Dekompanse Siroz

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Dekompanse Siroz Nedir?

Dekompanse Siroz, aşağıda vereceğim belirtilerden bir veya birkaçının ortaya çıkması durumunda ortaya çıkan tabloya verilen isimdir. Bu belirtilerin ortaya çıkması olasılıkla kompanse siroz evresinden dekompanse siroz evresine geçiş yapıldığını işaret ediyor olabilir.

dekompanse siroz nedir
Presirotik dönem, kompanse dönem ve dekompanse dönem ile ilişkili görsel.

Karaciğer, nakil yapılmadığı sürece bu tip komplikasyonlar ile karşımıza gelebilecektir:

  1. İç kanamalar
  2. Karın içerisinde sıvı (asit)
  3. Ensefalopati (konfüzyonlar)
  4. Gözlerde ve ciltte sarılık

Hemen Sirozda Beklenen Yaşam Süresi , Siroz Türleri Nelerdir? ve Sirozun Tedavisi adlı yazılarımı okumak için tıklayınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın