( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Kedi Tırmığı Hastalığı

Kedi Tırmığı Hastalığı,Bartonella Henselae adlı bakterinin neden olduğu kötü huylu olmayan genelde kedi ile temastaki çocuklarda görülen enfeksiyoz bir hastalıktır.

Kediye pireler aracılığıyla aktarılan Bartonella Henselae,genelde kedinin kendini temizlemek için yalaması neticesinde kediye bulaşır.

KTH,insana bulaştıktan yaklaşık 14 gün sonra ısırılan bölgede apse oluşur.Bunu takiben 3 hafta içerisinde lenfadenopati gelişir ve ısırığa yakın lenf bezinde şişlik oluşur.Bu süreç en geç 2 ay sonra sonlanır ve hastalık semptomları gerileme sürecine girer.

Kedi Tırmığı Hastalığı Hangi Yollarla Bulaşır ?

Hastalık sıklıkla kedilerden ve kedi eniklerinden bulaşmaktadır.Hastalığın etkeni kedi kanında bulaşmayı beklemektedir.Nadirde olsa keneler etkeni kediden alarak insana aktarabilirler.Bu tip durumlarda iki hastalık üst üste binerek çoklu enfeksiyon oluştururlar.

KTH’nin Belirti ve Bulguları Nelerdir?

KT Hastalığında ısırılan bölgelerde oluşan şişlik ve kızarıklar uygun tedavi süreci ile kaybolacaklardır.
   KT Hastalığında ısırılan bölgelerde oluşan şişlik ve kızarıklar uygun tedavi süreci ile kaybolacaklardır.

Travmayı takiben o bölgede şişlik ve kızarıklık oluşur.Bu kızarıklık başlarda dikkate alınmaz.Daha sonra lenadenopatiler ortaya çıkmaya başlar ve bunlar en belirgin belirtilerdir.Bu lenfadenopatiler ısırılma yerine en yakın lenf bezlerinin şişmesi neticesinde oluşur.Hasta lenfadenopatiler ortaya çıkınca hastalığının farkına varır ve doktora gider.Ayrıca şu semptomlarda hastalar görülür :

  • Zaman zaman titreme
  • Baş ağrısı
  • Karın ağrısı
  • Ateş yükselmesi
  • Dikkat eksikliği

Kedi Tırmığı Hastalığı Tehlikeli midir ?

Spesifik bir kedi tırmığı resmidir.
                                                            Spesifik bir kedi tırmığı resmidir.

Eğer KTH’daki gibi bir LAP(lenfadenopati)’a sahipseniz hemen doktora başvurmalısınız.Çok tehlikeli bir hastalık değildir ama en basitinden lenf kanserinde de LAP olduğundan ayrımı için mutlaka doktora başvurulmalı ve ileri tetkikler yapılmalıdır.

Bunun dışında risk grubunda olmayan insanlar için tehlikeli bir hastalık değildir.

Kedi Tırmığı Hastalığı Nasıl Tanı Alır?

Hastalıkta kedinin ısırdığı yerde genelde bir takım deri lezyonları görülür.Ancak her lezyonda ileri deri vakaları gözlenmez.Tanı ısırılan bölgeden örnekler alınıp laboratuvarlarda detaylı bir şekilde analiz edilmesi neticesinde konur.Ancak tanıya giden yolda en önemli basamak hastanın hikayesinin alınmasıdır.Eğer hikayede kediyle temas farkedilirse hastalık hızla tanı alabilir.

Kedi Tırmığı Hastalığı Tedavi Süreci Nasıldır ?

Doktora Gitmesem Olur mu? 

Normalde klasik bir antibiyoterapi ile düzelebilecek hastalık gerekli tedaviler yapılmazsa çok sancılı bir sürece dönüşebilir.Hastalık kendiliğinden iyileşebilir ancak farkedildiğinde kesinlikle doktora gidilmeli uygun antibiyoterapiye girilmelidir.

Hangi İlaçlar Kullanılır : Genelde Azitromisin,Doksisiklin ve Siprofloksasin KTH’de başarıyla kulanılan ilaçların başında gelmektedir.

Hastalık İz Bırakıcı mıdır ?

KTH’da çoğu zmaan ısırılan bölge iz kalmaksızın eski haline döner.LAP’lerde eski haline döneceklerdir.Özetle genelde kayıpsız bir süreç ile bitirilir.

Yararlandığım kaynaklar :

http://emedicine.medscape.com/article/214100-overview


Merak ettiklerinizi yorum kısmından sorabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

“Kedi Tırmığı Hastalığı” üzerine 2 yorum

Yorum yapın