( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Siroz Hastalığı Bulaşıcı mıdır?

Siroz hastalığı, karaciğer dokusunun giderek etkisiz hale geldiği, henüz tam olarak tedavisi bulunamamış bir hastalıktır. Fonksiyon görmeyen karaciğer dokusunun giderek artması hastalarda istenmeyen belirtilerin ortaya çıkmasını hızlandırmaktadır. Karaciğeri sirozunda en önemli nokta erken tanı almaktır. Erken tanı alan hastalar, geç tanı alan hastalara göre oldukça iyi prognoza sahiptirler. Erken dönemde fark edilen siroz vakalarında karaciğerin fonksiyon gören bölümlerinin korunması temel amacımızdır. Bu sayede bireyler yaşamlarını normal bir şekilde idame ettirecek ve minimal düzeylerde etkileneceklerdir.

siroz bulasir mi
Üstteki görselde operasyonla çıkarılan bir karaciğer görmektesiniz. Karaciğer siroze olmuş görünümdedir.

Şimdi internet ortamında araştırmalar yaparken denk geldiğim “siroz bulaşır mı?” sorusuna açıklık getirelim.

Siroz Bulaşıcı mıdır?

Siroz hastalığı insan vücudunda hastalığın ilerleme durumuna bağlı olarak onlarca farklı etki gösterebilmektedir. Bu etkileri gören hastaların yakınları acaba siroz bulaşıcı mıdır, siroz hastalığı bulaşır mı gibi sorularla karşı karşıya kalmaktadırlar.

Temel olarak sadece siroz hastalığı, bir bireyden başka bir bireye bulaşmaz.

Diğer karaciğer hastalıklarından bağımsız olarak sadece siroz varlığında herhangi bir bulaşıcılık durumu olmaz ancak diğer karaciğer hastalıklarının eşlik ettiği durumlarda bazı bulaşlar görülebilir.

hepatit
Siroz hastalığı bulaşıcı olmasa bile hepatit bulaşıcılık gösterebilir. Görselde hepatit virüslerinden bir tanesini görmektesiniz.

Örnek verecek olursak hepatit hastalığının siroza eşlik ettiği durumlarda hasta bireyden diğer bireylere siroz bulaşmaz ancak hepatit bulaşabilir. Bu noktada siroz hastası yakını olan bireyler mutlaka dikkat etmelidir.

Siroz Hastalığı Cinsel Yolla Bulaşır mı?

Yine mail yoluyla en sık sorulan sorulardan bir tanesi siroz hastalığın cinsel yolla bulaşma durumu olup olmadığıdır. Siroz hastalığı önceki başlıkta da belirttiğim üzere bulaşıcı değildir. Karaciğer dokusunun altta yatan hastalıklara bağlı olarak veya olmayarak haraplanmasıdır.  Aslında bulaşıcı olan siroz değil bu haraplanmaya neden olan hastalıklardır. Şunu net olarak söyleyebiliriz :

Siroz hastalığı cinsel yolla bulaşmaz.

Siroz hastaları ile cinsel temasta bulunan bireyler siroza neden olabilen ve aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıkların olup olmadığına dikkat etmelidir. Bu hastalıkların varlığı söz konusu ise buna yönelik önlemler alınmalı ve gerekirse cinsel temastan kaçınılmalıdır. 

Alkole bağlı siroz hastalığı varlığında genelde diğer karaciğer hastalıkları eşlik etmez. Dolayısıyla bulaşıcılık düzeyi tahmini olarak daha düşük kabul edilebilir.  Diğer siroz çeşitleri ve bulaşıcılık durumlar için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

[su_box title=”Siroz ile İlgili Diğer Yazılarımızı Okumak İster misiniz?” style=”soft” box_color=”#3e5ae2″]

  1. Siroz Hastaları Ne Kadar Yaşar?
  2. Sirozun Tedavisi Nasıl Yapılır?
  3. Dekompanse Siroz Nedir?
  4. Kriptojenik Siroz Nedir?
  5. Bilinen Karaciğer Sirozu Çeşitleri Nelerdir?
  6. Alkole Bağlı Siroz

[/su_box]

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın