Aile Hekimi Diş İltihabı için Antibiyotik Yazar mı?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Bu yazımızda aile hekimi diş iltihabı için antibiyotik yazar mı, aile hekimi dişe bakar mı, aile hekimi diş iltihabına ilaç yazar mı, aile hekimi diş absesine antibiyotik verebilir mi, sağlık ocağı diş iltihabı için antibiyotik yazar mı gibi ziyaretçilerin sıkça aradığı konulara açıklık getirmek istedim. Sağlık ocaklarında hizmet veren aile hekimlerinin diş absesine veya diğer diş hastalıklarının tedavisine yönelik antibiyotik yazma yetkisinin olup olmadığı, hangi durumlarda yazacağı ve hangi durumlarda yazmayacağı gibi bilgiler yazımızın devamında sizlerle. Aile hekimi dis antibiyotik

Aile Hekimi Dişe Bakar mı?

Öncelikle açıklığa kavuşturmamız gereken konulardan birisi aile hekimlerinin dişe bakıp bakmadığı bilgisidir. Bu noktada diş ağrısı ya da ağızda şişlik şikayeti ile gelen hastaların ilk muhatabı diş hekimleri olmalıdır. Diş hekimleri gerek aile hekimliklerinde olmayan tıbbi cihazlar gerek aile hekimlerinden diş hastalıkları açısından deneyim fazlalılığı nedeniyle ilk tercih olmalıdır.

Diş hekimi bulamayan ve diş ağrısı şikayeti olan hastalar sağlık ocaklarına gelerek aile hekimlerine muayene olabilirler. Aile hekimleri diş hastalığının durumuna göre gerekli işlem ve yönlendirmeleri yaparak tedavinizi başlatacaktır.

Aile Hekimi Diş Absesi için Antibiyotik Yazabilir mi?

Gel gelelim bu yazımızın yazılış amacına ve siz değerli ziyaretçilerin en sık merak ettiği hususa. Sağlık ocağında aile hekimi diş ve ağız muayenenizi bitirdikten sonra duruma göre size antibiyotik yazabilir. Çoğu zaman yazdığı antibiyotiği belirli gün belirli şartlarda kullandıktan sonra diş hekimine yönlendirme sağlar.

Aile hekimi sağlık ocağında diş için antibiyotik yazabilir.

Ancak aile hekimleri her hasta için antibiyotik yazmak durumunda değildir. Antibiyotik sadece muayene sonucunda yazılması gereken kişilere reçete edilir. Bu açıdan lütfen hekiminizden antibiyotik isteme hususunda ısrarcı olmayınız.


Aklınıza takılan konuları ve merak ettiklerinizi konunun alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Aile Hekimi Diş İltihabı için Antibiyotik Yazar mı?” üzerine 14 yorum

 1. Merhaba hocam 8 aydır diş ağrım var son günlerde şiddetli ağrıyor sağlık ocağı diş muayenesi yapar mı

  Cevapla
 2. Hocam on bir aylık bi bebeğim var emziriyorum disim apse yaptı ve çok agriyo aile hekimliği antibiyotik yazar mı gitsem mi acaba iyi akşamlar

  Cevapla
 3. Merhaba hocam oğlumun. Dışını cektirmistik 1senden fazla oldu ama diş eti çok agriyo randevu bulamıyorum ne yapmaliyim yardımcı olurmusun iyi günler dilerim

  Cevapla
  • Merhabalar Leyla hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Muayene etmeksizin size birşeyler söylemem tahmin edeceğiniz üzere mümkün değildir. 182’den ya da mhrs.gov.tr den randevu alabilir ya da bir çocuk hekimine görünebilirsiniz. Şu an için farklı bir yol gösteremiyorum maalesef.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 4. Hocam merhaba acil doktorunun çocuğuma yazdığı antibiyotik şurubunu eczane anca bunu parayla alabilirsiniz dedi acil doktoru yazdığı için dedi bende parayla almak zorunda kaldım doğrumu

  Cevapla
  • Merhabalar Sinan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Acil servislerde acil hekimlerinin yazdığı ilaçların SGK tarafından karşılanma durumu değişiklik göstermektedir. Bu şekilde olan bazı ilaçlar mevcuttur ancak ilacın ismini bilmeden size net bilgiler veremem.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 5. Hocam hayırlı günler kızımın dışı apse yapmış sağlık ocakları antibiyotik yazar mi lütfen cevap yazarmisiniz

  Cevapla
  • Merhabalar Pelin Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Aile hekiminiz muayenesi sonrasında uygun görürse antibiyotik reçete edecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 6. Merhaba doktor bey benim diş etimde çekilme ve kanama vardi iyi gelir diye sarımsak koydum ve daha kotu oldu sizin onerebileceginiz birsey varmi ya da saglik ocagina gidersem aile hekimim yardimci olur mu cok kotu durumdayim devlet hastaneleri randevu vermediginden gidemiyorumda yardimci olursaniz sevinirim kolay gelsin iyi gunler

  Cevapla
  • Merhabalar Esma Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Hemen ilk fırsatta aile sağlığı merkezine giderek durumunuzu aile hekiminize uygun bir dille anlatınız. Aile hekiminiz sizin mağdur olmamanız için gerekeni yapacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 7. Söylediğiniz sağlık ocağına gidersem yardımcı olup yönlendirme yapabilirler mi. Cevabınız için şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Merhabalar Filiz Hanım.
   Hekiminizle görüşün, durumunuzu uygun dille izah edin. Size en uygun yolu gösterecektir.
   Mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 8. Hocam merhaba pandemi sürecinden dolayı bazı diş sağlığı d. hastaneleri kapandı ve geriye kalanlarda ise randevu bulmak oldukca güç. Kısacası 1 yıldır randevu bulamadım bir tane sıkıntılı dişim varken şuan 2. dişimin dolgusu da dişimi kırdı ve randevu bulamıyorum. ne yapmalıyım şuan yemek dahi yiyemiyorum dişim kırık ve etinden ayrılıyor

  Cevapla
  • Merhabalar Filiz Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Aile hekiminizle bulunduğunuz il ve ilçe için görüşüp fikir ve yönlendirme alabilirsiniz. En doğru yönlendirmeyi o yapacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın