Sirozda Yaşam Süresi

12
3969

İnternette ortamında siroz hastalığı hakkında araştırmalar yaparken bilgi kirliliği seviyesinin çok yüksek olduğunu farkettim. Birçok kişinin google üzerinde siroz hastası ne kadar yaşarsiroz hastalığının son evresisirozun son dönemlerisirozda son evre ve ömürsirozlu hasta ne kadar yaşarsiroz öldürür müsiroz hastası nasıl ölürsirozun son evresi ne kadar sürersiroz yaşam süresisiroz hastalarının ömrü ne kadardırsiroz hastalarının ölümü nasıl olursiroz hastasının son halisiroz hastasının son günlerisirozun son safhası tarzında aramalar yaptığını gördüm ve bu konu üzerine detaylı bir yazı hazırlamaya karar verdim.

Karaciğer Sirozuna Genel Bakış

Bildiğiniz üzere karaciğer vücudumuzun en büyük organlarından bir tanesidir. Onlarca organ fonksiyonunun yanında safra sıvısını salgıladığı için bez olarak ta bilinir. Sindirim sistemi için vazgeçilmez hayati bir yapıdır.

karaciger sirozu

Karaciğer sirozu olarak isimlendirdiğimiz bu hastalık en kısa ifadeyle karaciğerdeki hücrelerin ölmesi anlamına gelmektedir. Bazı hastalarda karaciğer sirozu belirti ve bulguları görülmemesine karşın ölüme ilerleyebilirken bazılarında ise siroz belirtileri çok şiddetli görülmesine rağmen hastalar direnebilmektedir.

Karaciğer sağlığı için bilinen en temel korunma yöntemleri :

 1. Vücuda alınan yağ, karbonhidrat,protein dengesini düzenleyen ortalama bir diyet
 2. Günlük uygulanan rutin egzersiz programı
 3. Fazla alkol tüketiminden kaçınmak

olarak bilinmektedir.

Sirozun Evreleri Nelerdir?

Karaciğer sirozunda dokular yavaş yavaş bozulmakta ve fonksiyonlarını kaybetmektedirler. Kronik bir hasar oluşumu neticesinde normal karaciğer dokusunun yerini non fonskiyone karaciğer dokusu alacaktır. Siroz 4 farklı evreden geçerek hastaların karaciğerini bitirir ve bir takım komplikasyonlara yol açar. Şimdi bu evreler üzerinde duralım:

Sirozun 1. Evresi

Sirozun ilk evresinde karaciğerde inflamasyon başlangıçları , büyüme ve hafif şişmelerin görülmesi gibi durumlar görülür. Bir miktar karaciğer dokusu tahrip olmuştur ancak sağlam kalan karaciğer dokuları karaciğerin fonksiyonunu sürdürmesini sağlayacaktır. Portal alan adını verdiğimiz bölge karaciğere kan ve sıvı giriş çıkışının olduğu bölümdür. Sirozun ilk evresinde inflamasyon ve anormal bağ dokusu oluşumları bu bölgelerle sınırlıdır.

Sirozun 2. Evresi

Karaciğer sirozunun ikinci evresi de iltihaplanma ile karakterizedir. Bu evrede karaciğer dokusunda meydana gelen değişimler kalıcı özelliktedir. Yani oluşan yara dokuları artık normal karaciğer dokusuna dönüşemeyecektir. Karaciğerin bir tarafı hala sağlam olduğundan bu evrede semptom ortaya çıkmayacak ve hastalık sinsice ilerlemeye devam edecektir.

Sirozun 3. Evresi

Karaciğer sirozunda ciddi değişimlerin başladığı ve semptomların ortaya çıktığı evre 3 tür. Karaciğerde damar yapıları bozulmaya başlayacak ve kan basıncı bu durumdan etkilenecektir. Neticede portal hipertansiyon ortaya çıkacaktır.

Sirozun 4. Evresi

4. evre sirozun son evresidir. karaciğer artık işlev göremez duruma gelmiş ve diğer organlara zarar vermeye başlamıştır. Vücutta istenmeyen onlarca belirti görülmeye başlanır.

4. evreden sonra karaciğer çok yüksek oranlarda fonksiyon kaybına uğramıştır. Karaciğerde  normal karaciğer dokusuna ait olmayan dokular mevcuttur. Bu dokular sirozun 4. evreden daha ileri gitmesine ve karaciğer kanseri oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir.

Erken dönemde tanı alan hastalarda yaşam süresi ve beklentisi oldukça iyidir. Bu kişilerde karaciğer fonksiyonlarının korunması amaçlanarak günlük yaşamını çok rahat idame ettirebilmesi sağlanır. Yine diğer hepait gibi karaciğeri sarsabilen hastalıkların eşlik ettiği durumlarda sonuç iç açıcı değildir ve bu durum kötü prognoz göstergesidir.

Siroz Hastaları Kaç Yıl Yaşar?

Bu konu hakkında kesin ve net konuşmak doğru olmayacaktır. Ancak siroz hastalığı dünya istatistiklerine bakıldığında ortalama 1 yıl ile 20 yıl aralığında bir yaşam beklentisi görülüyor. Ancak siroz olan hasta maksimum 20 yıl yaşar gibi bir ifade doğru olmaz.

Bu süre kişiden kişiye göre tamamen değişmektedir. En önemli belirleyici faktörler sağlam karaciğer dokusunun non fonksiyone karaciğer dokusuna oranı, diğer karaciğer hastalıklarının eşilik edip etmediği ve erken tanıdır.


Bu konuda merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi yazımın alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Paylaş
Önceki İçerikLenfoma
Sonraki İçerikFerguson Refleksi
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana [email protected] veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

12 Yorum

 1. Hocam merhabalar mail gelirmi bilmiyorum annem için yazmak istiyorum annem rahim kanserinden ameliyat olacağı sırada anestezi den geçerken siroz olduğunu sarılığa (b) bağlı başlangıcı olduğunu söylediler dr fakat ameliyat uzun sürdü 6 saat sonra yoğun bakıma aldılar 1 gün karnından 3 hafta sıvı geldi gastoroloji dr bu defa çok bilgi vermedi evresini sorduğumda siroz yani hepatit sordum b yada c dedi bu defa net konuşmadı annem şuan hiç hali Yok iyi değil ne yapabilirim rica etsem alırsanız cvp yazarmısınız.

  • Merhaba Meryem Hanım, öncelikle geçmiş olsun. Siroz ile hepatit aynı şeyler değildir. Siroz hastalığı hepatit ile birliktelik gösterdiğinde daha ağır seyreden bir hastalıktır. Başlangıç evresinde yakalanmış olması ile olumlu bir gelişmedir. Hastamızın muayene bilgileri, tetkik ve tahlil sonuçları olmaksızın vereceğim bilgiler olasılıktan öteye geçmeyecektir. Lütfen doktorunuza tekrar tekrar danışınız. Bu isteğinizi anlayışla karşılayacaktır.
   Sağlıklı günler dilerim.

  • Merhabalar Kader Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Siroz hastalığında ortalama beklenen yaşam süresi, sirozun evresi, hastanın beslenmesi, günlük yaşamı, ek hastalıklarının olup olmadığı gibi çoğaltabileceğimiz onlarca faktöre bağlıdır. Size bu şekilde süre vermek tahmin edeceğiniz üzere doğru olmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 2. Merhaba,yurtdısında yasıyorum,Esım alkol bagımlısı sıroz belırtılerı var,tam olarak benımle paylasmıyor,doktoruda bana bılgı vermıyor,,,belırtılerı ;karında sısme zaten vardıç daha da arttı,karında damarlarda olustu,kol ve bacaklarda sureklı kasıntı var.hep yorgun ve cok uyuyor,bazen burunda kanama oluyor,,ıbır sabah da kusma ıle uyandı,,halen alkol almaya devam edıyor,,,sureklı ınternette yaptıgım arastırmalar.sırozu gosterıyor,sıroz olabılır mı??.bu durum hangı evredır,verecgınız bılgı bana cok yardım edecek çyabancı bır ulkedeyım esım durumu benımle paylasmıyor,,Tesekkurler

  • yazınızda :Karaciğer sirozunda ciddi değişimlerin başladığı ve semptomların ortaya çıktığı evre 3 tür. Karaciğerde damar yapıları bozulmaya başlayacak ve kan basıncı bu durumdan etkilenecektir. Neticede portal hipertansiyon ortaya çıkacaktır.Burundan kan gelmesı 3,evre olabılır mı,,??

 3. Merhaba. Benim babam cok fazla alkol alıyor. Kan kusmaya basladi. Varisleri kanamis. Duzeldi sonra yine alkole devam etti. Yine varisleri kanadi. Bantlama yaptilar. 1 yila yakin alkol almadi. Sonra yine alkol almaya basladi. Surekli öksürüyor. Siroz tanisi konuldugu halde bunu kabul etmiyor. Doktor önce nakil gerekir dedi. Sonra düzelme var dedi. Rengi sapsari ve cok fazla kilo aldi. Alkol almadiginda cok halsiz fakat alkol alinca cok hareketli. Durumunu bizde anlayamiyoruz. Bu şekilde alkol almaya devam ederse ne olur ?

 4. Sn. Erhan Yavuz Bey Babam 78 Yaşında Koah Hastası 2007 den Beri Fakat Son Beş Yıldır Çok Yoğun 2 Yıldır Daha Yoğun Geçiyor Akciğer’ e Geçen Yıl Kanser Teşhisi Kondu Ve Alzehimer Teşhisi Kondu Mayıs Başı 1 Hafta Enfeksiyondan Yattı Genze Kaçma Bu Sene Arttı Şu An 3 Haftadır Hst Yatıyoruz Endoskopi Yapıldı Ultrason Çekildi Batıma Kanser Yayılmış Sağ Böbrek Kitle Büyümüş Sol Böbrek Kitle Karaciğer Kitle Safra Kesesi Çamur Hst Alttan Büyük Abdest Küçük Abdest Siyah Kahve Telvesi Gibi Kusmayla Kaldırdık 3 Haftadır Dün Akşama Kadar Sadece Su Bir İki Kaşık Ayran Verildi Ağızdan Mama Kusuyor Dün Damardan Mamayı Kestiler Ağızdan Vermeye Çalışın Dediler Fakat Dün Akşamdan Beri Uyumaya Geçti Damarlar Serumu Koldan Almayınca Ayaktan Veriyorlar Alabilen Bacaktan Karın Şişiyor Artık 2 Lağmanla Azcık Çıkıyor Ve Kusarak Son Zamanları Diyor Doktorlar

 5. Ayrıca 2012 Akciğerden su 2013 Kalpten Su Ada Yüksek Olduğu İçin Çekildi Belirtmek İsterim Burunda Kırmızı Noktacıklar Var Damarlar Mor Renk 2 Ayda 10 Kilo Verdi Kollar Bacaklar Eller Zayıfladı Karın Çok Şiş

 6. Merhaba hocam annem 85 yasında kalp hastası gecen yıl karın sıslıgı.ve goz kapaları sıstı doktora goyurduk acılden yarrı dıyalıze soktular 3 kez sonra teyzeye tıbbı olarak yapıcak bırsey yok eve goturun dedıler doktorla konustugumda az omru var dedı lasıs verdı sıroz dedı 1 yıldır yasıyo ve ara.ara sısmeler oluyor lasısı.cogaltıp ındırıyorum sıslıgı doktor oyle dedıgı ıcın dıyet kesınlıkle yapmıyor aksı bıraz sızce.bız kacıncı evredeyız bazen yetemıyorum dıye uzuluyorum

 7. Iyi gunler hocam benim annem 10 yildir siroz hastaligina yakalanmis. Git gide kotulesiyor doktorlar eve goturun diyorlar. Ne yapmaliyiz ? Bizi bilgilendirirmisiniz. Tesekurler.

 8. Doktorum, babam52 yaşında sarılık hastalığına yakalanıp erken fark etmediğimiz için karaciger iltihaplanmasına yol açtı bununda ilerlemesi sonucu siroza yakalandı ve doktorlar hiçbir şekilde tedavi edemediklerini söylediler sirozla ilgili düşüncelerinizi Paylaşırsaniz seviniriz

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here