Ayakta ve Bacaklarda Morarma İçin Hangi Doktora Gidilir?

0
5079

Ayaklarda ve bacaklarda görülen morarmalar ciddi nedenlere dayanabilir. Bacak bölgesinde oluşan morarmalar kendi başlarına bir hastalık değildir. Vücutta oluşan bir hastalık nedeni ile morarmalar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle tedaviye başlamadan önce morarmaya neden olan hastalığın nedeninin bulunması çok önemlidir. Ayakta ve bacaklarda morarma için hangi doktora gidilir konusu bu morarmalar ile karşılaşanların ilk soracağı sorulardandır.

bacakta morarma icin ahngi bolume gidilir
Bacakta ve ayakta morarma için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Ayak veya Bacakta Morarma Nedenleri Nelerdir?

Morarma ile karşılaşanların büyük bir bölümü öncelikle varis hastalığından şüphe ederler. Ancak varis hastalığı ile morarma arasında büyük farklar vardır. Bacaklardaki morarmanın temel nedenleri arasında zedelenen damardan çıkarı çıkan kanın oksijen kaybından sonraki rengini almasıdır. Bacak morarma nedenleri ise oldukça fazladır.

Kaza veya Fiziksel Aktivite

En sık görülen morarmalar arasındadır. Herhangi bir nedenden dolayı damar darbe aldığında zedelenir ve morarma bir süre sonra ortaya çıkar. Küçük morluklar oluşabileceği gibi büyük boyutlara da ulaşarak yayılabilir.

Güneşten Gelen Ultraviyole Işınları

Güneşin damarlara olan etkisi genç insanlarda görülmez ancak yaşlı insanlarda görülmektedir. Cilt altında bulunan damarlara güneşten gelen ultraviyole ışınları damarlara hasar verir ve damarlarda oluşan kanama ile morarma görülebilir.

Vitamin Eksikliği

Vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminlerin eksilmesi nedeni ile birçok hastalık kendini gösterebilir. Bu hastalıklar basit seviyelerde olabileceği gibi zaman içerisinde ciddi sorunlara da yol açabilmektedir. Damar sağlığı için önemli olan C, B12, K vitaminleri ve Folik Asitte oluşan eksiklikler damarların dışarıya kan sızdırmasına neden olabilir. Bu durumda doğal olarak ciltte morarmanın görülmesine neden olmaktadır.

Bacakta Morarmanın Diğer Nedenleri

Morarmanın nedenleri olarak karşımıza çıkan bu faktörlerin yanı sıra yaşlılık, kullanılan çeşitli ilaçların yan etkileri, vücuttaki yağ oranının azalması, şeker hastalığı, graves hastalığı, sepsis hastalıkları vardır. Ayrıca kan hastalıklarına bağlı olarak gelişen Lösemi gibi hastalıklarda da damarlardan çıkan kan nedeni ile morarmalar görülebilmektedir.

Ayakta ve Bacaklarda Morarma İçin Hangi Doktora Gidilir?

Bacak morarmalarında çoğu kişi hangi bölüme gideceğini bilemez ve ayakta ve bacaklarda morarma için hangi doktora gidilir sorusunu sorar. Bu konuda tek bir bölümü tavsiye etmek doğru olmaz. Yapılması gerek öncelikle cildiye, kalp damar cerrahisi ve dahiliye kan hastalıkları bölümlerine gidilmesidir. Uzman doktorlar gerekli tetkikleri yaptıktan sonra sizlere yönlendirerek ayak veya bacaklarda oluşan morarmanın nedenine göre sizleri farklı bölümlere de sevk edebilir.

Bacaklarda Görülen Morarma Kanser Belirtisi Midir?

Morarma ciddi bir belirtidir ancak kanser tanısı koyulmadan hemen bu konuda yorum yapmak kişilere stres yaşatır. Bu konuda hiç endişe edilmemelidir. Genel olarak morarmalar iyi huylu olmakta ve tedaviye cevap verebilmektedir.

Bacak Morarması Nasıl Geçer?

Bacaklarda görülen morarmaların en iyi ilacı zamandır. Morarmaya neden olan hastalık belli ise ona karşı tedaviler uygulanmalıdır. Ancak nedeni bulunamayan morarmalar zaman içerisinde iyileşmesi beklenmektedir. Burada morarma giderici kremlerde kullanılabilir.

Bacaktaki Morluk ve Kaşıntı

Morluklarla birlikte kaşıntıda meydana gelebilmektedir. Yaşanılan bu tarz durumlarda da endişelenmeye gerek yoktur. Kaşıntı olduğunda soğuk su uygulanması kaşıntının şiddetini azaltacaktır. Eğer kaşıntı geçmezse cildiye bölümüne görülmenizde büyük fayda vardır. Kaşıntıya karşı da tedavi uygulanarak ortadan kalkması sağlanabilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here