Sirozda Yaşam Süresi

37
15909

İnternette ortamında siroz hastalığı hakkında araştırmalar yaparken bilgi kirliliği seviyesinin çok yüksek olduğunu farkettim. Birçok kişinin google üzerinde siroz hastası ne kadar yaşarsiroz hastalığının son evresisirozun son dönemlerisirozda son evre ve ömürsirozlu hasta ne kadar yaşarsiroz öldürür müsiroz hastası nasıl ölürsirozun son evresi ne kadar sürersiroz yaşam süresisiroz hastalarının ömrü ne kadardırsiroz hastalarının ölümü nasıl olursiroz hastasının son halisiroz hastasının son günlerisirozun son safhası tarzında aramalar yaptığını gördüm ve bu konu üzerine detaylı bir yazı hazırlamaya karar verdim.

Karaciğer Sirozuna Genel Bakış

Bildiğiniz üzere karaciğer vücudumuzun en büyük organlarından bir tanesidir. Onlarca organ fonksiyonunun yanında safra sıvısını salgıladığı için bez olarak ta bilinir. Sindirim sistemi için vazgeçilmez hayati bir yapıdır.

karaciger sirozu

Karaciğer sirozu olarak isimlendirdiğimiz bu hastalık en kısa ifadeyle karaciğerdeki hücrelerin ölmesi anlamına gelmektedir. Bazı hastalarda karaciğer sirozu belirti ve bulguları görülmemesine karşın ölüme ilerleyebilirken bazılarında ise siroz belirtileri çok şiddetli görülmesine rağmen hastalar direnebilmektedir.

Karaciğer sağlığı için bilinen en temel korunma yöntemleri :

 1. Vücuda alınan yağ, karbonhidrat,protein dengesini düzenleyen ortalama bir diyet
 2. Günlük uygulanan rutin egzersiz programı
 3. Fazla alkol tüketiminden kaçınmak

olarak bilinmektedir.Sirozun Evreleri Nelerdir?

Karaciğer sirozunda dokular yavaş yavaş bozulmakta ve fonksiyonlarını kaybetmektedirler. Kronik bir hasar oluşumu neticesinde normal karaciğer dokusunun yerini non fonskiyone karaciğer dokusu alacaktır. Siroz 4 farklı evreden geçerek hastaların karaciğerini bitirir ve bir takım komplikasyonlara yol açar. Şimdi bu evreler üzerinde duralım:

Sirozun 1. Evresi

Sirozun ilk evresinde karaciğerde inflamasyon başlangıçları , büyüme ve hafif şişmelerin görülmesi gibi durumlar görülür. Bir miktar karaciğer dokusu tahrip olmuştur ancak sağlam kalan karaciğer dokuları karaciğerin fonksiyonunu sürdürmesini sağlayacaktır. Portal alan adını verdiğimiz bölge karaciğere kan ve sıvı giriş çıkışının olduğu bölümdür. Sirozun ilk evresinde inflamasyon ve anormal bağ dokusu oluşumları bu bölgelerle sınırlıdır.

Sirozun 2. Evresi

Karaciğer sirozunun ikinci evresi de iltihaplanma ile karakterizedir. Bu evrede karaciğer dokusunda meydana gelen değişimler kalıcı özelliktedir. Yani oluşan yara dokuları artık normal karaciğer dokusuna dönüşemeyecektir. Karaciğerin bir tarafı hala sağlam olduğundan bu evrede semptom ortaya çıkmayacak ve hastalık sinsice ilerlemeye devam edecektir.

Sirozun 3. Evresi

Karaciğer sirozunda ciddi değişimlerin başladığı ve semptomların ortaya çıktığı evre 3 tür. Karaciğerde damar yapıları bozulmaya başlayacak ve kan basıncı bu durumdan etkilenecektir. Neticede portal hipertansiyon ortaya çıkacaktır.

Sirozun 4. Evresi

4. evre sirozun son evresidir. karaciğer artık işlev göremez duruma gelmiş ve diğer organlara zarar vermeye başlamıştır. Vücutta istenmeyen onlarca belirti görülmeye başlanır.

4. evreden sonra karaciğer çok yüksek oranlarda fonksiyon kaybına uğramıştır. Karaciğerde  normal karaciğer dokusuna ait olmayan dokular mevcuttur. Bu dokular sirozun 4. evreden daha ileri gitmesine ve karaciğer kanseri oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir.

Erken dönemde tanı alan hastalarda yaşam süresi ve beklentisi oldukça iyidir. Bu kişilerde karaciğer fonksiyonlarının korunması amaçlanarak günlük yaşamını çok rahat idame ettirebilmesi sağlanır. Yine diğer hepait gibi karaciğeri sarsabilen hastalıkların eşlik ettiği durumlarda sonuç iç açıcı değildir ve bu durum kötü prognoz göstergesidir.Siroz Hastaları Kaç Yıl Yaşar?

Bu konu hakkında kesin ve net konuşmak doğru olmayacaktır. Ancak siroz hastalığı dünya istatistiklerine bakıldığında ortalama 1 yıl ile 20 yıl aralığında bir yaşam beklentisi görülüyor. Ancak siroz olan hasta maksimum 20 yıl yaşar gibi bir ifade doğru olmaz.

Bu süre kişiden kişiye göre tamamen değişmektedir. En önemli belirleyici faktörler sağlam karaciğer dokusunun non fonksiyone karaciğer dokusuna oranı, diğer karaciğer hastalıklarının eşilik edip etmediği ve erken tanıdır.


Bu konuda merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi yazımın alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

37 Yorum

 1. Hocam merhabalar mail gelirmi bilmiyorum annem için yazmak istiyorum annem rahim kanserinden ameliyat olacağı sırada anestezi den geçerken siroz olduğunu sarılığa (b) bağlı başlangıcı olduğunu söylediler dr fakat ameliyat uzun sürdü 6 saat sonra yoğun bakıma aldılar 1 gün karnından 3 hafta sıvı geldi gastoroloji dr bu defa çok bilgi vermedi evresini sorduğumda siroz yani hepatit sordum b yada c dedi bu defa net konuşmadı annem şuan hiç hali Yok iyi değil ne yapabilirim rica etsem alırsanız cvp yazarmısınız.

  • Merhaba Meryem Hanım, öncelikle geçmiş olsun. Siroz ile hepatit aynı şeyler değildir. Siroz hastalığı hepatit ile birliktelik gösterdiğinde daha ağır seyreden bir hastalıktır. Başlangıç evresinde yakalanmış olması ile olumlu bir gelişmedir. Hastamızın muayene bilgileri, tetkik ve tahlil sonuçları olmaksızın vereceğim bilgiler olasılıktan öteye geçmeyecektir. Lütfen doktorunuza tekrar tekrar danışınız. Bu isteğinizi anlayışla karşılayacaktır.
   Sağlıklı günler dilerim.

  • Merhabalar Kader Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Siroz hastalığında ortalama beklenen yaşam süresi, sirozun evresi, hastanın beslenmesi, günlük yaşamı, ek hastalıklarının olup olmadığı gibi çoğaltabileceğimiz onlarca faktöre bağlıdır. Size bu şekilde süre vermek tahmin edeceğiniz üzere doğru olmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 2. Merhaba,yurtdısında yasıyorum,Esım alkol bagımlısı sıroz belırtılerı var,tam olarak benımle paylasmıyor,doktoruda bana bılgı vermıyor,,,belırtılerı ;karında sısme zaten vardıç daha da arttı,karında damarlarda olustu,kol ve bacaklarda sureklı kasıntı var.hep yorgun ve cok uyuyor,bazen burunda kanama oluyor,,ıbır sabah da kusma ıle uyandı,,halen alkol almaya devam edıyor,,,sureklı ınternette yaptıgım arastırmalar.sırozu gosterıyor,sıroz olabılır mı??.bu durum hangı evredır,verecgınız bılgı bana cok yardım edecek çyabancı bır ulkedeyım esım durumu benımle paylasmıyor,,Tesekkurler

  • yazınızda :Karaciğer sirozunda ciddi değişimlerin başladığı ve semptomların ortaya çıktığı evre 3 tür. Karaciğerde damar yapıları bozulmaya başlayacak ve kan basıncı bu durumdan etkilenecektir. Neticede portal hipertansiyon ortaya çıkacaktır.Burundan kan gelmesı 3,evre olabılır mı,,??

  • Merhabalar Sevda Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz gibi siroz olabilir veya olmayabilir. Hastanın birebir muayenesini yapmadan bu konuda size birseyler söylemem dogru olmayacaktır. Evresi hakkında ise detaylı tahlil ve tetkik neticesinde bir karara varılabilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   • Tesekkurler, Alkolu birakti dr u siroz dan hic bahsetmemis.karaciger yapisinin veya degerlerinin bozuldugunu soylemis.Bu durumdada siroz gibi belirtiler olusur mu .simdi de kabizlik ve asiri uyku basladi.turkiye degiliz keske olsaydik daha kolay bilgiye ulasirdim

 3. Merhaba. Benim babam cok fazla alkol alıyor. Kan kusmaya basladi. Varisleri kanamis. Duzeldi sonra yine alkole devam etti. Yine varisleri kanadi. Bantlama yaptilar. 1 yila yakin alkol almadi. Sonra yine alkol almaya basladi. Surekli öksürüyor. Siroz tanisi konuldugu halde bunu kabul etmiyor. Doktor önce nakil gerekir dedi. Sonra düzelme var dedi. Rengi sapsari ve cok fazla kilo aldi. Alkol almadiginda cok halsiz fakat alkol alinca cok hareketli. Durumunu bizde anlayamiyoruz. Bu şekilde alkol almaya devam ederse ne olur ?

  • Merhabalar Pelin Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   Karaciğer hastalıkları genelde altta yatan sebepler ortadan kaldırılmadığında progresif yani ilerleyici özellik gösteren hastalıklardır. Siroz ilerlediğinde karaciğer yetmezliğine ve karaciğer kanserlerine kadar götürür. Bu durumda karaciger tamamen işlevsiz hale gelecek ve kişiyi ölüme kadar götürebilecektir.
   Bu konuda hastamızı takip eden hekiminiz ile beraber bir yol haritası çıkarmanızda fayda var.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 4. Sn. Erhan Yavuz Bey Babam 78 Yaşında Koah Hastası 2007 den Beri Fakat Son Beş Yıldır Çok Yoğun 2 Yıldır Daha Yoğun Geçiyor Akciğer’ e Geçen Yıl Kanser Teşhisi Kondu Ve Alzehimer Teşhisi Kondu Mayıs Başı 1 Hafta Enfeksiyondan Yattı Genze Kaçma Bu Sene Arttı Şu An 3 Haftadır Hst Yatıyoruz Endoskopi Yapıldı Ultrason Çekildi Batıma Kanser Yayılmış Sağ Böbrek Kitle Büyümüş Sol Böbrek Kitle Karaciğer Kitle Safra Kesesi Çamur Hst Alttan Büyük Abdest Küçük Abdest Siyah Kahve Telvesi Gibi Kusmayla Kaldırdık 3 Haftadır Dün Akşama Kadar Sadece Su Bir İki Kaşık Ayran Verildi Ağızdan Mama Kusuyor Dün Damardan Mamayı Kestiler Ağızdan Vermeye Çalışın Dediler Fakat Dün Akşamdan Beri Uyumaya Geçti Damarlar Serumu Koldan Almayınca Ayaktan Veriyorlar Alabilen Bacaktan Karın Şişiyor Artık 2 Lağmanla Azcık Çıkıyor Ve Kusarak Son Zamanları Diyor Doktorlar

  • Merhabalar Mutlu Bey,öncelikle geçmiş olsun. Oldukça zor dönemlerden geçiyorsunuz. Hastamızı takip eden hekimin tedavi planının dışına çıkmamaya özen gösterelim. Böyle kompleks durumu olan hastamız için muayene etmeden birebir görüşmeden benim bir şeyler söylemem doğru olmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 5. Ayrıca 2012 Akciğerden su 2013 Kalpten Su Ada Yüksek Olduğu İçin Çekildi Belirtmek İsterim Burunda Kırmızı Noktacıklar Var Damarlar Mor Renk 2 Ayda 10 Kilo Verdi Kollar Bacaklar Eller Zayıfladı Karın Çok Şiş

 6. Merhaba hocam annem 85 yasında kalp hastası gecen yıl karın sıslıgı.ve goz kapaları sıstı doktora goyurduk acılden yarrı dıyalıze soktular 3 kez sonra teyzeye tıbbı olarak yapıcak bırsey yok eve goturun dedıler doktorla konustugumda az omru var dedı lasıs verdı sıroz dedı 1 yıldır yasıyo ve ara.ara sısmeler oluyor lasısı.cogaltıp ındırıyorum sıslıgı doktor oyle dedıgı ıcın dıyet kesınlıkle yapmıyor aksı bıraz sızce.bız kacıncı evredeyız bazen yetemıyorum dıye uzuluyorum

 7. Iyi gunler hocam benim annem 10 yildir siroz hastaligina yakalanmis. Git gide kotulesiyor doktorlar eve goturun diyorlar. Ne yapmaliyiz ? Bizi bilgilendirirmisiniz. Tesekurler.

  • Merhabalar Emirhan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Siroz evresi ilerlemiş olabilir. Hekiminizin size çizdiği tedavi yol haritası dışına çıkmayınız. Belirli aralıklarla kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 8. Doktorum, babam52 yaşında sarılık hastalığına yakalanıp erken fark etmediğimiz için karaciger iltihaplanmasına yol açtı bununda ilerlemesi sonucu siroza yakalandı ve doktorlar hiçbir şekilde tedavi edemediklerini söylediler sirozla ilgili düşüncelerinizi Paylaşırsaniz seviniriz

  • Merhabalar Ercan Bey,öncelikle geçmiş olsun.
   Sirozun erken evrelerinde saglam karaciger dokusu oldukca fazladır ve kişinin yaşamını sürdürmesi icin yeterlidir. Ancak ileri evrelerde karaciger dokulari harap olur ve harap olan doku geri dondurulemez. Bu konuda hekiminizin tavsiyelerine mutlaka kulak veriniz ve hastamıza iyi bakınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 9. Annem hepatit b ye bağlı siroz. Bilirubin düsmüs.ama karacigerde pek duzelme olmamıs.4 aydır ilaç kullanıyor.gecen hafta ege üniversitesine kontrole gittik.2 a daha ilaç kullansın tekrar kan tahlillerini bakalım.olmadi karaciger nakli yapi caz dedi ama ben çok korkuyorum.

  • Merhabalar Emine Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   İlac tedavisinin yetersiz geldiği bu gibi durumlarda karaciger nakil tedavisi dusunulebilmektedir. İlac kullanımı sonrasinda degerlerde duzelme olmazsa hekiminiz gerekeni yapacaktir. Hekiminizin size önerdiği tedavi plani dışına çıkmayınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 10. merhaba doktor bey babam karaciger siroz hastasi 4evresinde karaciger bitik halde suan evde yatiyo doktorlar evde yatsin diyo karni sisti.2gundur karninda indi sisi hic bisey yiyemiyo sonus ne olur acaba

  • Merhaba Dilan Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   4. evrede karacigerin çalışan doku miktarı oldukça minimal düzeydedir. Hastamıza olabildiğince iyi bakmaya özen gösteriniz ve takipli olduğunuz hekimin size söylediği aralıklarla kontrollerinize gidiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 11. İyi günler hocam annemde karın şişmesi ayakların şişmesi istahsizlik halsizlik gibi nedenlerden dolayı hastaneye götürdük ve tezlerin sonucunda siroz dedi ve daha iyi bir doktora götürün dedi ve bunların yani sıra dalagi büyüme yapmış ne yapmamız lazım bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden tesekkurler

  • Merhabalar İnci Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   Hastamızın siroza hangi evrede yakalandığı önemlidir. Bu bir erken tanı mıdır, karaciger dokusunun fonksiyonel kısmı vücudun ihtiyaçlarını karşılayabilecek duzeyde midir gibi birçok soru cevaplanmalıdır. Özel bir doktora gitmeyecekseniz bulunduğunuz bölgenin üniversite hastanesine giderek hekiminizle beraber hastalığın derecesini belirlemeli ve tedavi planını çizmelisiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 12. Hocam merhaba babam kronik karaciger hastası ama tanışında siroz bulgusu yok hepatit te yok doktor değerlerin iyi 6 ay sonra yeniden gel dedi 5 veya 6 yıldır utchertiv250 gr ilacı kullanıyor babamda alkol yok şuan hastalığın seyrine gelirsek kabız olmayacağını söyledi bazen denge sorunu yaşıyor herzaman olmasada arada bir oluyor karin asit toplanması var bunun icin idrar sokturucu verdi bide büyük abdest icin solüsyon verdi wc ye çıkıyor sorun yok ama ödem geçip yeniden oluyor hocam karaciger şuan bu durum neyin göstergesi yani sonu ne olucak bilgilendirirmisiniz beni saygılar

  • Merhabalar Yusuf Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Düzenli takiplerinizi ve kontrollerinizi asla aksatmamalısınız. Hastalığın kontrol altında tutulması açısından bu oldukça büyük önem arz etmektedir.Ödem karaciğer dokusunun hasarlanmasının bir neticesi olabilir veya eşlik eden baska patolojiler nedeniyle de olabilir. Bunun tespit edilebilmesi icin hastanın tahlil ve tetkik edilmesi gerekebilir. Siroz ile ilgili olarak sirozun tedavisi adlı yazımı okuyarak bazi sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   • Hocam tatlil sonucu emar hepsi çekildi bulgu yok yazıyor rapor yarın aticam bide siz bakın ama kronik karaciger hastası siroz olmadan nasıl oluyor onu anlamış değilim

 13. mehhaba dok bey dahha onceden de yazmistim babam karaciger sirozu karaciger bitmis halde evde yatiyo doklar bunun dosyasini kapatmislar sebebi nedir acaba bide sirozun hastadaki son hali nedir acaba babamda ayak tirnaklari sari ve mor gibi ayaklari deri atiyo surekli uyyo eklem yerleri kuru sert gozlerinin ici sari karni cok sistiydi ama simdi biraz indi sag tarafi daha sis rendevu aldik acaba dok neder merak ediyorum bana aciklarsaniz sevinirim iyi gunler

 14. Merhaba Hocam size bir şey sormak istiyorum babamı 6 gün önce kaybettik . Babam siroz hastasıydı yanlız doktoru tarafından teşhisi çok erken yapılmıştı ve kontrollere gittiğimizde Bebek gibi güzel iyi karaciğeri olduğu söylendi. Yazkıktaydık akşam karaciğeri tarafı Ağrıdığını söyledi ve şarköy devlet hastanesine götürdük yqzlıkta olduğumuz için tüm testleri yapıldı bir şeyi olmadığını söylediler daha sonra ağrısı geçmeyince Tekirdağ Namık Kemal araştırma hastanesine götürdük ama bu ara içerisinde hiçbir şey yemiyor ve çok kusuyordu ordada bir şey olmadığını söylediler ağrısı geçmeyince İstanbul’a döndük ve çok bilindik bi özel hastaneye götürdük ordada baktıklarında ultrasona kadar her şeyi bakıldı ve bikaç ilaç verildi bir şeyi olmadığı söylendi Eve gelince yine kusunca başka bi özel hastaneye götürdük ordada serum takıldı ilaçları seruma konulduğu söylendi daha sonra orda kusarken fenalaşıyor bayılıyor ve başka bi özel hastanenin yoğun bakımına kaldırılıyor tansiyonu 5 e düşmüş zaten tansiyonun yükselmesini bekledik ama yaşasaymış hep diyalize bağlı olucakmış ölüm sebepi olarakta karaciğer kanaması olduğu söylendi böyle bi durumda bu kadar hastaneye gidip bilinmemesi normal mi acaba bi anda gerçekleşen olan bir şey mi

 15. Hocam benim Alt:80 GGT:220 ALP:120 ASO:673 bi onceki tahlilde ise AST:110 ALT:120 cikmisti.şimdi AST dusmus digerleri yüksek bi degerlendirme yaparsaniz sevinirim.eslik eden bir halsizlik zayiflama (8 kilo kadar üç ay icinde) var

 16. Erhan bey kız kardeşim 2 aydır ankara yüksek ihtisasa yatıyor 32 yaşında antibiyotiğe bağlı akut hepatit teşhisi kondu.tuvalete yine kendisi gidiyordu ama 1.ay yoğun bakıma aldılar bilinci yerinde be psikolojisi çok bozulmuştu şu anda özel odadayız.nakil diyorlar bilinci yerinde ben bitkisel tedavi araştırıyorum.bugün doktorla görüştüm % 50.sigara o dedi yenilemesi az ihtimal dedi elimizde donör.Yok ben eve çıkarıp bitkisel tedavi yapsam yeniler hini geliyor araştırmalarımdan sonra.ne yapayım

 17. Hocam annemin karaciğerinin %80 kanser dedi dokdor su anda yoğun bakımda yatıyor bütün vücudu aşırı şekilde sisdi sürekli uyku hali yemek yemiyor yediğini de kusuyor böbrek yetmezliği kalp hastaligi yüksek tansiyonu ve şeker hastalığı da var ne yapmamız gerekiyor annem 72 yaşında lütfen bi şey söyleyin çok zordayim

  • Merhabalar Nesrin Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu konuda hekiminizin tavsiyelerine mutlaka kulak verin. Önerilerini eksiksiz yerine getirin. Düzenli olarak takiplerinizi aksatmayınız. Hastayı muayene etmeksizin onun hakkında bir şeyler söylemek doğru olmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 18. Merhaba hocam benim bi arkadasım var 27 yaşında kendisi 10 yıla yakındır çok fazla alkol tüketiyor nerdeyse her gün. Doktor sirozun olduğunu söylemiş vucüdunda kırmızı yaralar var parmak uçlarında ensesinde vs. Ben bu yaralara anlam veremedim böyle bi belirtisi olduğunu okumadım çünkü hiç. Doktor 5 ile 7 yıl arası ömrü olduğunu söylüyor bundan dolayı düzelmiceğini düşünüyor var alkol tüketimini kesmiyor bi sizden fikir almak istiyorum.

  • Merhabalar Aleyna Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Siroz bir anda ilerleyen bir hastalık değildir. Zamanla tüketilen alkol,stres gibi birçok faktörün etkisiyle karaciğer zamanla sağlamlığını yitirmektedir. Zaman geçtikçe sağlam karaciğer dokusunun yerine fonksiyon görmeyen karaciğer dokusu geçmektedir. Vücudunda ki yaralar sirozla ilgili olabilir veya olmayabilir bunu hastayı muayene etmeksizin söylemek doğru olmayacaktır. Eğer hekiminizin kararlarından şüphe duyuyorsanız farklı bir iç hastalıkları hekimine gidebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 19. İyi Günler Hocam. Benim ikizim karaciğer yetmezliğinden dolayı vefat etti. 15 yaşındaydı. Siroza bağlı dediler. Hastalığın genel adı Otoimmün Hepatit miş. Bu hastalığın ne zaman olduğunu bilemiyoruz. Hiçbir belirtisi yokmuş. Kanlı kusma ile doktora gittiğimizde hastalığının son evresinde olduğunu öğrendik. Bu hastalık ne kadar bir süre içinde gelişip bu duruma gelmiş merak ediyoruz. Ama doktorlar hastalığın ne zaman başladığını bulmanın çok zor olduğunu söylüyorlar. Siz bu konu hakkında bir şey biliyor musunuz? Yani siroz ne kadar süre içerisinde oluşur? Şimdiden teşekkürler.

 20. Merhaba hocam babam hepatit c ye bağlı siroz hastası hayatı boyunca alkol sigara kullanmadı son günlerde hastalık ilerledi halsizlik iştahsızlık kas erimesi ve en önemlisi karında asit birikimi var 7 8 günde bir 4-6 lt sıvı alınıyor. Sıvı birikmemesi ne yapmalıyız tavsiyeniz nedir

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here