Siroz Hastalığı Bulaşıcı mıdır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Siroz hastalığı, karaciğer dokusunun giderek etkisiz hale geldiği, henüz tam olarak tedavisi bulunamamış bir hastalıktır. Fonksiyon görmeyen karaciğer dokusunun giderek artması hastalarda istenmeyen belirtilerin ortaya çıkmasını hızlandırmaktadır. Karaciğeri sirozunda en önemli nokta erken tanı almaktır. Erken tanı alan hastalar, geç tanı alan hastalara göre oldukça iyi prognoza sahiptirler. Erken dönemde fark edilen siroz vakalarında karaciğerin fonksiyon gören bölümlerinin korunması temel amacımızdır. Bu sayede bireyler yaşamlarını normal bir şekilde idame ettirecek ve minimal düzeylerde etkileneceklerdir.

siroz bulasir mi
Üstteki görselde operasyonla çıkarılan bir karaciğer görmektesiniz. Karaciğer siroze olmuş görünümdedir.

Şimdi internet ortamında araştırmalar yaparken denk geldiğim “siroz bulaşır mı?” sorusuna açıklık getirelim.

Siroz Bulaşıcı mıdır?

Siroz hastalığı insan vücudunda hastalığın ilerleme durumuna bağlı olarak onlarca farklı etki gösterebilmektedir. Bu etkileri gören hastaların yakınları acaba siroz bulaşıcı mıdır, siroz hastalığı bulaşır mı gibi sorularla karşı karşıya kalmaktadırlar.

Temel olarak sadece siroz hastalığı, bir bireyden başka bir bireye bulaşmaz.

Diğer karaciğer hastalıklarından bağımsız olarak sadece siroz varlığında herhangi bir bulaşıcılık durumu olmaz ancak diğer karaciğer hastalıklarının eşlik ettiği durumlarda bazı bulaşlar görülebilir.

hepatit
Siroz hastalığı bulaşıcı olmasa bile hepatit bulaşıcılık gösterebilir. Görselde hepatit virüslerinden bir tanesini görmektesiniz.

Örnek verecek olursak hepatit hastalığının siroza eşlik ettiği durumlarda hasta bireyden diğer bireylere siroz bulaşmaz ancak hepatit bulaşabilir. Bu noktada siroz hastası yakını olan bireyler mutlaka dikkat etmelidir.

Siroz Hastalığı Cinsel Yolla Bulaşır mı?

Yine mail yoluyla en sık sorulan sorulardan bir tanesi siroz hastalığın cinsel yolla bulaşma durumu olup olmadığıdır. Siroz hastalığı önceki başlıkta da belirttiğim üzere bulaşıcı değildir. Karaciğer dokusunun altta yatan hastalıklara bağlı olarak veya olmayarak haraplanmasıdır.  Aslında bulaşıcı olan siroz değil bu haraplanmaya neden olan hastalıklardır. Şunu net olarak söyleyebiliriz :

Siroz hastalığı cinsel yolla bulaşmaz.

Siroz hastaları ile cinsel temasta bulunan bireyler siroza neden olabilen ve aynı zamanda cinsel yolla bulaşan hastalıkların olup olmadığına dikkat etmelidir. Bu hastalıkların varlığı söz konusu ise buna yönelik önlemler alınmalı ve gerekirse cinsel temastan kaçınılmalıdır. 

Alkole bağlı siroz hastalığı varlığında genelde diğer karaciğer hastalıkları eşlik etmez. Dolayısıyla bulaşıcılık düzeyi tahmini olarak daha düşük kabul edilebilir.  Diğer siroz çeşitleri ve bulaşıcılık durumlar için diğer yazılarımıza göz atabilirsiniz.

[su_box title=”Siroz ile İlgili Diğer Yazılarımızı Okumak İster misiniz?” style=”soft” box_color=”#3e5ae2″]

 1. Siroz Hastaları Ne Kadar Yaşar?
 2. Sirozun Tedavisi Nasıl Yapılır?
 3. Dekompanse Siroz Nedir?
 4. Kriptojenik Siroz Nedir?
 5. Bilinen Karaciğer Sirozu Çeşitleri Nelerdir?
 6. Alkole Bağlı Siroz

[/su_box]

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Siroz Hastalığı Bulaşıcı mıdır?” üzerine 6 yorum

  • Merhabalar Türkan Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Hastanın muayene bilgilerini bilmeden sadece mide kanaması geçirmesine bilgisine dayanarak birşeyler önerebilmem tahmin edeceğiniz üzere mümkün değildir. Mutlaka takipli olduğunuz doktordan önerileri almalısınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 1. Merhaba oncelikle verdiginiz bilgiler icin cok tesekkur ederim esim alkolik siroz 4. Evre 15 senedir agzina icki surmuyor tovbekar. Ama tahlil sonuclarinda hala icki ictigini soyluyor doktorlar. Neden bu sekilde cikar acaba .artik cok cabuk yoruluyor gunun buyuk bir cogunlugunu uyuyarak geciriyor yemek yemek istemiyor ayak bileginde bir yara var alti aydir kapanmiyor sikildiginda burun kanamalari meydana geliyor. Bu arada Mayis 2021 itibari ile araliklar ile dort defa hepatik komaya girdi . Ayaklar ciddi derece de sis ve kara mor halinde Su anda ilac tedavisi devam ediyor ama ben onumuzdeki surecten pek umutlu degilim .dusunceleriniz nedir

  Cevapla
  • Merhabalar Nazlı Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Alkol tüketimi gizli veya aşikar mutlaka kesilmelidir. Tedavilerinizi ve kontrollerinizi aksatmayınız. Doktorunuzun tavsiyelerine birebir uyunuz. Bunların dışında hastanın muayene bilgilerine vakıf olmaksızın öneriler yapmam sağlıklı olmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Allah razı olsun sizden. Çok faydalı gerçek bilgiler edindim.Erinmeden uzun uzun yazmışsınız. Şu anda yoğun bakımda bir hastam var sanırım son saatlerinde. Size saygılarımı ve teşekkürlerimi sunuyorum.

  Cevapla
  • Merhabalar Mansur Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Allah yardımcınız olsun. Rica ederim.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın