( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Aile Hekimi Sağlık Ocağında Tetanoz Aşısı Yapar mı?

Son yıllarda Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada da tetanoz bağışıklaması bilinci ve uygulaması artmaktadır. Günlük hayatta paslı demir eşyalar veya diğer yaralanmalarda birçok kişinin aklına tetanoz aşısı yaptırmalı mıyım gibi sorular gelmektedir.

Özellikle vücutta açıklıkların oluştuğu yaralanmalarda tetanoz hastalığı riski oldukça yükselmektedir. Bu tip yaralanmalarda ilgili kişilere hemen tetanoz aşısı yapılmalıdır. Tetanoz aşısı sağlık ocaklarında başta gebeler olmak üzere diğer tüm bireylere uygulanmaktadır.

Sağlık Ocaklarında Tetanoz Aşısı Ücretsiz midir?

Sağlık ocaklarında tetanoz aşısı hastanın aile hekiminin uygun görmesi halinde ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Sağlık bakanlığı tarafından belirli sayıda gönderilen aşılar acil vakalara ve gebelere uygulanmak üzere buzdolabında özel sıcaklıklarda bekletilir.

Gebelere belirli aralıklarla daha önceki gebeliklerinde tetanoz aşı olup olmadığına bağlı olarak değişen takvimlerde aşıları uygulanır. Acil vakalarda ise aile hekimi uygun görürse tetanoz aşısı yaptırabilir.

Uzun yıllar boyunca koruyuculuğu olan tetanoz aşıları acil servislerde yine acil hekimlerinin uygun görmesi halinde ücretsiz olarak uygulanmaktadır.

Hangi Durumlarda Tetanoz Aşısından Ücret Alınır?

Örnek vermek gerekirse sağlık ocağına aile hekiminizin yanına gittiniz. Tetanoz aşısı olmak istediniz. Bu durumda aile hekimi sağlık bakanlığı tarafından sınırlı sayıda gönderilen tetanoz aşı miktarını, hastanın durumunun aciliyeti gibi bir takım faktörlere göre karar verecektir.

tetanoz asisi saglik ocagi

Karar sonrası aşıyı ücretsiz bir biçimde yapabileceği gibi, eczaneden sizin tarafınızca alınması için reçetede edebilecektir. Durumun aciliyetine göre hekiminizin size gün verip daha sonra ücretsiz bir biçimde yapması da gerekebilir.

Tetanoz Aşısı Nerede Yapılır?

Tetanoz aşısı ülkemiz koşullarında acil servislerde ve aile hekimlerinin bulunduğu sağlık ocaklarında yapılmaktadır. Eğer tetanoz hastalığında korunmak istiyorsanız ilk etapta yapmanız gereken sağlık ocağınıza giderek aile hekiminizden bilgi almaktır.

Bu konu hakkında merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konunun alt bölümündeki yorum kısmına yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın