Kanserde Progresyon

4
6168

Kanserde Progresyon Nedir?

Kanserde Progresyon, ifadesini kavramak için öncelikle progresyon kelimesinin anlamını kavrayalım.

Progresyon kelimesi özetle ilerleme veya genişleme anlamında kullanılmaktadır.Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden bir tanesidir.

Kanserde progresyon
Kanser progresyonu ile ilişkili görsel.

Kanserli dokulardaki zararlı hücrelerin daha fazla alana yayılması, farklı yerlere, organlara gitmesi ( metastaze olması) kanserin progrese olduğunu yani eskiye oranla ilerlediğini göstermektedir.

Tümörün progrese olması ya da başka bir deyişle tümörün progresyona uğraması, tümörün karakteriyle ve invazivitesi ile ilişkilidir. Çok yayılmayı seven bir tümör ise hızlı progresyona uğrar.

Kanser progresyonunda artış kanserin hızlı ilerlediğini anlatmaktadır. Kanserin progresyonunda azalma ise kanserin yavaş ilerlemeye başladığını ifade etmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

4 Yorum

 1. hocam merhaba ben 23 yasındayım erkeğim benim sol yumurtalıklarımda şişme var kan tahlillerim yapıldı idrar tahlillerimde oldu spremogram tahlilide oldu bide skrotal renklidoppler us tahlili bu ayın 20sinde belli olucak fakat ben çok karamsarım doktorum sonuçları aldıktan sonra gösteremedim başka doktor vardı ama o da pek ilgilenmedi benimle sonuçlarıma göz ucuyla baktı resmen ben kısır olmaktan çok korkuyorum size degerlerimi yazsam bana neyim oldugu söyler misiniz lütfen

  • Merhabalar Koray Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Tabi ki tahlil sonuçlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz. Sonuçlar hakkında konuşuruz ancak kısırlık konusunda doğru bir şeyler söyleyebilmek için bir üroloji uzmanına detaylıca mauyene olmalı ve bilgi almalısınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

  • Merhabalar Bahar Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bir önceki yapılan tetkiklerinize göre kıyaslandığında hastalığınız biraz daha ilerlemiş anlamı taşımaktadır. Ancak ilerlemenin düzeyi hakkında en doğru bilgiyi hekiminizden edinmelisiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here