Süperpoze Olmak Nedir? Tıpta Süperpoze Olmak Ne Demek?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Süperpoze Olmak Nedir?

Süperpoze olmak, tıp biliminde temel olarak üst üste binmek veya üstüne eklenmiş olmak anlamına gelen tıbbi bir ifadedir. Süperpoze olan yapılar üst üste gelmiştir ve birikmiştir. Katman katman görünümdedir. Röntgen filmlerinde organların ya da yapıların gölgelerinin üst üste geldiğini sıkça rastlarız.

Genel olarak süperpoze olmak ifadesinin anlamını kavradığınızı düşünüyorum. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 24 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 4 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Süperpoze Olmak Nedir? Tıpta Süperpoze Olmak Ne Demek?” üzerine 2 yorum

  • Merhabalar Duygu Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Pankreas gaz superpoze alanlar dışında olağan izlendi ifadesinin anlamı pankreasın genel olarak normal olduğu ancak pankreasın bazı bölgelerinin gaz nedeniyle daha az net görüldüğüdür. Gaz nedeniyle görülemeyen bölgeler dışında kalan tüm bölgeleri normal olarak değerlendirilmiş.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın