Kanserde Progresyon

9
10907

Kanserde Progresyon Nedir?

Kanserde Progresyon, ifadesini kavramak için öncelikle progresyon kelimesinin anlamını kavrayalım.

Progresyon kelimesi özetle ilerleme veya genişleme anlamında kullanılmaktadır.Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden bir tanesidir.

Kanserde progresyon
Kanser progresyonu ile ilişkili görsel.

Kanserli dokulardaki zararlı hücrelerin daha fazla alana yayılması, farklı yerlere, organlara gitmesi ( metastaze olması) kanserin progrese olduğunu yani eskiye oranla ilerlediğini göstermektedir.

Tümörün progrese olması ya da başka bir deyişle tümörün progresyona uğraması, tümörün karakteriyle ve invazivitesi ile ilişkilidir. Çok yayılmayı seven bir tümör ise hızlı progresyona uğrar.

Kanser progresyonunda artış kanserin hızlı ilerlediğini anlatmaktadır. Kanserin progresyonunda azalma ise kanserin yavaş ilerlemeye başladığını ifade etmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

9 Yorum

 1. hocam merhaba ben 23 yasındayım erkeğim benim sol yumurtalıklarımda şişme var kan tahlillerim yapıldı idrar tahlillerimde oldu spremogram tahlilide oldu bide skrotal renklidoppler us tahlili bu ayın 20sinde belli olucak fakat ben çok karamsarım doktorum sonuçları aldıktan sonra gösteremedim başka doktor vardı ama o da pek ilgilenmedi benimle sonuçlarıma göz ucuyla baktı resmen ben kısır olmaktan çok korkuyorum size degerlerimi yazsam bana neyim oldugu söyler misiniz lütfen

  • Merhabalar Koray Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Tabi ki tahlil sonuçlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Sonuçlar hakkında konuşuruz ancak kısırlık konusunda doğru bir şeyler söyleyebilmek için bir üroloji uzmanına detaylıca mauyene olmalı ve bilgi almalısınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

  • Merhabalar Bahar Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bir önceki yapılan tetkiklerinize göre kıyaslandığında hastalığınız biraz daha ilerlemiş anlamı taşımaktadır. Ancak ilerlemenin düzeyi hakkında en doğru bilgiyi hekiminizden edinmelisiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 2. Merhaba annemde meme kanseri vardı ve alındı fakat akçiğerde meteztaz yaptı. Doktorumuz kemoterapi uyguladı ve son 5 ay bir kemoterapi uygulamadı cea ve ca değerlerine bakarak. Şimdi ciğerde bir iltihaplanma çıktı ve bunun için doktor marker progresyon var demiş. 1 ay öncesinde hiçbirşey yoktu tüm değerler standart dı bir soğuk algınlığı sonrası böyle bir durum ortaya çıktı. Bu durumda ne yapılmalı bu olay direk meteztaz ile ilgili olarak mı ki cea değerlerinde çok az bir yükselme var sadece ca değerinin biri cok yükselmiş. Neler yapılması gerekli acaba neler beklemeliyiz artık. Şimdiden vermiş olduğunuz Bilgi için teşekkürler

 3. *Güncel bulgular olgunun 9/11/2017 tarihli FDT PET/BT ile karşılaştırıldığında boyun, mediastinal ve sol aksiller bölge lenf nodlar ile kemik ve karaciğer lenzyonlarının metobolik aktivetlerinde progresyon izlenmiştir .
  *FDT PET / BT bulguları progresif hastalık ile uyumludur.
  Rapor da yazılan bu ifadeyi açıklarsanız memnun olurum .

 4. Opere sol meme ca tanılı akciğer metastazı bulunan olguda güncel çalışma 18.01.2018 dış merkezli PET/BT çalışması ile karşılaştırıldığında hastalık intervalde progresyon lehine değerlendirilmiştir.
  ne demektir cevap verirseniz sevinirim

 5. Merhaba hocam benin dizimde desmoud tümör var sene dolmadan 10ay içinde 2kere ameliyat oldum su anda yakin takip tekrarlamis ama eskisi kadar agrim yok sismiyorda ama az yurusem agriyor benim sorum bu tümör ilacı yokmu Dr yok diyor yada bitkisel cagresi soğuk havalarda ağrı cogalirmi birde kanser çevirme ihtimali varmı teşekkür ler

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here