Vitamin Eksikliği için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

İnsan vücudunun sağlıklı bir şekilde çalışması ve organların görevini sağlıklı bir şekilde yerine getirmesi için vitaminlerin çok büyük önemi vardır. Herhangi bir vitaminin vücudumuzda eksik olması vücutta çeşitli olumsuz etkilerin ortaya çıkmasına neden olabileceği gibi sağlık sorunlarında ortaya çıkmasına neden olabilir.

İleri seviyelerde ise ciddi hastalıkların görülmesi ve özellikle vitamin eksikliği nedeni ile güçsüz düşen vücudun hastalıklara karşı koyamaması ile kişi çeşitli sorunlar yaşayabilir. Bu nedenle vitamin eksikliği gibi durumlarda gerekli tetkikler yapılmalı ve vitamin takviyelerinde bulunulmalıdır. Peki, vitamin eksikliği için hangi doktora gidilir?

Vitamin eksikliği için hangi bölüme başvurulur ya da vitamin eksikliği için hangi bölüme gidilir gibi soruların cevabına geçmeden önce bahsetmem gereken önemli bir husus var. Bilindiği üzere vitamin eksikliği hemen belirti gösteren bir durum değildir. Ancak vitaminin düzeylerinin ciddi seviyelerde düşmesi nedeni ile kişi sağlığında bir değişim olduğunu fark eder ve doktora başvurur.

Diğer tarafta farklı bir hastalık için doktora müracaat sonrasında yapılan tetkiklerde de vitamin eksikliği tespit edilebilir. Vitamin eksikliğinin en önemli tetikleyicisi ise dengesiz beslenmedir. Kişi dengeli beslenmiyorsa çeşitli vitaminlerinde eksikliğin görülmesi de olası olacaktır. Haydi şimdi B12 vitamin eksikliği için hangi bölüme gidilir detaylıca inceleyelim.

Vitamin Eksikliği için Hangi Bölüme Gidilir?

Halsizlik, saç dökülmeleri, ağrılar gibi birçok belirti vitamin eksikliği nedeni ile ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle bu tip belirtiler ile karşılaşıldığında vitaminlere bakılması büyük fayda gösterecektir. Diğer taraftan vitamin eksikliği farklı hastalıklara neden olabileceği için vitamin eksikliği ile birlikte hastanın hikayesi dinlenerek farklı tetkiklerin yapılması da söz konusu olabilmektedir.

vitamin eksikligi icin hangi doktora gidilir
Vitamin eksikliği ile ilgili bu görselde bana başvuran hastalarımdan vitamin tahlili istediğim ekranın görüntüsünü paylaşıyorum.

Vitamin eksikliğinin giderilmesinde takviye vitaminlerin kullanılması oldukça faydalı olacaktır ve hangi vitamin eksik ise o vitamini içerecek besinlerin tüketimine özen göstermekte çok önemlidir. Diğer taraftan kişi vitamin değerlerinin yükselmesi vitamin eksikliği sorununun tamamen tedavi olduğu anlamına da gelmemektedir. Gerekli özen gösterilmediği taktirde veya farklı hastalıklar nedeni ile kişide vitamin eksikliği tekrar görülebilir. Bu nedenle doktorun belirlediği periyotlarda tekrar vitamin ölçümü yapılmasında büyük fayda vardır.

İşte bu noktada vitamin eksikliği için hangi bölüme gidilir sorusunun cevabını paylaşacağım ancak vitamin eksikliğinin hangi hastalıktan kaynaklandığına bağlı olarak gidilecek bölüm değişiklik gösterebileceğini unutmayınız.

Vitamin Eksikliği için Hangi Doktora Gidilir? : Vitamin eksikliği için ilk etapta başvurulacak bölüm “aile hekimliği polikliniği” dir. Aile hekiminiz muayenesini yapacak ve gerekli tahlilleri isteyecektir.

Vitamin Değerlerini Ölçtürmek için Dahiliye’ye Gidilir mi? : Vitamin değerlerini ölçtürmek için gidilmesi gereken en doğru bölüm çoğu zaman dahiliye değildir ancak başvurduğunuz iç hastalıkları hekimi uygun görürse vitamin değerlerinizi kontrol edebilir.

Halk arasında bazı çevrelerde aile hekimlerinin devlet hastaneleri ya da farklı hastanelerdeki hekimler gibi bakmadığı veya üstünkörü baktığı gibi bir yanlış algı olsa da aslında aile hekimleri de diğer hekimler gibi aynı metodu kullanarak bakmaktadırlar.

Vitamin eksikliği belirtilerine sahip olan veya vitamin değerlerini ölçtürmek isteyen hastalar mutlaka aile hekimliklerine başvurmalıdırlar. Çoğu zaman aile hekimlikleri yerine dahiliye gibi branşlara başvurular yapılmaktadır. Oysa aile hekimliklerinde yarım saat içerisinde sonuçlanacak işler, dahiliye bölümüne başvurulduğunda hastanelerdeki yoğunluktan ötürü saatler içinde halledilebilmektedir. Bu nedenle hem iş gücü kaybını önlemek hem de zaman kaybının önüne geçmek için aile hekimliği poliklinikleri tercih edilmelidir.

Aile hekimliklerine ulaşımın olmadığı yerlerde veya diğer çeşitli durumlarda genel dahiliye polikliniklerine başvurularak vitamin değerleri ölçümü talep edilebilir. Bunun dışında unutkanlık gibi şikayetlerle başvurulduğunda Nöroloji bölümü de bu testleri yaparak vitamin değerlerini ölçebilir.

Sizde vitamin değerlerinizle ilgili olduğunu düşündüğünüz durumlarınızı yorum bölümünden yazarak bana ulaştırabilirsiniz. Sizin için en uygun yönlendirmeyi yapmaya çalışacağım.

(Bu yazı ilk defa 9 Ekim 2018 tarihinde yayınlanmıştır. Ardından 9 Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Vitamin Eksikliği için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine 21 yorum

 1. Merhaba hocam benım sol kasımda bı kactane beyaz tel cıkmıs bu zamanla çağrılıyor sebebı ne olabılır

  Cevapla
 2. Merhaba doktor bey ben yaklaşık 2 senedir aynı kilodayım çok yemek yesem bile kilo alamıyorum en fazla 1 kilo üste çıkıyor zayıflıktan şikayetçiyim ne yapmam lazım vitamin değerlerime baktırmalımıyım sizce

  Cevapla
  • Merhabalar Ahmet Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Öncelikle aile hekiminize giderek durumu izah edin ve uygun görülürse kan tahlillerinize baktırın. Sonuçlarınıza göre sevk edildiğiniz bölüme giderek muayene olabilirsiniz.
   Sağlıklı ve utlu günler dilerim.

   Cevapla
 3. Merhabalar Hocam
  Bende 2 yıldır istemsiz kafa titremesi var tremor teşhisi konuldu. İlaç ve botoks önerildi fakat araştırdığımda geçici bir tedavi olduğunu öğrendim. Ve birde beyin pili. Bu hastalığa neyin sebep olduğu kısmı ile ilgilendim ama tatmin edici bir cvp alamadım. Çok araştırdım B1, vitamin eksikliğinin etkisi olabileceğini (yanı sıra bir kaç durum daha ) veayni rahatsizliktan muzdarip olan bir tanıdığıma doktorunun bu vitamini onermesi ile geçtiğini öğrendim. Bu konuda bana ve herkese katkı sağlayacak takviye bilgi ve b1 vitamini olarak marka onemli mi bilgisine ihtiyacım var

  Cevapla
  • Merhabalar Pınar Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu tip durumlarda en doğru öneri ve bilgiler hastayı muayene eden hekimlerden alınmalıdır. Sizinde tahmin edeceğiniz üzere muayene bilgilerine vakıf olmadan önerilerde bulunmam doğru olmayacaktır. Bazen vitamin eksilikleri bu tip tremorlara sebebiyet verebilir ancak önerilerde bulunmak için mutlaka muayene olduğunuz doktorunuza danışmalısınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Melike Hanım öncelikle geçmiş olsun.
   Vitamin değerleri genellikle açlıkla veya tokluk durumuyla çok etkilenmez ancak tahlil isteyen doktorunuz sadece vitaminlerinize değil diğer tahlillerinize de bakmak isteyebilir. Bu nedenle aç karnına gitmenizi öneririm.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 4. Merhaba hocam ben de çok fazla unutkanlık var herşeyi unutuyorum,geçmişim ve dünüm ile ilgili hiçbir şey hatırlamıyorum desem yeridir yani sizce ne yapmalıyım?

  Cevapla
 5. Hocam bende aşırı saç dökülmesi, unutkanlık, halsizlik, baş ve boyun ağrısı var. Ne yapmalıyım?

  Cevapla
  • Merhabalar Dilan Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Aile hekiminize ya da bir dahiliye uzman hekimine giderek tahlillerinizi yaptırmalı ve muayene olmalısınız. Sonrasında bu bahsettiğiniz şikayetlere sebebiyet veren bir durum varsa hekiminiz tespit edecek ve ona göre tedavi başlayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 6. Merhaba
  Sırtımda çok sivilcelenme oldu ve ben yağ tüketen biri değilim doktor bana azomax ilacı verdi içtim geçmedi ve çok halsizlik var özellikle kollarımda sürekli uykum geliyor sürekli üşüyorum ellerim hiç ısınmıyor eklem yerlerim acıyor ve sızlıyor baş dönmelerim var ne yapmalıyım hangi bölüme gitmeliyim

  Cevapla
  • Merhabalar Betül Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Anlattığınız şikayetler doğrultusunda altta yatan patolojik bir durumun olup olmadığının tespit edilmesi için dahiliye polikliniğe randevu alarak muayene olmanızı öneririm.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 7. Merhaba hocam ben arzu 5 6 yıldan beridir kilo kaybı yaşıyorum aşırı sac dökülmesi terleme halsizlik yorgunluk ve vücutta sivilcelenme gibi durumlarım var bünyem çok zayıfladı daha önce doktora başvurdum vitamin eksikliği ilaçları iştah acıcı şurup kullandım ama pek faydasını göremedim ne yapmalıyım hangi doktora gitmeliyim ne tür bi tedavi görmeliyim acaba?

  Cevapla
  • Merhabalar Arzu Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Öncelikle ilk işiniz dahiliye bölümünden en erken tarihe randevu almak. Dahiliye uzman hekimi sizin bütün kahn tahlillerinize gerekli görmesi halinde çeşitli tetkiklerinize bakacaktır. Bunlara eşlik eden kapsamlı klinik bir muayeneyle altta yatan patolojik bir durum varsa tespit edilebilir. Lütfen ertelemeyin.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Merhaba hocam ben doktora gittim hipertroidi olabilir dediler kan tahlilleri yaptılar sonuçlarımda bi sorun çıkmadı doktor dedi vitamin depoların boşalmış ondan vitamin ilaçları kullanmam icin verdi. Dodex diye bi ilaçta verdi haftada bir iğneni yaptıracaksın dedi yanlız ben köyde yaşıyorum gidip olma imkanım olmuyor sürekli içsem bi faydasi veya zararı oluyor?

    Cevapla
    • Merhabalar Arzu Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
     İntramusküler yolla yani kas içerisine enjeksiyon yapıldığında çok kısa süreler içerisinde depolar dolar. Dolayısıyla hastanın şikayetleri daha kısa sürede azalır. İçildiğinde depoların dolması uzun süre alır. Dolayısıyla şikayetlerin gerilemesi uzun sürer.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

     Cevapla
 8. Merhaba
  3 4 aydir gece uyurken kollarim uyusuyor.istahsizligim var
  Gun icerisinde nefesim daraliyor sinirlilik hali oluyor ve vucudum kasiliyor bogazim kasiliyor bacaklarim titriyor ellerim ve ayaklarim buz kesiyor bagirarak aglayinca vucudumun rahatladigini hissediyorum .hangi bolume gitmeliyim

  Cevapla
 9. Son bir yıldır iştah dengesizliğim var bir müddet iyi oluyor daha sonra yine olmuyor acıkma hissi duymuyorum,yorgun ve halsiz hissediyorum.Uykuya ise çok ihtiyaç duyuyorum sabahları uyanmakta güçlük çekiyorum.Ne yapmam ,hangi doktora gitmem lazım?

  Cevapla
  • Merhabalar Şafak Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz şikayetleriniz için muayene etmeden ve tahlil istemeden bir şeyler söylemek doğru olmayacaktır. Bu açıdan aile hekimliği polikliniğine giderek muayayene olmanızı önereceğim.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın