Aile Hekimi Diş İltihabı için Antibiyotik Yazar mı?

0
830

Bu yazımızda aile hekimi diş iltihabı için antibiyotik yazar mı, aile hekimi dişe bakar mı, aile hekimi diş iltihabına ilaç yazar mı, aile hekimi diş absesine antibiyotik verebilir mi, sağlık ocağı diş iltihabı için antibiyotik yazar mı gibi ziyaretçilerin sıkça aradığı konulara açıklık getirmek istedim. Sağlık ocaklarında hizmet veren aile hekimlerinin diş absesine veya diğer diş hastalıklarının tedavisine yönelik antibiyotik yazma yetkisinin olup olmadığı, hangi durumlarda yazacağı ve hangi durumlarda yazmayacağı gibi bilgiler yazımızın devamında sizlerle. Aile hekimi dis antibiyotik

Aile Hekimi Dişe Bakar mı?

Öncelikle açıklığa kavuşturmamız gereken konulardan birisi aile hekimlerinin dişe bakıp bakmadığı bilgisidir. Bu noktada diş ağrısı ya da ağızda şişlik şikayeti ile gelen hastaların ilk muhatabı diş hekimleri olmalıdır. Diş hekimleri gerek aile hekimliklerinde olmayan tıbbi cihazlar gerek aile hekimlerinden diş hastalıkları açısından deneyim fazlalılığı nedeniyle ilk tercih olmalıdır.

Diş hekimi bulamayan ve diş ağrısı şikayeti olan hastalar sağlık ocaklarına gelerek aile hekimlerine muayene olabilirler. Aile hekimleri diş hastalığının durumuna göre gerekli işlem ve yönlendirmeleri yaparak tedavinizi başlatacaktır.

Aile Hekimi Diş Absesi için Antibiyotik Yazabilir mi?

Gel gelelim bu yazımızın yazılış amacına ve siz değerli ziyaretçilerin en sık merak ettiği hususa. Sağlık ocağında aile hekimi diş ve ağız muayenenizi bitirdikten sonra duruma göre size antibiyotik yazabilir. Çoğu zaman yazdığı antibiyotiği belirli gün belirli şartlarda kullandıktan sonra diş hekimine yönlendirme sağlar.

Aile hekimi sağlık ocağında diş için antibiyotik yazabilir.

Ancak aile hekimleri her hasta için antibiyotik yazmak durumunda değildir. Antibiyotik sadece muayene sonucunda yazılması gereken kişilere reçete edilir. Bu açıdan lütfen hekiminizden antibiyotik isteme hususunda ısrarcı olmayınız.


Aklınıza takılan konuları ve merak ettiklerinizi konunun alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here