Bebeklerde Karın Guruldaması Neden Olur?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Doğumdan sonraki süreçlerde annelerin karşısına çok sık olarak çıkan sorunlardan biridir karın guruldaması. Doğumdan sonraki ilk birkaç günde ve daha sonrasında ortalama olarak her beş bebeğin bir tanesinde bu tip şikayetler gelişebilir. Bu şikayetler günler boyunca devamlılık gösterirse haliyle bebeğin huzuru bozulacak ve genel olarak huzursuz olacaktır. Yazımın devamında bahsedeceğim bebeklerde karın guruldaması nedenleri hakkında bilgi sahibi olmanız bebeğinizi nasıl sakinleştireceğinizi iyice kavramanıza yardımcı olacaktır. O halde hemen yazımıza geçelim.

Bebeklerde Karın Guruldaması Nedenleri

Bebeklerde ortaya çıkan karın guruldaması şikayetinin en sık karşımıza çıkan nedeni gazdır. Bu nedenle gaz oluşma mekanizmalarına odaklanacağız.

Karın guruldamasının en sık sebebi gazdır.
Karın guruldamasının en sık sebebi gazdır.

Bebeklerde özellikle ilk aylarda karında guruldama meydana gelebilmektedir. Bu konuda bilgiye sahip olmayan anneler bebeklerde karın guruldaması neden olur sorusunu sorarlar. Guruldama ilk aylarda çok görülmesi ile ileri aylarda sıklığı azalır. Karında oluşan guruldama genellikle tek başına aşılabilecek bir sorundur. Ancak guruldama ile başka sorunlarda yaşanıyorsa doktor kontrolü ile durumun incelenmesi gerekebilir.

Aslında bebeklerin ilk aylarında gaz problemleri çokça görülür. Hatta bazı bebekler gaz problemlerini aylarca aşamaz ve büyük sorunlar oluşur. Karından gelen gurultuda bebeğin bağırsak hareketlerinden dolayı meydana gelmektedir. Bu gurultunun meydana gelmesinin en büyük sebeplerinden biri havadır.

Doğru Emzirmeme

Anneler bebeklerini doğru pozisyonda emziremedikleri zamanda bebek emerken süt ile birlikte aynı zamanda hava yutarlar. Özellikle ilk aylarda sık emdikleri için hava yutma yüzdeleri de artar. Hava yutan bebeklerde hava geğirme ile dışarı atma zor geçekleştiği için havanın belirli bir kısmı da bağırsaklara iner. Bağırsaklara inen hava ise çocukta gurultu ve gazın oluşmasına neden olur.

doğru emzirme karın guruldamasını önler
Doğru emzirme karın guruldamasının önüne geçer.

Ek Gıda Başlanması

Altı aylık olmuş bebeklerde ek gıdaya geçilmektedir. Bebeklerin bu gıdalara yeni yeni alışması ile sindirim sistemlerinin bu duruma alışması sırasında bağırsaklarda guruldamalar normal karşılanır. Ancak söylediğimiz gibi guruldamanın yanı sıra farklı alışagelmemiş durumlar görülürse doktora başvurulmalıdır.

Enfeksiyonlar

Hava yutma ve ek gıdanın yanı sıra bebeklerde karında guruldamanın sebepleri arasında açık, mide rahatsızlıkları, üşütme nedeni ile guruldama meydana gelmektedir. Bu gibi durumlarda çoğu zaman bağırsaklarda enfeksiyon meydana gelmekte ve bebeği rahatsız etmektedir. Bağırsaklardan ses gelmesi bazı durumlarda enfeksiyon olduğunun bir işareti olarak yorumlanabilir. Bu gibi durumlarda mutlaka bir çocuk hekiminden ya da aile hekiminden destek almalısınız.

Annenin Beslenme Şekli

Gaz sancısı nedeni ile oluşan gurultunun ise hava dışında da nedenleri vardır. Bu konuda annelerin dikkat etmesi gereken birçok faktör vardır. Çünkü annelerin beslenme şekilleri anne sütünü etkiler ve buda çocuğun beslenmesini de etkiler. Bazı besinler annelerin sütünün çocukta gaz yapmasına neden olmaktadır. Bu konuda hangi besinlerin gaz yaptığının öğrenilmesi çok önemlidir. Anne sütünde gaz yapan besinlerin tüketiminin kesilmesi bebeklerde oluşan gaz problemini büyük oranda azaltacaktır. Yazımın devamında anne sütünde gaz yapan yiyeceklerden bahsedeceğim.

Yenidoğan Reflüsü

Bebeklerde görülen kusma ve ağızdan su gelmesi şikayetleri reflünün varlığına işaret edebilir. Bu gibi durumlarda karın bölgesinden guruldama sesleri gelebilir. Bir çocuk hekimi muayenesi ve tedavisi sonrasında hızla düzelme gerçekleşecektir.

karın guruldaması sebeplerinden biridir reflü
Bebek reflüsü karında guruldama yapabilir.

Sık İshal Olması

Eğer bebeğinizde çok sık ishal ortaya çıkıyorsa bağırsaklarda bir hareketlilik olduğu manasına gelir. Bir noktaya kadar normal karşılayabildiğimiz ishal sık olursa karında guruldama seslerine sebebiyet verebilir.

Bu durumda ishalin rengi, sıklığı ve miktarı da önem arz edebilir. Benzer durumlar yaşıyorsanız yapmanız gereken bebeğiniz için bir çocuk doktorundan randevu alarak muayeneye götürmektir.

Bebeğin Aç Kalması

Bebeklerde normal insanların minyatürü gibidir. Normal insanlarda karında açlık olduğunda guruldama sesleri duyulabilir. Bebeklerde de hiçbir sağlık sorunu olmaksızın sadece açlığa bağlı olarak ta bu sesler duyulabilir. Burada aslolan annedir. İyi ve bilinçli bir anne bebeğini çok iyi takip etmelidir. Düzenli olarak emzirmeli ve bakımlarını yapmalıdır.

Gıda Alerjisi

Ek gıda başlanan bebeklerde bazen bu durum görülebilir. Bazı besinlere karşı gıda alerjisi varsa karında guruldama sesleri olağan karşılanabilir. Gıda alerjisi etkeni tespit edilip ortadan kaldırıldığında seslerde dinme olacaktır.

Anne Sütünde Gaz Yapan Yiyecekler

Bebeklerde gaz oluşumunu tamamen ortadan kaldırmak imkansızdır. Ancak bazı noktalara dikkat ederek gaz oluşumu tetikleyen durumların azalmasını sağlayabilir ve böylelikle bebeklerdeki gaz problemlerini belirli oranlarda düşürebiliriz.

Anne sütünde gaz yapan yiyeceklerin başında bakliyatlar gelmektedir. Fasulye ise bu listenin başındaki besindir. Fasulyenin yanı sıra mercimekte anne sütünde gaz oluşumunu etkileyen besinler arasındadır.

Normal yaşantımızda da bizlere gaz problemi yaşatabilecek brokoli ve karnabaharda emziren annelerin sütlerinde gaz oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca beyaz lahana, Brüksel lahana, kahve, çikolata, acı baharatlar, süt ürünleri bebeklerde gaz oluşumuna neden olur.

Burada önemli olan ise bu besinlerin tüketim sıklıklarıdır. Yukarıda sizlerle paylaşılan besinlerin sıklıkla tüketilmesi durumunda anne sütünde gaz oluşumunu etkiler ve bebekte de gaz problemlerinin artmasına neden olarak karında gurultunun oluşmasını tetikler. Ancak bu tarz besinleri az da olsa zaman zaman tüketmenizde bir sakınca yoktur.

Bu besinler hakkında detaylı bilgi almak ve ileri okuma için aşağıdaki linke tıklayarak okumaya devam edebilirsiniz.

Bebeklerde Gaz Problemi Nasıl Aşılır?

Bebeğinizde gaz nedeni ile guruldamalar ve rahatsızlıklar görüyorsanız bu durumun için tedavi yöntemlerini uygulamanız gerekir. Öncelikle bebeğinizi rahatlatacak ve tuvaletini daha rahat yapmasını sağlayacak masaj tekniklerini öğrenmeniz oldukça faydalı olacaktır. Bu teknikler bağırsak hareketlerinin daha etkili olarak gerçekleşmesini sağlayarak gazın daha kolay çıkmasına olanak sağlar.

Gaz probleminin sürekli olduğu durumlarda doktor tavsiyesi ile bitkisel ilaçlar kullanılabilir. Bu konuda en çok bebeklerdeki gaz problemi için en çok bakılan ilaçlardan biri Zinco’dur. Temel olarak çinko eksikliğinin tedavisinde kullanılan bu ilaç hastalar tarafından içerisinde barındırdığı çeşitli bitkisel yağlar sayesinde bebeklerin gaz problemlerini daha rahat bir şekilde atlatmasına destek olduğu düşünülmektedir. Hemen Zinco hakkında detaylı bilgiler verdiğim yazıma ulaşmak için okumaya devam ediniz.

Ayrıca gaz tedavisi için bebeklerde sıkça damlalar kullanılmaktadır. Bu damlaların en çok bilinenleri Metsil ve Biogaia gibi gaz damlalarıdır. Bunları mutlaka hekiminize muayene olduktan sonra reçete etmesi halinde kullanınız. Aklınıza takılanları veya merak ettiğiniz hususları altta bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Kaynakça:

1. Gas and Bloating (nih.gov) Erişim Tarihi: 11.02.2022 - Arşiv Görüntüsü

2. Meteorism - StatPearls - NCBI Bookshelf (nih.gov) Erişim Tarihi: 11.02.2022 - Arşiv Görüntüsü

3. Irritable bowel syndrome in children: Pathogenesis, diagnosis and evidence-based treatment (nih.gov) Erişim Tarihi: 11.02.2022 - Arşiv Görüntüsü

(Bu yazı ilk defa 8 Mayıs 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 11 Şubat 2022 tarihinde güncellenmiştir.)
Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Bebeklerde Karın Guruldaması Neden Olur?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın