Vitamin Eksikliği için Hangi Doktora Gidilir?

1
3994

İnsan vücudunun sağlıklı bir şekilde çalışması ve organların görevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi için vitaminlerin çok büyük önemi vardır. Herhangi bir vitaminin vücudumuzda eksik olması vücutta çeşitli olumsuz etkilerin ortaya çıkmasına neden olabileceği gibi sağlık sorunlarında ortaya çıkmasına neden olabilir.

İleri seviyelerde ise ciddi hastalıkların görülmesi ve özellikle vitamin eksikliği nedeni ile güçsüz düşen vücut hastalıklara karşı savaşamaması ile kişi çeşitli sorunlar yaşayabilir. Bu nedenle vitamin eksikliği gibi durumlarda gerekli tetkikler yapılmalı ve vitamin takviyelerinde bulunulmalıdır. Peki, vitamin eksikliği için hangi doktora gidilir?

Vitamin Eksikliği Nasıl Giderilir?

Vitamin eksikliği hemen belirti gösteren bir durum değildir. Ancak vitaminin ciddi seviyelerde düşmesi nedeni ile kişi sağlığında bir değişim olduğunu fark eder ve doktora başvurur. Diğer tarafta farklı bir hastalık için doktora müracaat sonrasında yapılan tetkiklerde de vitamin eksikliği tespit edilebilir. Vitamin eksikliğinin en önemli tetikleyicisi ise dengesiz beslenmedir. Kişi dengeli beslenmiyorsa çeşitli vitaminlerinde eksikliğin görülmesi de olası olacaktır.

vitamin eksikligi
Vitamin eksikliğine hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Halsizlik, saç dökülmeleri, ağrılar gibi birçok belirti vitamin eksikliği nedeni ile ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bu tip belirtiler ile karşılaşıldığında vitaminlere bakılması büyük fayda gösterecektir. Diğer taraftan vitamin eksikliği farklı hastalıklara neden olabileceği için vitamin eksikliği ile birlikte hastanın hikayesi dinlenerek farklı tetkiklerin yapılması da söz konusu olabilmektedir.

Vitamin eksikliğinin giderilmesinde takviye vitaminlerin kullanılması oldukça faydalı olacaktır. Diğer taraftan hangi vitamin eksik ise o vitamini içerek besinlerin tüketimine özen göstermekte çok önemlidir. Diğer taraftan kişi vitamin değerlerinin yükselmesi vitamin eksikliği sorununun tamamen tedavi olduğu anlamına da gelmemektedir. Gerekli özen gösterilmediği taktirde veya farklı hastalıklar nedeni ile kişide vitamin eksikliği tekrar görülebilir. Bu nedenle doktorun belirlediği periyotlarda tekrar vitamin ölçümü yapılmasında büyük fayda vardır.

Vitamin Eksikliği için Hangi Doktora Gidilir?

Vitamin eksikliği için hangi doktora gidilir konusunda kişi kendi isteği ile vitaminlerinin değerlerini öğrenmek için Dahiliye yani İç Hastalıkları uzmanına başvurabilmektedir. Yapılan tetkikler sonrasında eğer kişide vitamin eksikliği tespit edilirse gerekli tedaviler başlatılmaktadır. Tedavi eksik olan vitamine karşı takviye uygulanması ile devam eder. Belirli periyotlar ile hastadan tekrar kan örnekleri alınarak vitamin değerlerinin güncel durumu hakkında bilgiler alınır.

Vitamin Eksikliğine Hangi Doktor Bakar?

Vitamin eksikliğine hangi doktora bakar konusunda Dahiliye bölümüne başvurulabilir. Ancak bu vitamin eksikliği konusunda sadece Dahiliye bölümünün tedavi uygulayacağı anlamına gelmemektedir. Çünkü farklı bölümlerde farklı hastalıklar nedeni ile kişiye vitamin testi uygulayabilir. Örnek olarak unutkanlık ile ilgili bir şikayette bulunan hasta Nöroloji bölümüne başvuracaktır.

Unutkanlığı etkileyen en önemli faktörlerden biri B12 vitaminin eksik olmasıdır. Bu durumda Nöroloji bölüm uzmanı kişinin vitamin değerlerinin öğrenilmesini sağlayabileceği gibi eksiklik çıkması durumunda gerekli tedaviyi de uygulayabilecektir.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

  1. Son bir yıldır iştah dengesizliğim var bir müddet iyi oluyor daha sonra yine olmuyor acıkma hissi duymuyorum,yorgun ve halsiz hissediyorum.Uykuya ise çok ihtiyaç duyuyorum sabahları uyanmakta güçlük çekiyorum.Ne yapmam ,hangi doktora gitmem lazım?

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here