Nöroşirürji-Beyin ve Sinir Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?

3
4005

Nöroşirürji Hangi Hastalıklara Bakar?

Nöroşirürji – Beyin ve Sinir Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar? sorusu son zamanlarda internet ortamında sıkça sorulan sorulardan bir tanesi.

Norosirurji hangi hastaliklara bakar

Nöroşirürjinin diğer bir adı beyin ve sinir cerrahisi dir.

Beyin Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?

Nöroşirürjinin baktığı hastalıkları şu şekilde sıralayabiliriz:

  1. Beyin, omurga ve periferik sinirlerin malign tümörleri nöroşirürji cerrahları tarafından tedavi edilir. Meningioma, epidermoid, dermoid, hemanjiyoblastom, kolloid kist, subependimal dev hücreli astrositom, pleomorfik ksantoastrositom ve kraniyofarenjiyom bu tümörlerden bazılarıdır.
  2. Nörovasküler Hastalıklar nöroşirürjik hastalıklar listesi içerisindedir. Anevrizmalar ve arteriovenöz malformasyonların yanı sıra beynin ve omuriliğin diğer nörovasküler problemleri de bu kapsamdadır.
  3. Hipofiz Tümörleri ve bazı nöroendokrin bozukluklar: Akromegali, Cushing hastalığı gibi…
  4. Akustik nöroma gibi kraniyal baz hastalıkları
  5. Boyun ve sırt ağrısı, sinir sıkışma sendromları gibi omurga ve periferik sinir hastalıkları
  6. Spina bifida, siringomyeli, miyelomeningosel, hidrosefali, kraniyosiyoostoz, lipoma, dermal sinüs, ensefalosel, sukadukal stenoz gibi pediyatrik bozukluklar
  7.  Von Hippel Lindau hastalığı ve nöromatozis gibi nörogenetik hastalıklar
  8. Trigeminal Nöralji ve bazı fonksiyonel nörolojik bozukluklar

Merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

3 Yorum

  1. Merhaba benim boyun bölgemde kireçlenmeye bağlı ağrılarım var.C5 ve C6 disklerimde düzleşme olduğu söylendi.15 gün fizik tedavi oldum ancak bir netice alamadım.Şu an boynumu sol tarafa çevirdiğimde ağrı olmakta uzun şekilde sırtüstü yattığım zaman kalkmakta zorluk ve acı çekiyorum.Ne yapmalıyım ? Hanği doktoro gitmeliyim ?

  2. Merhaba benim baş dönmesi var kafamda hafif uyuşma var nöroloji doktoruna gittim bana kan sulandırıcı verdi fakat hala baş dönmem geçmedi altı ay oldu normal mi sizce bani bigilendirimisiniz lütfen

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here