Vitamin Eksikliği için Hangi Doktora Gidilir?

2
5042

İnsan vücudunun sağlıklı bir şekilde çalışması ve organların görevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi için vitaminlerin çok büyük önemi vardır. Herhangi bir vitaminin vücudumuzda eksik olması vücutta çeşitli olumsuz etkilerin ortaya çıkmasına neden olabileceği gibi sağlık sorunlarında ortaya çıkmasına neden olabilir.

İleri seviyelerde ise ciddi hastalıkların görülmesi ve özellikle vitamin eksikliği nedeni ile güçsüz düşen vücudun hastalıklara karşı koyamaması ile kişi çeşitli sorunlar yaşayabilir. Bu nedenle vitamin eksikliği gibi durumlarda gerekli tetkikler yapılmalı ve vitamin takviyelerinde bulunulmalıdır. Peki, vitamin eksikliği için hangi doktora gidilir?

Vitamin eksikliği için hangi bölüme başvurulur ya da vitamin eksikliği için hangi bölüme gidilir gibi soruların cevabına geçmeden önce bahsetmem gereken önemli bir husus var. Bilindiği üzere vitamin eksikliği hemen belirti gösteren bir durum değildir. Ancak vitaminin düzeylerinin ciddi seviyelerde düşmesi nedeni ile kişi sağlığında bir değişim olduğunu fark eder ve doktora başvurur.

Diğer tarafta farklı bir hastalık için doktora müracaat sonrasında yapılan tetkiklerde de vitamin eksikliği tespit edilebilir. Vitamin eksikliğinin en önemli tetikleyicisi ise dengesiz beslenmedir. Kişi dengeli beslenmiyorsa çeşitli vitaminlerinde eksikliğin görülmesi de olası olacaktır. Haydi şimdi B12 vitamin eksikliği için hangi bölüme gidilir detaylıca inceleyelim.

Vitamin Eksikliği için Hangi Bölüme Gidilir?

Halsizlik, saç dökülmeleri, ağrılar gibi birçok belirti vitamin eksikliği nedeni ile ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bu tip belirtiler ile karşılaşıldığında vitaminlere bakılması büyük fayda gösterecektir. Diğer taraftan vitamin eksikliği farklı hastalıklara neden olabileceği için vitamin eksikliği ile birlikte hastanın hikayesi dinlenerek farklı tetkiklerin yapılması da söz konusu olabilmektedir.

vitamin eksikligi icin hangi doktora gidilir
Vitamin eksikliği ile ilgili bu görselde bana başvuran hastalarımdan vitamin tahlili istediğim ekranın görüntüsünü paylaşıyorum.

Vitamin eksikliğinin giderilmesinde takviye vitaminlerin kullanılması oldukça faydalı olacaktır ve hangi vitamin eksik ise o vitamini içerecek besinlerin tüketimine özen göstermekte çok önemlidir. Diğer taraftan kişi vitamin değerlerinin yükselmesi vitamin eksikliği sorununun tamamen tedavi olduğu anlamına da gelmemektedir. Gerekli özen gösterilmediği taktirde veya farklı hastalıklar nedeni ile kişide vitamin eksikliği tekrar görülebilir. Bu nedenle doktorun belirlediği periyotlarda tekrar vitamin ölçümü yapılmasında büyük fayda vardır.

İşte bu noktada vitamin eksikliği için hangi bölüme gidilir sorusunun cevabını paylaşacağım ancak vitamin eksikliğinin hangi hastalıktan kaynaklandığına bağlı olarak gidilecek bölüm değişiklik gösterebileceğini unutmayınız.

Vitamin Eksikliği için Hangi Doktora Gidilir?
Vitamin eksikliği için ilk etapta başvurulacak bölüm “aile hekimliği polikliniği” dir. Aile hekiminiz muayenesini yapacak ve gerekli tahlilleri isteyecektir.
Vitamin Değerlerini Ölçtürmek için Dahiliye'ye Gidilir mi?
Vitamin değerlerini ölçtürmek için gidilmesi gereken en doğru bölüm çoğu zaman dahiliye değildir ancak başvurduğunuz iç hastalıkları hekimi uygun görürse vitamin değerlerinizi kontrol edebilir.

Halk arasında bazı çevrelerde aile hekimlerinin devlet hastaneleri ya da farklı hastanelerdeki hekimler gibi bakmadığı veya üstünkörü baktığı gibi bir yanlış algı olsa da aslında aile hekimleri de diğer hekimler gibi aynı metodu kullanarak bakmaktadırlar.

Vitamin eksikliği belirtilerine sahip olan veya vitamin değerlerini ölçtürmek isteyen hastalar mutlaka aile hekimliklerine başvurmalıdırlar. Çoğu zaman aile hekimlikleri yerine dahiliye gibi branşlara başvurular yapılmaktadır. Oysa aile hekimliklerinde yarım saat içerisinde sonuçlanacak işler, dahiliye bölümüne başvurulduğunda hastanelerdeki yoğunluktan ötürü saatler içinde halledilebilmektedir. Bu nedenle hem iş gücü kaybını önlemek hemde zaman kaybının önüne geçmek için aile hekimliği poliklinikleri tercih edilmelidir.

Aile hekimliklerine ulaşımın olmadığı yerlerde veya diğer çeşitli durumlarda genel dahiliye polikliniklerine başvurularak vitamin değerleri ölçümü talep edilebilir. Bunun dışında unutkanlık gibi şikayetlerle başvurulduğunda Nöroloji bölümü de bu testleri yaparak vitamin değerlerini ölçebilir.

Sizde vitamin değerlerinizle ilgili olduğunu düşündüğünüz durumlarınızı yorum bölümünden yazarak bana ulaştırabilirsiniz. Sizin için en uygun yönlendirmeyi yapmaya çalışacağım.

(Bu yazı ilk defa 9 Ekim 2018 tarihinde yayınlanmıştır. Ardından 9 Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.)

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

2 Yorum

  1. Son bir yıldır iştah dengesizliğim var bir müddet iyi oluyor daha sonra yine olmuyor acıkma hissi duymuyorum,yorgun ve halsiz hissediyorum.Uykuya ise çok ihtiyaç duyuyorum sabahları uyanmakta güçlük çekiyorum.Ne yapmam ,hangi doktora gitmem lazım?

    • Merhabalar Şafak Bey, öncelikle geçmiş olsun.
      Bahsettiğiniz şikayetleriniz için muayene etmeden ve tahlil istemeden bir şeyler söylemek doğru olmayacaktır. Bu açıdan aile hekimliği polikliniğine giderek muayayene olmanızı önereceğim.
      Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here