Ayak Kokusu için Hangi Doktora Gidilir?

0
1030

Ayak kokusu kişileri sosyolojik olarak olumsuz etkileyen bir durumdur. Bazı durumlarda geçici olarak ayak kokusu oluşabilir. Özellikle ayakkabının veya çorabın ıslanması, uzun süre kullanılması gibi nedenlerden dolayı kokunun oluşması muhtemeldir. Ancak bütün hijyenin sağlanması üzerine ayakta kokunun oluşması farklı durumların neticesinde oluşabilir. Bu nedenle ayak konusuna çözüm olarak doktora başvurulmalıdır. Peki, ayak kokusu için hangi doktora gidilir?

ayak kokusuna bakan bolum
Ayak kokusu için hangi bölüme ve branşa gidilir ile ilişkili görsel.

Ayak Kokusu için Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Ayak kokusu için ne zaman doktora gidilmelidir konusunda kişi sürekli olarak ayaklarının koktuğunu tespit etmişse doktora başvurması gerekebilir. Ayak kokmasına farklı sağlık sorunlarının neden olma olasılığı olduğu için erken teşhis ve sorunun ortadan kalkması için doktora gidilmesi önemlidir. Aşırı terlemeye neden olan bir sağlık sorununun olması neticesinde ayaklarda koku oluşması görülebilir. Çünkü terli ayak ayakkabı içerisinde bakterilerin oluşmasına neden olur ve koku yayılır.

Diğer bir taraftan cilt sorunları da kokuya neden olabilmektedir. Özellikle ayakta oluşan mantarlar belirli bir seviyeden koku oluşmasına zemin hazırlayabilir. Bu nedenle ayak kokusuna neden olan etkenler doğru bir şekilde tespit edilmeli ve daha sonrasında bu sağlık sorunlarına yönelik tedavilerin sürdürülmesi gerekir. Tedavi ile birlikte hasta doktorun tavsiyelerine de uyarak tedavinin daha etkili olmasına destek vermesi gerekir.

Ayak Kokusu için Hangi Doktora Gidilir?

Ayak kokusu için hangi doktora gidilir konusunda yapılması gereken öncelikle Cildiye bölümüne başvurmaktır. Cildiye bölümünde yapılacak olan tetkikler ile ayak detaylı olarak incelenir ve kokuya neden olabilecek sağlık sorunları tespit edilmeye çalışılır. Ayak kokusuna ayakkabı, çorap veya yaşam tarzından dolayı nedenlerden dolayı koku oluşmuyorsa genel olarak mantar veya aşırı terleme neden olmaktadır. Bu nedenle bölüm uzmanı varsa eğer mantar tedavisine başlar. Eğer aşırı terleme görülüyorsa bu durumda ise terlemenin nedeni araştırılır.

Ayak Kokusuna Hangi Bölüm Bakar?

Aşırı terlemeden dolayı oluşan ayak kokuları için farklı bölümler devreye girebilir. Ayak kokusuna hangi bölüm bakar konusunda Cildiye bölümü ilk başvurulması gereken bölümdür. Ancak bazı durumlarda farklı hastalıklar nedeni ile terleme normalden fazla oluşuyorsa bu durumda Cildiye uzmanı gerekli bölümlere hastayı sevk ederek hastalığın çözümünü bir bütün olarak değerlendirir. Yapılan bu tıbbi çalışmalar neticesinde ayak konusuna neden olabilecek sorunların aşılması ve kokunun ortadan kalkması beklenir.

Ayak Kokusu için Hangi Bölümden Randevu Alınır?

Ayak kokusu için hangi bölümden randevu alınır konusunda Cildiye bölümünden randevu alınabilir. Eğer Cildiye bölüm uzmanı farklı bir bölüme sevk ederse sevk edilen bölüme de randevu alınarak tedavi sürdürülmelidir. Tıbbi tedavinin yanı sıra kişi ayak hijyenine önem vermesi gerekir. Ayakların sürekli ayakkabı içerisinde bulunmasını önlemeli, nemden uzak tutmalıdır. Ayakkabı ve çorap seçimine çok önem vermelidir. Çünkü kalitesiz ürünlerde ayakta koku oluşmasına neden olabilmektedir. Ayrıca bazı doğal çözümleri uygulayarak ayağın derinlemesine temizliğinin yapılması tedaviye büyük destek sağlayacaktır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here