Komponent Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Komponent Ne Demek?

Komponent tıp biliminde temel olarak “parça” ya da “bileşen” anlamlarına gelen bir terimdir. 

Başka bir tanımlanama yapmak gerekirse bir yapıyı oluşturan bütünün elemanlarına komponent denir.
komponent nedir
Şekilde hazırladığım görselde sol taraf vücudun iç kısmını sağ taraf ise dışarıda bekleyen mikrooragnizmaları temsil ediyor. Bu durumda vücudumuzun defans sisteminin komponentleri savaşçı hücreler ve ortada yer alan bariyer oluyor.

Örnek vermek gerekirse vücudumuzda mikroorganizmalara karşı savaşan immün sistemin bazı bileşenleri yani immün sistemin komponentleri vardır. Bunlar anatomik bariyerler, humoral bariyerler ve hücresel bariyerlerdir. Her bir komponentin ayrı ayrı görevleri vardır ve bir bütünün parçalarını oluştururlar.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konunun alt tarafındaki yorum kısmına yazınız. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 23 Ağustos 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 18 Ekim 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Komponent Nedir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın