Suvmax Nedir? SUVMAX Değeri Nasıl Yorumlanır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Suvmax Nedir?

Suvmax, teriminin anlamına değinmeden suv yani standardize uptake value ifadesini kavramalıyız. Suv yani standartize alım değeri spect ve pet gibi ileri görüntüleme yöntemlerinde kullanılan tıbbi bir terimdir. Sıklıkla kanser hastalarının fdg tutulumu analizlerinde yardımcıdır. Hemen fdg tutulumu adlı yazıya buradan geçiş yapabilirsiniz.

Özel bir formülle hesaplanmaktadır. Formül şu şekildedir:

C (T) / [ enjeksiyon dozu (MBq) / hasta ağırlığı (kg) ]

Suvmax ise bu alım değerinin maximum haline verilen isimdir.

[Detaylandırılacak]


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Suvmax Nedir? SUVMAX Değeri Nasıl Yorumlanır?” üzerine 9 yorum

 1. Sol mastektomi lojunda ve paktoral bçlgede kas yapılarda artmış 18F-FDG tutulumu izlenmektedir.(suvmaks 2,4) enflamatuar?
  Sol hemitoraksta sol 2.kot anterior yayı üzerinde izlenen ve en kalın yerinde yaklaşık 6 mm’e ulaşan plevra kalınlaşma alanında düşük düzeyde artmış 18F-FDG tutulumu izlenmektedir (suvmaks 2,3)

  Cevapla
  • F-18 FDG POZİTRON EMİSYON TOMOGRAFİSİ (PET/BT) RAPORU

   TANI/ ÖN TANI VE ENDİKASYON:(ICD10 Kodu: C 34*) Akciğer Ca. KT yanıtı değerlendirme amaçlı PET/BT.

   TEKNİK PROSEDÜR ve GÖRÜNTÜLEME PROTOKOLÜ

   Radyofarmasotik madde: F-18fluorodeoksiglukoz (FDG) Glukoz düzeyi:103 mg/dl Kesit kalınlığı: 3mm
   Radyofarmasötik dozu: 8.61 mci Enjeksiyon saati: 10:55Enjeksiyon yeri: Sol kol
   Tarayıcı Modeli: SıemensBiographmCT 20 Açlık Süresi: 8 saatPozisyon sayısı: 8
   Çekim alanı: Kafa tabanından femur proksimaline Görüntüleme saati: 11:55Pozisyon süresi: 2 dk
   BT tekniği:PET/BT çalışmasında alınan BT kesitleri kontrast madde kullanılmaksızın ve düşük dozlu olup tanı amaçlı kullanılmamakta, atenüasyon düzeltmesi ve lezyonun lokalizasyonu amacıyla kullanılmaktadır.

   BULGULAR:

   05.07.2021 Tarihli PET/BT görüntülemesiyle karşılaştırmalı değerlendirme yapılmıştır.

   Önceki görüntülemede mediastende retrotrakeal alanda tanımlanan lezyonun boyutu 44 x 34 mm’den 33 x 24 mm’ye gerilemiş, metabolik aktivitesi (SUVmax:18.3’ten SUVmax:10.8’e) gerilemiş olarak izlenmektedir.

   Önceki görüntülemede arkus aort posteriorunda tanımlanan lezyonun boyutu 43 x 32 mm’den 17 x 9 mm’ye gerilemiş ve metabolik aktivitesi (SUVmax:18.6’dan SUVmax:6.7’ye) olmak üzere belirgin gerilemiş olarak izlenmektedir.

   Önceki görüntülemede sol aksillada izlenen hafif hipermetabolik nonspesifik lenf nodunun metabolik aktivitesi (SUVmax:1.8’den güncelde SUVmax:0.8’e) gerilemiş olarak izlenmektedir.

   Önceki görüntülemede sol sürrenal glandda tanımlanan, karaciğer ortalama metabolik aktivitesini aşmayan düzeyde metabolik aktivite tutulumu gösteren nodüler kalınlaşma güncel görüntülemede benzer şekilde izlenmiştir.

   Önceki görüntülemede L3-L4.intervertebralarda ilk planda çökme fraktürüne ait olduğu düşünülen hipermetabolik FDG tutulumu (SUVmax:3.2’den SUVmax:4.3’e) olmak üzere metabolik aktivitesinde artış göstermiştir; Görünüm dejeneratif değişiklikleri ya da metastazı temsil edebilir. (MR, kemik sintigrafisi ve klinik bulgular eşliğinde değerlendirilmesi uygun olacaktır, met?, dejeneratif değişiklik?).

   Vücudun görüntüleme alanına giren diğer kesimlerinde malignite açısından anlamlı olabilecek patolojik metabolik aktivite artışı gösteren hipermetabolik lezyon/lenf nodu saptanmamıştır.

   SONUÇ : Güncel bulgular 05.07.2021 Tarihli PET/BT görüntülemesiyle karşılaştırmalı değerlendirmede; mediastende retrotrakeal alanda tanımlanan lezyon ile arkus aort posteriorunda tanımlanan lezyonda metabolik regresyon izlendiği,
   L3-L4.vertebral aralıkta tanımlanan hipermetabolik FDG tutulumunda güncel görüntülemede metabolik progresyon izlenmiştir (dejeneratif değişiklik?, met?, MR, kemik sintigrafisi ve klinik bulgular eşliğinde değerlendirilmesi uygun olacaktır Hocam bana bu konuda yardımcı okurmuşsunuz 27 kemoterapi aldım 28 kür de ışın tedavis aldım ondan sonra pet çektirdim radyoson Onkolıji dr 3 sonra kontrola gel ama yinede medikal onkolojiye gönderdi oda pet sisi istedi günde 7 km yol yürüyorum asla yorulmuyorum bana ne tavsiye edersiniz

   Cevapla
   • Merhabalar Turgut Bey, öncelikle geçmiş olsun.
    Size muayene bilgilerinize vakıf olamadan önerebileceğim şey hekiminizin verdiği tavsiyelerin ve önerilerin dışına çıkmamanız olacaktır. Kontrollerinize düzenli gidiniz. Sizi muayene etmeksizin size tıbbi önerilerde bulunamam.
    Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

    Cevapla
 2. 66 yaşındaki babam için önce buronoskopi yapıldı çıkan sonuçta bening yazıyordu ancak Pet sonucu herseyi değiştirdi bu sonuca göre evresi hakkında bilgi sahibi olabilir miyiz
  inik Bilgi: Akciğerde kitle tanı amacıyla (C34) 18FDG-PET/CT çalışması uygulandı.
  YÖNTEM :
  PHILIPS GEMINI TF 16 Slice PET/CT
  Radyofarmasötik Flor-18 Florodeoksiglukoz CT parametreleri “Care dose” – 50 mAs
  Doz 7.35mCi Oral kontrast (-)
  Enjeksiyon zamanı 18:08 Yatak Pozisyon sayısı 11
  Tarama başlangıç zamanı 19: 12 Görüntüleme alanı Verteks -üst uyluk
  Tarama süresi 15dk Kan glukoz değeri 97mg/dl
  BULGULAR :
  Sağ üst-alt paratrakeal, subkarinal, bilateral hiler lenf nodlarında SUVmax: 4.8 malignite düzeyinde artmış 18F-FDG tutulumu izlendi.
  Sol alt paratrakeal lenf nodunda SUVmax: 2.7 artmış FDG tutulumu izlendi.
  Sağ akciğer üst lob posterior segmentte posterior segment bronşunun saran 30 x 27 mm boyutunda kitlede SUVmax: 14.7 malignite düzeyinde artmış 18F-FDG
  tutulumu izlendi.
  Sağ hiler bölgede 21 x 13 mm boyutunda kitlede SUVmax: 13.3 malignite düzeyinde artmış 18F-FDG tutulumu izlendi. (LAP?)
  Sol akciğer üst lop apikoposteriyor segmentte 13 mm boyutunda nodüler lezyonda SUVmax: 7.3 malignite düzeyinde artmış 18F-FDG tutulumu izlendi.
  Sol akciğer alt lob süperior segmentte atelekteziler eşlik ettiği konsolide alanda SUVmax: 4.1 artmış 18F-FDG tutulumu izlendi.
  Sol akciğer alt lobda bronşektazik alanlar izlendi.
  Her iki akciğerde amfizematöz alanlar izlendi.
  Karaciğer segment 2ve 6’da kistik lezyonlarda patolojik 18F-FDG tutulumu izlenmedi.
  Sakrum sağ yarısında BT bulgusu izlenmeyen odaksal alanda SUVmax: 3.5 artmış 18F-FDG tutulumu izlendi. ( takibi önerilir. )
  Serebral ve serebellar gri kortikal alanlarda beklenen düzey ve simetride, boyunda, toraksta ve mediastende, batında ve pelviste diğer alanlarda fizyolojik düzeyde
  18FDG dağılımı izlenmiş olup malignite ile uyumlu olabilecek nitelikte hipermetabolik odak gözlenmemiştir.
  YORUM :
  Sağ akciğerde malignite düzeyinde artmış FDG tutulumu izlenen kitle, mediastende malignite düzeyinde artmış FDG tutulumu izlenen lenf nodları,, sağ hiler bölgede
  malignite düzeyinde artmış FDG tutulumu izlenen kitle (LAP?), sol akciğerde malignite düzeyinde artmış FDG tutulumu izlenen parankimal nodül ile uyumlu F 18 FDG
  tüm vücut PET-BT çalışması

  Cevapla
 3. Meb Baş-Boyun Serebnumda sol parietal lobda ve serebellumda sağ da 8 mm boyutunda BT de taksiye değişikliği izlemeyen final artmış PEPTID tutumun odakları dikkati çekmiştir (SUVmax:2.9 metastaz? MRG bulgulariyla birlikte değerlendirmesi önerilir)Baş-Boyun bölgesinde diğer alanlarda patolojik tutumun saptanmamistir.

  Cevapla
 4. Çok ozur dılerım PET BT sonucunu yazmamışım..sağ akciğer üst lob anterior segmentte izlenen mılımetrık boyutlu parankımal nodulde patalojık fdg tutulumu izlenmemiştir.sağ akciğer alt lob posteriobazal segmentte izlenen santralinde kalsifik odak bulunan 15*13mm boyutlu nodulde ılımlı18f FDG tutulumu ızlenmıştırSuv max 2.95.Karaciğerde en buyugu 8mm çaplı bırkac adet hıpodens lezyon mevcuttur.prostat bezi sol posteriolateral kesımınde makrokalsifikasyon alanları ile Nonhomojen artmış 18f FDG tutulumu izlenmiştir suv max 4.29..ca 15-3 sonucu 87(norm deg.30)ca19-9 sonucu 35.norm deg 30.babamın sonucları bunlar.degerlendırırmısınız psa.3.95.norm deg 4.4

  Cevapla
 5. Babam 76 yasında 55 yıldır sıgara kullanıyor.gece ateşi ve öksuruk nedenı ıle dktra gıttık.bt yapıldı.akciğer alt lob posterior segmentte posterior plevraya oturmuş santralinde kalsifikasyon bulunan 13*9mm boyutunda bır nodul vardır.karacıger alt lob posterior segmentte 5*5mm hipodens lezyon vardır..sonucu degerlendırırmısınız.

  Cevapla
 6. karaciğer metaztazı olan kolon kanseri teşhisiyle 12 seans akıllı ilaçla kemoterapi gördüm pet istendi sonuçlarda aklıma takılan Sol femur proksimal diafizer kesiminde medullasında hafif artmış F-18 FDG tutulumu izlenmiştir (SUVmax: 2,0, önceki 2,1). oldu.diğer bölgelerde F-18 FDG tutulumu fizyolojik sınırlardadır yazmakta ayrıca *Karaciğerde tanımlanan metastatik lezyonlarda boyutsal ve metabolik regresyon mevcuttur ibaresi vardır.kalın bağırsakla ilgili herhangi bir şey yazmamakta durumum konusunda bilgilendirmenizi rica ederim

  Cevapla
  • BAŞ-BOYUN

   Baş boyun alanları normal görünümdedir ve fizyolojik sınırlarda metabolik aktivite izlenmektedir. BT? de beynin görüntülenen alanları normal olarak izlenmiştir. Baş boyun bölgesinde patolojik boyutta veya aktivitede lenf nodu saptanmamıştır.

   TORAKS

   Ön mediasten sol kesiminde 5.5×4.8 cm kitle /LAM pakesinde patolojik FDG tutulumu izlenmiştir (SUVmax:11.8).

   Prevasküler ve sağ hiler/interlober büyüğü 2.9 cm lenf nodlarında patolojik FDG tutulumu izlenmiştir (SUVmax:10.2).

   Her iki akciğerde büyüğü 1.0 cm nodüllerde artmış FDG tutulumu izlenmiştir (SUVmax:3.7).

   Sol akciğer laterobazalde plevral kalınlaşma izlenmiştir.

   Mediastinal ana vasküler yapılar normaldir.

   ABDOMEN ve PELVİS

   Dalak, sürrenal bezler, pankreas normal boyut ve metabolik aktivite göstermektedir, yer kaplayıcı veya hipermetabolik lezyon saptanmamıştır. Batında serbest ya da lokule sıvı saptanmamıştır.

   KAS- İSKELET

   Vertebral kolonda dejeneratif patolojiler izlenmiştir. Kemik yapılar, yumuşak dokular ve eklemler normal sınırdadır ve fizyolojik sınırlarda metabolik aktivite göstermektedir.

   SONUÇ:

   09.11.2017 tarihli PET/BT tetkiki ile karşılaştırıldığında;

   Ön mediastende LAM pakesi / kitle lezyonunda metabolik progresyon,

   Annem akciğer ca son çekilen pet sonucu bilgi alabilirmiyim sizden şimdiden çok teşekkürler

   Cevapla

Yorum yapın