Sirozda Yaşam Süresi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Sirozda yaşam süresi bir karaciğer sirozu hastasının ortalama olarak kaç yıl daha yaşayabileceğini ifade eder. İnternette ortamında siroz hastalığı hakkında araştırmalar yaparken bilgi kirliliği seviyesinin çok yüksek olduğunu farkettim. Ölüm olasılığının yüksek olduğu bir hastalık olan sirozda yaşam süresi hep merak edilen konulardan bir tanesi olmayı başarmıştır. Birçok kişinin internet üzerinde siroz hastası ne kadar yaşar ve siroz hastasının ömrü ile ilgili aramalar yaptığını gördüm. Bunun üzerine bu hususla ilgili olarak bir yazı hazırlamaya karar verdim. Haydi yazımıza geçelim.

İnsan vücudunda yer alan en büyük ikinci organ konumundaki karaciğeri etkileyen sirozda 3 aylık, 1 yıllık ve 2 yıllık hayatta kalma oranı CTP sınıflama sistemine göre değerlendirilebilir.

Karaciğer Sirozuna Genel Bakış

Bildiğiniz üzere karaciğer vücudumuzun en büyük organlarından bir tanesidir. Onlarca organ fonksiyonunun yanında safra sıvısını salgıladığı için bez olarak da bilinir. Sindirim sistemi için vazgeçilmez hayati bir yapıdır.

karaciğer sirozunda ölüm süresi
Sirozda son evrede hastalar ne kadar yaşar gibi soruların kesin ve net bir cevabı bulunmamaktadır.

Karaciğer sirozu olarak isimlendirdiğimiz bu hastalık en kısa ifadeyle karaciğerdeki hücrelerin ölmesi anlamına gelmektedir. Bazı hastalarda karaciğer sirozu belirti ve bulguları görülmemesine karşın ölüme ilerleyebilirken bazılarında ise siroz belirtileri çok şiddetli görülmesine rağmen hastalar direnebilmektedir. Tam da bu noktada linki takip ederek yazımı okumanızı ve buraya geri dönmenizi istiyorum.

Karaciğer sağlığı için bilinen en temel korunma yöntemleri :

 1. Vücuda alınan yağ, karbonhidrat, protein dengesini düzenleyen ortalama bir diyet
 2. Günlük uygulanan rutin egzersiz programı
 3. Fazla alkol tüketiminden kaçınmak olarak bilinmektedir.

Sirozun evreleri ve siroz hastasının ortalama ömrüne geçmeden önce sizler için hazırlamış olduğum bir videoyu hızlıca izlemenizi istiyorum. Yazımı videoyu izledikten sonra okumaya devam ediniz. İşte video:

YouTube video

Sirozun Evreleri Nelerdir?

Karaciğer sirozunda dokular yavaş yavaş bozulmakta ve fonksiyonlarını kaybetmektedir. Bu noktada siroz hastalığının çeşitlerini anlattığım yazıma linki takip ederek göz gezdirmenizi ve tekrar buradan okumaya devam etmenizi istiyorum.

Kronik bir hasar oluşumu neticesinde normal karaciğer dokusunun yerini non fonksiyone karaciğer dokusu alacaktır. Siroz 4 farklı evreden geçerek hastaların karaciğerini bitirir ve bir takım komplikasyonlara yol açar. Şimdi bu evreler üzerinde duralım:

Sirozun 1. Evresi

Sirozun ilk evresinde karaciğerde inflamasyon başlangıçları , büyüme ve hafif şişmelerin görülmesi gibi durumlar görülür. Bir miktar karaciğer dokusu tahrip olmuştur ancak sağlam kalan karaciğer dokuları karaciğerin fonksiyonunu sürdürmesini sağlayacaktır. Portal alan adını verdiğimiz bölge karaciğere kan ve sıvı giriş çıkışının olduğu bölümdür. Sirozun ilk evresinde inflamasyon ve anormal bağ dokusu oluşumları bu bölgelerle sınırlıdır.

Sirozun 2. Evresi

Karaciğer sirozunun ikinci evresi de iltihaplanma ile karakterizedir. Bu evrede karaciğer dokusunda meydana gelen değişimler kalıcı özelliktedir. Yani oluşan yara dokuları artık normal karaciğer dokusuna dönüşemeyecektir. Karaciğerin bir tarafı hala sağlam olduğundan bu evrede semptom ortaya çıkmayacak ve hastalık sinsice ilerlemeye devam edecektir.

Sirozun 3. Evresi

Karaciğer sirozunda ciddi değişimlerin başladığı ve semptomların ortaya çıktığı evre 3 tür. Karaciğerde damar yapıları bozulmaya başlayacak ve kan basıncı bu durumdan etkilenecektir. Neticede portal hipertansiyon ortaya çıkacaktır.

Sirozun 4. Evresi

4. evre sirozun son evresidir. Karaciğer artık işlev göremez duruma gelmiş ve diğer organlara zarar vermeye başlamıştır. Vücutta istenmeyen onlarca belirti görülmeye başlanır.

4. evreden sonra karaciğer çok yüksek oranlarda fonksiyon kaybına uğramıştır. Karaciğerde  normal karaciğer dokusuna ait olmayan dokular mevcuttur. Bu dokular sirozun 4. evreden daha ileri gitmesine ve karaciğer kanseri oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir.

Erken dönemde tanı alan hastalarda yaşam süresi ve beklentisi oldukça iyidir. Bu kişilerde karaciğer fonksiyonlarının korunması amaçlanarak günlük yaşamını çok rahat idame ettirebilmesi sağlanır. Yine diğer hepatit gibi karaciğeri sarsabilen hastalıkların eşlik ettiği durumlarda sonuç iç açıcı değildir ve bu durum kötü prognoz göstergesidir.

Siroz Hastaları Kaç Yıl Yaşar?

Bu konu hakkında kesin ve net konuşmak doğru olmayacaktır ancak siroz hastalığı dünya istatistiklerine bakıldığında ortalama 1 yıl ile 20 yıl aralığında bir yaşam beklentisi görülüyor. Ayrıca siroz olan hasta maksimum 20 yıl yaşar gibi bir ifade doğru olmaz. Bu tip konularda net konuşmanın bir dayanağı maalesef yoktur. Sadece istatistikler vardır.

Bu süre kişiden kişiye göre tamamen değişmektedir. En önemli belirleyici faktörler sağlam karaciğer dokusunun non fonksiyone karaciğer dokusuna oranı, diğer karaciğer hastalıklarının eşlik edip etmediği ve erken tanıdır.

Ayrıca sirozun son dönemlerinde nakil için bekleyen hastalar arasından seçim yapabilmek için MELD skorlama sistemi geliştirilmiştir. Bir bireyin MELD skoru ne kadar yüksekse ölüm riski de paralel olarak yükselmektedir.

Siroz Hastasının Ömrü Ne Kadardır?

Önceki başlıklarda da belirttiğim gibi siroz hastasının ortalama ömrü tamamen karaciğer ne kadar hasarlandığına, hastanı sirozun hangi evresinde olduğuna ve tedavi planına uyup uymadığıyla yakından ilişkilidir. Eğer hasta karaciğerin sirozu tolere edebildiği kompanse siroz evresindeyse ortalama ömrü daha uzundur ancak hasta dekompanse siroz evresindeyse haliyle ortalama ömrü daha kısadır.

Tıp biliminde ortalama ömür biçmek gibi bir durum çoğu zaman doğru olmayan yaklaşımdır. Çünkü bu yüzlerce farklı faktöre bağlıdır. Siroz hastasının ömrünü uzatmak için mutlaka alkolden kaçınılmalı, tuz kullanımı sınırlanmalı, enfeksiyon riski minimize edilmeli ve doktorunuzun hazırladığı tedavi planlarına birebir uyulmalıdır. Bu noktada yazıma göz gezdirmenizi ve tekrar buradan okumaya devam etmenizi istiyorum.

Sirozun Son Evresi Ne Kadar Sürer?

Siroz hastalığının da diğer birçok hastalıkta olduğu gibi evreleri vardır. Hastalık progresyon gösterdikçe evresi de ilerler. Bu noktada tek bir evreleme sisteminin olmadığını belirteyim. en sık kullanılan ve doğrulanmış skorlama sistemlerinden bir tanesi Child-Pugh-Turcotte sınıflama sistemidir. Bu sınıflama sisteminde toplanan puanlar ile hastanın sirozda ortalama yaşam süresi belirlenir. Şimdi bu CPT skorlama sistemini anlamaya çalışalım.

Kriterler1 Puan2 Puan3 Puan
AsitYokKontrol AltındaKontrol Edilemiyor
EnsefalopatiYokKontrol AltındaKontrol Edilemiyor
INR<1.71.7 ile 2.2 Arası> 2.2
Total Bilirübin<34 μmol / L34-50 μmol / L> 50 μmol / L
Serum Albümin> 35 g / L28-35 g / L<28 g / L
Child-Pugh-Turcotte Skorlama Sistemi (Bakınız)

Bu skorlama sisteminden 5 ve 6 puan alanlar için beklenen yaşam süresi 15 ile 20 yıl arasındadır. 7,8 ve 9 puan alanlar için ortalama yaşam süresi 4 ile 14 yıl arasındadır. 10, 11, 12, 13, 14 ve 15 puan alanlar için ortalama ömür 1 ile 3 yıl arasındadır. Bunlar istatistiksel rakamlardır ve tahminidir.

Bu skorlama sistemine göre kriterlerin kontrol edilemediği son evrede olan hastaların ortalama ömrü 1 ile 3 yıl arasındadır. Siroz hastasının son hali bu skorlama sisteminden alacağı puan ile yakından ilgilidir.

Siroz Hastasının Son Günleri Nasıl Anlaşılır?

Siroz hastalarının son günlerini bilmek diye bir şey tabi ki gerçeği yansıtmaz. Sadece geçmiş yıllarda takip edilen siroz hastalarının ölümlerinden önce genel durumlarının nasıl olduğu bilgisine dayanarak bazı tahminlerde bulunulabilir.

Siroz hastaları son dönemleri yaklaştığında iyice güçsüzleşmeye başlarlar. Hızlıca yorulurlar. Yorgunluktan dolayı uyuma isteklerinde artış olabilir. Bir süre sonra yemek yemeyi bırakma eğilimi olur. Bu hastalarda çok farklı sayıda belirti ortaya çıkabilir. Ortaya çıkacak belirtiler genellikle hastalığına neden olan faktörlerle de ilişki içindedir.

Siroz Hastalarının Ölümü Nasıl Olur?

Siroz hastalığı bildiğiniz gibi karaciğeri etkilemeye başladıktan sonra geri dönüşü olmayan hasarlara sebebiyet veremektedir. Etkilediği karaciğer dokusunu etkisiz hale getirerek fonksiyonunu sürdürememesini sağlamaktadır. Bir süre sonra karaciğer tamamen fonksiyon görememeye ve yetmezliklerin başladığı döneme girilmektedir.

Bu kaynakta yer alan çalışmaya göre 16 yıl boyunca düzenli olarak takipleri yapılmış 532 karaciğer siroz hastasının 436 tanesinin ölümü aşağıdaki nedenlerden olmuştur;

 1. %24’ü karaciğer yetmezliği
 2. %22’si kardiyovasküler hastalıklar
 3. %13’ü kanamalı karaciğer yetmezliği
 4. %14’ü gastrointestinal sistem kanamaları
 5. %9’u karaciğer dışı kanserler
 6. %4’ü karaciğer kanseri
 7. %7’si enfeksiyon

Dikkat ettiyseniz ortalama olarak her iki takipli siroz hastasından birisi karaciğerden kaynaklanan nedenlerden ölmüş. Genel olarak siroz hastasının ölümü bu ve buna benzer nedenlerden dolayı olmaktadır.

Siroz Hastalarının Yorumları

Siroz hastalarının yorumlarını okumak için alt tarafta yer alan yorum bölümüne geçebilirsiniz. Sizde yaşadıklarını veya deneyimlerinizi yorum bölümüne yazarak diğer siroz hastalarının ve yakınlarının yolunu aydınlatabilirsiniz.

İlerlemiş siroz hastası ne kadar yaşar?

İlerlemiş yani son evrelerde olan siroz hastalarında kesin yaşam süresi diye bir kavram bulunmamaktadır.12 yıl yaşan hasta olduğu gibi 10 yıl yaşayan hasta da bulunmamaktadır. Tamamen hastalığın ilerleyişine, hastanın durumuna ve bazı diğer faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Siroz kaç evreden oluşur?

Sİroz son dönemlerde erken evre, ortaa evre ve ileri siroz evresi olmak üzere 3 aşamalı evrelenmektedir. Bu evreler sırasıyla A, B , C olarak isimlendirilir. Sirozun bu şekilde evrelemesi yapılırken karaciğer fonksiyon testleri, ultrasonografi, bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme gibi ileri tetkikler kullanılır.

Siroz hangi organlara zarar verir?

Siroz temelde karaciğerde gelişen bir hastalıktır. İlerledikçe karaciğer dokusuna geri dönüşü olmayan hasarlar bırakır. Zaman geçtikçe vücuda yetemeyen karaciğer dokusu diğer organlarda da hasarlar ortaya çıkmasına neden olur. Beyin, böbrekler, kalp, akciğer ve kaslar zarar gören doku ve organların başında gelmektedir.

Sirozdan kurtulmak mümkün mü?

Siroz karaciğerde geri dönüşü olmayan hasara neden olmaktadır. Dolayısıyla sirozdan kurtulmak mümkün değildir ancak erken evre de tanı alarak uzun yıllar boyunca kontrol altında sorunsuz bir hayata geçirilebilir.

Siroz hastalığının çaresi var mı?

Hayır. Siroz 2023 itibariyle tamamen tedavisi bulunabilmiş bir hastalık değildir.

Siroz durdurulabilir mi?

Siroz hastalığının tamamen durdurulması söz konusu değildir ancak erken tanı ve tedavi ile yavaşlatılabilir ve kontrol altında sorunsuz bir hayat yaşanabilir.

Siroz karaciğer nakli ile iyileşir mi?

Siroz hastalığı kalıcı hasar bırakan bir hastalık olduğundan ileri evrelerde bazen tek çözün karaciğer nakli olabilmektedir. Karaciğer nakli olan hastaların birçoğu nakilden sonra eskisi gibi sorunsuz bir yaşantı sürebilir.

Sirozlu karaciğer kendini yeniler mi?

Hayır. Sirozlu karaciğer dokusu kalıcı ve geri dönüşü olmayan hasar ile karşı karşıya kaldığı için yenilenemez.

Siroz kaç yılda olur?

Bu soru oldukça değişken cevabı olan bir sorudur. 5 yıl ya da 10 yıl gibi kesin cevapları yoktur. Hastanın altta yatan bir patolojisinin olup olmadığı ve genel durumu gibi onlarca farklı faktöre bağlı olarak değişkenlik gösterir.

Karaciğer iflası olursa ne olur?

Karaciğer iflası olması vücutta karaciğer yerine getirdiği onlarca görevin artık yapılamaması manası taşır. Bu gibi durumlarda hastada hızla belirtiler ortaya çıkar ve tedavi edilmediği takdirde ölümcül bir hal alabilir.

Siroz kansere dönüşür mü?

Evet. Sirozda geri dönüşsüz karaciğer hasarına uğrayan bölgelerde zamanla kanserleşme görülebilir ancak muayene ile net konuşulabilir.

Karaciğer kanseri ve siroz aynı şey mi?

Hayır. Her ikisi farklı patolojik durumlardır.


Bu konuda merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi yazımın alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Not: Yorum bölümüne sormak istediğiniz soruları yazarken şunlara dikkat ediniz:

 1. Lütfen kelimeleri yanlış yazmayın.
 2. Soruyu olabildiğince detaylı açıklayın.
 3. Gerekebileceğini düşündüğünüz bilgileri mutlaka soruya ekleyin.

(Bu yazı ilk defa 11 Nisan 2017 tarihinde yazılmıştır. Ardından 27 Kasım 2020 ve 2 Ocak 2021, 5 Eylül 2023 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Sirozda Yaşam Süresi” üzerine 91 yorum

 1. Hocam merhabalar mail gelirmi bilmiyorum annem için yazmak istiyorum annem rahim kanserinden ameliyat olacağı sırada anestezi den geçerken siroz olduğunu sarılığa (b) bağlı başlangıcı olduğunu söylediler dr fakat ameliyat uzun sürdü 6 saat sonra yoğun bakıma aldılar 1 gün karnından 3 hafta sıvı geldi gastoroloji dr bu defa çok bilgi vermedi evresini sorduğumda siroz yani hepatit sordum b yada c dedi bu defa net konuşmadı annem şuan hiç hali Yok iyi değil ne yapabilirim rica etsem alırsanız cvp yazarmısınız.

  Cevapla
  • Merhaba Meryem Hanım, öncelikle geçmiş olsun. Siroz ile hepatit aynı şeyler değildir. Siroz hastalığı hepatit ile birliktelik gösterdiğinde daha ağır seyreden bir hastalıktır. Başlangıç evresinde yakalanmış olması ile olumlu bir gelişmedir. Hastamızın muayene bilgileri, tetkik ve tahlil sonuçları olmaksızın vereceğim bilgiler olasılıktan öteye geçmeyecektir. Lütfen doktorunuza tekrar tekrar danışınız. Bu isteğinizi anlayışla karşılayacaktır.
   Sağlıklı günler dilerim.

   Cevapla
 2. Benim yakınım karaciger siroz hastası ve dekompanse dönemde hani cok araştırdım ama ortalama yasam süresi yazmıyor bilgilendirirmisiniz acaba ?

  Cevapla
  • Merhabalar Kader Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Siroz hastalığında ortalama beklenen yaşam süresi, sirozun evresi, hastanın beslenmesi, günlük yaşamı, ek hastalıklarının olup olmadığı gibi çoğaltabileceğimiz onlarca faktöre bağlıdır. Size bu şekilde süre vermek tahmin edeceğiniz üzere doğru olmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 3. Merhaba,yurtdısında yasıyorum,Esım alkol bagımlısı sıroz belırtılerı var,tam olarak benımle paylasmıyor,doktoruda bana bılgı vermıyor,,,belırtılerı ;karında sısme zaten vardıç daha da arttı,karında damarlarda olustu,kol ve bacaklarda sureklı kasıntı var.hep yorgun ve cok uyuyor,bazen burunda kanama oluyor,,ıbır sabah da kusma ıle uyandı,,halen alkol almaya devam edıyor,,,sureklı ınternette yaptıgım arastırmalar.sırozu gosterıyor,sıroz olabılır mı??.bu durum hangı evredır,verecgınız bılgı bana cok yardım edecek çyabancı bır ulkedeyım esım durumu benımle paylasmıyor,,Tesekkurler

  Cevapla
  • yazınızda :Karaciğer sirozunda ciddi değişimlerin başladığı ve semptomların ortaya çıktığı evre 3 tür. Karaciğerde damar yapıları bozulmaya başlayacak ve kan basıncı bu durumdan etkilenecektir. Neticede portal hipertansiyon ortaya çıkacaktır.Burundan kan gelmesı 3,evre olabılır mı,,??

   Cevapla
  • Merhabalar Sevda Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz gibi siroz olabilir veya olmayabilir. Hastanın birebir muayenesini yapmadan bu konuda size birseyler söylemem dogru olmayacaktır. Evresi hakkında ise detaylı tahlil ve tetkik neticesinde bir karara varılabilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Tesekkurler, Alkolu birakti dr u siroz dan hic bahsetmemis.karaciger yapisinin veya degerlerinin bozuldugunu soylemis.Bu durumdada siroz gibi belirtiler olusur mu .simdi de kabizlik ve asiri uyku basladi.turkiye degiliz keske olsaydik daha kolay bilgiye ulasirdim

    Cevapla
 4. Merhaba. Benim babam cok fazla alkol alıyor. Kan kusmaya basladi. Varisleri kanamis. Duzeldi sonra yine alkole devam etti. Yine varisleri kanadi. Bantlama yaptilar. 1 yila yakin alkol almadi. Sonra yine alkol almaya basladi. Surekli öksürüyor. Siroz tanisi konuldugu halde bunu kabul etmiyor. Doktor önce nakil gerekir dedi. Sonra düzelme var dedi. Rengi sapsari ve cok fazla kilo aldi. Alkol almadiginda cok halsiz fakat alkol alinca cok hareketli. Durumunu bizde anlayamiyoruz. Bu şekilde alkol almaya devam ederse ne olur ?

  Cevapla
  • Merhabalar Pelin Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   Karaciğer hastalıkları genelde altta yatan sebepler ortadan kaldırılmadığında progresif yani ilerleyici özellik gösteren hastalıklardır. Siroz ilerlediğinde karaciğer yetmezliğine ve karaciğer kanserlerine kadar götürür. Bu durumda karaciger tamamen işlevsiz hale gelecek ve kişiyi ölüme kadar götürebilecektir.
   Bu konuda hastamızı takip eden hekiminiz ile beraber bir yol haritası çıkarmanızda fayda var.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 5. Sn. Erhan Yavuz Bey Babam 78 Yaşında Koah Hastası 2007 den Beri Fakat Son Beş Yıldır Çok Yoğun 2 Yıldır Daha Yoğun Geçiyor Akciğer’ e Geçen Yıl Kanser Teşhisi Kondu Ve Alzehimer Teşhisi Kondu Mayıs Başı 1 Hafta Enfeksiyondan Yattı Genze Kaçma Bu Sene Arttı Şu An 3 Haftadır Hst Yatıyoruz Endoskopi Yapıldı Ultrason Çekildi Batıma Kanser Yayılmış Sağ Böbrek Kitle Büyümüş Sol Böbrek Kitle Karaciğer Kitle Safra Kesesi Çamur Hst Alttan Büyük Abdest Küçük Abdest Siyah Kahve Telvesi Gibi Kusmayla Kaldırdık 3 Haftadır Dün Akşama Kadar Sadece Su Bir İki Kaşık Ayran Verildi Ağızdan Mama Kusuyor Dün Damardan Mamayı Kestiler Ağızdan Vermeye Çalışın Dediler Fakat Dün Akşamdan Beri Uyumaya Geçti Damarlar Serumu Koldan Almayınca Ayaktan Veriyorlar Alabilen Bacaktan Karın Şişiyor Artık 2 Lağmanla Azcık Çıkıyor Ve Kusarak Son Zamanları Diyor Doktorlar

  Cevapla
  • Merhabalar Mutlu Bey,öncelikle geçmiş olsun. Oldukça zor dönemlerden geçiyorsunuz. Hastamızı takip eden hekimin tedavi planının dışına çıkmamaya özen gösterelim. Böyle kompleks durumu olan hastamız için muayene etmeden birebir görüşmeden benim bir şeyler söylemem doğru olmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 6. Ayrıca 2012 Akciğerden su 2013 Kalpten Su Ada Yüksek Olduğu İçin Çekildi Belirtmek İsterim Burunda Kırmızı Noktacıklar Var Damarlar Mor Renk 2 Ayda 10 Kilo Verdi Kollar Bacaklar Eller Zayıfladı Karın Çok Şiş

  Cevapla
 7. Merhaba hocam annem 85 yasında kalp hastası gecen yıl karın sıslıgı.ve goz kapaları sıstı doktora goyurduk acılden yarrı dıyalıze soktular 3 kez sonra teyzeye tıbbı olarak yapıcak bırsey yok eve goturun dedıler doktorla konustugumda az omru var dedı lasıs verdı sıroz dedı 1 yıldır yasıyo ve ara.ara sısmeler oluyor lasısı.cogaltıp ındırıyorum sıslıgı doktor oyle dedıgı ıcın dıyet kesınlıkle yapmıyor aksı bıraz sızce.bız kacıncı evredeyız bazen yetemıyorum dıye uzuluyorum

  Cevapla
 8. Iyi gunler hocam benim annem 10 yildir siroz hastaligina yakalanmis. Git gide kotulesiyor doktorlar eve goturun diyorlar. Ne yapmaliyiz ? Bizi bilgilendirirmisiniz. Tesekurler.

  Cevapla
  • Merhabalar Emirhan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Siroz evresi ilerlemiş olabilir. Hekiminizin size çizdiği tedavi yol haritası dışına çıkmayınız. Belirli aralıklarla kontrollerinizi ihmal etmeyiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 9. Doktorum, babam52 yaşında sarılık hastalığına yakalanıp erken fark etmediğimiz için karaciger iltihaplanmasına yol açtı bununda ilerlemesi sonucu siroza yakalandı ve doktorlar hiçbir şekilde tedavi edemediklerini söylediler sirozla ilgili düşüncelerinizi Paylaşırsaniz seviniriz

  Cevapla
  • Merhabalar Ercan Bey,öncelikle geçmiş olsun.
   Sirozun erken evrelerinde saglam karaciger dokusu oldukca fazladır ve kişinin yaşamını sürdürmesi icin yeterlidir. Ancak ileri evrelerde karaciger dokulari harap olur ve harap olan doku geri dondurulemez. Bu konuda hekiminizin tavsiyelerine mutlaka kulak veriniz ve hastamıza iyi bakınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 10. Annem hepatit b ye bağlı siroz. Bilirubin düsmüs.ama karacigerde pek duzelme olmamıs.4 aydır ilaç kullanıyor.gecen hafta ege üniversitesine kontrole gittik.2 a daha ilaç kullansın tekrar kan tahlillerini bakalım.olmadi karaciger nakli yapi caz dedi ama ben çok korkuyorum.

  Cevapla
  • Merhabalar Emine Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   İlac tedavisinin yetersiz geldiği bu gibi durumlarda karaciger nakil tedavisi dusunulebilmektedir. İlac kullanımı sonrasinda degerlerde duzelme olmazsa hekiminiz gerekeni yapacaktir. Hekiminizin size önerdiği tedavi plani dışına çıkmayınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 11. merhaba doktor bey babam karaciger siroz hastasi 4evresinde karaciger bitik halde suan evde yatiyo doktorlar evde yatsin diyo karni sisti.2gundur karninda indi sisi hic bisey yiyemiyo sonus ne olur acaba

  Cevapla
  • Merhaba Dilan Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   4. evrede karacigerin çalışan doku miktarı oldukça minimal düzeydedir. Hastamıza olabildiğince iyi bakmaya özen gösteriniz ve takipli olduğunuz hekimin size söylediği aralıklarla kontrollerinize gidiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 12. İyi günler hocam annemde karın şişmesi ayakların şişmesi istahsizlik halsizlik gibi nedenlerden dolayı hastaneye götürdük ve tezlerin sonucunda siroz dedi ve daha iyi bir doktora götürün dedi ve bunların yani sıra dalagi büyüme yapmış ne yapmamız lazım bilgilendirirseniz sevinirim şimdiden tesekkurler

  Cevapla
  • Merhabalar İnci Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   Hastamızın siroza hangi evrede yakalandığı önemlidir. Bu bir erken tanı mıdır, karaciger dokusunun fonksiyonel kısmı vücudun ihtiyaçlarını karşılayabilecek duzeyde midir gibi birçok soru cevaplanmalıdır. Özel bir doktora gitmeyecekseniz bulunduğunuz bölgenin üniversite hastanesine giderek hekiminizle beraber hastalığın derecesini belirlemeli ve tedavi planını çizmelisiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 13. Hocam merhaba babam kronik karaciger hastası ama tanışında siroz bulgusu yok hepatit te yok doktor değerlerin iyi 6 ay sonra yeniden gel dedi 5 veya 6 yıldır utchertiv250 gr ilacı kullanıyor babamda alkol yok şuan hastalığın seyrine gelirsek kabız olmayacağını söyledi bazen denge sorunu yaşıyor herzaman olmasada arada bir oluyor karin asit toplanması var bunun icin idrar sokturucu verdi bide büyük abdest icin solüsyon verdi wc ye çıkıyor sorun yok ama ödem geçip yeniden oluyor hocam karaciger şuan bu durum neyin göstergesi yani sonu ne olucak bilgilendirirmisiniz beni saygılar

  Cevapla
  • Merhabalar Yusuf Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Düzenli takiplerinizi ve kontrollerinizi asla aksatmamalısınız. Hastalığın kontrol altında tutulması açısından bu oldukça büyük önem arz etmektedir.Ödem karaciğer dokusunun hasarlanmasının bir neticesi olabilir veya eşlik eden baska patolojiler nedeniyle de olabilir. Bunun tespit edilebilmesi icin hastanın tahlil ve tetkik edilmesi gerekebilir. Siroz ile ilgili olarak sirozun tedavisi adlı yazımı okuyarak bazi sorularınızın cevaplarını bulabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Hocam tatlil sonucu emar hepsi çekildi bulgu yok yazıyor rapor yarın aticam bide siz bakın ama kronik karaciger hastası siroz olmadan nasıl oluyor onu anlamış değilim

    Cevapla
 14. mehhaba dok bey dahha onceden de yazmistim babam karaciger sirozu karaciger bitmis halde evde yatiyo doklar bunun dosyasini kapatmislar sebebi nedir acaba bide sirozun hastadaki son hali nedir acaba babamda ayak tirnaklari sari ve mor gibi ayaklari deri atiyo surekli uyyo eklem yerleri kuru sert gozlerinin ici sari karni cok sistiydi ama simdi biraz indi sag tarafi daha sis rendevu aldik acaba dok neder merak ediyorum bana aciklarsaniz sevinirim iyi gunler

  Cevapla
 15. Merhaba Hocam size bir şey sormak istiyorum babamı 6 gün önce kaybettik . Babam siroz hastasıydı yanlız doktoru tarafından teşhisi çok erken yapılmıştı ve kontrollere gittiğimizde Bebek gibi güzel iyi karaciğeri olduğu söylendi. Yazkıktaydık akşam karaciğeri tarafı Ağrıdığını söyledi ve şarköy devlet hastanesine götürdük yqzlıkta olduğumuz için tüm testleri yapıldı bir şeyi olmadığını söylediler daha sonra ağrısı geçmeyince Tekirdağ Namık Kemal araştırma hastanesine götürdük ama bu ara içerisinde hiçbir şey yemiyor ve çok kusuyordu ordada bir şey olmadığını söylediler ağrısı geçmeyince İstanbul’a döndük ve çok bilindik bi özel hastaneye götürdük ordada baktıklarında ultrasona kadar her şeyi bakıldı ve bikaç ilaç verildi bir şeyi olmadığı söylendi Eve gelince yine kusunca başka bi özel hastaneye götürdük ordada serum takıldı ilaçları seruma konulduğu söylendi daha sonra orda kusarken fenalaşıyor bayılıyor ve başka bi özel hastanenin yoğun bakımına kaldırılıyor tansiyonu 5 e düşmüş zaten tansiyonun yükselmesini bekledik ama yaşasaymış hep diyalize bağlı olucakmış ölüm sebepi olarakta karaciğer kanaması olduğu söylendi böyle bi durumda bu kadar hastaneye gidip bilinmemesi normal mi acaba bi anda gerçekleşen olan bir şey mi

  Cevapla

Yorum yapın