Kanserde Progresyon

16
20209

Kanserde Progresyon Nedir?

Kanserde Progresyon, ifadesini kavramak için öncelikle progresyon kelimesinin anlamını kavrayalım.

Progresyon kelimesi özetle ilerleme veya genişleme anlamında kullanılmaktadır.Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden bir tanesidir.

Kanserde progresyon
Kanser progresyonu ile ilişkili görsel.

Kanserli dokulardaki zararlı hücrelerin daha fazla alana yayılması, farklı yerlere, organlara gitmesi ( metastaze olması) kanserin progrese olduğunu yani eskiye oranla ilerlediğini göstermektedir.

Tümörün progrese olması ya da başka bir deyişle tümörün progresyona uğraması, tümörün karakteriyle ve invazivitesi ile ilişkilidir. Çok yayılmayı seven bir tümör ise hızlı progresyona uğrar.

Kanser progresyonunda artış kanserin hızlı ilerlediğini anlatmaktadır. Kanserin progresyonunda azalma ise kanserin yavaş ilerlemeye başladığını ifade etmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

16 Yorum

 1. Hocam merhaba..benim babam 65 yaşında 1.5 senedir akciğer Ca tanısıyla kemoterapi görüyor..doktoru hastalığı ilerliyor demişti 3 ay önce bu ay çekilen ped sonucunda subkarinal alanda önceki tetkikte milimetrik boyutta olan lenf bezi belirgin boyutsal ve metabolik progresyon göstermiştir deniliyor sonuç kısmında…lütfen bilgilendirirmisiniz rica etsem çok endileliyiz teşekkürler iyi çalışmalar

 2. hocam merhaba babam 60 yaşında mayıs 2019 da akc ca tanısı kondu. 4. evre olarak nitelendirildi. 6 kür kemoterapi sonrası pet çekildi yeni pet sonucu şöyledir. Önceki çalışma ile yaklaşık benzer boyut ve metabolik aktivitede olan, bu çalışmada belirginleşme gözlenen periferinde üst lobda postobstrüktif konsolidatif ateletaktazik parankimal değişikliklerin, yer yer nodüler tarzda infiltratif opasitelerin (lenfanjitik yayılım) eşlik ettiği, arkus aorta komşuluğunda üst lob apikaline kadar uzanan sol akciğer üst lob santralinde yerleşimli kitle lezyonunda ve önceki çalışmaya göre boyutunda artış olan ve metabolik aktivite kazanan kitle lezyonu ile devamlılık gösteren sol alt paratrakeal lenf nodu ile uyumlu alanda malignite düzeyinde artmış 18FDG tutulumu izlenmiştir. Bulgular progresyonla uyumludur……. yeni radyoterapi başlandı ne yapmamız gerekiyor hocam yardımcı olur musunuz.

  • Merhabalar İncilay Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu konuda net bir şeyler söyleyebilmek için hastanın muayene bilgilerine vakıf olmam gerekir. Bu nedenle sizi muayene eden,kontrollere gittiğiniz hekiminize danışmanızda fayda var.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 3. 18F-FDG TÜM VÜCUT POZİTRON EMİSYON TOMOGRAFİSİ
  KLİNİK BİLGİ : böbrek malign histiyostom -ICD- 10 kodu : C64- yeniden evreleme amacıyla Pet/bt istenmiştir.

  Bulgular : verilen radyofarmasötiğin normal fizyolojik birikim yerlerinde toplandığı gözlenmiştir. Ayrıca;
  – sol sürrenal bezde hafif fokal artmış 18F-FDG tutulumu (SUVmax : 3.4) izlenmiştir
  – sol böbrek lojunda ve vücutta diğer alanlarda patolojik 18F-FDG tutulumu saptanmamıştır.
  Sonuç: sol sürrenal bezde hafif fokal artmış 18F-FDG tutulumu (adenom?).

  • Merhabalar, Hatice Hanım. Öncelikle geçmis olsun. Böbreğinizin üst tarafında bulunan bezlerde adenom adı verilen istenmeyen dokuların varlığı tespit edilmiş. Muayene bulgularıyla beraber değerlendirilip en doğru bilgi sizi muayene eden hekiminiz tarafından verilecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 4. Merhaba hocam benin dizimde desmoud tümör var sene dolmadan 10ay içinde 2kere ameliyat oldum su anda yakin takip tekrarlamis ama eskisi kadar agrim yok sismiyorda ama az yurusem agriyor benim sorum bu tümör ilacı yokmu Dr yok diyor yada bitkisel cagresi soğuk havalarda ağrı cogalirmi birde kanser çevirme ihtimali varmı teşekkür ler

 5. Opere sol meme ca tanılı akciğer metastazı bulunan olguda güncel çalışma 18.01.2018 dış merkezli PET/BT çalışması ile karşılaştırıldığında hastalık intervalde progresyon lehine değerlendirilmiştir.
  ne demektir cevap verirseniz sevinirim

 6. *Güncel bulgular olgunun 9/11/2017 tarihli FDT PET/BT ile karşılaştırıldığında boyun, mediastinal ve sol aksiller bölge lenf nodlar ile kemik ve karaciğer lenzyonlarının metobolik aktivetlerinde progresyon izlenmiştir .
  *FDT PET / BT bulguları progresif hastalık ile uyumludur.
  Rapor da yazılan bu ifadeyi açıklarsanız memnun olurum .

 7. Merhaba annemde meme kanseri vardı ve alındı fakat akçiğerde meteztaz yaptı. Doktorumuz kemoterapi uyguladı ve son 5 ay bir kemoterapi uygulamadı cea ve ca değerlerine bakarak. Şimdi ciğerde bir iltihaplanma çıktı ve bunun için doktor marker progresyon var demiş. 1 ay öncesinde hiçbirşey yoktu tüm değerler standart dı bir soğuk algınlığı sonrası böyle bir durum ortaya çıktı. Bu durumda ne yapılmalı bu olay direk meteztaz ile ilgili olarak mı ki cea değerlerinde çok az bir yükselme var sadece ca değerinin biri cok yükselmiş. Neler yapılması gerekli acaba neler beklemeliyiz artık. Şimdiden vermiş olduğunuz Bilgi için teşekkürler

  • Merhabalar Bahar Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bir önceki yapılan tetkiklerinize göre kıyaslandığında hastalığınız biraz daha ilerlemiş anlamı taşımaktadır. Ancak ilerlemenin düzeyi hakkında en doğru bilgiyi hekiminizden edinmelisiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   • merhabalar aşağıdaki pet sonucunu yorumlamanızı rica ederim ac ca için annem tedavi görmekte.Ertinob hap kullanıyor

    önceki çalışmada sol akciğer üst lob apikoposterior segment lateralinde, majör fissur komşuluğu boyunca üst lobda süperior lingüler segmentte perifik yerleşimli birbiri ile ilintili görünümlü en büyükleri süperior linguler segmentte yaklaşık 20x35mm olarak ölçülen yogun artmıs fdg tutulumu gösteren nodüler-kitlesel lezyonların güncel çalışmada belirgin metabolik ve morfojik regresyon gösterdiği izlenmekte olup en büyük lezyonun boyutu güncel çalışmada yaklasık 24x14mm olarak ölçülmüştür. (sudmax 3,6, önceki sudmax:9,8)

    önceki çalışmada sol akciğerde apikal sevieden itibaren üst ve alt loblarda subplevral kesimde izlenen multipl subsantimetrik -mm boyutlu düşük düzeyde fdg tutulumu gösteren nodüler lezyonların da metabolik ve morfolojik belirgin yer yer tama yakın regrese oldugu dikkat cekmiştir.

    önceki çalışmada alt lob mediobazal segment düzeyde izlene cm sınırında ölçülen minimal fdg tutulumu gözlenen birkaç adet nodülün metabolik ve morfolojik belirgin regrese olduğu izlenmiştir.

    önceki çalışmada alt lob posterobazal segment dorsomedial subplevral alanda izlenen mm ametabolik nodülünde belirgin morfolojik regresyon gösterdiği izlenmiştir.

    önceki çalışmada sol hemitorak dorsal subkostal plevral yüzeyde izlenenen yakalsık 9x42mmlik alanda uzanan, hafif artmış fdg tutulumunun gözlendiği metastatik prosesler ile ilişkili oldugu düşünülen plevral kalınlasma alanı güncel çalışmada yaklaşık 28×6 mmlik alanda yerleşim göstermekte olup belirgin metabolik ve morfolojik regresyon göstermiştir. (sudmax 2,5 önceki sudmax 3,9)

    önceki çalışmada mediastendeparaortik alanda izlenen hafif artmış fdg tutulumu gösteren lenf nodunun belirgin morfolojik ve metabolik regresyon gösterdiği izlenmiştir. (sudmax 2,2 önceki 4,5)

    önceki çalışmada aortopulmoner pencere düzeyinde izlenen artmış fdg gösteren yaklaşık 20mm boyutlu lenf nodunun tama yakın metabolik morfolojik regresyon gösterdiği izlenmiştir.

    sol hiler alanda önceki çalışmaya göre regrese minimal fdg tutulumu gösteren subsantimetrik lenf nodlari izlenmektedir.(sudmax 3,2)

    diğer akciğer parankim sahalarında ve diğer mediastinal lenfatik zincirlerde peritoneal-serozal yüzeylerde ve sürrenal lojlarda patalojik sayılabiliecek fdg tutulumu saptanmamıştır.

    iskelet sisteminin inceleme alanına giren kesimlede ve tüm vucudun diğer kısımlarında patolojik sayılabilecek fdg tutulumu saptanmamıştır.

    sonuç: güncel pet/bt çalışması 29.07.2019 tarihli yapılan pet/bt çalışmasıyla karşılastırmalı olarak değerlendirildiğinde bulgularda belirgin regresyon izlenmiş olup, görünüm tedaviye kısmi yanıt ile uyumlu olarak yorumlanmıştır.

 8. hocam merhaba ben 23 yasındayım erkeğim benim sol yumurtalıklarımda şişme var kan tahlillerim yapıldı idrar tahlillerimde oldu spremogram tahlilide oldu bide skrotal renklidoppler us tahlili bu ayın 20sinde belli olucak fakat ben çok karamsarım doktorum sonuçları aldıktan sonra gösteremedim başka doktor vardı ama o da pek ilgilenmedi benimle sonuçlarıma göz ucuyla baktı resmen ben kısır olmaktan çok korkuyorum size degerlerimi yazsam bana neyim oldugu söyler misiniz lütfen

  • Merhabalar Koray Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Tabi ki tahlil sonuçlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Sonuçlar hakkında konuşuruz ancak kısırlık konusunda doğru bir şeyler söyleyebilmek için bir üroloji uzmanına detaylıca mauyene olmalı ve bilgi almalısınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here