Şeker Testi Yaptırmak için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Şeker Hastalığı (Diyabet) Testini Hangi Bölüm Yapar?

Şeker hastalığı çağımızın en önemli hastalıklarından birdir. Kandaki şeker oranının dengesinin bozulması ve şekerin vücuttaki dokulara zarar verebilecek seviyelere ulaşması şeker hastalığını yani Diyabeti ortaya çıkarır. Birçok nedeni olmakla beraber özellikle hareketsiz hayat tarzını benimseyen kişilerde bu hastalığın meydana gelmesi daha da muhtemel olmaktadır. Şeker hastalığından şüphelenen kişiler ise şeker hastalığı testi yaptırmak için hangi doktora gidilir merak ederler.

diyabet testi yaptirmak icin hangi doktora gidilir
Diyabet testi yaptırmak için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Kanımızda bulunan şeker iki şekilde oluşur. Birincisi tükettiğimiz besinler ile alınan şeker ve ikincisi ise karaciğerde depolanan glikozdur. İnsan aç kaldığında şeker ihtiyacını karşılayamaz ve karaciğer depoladığı şekeri kullanır. Yemek yedikten sonra ise şeker kana karışır ve karaciğere de depolanması için gider. Kan şekerimiz insülin hormonu ve diğer çeşitli hormonlar ile dengede tutulur. Hba1c başlıklı yazıya geçmek için tıklayınız.

Şeker Hastalığı Nedir?

Tıpta Diyabet olarak bilen şeker hastalığı kan şekerinin yükselmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Şeker vücut enerjisi ve beyin fonksiyonlarının işleyişi için çok önemli bir yere sahiptir. Ancak şeker oranının yükselmesi birçok soruna yol açar. İki şekilde şeker hastalığı oluşmaktadır. Bunlardan ilki kan şekerimizi dengede tutmak için çok önemli olan insülin hormonundaki yetersizliklerdir. İkincisi ise yeterli insülinin olmasına rağmen dokuların direnç göstererek hormonun etkisini yitirmesidir.

Kan Şekerinin Yükselmesi Neden Tehlikelidir?

Vücudumuz için gerekli olan şekerin normal seviyelerinin üzerinde çıkması durumunda dokular üzerinde toksik etki yapma özelliğine sahiptir. Dokuların yapısını bozarak hastalıkların oluşmasına neden olur. Şeker seviyesinin sürekli yüksek olması ise dokuların zaman içerisinde sürekli bozulmasına neden olur. Özellikle damar, kalp, sinir, göz, böbrek gibi organlara zarar verir. 3 grup şeker hastalığı vardır. Bunlar Tip 1 Diyabet, Tip 2 Diyabet ve Gestasyonel Diyabettir. Gestasyonel Diyabet Gebelik Şekeri olarak da bilinir. Hemen 3 aylık kan şekeri ortalaması başlıklı eğitici yazıyı okumak için tıklayınız.

Şeker Hastalığı (Diyabet) Testi Yaptırmak için Hangi Doktora Gidilir?

Şeker hastalığının bazı belirtileri vardır. Bu belirtileri kendinize görüyorsanız şeker testi yaptırmanız oldukça faydalı olacaktır. Şeker hastalığı testi yaptırmak için hangi doktora gidilir sorusunu merak edenler öncelikle Dahiliye yani İç Hastalıkları bölümüne başvurabilirler. Aynı zamanda Endokrinoloji bölümü  kişilerin şeker ölçümü için başvurabileceği bölümlerden biridir.

Şeker Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Diyabet hastalığının 3 çeşit tipi vardır. Şeker hastalığının nedenleri ise bu tiplere göre değişmektedir. Vücudumuzdaki iki mekanizmada görülen sorunlar şeker hastalığına neden olmaktadır. Yeterli insülin üretilmemesi ve insülin hormonunun yeterli olmasına karşı vücudun insüline karşı direnç göstermesidir. Halk arasında şeker hastalığının şeker tüketmekle ilgili olduğu düşüncesi vardır. Temelde kişinin şeker tüketmesi şeker hastalığının oluşmasına neden olmaz. Ancak şeker hastalı olan kişi şeker tüketimine dikkat etmesi gerekir.

Tip 1 Diyabet Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Tip 1 şeker hastalığının nedeni insülin hormonunu yeterli miktarda üretilmemesidir. İnsülin hormonunda oluşan bu sorunun ise birçok nedeni vardır. Özellikle genetik olarak ailede bulunan bu rahatsızlık diğer bireylere de geçebilmektedir. Çevresel faktörler arasında ise çeşitli virüsler, stres, toksinler insülin hormonunun üretilmesine engel olmaktadır. Bu diyabet türünde insülin miktarı çok az olmasına karşı hiç olmaması da söz konusu olmaktadır.

Bu faktörler nedeni ile hücreler virüs, bakterilere ve diğer zararlı organizmalarla savaşır. Hücrelerimiz savaşırken diğer yandan pankreasta bulunan insülin üreten hücrelere de zarar verir ve böylelikle insülin seviyesi düşer.

İnsülin eksikliği nedeni ile şeker hastalığı genel olarak otuz yaş öncesinde görülür. Kişiler genel olarak normal kilolarında veya zayıftır.

Tip 2 Diyabet Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Kandaki şekerin yükselmesine insülin hormonunun yetersiz veya hiç olmaması neden olduğu için normal seviyelerde olan insüline karşı vücudun direnç göstererek şeker dengesini sağlamasını da engelleyebilir. Bu durumda insülin vücutta vardır ancak şekeri dengeleyecek etkisi yoktur. Bu durumda yine şeker seviyesi yükselerek kişide şeker hastalığı görülür. İnsüline gösterilen direnç nedeni ile ortaya çıkan şeker hastalığında bir süre sonra insülin değerlerinde de düşüler görülebilir.

Gestasyonel Diabet Diyabet Hastalığı Nedenleri Nelerdir?

Normal şartlarda insülin seviyesinin düşmesi ile pankreas insülin salgılar. Hamilelikte ise bu salgılama gerçekleşmediğinde Gestasyonel Diabet yani gebelik şekeri görülür. Genel olarak hamilelik bittikten sonra bu sorun ortadan kalkmaktadır. Ancak devam etmesi de söz konusu olmaktadır ve genetik yatkınlık bu hastalığın ortaya çıkmasında oldukça etkilidir.

Şeker Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Şeker hastalığı vücutta birçok belirtiyi ortaya çıkarabileceği gibi hiç belirti vermeden de ilerleyebilir. Bazı durumlarda se kişinin komaya girmesi dahi söz konusu olabilmektedir. Ağızda kuruluk, sürekli su içme isteği, idrara sık çıkma, iştahsızlık görülebileceği gibi kişiden kişiye değişen bu durumda kişi çok yemek yemekte isteyebilir. Şeker hastası olan kişilerde halsizlik, çabuk yorulma, sinirlilik hali, kilo kayıpları, görmede bulanıklık, yaraların yavaş iyileşmesi, enfeksiyonlara sık yakalanma görülebilir. Bu belirtilerin yanı sıra diş eti problemleri, el ve ayaklarda uyuşukluk ve yanma, erkeklerde cinsel konuda bozukluklar görülebilmektedir. Bu belirtileri gördüğünüzde şeker için ölçüm yaptırmanız önemlidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın