Suvmax

1
1763

Suvmax Nedir?

Suvmax, teriminin anlamına değinmeden suv yani standardize uptake value ifadesini kavramalıyız. Suv yani standartize alım değeri spect ve pet gibi ileri görüntüleme yöntemlerinde kullanılan tıbbi bir terimdir. Sıklıkla kanser hastalarının fdg tutulumu analizlerinde yardımcıdır. Hemen fdg tutulumu adlı yazıya buradan geçiş yapabilirsiniz.

Özel bir formülle hesaplanmaktadır. Formül şu şekildedir:

C (T) / [ enjeksiyon dozu (MBq) / hasta ağırlığı (kg) ]

Suvmax ise bu alım değerinin maximum haline verilen isimdir.

[Detaylandırılacak]

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

  1. karaciğer metaztazı olan kolon kanseri teşhisiyle 12 seans akıllı ilaçla kemoterapi gördüm pet istendi sonuçlarda aklıma takılan Sol femur proksimal diafizer kesiminde medullasında hafif artmış F-18 FDG tutulumu izlenmiştir (SUVmax: 2,0, önceki 2,1). oldu.diğer bölgelerde F-18 FDG tutulumu fizyolojik sınırlardadır yazmakta ayrıca *Karaciğerde tanımlanan metastatik lezyonlarda boyutsal ve metabolik regresyon mevcuttur ibaresi vardır.kalın bağırsakla ilgili herhangi bir şey yazmamakta durumum konusunda bilgilendirmenizi rica ederim

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here