Suvmax

4
2590

Suvmax Nedir?

Suvmax, teriminin anlamına değinmeden suv yani standardize uptake value ifadesini kavramalıyız. Suv yani standartize alım değeri spect ve pet gibi ileri görüntüleme yöntemlerinde kullanılan tıbbi bir terimdir. Sıklıkla kanser hastalarının fdg tutulumu analizlerinde yardımcıdır. Hemen fdg tutulumu adlı yazıya buradan geçiş yapabilirsiniz.

Özel bir formülle hesaplanmaktadır. Formül şu şekildedir:

C (T) / [ enjeksiyon dozu (MBq) / hasta ağırlığı (kg) ]

Suvmax ise bu alım değerinin maximum haline verilen isimdir.

[Detaylandırılacak]

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

4 Yorum

 1. karaciğer metaztazı olan kolon kanseri teşhisiyle 12 seans akıllı ilaçla kemoterapi gördüm pet istendi sonuçlarda aklıma takılan Sol femur proksimal diafizer kesiminde medullasında hafif artmış F-18 FDG tutulumu izlenmiştir (SUVmax: 2,0, önceki 2,1). oldu.diğer bölgelerde F-18 FDG tutulumu fizyolojik sınırlardadır yazmakta ayrıca *Karaciğerde tanımlanan metastatik lezyonlarda boyutsal ve metabolik regresyon mevcuttur ibaresi vardır.kalın bağırsakla ilgili herhangi bir şey yazmamakta durumum konusunda bilgilendirmenizi rica ederim

  • BAŞ-BOYUN

   Baş boyun alanları normal görünümdedir ve fizyolojik sınırlarda metabolik aktivite izlenmektedir. BT? de beynin görüntülenen alanları normal olarak izlenmiştir. Baş boyun bölgesinde patolojik boyutta veya aktivitede lenf nodu saptanmamıştır.

   TORAKS

   Ön mediasten sol kesiminde 5.5×4.8 cm kitle /LAM pakesinde patolojik FDG tutulumu izlenmiştir (SUVmax:11.8).

   Prevasküler ve sağ hiler/interlober büyüğü 2.9 cm lenf nodlarında patolojik FDG tutulumu izlenmiştir (SUVmax:10.2).

   Her iki akciğerde büyüğü 1.0 cm nodüllerde artmış FDG tutulumu izlenmiştir (SUVmax:3.7).

   Sol akciğer laterobazalde plevral kalınlaşma izlenmiştir.

   Mediastinal ana vasküler yapılar normaldir.

   ABDOMEN ve PELVİS

   Dalak, sürrenal bezler, pankreas normal boyut ve metabolik aktivite göstermektedir, yer kaplayıcı veya hipermetabolik lezyon saptanmamıştır. Batında serbest ya da lokule sıvı saptanmamıştır.

   KAS- İSKELET

   Vertebral kolonda dejeneratif patolojiler izlenmiştir. Kemik yapılar, yumuşak dokular ve eklemler normal sınırdadır ve fizyolojik sınırlarda metabolik aktivite göstermektedir.

   SONUÇ:

   09.11.2017 tarihli PET/BT tetkiki ile karşılaştırıldığında;

   Ön mediastende LAM pakesi / kitle lezyonunda metabolik progresyon,

   Annem akciğer ca son çekilen pet sonucu bilgi alabilirmiyim sizden şimdiden çok teşekkürler

 2. Babam 76 yasında 55 yıldır sıgara kullanıyor.gece ateşi ve öksuruk nedenı ıle dktra gıttık.bt yapıldı.akciğer alt lob posterior segmentte posterior plevraya oturmuş santralinde kalsifikasyon bulunan 13*9mm boyutunda bır nodul vardır.karacıger alt lob posterior segmentte 5*5mm hipodens lezyon vardır..sonucu degerlendırırmısınız.

 3. Çok ozur dılerım PET BT sonucunu yazmamışım..sağ akciğer üst lob anterior segmentte izlenen mılımetrık boyutlu parankımal nodulde patalojık fdg tutulumu izlenmemiştir.sağ akciğer alt lob posteriobazal segmentte izlenen santralinde kalsifik odak bulunan 15*13mm boyutlu nodulde ılımlı18f FDG tutulumu ızlenmıştırSuv max 2.95.Karaciğerde en buyugu 8mm çaplı bırkac adet hıpodens lezyon mevcuttur.prostat bezi sol posteriolateral kesımınde makrokalsifikasyon alanları ile Nonhomojen artmış 18f FDG tutulumu izlenmiştir suv max 4.29..ca 15-3 sonucu 87(norm deg.30)ca19-9 sonucu 35.norm deg 30.babamın sonucları bunlar.degerlendırırmısınız psa.3.95.norm deg 4.4

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here