemli farklar gözetmektedir. Gelişme çağındaki kız çocuklarında kilo problemleri genelde zayıflama konusunda ortaya çıkarken, erkek çocuklarda sorun kilo alma konusunda görülmektedir. Bu sorun gelişme çağındaki hastalarda yalnızca metabolizma ile bağlantılı olmamakla birlikte yaşam tarzı, beslenme ve spor alışkanlıkları ve genel sağlık durumuna bağlı olarak değişkenlik gösterir. Bu farklılığın en önemli etkeni, sistemin genellikle 25 yaşına kadar harcadığı eforun çoğunluğu gelişime, yani kaslara ayırmasıdır.

Bu süreçte tüketilen gıdalar kilo alma sorununda önemli bir etken olarak kabul edilirken, kişide mevcut olan genetik değerler ya da kronik rahatsızlıklar da kilo alma problemi yaratabilir. (Aile bireylerinde benzer sorunun görülmesi ya da kilo alma sorunu yaşayan gelişim çağındaki çocuklarda kronik bir rahatsızlığın bulunması gibi)

Ana arter etkenlere baktığımızda yapılan araştırmaların da ortaya koyduğu üzere metabolizma değerleri, kronik ve genetik etkenler, beslenme ve spor alışkanlıkları ve genel yaşam standartlarının doğrudan etkilediği kilo alma sorunu, ilerleyen yaşla birlikte çözülebilecek bir vaka olsa da, bazı istisnai durumlarda sorunun kaynağında yatan olası bir hastalık nedeniyle problem bazı vakalarda çözümsüz kalabilir.

Peki, çözüme dayalı ve teşhisi mümkün kilo alma sorunu yaşayan bireyler üzerinde yapılan araştırmalar gereği ortaya çıkan en yaygın etkenler nelerdir?

Beslenme Alışkanlıkları: Özellikle sağlıksız ve düzensiz beslenen gelişme çağındaki çocuklarda sıkça görülen kilo alma sorunu, metabolizmada ilerleyen dönemle birlikte hayati rahatsızlıkların doğmasına da zemin hazırlıyor. Yeter seviyede besin alamayan organlarda fonksiyon kaybı, kansızlık, vücut direncinin düşmesi, ilerleyen yaşla birlikte diyabet ya da tansiyon gibi hastalıklar meydana gelebilir. Öte yandan vitamin ve demir eksikliğinin de etkin bir rol oynadığı hastalıkların ortaya çıkması da kaçınılmaz oluyor. Yalnızca dengesiz beslenme değil, sağlıksız beslenme alışkanlıkları da kilo alma problemleri arasında yer alabilir. Fast food ağırlıklı beslenme düzenine sahip gençlerde sıkça görülen söz konusu sorun, ileride obezite gibi ciddi hastalıklara davetiye çıkarıyor.

Spor: Sağlıksız beslenme alışkanlıklarıyla birlikte en önemli etkenlerden biri olan spor eksikliği, bünyenin zayıf kalmasını, vücut direncinin düşmesini ve sistemi doğrudan etkileyen bazı önemli hastalıkların meydana gelmesini de tetikliyor. Gün içinde yapılan egzersizler vücut direncinin artmasını sağlarken, besin ve mineral isteğinin artmasına da katkı sağlamaktadır.

Sigara ve Alkol: Özellikle tütün mamulü tiryakilerinde sıkça görülen iştahsızlık, kilo alma problemi yaşanmasına neden oluyor. Sigara ve alkol tüketiminin artması bünyede iştahsızlığa neden olurken, çeşitli hastalıkların doğmasına da imkân tanıyor.

Depresyon: Antidepresan kullanımı gerektirecek boyuttaki psikolojik rahatsızlıklar, kullanılan ilaçlar ve genel ruh hâli nedeniyle kişinin yeme alışkanlıklarında bozulma ve iştahsızlığa neden olmaktadır.

Kilo Almak için Hangi Doktora Gidilir?

Herhangi bir hastalığa bağlı olarak ya da genel kilo problemlerine neden olacak etkenlerden herhangi birini gözlemlemeniz durumunda başvurmanız gereken bölüm Dâhiliye kliniğidir.

Uzman hekiminiz ile randevu sırasında genel yaşam standartlarınızı paylaşmak, tedavinin daha sağlıklı ilerlemesine katkı sağlarken, yaşadığınız problemi kısa sürede çözmenize de fayda sağlar.

Zayıflık Problemi için Hangi Bölüme Gidilir?

Kişinin ideal kilosundan daha düşük olması ve kendi çabalarına karşı kilo alamaması durumlarında uzman bir doktora başvurması gerekir. Zayıflıyorum hangi bölüme gitmeliyim konusunda ilk olarak yapılması gereken Dahiliye bölüme başvurulmasıdır. Zayıflık problemi için hangi bölüme gidilir konusunda başvuracağınız Dahiliye bölümü geniş bir tarama yaparak idrar, kan tahlilleri isteyerek herhangi bir hastalığınızın olup olmadığına bakar.

Zayıflık ile ilgili yaşanılan problemlerde özellikle vitamin eksikliklerinin rolü büyüktür. Bu nedenle vitamin ölçümleri yapılır. Eğer eksik olan vitaminler tespit edilirse bu vitaminlerin normal değerlerine ulaşması için vitamin takviyesi yapılır. Tespit edilen başka bir hastalık varsa bu hastalığa göre tedavi yöntemleri uygulanır.

Fizyolojik olarak zayıflık görülebileceği gibi bazı durumlarda psikolojik olarak da etkilenen kişiler zayıflık ile mücadele edebilir. Özellikle yüksek strese sahip veya travma geçirmiş kişilerde iştah kayıplarına bağlı zayıflamalar görülebilir. Böyle bir durumun tespiti varsa Psikiyatri bölümüne başvurulmalıdır. Hastanın psikolojik durumuna göre yapılacak terapiler veya ilaç tedavisi ile psikolojik sorunlarını yenmesi amaçlanır ve böylelikle zayıflığa neden olan sorunların ortadan kalkması kişinin ideal kilosuna ulaşması için etkili olabilir.


Kilo almak için hangi bölüme gidilir başlıklı yazıyı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Kilo Almak İçin Hangi Bölüme Gidilir?” üzerine 9 yorum

 1. 1.74 boyunda 62kg agirligindayim.Boya çok zayıfım.ne yaparsam yapayım kilo alamıyorum.Askerde 69 gördüm başkada 62den yukarı çıkamadım.sigara kullanıyorum.Herhangi bir hastaneye de gitmedim kilo ile ilgili .Sigaradan olabilirmi acaba.Birde çok sık vc ye gidiyom.hemen hemen hergün yani midede birşey durmuyor.

  Cevapla
  • Merhabalar Osman Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Kapsamlı bir muayene yapmadan size şundan ya da bundan oluyor diyebilmem mümkün değildir. Size önerim dahiliye bölümünden randevu alarak muayene olmaya gitmenizdir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Elif Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Biraz alt sınırdan gelişmesi var gibi ancak net bilgiler için muayene ettirmeniz gerekir. Bunun için pediatri bölümünden randevu alarak muayene olmaya gidiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. MERHABA ARKADAŞLAR,
  BENDE DUYMA İLE KONUŞMA SAĞIRIM
  20 YAŞINDAYIM 172BOYUM 40 KİLOYUM VE DAHA ÇOK BOL BOL YEMEK YİYORDUM AMA KİLO ALAMIYORUM
  ÇOK ZAYIFIM NE YAPMAM GEREKİYOR
  KİLO ALMAK İSTİYORUM YARDIMCI EDERSENİZ SEVİNİRİM
  İYİ GÜNLER.

  Cevapla
 3. MERHABA
  YAŞIM 26,BOYUM 1,53,KİLOM 40 KİLO ALAMIYORUM DÜZENLİ YEMEK YEMEYE VE MEYVE YEMEYE ÖZEN GÖSTERİYORUM AMA KİLO ALAMIYORUM AKSİNE ZAYIFLIYORUM NE YAPMAM GEREKİYOR

  Cevapla
 4. Yas 21 boy 170 kilo 62. Ve fazla gelisemiyorum kilo ayni alip veririm istah yok yerim karnim tika basa dolu olur ama karnim aç hissi oluyor

  Cevapla
 5. Daha önce dahiliye bölümüne gittim ve bütün değerlerim normal cıktı doktor her hangi bi ilaç tavsiyesinde de bulunmadi boyum 160 kilom 39 44 arasında oynayıp duruyor tekrardan doyetisyene mi gitmeliyim yoksa ne yapmaliyim

  Cevapla
  • Merhabalar Naz Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Uzman hekiminiz muayenesi neticesinde sizi diyetisyene yönlendirdiyse tabi ki gitmeniz yararınıza olacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın