Hipointens Nedir? Rapor Sonuçlarınızı Yorumluyorum!

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hastalar birçok hastalıkları ile ilgili olarak hekimlerinin talepleri doğrultusunda MR gibi ileri görüntüleme yöntemlerini çektirirler. MR çektiren hastalar daha sonra sonucunu almak üzere hastanelere başvururlar. Sonuçları aldıklarında ise bir problem vardır. Hipointens ne demektir?

Hipointens nedir sorusunun cevabına geçmeden önce hipointens ve hiperintens gibi terimlerin yer aldığı MR raporlarının tek başlarına değerlendirildiğinde bir anlam ifade etmeyeceğini belirtelim. Yani bir hekim hastasından muayene sırasında edindiği bulguları ve diğer yapılan tahlillerle beraber değerlendirilen rapor sonuçları daha gerçeği yansıtır. Oysa muayene bulguları ve tahliller bilinmeden sadece rapor sonuçlarına bakılarak yapılan yorumlar sadece olasılıktan ibarettir.

Tıpta Hipointens Nedir?

Hipointens, genellikle manyetik rezonans görüntüleme gibi yöntemlerle çekilen grafilerde görülen, normal dokuya göre daha koyu alanlara verilen addır. Normalde MR çekilen ilgili bölgeler hipointens hat görünümünde değildir. Altta yatan bir patolojik nedenden ötürü bu bölgeler koyulaşır ve hipointens sinyal şeklinde dönüşür. Bunun tam olarak ne anlama geldiği ise sizden MR isteyen hekiminizin sonucu değerlendirmesi sonucunda ortaya çıkacaktır.

hipointens nedir
Hipo-intens MR raporlarında sıklıkla duyduğunuz terimlerden birisidir.

MR terminolojisinde sıkça kullanılan tıp terimlerinden bir tanesidir. Üstteki resimde A bölmesinde yuvarlak lezyonlar hiperintens olarak yorumlanırken B bölgesindeki aynı lezyon hipo-intens görünmektedir. Hipo ve hiper intens terimleri intensite değerlendirilmesinde kullanılmaktadır.

Yine alttaki resimde de görülen normal dokuya göre koyu alanlar hipo-intens olarak yorumlanacaktır.

Hipointens Görünüm Nedir?

Hipointens Görünüm, normal görünüme göre daha düşük yoğunluklu alanların olması ve bu alanların koyu bölgeler oluşturması sonucu ortaya çıkan tabloya verilen isimdir.

hipointens gorunum
Şekilde hipo-intens alanlar mevcut.

MR’da yer yer hipointens alan normal kabul edilebilir. Ancak sağlık profesyonelleri klinik ve mesleksel deneyimleri ile bunu ayırt edebilirler.

Eğer sizlerde rapor sonuçlarınızı yorumlamamı isterseniz yorum bölümüne raporunuzu yazabilirsiniz. Sorularınızı sıraya göre cevaplanacaktır.

Hipointens Lezyon Ne Demektir?

Hipointens Lezyon, MR yani manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri kullanılması sonucu verilen raporlarda sıkça geçen bir ifadedir. İlgili dokuda hipointens lezyon saptanması o bölgede normal çalışmayan dokuların bulunduğunu göstermektedir. Lezyonun bulunduğu bölgeye göre yaklaşım ve tedavi şekilleri değişmektedir.

hipointens lezyon nedir
Hipointense lezyonlar raporlarda sıkça geçer ve tek başına çoğu zaman anlamlı değildir.

Eğer raporunuzda hipo-intens lezyon ifadesi geçiyorsa bu bir şeylerin normal işleyişin dışına çıktığı anlamına gelir. MR da hipointens alan saptanması çoğu zaman tek başına anlamlı bir bulgu değildir. Genellikle hastalara bu bulguların klinik korelasyon ile değerlendirilmesi önerilir.Dilerseniz klinik korelasyon ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz.

Hipointens Kist Nedir?

Hipointens Kist, MR sonucunda vücudun herhangi bir yerinde genellikle içi sıvı dolu bir lezyonun görülmesine verilen isimdir.

hipointens kist
Hipo-intens kistik lezyonlar görülüyor.

MR da görülen bu kistler birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir.

Doktorunuz kliniğinizle beraber bu kisti değerlendirmeli ve altta yatan nedeni bulup tedavi başlamalıdır. Hemen hipodens başlıklı yazıma geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz.


Sizde raporlarınızda yazan ifadeleri yorum bölümüne yazarsanız elimden geldiği kadar bilgi vermeye çalışacağım.

(Bu yazı ilk defa 21 Mart 2017 tarihinde yayınlamıştır. Ardından 18 Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Hipointens Nedir? Rapor Sonuçlarınızı Yorumluyorum!” üzerine 322 yorum

 1. BEYİN MRG İNCELEMESİ

  Sayın Meslektaşım Hastanıza Yapılan İnceleme Tekniği :

  Aksiyal planda SE T2 ve FLAİR ağırlıklı

  Sagital planda SE T2 ağırlıklı

  Aksiyal planda SE T1 ağırlıklı

  Bulgular

  Görüntü alanına giren paranazal sinüsler normal görünümdedir.

  Sağda mastoid hücreler içerisinde aksial kesitte yaklaşık 8×4 mm boyutlarında T2A hiperintens T1A izo-hipointens izlenen diffüzyon ağırlıklı incelemelerde kısıtlanmış diffüzyon oluşturmayan görünüm mevcuttur (KOM?) Klinik korelasyon, gereğinde İV kontrastlı temporal MRG ile değerlendirilmesi önerilir.

  Nazofarenks posterior duvarında nazofarenks hava kolonunu daraltan yumuşak doku artımı mevcuttur (adenoid hipertrofi?).

  Temporal kemik kompartmanlarında patolojik sinyal izlenmemektedir.

  Dördüncü ventrikül normal büyüklük ve konfigürasyondadır. Bazal sisternalar açıktır.

  Vermis tabii sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır.

  Pons, bulbus, mezensefalon normaldir.

  Serebral ve serebellar gri-ak madde ayrımı tabii olup patolojik sinyal kaydı tespit edilmedi.

  Bilateral retroserebellar bölgede aksial kesitte en kalın yerinde sağda yaklaşık 8 mm, solda yaklaşık 10 mm’ye ulaşan tüm sekanslarda BOS ile izointens izlenen araknoidal genişleme mevcuttur (adenoid kist?). “18 temmuz 2020 tarihli MRG ile karşılaştırıldığında lezyonun boyutlarında ve intensitesinde anlamlı değişiklik izlenmemiştir.

  Korpus kallosum normal sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır.

  Perikallosal patoloji tespit edilmedi.

  Ventriküler sistem normal genişliktedir.

  Orta hat yapılarında sapma izlenmedi.İntra ve ekstra aksiyal kolleksiyon ve kitle formasyonu tespit edilmedi.Dural sinüslerde trombüs lehine bulgu saptanmadı.

  Raporda tanımlanan bulgular.

  Cevapla
  • Merhabalar Dursun Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Geniz eti bölgesinde büyüme olduğu tespit edilmiş. Geniz eti büyümesi olup olmadığının tespiti için sizi muayene doktorunuzun bu raporu değerlendirmesi gerekmektedir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Hocam merhabalar
  13 Yaşındaki kızımın 1 hafta-10 gün gibi süren geçmeyen baş ağrısı sebebiyle (cataflan ve minoset kullanıldı, bu süreçte okula gönderilmedi) .Çocuk uzmanı komşumuz muayenesini yaptı ve sinüzitten şüphelendi.Augmentin tedavisine başladı (14 günlük) ayrıcaDalman ve Nasorinse nazal spreyleri verdi.2-3 günlük süreçte değişim olmayınca ilaçları kullanmayı bırakmadan beyin mr ı çektirdik. Mr raporunu paylaşıyorum.
  Dördüncü ventrikül normal büyüklük ve konfigürayondadır.
  Bazal sisternalar açıktır.
  Vermis tabii sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır.
  Pons.bulbus, mezensefalon ve bazal ganglionlar normaldir.
  Serebral ve serebellar gri-ak madde ayrımı tabii olup patolojik sinyal kaydı tespit edilemedi.
  Korpus kollosum normal sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır.
  Sol lateral ventrikül posterior horn düzeyinde derin beyaz cevherde 1cm boyutlu T2 FLAİR hipeirntens ,T1 ağırlıklı kesitlerde hipointens nonspesifik görünümlü alan mevcuttur. Takip önerilir.
  Orta hat yapılarında sapma izlenmedi.
  İntra ve ekstra aksiyal koleksiyon ve kitle formasyonu tespit edilemedi.
  Dural sinüslerde trombüs lehine bulgu saptanmadı.
  Temporal kemik kompartmanlarında patolojik sinyal izlenmemektedir.
  Görüntü alanına giren paranazal sinüsler normal görünümdedir.
  SONUÇ: Sol lateral ventrikül posterior horn düzeyinde derin beyaz cevherde 1cm boyutlu T2 FLAİR hipeirntens ,T1 ağırlıklı kesitlerde hipointens nonspesifik görünümlü alan mevcuttur. Takip önerilir.
  Bu şekilde bir rapor elimize geçti.Mr fotolarını ayrıca mailinize yollayacağım .Sonuç kısmındaki şeyi anlamadık (kitle,kist,tümör gibi birşey mi ?) Son çare dün KBB uzmanına götürdük ve o da alttaki tanıları koydu (kamrelaı gösterdiğinde burunun biri neredeyse şişmekten hava yolunu tıkanmıştı) onun tanılarını da aşağıya ekliyorum.10 gündür uyku uyuyamıyoruz .Ne olur yardımcı olur musunuz?
  J30.2 – MEVSİMSEL ALLERJİK RİNİT, DİĞER
  J34.3 – KONKA HİPERTROFİSİ
  J01 – AKUT SİNÜZİT
  J34.2 – NAZAL SEPTUM DEVİASYONU

  Cevapla
  • Merhabalar Barış Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   MR’da olmaması gereken bir lezyon tespit edilmiş. Bu lezyonun ne anlama geldiği, iyi veya kötü bir şeye işaret edip etmediği gibi bilgiler hastayı muayene eden hekim tarafından belirlenebilir. Bazen bu tip lezyonlar tespit edilebiliyor. Tam olarak tanı konulamıyor ve takip edilmesi gerekebiliyor. Bu gibi durumlarda muayeneyi gerçekleştiren hekimlerin tavsiyelerine birebir uyunuz ve takiplerinizi aksatmayınız. Var olan şikayetlerin bu tespit edilen lezyonla ilişkili olup olmadığının tespiti de yine önemlidir. Bunu muayene eden hekiminiz değerlendirecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 3. Merhaba Hocam,
  Eşimin radyoloji sonucudur.
  Tuba bulut
  52 yaşında
  yüksek tansiyon rahatsızlığı sonucu kardiyoloji hekimi aşağıdaki tetkiki istedi KONTRASTLI + DİNAMİK UÜST BATIN MRG :
  Karaciğer normal boyutlarda olup parankim intensitesi tabiidir. Karaciğer sağ lobda USG’ de tanımlanan hipoekoik alan fokal yağlanmamış karaciğer parankime ait olarak depelendirilmiştir. postkontraslı dinamik serilerde patolojik kontraslanma saptanmamıştır. fokal lezyon izlenmemiştir. intrahepatik bilier ve vasküler yapılar tabiidir.
  Pankreas normal boyut ve sinyal dağılımındadır. Pankreasta kuyruk bölümünde 4mm boyutunda T1A hipo , T2A ‘da hiperintens postkontrast kontrast tutmayan kist izlenmektedir. peripankreatik planlar tabiidir. wirsung kanal liletasyonu izlenmemiştir.

  Cevapla
  • Merhabalar Tuba Hanım, öncelikle geçmiş olsun
   Pankreas organında kist tespit edilmiş. Bu kistin ne anlama geldiği, sizi nasıl etkilediği gibi bilgiler ancak muayene sonrasında belirlenebilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 4. Merhaba hocam mr sonucumda sağ maksiller sinuste mukozal kalınlık artışı izlenmekte olup santral kesimde T1 hiperintes,T2 sekansta heterojen hipointes görünüm dikkat çekmişti.(kronik fungal sinüzit?)
  C4-5ve C5-6 disk seviyelerinde non kompresif diskal taşmalar izlenmektedir.

  Cevapla
  • Merhabalar Ayşe Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Sinüslerinizde doluluk tespit edilmiş. Genelde sinüzit gibi hastalıklarda bu durum görülür. Ek olarak tespit edilen bulguların ne anlama geldiğinin bulunabilmesi için mutlaka sizi muayene eden doktorunuza gitmeniz gerekmektedir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 5. Her iki ingunial bölgede en büyüğü 14*10 mm ebatında LAP’lar izlendi.
  Mesane konturları trabeküler görünümündedir.
  Prostat bezi 51*61*46 mm ebatındadır.
  Santral zon belirgin olup içerisinde keskin sınırlı hipo ve hiperintens nodüler görünümler izlendi.
  Periferik zon da apikal ve orta kesim düzeyinde posteriorda 23*15 mm ebatında T2 ağırlık kesitlerde belirgin hipointens, DA kesitlerde belirgin kısıtlanma gösteren ve IVKM enjeksiyonu sonrasında erken dönemde kontrast tutan nodüler görünüm izlendi (PI-RADS 5).
  Seminal vezikül intensitesi normal olarak değerlendirildi.
  Anterior fibroglandüler kapsül normal olarak değerlendirildi.
  Yağlı planlar normal olarak değerlendirildi.
  Rektum ve perirektal alanlar normal olarak değerlendirildi.
  Görüntüleme alanına giren kemik yapılarda solda kubik kemikte 13*9 mm ebatında hafif hipointens alan izlendi. İliak kanatlar heterojen görünümündedir. Sintigrafi korelasyonu önerilir.

  Cevapla
 6. Merhabalar. Kalça mr çekildi sonuç hakkında bilgi vermenizi rica ediyorum saygılar.
  Kalça ekleme yönelik aksiyal planda se t1 ve pd t2 sagital planda se t1 koronal planda se t1 fse t2 gre t2 ağırlıklı kesitler alınmıştır.
  Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 7. Hocam babamın MR sonucunda; her iki böbrekte büyüğü 52mm boyutta birkaç adet kortikal kist mevcuttur.
  Perirenal yağ planları açıktır.
  Her iki sürrenal gland formu boyutları ve parankimal sinyal intensitesi tabiidir.
  Safra kesesi boyun lokalizasyonundq 14mm boyutta taş görülmektedir.
  Karaciğer parnkiminde büyüğü sol londa TR 45mm boyutta iyi sınırlı lobiler kontörlü T2 hiperintens,post kontrastlı incelemede boyanma göstermeyen lezyonlar izlenmektedir(basit hepatik kist)

  Cevapla
 8. Hocam merhaba iyi akşamlar,bir hastamızın BT raporunda ne denilmek istediğini açıklayabilir misiniz?
  Tiroid bezi istmus düzeyinde 4 mm çapında hipodens nodül izlenmektedir.
  Mediastende ve her iki hiler bölgede büyüğü prekarinal bölgede kısa aksı 8,5 mm ölçülen birkaç adet LN izlenmektedir. Her iki akciğer parankiminde üst loblarda daha belirgin olmak üzere yaygın sentrasiner amfizematöz değişiklikler izlenmektedir.
  Her iki akciğer üst lob apikal segmentlerde sekel fibrotik değişklikler izlenmektedir. Sol akciğer üst lob inferior linguler segmentte ön planda round atelektazi lehine değerlendiirlen yaklaşık 26 x 15 mm boyutlarında opasite alanı dikkati çekmiştir. Yine sol akciğerde alt lobta daha belirgin olmak üzere kalın fibbroatelektatik bant formasyonları izlenmektedir. Sağ akciğer majör fissür düzeyinde fibrotik çekintilerin eşlik ettiği nodüler kalınlaşma dikkati çekmiştir. Sol akciğerdeki atelektazik değişikliklere sekonder volüm kaybı mevcut olup, kalp ve mediasten sola doğru yer değiştirmiştir. Her iki akciğerde yer yer hafif traksiyonel bronşiektazik değişklikler izlenmektedir. Sol akciğer üst lob linguler segmentte yaklaşık 7 mm çapında mukus tıkacı / solid nodül ile uyumlu olabilecek nodüler dansite izlenmektedir.(bir önceki tetkik ile benzer görünümdedir.) Sol hemitoraksta kostal plevral yüzde 6 mm ye varan kalsifik yaygın kalınlaşma dikkati çekmiştir. Kesitlere dahil T7 vertebra koprus posterior kesiminde inferior end plate komşuluğunda yaklaşık 11 mm çapında silik sınırlı hipodens nodüler alan dikkati çekmiştir (dejeneratif değişklik?. Malignite öyküsü olan hastada metastatik infiltrasyon?)

  Cevapla
 9. Hocam merhaba. Bir yorum alabilir miyim lütfen. Teşekkürler ve kolay gelsin..

  Teknik: BEYİN MRG İNCELEMESİ
  Karşılaştırma:

  Sayın Meslektaşım Hastanıza Yapılan İnceleme Tekniği :
  Aksiyal planda SE T2 ve FLAİR ağırlıklı
  Sagital planda SE T2 ağırlıklı
  Aksiyal planda SE T1 ağırlıklı

  Bulgular:

  Görüntü alanına giren paranazal sinüsler normal görünümdedir.

  Temporal kemik kompartmanlarında patolojik sinyal izlenmemektedir.

  Dördüncü ventrikül normal büyüklük ve konfigürasyondadır. Bazal sisternalar açıktır.

  Vermis tabii sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır.

  Pons, bulbus, mezensefalon normaldir.

  Serebellum posteriorunda sagital kesitlerde 20 x 50 mm boyutlarında araknoid kist ile uyumlu kisitk genişleme izlendi.

  Hipofiz bezin posteriorunda 4 mm çapta T2A hafif hipointens şüpheli görünüm izlendi. Olası adenom açısından hastanın dinamik kontrastlı hipofiz MRG ile değerlendirilmesi önerilir.

  Korpus kallosum normal sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır.

  Ventriküler sistem normal genişliktedir.

  Orta hat yapılarında sapma izlenmedi.

  SONUÇ : Serebellum posteriorunda sagital kesitlerde 20 x 50 mm boyutlarında araknoid kist ile uyumlu kisitk genişleme izlendi.

  SONUÇ : Serebellum posteriorunda sagital kesitlerde 20 x 50 mm boyutlarında araknoid kist ile uyumlu kisitk genişleme izlendi.

  Cevapla
 10. Merhaba hocam 26 yaşında ki kızımın mr sonucu yorumlaya bilirmisiniz
  Teknik: Sagittal aksiyel T1A, koronal aksiyel T2A, aksiyel FLAIR – difüzyon EPİ
  Bulgular:
  Pineal lokalizasyonda T1 hipo, T2 hiperintens karakterde düzgün konturlu 10.2×8.6×9.5 mm boyutlarında kistik lezyon izlendi.
  Bilateral sentrum semiovale, korona radiata düzeyleri ve periventriküler derin ak madde tabii izlenmiştir. Hemisferik kortikal sulkus ve girus yapısı doğaldır.
  Bilateral bazal gangliyonlar, kapsula interna ve eksterna, her iki talamus, korpus kallozum doğaldır.
  Üç ve her iki lateral ventrikül normal genişliktedir.
  Bilateral serebellar hemisferler, mezensefalon, pons ve bulbusta patolojik sinyal değişikliği izlenmedi. Kranium kemik yapıları doğal görünümdedir.
  Sonuç:
  Pineal lokalizasyonda T1 hipo, T2 hiperintens karakterde düzgün konturlu 10.2×8.6×9.5 mm boyutlarında kistik lezyon izlendi.

  Cevapla
 11. Merhaba hocam 2018de l4 l5e vida ve yapay kemik yapıldı belimde boyun kokumden ayak parmaklarıma kadar çok ağrım var. Bu yüzden mr çekildi yorumlamanizi rica ederim benim için çok önemli lütfen yorumlarmisiniz çok teşekkür ederim şimdiden

  LOMBER MRG İNCELEMESİ Açıklığı sola bakan minimal skolyoz izlenmiştir. Lomber lordoz tabiidir. Lumbosakral vertebra korpus yükseklikleri normal sınırlardadır. Vertebra korpusların dizilimleri tabiidir. Korpus köşelerinde sivrileşmeler mevcuttur. İntervertebral disk eklem aralıkları normal sınırlardadır. Disklerin sinyal intensiteleri tabiidir. L4-5 intervertebral diske komşu vertebral end platal yüzlerde tip I end platal ödematö dejenerasyon izlenmiştir. L4-5 seviyesinde solda minimal spondilolistezis görülmüştür. L4-5 intervertebral diskte listezise eşlik eden posterior santral ağırlıklı diffüz bulging saptanmıştır. Bu düzeyde santral kesimde anterior subaraknoid mesafe silinmiştir. Nöral foramenler açıktır. Kök basısı saptanmamıştır. L4-5 seviyesinde posterior paraspinal yumuşak doku içerisinde bilateral lamina komşuluğunda T1 ve T2A sekansta hipointens lineer sinyal değişimleri görülmüştür. Operasyon anamnez varlığında post op endomateryal veya post op fibrozis alanları lehine yorumlanmıştır. Anamnez ile birlikte değerlendirimesi önerilir. Bu düzeyde spinal kanal formasyonu normaldir. Nöral foramenler açıktır, kök basısı saptanmamıştır. L5-S1 intervertebral diskte posterior santral ağırlıklı bulging mevcuttur. Bası bulgusu izlenmemiştir. Paravertebral musküler yapılar normal volüm ve sinyal özelliği yansıtmaktadır.

  Cevapla
 12. Hocam 38yasindayim sol kasığımda şiddetli sancı oluyor arada ilaçlı emar sonucun sol parauterin yağlı doku içerisinde 9*4mm boyutunda belirgin düşük sinyalli Lezyon izlendi (kalsifiye lenf modu?)

  Cevapla
  • Merhabalar Hanife Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Muayene bilgileriniz olmaksızın sadece rapor sonucunuza danayarak size bilgi vermem tahmin edeceğiniz mümkün değildir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 13. Sayın Meslektaşım Hastanız Sn. Ergül Cebe’nin Lomber MRG incelemesinde: Sagittal planda TSE T1, TSE T2; Aksiyel planda lomber intervertebral disklere yönelik olarak TSE T2 ağırlıklı sekanslar elde olunmuştur. Lomber lordoz tabiidir. Vertebra korpus end platolarda minimal Schmorl nodülleri mevcuttur. Posterior eleman bütünlükleri normaldir. Bilateral nöral foramenlerde destrüksiyon ya da ekspansiyona neden olan lezyon izlenmedi. Konus medüllaris L1 düzeyinde sonlanmakta olup kord intensitesi ve kalınlığı normal olarak değerlendirildi. L4-5 intervertebral diskte T2A incelemelerde dejenerasyon ile uyumlu sinyal kaybı mevcuttur. L4-5 intervertebral diskte dural keseye basan, her iki lateral resesi sinir köklerine indentasyon oluşturan, bilateral nöral forameni inferiordan daraltan, epin oluşumlarının ve anulus fibrozis yırtığının eşlik ettiği bulging formasyonu mevcuttur. Spinal kanal ön-arka çapı normaldir. Paravertebral alanlarda patolojik görünüm izlenmedi. SONUÇ: – Vertebra korpus end platolarda minimal Schmorl nodülleri – L4-5 intervertebral diskte T2A incelemelerde dejenerasyon – Yukarıda tanımlanan disk patolojileri Saygılarımızla; Dr. H.E.ÖZBEK Dr.Mehmet Arif AKÇAY Radyoloji Uzmanı Radyoloji Uzmanı Dip. NO.:10593 Dip.NO.:116346 Uzm.NO.:49358-83837 Sayın Meslektaşım Hastanız Sn. Ergül Cebe’nin Lomber MRG incelemesinde: Sagittal planda TSE T1, TSE T2; Aksiyel planda lomber intervertebral disklere yönelik olarak TSE T2 ağırlıklı sekanslar elde olunmuştur. Lomber lordoz tabiidir. Vertebra korpus end platolarda minimal Schmorl nodülleri mevcuttur. Posterior eleman bütünlükleri normaldir. Bilateral nöral foramenlerde destrüksiyon ya da ekspansiyona neden olan lezyon izlenmedi. Konus medüllaris L1 düzeyinde sonlanmakta olup kord intensitesi ve kalınlığı normal olarak değerlendirildi. L4-5 intervertebral diskte T2A incelemelerde dejenerasyon ile uyumlu sinyal kaybı mevcuttur. L4-5 intervertebral diskte dural keseye basan, her iki lateral resesi sinir köklerine indentasyon oluşturan, bilateral nöral forameni inferiordan daraltan, epin oluşumlarının ve anulus fibrozis yırtığının eşlik ettiği bulging formasyonu mevcuttur. Spinal kanal ön-arka çapı normaldir. Paravertebral alanlarda patolojik görünüm izlenmedi. SONUÇ: – Vertebra korpus end platolarda minimal Schmorl nodülleri – L4-5 intervertebral diskte T2A incelemelerde dejenerasyon

  Cevapla
 14. Hocam merhaba, annemin MR sonucunu yorumlamanizi rica ederim. Annem 65 yasinda. 15 yil önce meme ca nedeniyle cift taraflı mastektomi sonrası kemoterapi gördü. Yıllık kontrollerde kemik sintigrafisinde daha önce olmayan bir değişim görüldüğü için bu MR çekilmiştir. Kan sonuclari ve USG normal.

  KONTRASTLI LOMBER SPİNAL MR TETKİKİ

  Lomber lordoz korunmuştur.
  L1,L4-5 vertebralarda hemanjom izlendi.
  Kemik yapılarda T1 A ve T2A sekanslarda kemik iliğinde kitle kontürü vermeyen, silik hipointens sinyal değişiklikleri mevcuttur.
  L5 vertebra korpsunda T1 A ve T2 A sekanslarda hipontens milimetrik nodüler lezyon izlendi. Post kontrastlı incelemede belirgin kontrast tuulumu izlenmemiştir. Malignite net ekarte edilemedi. Gereklilik halinde sintigrafi veya Ped inceleme önerilir.
  Vertebra korpus yükseklikleri doğaldır. Disk yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir.
  L3-4 diskinde her iki nöral forameni daraltan, diffüz anüler bulging ve santral-sol parasantral protrüzyon, tekal keseye temas izlendi.
  L4-5 diskinde minimal diffüz anüler bulging izlendi.
  Aşikar disk herniasyonu bulgusu saptanmamıştır.
  İnceleme alanına giren spinal kord ve konus medullaris intensitesi homojendir.
  Spinal kord L1 düzeyinde sonlanmaktadır.
  Paraspinal yumuşak dokular doğaldır.

  Cevapla
  • Merhabalar Derya Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Kanserli doku olup olmadığından tam emin olunamamis ve ileri tetkik önerilmiş.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 15. Adı : ORAK MUZAFFER
  Teknik:LOMBER MRG ?NCELEMES?
  Kar??la?t?rma:
  Say?n Meslekta??m Hastan?za Yap?lan ?nceleme Tekni?i :
  Sagital planda SE T1 ve FSE T2 a??rl?kl?
  Aksiyal planda GRE a??rl?kl?
  Bulgular:
  Lomber lordoz hafif artm?t??r.
  Tüm düzeylerde vertebra korpus yükseklikleri ve dizilimleri normaldir.
  Disklerin sinyalinde dehidrasyona ba?l? olarak azalmalar izlenmi?tir.
  Eklem kö?elerinde aanteriora osteofitik sivrile?meler spur formasyonlar? mevcuttur.
  Faset eklemler hipertrofik görünümdedir.
  T12 vertebra korpusunda 7.5mm boyutunda L2 vertebra korpusunda 7mm boyutlar?nda T1 ve
  T2A a??rl?kl? sekanslarda hipointens lezoynlar izlenmi?tir ( Skleroz?)
  L2-L3, L3-L4, L4-L5 disklerinde diffüz anüler bulgi ng izlenmi? olup, anterior epidural
  mesafeler obliteredir.
  L5-S1 diskinde sol paramedian küçük santral protrüzyon dural keseye minimal bas?
  izlenmi?tir.
  Konus medullaris L1 vertebra düzeyinde sonlanmaktad?r. Filum terminale serbesttir.
  Paraspinal yumu?ak dokular normaldir.
  SONUÇ :
  Hastaya ait radyolojik bulgular raporda belirtilmi?tir.
  De?erlendirme:44
  ?mza: Dr. Hamdi Vefa ALOĞLU
  Dip no : ********** Uzm. Tescil No : 4****

  Cevapla
  • Merhabalar. Yazım hatalarını düzeltip detaylı bilgi verirseniz yardımcı olmak isterim.
   Mutlu günler.

   Cevapla
 16. Merhaba hocam 6 yaşında oğlumun boynunda kulak altında şişlik oluşmuştu götürdük doktora 16×4 reaktif lenf nodu mevcuttur yazıyordu sonra bizi doktorumuz hemotolijiye yönlendirdi oda bizden kan istedi v.s tahliller temiz çıktı 15 gün sonra için randevu verdi ilaca başladık eğer gecmeyip aynı boyutta olursa biyopsi dedi büyürse sıkıntı dedi biz ilaca başladık hocam 3 gün sonra emara soktuk korktuk çünkü emarda solda 19×14 mm boyutunda multiple lenf nodu görünümü izlenmektedir yazio sol posterior servikal zincirdeki lap içerisinde 12 mm boyutta kortesk göre daha hipointens yapı görünümü mevcuttur hocam bu emar sonucuna göre biyopsi isteyebilir mi doktor yani nolur aydınlatın hocam bizi iyimi kötü mü

  Cevapla
 17. Merhaba hocam benim mr sonucunda
  Sol inferior konka hafif hipertrofik görünümdedir .
  Sentrum semiovale düzeyinde milimetrik t2 ve T1 de hipointens modüler alan izlenmiş olup kalsfikasyona ait olabilir .
  Sağ mastoid hücrelerde t2A sekansta hiperintens sinyal değişiklikleri izlenmektedir .
  Ne anlama geldiği söyleyebilir misiniz hocam
  Mr sonucumu aldım randevu günüme 15 gün olduğu için merak ediyorum öğrenmek istiyorum çok fazla baş ağrım oluyor önemli bişey mi ??
  Teşekkürler

  Cevapla
 18. Hocam Merhaba,

  5 yasindaki oglumun MR raporu beni biraz ürküttü ancak nörologumuz oglumda mevcut olan isik, koku, görsel hassasiyetlerin bu rapordaki bulgularla ilintili olmadigini ima etti. Mevcut kistlerideki degisim ihtimaline karsin takipte kalmamizi tavsiye etti ancak bizlere cok fazla detay vermedi. Hocam zamaniniz olur da, asagidaki rapora yorumunuzu paylasabilirseniz cok mutlu olurum. Tesekkürler.
  —————————————————————–
  Multipl düzlemlerde T1A, T2A, FLAIR serileri elde olunmuş, uzun eko zamanına sahip MR spektroskopi
  incelemesi yapılmıştır.
  Bulbus, pons, mezensefalon normaldir. Serebellar hemisferler, vermis normaldir. Milimetrik boyutlu pineal kist
  mevcuttur.
  4. ventrikül geniştir. 3. ventrikül normaldir. Lateral ventriküller sağda daha bariz olmak üzere minimal geniştir. Sağ
  sentrum semiovalede FLAIR ve T2A serilerde hafif hiperintens olarak izlenen, düzensiz sınırlı 1 cm uzunluğunda
  bir beyaz cevher lezyonu mevcuttur. T1A serilerde bu sahada hafif hipointens sinyal değişiklikleri dikkati çekmiştir.
  Lezyon ventrikül komşuluğundan superiora subkortikal beyaz cevhere doğru ulaşmaktadır. Lezyon FLAIR seride
  hiperintens olmasından dolayı gliozis alanına ait olabilir. Lezyonun hamartomatöz bir lezyon olma ihtimali
  bulunmaktadır. Bu lezyonda diffüzyon kısıtlaması izlenmiştir.
  Bu lezyon posteriorunda sağ lateral ventrikül komşuluğundan laterale subkortikal beyaz cevhere doğru uzanım
  gösteren vasküler yapıya ait görünüm dikkati çekmiştir ve venöz anjioma ait olabilir. Sol sentrum semiovale
  normaldir. Bazal ganglionlar, kapsüla internalar normaldir. Hemisferik kortikal sulkuslar normaldir.
  Sol frontal bölgede anterior lateralde aksial düzlemde 30×13 mm genişliğinde olan bir araknoid kist mevcuttur.
  Palatin tonsiller hipertrofiktir. Retrofaringeal lenf bezleri ve juguler zincirlerde lenfadenopatiler olduğu izlenmiştir.
  MR spektroskopi incelemesinde birçok vokselde kolin piki kreatin pikinin üzerindedir. Ancak bu bulgu hastanın yaşı
  için normal olarak değerlendirilmiştir. Diğer majör serebral metabolitlere ait pikler de normaldir. Anormal pik
  izlenmemiştir.
  Diffüzyon kısıtlaması gösteren lezyon saptanmamıştır.
  SONUÇ : 1- Sağ sentrum semiovalede ventrikül komşuluğundan superiora subkortikal beyaz cevhere doğru
  uzanan beyaz cevher sinyal değişikliği alanı mevcuttur. Tanımlanan görünüm gliozise ait olabileceği gibi
  hamartomatöz bir lezyona da ait olabilir. Bu sahada diffüzyon kısıtlaması izlenmemiştir.
  2- Sağ sentrum semiovalede venöz anjioma ait olduğu düşünülen vasküler yapı.
  3- Sol frontal bölgede araknoid kist.
  4- Milimetrik boyutlu pineal kist.
  5- Normal multivoksel MR spektroskopi incelemesi.
  6- Palatin tonsil hipertrofiktir. Retrofaringeal lenf bezleri mevcuttur ve juguler zincirlerde

  lenfadenopatiler izlenmiştir.

  Cevapla
 19. Mrb sağ temporal lobdan baslayarak sağ lateral ventrikül posterior hornuna doğru subkortikal beyaz cevherde ve derin beyaz cevherde izlenen T2A hiperintens, t1a hipointens, flair hiperintens görünüm mevcut olup yaygın görünümün sulkuslarda silinmeye yol açtığı dikkat çekmiştir. Insular korteksede uzanan görünüm eksternal kapsulayida kapsamaktadır tariflenen lezyonun öncelikle vazojenik ödem ile uyumlu olduğu düşünülmüştür.

  Cevapla
 20. Bilateral Koksofemoral Ekleme Yönelik MR incelemesinde;

  Teknik: aksiyal ve koronal planda T1-tırm ağırlıklı sekanslar

  Bulgular:

  Koronal kesitlerde sağ sakroiliak ekleme bakan kemik yüzlerde T2A-STIR sekansta hiperintens sinyaller izlenmektedir. Klinik korelasyonu, bölgeye yönelik sakroiliak MR önerilir.

  Bilateral koksofemoral eklem mesafeleri ve eklem yüzeyleri tabii olarak izlendi. Her iki kaput femoris form ve sinyal intensitesi tabiidir. Asetabuler labrum bütünlüğü korunup artiküler kartilaj muntazamdır.

  İntraartiküler effüzyon artışı ve kortikomedüller patolojik sinyal değişimi izlenmedi.

  İnceleme alanına giren pelvik visceral organlara ait patolojik bulgu saptanmadı.

  Vulva sağ yarımında 1.5 cm boyutunda ön planda bartholin kisti lehine değerlendirilen sinyal değişikliği mevcuttur.

  SONUÇ :
  Yukarıdaki MR bulgularının klinik ve laboratuvar bulguları ile birlikte değerlendirilmesi önerilir.

  Cevapla
  • hocam yardımcı olursanız minnettar olurum. doktor randevum cok gec ve cok merak ediyorum sol kalca agrım var belime ve bacagıma da vuruyor

   Cevapla
 21. Merhaba doktor bey annemize bel ağrısı sonucunda mr çektirdik radyoloji raporunda ki ibareler şunlar çok tedirgin olmamız gereken bir durum var mı ? Eğer cevap verebilirseniz çok mutlu olurum .
  incelem alanına giren d12 vertebrada ayrıca L1 ve L2 vertebra korpuslarında daha belirgin olmak üzere multpl seviyelerde vertebral korpuslarında T1 ve T2 sekansta fokal hipointens sinyal değişimleri görülmüştür .Met ? ,sintigrofi veya uygunluğunda pet ct ile tetkiki önerilir

  Cevapla
 22. Doktor bey merhaba,
  Normalde bel ağrılarım fıtıktan dolayı hep olurdu ancak bu sene Hazirandan beri kullandığım iğne ve ilaçlara rağmen geçmeyen bir bel ağrısı ile Nöroşirürji’ye gittim. Mr raporum aşağıda ki gibidir. Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Kolaylıklar dilerim.

  Klinik bilgi: BEL AĞRISI

  ÇEKİM TEKNİĞİ:
  Sekanslar: Sagittal planda; T1, T2, transvers planda; T2 olarak alınmıştır.

  KARŞILAŞTIRMA BİLGİSİ:
  BULGULAR:
  Lumbal aks doğaldır.

  Vertebra köşelerinde minimal spondilotik değişiklikler izlenmektedir.

  İntervertebral disklerde dejeneratif T2 sinyal kaybı mevcuttur.

  L3-L4 ve L4-L5 disklerinde dejeneratif T2 sinyal kaybı mevcuttur.

  L3-L4 diskinde dural keseyi indente eden, anüler yırtığı eşlik ettiği geniş tabanlı diskal taşma mevcuttur.

  L4-L5 diskinde dural keseyi indente eden anüler yırtığın eşlik ettiği geniş tabanlı diskal taşma izlenmektedir.

  L5-S1 diskinde nonkompresif santral diskal taşma mevcuttur.

  Vertebra korpuslarında milimetrik boyutlu benign fokal yağ interpozisyonları izlenmektedir.

  Konus medüllaris T12 vertebra seviyesinde sonlanmaktadır.

  Kauda equina ve filum terminale lifleri doğaldır.

  Cevapla
 23. Merhaba Hocam ms hastasıyım normalde omurilik de lezyon yoktu herhangi bi atak geçirmedim ama ona rağmen mr raporunda
  T5 düzeyinde spinal kordda STIR’da silik sınırlı hiperintens, IVKM sonrası kontrast tutumayan görünüm izlenmektedir (Demyelinizan plak?).
  Bu ifadeler yer alıyor. Bir lezyon belirtisi mi ?

  Cevapla
  • Merhabalar İrem Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Evet bu bahsettiğiniz hiperintens görünüm bir lezyon belirtisi olabilir ancak hiçbir problem teşkil etmeyeceği gibi ciddi sıkıntılara da sebebiyet verebilir. Bunun doğru bir şekilde değerlendirilebilmesi için muayenenizi gerçekleştiren hekiminizden yorum almalısınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • BEYİN MR TETKİKİ
    Teknik: T1 A SE sagital aksiyel, aksiyel T2 A SE, koronal FLAIR,

    Kesit alanına giren seviyelerde nazofarenks düzeyinde lobüle konturlu ~1*0,5 cm ebadında T2 de hiperintens nodüler odak ( thornwaldt kisti ?) izlenmiştir

    Nazofarinkste, bilateral paranasal sinüslerde belirgin patoloji saptanmamıştır.

    Her iki orbital yapılarda değerlendirilebildiği kadarıyla patolojik görünüm izlenmemiştir.

    Bilateral temporal kemik ve mastoid hücrelerde patolojik değişiklik mevcut değildir.

    Cevapla
    • Merhabalar Şerif Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
     Boğaz seviyesinde tam olarak nedeni belirlenememiş bir normal olmayan doku tespit edilmiş. Bu dokunun ne manaya geldiği, tehlikeli olup olmadığı gibi bilgiler için mutlaka muayene olduğunuz doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

     Cevapla
   • Bilateral Koksofemoral Ekleme Yönelik MR incelemesinde;

    Teknik: aksiyal ve koronal planda T1-tırm ağırlıklı sekanslar

    Bulgular:

    Koronal kesitlerde sağ sakroiliak ekleme bakan kemik yüzlerde T2A-STIR sekansta hiperintens sinyaller izlenmektedir. Klinik korelasyonu, bölgeye yönelik sakroiliak MR önerilir.

    Bilateral koksofemoral eklem mesafeleri ve eklem yüzeyleri tabii olarak izlendi. Her iki kaput femoris form ve sinyal intensitesi tabiidir. Asetabuler labrum bütünlüğü korunup artiküler kartilaj muntazamdır.

    İntraartiküler effüzyon artışı ve kortikomedüller patolojik sinyal değişimi izlenmedi.

    İnceleme alanına giren pelvik visceral organlara ait patolojik bulgu saptanmadı.

    Vulva sağ yarımında 1.5 cm boyutunda ön planda bartholin kisti lehine değerlendirilen sinyal değişikliği mevcuttur.

    hocam nolursunuz yardım edeebilirmisiniz rica etsem. sol kasık tarafıma ve bacagıma vuran bır agrı var. yurumekte zorlanıyorum.

    Cevapla
 24. Merhaba hocam,

  Sizce prostat MR’i cektirmeli miyim?

  Prostat mid gland düzeyinde T2 ağırlıklı incelemelerde periferik zon paramedian ve posterolateral segmentlerinde T2 minimal hipointens sinyal değişimleri seçilmektedir. Prostatit sekeli? klinik gereklilik halinde biyokimyasal verileride dikkate alınarak multiparametrik prostat MR inceleme önerilir.

  Cevapla
  • Merhabalar Emre bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu rapor sonucunuz prostat muayenesi sonrasında gerekli görülmesi halinde çekilmelidir ancak muayene bilgilerine vakıf olmaksızın size söyleyeceğim şeyler gerçeği yansıtmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 25. Karaciğer parankiminde milimetrik çapta birkaç adet, T1A’da hipointens, T2A’da hiperintens, postkontrast serilerde kontrast tutulumu göstermeyen basit hepatik kist ile uyumlu görünüm izlenmiştir. Sol böbrek alt polde milimetrik çapta kortikal kist izlenmiştir. (NOT: Hasta hepatit şüphesiyle MR çektirmiştir.)

  Cevapla
 26. Merhabalar hocam rica etsem benimde MR sonucumu yorumlayabilir misiniz hastaneye gidemiyoruz malesef randevular iptal ediliyor yardımcı olursanız sevinirim şimdiden teşekkürler.

  SAĞ DİZ MR İNCELEMESİNDE;

  Kaput fibula lokalizasyonlu 30×18 mm boyutunda heterojen hiperintens alan mevcuttur. Bu alan anteriorda fraktür hattı okült fraktür ile uyumlu hipointens hat mevcuttur ( Kaput fibulada nondeplase fraktür ) .
  Patello-femoral ve femoro-tibial eklem mesafeleri normal genişliktedir. Eklem yüzlerini döşeyen artiküler kartilaj kalınlık ve sinyalleri normal olarak izlenmektedir. Kortikal kemik düzgündür, trabeküler kemik morfoloji ve sinyal özellikleri doğaldır.
  Retropatellar alanda, diz eklem aralığında sıvı artışı vardır.
  Prepateller yumuşak dokular olağandır.
  Medial menisküs ve lateral menisküs normal form ve sinyal özelliği göstermektedir, yırtık saptanmamıştır.
  Ön ve arka çapraz bağların morfoloji ve sinyal özellikleri normaldir. Yırtık ile uyumlu sinyal değişikliği saptanmadı.
  Medial ve lateral kollateral bağlar normaldir.
  Periartiküler yumuşak dokular normal olarak değerlendirilmiştir.

  *Kaput fibula lokalizasyonlu 30×18 mm boyutunda heterojen hiperintens alan . Bu alan anteriorda fraktür hatta Okült fraktür ile uyumlu hipointens hat ( Kaput fibulada nondeplase fraktür ) .

  *Retropatellar alanda, diz eklem aralarında sıvı artışı.

  Cevapla
 27. Mr sonucum yorumlarsanız hocam.
  İNCELEME Y�NTEM?:KONTRASTLI MR ?NCELENEN B�LGE : KRAN?UM TEKN?K: ?v yoldan 10 cc kontrast madde ile yap?lan incelemede; Sol parietal b�lgede kraniotomi defekti izlenmi?tir. Nazal septumda sola deviasyon alt nazal konkalar hipertrofiktir. Posterior fossada; d�rd�nc� ventrik�l normal form ve lokalizasyondad?r. Beyin sap? ve serebellar hemisfer sinyal intensiteleri tabiidir.Serebellar folialar tabiidir. Aquadukt ve pontin sisternalar a�?kt?r. Bilateral internal akustik kanal yap?lar? normal g�r�n�mdedir. Temporal mastoid havalanmalar? tabiidir. Supratentorial alanda; orta hat do?al konumdad?r. Suprasellar ve perimezensefalik sisternalar a�?kt?r. Kavern�z sin�sler simetriktir. Ventrik�ler sistem ve d?? subaraknoid mesafeler ya? ile uyumlu olarak izlenmektedir. Korpus kallosum kal?nl?k ve intensitesi tabiidir. Sol posterior parietal b�lgede T1A incelemede izo-hafif hipointens ,T2A incelemede hafif hiperintens ,flair ve diff�zyon incelemede hiperintens subkortikal med�ller lezyon mevcuttur.?vkm sonras? incelemede lezyon b�lgesinde curvilineer kontrast tutulumu izlenmi?tir.(operasyon �yk�s� mevcuttur,ensefalomalzik gliotik de?i?iklik? ). Sa? serebral hemisfer beyaz ve gri cevher sinyal intensiteleri do?ald?r. Bazal ganglionlar normal g�r�n�mdedir. Sylvian fiss�rler ve konveksite sulkuslar? a�?kt?r. Sellar ve parasellar yap?lar tabiidir.

  Cevapla
 28. İyi akşamlar, ameliyat sonrası Işın ve kemoterapi sonrası her üç ayda takipte olan kardeşimin son emar sonucunda şu şekilde değişiklik gözlenmiş
  Sol frontoparietalde geçirilmiş operasyona sekonder kraniotomi defekti ve komşuluğunda kemik grefte ait olabilecek hipointens yapılar dikkati çekmektedir.
  Sol frontalde postoperatif fokal parankimal defekt ile birlikte komşuluğunda İV kontrast madde enjeksiyonu sonrası patolojik kontrast tutulumu göstermeyen gliotik sinyal değişiklikleri izlenmiş olup 12/2019 tarihli inceleme ile benzerdir.
  Sol frontalde operasyon loju komşuluğunda dura tabanlı en geniş yerinde 9*17 mm (TR*KK) T2A hipointens İV kontrast madde enjeksiyonu sonrası heterojen kontrast tutulumu gösteren lezyon izlenmiş olup 12/2019 tarihli inceleme ile benzerdir.
  Sol frontalde derin kortikal beyaz cevher 3 mm boyutta sinyalsin odak dikkati çekmektedir. Solda daha belirgin olmak üzere her iki lateral ventrikül ve 3. Ventrikül hafif geniş görünümdedir.
  Sağ serebellar hemisferde sulkusta derinleşme ve bu lokalizasyonda fokal gliotik sinyal değişiklikleri izlenmektedir.
  Bunun anlamı nedir? Ameliyat ya da kemoterapi tekrar gerekir mi öğrenmek istiyorum. Zahmet olmazsa yardımcı olabilir misiniz ?

  Cevapla
  • Merhabalar Esra Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Kafanın ön ve yan bölgesinde bazı olmaması gereken dokuların varlığı gözlenmiş. Sadece bu rapora bakarak, muayene bilgileri, tetkik ve tahlil sonuçlarını bilmeden sorunuza maalesef cevap veremeyeceğim. Bu bilgiyi sadece doktorunuzdan edinebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 29. Merhabalar 38 yaşında bayanım.28 temmuzda sol kolumun üstüne şiddetli bir şekilde düştüm.çekilen mr sonucunun raporu: humerus başında yaygın ödematöz sinyal intensite artışı izlenmiş olup eşlik eden zayıf lineer hipointens hat izlendi(humerus başı fraktürü ? ).Supraspinatus tendon yapışma yerinde tendinozise bağlı sinyal intensite artışı izlenmiş olup ayrıca subskapuler tendona yakın yapışma yerinde parsiyel yırtık lehine değerlendirilen sıvı instensitesinde alan izlendi. Yazmaktadır.Ne anlama gelmektedir.Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun.
   Raporunuzda omuz bölgesi yakınında kısmı yırtıklar tespit edilmiş. Bu yırtıkların nasıl geçeceği ve ciddi olup olmadığının anlaşılabilmesi için muayene bulguları eşliğinde değerlendirilmesi gerekir. Bu nedenle mutlaka tetkiki isteyen hekiminize başvurunuz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 30. Merhaba Hocam
  Rapor Detay Bilgisi
  UYLUK MR İNCELEMESİ İNCELEME SEKANSLARI :IVKM öncesi ve sonrası çok sekanslı çok düzlemli inceleme yapılmıştır. Sol femur distal diafiz medial kesiminde kortekste mediali hafif lobülasyon izlenmiş olup kortikomedullar alanda T2A serilerde hafif hiperintens, T1A serilerde hafif hipointens , IVKM enjeksiyonu sonrası belirgin kontrast madde tutulumu göstermeyen yaklaşık 38 mm uzunluğunda kemik lezyona ait görünüm mevcuttur. Bu düzeyde periost reaksiyonu izlenmemiştir. Eşlik eden yumuşak doku lezyonu izlenmemiştir. Lezyon benign karakterde olduğu düşünülmektedir. Ayırıcı tanıda non ossifying fibrom göz önünde tutulmalıdır. Kesin değerlendirme için takibi önerilir. Musküler yapılara ait patolojik görünüm izlenmedi. Vasküler yapılar normaldir. İnceleme alanına giren diğer yumuşak dokularda patolojik görünüm izlenmedi.

  Cevapla
  • Merhabalar Efkan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   İyi huylu olduğu düşünülen bazı lezyonlar saptanmış. Lezyonların takip edilerek kötü huylu bir hadise olması halinde tespit edilmesi istenmiş. Bu lezyonların neden olduğu ve nasıl geçeceği gibi bilgiler doktorunuzun muayenesi sonrasında belirlenebilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 31. Hocam ben 55 yasinda bayan, kulak cinlamasi sikayetim uzere norologa gittim.
  Beyin mr cekildi ve postkontrast seriletde sagda oksipital bolgede venoz anjiom ile uyumlu lineer kontrast tutulumu,verteks duzeyinde posteriorda orta hattin saginda t2a da tubuler hipointens sinyal degisikligi izlenmekte yaziyor ve buna istinaden beyin anjiosu cekildi.
  Anjiodaki sonucumda da yine ayni hipointens ifadesi yer aliyor ve deilate dural venler? isareti var, ve icelemeye ek olarak alinan mr venogragide venoz yapilarda tromboz izlenmemistir yaziyor.
  Ayrica hocam suzin e-mailinize her iki mr cekimi raporlarimi da gonderdim.
  Bana norologum tumor fln herhangi kotu birsey yok dedi ama, siz de yorumlarsaniz cok mutlu olurum.
  Bukadar yazi neye isarettir hocam, benim beynimde kotu birsey var mi ve de bu bulgular kulak cinlamasi yapar mi.
  Saygilarimla.

  Cevapla
 32. Iyi gunler hocam Mr sonucu bulgular kisminda
  1.nazofarenks pastorior duvar kalınlığı artmıştır
  2.bilateral palatin tonsiller hipertrofiktir
  3.verteks düzeyinde frontalde hipointens t1a sinyal değişikliği mevcuttur.
  4.ivkm sonucu patolojik konsantranslAma gözükmüyor

  Cevapla
 33. Rapor
  Tarih 20.03.2019
  Hata Bildir
  Sonuç Sayin Meslektasim, Hastanizin Lomber spinal MRG tetkikinde: Lomber lordoz hafif düzlesmistir. L4
  Sonuç Birimi
  Referans Değeri
  Rapor
  Tarih 20.03.2019
  Hata Bildir
  Sonuç
  Sonuç Birimi
  Referans Değeri
  Rapor
  Tarih 20.03.2019
  Hata Bildir
  Glukoz
  Sonuç 108
  Sonuç Birimi mg/dL
  Referans Değeri 70 – 105
  Rapor
  Tarih 19.02.2019
  Hata Bildir
  Kapat
  Tetkik Sonucu Açıklaması
  Tablo
  Grafik
  Tarih Sonuç Sonuç Birimi Referans Değeri
  20.03.2019 Sayin Meslektasim, Hastanizin Lomber spinal MRG tetkikinde: Lomber lordoz hafif düzlesmistir. L4-5 ve L5-S1 intervertebral disklerinde dejenerasyona sekonder T2 sinyal kaybi mevcuttur. Diger düzeylerde intervertebral disk yükseklikleri ve sinyal intensiteleri tabiidir. L4-5 intervertebral diskinde diffüz anüler bulging zemininde sag foraminal protrüzyon izlenmektedir. Dural kese çikiminda sag L5 nöral köke hafif basi mevcuttur. Sag nöral foramen inferiordan daralmis olup sag L4 nöral köke temas izlenmektedir. L5-S1 intervertebral diskinde diffüz anüler bulging zemininde iç anüler yirtik eslikli santral-sol parasantral protrüzyon mevcuttur. Dural kese ve dural kese çikiminda sol S1 nöral köke basi izlenmektedir. Bilateral nöral foramenler inferiordan hafif daralmis olup nöral kökler serbesttir. Diger seviyelerde intervertebral disk posterior konturlari tabii olup, herniasyon bulgusu izlenmedi. Epidural yag planlari açik olup, dural kese ve nöral kökler serbesttir. Faset eklemler normal görünümdedir. Spinal kanal AP ve transvers çaplari normal genisliktedir. Vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal yogunlugu tabiidir. L2 vertebra korpusunda 12 mm çapli, L3 vertebra korpusunda ise 9 mm çapli T1 ve T2A sekanslarda hiperintens nodüler lezyonlar mevcut olup ilk planda hemanjiom ile uyumludur. Konus medüllaris L1 düzeyinde sonlanmaktadir.Filum terminale serbesttir. Paravertebral alanlarda patoloji saptanmadi.

  Cevapla
 34. İyi günler hocam kalça MR sonucumda hematolojiye yönlendirildim ve sebebini çok merak ediyorum randevum 15 gün sonraya verildiği için size danışmak istedim bilgi verirseniz çok sevinirim. MR sağ kalça; Sağ tarafta kalça eklem ilişkisi normal olup eklem aralığı normal genişliktedir. Femur büyük trokantör komşuluğunda iliotibial band düzeyinde minimal ödem izlenmektedir.(trokanterik bursit?) Kemik yapılarda T1 ve T2 ağırlıklı görüntülerde yaygın hipointens kemik iliği sinyal değişiklikleri izlenmektedir. Hematolojik hastalıklar yönünden ileri tetkiki önerilir. Kemik yapılarda kortikal marjinal sivrileşmeler mevcuttur. Pelvik organlarda patoloji ve serbest sıvı saptanmamıştır. MR Sakroiliak Her iki sakroiliak eklem ilişkisi korunmuş olup eklem mesafesi normal genişliktedir. Eklem mesafesinde effüzyon saptanmamıştır. Sakroiliak eklemi oluşturan kemik yüzlerde iliak yüzlerde belirginleşen subkondral skleroz artışı kaydedilmiştir. Belirgin ödem alanı izlenmedi. İnceleme düzlemine giren tüm kemik yapılarda T1 ağırlıklı görüntülerde yaygın hipointens sinyal değişikliği izlenmektedir. Hematolojik yönden değerlendirilmesi önerilir.

  Cevapla
 35. DİNAMİK HİPOFİZ MR İNCELEMESİNDE;

  Hipofiz gland orta kesimde posteirorda orta hattın hafif soluna doğru uzanmış yaklaşık 8 mm çapında T2 serilerde sinyalsiz olarak izlenen, T1 a izo hafif hiperintens görünümlü post kontrast serilerde kontrastlanmayan hemorajik vasıflı mikroadenom lehine değerlendirilen nodüler saha izlenmiştir. Bu ne demek oluyor bilgi alabilir miyim, bir önceki hipofiz mr inda hipofiz de 7×5 mm adenim tespit edilmiştir yazıyordu bu ikincisi merak ediyorum

  Cevapla
 36. Meraba hocam alt batin mr sonucum mesane duvar kalinligve internal yapisi normal olarak degerlendirilmstr.Pervezikal yag dokusu homojen gorunumdedir.uterus saga devriye retrovert konumda normal boyutlardadir.Endometrial kavite formu dogaldir.Endometrial cift duvar kalinligi 8 mm olarak olculmustur.uterun junctional zon genisligi dogaldir ancak uterun korpus ön duvar sol paremedian alanda uterun junctional zon ile devamlilik gosteren yaklasik 17 mmlik segment boyunca kraniokaudal uzanimi bulunan en genis yerinde transvers caplari 7×7 mm olarak olculen fokal adenomyozis lehine belirsiz sınırlı t2 hipointens alan izlenmistir.servikste zonal anatomi sinyal ozellikleri dogaldir.Serviks ön duvarda milimetrik naboht kist izlenmistir.Overlerde fonksiyonel folikuler kistler mevcuttur.Pelvik serbest sivi yada lenfadenopati saptanmadi.Rektum duvar kalinligi ve perirektal yag dokusu tabiidir.İskiorektal fassolar aciktir.L5- S1 diskinde santral-sol paramedian genis tabanli protrüzyon, dural kese ve sol S1 nöral kökune minimal basi izlenmistir.Inceleme alaninda dahil diger kas kemik yapilarinda patolajik sinyal intansitesi degisikligi yoktur.

  Cevapla
 37. Hastanızın yapılan sakroiliak eklem mr incelemesinde:koronal oblik planda se t1,ts-t2,aksiyel oblik planda TSE T2 ağırlıklı kesitler bulgular:biteral sakroiliak eklem aralıkları ve eklem yüzeyleri tabii görünümdedir.douglasta serbest sıvı intensiteleri mevcuttur.

  Cevapla
 38. MULTİPARAMETRİK PROSTAT MR İNCELEMESİ: Klinik bilgi: PSA yüksekliği. Teknik: SE tekniği ile 5 mm kalınlığında transvers düzlemde T1 ağırlıklı, SE tekniği ile 5 mm kalınlığında sagital düzlemde T1 ağırlıklı, FLAIR tekniği ile 6 mm kalınlığında koronal düzlemde T2 ağırlıklı, FLAİR tekniği ile 5 mm kalınlığında transvers düzlemde T2 ağırlıklı, TSE tekniği ile 5 mm kalınlığında transvers düzlemde T2 ağırlıklı kesitlerle yapılmıştır. SE-EPİ tekniği ile 5 mm kalınlığında aksial planda difüzyon ve ADC ağırlıklı kesitlerle yapılmıştır İV paramanyetik kontrast madde sonrasında; FFE tekniği ile 7 mm kesit kalınlığında perfüzyon görüntüler alınmıştır. İnceleme sırasında 20 cc Dotarem kontrast madde kullanılmıştır. Mesanenin konfigürasyonu normaldir. Duvarında minimal kalınlaşma ve trabekülasyonda artış izlenmiştir. Prostat glandı: Prostat glandı boyutları 52x52x38 mm olup 51 cc hacime sahiptir. Mesane tabanına indentasyonu izlenmiştir. Prostat glandı periferal zonu: Prostat glandı periferal zonunda bilateral apikal kesimde solda lateralde, sağda posterolateralde lineer T2 ağırlıklı serilerde orta dereceli hipointensite ile karakterize görünümler mevcut olup diffüzyonda kısıtlanma izlenmemiştir. Erken arteriyel asimetrik kontrast tutulumu saptanmamıştır. Bu bulgular enflamatuar değişiklikler lehine değerlendirilmiştir (PI-RADS kategori 2). Prostat glandı transizyonel zonu: Prostat glandı transizyonel zonunda multiple sayıda çeşitli boyutlarda 2 cm çaplı T2 ağırlıklı serilerde hiper-izointens olarak izlenen diffüzyon sekansında kısıtlanmanın eşlik etmediği nodüler görünümler mevcut olup erken arteriyel asimetrik kontrast tutulumu izlenmemiştir. Bu bulgular glandüler hiperplazi lehine değerlendirilmiştir (PI-RADS kategori 2). Bilateral seminal veziküllerin konfigürasyon, konturu normaldir. İntrapelvik serbest sıvı, patolojik boyutta serbest sıvı saptanmamıştır. Bilateral inguinal kanalda sağda daha belirgin olmak üzere yağ dokusu izlenmiştir. İnceleme bu alana yönelik yapılmamıştır. İnguinal herni açısından hastanın değerlendirilmesi önerilir. SONUÇ: · Prostat glandı boyutunda artış. · Prostat glandı periferal zonunda ve transizyonel zonunda PI-RADS kategori 2 ile uyumlu değişiklikler. Sonuc Bilgisi Bulgu Kısmında yer almaktadır.Yorumlarsaniz sevinirim babamin emar sonucu

  Cevapla
 39. Bulgular : Sellar ve parasellar patoloji saptanmamıştır. Hipofiz yüksekliği normal, stalk orta hattadır. Bilateral temporal kemik ve mastoid hücrelerde belirgin patoloji izlenmemiştir. Beyin sapı ve serebellar hemisferler normaldir. 4. ventrikül orta hatta, normal şekil ve boyuttadır. Serebellopontin köşe patolojisi izlenmemiştir. 3. ve lateral ventriküller normal genişliktedir. 3. ventrikül orta hatta, lateral ventriküller simetriktir. Pinial bez lokalizasyonunda quadrigeminal sistern seviyesinde orta hatta ve kısmen orta hattın sağına yerleşmiş lobule konturlu, iyi sınırlı 3×2 cm boyutlarında, T1A hipointens, T2A hiperintens pinial kist açısından anlamlı lezyon izlenmiştir. Gereklilik halinde kontrastlı inceleme önerilir. Bilateral bazal ganglionlarda, talamus, kapsüla internalarda patoloji saptanmamıştır. Bilateral derin beyaz cevher normal intensitede izlenmiştir. Korpus kallozum normaldir. Bilateral silvian fissürler ve hemisferik kortikal sulkuslar normal genişliktedir. Bilateral paranazal sinüslerde belirgin patoloji saptanmamıştır. SONUÇ : Pinial bez lokalizasyonunda quadrigeminal sistern seviyesinde orta hatta ve kısmen orta hattın sağına yerleşmiş lobule konturlu, iyi sınırlı 3×2 cm boyutlarında, T1A hipointens, T2A hiperintens pinial kist açısından anlamlı lezyon izlenmiştir. Gereklilik halinde kontrastlı inceleme önerilir.

  Cevapla
 40. Sağ el mr sonucu
  1.metakarpal kemikte t1A serilerde normal kemik iliğine göre hipointens,t2A serilerde hiperintens görünüm ile karakterize 9*21mm boyutlarında lezyon mevcuttur.Radiokarpal eklem içi sıvısı artmıştır.Bunun dışında patolojik görünüm yoktur.Bu sonucu yorumlarsanız sevinirim.Iyi günler dilerim.

  Cevapla
 41. SAKRUM-KOKSİKS MRG Tetkik prot : STIR aksiyel/sagital, T1 A sagital; BULGULAR 1.koksigeal vertebrada inferior kesimde yakla�?ık 4 mm çaplı T1 hipo ? T2 hiperintens lezyon mevcuttur (kemik kisti ?). L4, L5 ve sakrum sinyal intensitesi tabii olarak izlenmi�?tir. Fraktür ile uyumlu görünüm saptanmamı�?tır. Kesitler dahilindeki yumu�?ak dokuda patolojik sinyal de�?i�?ikli�?i yoktur. Kistik yada solid kitle lezyonu yoktur.

  Cevapla
 42. Merhabalar kasık bölgemde oluşan şişlik için önce usg sonra MR çekildi LÜTFEN YORUMLAYIN
  MR sonucuma göre
  KONTRASTLI ALT BATIN MR İNCELEMESİ;

  Sağ tarafta femoral arterin hemen komşuluğunda yaklaşık olarak boyutu 3cm ölçülen T2A görüntülerde hiperintens olarak izlenen T1A görüntülerde hipointens olarak izlenen post kontrast görüntülerde belirgin bir kontrastlanma paterni göstermeyen lezyon dikkati çekmiştir.Tariflenen lezyon bu düzeyde femoral arterin hemen posterior komşuluğunda lokalize ve damarın trasesi boyunca uzanım göstermektedir. Bu alana yönelik yüzeyel sonografik bakı ve doppler US ile değerlendirme önerilir.

  Mesane orta hatta duvar kalınlığı, kapasitesi doğaldır.

  Uterus boyutu, konturları, myometrium, junctional zon, endometrium sinyal intensiteleri ve kalınlıkları olağandır.

  Her iki over boyutu olağan olup, kitlesel lezyon saptanmadı.

  Pelvik içi sıvı koleksiyonu ve patolojik boyutta

  Cevapla
 43. SOL DİZ MR Teknik: Aksiyel-koronal PD, sagital T1 AG, sagital T2* AG Bulgular: Tibia lateral platoda, proksimal tibiofibular eklem mesafesi komşuluğuna dek uzanım gösteren, kortikal-subkortikal kontüzyon ile uyumlu, yaklaşık 3.5 cm çaplı alanı ilgilendiren, T1AG’de hipointens, T2AG’de hiperintens sinyal intensite değişikliği izlenmiştir. Bu seviyede T1AG’de, okült fraktür ile uyumlu yaklaşık 17 mm uzunlukta lineer hipointens sinyal mevcuttur. Medial menisküs gövde kesimi ve ön-arka boynuzu normaldir. Lateral menisküs gövde kesimi ve ön-arka boynuzu normaldir. ACL ve PCL normal anatomik ve sinyal özelliğindedir. LCL ve MCL normaldir. Patello-femoral eklem ilişkisi ve patellar kartilaj normaldir. Diz eklem içi sıvısı fizyolojik sınırlardadır. Popliteal fossa normaldir.
  SOL DİZ MR

  Teknik: Aksiyel-koronal PD, sagital T1 AG, sagital T2* AG

  Bulgular:

  Tibia lateral platoda, proksimal tibiofibular eklem mesafesi komşuluğuna dek uzanım gösteren, kortikal-subkortikal kontüzyon ile uyumlu, yaklaşık 3.5 cm çaplı alanı ilgilendiren, T1AG’de hipointens, T2AG’de hiperintens sinyal intensite değişikliği izlenmiştir. Bu seviyede T1AG’de, okült fraktür ile uyumlu yaklaşık 17 mm uzunlukta lineer hipointens sinyal mevcuttur.

  Medial menisküs gövde kesimi ve ön-arka boynuzu normaldir.

  Lateral menisküs gövde kesimi ve ön-arka boynuzu normaldir.

  ACL ve PCL normal anatomik ve sinyal özelliğindedir.

  LCL ve MCL normaldir.

  Patello-femoral eklem ilişkisi ve patellar kartilaj normaldir.

  Diz eklem içi sıvısı fizyolojik sınırlardadır.

  Popliteal fossa normaldir.

  Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 44. Merhabalar hocam yaklaşık 1.5 yıldır belve kalça bölgesinde ağrı çekiyorum geçen yıl mr çektirdim ve raporda (4-5 düzeyinde disk dejenerasyonu ve santral disk protrüzyonu ve annüler fissür izlenmiştir) bunun sonucunda fizik tedaviye başladım ancak bir fayda göremeyince tekrar doktoruma danıştım ve beni algolojiye yönlerdirdi. 1 seans tedavi gördükten sonra pandemi nedeniyle yarım kaldı ve ağrılarım devam etmeye başladı. Bu yılın başında tekrar mr çektirdim o rapora göre (L4-5 intervertebral diskinde dejenerasyona sekonder T2 sinyal kaybı, anterior epidural mesafeyi parsiyel oblitere eden diffüz taşma ve santral anüler fissür izlenmektedir) yine fizik tedavi ve bir fizik tedavi uzmanına görünmem tavsiye edildi ve bunun sonucunda tekrar mr çektirdim ve o rapora göre de böyle bir sonuç çıktı. (İzlem dahilinde sol over lojunda 55×43 mm boyutunda internal septası olan T1AG’de hipointens, T2AG’de hiperintens oluşum izlendi(kist?).) Sizden ricam bu mr sonuçlarımı yorumlamanız. Şimdiden çok teşekkür ederim.
  raporda belirtilmiştir)

  Cevapla
 45. Hocam merhaba kolaylıklar diliyorum. Babama ait MR sonucunu paylaşıyorum. Yorumlarsanız beni ve babamı sevindirirsiniz. Şimdiden teşekkür ederim, sağlıklı günler… HİPOFİZ MR 0,23 tesla Philips panorama ile açık MR tetkiki gerçekleştirilmiştir.Baş ağrısı olduğu belirtilen hastada hipofiz MRG tetkiki gerçekleştirilmiş olup, tetkik kontrastsızdır. Açık MR tetkiki dahilinde değerlendirme glandüler görüntü sebebi ile net değildir. Hipofiz glandı anterior düzeyde elde olunan görüntülerde çevresi hiperintens santrali T2 ağırlıklı kesitlerde hipointens 14×14 mm’lik bir nodüler sinyal değişikliği mevcuttur.Sagittal granüler görüntülerde izlenebildiği kadarıyla, bu lezyon hipofiz glandı anterior komşuluğundadır. Net olarak ayrımı yapılamamıştır.Ön planda bu lokalizasyonda sinüs içerisinde mukus retansiyon kisti düşünülebilir. Ancak bu ayrım net olarak dinamik olmayan açık MR tetkikinde yapılamamaktadır. 1,5 tesla dinamik MRG ile değerlendirme önerilir. Sağ maksiller sinüs medial duvarda 16×16 mm boyutlu mukus retansiyon kisti mevcuttur.

  Cevapla
 46. Merhaba hocam benim mr raporumda bilitarel serebeller tonsiller sağda ve solda 5mm inferiora migrasyon göstermektedir ektatik serebeller tonsil korpus kollozum splinium duzeyi posterior kesim yerleşimli yaklaşık 8×4mm boyutlu kk×ap t2a hiper t1a hafif hipo flair incelemelerde hafif baskılanmış lezyon dikkat çekti hastaya kontrastlı beyin mr ile değerlendirme önerilir bu alanda belirgin diffüzyon kolaylasmasini düşündürür görünüm dikkat çekti bunun dışında frontal sinüs sağ yarıda inflamatuar yumuşak dokuy artım alanları dikkati çekti servikal aks duzlesmistir c4 5 intervertebral diskinde diffüz tasma mevcuttur anterior araknoid mesafe daralmıştır nöral foremenler hafif dar olarak izlendi yazıyor hocam acıklarmısınız

  Cevapla
 47. Hocam merhabalar kasık bölgemdeki ağrı için ortopediye gitmiştim röntgende bir şey çıkmadı MR çekildi ve raporda “Sayın meslektaşım;**Hasta hakkında klinik bilgi mevcut değildir.**Tetkike dahil sakroiliak eklemler ve kalça eklemleri olağandır.**Pelvik peritonda orta hattın sağında hafif serbest sıvı izlendi. Kliniği şikayetleri bilinmeyen hastada hastanın yakınması, fizik muayene ve Lab.bulguları ile korelasyon gerekir.**Sol femurda proksimal kesimde lateralde diyafiz metafiz bileşkesinde geçiş zonu dar T1 T2 W serilerde hipointens daha çok varyasyonel kemik iliği değişikliği formunda lokal subkortikal bir saha izlendi. Benign görünüm özellikleri taşımaktadır.” yazıyor daha sonra BT çekildi her şey normal çıktı sizce endişe etmemi gerektiren bir durum var mıdır? Yürüyüş yapınca aynı bölge yanma şeklinde ağrı yapıyor

  Cevapla
 48. Sonuç ve öneriler rapor içeriğinde belirtilmiştir bilgilerinize sunarız.
  TORAKAL SPİNAL MR İNCELEMESİNDE ;

  Torakal kifoz doğaldır. Posterior vertebral hat düzgün ve kesintisiz olarak izlenmektedir.

  Torakal alt düzey vertebra korpusunda kompresyon fraktürü izlenmiştir. Lezyon hafif posteriora ekspansedir. Vertebra korpusu ve a nterior subaraknoid mesafe basılıdır. T1-2 sekanslarda bu düzeyde belirgin hipointensite izlenmiştir. Kontrastlı inceleme önerilir.

  Spinal kanal normal form ve genişliktedir. İntra spinal kitle lezyonu izlenmedi.

  İntervertebral disklerin yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Disk posterior konturları normal olup dural kese ve nöral elemanlara bası saptanmadı. Ventral subaraknoid mesafe ve nöral foramenler açıktır.

  Torakal spinal kord kalınlık ve sinyal intensitesi normaldir. Patolojik sinyal saptanmadı. Konus medüllaris normal düzeyde ve sinyal intensitesi doğaldır.

  Paravertebral yumuşak dokulara ait patoloji saptanmadı.

  Saygılarımla,

  Cevapla
 49. T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI SAĞLIK BİLİMLERİ ÜNİVERSİTESİ KARTAL DR. LÜTFİ KIRDAR EĞİTİM VE ARAŞTIRMA HASTANESİ Radyoloji Raporu Protokol T.C Kimlik No Hasta Adı Doğum Tarihi Cinsiyeti : C449599411 : 55324058114 : DURA NALDEMİR, AYTÜL : 30.06.1979 : Kadın Tetkik Çekim Tarihi Rapor Tarihi Klinisyen Doktor Onaylayan Doktor : MR VERTEBRA TORAKAL : 20.02.2020 23:21:47 : 23.02.2020 01:39:18 PM : AYDOĞMUŞ, EVREN : ÜNSAL, ERCAN BULGULAR: TORAKAL MR TETKİKİ İnceleme disk konfügrasyonlarına yönelik gerçekleştirilmemiş olmakla birlikte değerlendirilebildiği kadarıyla; Torakal kifoz normaldir. Torakal vertebralar normal yüksekliktedir. T9 vertebrakorpus posteriorda T1 ve T2 ağırlıklı serilerde hiperintens karekterde nodüler lezyon izlenmektedir (hemanjiom). Torakal disk yapıları, tekal sak, nöral foramenler ve rutlar normal olarak değerlendirilmiştir. Spinal kord L1 düzeyinde sonlanmış olup homojen sinyal yapısındadır. İntradural ve intrameduller patolojik sinyal kaydına rastlanmamıştır. Posterior kemik elemanlar, ligamentum flavumlar ve faset eklemler tabiidir SONUÇ: Bulgular bölümünde belirtilmiştir. Durum_Kodu:S

  Cevapla
 50. Merhaba Doktor bey ,
  Yengem 1 kat yükseklikten merdivenden düştü ve omurilikte kırık olduğu söylendi şuanda çelik korse takıyor.Daha önce de başka bir rahatsızlıktan dolayı 10 yıla yakın kortizon kullandı ve bir gün oturduğu yerden kalkarken belin üst kısmından kemik sesi ile ağrı ile müracaat ettiğinde bu ilaçlardan dolayı bel kemiğinde kırılma olduğu söylediler. Sonuç ve öneriler rapor içeriğinde belirtilmiştir bilgilerinize sunarız.
  ”hipointensite izlenmiştir. Kontrastlı inceleme önerilir.” konuyla ilgili bilgi rica ediyorum.
  Saygılarımla
  Aytül

  TORAKAL SPİNAL MR İNCELEMESİNDE ;

  Torakal kifoz doğaldır. Posterior vertebral hat düzgün ve kesintisiz olarak izlenmektedir.

  Torakal alt düzey vertebra korpusunda kompresyon fraktürü izlenmiştir. Lezyon hafif posteriora ekspansedir. Vertebra korpusu ve a nterior subaraknoid mesafe basılıdır. T1-2 sekanslarda bu düzeyde belirgin hipointensite izlenmiştir. Kontrastlı inceleme önerilir.

  Spinal kanal normal form ve genişliktedir. İntra spinal kitle lezyonu izlenmedi.

  İntervertebral disklerin yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Disk posterior konturları normal olup dural kese ve nöral elemanlara bası saptanmadı. Ventral subaraknoid mesafe ve nöral foramenler açıktır.

  Torakal spinal kord kalınlık ve sinyal intensitesi normaldir. Patolojik sinyal saptanmadı. Konus medüllaris normal düzeyde ve sinyal intensitesi doğaldır.

  Paravertebral yumuşak dokulara ait patoloji saptanmadı.

  Saygılarımla,

  Cevapla
 51. Sonuç ve öneriler rapor içeriğinde belirtilmiştir bilgilerinize sunarız.
  TORAKAL SPİNAL MR İNCELEMESİNDE ;

  Torakal kifoz doğaldır. Posterior vertebral hat düzgün ve kesintisiz olarak izlenmektedir.

  Torakal alt düzey vertebra korpusunda kompresyon fraktürü izlenmiştir. Lezyon hafif posteriora ekspansedir. Vertebra korpusu ve a nterior subaraknoid mesafe basılıdır. T1-2 sekanslarda bu düzeyde belirgin hipointensite izlenmiştir. Kontrastlı inceleme önerilir.

  Spinal kanal normal form ve genişliktedir. İntra spinal kitle lezyonu izlenmedi.

  İntervertebral disklerin yükseklikleri ve sinyal intensiteleri normaldir. Disk posterior konturları normal olup dural kese ve nöral elemanlara bası saptanmadı. Ventral subaraknoid mesafe ve nöral foramenler açıktır.

  Torakal spinal kord kalınlık ve sinyal intensitesi normaldir. Patolojik sinyal saptanmadı. Konus medüllaris normal düzeyde ve sinyal intensitesi doğaldır.

  Paravertebral yumuşak dokulara ait patoloji saptanmadı.

  Saygılarımla,

  Cevapla
 52. 3.ventrikül düzeyinde solda subependimal yerleşimli T1 ve flaır sekanlarda hipointens, T2 hiperintens yaklaşık 9*6mm boyutlarında lezyon görünümü izlendi.

  Cevapla
 53. Benim mr raporumdan yazilanlari yaziyorum ne anlama geldigini bilmiyorum aydinlatirmisiniz t1 ve t2 agirlikli mutiplaner incelemede sag femur bboyun kısmı inferomedial kısımda mondeplase imkomplet acisindan supheli t1 hipointens hat izlenmis olup etrafinda kemik iliği ödemi ile uyumlu sinyal değişiklikleri izlenmiştir stres frakturu ile uyumludur labrum dogaldir iskiofemoral mesafeler doğaldır sağ koksofemoral eklem sıvısı minimal artmıştır iliak kemikler .sakrumun izlenen kesimleri ile iskium ve pubik kemik yapılar doğaldır. Lütfen bi raporun nedemek olduğunu yazarsanız çok sevinirim

  Cevapla
  • Merhabalar Burhan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Hastanın femur kemiğinde yüksek olasılıkla kırık tespit edilmiş. Mutlaka tetkiki isteyen hekiminize gösterip tedavinizin planlanmasını sağlayınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Hocam merhaba bende mr sonucunda yazan bir şeyi sormak istiyorum Femur distal diafizer kesimde intramedüller alandasantral yerleşimli belirgin ve keskin sınırlı 7.5 mm çapında T2AG de hiperintens,T1AG de hipointens oluşumizlenmiştir (kist?).

    Medial ve lateral tibial plato düzeylerinde eklemkomşu yerlerde düşük yoğunluklu yaygın sinyal artışları izlenmektedir (ödem?).bu bir müdahale gerektirir mi

    Cevapla
    • Merhabalar Seda Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
     Bu durumun müdahale gerektirip gerektirmediği muayene sonucunda belli olabilir.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

     Cevapla
 54. Hocam bugün MR sonucunu doktora gösterdiğimizde bize çok telaşlı bi şekilde acilen araştırman görünmeniz lazım dedi sizin ön görüşlerinizi merak ediyoruz lütfen bizimle paylaşır mısınız.
  LOMBER MRG İNCELEMESİ
  Teknik: FSE T1A T2A sagittal FSE T2A aksiyal
  Bulgular: Lomber lordoz normaldir.
  Spinal kord L1 düzeyinde sonlanmaktadır.
  Vertebra korpus yükseklikleri normaldir. T11,T12,L1,L3,L5 vertebra korpuslarında T1A sekansta hipointens, T2A sekansta hafif hiperintens sinyal değişikliği izlenmiştir.
  Lumbal spinal kanal boyutları, distal spinal kord normaldir.
  L3-L4,L4-L5 intervertebral diskinde bulging mevcut olup anterior epidural yağ mesafesi açıktır. Tekal saka bası izlenmemektedir. Bilateral nöral foramenler olağandır.
  L5-S1 intervertebral diskinde protrüzyon mevcut olup anterior epidural yağ mesafesi obliteredir. Tekal saka bası izlenmemektedir. Bilateral nöral foramenler olağandır. Lig. flavumlar, posterior elemanlar ve paraspinal yumuşak dokular normaldir.
  Sonuç: Torakal ve lomber vertebralarda hipointensite (metastaz?), L3-L4,L4-L5 intervertebral diskinde bulging, L5-S1 intervertebral diskinde protrüzyon

  Cevapla
  • Merhabalar Sümeyye Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Hastanın omurgasında bir lezyon tespit edilmiş. Bu lezyonun ne olduğunun zaman geçmeden tespit edilmesi, iyi huylu bir durum olmaması halinde müdahale edilmesi ve tedavi verilmesi gerekir. Bu noktada hekiminizin önerisine uyarak sevk ettiği bölüme zaman geçirmeden gitmenizi tavsiye ediyorum.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 55. Hocam daha önce de yazdım ama sanırım sorum gözden kaçtı. Tekrardan sormak istedim. Cevaplarsanız sevinirim.
  Öncelikle kolay gelsin. Benim sağ kalça ve bacak birleşim kısmında bir ağrı,sızı oluyor. Bazen otururken artıyor bu genellikle araç kullanırken daha fazla oluyor. E nabızdaki mr sonucumu paylaşıyorum, açıklama getirirseniz sevinirim.
  KALÇA MR RAPORU Koksofemoral eklem kapsülü içinde s1v1 görünümü saptanmam1_t1r. 0nceleme alan1na giren tüm osseöz ve müsküler yap1lar normal sinyal younluu göstermektedir. 0nceleme alan1na dahil olduu kadar1 ile sakroiliak eklemlerde patoloji saptanmam1_t1r.Sa femur ba_ boyun bile_kesinde anteriorda minimal bombele_me izlenmektedir (CAM tipi femoroasetabuler impingement?). Sol femur intertrokanterik lokalizasyonda 8 mm büyüklüünde T1 hipo, T2 hiperintens görünümde düzgün s1n1rl1 nodüler lezyon izlenmektedir (Enkondrom?).

  Cevapla
  • Merhabalar Halil Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Tetkik sonucunuzda genellikle el ve ayak kemiklerinde görülen iyi huylu bir kist olabileceğinden şüphelenilen bir lezyon tespit edilmiş. Ek olarak bahsettiğiniz bölgeden geçen sinirin sıkışma ihtimalinden söz edilmiş. Tüm bu durumların netliğe kavuşması için bu tetkik sonucunun sizin muayene bulgularınızla beraber değerlendirilmesi gerekmektedir. Mutlaka tetkiki isteyen doktorunuzla görüşünüz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 56. HOCAM MERHABALAR ben kasığımda yürürken oluşan bir ağrıdan dolayı ortopediye gittim MR çekildi raporda şunlar yazıyor”*Hasta hakkında klinik bilgi mevcut değildir.
  **Tetkike dahil sakroiliak eklemler ve kalça eklemleri olağandır.
  **Pelvik peritonda orta hattın sağında hafif serbest sıvı izlendi. Kliniği şikayetleri bilinmeyen hastada hastanın yakınması, fizik muayene ve Lab.bulguları ile korelasyon gerekir.
  **Sol femurda proksimal kesimde lateralde diyafiz metafiz bileşkesinde geçiş zonu dar T1 T2 W serilerde hipointens daha çok varyasyonel kemik iliği değişikliği formunda lokal subkortikal bir saha izlendi. Benign görünüm özellikleri taşımaktadır.

  Hocam daha sonra BT çekildi o raporda her şey olağan gözüküyormuş benim lenf bezlerim şişmiş 10 gün antibiyotik kullandım pek bir değişiklik olmamış sizce kemik iliği veya lenfoma kanseri olabilir miyim?

  Cevapla
  • Merhabalar Hakan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Kanser olduğunuza dair en ufak bir bilgi yazmamaktadır raporunuzda. Rapor sonucunuzda sizin şikayetlerinizle beraber bu raporun eş zamanlı olarak değerlendirilmesi istenmiş muayeneyi yapan hekim tarafından. Mutlaka muayeneyi yapan hekiminize raporunuzu gösteriniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 57. hocam merhaba cevaplandırabilirmisiniz? BİLATERAL MEME MRG Uygulanan Sekanslar: Aksiyal planda STIR,SE T1 Dinamik kontrastlı 8 faz FAT-SAT FFE imajlar alındı.MSİ haritaları çıkartıldı. Bilateral nipple cilt-cilt altı ya�?lı planlar tabiidir. Her iki memede multipl sayıda en büyü�?ü sol meme retroareolar lokalizasyonda yakla�?ık 3.5 cm çapında izlenen, bazıları yuvarlak, bazıları oval �?ekilli, bazıları ince septasyonlar içeren bazıları T1’de hipo ve bazıları hafif hiperintens olarak izlenen kontrastlı kesitlerde ince halkasal kontrast tutulumu gösteren, patolojik kontrast tutulumu göstermeyen komplike ve basit multipl kistik lezyonlar izlendi. Kontrastlı kesitlerde patolojik sinyal artımı veya kitle konturu çizen patolojik kontrast tutulumu izlenmedi. Toraks ön duvar olu�?umları do�?aldır. Her iki aksiller fossada benign reaktif lenf nodları izlendi. Sonuç: BI-RADS II Her iki memede multipl sayıda en büyü�?ü sol meme retroareolar lokalizasyonda yakla�?ık 3.5 cm çapında izlenen, bazıları yuvarlak, bazıları oval �?ekilli, bazıları ince septasyonlar içeren bazıları T1’de hipo ve bazıları hafif hiperintens olarak izlenen kontrastlı kesitlerde ince halkasal kontrast tutulumu gösteren, patolojik kontrast tutulumu göstermeyen komplike ve basit multipl kistik lezyonlar izlendi

  Cevapla
  • Merhabalar Nuray Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Kötü huylu bir kitle görülmemiş. Tespit edilen lezyonlar belirli aralıklarla kontrol edilmesi gereken basit lezyonlar ancak bu tespit edilen lezyonların muayene bulguları ile beraber değerlenrilmesi sonucunda net bilgiler edinilebilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 58. Hocam merhabalar . Birkac yil once mr da beynimin sol tarafinda zararsiz oldugu soylenilen kist cikmisti . Sag beyinciktede genisleme oldugu soylenmisti . Senede bir kontrolum vardi hamilelik gecirdim uzun sure gidemedim . Kisa sure once Ellerimde hissizlik ve birseyleri ellerimden dusurme nedeniyle mr cekildim ve sonucumda , tetkik t1 t2 aksial flaril koronal t1 sagital sekanslarda elde olunmustur.posteriror fossa goruntulerinde sag serebellar hemisfer periferinde lineer T2 serilerde hiperintens ve T1 serilerde hipointens cizgisel odak izlendi . Eski lakuner iskemiye ait olabilir.Diffuzyon tetkikte akut iskemi bulgusu yoktur. Norolojik verilerle korelasyon ve gerekirse kontrol mr onerilir . 4. Ventrikul normal konfigurasyonve genisliktedir. Yaziyor rica etsem ne ciktigini soylermisiniz

  Cevapla
  • Merhabalar Büşra Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Yapılan tetkiklerinizde geçmiş döneme ait bir bozukluk tespit edilmiş. Akut acil bir patoloji saptanmamış ancak lezyonların ne anlama geldiği tespit edilememiş. Bunun tespit edilmesi için hastanın muayene bulgularıyla beraber değerlendirilmesi ve gerekirse MR çekilmesi önerilmiş.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Merhaba hocam, emar sonucumun ne anlama geldiğini açıklayabilir misiniz?
    RADYOLOJİK BULGULAR:
    Her iki tarafta serebral ve serebellar hemisferlerin parankimal intensite dağılımı, bazal gangliyonlar ve beyin sapı oluşumları doğal görünümdedir. Sol parietal lobta
    sadece SWı görüntülerde izlenebilen lineer hipointens görünümün postkontrast serilerdle birlikte değereldnirildiğinde gelişimsel venöz anomaliye ait olduğu
    düşünülmüştür.
    Orta hat oluşumları normaldir. Lateral ventriküller simetrik yerleşimli ve normal genişliktedir.
    Subaraknoid mesafeler doğal görünümdedir. Sella, parasellar oluşumlar her iki orbita ve kraniyal servikal bileşke olağan görünümdedir. Majör intrakranial arteriyal
    oluşumlar ve dural venöz sinüsler sinyalsiz olarak izlenmektedir.
    Difüzyon ağırlıklı görüntülerde, difüzyon anormalliği saptanmamıştır.

    Cevapla
    • Merhabalar Zerda Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
     Beyinde bir bölgede toplardamarları ilgilendiren bir lezyon tespit edilmiş. Bu lezyonun tehlikeli olup olmadığı ve ne anlama geldiği gibi bilgilere muayeneyi yapan hekiminiz muayene bulgularıyla beraber raporunuzu değerlendirerek ulaşacaktır.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

     Cevapla
 59. merhaba kızımın ilk nöbeti uyku esnasında vucudun kasılması ve gözlerin kayması şeklinde oldu . 5 gün hastanede yattı ve tüm sonuçlar temiz çıktı fakat uykuya dalmakta zorluk çektigi için 3 defa eeg çekilmesine ragmen uyumadı. bugün ilaçlı da denendi ama yine uyumadı. zemin aktivitesi hemisferlerin arka bölgelerinde 8-9 hz alfa dalgalarından oluşmuştur. 5-6 hız teta dalgaları,3-4hz delta dalgaları verteks keskin dalgaları izlenmiştir.hemisferler arası asimetri izlenmemiştir..trase sürecinde birkaç kezsağ temporopariatelde genellikle izole nadiren 1-2hz frekansında0,05-1sn süreli kesin yavaş dalga deşarjları izlenmiştir.bu eeg sağ temporopariatel de köken alan fokal epileptik bozukluk ile uyumludur.yorumlayabilirseniz çok memnun olucam. ailelerde epilepsi öyküsü yok 8.5 yaşında akademik başarısı yüksek herhangi bir rahatsızlıgı olmayan sağlıklı bir çocuktu kızım.

  Cevapla
  • Merhabalar Nur Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Sonuca göre kesin olmamakla birlikte nörolojik bir bozukluk olduğu tespit edilmiş ancak bu bozukluğun tam olarak ne olduğu hastayı muayene eden hekimin muayene bulgularıyla birlikte değerlendirmesi sonucu açığa çıkabilir. Mutlaka muayeneyi yapan hekiminizle iletişime geçiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 60. Sayın Hocam MR Sonucumda; HER İKİ UYLUK MR İNCELEMESİ İnceleme koronal T1 FSE, koronal STIR, aksiyel T1 FSE, aksiyel STIR kesitler ile elde olunmuştur. Radyolojik Bulgular : Sol femur proksimalde torakanter minör komşuluğunda UA 12 mm ölçülen T1A sekanslarda hipointens, T2A sekanslarda hiperintens lezyon izlendi (Kist?) Femurun morfoloji ve kortikomedüller sinyal intensite dağılımı tabii olarak izlenmiş olup, alınan sekanslarda femoral yer kaplayıcı lezyon veya patolojik sinyal intensite değişikliği saptanmamıştır. Uylukta kasların morfoloji kontur sinyal intensite dağılımları doğal izlenmiştir. Kaslara ait yer kaplayıcı kitle lezyonu ve patolojik intensite değişikliği saptanmamıştır. Bilateral superficial femoral ve popliteal arterler ve venlerin trase, konturları tabii olarak izlenmiş olup, normal sinyal void akım paterni sergilemektedirler. İnceleme alanına giren subkutan yağlı dokular doğal olarak izlenmiştir. Bu rapor doktor tarafından onaylanmıştır.

  Mr çekindim Sol femur proksimalde torakanter minör komşuluğunda UA 12 mm ölçülen T1A sekanslarda hipointens, T2A sekanslarda hiperintens lezyon izlendi bu ne anlama geliyor ne anlam taşıyor ailede ciddi kanser öyküsü var sizce biyopsi aldırmaya gerek var mıdır görüşleriniz payşalırsanız sevinirim sayın hocam.

  Cevapla
  • Merhabalar Zeki Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Tespit edilen hiperintens lezyonun hastanın şikayetleri ile birlikte değerlendirilmesi sonucunda tehlikeli olup olmadığı veya biyopsi gerekip gerekmediği belirlenebilir. Bu nedenle mutlaka tetkiki isteyen hekiminize danışınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 61. HER İKİ UYLUK MR İNCELEMESİ İnceleme koronal T1 FSE, koronal STIR, aksiyel T1 FSE, aksiyel STIR kesitler ile elde olunmuştur. Radyolojik Bulgular : Sol femur proksimalde torakanter minör komşuluğunda UA 12 mm ölçülen T1A sekanslarda hipointens, T2A sekanslarda hiperintens lezyon izlendi (Kist?) Femurun morfoloji ve kortikomedüller sinyal intensite dağılımı tabii olarak izlenmiş olup, alınan sekanslarda femoral yer kaplayıcı lezyon veya patolojik sinyal intensite değişikliği saptanmamıştır. Uylukta kasların morfoloji kontur sinyal intensite dağılımları doğal izlenmiştir. Kaslara ait yer kaplayıcı kitle lezyonu ve patolojik intensite değişikliği saptanmamıştır. Bilateral superficial femoral ve popliteal arterler ve venlerin trase, konturları tabii olarak izlenmiş olup, normal sinyal void akım paterni sergilemektedirler. İnceleme alanına giren subkutan yağlı dokular doğal olarak izlenmiştir. Bu rapor doktor tarafından onaylanmıştır.

  Sayın Hocam Mr çekindim T1A sekanslarda hipointens, T2A sekanslarda hiperintens lezyon izlendi bu ne anlama geliyor ne olur bana cevap verirmisiniz

  Cevapla
 62. Merhaba hocam Mr sonucunu atıyorum;
  MR, DIFFUZYON
  TEKNİK: SE EPI difüzyon ağırlıklı aksiyel, ADC haritası, sagital ve aksial planda T1A, aksiyel ve koronal T2A ve FLAIR aksiyel planda kesitler
  Klinik bilgi: Baş ağrısı, sırt ağrısı
  RADYOLOJİK BULGULAR:
  Her iki tarafta serebral ve serebellar hemisferlerin parankimal intensite dağılımı, bazal gangliyonlar ve beyin sapı oluşumları doğal görünümdedir. Sol parietal lobta
  sadece SWı görüntülerde izlenebilen lineer hipointens görünüm izlenmiştir. Gelişimsel venöz anomaliye ait olabilir. Elektif şartlarda SWI sekansının da dahil edildiği
  kontrastlı kranial MRG önerilir.
  Orta hat oluşumları normaldir. Lateral ventriküller simetrik yerleşimli ve normal genişliktedir.
  Subaraknoid mesafeler doğal görünümdedir. Sella, parasellar oluşumlar her iki orbita ve kraniyal servikal bileşke olağan görünümdedir. Majör intrakranial arteriyal
  oluşumlar ve dural venöz sinüsler sinyalsiz olarak izlenmektedir.
  Difüzyon ağırlıklı görüntülerde, difüzyon anormalliği saptanmamıştır.
  SONUÇ:
  – Sol parietal lobta sadece SWI görüntülerde izlenebilen lineer hipointens görünüm izlenmiştir. Gelişimsel venöz anomaliye ait olabilir. Elektif şartlarda SWI sekansının
  da dahil edildiği kontrastlı kranial MRG önerilir.
  – diğer bulgular normaldir.
  GENEL AÇIKLAMA
  MR, BEYIN
  BEYİN MRG VE DİFÜZYON MRG İNCELEMESİ
  TEKNİK: SE EPI difüzyon ağırlıklı aksiyel, ADC haritası, sagital ve aksial planda T1A, aksiyel ve koronal T2A ve FLAIR aksiyel planda kesitler
  Klinik bilgi: Baş ağrısı, sırt ağrısı
  RADYOLOJİK BULGULAR:
  Her iki tarafta serebral ve serebellar hemisferlerin parankimal intensite dağılımı, bazal gangliyonlar ve beyin sapı oluşumları doğal görünümdedir. Sol parietal lobta
  sadece SWı görüntülerde izlenebilen lineer hipointens görünüm izlenmiştir. Gelişimsel venöz anomaliye ait olabilir. Elektif şartlarda SWI sekansının da dahil edildiği
  kontrastlı kranial MRG önerilir.
  Orta hat oluşumları normaldir. Lateral ventriküller simetrik yerleşimli ve normal genişliktedir.
  Subaraknoid mesafeler doğal görünümdedir. Sella, parasellar oluşumlar her iki orbita ve kraniyal servikal bileşke olağan görünümdedir. Majör intrakranial arteriyal
  oluşumlar ve dural venöz sinüsler sinyalsiz olarak izlenmektedir.
  Difüzyon ağırlıklı görüntülerde, difüzyon anormalliği saptanmamıştır.
  SONUÇ:
  – Sol parietal lobta sadece SWI görüntülerde izlenebilen lineer hipointens görünüm izlenmiştir. Gelişimsel venöz anomaliye ait olabilir. Elektif şartlarda SWI sekansının da dahil edildiği kontrastlı kranial MRG önerilir.
  -diğer bulgular normaldir.
  Bu bir beyin tümörü belirtisi olabilir mi hocam ? Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhabalar Rana Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsi geçen durumun ne olduğu, tehlikeli olup olmadığı gibi net bilgiler muayene sonrasında belirlenebilir. Muayene bilgilerine vakıf olmadığım için net konuşamam ancak lezyonların ne anlama geldiği tam olarak tespit edilememiş. Bu nedenle MR önerilmiş tekrar.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 63. Hocam iyi akşamlar. 1 yıldır sağ tarafımda ense kökünden başlayan şiddetli baş ağrısı çekiyordum, son 2 aydır sağ kolda güçsüzlükte başladığı için MR çektirdim. Tekrardan BT önerdiler fakat çektirme şansım olmadı. Mr raporuma bi de siz yorum yapabilir misiniz ? Rapor: Servikal aks düzleşmiş. C 2 vertebra korpusunda 7mm çaplı T1 hipo, T2 hiperintens lezyon mevcuttur.

  Cevapla
  • Merhabalar Esra Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Düzleşme dışında tespit edilen lezyonların tehlikeli olup olmadığının belirlenebilmesi için hastanın şikayetleriyle birlikte değerlendirilmesi gerekir. Bu nedenle mutlaka tetkik istemini yapan hekiminize danışınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 64. Kranial MRI incelemesinde;
  Tetkikte: T1 Sagittal, T1+T2+FLAIR Aksial, T1-T2 koronal sekanslar uygulanmıştır.

  Serebellar hemisferler parankim yapıları normal olarak izlenmiştir. Beyin sapı yapılarından
  medulla oblangata, pons ve mezansefalonun morfolojisi ve sinyal intensiteleri tabiidir. 4. ventrikül
  genişliği ve morfolojisi tabiidir.

  Bazal sisternalar tabiidir.

  3. ve lateral ventriküller normal şekil, yer ve genişlikte izlenmektedir. Orta hat yapılarında
  sapma izlenmedi.

  Sağ temporal lob posteriorda subkortikal beyaz cevherde 18×8 mm boyutlarında
  T2A ve FLAIR serilerde hiperintens, T1A serilerde hipointens görünüm dikkati çekmektedir
  ( Gliozis alanı? ). Bu seviyede kortikal yapılarda atrofi ile uyumlu volüm kaybı, sulkuslarda
  hafif genişlemeler izlenmektedir ( Kronik sekel değişiklikler? ). Hastanın travma açısından
  klinik değerlendirilmesi önerilir. Diğer serebral beyaz ve gri cevher sinyal ayrımı tabii olup,
  patolojik sinyal değişikliği saptanmadı.
  Bazal ganglionlar, talamuslar ve korpus kallozum normal olarak değerlendirilmiştir.

  İntrakranial majör vasküler yapılarda akım sinyalleri normal olarak değerlendirilmiştir.

  7. ve 8. sinir kompleksleri simetrik ve doğaldır. Kranio-servikal bileşke normal olarak değer-
  lendirilmiştir.

  Her iki bulbus oküli, retrobulber yağlı planlar, optik kiazma, optik sinirler, her iki kavernöz
  sinüslerin morfoloji ve sinyal intensiteleri normaldir.

  Sella ve parasellar alanlar normal olarak izlenmektedir.

  Paranazal sinüslerin ve mastoid sellülerin aerasyonları normaldir.

  Cevapla
  • Merhabalar Selda Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Kafada sağ tarafta normal beyin dokusundan farklı görünümde bir lezyon tespit edilmiş. Bu lezyonun hastanın şikayetleriyle beraber değerlendirilmesi gerektiği belirtilmiş. Hastada ortaya çıkan belirtilere göre lezyonun önemli olup olmadığı belirlenecek. Dilerseniz klinik korelasyon önerilir başlıklı yazıma göz gezdirebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Mrb soruma cvp verebilirseniz sevinirim
   MR sonucumda şunlar yaziyor
   SEKANSLAR:FSE T1,FRFS T2 SAGITTAL FGR T2 AKSIAL
   Servikal lordoz hafif duzlesmistir
   C4-5 c5-6 c6-7 disklerinde minimal
   posterior annuler kabariklik mevcuttur.
   T1.Korspunda kemik iliği yerlesimli
   t1a vet2ada hipointens kalsifiye lezyon mevcittur kompakta adaciği

   Cevapla
   • Merhabalar Serpil Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
    Rapor sonucunuzun tamamını ve şikayetlerinizi detaylı bir şekilde yazarsanız sonucunuzu yorumlayacağım. Raporda yazan ifadeyi birebir yazmalısınız.
    Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

    Cevapla
    • hocam 2015 temmuzunda araç kullanırken beyin felci geçirdim paylaşmak istediğim filmlerim ve tedavi sürecimi özetlemek için nereye yazmam ve ekleme yapmam gerekiyor bilgisini verebilirmisiniz lütfen
     YORUMLARIMI YAZMAM MÜMKÜNATI YOKTUR
     BUNU DA BAŞKA BİR DOSYAYA YAZARIK YAPIŞTIRIYORUM
     ŞİMDİDEN İLGİNİZE TEŞEKKÜRLE R

     Cevapla
  • hocam 2015 temmuzunda araç kullanırken beyin felci geçirdim paylaşmak istediğim filmlerim ve tedavi sürecimi özetlemek için nereye yazmam ve ekleme yapmam gerekiyor bilgisini verebilirmisiniz lütfen
   YORUMLARIMI YAZMAM MÜMKÜNATI YOKTUR
   BUNU DA BAŞKA BİR DOSYAYA YAZARIK YAPIŞTIRIYORUM
   ŞİMDİDEN İLGİNİZE TEŞEKKÜRLE R
   AKLIM ARA ARA GELGİTLER YAŞAMAKTAYIM BUNLAR İÇİN BİR ÖNERİ VEYAHUT TEDAVİ SÖZ KONUSU OLABİLİRMİ SİZCE RADYOLOJİ Mİ DİYORDUK O FİLİMLERİMİ E NABIZDA NASIL YÜKLERİM BURAYA

   Cevapla
   • KELİMELER İ TAM BİRLEŞTİREMİYORUM
    LÜTFEN ARALARINDA ANLAM VEREMEDİĞİM BAŞKA BAŞKA ŞEYLER SÖYLEMEKTEYİM
    BUNLAR İSTEM DIŞI ( istemeden ) SÖYLEDİKLERİM HAYATIM DA ÇIKIYOR BAZEN O YÜZDEN KİMSE İLE SUHBET DE EDMEZ BİR DURUMDAYIM

    Cevapla
    • Merhabalar Yusuf Bey, öncelikle geçmiş olsun.
     Bana göndereceğiniz tüm tetkik ve tahlil sonuçları size net birşeyler söyleyebilmem için yetersiz kalacaktır. Sizin şahsen başvurup muayene olduğunuz bir hekime bu tahlil ve tetkikleri göstermeniz gerekmektedir. Nöroloji bölümünden randevu alarak bir nörologa muayene olmanızı öneririm.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

     Cevapla
 65. Öncelikle kolay gelsin. Benim sağ kalça ve bacak birleşim kısmında bir ağrı,sızı oluyor. Bazen otururken artıyor bu genellikle araç kullanırken daha fazla oluyor. E nabızdaki mr sonucumu paylaşıyorum, açıklama getirirseniz sevinirim.
  KALÇA MR RAPORU Koksofemoral eklem kapsülü içinde s1v1 görünümü saptanmam1_t1r. 0nceleme alan1na giren tüm osseöz ve müsküler yap1lar normal sinyal younluu göstermektedir. 0nceleme alan1na dahil olduu kadar1 ile sakroiliak eklemlerde patoloji saptanmam1_t1r.Sa femur ba_ boyun bile_kesinde anteriorda minimal bombele_me izlenmektedir (CAM tipi femoroasetabuler impingement?). Sol femur intertrokanterik lokalizasyonda 8 mm büyüklüünde T1 hipo, T2 hiperintens görünümde düzgün s1n1rl1 nodüler lezyon izlenmektedir (Enkondrom?).

  Cevapla
 66. Merhaba
  T12 vertebra seviyesinde konus medularisin hemen posterior�nde, epidural mesadede 2×0.4 cm boyutlar?nda f�ziform, T1 a??rl?kl? sekanslarda hipointens, T2 a??rl?kl? sekanslarda hafif�e hiperintens lezyon. Hocam ne demektir bunlar ? Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Merhabalar Ali, öncelikle geçmiş olsun.
   Yukarıdaki raporun bir bölümünde yer alan ifadeler tek başına değerlendirildiğinde bir anlam ifade etmez. Kelime manası olarak görüntülenirken normal vücut dokularından daha yoğun görünen ve daha az yoğun görünen alanlar tespit edilmiş demektir. Bu alanların neden olduğu, tehlikeli olup olmadığı bu tetkiki isteyen doktorun sizi muayene bilgilerinizle beraber değerlendirdiğinde ortaya çıkacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Merhaba hocam cevap verdiğiniz için öncelikle teşekkür ederim. Cevap verdiğiniz rapordan 6 ay sonra yapılan mr raporu aşağıdadır. Benim anlamadığım önceki mr de boyut 2*0.4 idi bu sefer biraz daha büyük ama sonuç kısmına boyut değişmemiş yazmışlar. Doktora sordum olceklendirme ile biseyler söyledi kafam karıştı. Doğuştan olabileceğini söyledi. Sizce ne yapmalıyım.

    TORAKAL SPİNAL KANALIN MR İNCELEMESİ:
    Çekim Tekniği :
    FSE T1 sagital, aksiyal
    FSE T2 sagital, aksiyal Kontrastlı.
    Bulgular :
    Konus medularis T12-L1 seviyesinde sonlanmaktadır.
    26.06.2020 tarihli incelemede T12 vertebra seviyesinde konusun hemen posterioründe epidural mesafede
    yaklaşık 2.7×0.5 cm boyutlarında T1 ağırlıklı sekanslarda hipo, T2 ağırlıklı sekanslarda hiperintens lezyon
    mevcut idi. Bu lezyonun takibi amaçlı yapılan kontrastlı tetkikte lezyonun hiç kontrast tutulumu göstermediği
    izlenmektedir. Lezyonun konusa belirgin bir bası etkisinin olmadığı, direk komşulukta olduğu, orta hattın soluna
    doğru nöral foramene doğru hafifçe uzandığı görülmektedir. Ligamentum flavumlara ve faset yapılarına,
    posteriorde direk komşuluktadır. Lezyonun boyutlarınde herhangi bir değişiklik görülmemiştir.
    Difüzyon kısıtlanması saptanmamıştır.
    İzlenen alanda kemik yapıda bütünlük korunmuştur. Kemik yapıların sinyal intensiteleri ve bütünlükleri,
    dizilimleri korunmuş

    Cevapla
    • Merhabalar Ali Bey, tekrar geçmiş olsun.
     Bahsi geçen lezyonda herhangi bir değişim olmadığı radyoloji hekimi tarafından not edilmiş. Bunu endişe etmeyiniz. Herhangi olumsuz bir değişim olsaydı hekiminiz bunu size aktarmak durumundaydı.
     Yapmanız gereken hekiminizin verdiği tedaviyi uygulayıp kontrollerinize zamanında gitmek olacaktır.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

     Cevapla
 67. Sol el bileği
  Distral radioulnar eklem düzeyinde eklem mesafesinde fleksor tendonlar altina dogru uzanim gösteren ve fleksor tendonlar arasinda cilt altina doğru da fokal uzanım bulunan yaklaşık 30×38 mm boyutlarında lobule koturlu,T1A da kas grupları ile izointens izlenen T2A da yer yer intermal hipointens alanlar barındıran ağırlıklı hiperintens görünümlü IVKM sonrası belirgin kontrast tutulumu gösteren lobule konturlu lezyon alanı izlenmiştir.

  Cevapla
  • Merhabalar Dilşah Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   El bileğinizde çevresinin belirginliğiyle diğer dokulardan ayrılan bir lezyon tespit edilmiş. Bu lezyonun ne olduğu, nasıl bir sorun yaratabileceği ve diğer tüm sorular için el bileği muayeninizi yapan doktor sizden istediği tetkik ve tahlil sonuçları ışığında değerlendirme yaparsa açığa çıkacaktır. Bu nedenle mutlaka muayene olduğunuz doktorunuza sonucunuzu yorumlatınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Merhaba hocam baş dönmesi denge kaybı şikayetim üzerine nöroloji ye gittim mr istedi sonucum da Nazofarenks tavanı sol bölümü östaki kanalı çıkımında T1 hipo T2 hiperintens görünüm izlendi yüksek ventriküler seviye her iki frontal subkortikal ak maddede T2 A ve flaır hiperintes milimetrik nonspsifik iskemik gliotik odak izlendi

    Cevapla
    • Merhabalar Mahmut Bey, öncelikle geçmiş olsun.
     Muayene tetkik ve tahlil bilgileri olmaksızın sadece rapor sonucunuza bakarak net olarak konuşamayız. Tespit edilen normal olmayan dokular sizin şikayetlerinize ve diğer bulgularınıza göre değerlendirildiğinde anlam kazanır. Raporunuz bu haliyle yorumlamak için yeterli değildir.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

     Cevapla
  • Sonuç kısmı ise şöyle:

   Sonuç- Öneriler :
   T12 vertebra seviyesinde konusun hemen posterioründe epidural mesafede yaklaşık 2.7×0.5 cm boyutlarında,
   kontrast tutulumu göstermeyen lezyonun konusa bası etkisi yoktur, orta hattın soluna doğru nöral foramene
   doğru hafifçe uzanmaktadır. Lezyonun boyutlarınde herhangi bir değişiklik görülmemiştir

   Cevapla
 68. Nazofarinks düzeyinde 6 mm boyutunda T1A hipointens, T2A hiperintens lezyon izlenmiştir (Tornwald kisti ile uyumlu olabilir). Mr sonuc raporumda bu cikmis sizden bunu yorumlamanizi istiyorum hocam lutfen

  Cevapla
  • Merhabalar Akkuş bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Tespit edilen lezyonlar genellikle belirti vermez ve tesadüfen tespit edilir. Nazofarinkste bulunan hiperintens ve hipointens lezyonlar ise hastanın kliniğiyle beraber değerlendirilmelidir. Verdiğiniz bilgiler ışığında, muayene bilgilerine vakıf olmadan bu rapor doğru yorumlanamaz. Bu nedenle sizi muayene eden hekime başvurmanızı öneriyorum.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 69. Servikal aks düzleşmiştir.

  Kranioservikal bileşke oluşumları normaldir.

  Vertebra korpus yükseklikleri ve sinyal yoğunlukları normaldir.

  C4-5 düzeyinde anuler bulging izlendi.

  Herniasyon bulgusu, spinal korda ya da kök basısı izlenmedi.

  Spinal kord normal kalınlık ve sinyal özellikleri ile izlendi.

  İntra ya da ekstra tekal kolleksiyon ya da kitle lezyonu saptanmadı.

  Paravertebral alanlarda patoloji saptanmadı.

  SONUÇ :
  Servikal aks düzleşmiştir.
  C4-5 düzeyinde anuler bulging izlendi.

  Cevapla
  • Görüntü alanına giren paranazal sinüsler normal görünümdedir.
   Sağ temporal kompartmanda T2A serilerde artmış sinyal intensite kayıtları mevcut olup otit-mastoidit lehinedir.
   Dördüncü ventrikül normal büyüklük ve konfigürasyondadır. Bazal sisternalar açıktır.
   Vermis tabii sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır.
   Pons, bulbus, mezensefalon ve bazal ganglionlar normaldir.
   Serebral ve serebellar gri-ak madde ayrımı tabii olup patolojik sinyal kaydı tespit edilmedi.
   Korpus kallosum normal sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır.
   Perikallosal patoloji tespit edilmedi.
   Ventriküler sistem normal genişliktedir.
   Orta hat yapılarında sapma izlenmedi.
   İntra ve ekstra aksiyal kolleksiyon ve kitle formasyonu tespit edilmedi.
   Dural sinüslerde trombüs lehine bulgu saptanmadı.

   SONUÇ : Sağ temporal kompartmanda T2A serilerde artmış sinyal intensite kayıtları mevcut olup otit-mastoidit lehinedir.

   Cevapla
 70. Merhabalar Mr Sonucum çıkmış ama ne demek istiyor anlayamadım yardımınızı istiyorum.
  Koksigeal 1.vertebrada T1 hipointens T2 ılımlı hiperintens sinyal değişiklikleri travmaya bağlı olabilir. hastanın klinik bulguları ile birlikte değerlendirilmesi önerilir.

  Cevapla
  • Merhabalar Tugay Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   MR incelemenizde normalin dışında bulgular saptanmış. Bu bulguların neye bağlı olabileceği tahmin edilememiş. Bu nedenle sizi muayene eden hekiminize yönlendirilmişsiniz. Hekiminiz muayene den elde ettiği bulgularla MR bulgularını beraber değerlendirerek size daha net bilgiler verecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 71. Merhaba. 38 yasinda kadın da, Tahliller sonucunda hipofiz salgı değerleri üst sınırın 2 katı olmasi dolayısıyla MR çekilmiş ve su rapor cikmistir. Postkontrast sagittal imajlarda sağ santrolateral kesimde 1.5×1 mm boyutunda tek kesitte izlenen hipointens nodüler oluşum izlenmektedir.
  Bunun anlamını yorumlarsanız sevinirim. İyi çalışmalar.

  Cevapla
  • Merhabalar Çağrı Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Hipofiz bezinde normalden daha koyu alanlar görülmüş. Bu alanlar hipofiz bezinin normalden fazla ya da normalden daha az çalışmasına sebebiyet vererek vücuttaki bazı hormal dengeleri bozabilir. Sistemlerin normalden farklı olarak çalışmasına neden olabilir. Bu nedenle hekiminiz tarafından muayene bulgularıyla beraber detaylıca değerlendirilmelidir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 72. Merhabalar 2 gun önce kadın doguma gıdıp hamilelik düşündüğümü soyledım kontrollerım yapıldı 1.5 yıllık evlıyım mr sonucumda bunları gordum.. sizce hamile kalabilirmiyim endemetrium kalınlıgı 7 mm görüldü.sol over lojundaTI sekansta hiperintens alanda içeren heterojen hipointens, yag baskılı sekansda hipointens alanda içeren heterojen hiperintens yaklaşık 45 mm ölçülen IVKM sonrasında hafif kontrastlanma izlenen görünüm izlendi( dermoid kist?)Douglasta mayi görünüm izlendi. Sag over lojunda T1hipointens, yag baskılı sekansda heterojen hipointens, IVKM sonrası hafıf kontrastlanan 15 mm çapında görünüm mevcuttur ( dermoid kist) … Kist alanına giren yumuşak doku be kemik yapılar normal olarak değerlendirildi. İskiorektalfossa, perirektal ve perivezikal yağlı dokular açıktır

  Cevapla
 73. Merhaba hocam,
  LOMBER SPİNAL MR İNCELEMESİ;

  Lomber lordoz ve intervertebral eklem aralık genişlikleri tabiidir. Vertebra korpus yükseklikleri korunmuştur.
  L2 vertebra korpusunda 1 cm çaplı hemanjiom izlenmiştir.
  Lomber disklerin sinyal intensiteleri doğaldır.
  L3-4 seviyesinde nonkompresif bulging izlenmiştir.
  Diğer disk arka konturlarında kanal yönüne anlamlı taşma saptanmamıştır.
  Nöral foramen genişlikleri tabii olup, nöral kökler serbesttir.
  İncelenen düzeylerde spinal kanal AP çapları fizyolojik sınırlardadır.
  Spinal kord normal yerinde konus medüllaris olarak sonlanmaktadır. Kauda equina köklerinin dağılımları simetrik ve tabidir.
  Paravertebral yumuşak dokular doğal görünümdedir.

  şikayet olarak belde bazen bilek burkulması gibi keskin ağrı oluyor,yere çömelerek 15 dk oturduğumda bel tutulması oluyor doğrulmakta zorlanıyorum.
  4 senedir aktif fitness yapıyorum.
  Yorumlarsanız memnun olurum.
  şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 74. Hocam merhaba benim raporumda şöyle yazıyor sağ lateral ventrkül frontal hornu komşuluğunda 15*8.5 mm ebatlı T1 A da hafi Hipointens FLAİR ve T2 -A da hiperintens alan izlenmektedir ( iskemik glozis ) 6 ay sonra MR istedi 1 ay sonra kontrole gel dedi

  Cevapla
 75. Merhaba Hocam eşimin boyun emarı raporu aşağıdaki gibidir. Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.

  Kontrastlı Boyuna yönelik Kontrastlı MRG İncelemesinde;

  Teknik:​​T1 ağırlıklı sagital 4mm.
  ​​PD fatsat axial 4mm.
  ​​PD fatsat sagital 4mm.
  ​​GE koronal 4mm.

  Sağ mandibula ramus düzeyinde suseptibilite artefaktına neden olan materyal izlenmiştir.
  Sol servikal zincirde level 3 düzeyinde yerleşim gösteren, medialde ana karotis artere, posteriorda sternokleidomastoid kasına temas eden, yaklaşık 51.4×35.2mm boyutlarında, T1-T2AG heterojen hipointens, İVKM sonrası yoğun heterojen kontrastlanan ve santral kontrastlanmayan kistik komponenti bulunan kitle lezyonu dikkati çekmiştir.
  Sol submandibuler düzeyde level 1B’de yerleşim gösteren, yaklaşık 26.6x18mm boyutlarında, T1-T2AG heterojen hipointens, İVKM sonrası yoğun heterojen kontrastlanan ve santral kontrastlanmayan kistik komponenti bulunan kitle lezyonu izlenmiştir (metastatik LAP?).
  Sağ parotis glandı ödemli-simetriğine oranla hafif atrofik görünümdedir (olası radyoterapiye ikincil görünüm).
  Vokal kord düzeyinde sağ yarıda ödem dikkati çekmiştir.
  Sağ submandibular gland izlenmemiştir (opere).
  Boyun sağ yarıda cilt-cilt altı yağ doku ödemli görünümdedir.
  Nazofarenks, orofarenks, trakea doğal görünümdedir.
  Tiroid glandında özellik vizüalize edilmedi.
  İnceleme alanına giren nöral parankimde belirgin patoloji dikkati çekmedi.

  SONUÇ :
  ● Sağ mandibuler düzeyden kitle eksizyonu öyküsü bulunan hastada, solda level 3-level 1B düzeyinde kistik nekrotik kitle lezyonları dikkati çekmiştir (metastatik LAP?).

  Cevapla
 76. Bilateral periventriküler alanda kalsifikasyona bağlı olabilecek SWI
  sekansında hipointens alan izlenmemiştir.
  Bu ne demekdir Hocam

  Cevapla
 77. Merhaba hocam
  Lomber Spinal MR incelemesi;
  İnceleme:
  Sagital planda T1 ve T2 TSE
  Aksial planda T1 ve T2 TSE sekanslar uygulanmıştır.
  Lomber lordoz tabiidir.
  L3-4, L4-5, L5-S1 düzeylerinde minimal bulging izlenmektedir.
  Solda L2, L3, L4 düzeylerinde paravertebral kas içerisinde olduğu düşünülen 33x32x38 mm boyutunda, içerisinde tübüler vasküler yapılarla ilgili
  hipointensitelerin izlendiği ve çevresinde yağ intensitesinde sinyal değişiklikleri olan lezyon mevcuttur (hemanjiom ?). Dejeneratif lipom, liposarkom
  ayırıcı tanıda düşük olasılıkla düşünülmelidir. Kontrastlı MRG inceleme ve bu kesime yönelik USG inceleme önerilir.
  Tüm intervertebral disklerin yükseklikleri tabiidir.
  Diğer intervertebral disklerin sinyal intensiteleri normal olarak değerlendirilmiştir. Posterior longitudinal ligamanlar sağlamdır.
  Nöral foramenler açıktır. Ligamentum flavumlar normal kalınlıkta ve faset eklemleri tabiidir. Tüm düzeylerde spinal kanal normal genişliktedir.
  Konus medullaris normal düzeyinde sonlanmaktadır. Filum terminale normal kalınlıkta izlenmiştir. Kauda ekuinaya ait sinir liflerinin seyir ve sinyal
  intensiteleri tabiidir.

  Cevapla
  • Merhabalar hocam
   Sol temporal bölgede 2,5cm büyüklüğünde t1 hipointens t2ve flair hiperintens lezyon ne demek acaba

   Cevapla
   • Bilateral lateral ventrikül posterior hornları komşuluğunda FLAIR ve T2 AG de hiperintens görünümler izlenmiştir .(Terminal dönem miyelizasyon alanları lehine değerlendirilmiştir)diyor hocam lehine ne demek ne anlam ifade ediyor bu raporda korkulucak bişi var mi acaba hocam teşekkürler

    Cevapla
 78. Sağ frontol bölgede kemikve yumusak dokuda heterojen sinyal değişiklikleri ve defektif görünüm izlenmiş olup bu duzeyde sağ frontal lobda ensefalomalazik alan ve leptomeningial kist ile uyumlu olabilecek T1AG ihiperintes T2AG hipointens yaklasik 1cm caplı lezyon izlendi .

  Cevapla
 79. ADENOHİPOFİZ POSTERİOR KESİMİNDE YAKLAŞIK 8MM ÇAPINDA T1A İNCELEMELERDE HİPER,T2A İNCELEMELERDE HİPOİNTENS OLAN LEZYON(RATHKE KLEFT KİSTİ*)

  Cevapla
 80. Hipofiz bezi sol kesimi düzeyinde 2.5 mm’lik bir alanda, T1A görüntülerde hafif hipointens, T2A görüntülerde hafif hiperintens sinyal değişiklikleri izlenmiştir. Bu görünümün varsa hastanın eski tetkikleri ile karşılaştırılması ve/veya gereklilik halinde kontrastlı MRG tetkiki ile korelasyon önerilir.
  Hipofiz glandı yüksekliği (5 mm) normal sınırlardadır.
  Hipofizer stalk orta hatta ve normal kalibrasyondadır.
  Tetkike dahil beyin parankim alanları normaldir.
  Suprasellar sistern açıktır, üçüncü ventrikül orta hatta ve normal genişliktedir.
  Çevre ana vasküler yapılar, kafa tabanı kemik oluşumları olağandır.
  Bilateral kavernöz sinüs ve optik sinir normal olarak değerlendirilmiştir.
  Sfenoid sinüs aerasyonu normaldir.
  hocam 2 yıl önce hipofiz adenomundan ameliyat oldum 2. seneki kontrol için gittiğimde çekilen mr sonucu bu

  Cevapla
 81. Merhabalar hocam,
  Bel fıtığı ve fibromiyalji şikayetiyle gittiğim birimde mr çekildi raporunda şu şekilde yazıyor:
  Mr Eklem Tek
  Hastanızın yapılan Sakroiliak Eklem MR incelemesinde : Teknik: koronal oblik planda se t1, ts-t2, aksiyel oblik planda tse t2 ağırlıklı kesitler Sol sakroiliak eklem
  inferiorunda ekleme komşu iliak kemikte lokalize Tip 1 kemik iliği sinyali izlendi. Bu görünüm hafif sakroileit şeklinde değerlendirilmiştir. Sağ sakroiliak eklem aralıkları
  ve eklem yüzleri tabii görünümdedir. Görüntü alanına giren alt lomber vertebra, sakrum ve iliak kemiklerde kortikomedüller yapıda patolojik sinyal izlenmedi. İnceleme
  alanına giren yumuşak dokulara ait belirgin patoloji saptanmadı.

  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 82. Merhabalar; Omuzumda ve sırtımda aşırı ağrı ve tutulmalar Mr sonucum aşağıda şimdiden teşekkürler
  SAĞ OMUZ MR İNCELEMESİ:
  Rotator cuff’ı oluşturan tendonlar normal anatomik bütünlük ve sinyal özellikleri ile karakterize olmuştur. Rüptür bulgusu saptanmamıştır.

  Glenohumeral eklem ilişkisi ve eklem içi sıvı dağılımı normaldir. Labral patoloji izlenmemiştir.

  Akromioklaviküler eklem ilişkisi normaldir.

  Subakromiyal-subdeltoid bursa ve subkorakoid bursada effüzyon saptanmamıştır.

  Bisipital olukta biseps tendon kılıf komşuluğunda hafif effüzyon dikkati çekmiştir

  Humerus başında 3 mm çapında 2 adet tüm serilerde hipointens nodüler düzgün sınırlı odak dikkati çekmiştir (kompakte kemik adacığı ?).
  İnceleme bölgesinde izlenen kemik yapılara ait intensite doğaldır.

  Çevre yumuşak dokularda patoloji saptanmamıştır.

  Cevapla
 83. Hocam ayak bileği dorsolateral subkutanöz yağlı planlar içerisinde 33x30x26 mm ebatlarinda T1AG lerde hipointens T2AG lerde hiperintes kalın duvarlı kistik sinyal intensite değişikliği (apse formasyonu ) izlemektedir bu konu hakkında bilgi verir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 84. Aşil tendonda distal kesiminde belirgin diffüz kalınlaşma tendinozisle uyumludur ve komşuluğunda insersiyosunda kalkanus posterior yüzünde minimal fokal ödem izlenmektedir. Tübüler seyir gösteren tendon insersiyosu düzeyinde 2 adet hipointensite dikkat çekmektedir. Daha önce yapılmış eski postop girişim? Klinik korelasyonu önerilir.

  Cevapla
 85. Servikal lordozitede düzleşme, belirgin kifozite gelişimi.

  Servikal spondiloz.

  C4-C5 intervertebral diskinde minimal yükseklik kaybı. C3-C4, C4-C5 ve C5-C6

  intervertebral disklerinde dejenerasyon.

  C3-C4 intervertebral diskinde anterior subaraknoid mesafeyi oblitere eden ve dural sak

  basısı oluşturan epin eşlikli diffüz bulging.

  C4-C5 intervertebral diskinde epin eşlikli diffüz bulging, santral-sağ paramedian

  protrüzyon. Anterior subaraknoid mesafede obliterasyon.Santral-sağ paramedian

  minimal medulla spinalis basısı.

  C5-C6 intervertebral diskinde epin eşlikli diffüz bulging.Anterior subaraknoid

  mesafede daralma, dural sak basısı.

  Cevapla
 86. Merhabalar hocam 7 yil once hipofiz mr sonucunda mikroadenom teshisi konmuştu birtakım ilaclar kullandim ve 1.5 yil sonra.mr yeniledim mr sonycunda birsey çıkmadı bana 5mm altında küçülmüş oladugundan gorunmuyor olabileceğini soylediler her yil kontrol amacli mr cekimini gerceklestirdim bu son mr da tekrar yazilanlar hipofiz gland kalınlığı hafif azalmış olup sağda hipofiz yüksekliği 3.5 solda 5mm olarak ölçülmüştür hipofiz glandi sol yariminda posteriorda 3.2 mm boyutlarinda suspekt bir hipointensite izlenmiştir. Milimetrik bir mikroadenom açısından anlamlı olabilir.takibi önerilir yazıyor yorumlarsaniz sevinirim iyi günler

  Cevapla
  • Merhabalar Ahu Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Olası bir mikroadenom ihtimali üzerinde durmuşlar ancak bu görüntüleri görmeden net bir şeyler söylemem çok doğru olmayacaktır. Ayrıca bunun klinik korelasyonu da yapılması gerekir. Muayene olduunuz hekiminiz bu konuda ki en gerçekçi yorumu yapabilecek tek kişidir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 87. Sol lentiform nukleus anterior bölümünde Kasım 2018 tarihli eski incelemeye göre yeni gelişen T2/FLAIR hiperintens kontrast tutmayan lezyon izlenmektedir. MS hastasıyım yeni emarımda bu çıktı bilgilendiriseniz sevinirim.

  Cevapla
  • Merhabalar Aysima Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Beyinde ilgili yapılarda daha önceki MR’ınızda olmayan fakat şimdi tespit edilen muhtemelen yeni gelişmiş bir lezyon saptanmış. Bu lezyonun ne olduğu, ciddi olup olmadığı, tedavi gerektirip gerektirmediği gibi bilgiler muayene, tahlil ve tetkik bulgularının beraber değerlendirilmesi sonucu belli olacak durumlardır. Bu açıdan muayene olduğunuz hekiminiz dışında kimseden net bilgi alamazsınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Merhaba hocam boyun mr de c5 c6 düzeyinde diskte epidural mesafede dural keseye başı oluşturan bulging izlenmiştir..serabellar fossada düzgün sınırlı yaklaşık 28×15 mm gibi t2 sekansta hiperintens görünüm izlenmiştir aroknoid kist.. serebal hemisfer orta kısımda vermiste 10.2×39.1mm sagital t2 sekansta hiperintens t1 sekanslarda hipointens yer tutan görünüm izlenmiştir (aroknoit kist vasküler dilatasyon..bilateral aprietal bölgede vermiş yakın kısımlarda estraaksiel mesafelerde hafif artış izlenmiştir…sonucumu aldım doktoruma gösteremedim bana gördüğünüz kadarını yorumlarsanız çok sevinirim hocam

    Cevapla
   • merhaba hocam.
    İcelemede hareket antefaktları bulunması nedeyiyle değerlendirme suboptimaldir.
    Sella kavitesi tabanında yaklaşık,2.5 mm lik şüpheli hipointens bir lezton odağı görülmüstur. sonucunu aldım yorumlayabilrimisiniz lütfen.

    Cevapla
 88. LOMBER MR İNCELEMESİNDE:

  Lomber lordoz normaldir.

  İntervertebral eklem aralık genişlikleri tabiidir.

  Vertebra korpus yükseklikleri korunmuştur.

  İntervertebral disklerin sinyal intensitesi T2AG’lerde dejenerasyona sekonder azalmıştır.

  Alt lomber düzeyde paravertebral kaslarda yağlı atrofik değişiklikler izlenmektedir.

  İncelenen düzeylerde spinal kanal AP çapları fizyolojik sınırlardadır.

  Spinal kord normal yerinde konus medüllaris olarak sonlanmaktadır. Kauda equina köklerinin dağılımları simetrik ve tabidir.

  Cevapla
  • Merhabalar Pınar Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Normale yakın bir MR sonucu gelmiş ancak bu MR sonucunun tam olarak değerlendirilebilmesi için muayene bulguları ve diğer tetkik, tahliller eşliğinde değerlendirilmesi gerekir. Bu açıdan bu rapor sonucunu muayene olduğunuz hekiminize göstermeniz daha açıklayıcı sonuçlar verecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Mrb hocam,hipofiz gland spl yarımında yaklaşık 5×4,5×4,8 mm boyutlu post kontrast serilerde falanda göre geç kontrast tutulumu izlenen hipointens alan dikkati çekmektedir(mikrondanım?).Tarifle nen lezyon kavernöz sinuste ICA ile komşuluk göstermektedir.

    Cevapla
 89. iyi günler hocam
  Laboratuvar Tanisi:.Radyoloji Açiklama: KONTRASTSIZ KRANİAL MR İNCELEME BULGULAR: Pineal gland seviyesinde yaklaşık 11 mm çaplı T1A sekanslarda hafif hipointens , T2A sekanslarda ve FLAİR imajlarda hiperintens iç sinyal özelliğinde periferi cidarı T1A sekanslarda hiperintens , T2A sekanslarda hipointens kist (hemorajik – yoğun içerikli kist?) izlenmektedir. Klinik korelasyon ve gereğinde kontrastlı MRG kontrolü önerilir. Sağ maksiller sinüste mukozal kalınlaşmalar izlenmektedir.
  açıklamalrınız için şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhabalar Deniz, öncelikle geçmiş olsun.
   Tespit edilen lezyonların tam olarak ne olduğu hususunda net bilgiler olmadığı için klinik korelasyonu önerilmiş. BU MR’ın çekilmesini isteyen ve muayeneni yapan hocanın yanına giderek durumu izah etmeli ve onun değerlendirmesini istemelisin. Muayene bulgularına vakıf olmadan bu sonuç hakkında yorum yapmak olasılıklardan ibaret olacağı için bir anlam ifade etmeyecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 90. iyi günler hocam,

  Ben de bir tıp öğrencisiyim ve raporum şu şekilde
  KONTRASTSIZ KRANİAL MR İNCELEME BULGULAR: Pineal gland seviyesinde yaklaşık 11 mm çaplı T1A sekanslarda hafif hipointens , T2A sekanslarda ve FLAİR imajlarda hiperintens iç sinyal özelliğinde periferi cidarı T1A sekanslarda hiperintens , T2A sekanslarda hipointens kist (hemorajik – yoğun içerikli kist?) izlenmektedir. Klinik korelasyon ve gereğinde kontrastlı MRG kontrolü önerilir. Sağ maksiller sinüste mukozal kalınlaşmalar izlenmektedir.
  şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhabalar Deniz, öncelikle geçmiş olsun.
   Tespit edilen lezyonların tam olarak ne olduğu hususunda net bilgiler olmadığı için klinik korelasyonu önerilmiş. BU MR’ın çekilmesini isteyen ve muayeneni yapan hocanın yanına giderek durumu izah etmeli ve onun değerlendirmesini istemelisin. Muayene bulgularına vakıf olmadan bu sonuç hakkında yorum yapmak olasılıklardan ibaret olacağı için bir anlam ifade etmeyecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 91. MR KOLANJIOGRAFİ İNCELEMESİ

  Teknik: SSFSE

  Bulgular: Safra kesesi lümeni içerisinde kitle lezyonu saptanmamış olup hidropik kese izlenmemiştir. Safra kesesi içerisinde 7mm çapında 3 adet taş ile uyumlu hipointensite izlenmiştir. İntrahepatik safra yolları kalibrasyonları olağandır. Koledok en geniş yerinde 11mm çapında ölçülmüş olup içerisinde taş veya kitle lezyonu saptanmamıştır. Duktus pankreatikus kalibrasyonu olağan izlenmiştir.
  Hocam merhaba ben Arnavuköy devlet hastanesinde devlet memuru olarak çalışmaktayım. Safra kesesinde taş olduğu söyleniyor bizim Op. Dr.lar tarafıma acil ameliyat olmam gerekli diyorlar sizce de olmam gereklimi teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhabalar Kermatettin Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Safra kesenizde 3 adet taş tespit edilmiş. Bu taşların tedavisi için ameliyat edilmeli veya edilmemeli diyebilmem için sizin muayene bilgilerinize ve ultrason, BT, MR sonuçlarınıza vakıf olmam gerekir. Bu bağlamda birşeyler söylemem doğru olmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 92. İnceleme aksiyal kronal pllanlarda T1 ve T2 ağırlıklı önlük sagital planda T2 ağırlıklı olarak gerçekleştirilmiştir.
  Supraspinatus yendim bütünlüğü doğaldır.tendonda T1 ve T2 sinyal artışı izlendi.(impigment)
  İnfraspinatus teres minör ve subskapularis kas ve tendonlari normal olarak izlendi.
  Akromiyo-klavikuler ve gleno humeral eklem ilişkisi normal olup bu eklemlere komşu artikuler yüzeyler düzgün olarak izlenmiştir.
  Humerus proksimal diafizerbolgede 3,5mm capinda T2 hiperintens T1 incelemede hipointens tubuler görünüm izlendi (kırmızı kemik iliği renkonversiyon alanı?basit kemik kisti?)
  Subakromiyal subdeltoid bursada minimal sivi izlendi (bursit)
  Glenoidal labrum normal anatomik konfigürasyon ve sinyal yogunlugundadir.

  Cevapla
 93. PELVİK MR
  Hareket artefaktı nedeni ile tetkik suboptimal kalitededir. izlenebildiği kadarıyla:
  Mesane duvar kalınlığı ve perivezikal alanlar normaldir. Mesane lümeninde patoloji saptanmamıştır.
  Uterus normal boyutlarda izlenmiştir. Parankim yapısı normaldir. Endometrium normal kalınlık ve yapıda izlenmiştir.
  Uterus korpus sağ lateralde büyüğü 2 cm boyutta bir kaç adet T1A,T2A myometriuma göre hipointens, post kontrast çalışmada myometriuma göre hipointens hale gelen intramural-subseröz yerleşimli nodüler lezyonlar izlenmektedir (myom?).

  Overler normal olarak değerlendirilmiştir. Over lojlarında patoloji saptanmamıştır.

  Rektum, sigmoid ve diğer intestinal yapılar normal olarak değerlendirilmiştir. Vasküler yapılar normaldir. Patolojik boyutlu lenf nodü saptanmamıştır.

  Görüntü alanına giren kas ve kemik yapılar, diğer yumuşak dokular normal olarak değerlendirilmiştir.

  Kemik pelvis anteriorda yağlı dokuda ve peritenoal yüzeyde minimal kontrastlanma artışı dikkati çekmektedir (operasyona sekonder değişiklik?).

  tedavi için glivec 400 başlandı mr rapaoruna göre değişiklik yapılması ilaç dozu açısından gereklimi
  teşekkürler.

  Cevapla
 94. merhaba
  kızım için yorum istiyorum tam olarak antalırmısınız
  beyin sapı düzeyinde mezensefalon seviyesinde sağ tarafta serebral CRUS voluünü kaybetmiş deforme görünümdedir.Bu düzeyde guaduktus seviyesinde deformasyon haf çap artışı bulguları ve normalde sinyalsiz olmsı gereken aguaduktus düzeyinde yüksek sinyal dikkati çekmektedir.
  olgusa sağ taraftan yerleştirilmiş bir şant kateteri varlığı ve sağ tarafta yine şant rezervuarı dikkati çekmektedir.
  ventriküler sistem genişliği olağandır.
  sağ talamomezensefalik bölgede kronik aşama kanamayı düşündüren t2w serilerde periferi hipointens santrali hiperintens t1w serilerde izointens kabaca boyutu 17×9 mm yi bulan bir odak dikkati çekmektedir.Periferdeki t2 hipointens sinyal hemosiderin halkası ile uyumludur.Yeni kanama sinyali mevcut değildir.Diffüzyon serilerde eşlik eden akut enfarkt benzeri bulgu saptanmamaıştır.
  sağ kulakta otit bulguları dikkti çekmektedir.

  Cevapla
 95. mr sonucunda L4 vertebra korpusunda yoğun hipointensite izlenmektedir yazıyor bunun anlamı ve belirtileri nedir acaba?

  tarih : 30/06/2019
  ID : L0008810 AcN: 49433698
  Modality: MR
  Hasta Adı : MURAT TURK
  SAYIN MESLEKTAŞIM;
  LOMBER MRG İNCELEMESİ
  Lomber lordoz normaldir.
  L4 vertebra korpusunda yoğun hipointensite izlenmektedir ( metastas?). Klinik gereklilik halinde kontrastlı tetkik önerilir.
  L2 vertebra korpusunda schmorl nodülü ve yağlı dejenerasyon izlenmektedir.
  L1-S1 düzeyinde diskoosteofitik disk komplekslerine bağlı anterior epidural mesafeye ve tekal keseye bası izlenmektedir. Nöral
  foramenler daralmıştır.
  Herniasyon bulgusu, spinal korda ya da kök basısı izlenmedi.
  Konus medullaris L1 vertebra düzeyinde sonlanmaktadır. Filum terminale serbesttir.
  İntra ve ekstradural kanal içi kitle tespit edilmedi.

  Cevapla
 96. Humerus başında metafizodiafizer bölgesinde yaklaşık 26.5×22mm`lik bir segmentte T1 hipointens,T2 hafif hiperintens sinyal özelliğinde sinyal değişikliği gösteren alan dikkat çekmektedir.Lezyon alanının röntgen bulguları ile birlikte değerlendirilmesi önerilir.Lezyon komşuluğunda kortikal bütünlük korunmuştur.

  Hocam sağ omzumdan çekilen MR sonuç kağıdımdan altı çizili yer .Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 97. SAĞ AYAK MRG:
  Görüntü alanına giren talus, kalkaneus, tibia ve fibula distali normal görünümdedir.
  Fleksör ve ekstensör tendonlar normal görünümdedir.
  ATFL, PTFL ve kalkaneofibular ligaman aksiyel kesitlerde görüntü alanına girmediğinden değerlendirilememiştir.
  2. metatars proksimali düzeyinde plantar fasiada 9 mm boyutlu T1 hipointens, T2 hiperintens düzgün konturlu lezyon izlenmektedir. Tanımlanan lezyon sinyal özellikleri
  ve lokalizasyon itibariyle plantar fibroma ile uyumludur.
  Talokrural eklemlerde artmış sıvı sinyalleri izlenmektedir.

  Cevapla
 98. merhaba hocam
  bel sokumunun üstündeki ağrı ve oturduğum zaman kalkarken belim adeta tutuluyordu yattığım zaman veya yürüdüğüm zaman ağrı ve tutulma hafifliyordu bazı zamanlarda kısa süreli rahatlamalar oluyordu.doktor topuklarımın üstünde ve parmak uçlarımın üstünde yürüttü. Herhangi bir şey olmadı. Bacaklarımda herhangi bir ağrı veya kasılma yok. Yalnız karnıma kadar gelen bir ağrı bazen oluyor. Daha ziyade sağ tarafımda olmak üzere hatta çoğunlukla diyebiliriz, kalçalarımda ağrı var içten içten ağrıyor. Bazen bu ağrıda geçiyor ,hafifiliyor ama tamamen geçmiyor. Eski zamanlarda da zaman zaman tutulma ve ağrı oluyordu. Doktora gittiğimde ağrı kesici iğne yapıyordu, geçiyordu. Ama bu son seferde acile gittim . doktor iğne yaptırttı, ama geçmedi. Beyin ve sinir cerrahi doktoru bel ve kalça MR ve Tomografi çektirtti . bel MR raporunun daha çıkmadığını ama sadece bel MR ını ve bel tomografisinin iekranında görüntüleri olduğunu söyledi ve belimde bir şey olmadığını ifade etti.
  Ama kalça MR ı için aşağıdaki Radyoloji Raporunu aldım. Beyin ve sinir cerrahi doktoru ortopediye gitmemi söyledi. Sol asetabulum işaretli ve beyin sinir cerrahi doktorunun gönderdiğini söyledi. Bunuda ortopedi doktorunun, beyin ve sinir cerrahi doktoruna yönlendirmemesi için not olarak söyledi. Şimdi buna ortopedimi bakıyor beyin ve sinir cerrahi doktorumu bakıyor anlamadım.
  Kalça MR raporu aşağıdaki değerleri içeriyor. Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bu rahatsızlığımın ilaçla tedavisi varmı veya ne yapmam gerekir.
  Bilatepal koksofemoral mr incelemesi
  İnceleme koronal planda SE T1,FSE T2 , aksial planda FSE T2,fat sat T2 ,sagital planda FSE T2 ağırlıklı olarak yapılmıştır.
  Bileteral kalça eklemlerine komşu asetabular köşelerde dejeneratif osteofitik sivrileşmeler izlendi.
  Sol femur başı lateral kesiminde ,milimetrik boyutlu T1A incelemede hipointens ,T2A incelemede hiperintens nonspesifik lezyon izlendi. Sol asetabulum lateral kesiminde ,milimetrik boyutlu,T1A incelemede hipointens, T2A incelemede hiperintens nonspesifik lezyon izlendi. ( Dejeneratif subkortikal kistler?)
  Sağ gluteal bölgede cilt-cilt altı dokuda ödem ile uyumlu heterojen artmış T2A sinyal intensitesi izlendi
  Sağda glutael kas planlarında ödem ile uyumlu heterojen artmış T2A sinyal intensitesi izlendi.
  İnceleme alanına giren diğer kas ve tendonlarda patalojik sinyal değişikliği izlenmedi.
  İnceleme alanına giren vasküler yapılarda izlenen akım fenomenleri doğal olarak değerlendirilmiştir.

  Cevapla
 99. Raporda uterus saha ve kenarları tabiidir.Parankim homojendir. Uterus retrovert yerleşimlidir. Uterusta korpus anteriorda sağda intramural yerleşimli, yaklaşık 1 cm çapında, T2A serilerde hipointens, kontrast madde enjeksiyonu ardından myometriyuma göre daha az kontrast madde tutulumu gösteren nodüler yer kaplayıcı lezyon izlenmiş olup myoma uteri ile uyumludur.

  Cevapla
 100. Hayırlı günler dr.bey.38 yaşındayım.Servikal Spinal MR sonucumu yazıyorum.Servikal lordoz düzleşmiştir.C4 vertebra düzeyinde spinal kanal içerisinde 5mm çapında T2 ağırlıklı serilerde hafif hiperintens nodüler alan dikkati çekmektedir.Hastanın kontrastlı servikal MR ile değerlendirilmesi önerilir. Diğer intervertebral diskler normaldir.Sinir kökleri serbesttir.Spinal kord basısı izlenmemiştir. KRANİAL MR sonucum ise Periventriküler beyaz cevher alanlarında bazıları korpus kablosuna dik yerleşimli T1 hipointens,T2 ve Flair hiperintens sinyal değişikliği dikkat çekmektedir.(Demiyenilizan hastalığa sekonder değişiklik?Gliotik değişiklik?Diğer parankim alanları doğaldır.Hastanın takibi önerilir denmiş Şikayet olarakta sol el karıncalanmasıyla dr.gitmiştim.Şimdiden teşekkür ediyor kolaylıklar diliyorum…

  Cevapla
  • Merhaba doktor bey : MR ‘mde ki şu açıklama şu: C5 vertebra korpusunda 6mm boyutunda sklerotik lezyonu düşündüren T1 ve T2A hipointens nodüler lezyon izlenmektedir. Direk grafi ile korelasyon önerilir. Ne anlama geliyor?? Saygılar

   Cevapla
   • Merhabalar Mehtap Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
    MR sonucunuzda bir adet normal dokudan farklılaşmış bir iz görülmüş. Bu izin tam olarak ne olduğunun ve tedavi gerektirip gerektirmediğinin belirlenebilmesi için röntgen çekilmesi ve buna göre bakılması istenmiş. Hekiminiz gerekli işlemleri başlatıp tekrar değerlendirecektir.
    Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

    Cevapla
 101. Hipofiz bezi solda 8mm çapında T1 hipointens-T2 hiperintens şüpheli görünüm mevcuttur(Hipofiz adenenomu?). Hipofiz MR önerilir.

  Cevapla
 102. Kafa kaidesi ve kalvaryumu oluşturan kemik yapıların kortiko-medüller sinyal intensitesi normaldir.

  Kranio-servikal bileşke normal olarak değerlendirilmiştir.

  Sol maksiller sinüste mukozal retansiyon kisti mevcuttur.

  Hipofiz bezi solda 8mm çapında T1 hipointens-T2 hiperintens şüpheli görünüm mevcuttur(Hipofiz adenenomu?). Hipofiz MR önerilir.

  Medulla oblongata, pons ve mezensefalon doğal görünümdedir.

  Serebellar hemisferler ve vermis normal olarak değerlendirilmiştir.

  3.ve 4.ventrikül orta hatta normal genişliktedir. Lateral ventriküller normal boyutta, simetriktir.

  Bilateral bazal gangliayı tutan patolojik görünüm izlenmemiştir.

  Beyaz cevher sinyal intensitesi doğaldır.

  Serebral sulkal ve giral yapılar normal olarak değerlendirilmiştir.

  Cevapla
 103. Merhaba hocam.24yaşindayim.Baş agrisi vardi MR etdiler .Sonuc şoyle”hipofiz sag yarisinda yaklaşik 4mmboyutlu düzgün sinirli T1 hipo T2hiperintens kistik gorünüm izlenmektedir”
  Bu ne hocam?Napmam lazim?

  Cevapla
 104. Beyin mr kranial mr bulgular sağ frontalde kontrastlı serilerde kapiller telenjiektazi düşündürür lokal vasküler kontrastlanma alanı izlenmiştir sağ posterior pariatelde izlenen milimetrik subkortikal yerleşimli hiperintens odak minimal bir kontrastlanma paterni göstermiştir.teşekkür ederim

  Cevapla
 105. Hocam baş ağrısı sebebi ile MR boyun çekirdim. Başımın sağ tarafında günlerdir geçmeyen sanki bi bıçak saplanması veya sanki orada bir yara var sızlıyor ve gözüme vuruyor gözüm sulanıyor sağ gözüm. MR sonucunda : servikal vertebra korpus end platelerinde osteofitik dejeneratif değişiklikler izlenmiştir.C4-5,C5-6 düzeylerinde osteofit ve disk bulgingin birlikte etkisiyle dural keseye hafif bası mevcuttur. Sol lateral reseslerde sinir kökleri hafif ödemli ve hipointens izlenmiştir.(arefakt?) klinik bulgu var ise tekrar önerilir. Yorumunuz ve Ne yapmam gerekir bu konuda ? Cevabınız için çok teşekkür ederim

  Cevapla
 106. YAŞ 42 MR SONUCU İYİMİ KÖTÜ MÜ

  Sonuç: KONTRASTLI NAZOFARENKS + BOYUN MR incelemesinde: Bulgular: *Nazofarenks posterior ve superior duvarlarından lümene doğru uzanım gösteren vertikal aksı 34 mm, AP çapı 12 mm, transvers çapı 32 mm olan T1A serilerde hipo- izointens, T2A serilerde hafif heterojen hiperintens kontrastlı serilerde heterojen kontrastlanma gösteren yumuşak doku görünümü izlenmektedir. Olgunun klinik değerlendirilmesi ve gerekli görülürse ileri tetkikinin yararlı olabileceği düşünülmüştür. *Kesitler dahilinde solda fronto temporalda artefarkt alanı ile uyumlu olabilecek görünüm izlenmektedir. *Ethmoid hücrelerde ve maksiller sinüslerde mukozal kalınlaşma bulguları izlenmektedir. Her iki submandibular bez ve her iki parotid bez boyut ve intensitesi normal olarak değerlendirilmiştir. *Servikal zincirde en büyüklerinin kısa çapı 6-7 mm’ ye varan lenfadenomegali bulguları izlenmektedir. *Supraklavikular fossalarda kısa çapları 6-7 mm olan lenfadenomegeali bulguları izlenmektedir. *Orafarengeal, larengeal ve proksimal trakea hava kolonu açıktır. Her iki sterno claido mastoid kası konfigürasyonu normal olarak izlenmiştir. Kesitler dahilinde tiroid bezi boyut intensitesi normal olarak değerlendirilmiştir.

  Cevapla
 107. İşlem / Başlık Mr, Nazofarinks / Bulgu: Sonuç: KONTRASTLI NAZOFARENKS + BOYUN MR incelemesinde: Bulgular: *Nazofarenks posterior ve superior duvarlarından lümene doğru uzanım gösteren vertikal aksı 34 mm, AP çapı 12 mm, transvers çapı 32 mm olan T1A serilerde hipo- izointens, T2A serilerde hafif heterojen hiperintens kontrastlı serilerde heterojen kontrastlanma gösteren yumuşak doku görünümü izlenmektedir. Olgunun klinik değerlendirilmesi ve gerekli görülürse ileri tetkikinin yararlı olabileceği düşünülmüştür. *Kesitler dahilinde solda fronto temporalda artefarkt alanı ile uyumlu olabilecek görünüm izlenmektedir. *Ethmoid hücrelerde ve maksiller sinüslerde mukozal kalınlaşma bulguları izlenmektedir. Her iki submandibular bez ve her iki parotid bez boyut ve intensitesi normal olarak değerlendirilmiştir. *Servikal zincirde en büyüklerinin kısa çapı 6-7 mm’ ye varan lenfadenomegali bulguları izlenmektedir. *Supraklavikular fossalarda kısa çapları 6-7 mm olan lenfadenomegeali bulguları izlenmektedir. *Orafarengeal, larengeal ve proksimal trakea hava kolonu açıktır. Her iki sterno claido mastoid kası konfigürasyonu normal olarak izlenmiştir. Kesitler dahilinde tiroid bezi boyut intensitesi normal olarak değerlendirilmiştir. Rapor Yazım Tarihi: 16.11.2018 14:12:03 mr sonucu iyimi kötü mu yaş 42 erkek

  Cevapla
  • BU raporu bu şekilde okuyarak iyi ya da kötü şeklinde bilgi vermem maalesef doğru olmaz. Burada çeşitli olmaması gereken durumlar tespit edilmiş ancak bu durumlar önmsiz olarak görülebileceği gibi ciddi olarak ta yorumlanabilir. Ciddi ya da önemsiz oluşu ise muayene bulguları eşliğinde bir değerlendirme olursa ortaya çıkacaktır. Sizi muayene eden hekiminize göstermeniz en doğrusu olacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 108. Solda intrakoanal alanda en geniş yerinde yaklasik 23×18×22mm boyutlarinda orbita epeksine dogru uzanim kismen düzgün sinirli ancak posterioda konturlari net seçilemeyen T2A sekanslarda heterojen hiperintens yag baskıli T1A sekanslarda hipointens ancak icerisinde yer yer milimetrik hiperintens odaklar bulunan yer kaplayan kitlesel lezyon imaji izlenmektedir. Optik sinir mediale belirgin deviye ve basili gorunumdedir. hastanin kontrasli mrg veya histolejik tani onerilir.

  Cevapla
  • Merhabalar Fatma Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Çekilen bilgisayarlı tomografi sonuçlarında ilgili dokularda bir takım anormallikler saptanmış.Bu anormalliklerin ne olduğunu ve neden olduğunu tespit edebilmek amacıyla MR çekilmesini ve gerekirse parça alınarak mikroskop altında çalışılması gerektiği belirtilmiş. Bu bilgiler muayene bulgularınız ışığında değerlendirildiğinde anlam kazanacağından ötürü tek başına çoğu zaman bir şey ifade etmez. En doğru bilgiyi sizi muayene den hekiminizden almalısınız.
   Mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

   Cevapla
 109. Doktor bey yaklaşık 3 yıl önce sol el 3. Parmakta dev hücrelitümör teşhisi konularak ameliyat oldum.yaklasik bir aydır aynı parmakta aynı yerde hafif yanma şikayetiyle doktora gittim me sonucunda Patoloji durumum da bir problem olmadigini söylemislerdi 1 aydır parmağımda yine hafif ağrı şikayetiyle gittim aynı parmakta ki mr sonucum olguda; 3. parmak orta falanks düzeyinde volar yüzde 10x6mm boyutlarında T1-T2 hipointens lezyon izlenmiştir. Nüks-rezidü lehine değerlendirilmiştir. Bu tanımlama nedir nasıl bir tedavi uygulanması gereklidir yeniden ameliyat mi olması gerek

  Cevapla
  • Merhabalar Aysun Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Son çekildiğiniz MR sonucunda bahsi geçen bölgede aynı durumun tekrar ortaya çıkmış olabileceği söylenmiş ancak bu raporunuzu mutlaka muayene olduğunuz hekiminize göstermeli ve ondan bilgi almalısınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 110. Teşekkür ederim hocam. Acaba fizik tedavi dışında başka branş hekimine danışmak gerekir mi?

  Cevapla
  • Filiz Hanım, hastayı muayene edecek olan fizik tedavi hekimi gerekli ise mutlaka diğer branşlardan destek alacaktır.

   Cevapla
 111. Hocam, Ankara Ünv Tıp Fak de görevliyim. Kardeşimin Fizik tedavi bölümünde çekilmiş lomber MR sonucu: Disk Patolojileri L1 vertebra korpusunda 1 cm boyutlarında T1AG ve T2AG hipointens sinyal özelliğinde lezyon (Natürünün belirlenmesi açısından kısa aralıklı MR kontrolü önerilir) yazmakta. Kız kardeşim 41 yaşında. Alt sırt ağrısı tarif ediyor. Acaba ne anlama geliyor bu sonuç? Bu sonuçları özellikle hangi branş hekimine danışmak gerekir? CD olarak iletebilirim sonucu .Teşekkürler Filiz

  Cevapla
  • Merhabalar Filiz Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Hastanın MR ına detaylı bir biçimde bakmadan net konuşamayacağım ancak bu sonucu Fizik Tedavi uzmam hekimine danışmanız hastamız için en doğrusu olacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 112. DİNAMİK KONTRASTLI ÜST ABDOMEN MR İNCELEEMESİ Teknik: Çok düzlemli, çok sekanslı IVK‘lı (Dotarem 15 ml) kesitlerle elde olunmuştur. ” Karaciğer her iki lobda dağınık yerleşimli en büyükleri sağ lobda VII. segment hepatik domda yaklaşık 12 mm çapta olmak üzere diğerleri daha ufak santimetrik-milimetrik boyutda çok sayıda T1 ağırlıklı serilerde hipointens, T2 ağırlıklı serilerde hiperintens IVK sonrası parlaklaşma göstermeyen kistik yapılar izlenmektedir(hamartom/Caroli hastalığı?) Karaciğer sağ lob segment VII‘de IVC posterior komşuluğunda yaklaşık 3.5x3x2.5 cm boyutta ve kaudat lobda yaklaşık 1.2 cm boyutta T2 ağırlıklı serilerde hiperintens lobüle konturlu IVK ardından periferden santrale progresif parlaklaşma gösteren, geç fazlarda persistan intensite artımı ile karakterize hemanjiomlar izlenmektedir. Olguya ait 14.07.2018 tarihli MR tetkiki ile karşılaştırmalı değerlendirmede tanımlanan bulgularda anlamlı değişiklik,yeni lezyon gelişimi saptanmadı. ” Dalak uzun aksda yaklaşık 14.5 cm artmış boyutdadır. Splenik arterde yaklaşık 13 mm ve 9 mm çapında anevrizmal genişlemeler izlenmektedir. ” Safra kesesi ve koledok kanalı normal görünümdedir.İntrahepatik safra yolları normal genişliktedir. ” Dalak konturları, parankim sinyal intensitesi normal olup intrasplenik yer kaplayan oluşum mevcut değildir. ” Pankreas baş, gövde ve kuyruk kesimi kalınlığı, sinyal intensitesi. konturları, peripankreatik alanlar normal görünümdedir. Pankreatik yer kaplayan oluşum, fokal ya da jeneralize sinyal değişikliği izlenmemektedir. ” Sürrenal bezlerin boyut, yerleşim ve sinyal paterni normaldir. ” Her iki böbrekte en büyüğü sol böbrek üst polde yaklaşık 1.5 cm çapta diğerleri milimetrik boyutta postkontrast parlaklaşmayan basit kortikal kistler izlenmektedir. Her iki böbrek yerleşim, boyut, kontur, kortikomedüller sinyal dağılımı, toplayıcı sistem genişlikleri normaldir. Peri ve pararenal boşluklar normaldir. ” Retroperitoneal ana vasküler yapılar ve major dallarının konturları ve sinyal patterni normaldir. Portal, para-aortik, para-kaval, interaorto-kaval düzeylerde LAP izlenmemiştir. Abdominal peritoneal reseslerde serbest ya da loküle sıvı saptanmamıştır. ” Kesitler dahilindeki kemik yapılarda patolojik sinyal intensitesi izlenmemiştir. YORUM : ” Karaciğer her iki lobda dağınık yerleşimli en büyükleri sağ lobda VII. segment hepatik domda yaklaşık 12 mm çapta olmak üzere diğerleri daha ufak santimetrik-milimetrik boyutda çok sayıda T1 ağırlıklı serilerde hipointens, T2 ağırlıklı serilerde hiperintens IVK sonrası parlaklaşma göstermeyen kistik yapılar(hamartom/Caroli hastalığı?) Karaciğer sağ lob segment VII‘de IVC posterior komşuluğunda yaklaşık 3.5x3x2.5 cm boyutta ve kaudat lobda yaklaşık 1.2 cm boyutta T2 ağırlıklı serilerde hiperintens lobüle konturlu IVK ardından periferden santrale progresif parlaklaşma gösteren, geç fazlarda persistan intensite artımı ile karakterize hemanjiomlar. Olguya ait 14.07.2018 tarihli MR tetkiki ile karşılaştırmalı değerlendirmede tanımlanan bulgularda anlamlı değişiklik,yeni lezyon gelişimi saptanmadı. ” Dalak uzun aksda yaklaşık 14.5 cm artmış boyutdadır. Splenik arterde yaklaşık 13 mm ve 9 mm çapında anevrizmal genişlemeler izlenmektedir. ” Her iki böbrekte en büyüğü sol böbrek üst polde yaklaşık 1.5 cm çapta diğerleri milimetrik boyutta postkontrast parlaklaşmayan basit kortikal kistler izlenmektedir.
  Hocam mr bu sonucu verdi ve safra yollrndada kistler var .ama sonuç birşey yapılmaz buyumedikce sıkıntı değil diyorlar ama bnm karnim sisiyor ağırlık hsedyrm.sizce onenszmi sonuçlar be yapmalıyım

  Cevapla
 113. kalkaneusta yaklaşık 6mm boyutunda T1-T2AG’de hipointes nodüler lezyon izlenmektedir (kemik adacığı ?). ne önerirsiniz hocam ??

  Cevapla
 114. Sag femur boyunda T1A ve T2A seansta hipointes sklerotik nodüler lezyon görünümü mevcuttur (kemik adacığı?)

  Cevapla
 115. merhaba hocam iyi çalışmalar iki buçuk aylık kızımın MR raporunu yorumlarsanız sevinirim.
  Klinik Bilgi: Menomylosel? Tethered Cord? Sağ kalça içerisinde kistik yapı
  SERVİKAL+TORAKAL+LOMBER MRG:
  Tetkik: Sagital ve aksiyal T1A, Sagital T2A, Trim Sagital T2A.
  Bulgular:
  Servikal,Torakal,lomber vertebralar normaldir.Sakral 1,2,3 vertebralar normaldir.Ancak 4.vertebra ve koksigeal vertebralar izlenmiyor.
  Sağ Gluteal bölgede cilt altı yağ dokusu içerisine kadar uzanan yaklaşık 3 cm boyutunda T1A’da hipointens, T2A’da heterojen hiperintens kistik yapı izleniyor. Spinal kord ve dural kese tanımlanan kistik yapıda sonlanmaktadır. Ancak kistik yapı içerisinde nöral elemanlar tam olarak ayırt edilemedi. Ayrıca Sağ sakral bölgede yağ dokusu artmıştır. Tanımlanan bu bulgular lipomyelomeningosel ile uyumludur. bu düzeyde spinal kord cilt altı yağ dokusunda sonlanmaktadır. Ayrıca Bu düzeyde mezenkimal dokuda da defekt izleniyor. Spinal kord normalden gergin olup bağlı kord sendromu izleniyor. Syringomyeli yok. Kesit içerisine giren beyin sapı , serebellum ve kranioservikal bileşke normaldir.
  Sonuç:
  Sakrokoksigeal vertebralarda agenezi, lipomyelomeningosel, bağlı kord sendromu

  Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim hocam.

  Cevapla
 116. Merhabalar hocam annem girlak kanseri ameliyatla girtlagi alindi ve trakeostomi yapildi simdi kemoterapi ilaci kullaniyor bu gun MR cekildi ve raporunda dil koku posteriorunda larinjektomi zonuna uyan lokalizasyonda düzensiz sınırlı T1 hipointens,T2 izo-hiperintens görünümde ,IV kontrast madde verilimi sonrası kontrastlanma bulgusu veren lezyon alani izlenimi alinmaktadır.bunun ne anlama geldigini bize soyler misiniz lutfen yardimci olursaniz bizi cok mutlu etmis olursunuz internette hicbir bilgiye guvenemiyoruz.

  Cevapla
 117. Merhaba hocam.Ben Mehmet 43 yaşımdayım.BEYiN MRG iNCELEMESi (Kontrastlı) Posterior fossada serebellar atrofi bulguları gözlenmiştir. Her iki serebral hemisferde atrofi bulguları gözlenmiştir. Sol frontal lobta yaklaşık 2,5 cm’lik bir alanda fokal kistik-ensefalomalazi ve sekel gliozis bulguları gözlenmektedir. Tanımlanan alanda post-kontrast serilerde patolojik kontrastlanma ayırt edilmemiştir. Görüntü alanına giren paranazal sinüsler normal görünümdedir.Temporal kemik kompartmanlarında patolojik sinyal izlenmemektedir. Dördüncü ventrikül normal büyüklük ve konfigürasyondadır. Bazal sisternalar açıktır. Vermis tabii sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır. Pons, bulbus, mezensefalon ve bazal ganglionlar normaldir. Korpus kallosum normal sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır. Perikallosal patoloji tespit edilmedi. Ventriküler sistem normal genişliktedir. Orta hat yapılarında sapma izlenmedi. 0ntra ve ekstra aksiyal kolleksiyon ve kitle formasyonu tespit edilmedi. Dural sinüslerde trombüs lehine bulgu ilave olarak sağ omuzumda ağrı.sağ el barmaklarımda uyuşukluk (çoğu zaman geceler), sol üst bacakta ağrılar var.Bide 17-18 yaşımda kısmı yüz felci geçirdim. Cavablamanızı rica ediyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum.

  Cevapla
 118. Lomber lordoz düzleşmiştir. L1 korpusunda hemanjiom izlenmektedir.
  L5 ve S1 alt platoda Tıp II dejenerasyon alanları mevcuttur.
  L5-S1 diskinde disk bilgiyi ve nötral froamenlerde daralma izlenmektedir.
  L4 düzeyinde spinal kanal içerisinde izointens özellikte intradural ekstramedüller yerleşimli 6x8mm boyutunda lezyon imajı izlenmistir( menenjiom)

  Cevapla
 119. Sağ petros apeks düzeyinde yaklaşık 16×9 mm lik bir segmentte T2 hiperintes sıvı sinyalinde alan izlenmektedir.(sıvı hapsi?) Bu alanda belrigin diffüzyon kısıtlılığı saptanmamamıştır.. lütfen MR sonucumu yorumlar mısınız Çiğdem SOYLU

  Cevapla
 120. Talusta distalde artiküler alana doğruda Uzanım gösteren çevresinde ödeminde eşlik ettiği lineer uzanımlı t1 sekanslarda hipointens düzensiz lezyon alanı izlendi.(stres fraktürü) yazıyor hocam şimdiden teşekkür ederim ben yapmamı önerirsiniz 8 aydır ağrılar geçmiyor

  Cevapla
 121. sol frontal lobda subkortial beyaz cevherde 6mm çapında T1A’da hipointens, T2 ve Flair sekanslarinda hiperintens nodüler lezyon izlendi
  Bilateral maksiller sinüslerde mukozal kalınlasma saptandı
  Bunu yorumlayabilir misiniz? ?

  Cevapla
 122. Her iki overde en buyüğu solda 20 mm capindacok sayida t1a hipointens t2a hiperintens sinyal karakterinde folikuller izlenmektedir(polikistik over hastaliği)
  Endometrium
  Sag adneks komsulugunda minimal serbest sivi mevcuttur

  Cevapla
 123. Her iki overde en buyüğu solda 30 mm capindacok sayida t1a hipointens t2a hiperintens sinyal karakterinde folikuller izlenmektedir(polikistik over hastaliği)
  Endometrium
  Sag adneks komsulugunda minimal serbest sivi mevcuttur

  Cevapla
 124. Sayın hocam aldığım emar sonucunda
  sol internal kapsül arka bacağı düzeyinde T1A serilerde hipointens T2A serilerde hiperintens fokal sinyal değişim alanı dikkat çekmektedir .FALAİR serilerdede yine hiperintens olarak izlenmektedir
  sağ hipokampus volümü korpus kesiminde sola oranla küçüktür.Hipokampal düzeyde ve leteral ventrikül çevresinde ak maddede flair sinyal artım alanları dikkat çekmiştir.Sağ temporal horn koroid fissür sola oranla belirgin görünümdedir.
  Sağ unkus volumü sola oranla minimal belirgin olup asimetriktir.Eşlikli kortikal displaziye ait olabilir. unkustaki asimetrik minimal belirgin görünüm yazıyor.internette arastırmama rağmen yukarıda yazdıklarımın ne anlama geldiğini bulamadım.bu nedenle yukarıda yazılanların acıklamasını yapabilirmisiniz.simdiden tesekkür ederim iyi çalışmalar

  Cevapla
 125. Merhabalar.. bugun aldığım beyin mr sonucunda şu yazmakta;
  Sol frontal bölgede intrakranial-ekstraaksial yerleşimli iç tabulaya yakın komşulukta T1A ve T2A hipointens SWI sekanslarda hipointens gorünümünde milimetrik nodüler lezyonlar izlenmiştir. Lezyonlar fokal hiperosteoz ya da kalsifik menenjiom ile uyumlu olabilir. Tetkike kontrastlı sekansların eklenmesi önerilir. Şimdiden tesekkur ediyorum saygılar..

  Cevapla
 126. Sol boyun damarında ağrı şiddetli agri oluştu MR sonucunda servikal lordoz duzlesmistir,c5_c6 düzeyinde anterior subaraknoid mesafeyi daraltarak Dural keseye başı oluşturan sol parasantral disk protruzyonu mevcuttur,T2 düzeyinde orta hattın sağında cilt altında yaklaşık 15 mm boyutta T2 Ada hiperintens T1 Ada hiperintens noduler lezyon izlenmektedir diye tanımlar var yardımcı olursanız teşekkürler

  Cevapla
 127. Medial tibial kondil posteromedial kesiminde kontüzyonlar uyumlu sinyal değişiklikleri izlenmiştir.
  Femur distal metafizodiafizer lokalizasyonda orta hat medialinde posteriorda 8×6×7 mm boyutlarda T1 hipo T2 hiperintens nonspesifik yapılanma izlenmiştir (basit kemik kisti ?)
  Medial pateller retinakulumda minimal gerilme hasarı ile uyumlu sinyal değişikliği ve komşu cilt altı yağlı dokuda hafif ödem izlenmiştir
  Medial menüsküs posterior hornunda superior eklem yüzü açılımı horizontal yırtık mevcuttur.
  Diz eklem aralarında ve suprapateller komponentinde sıvı artışı izlenmiştir.
  Opliteus tendon kılıfında minimal sıvıya ait görünüm mevcuttur.

  Cevapla
 128. BULGULAR
  Prostat bezi boyutu üst sınırdadır. Periferal gland da yer yer heterojen hipointens odaklar izlenmektedir.
  Diffüzyon ağırlıklı incelemede prostat bezinde diffüzyon kısıtlanma bulgusu saptanmamıştır. Dinamik incelemede prostat bezinin boyanma görünümü normaldir.
  Anal sfinkter seviyesinden geçen kesitlerde sağ internal anal sfinkterde saat 8 – 11 kadranında duvar boyanması ve asimetrik görünüm seçilmektedir.
  SONUÇ
  1. Prostat da üst sınırda boyut görünümü.
  2. Normal sınırda diffüz ağırlıklı MR inceleme bulguları.
  3. Prostat da normal sınırlarda dinamik inceleme bulguları: Pirads 2
  4. Sağda inter anal sfinklerde duvar boyanması: Bu görünümün ileri tetkiki yararlı olabilir. Yorumunuz için şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 129. Sol femur asetabular eklem düzeyinde femoral başta subkortikal yerleşimli yaklaşık 16 mm’lik yağ baskılı sekanslarda hiperintens, T1 A Hipointens alan mevcuttur. Avasküler nekroz başlangıcı açısından görünüm şüphelidir. Ayrıca femur asetabular eklemde solda eklem aralığında effüzyon mevcuttur. Sağ overde yaklaşık 40 mm çapında pür kistik lezyon mevcuttur(seröz kist?). Uterus orta hattın solunda anterovert pozisyondadır. Yardımcı olur musunuz

  Cevapla
 130. s.a hocam.simdi size bu gosterdigim mr dan sonra nasil bir tedavi uygulamam gerekir ayagimin ustune basamiyorum.

  HASTANIN ADI SOYADI:MAHSUN AVCİL 3025******6
  TARİHİ:18.06.2018 1997

  Sol Ayak MR İncelemesinde:

  Teknik : Koronal, transvers ve sagital planlarda T1 ve yağ süpresyonlu PD ağırlıklı ve transvers planda T2 ağırlıklı 3 mm kalınlığında kesitler filme kaydedilmiştir.

  I.metatarsal falangeal eklem seviyesinde dorsal-ekstansör yüzeyde eklem aralığına doğru uzanım gösteren ~1 cm çaplı kistik yer kaplayıcı oluşumu (ganglion kisti?) izlenmiştir.

  Kalkaneo-küboid eklem yüzeyi düzeyinde kemik yapılarında fokal yamalı tarzda kemik iliği ödemi ve ödem alanı içerisinde ince lineer oblik seyirli fissür hatları izlenmiştir.

  Sinüstarsi düzeyinde yumuşak dokuda ılımlı ödem ile uyumlu kalınlaşma ve sinyal artışı (ılımlı sinüstarsi sendromu?) mevcuttur.

  V.metatarsal kemikte ½ distal kesimde kemik iliğinde ödeme ait olduğu düşünülen fokal yamalı tarzda T1 de hipointens , T2-yağ baskılı sekanslarda hiperintens sinyal değişikliği izlenmiştir.

  Medial ve lateral kollateral ligamant komponentleri doğaldır.
  Aşil tendonunun kalınlık ve devamlılığı, sinyal intensitesi doğaldır. İnsersiyon lokalizasyonu normal olarak izlenmektedir.
  Plantar fasiyanın kalınlık ve sinyal intensitesi doğaldır.
  İnterosseöz musküler yapıların morfoloji ve sinyal dağılımları normal olarak izlenmektedir.
  İnceleme alanına giren anterior ve posterior tibialis tendonları, peroneus longus ve brevis tendonları, fleksör hallusis longus tendonu kalınlık, devamlılık ve sinyal intensitesi doğaldır.

  III.-IV. metatars plantar yüzünde Morton nöromasını düşündürebilecek lezyon ayırtedilememiştir.

  SAYGILARIMLA Rad.Uzm.Hüseyin *******
  Dip. Tes. No:85***
  Radyoloji Uzmanı

  Cevapla
 131. Bana acil aciklarmisiniz
  SONUÇ:
  Sol brachium pontis içerisinde çevresel kontrast tutulumu gösteren ve perilezyonel yoğun ödem sahalarının eşlik ettiği, yaklaşık 10 mm çapında T1 ağırlıklı incelemelerde hipointens, T2 ağırlıklı incelemelerde hiperintens sinyallerle karakterize intraaksial lezyon saptanmıştır (met ?). Perilezyonel ödem sahası kısmen pons sol yarımına ve IV. ventrikül çevresi ile sol dentat nukleusa doğru uzanmaktadır.

  Cevapla
 132. Merhaba oğlum 23 yaşında yapılan beyinMR incelemesinde “sol petröz apekste 19*9(19çarpı9) mm boyutlarında T1A sekanslarda hafif hiperintens T2A sekanslarda belirgin hiperintens görünümle karakterize lobula kontörlü lezyon izlenmiştir(petröz Apeks efüzyonu?)Tümöral lezyonlardan net ayırım yapılabilmesi için kontraslıMR tetkiki önerilir

  Cevapla
 133. Kontrastsız Kranial MR
  Sol korona radiatadan korpus kallozuma dik uzanım gösteren FLAIR ağırlıklı sekanslarda hiperintens T1A serilerde hipointens, T2A serilerde hiperintens lezyonlar izlenmiş olup, öncelikle santrali ensekfalomalizeye gitmiş denmyelizan plak lehine yorumlanmıştır. Ayrıca sol derin beyaz cevherrde daha belirgin olmak üzere birkaç adet milimetrik boyutlu FLAIR ağırlıklı sekanslarda hiperintens lezyonlar mevcuttur. Hastanın klinik korelasyonu önerilir.
  Koyu renkli yazılan sonuç raporu
  Denilmektedir.

  Cevapla
 134. Hocam eşim şu an 40 yaşında, kronik başağrıları var. 10 yıl önceki kranial MR bulguları normal sınırlardaydı. Başağrıları geçmeyince yakın zamanda tekrar MR çektirdik.Sağ lateral ventrikül komşuluğunda,her iki frontal bölgede subkortikol alanlarda özellikle sentrum semiovale seviyesinde en büyüğü 6mm boyutunda T1A serilerde izo- hipointens,T2A serilerde hiperintens olarak izlenen nonspesifik görünümler mevcuttur.Görünümler vaskülitik proçeslere( sekel gliotik değişikliklere? Migrene sekonder?)bağlı olabilir.Hastanın yaşı ve lokalizasyon olarak tipik olarak düşünülmemekle beraber ayırıcı tanıda diğer beyaz cevher patolojileri göz önünde bulundurulmalıdır.Solt alt konka hipertrofik görünümde, nazal septum üste sağa,altta sola deviye olup sol tarafta spur formasyonu göstermektedir. Sağ maksiller sinüste etmoid hava hücrelerinde, her iki frontal sinüste,mimimal mukozal kalınlaşmalara ait görümümler dikkati çekmiştir. Skalpte her iki oksipitalde T1A da hipointens,T2A da hiperintens nirkaç adet görünüm(lenf nodu?) izlenmiştir.Bu MR sonucunu yorumlarsanız çok sevinirim önemli bir şey var mı? Ne yapmalıyız?Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 135. Hocam eşim 40 yaşında 10 yıl önce kramşal MR bulguları normal sınırlar içindeydi.kronik başağrısı var biz yeniden MR çektirdik sonucu :sağ lateral ventrikül komşuluğunda, her iki frontal bölgede subkortikal alanlarda özellikle sentrum semiovale seviyesinde enbüyüğü 6 mm boyutunda,T1A serilerde izo-hipointens,T2A serilerde hiperintens olarak izlenen nonspesifik görünümler mevcuttur.Görüntüler vaskülitik proçeslere(sekel gliotik değişiklere? Migrene sekonder?)bağlı olabilir. Hastanın yaşı ve lokalizasyon olarak tipik olarak düşünülmemekle beraber ayırıcı tanıda diğer beyaz cevher patolojileride göz önünde tutulmalıdır.Sol alt konka hipertrofik görünümde, nazal septum üste sağa altta sola deviye olup sol tarafta spur formasyonu göstermektedir.sağ maksillar sinüste,etmoid hava hücrelerinde,heriki frontal sinüste minimal mukozal kalınlaşmalara ait görünümler dikkati çekmiştir.Skalpte her iki oksipitalde T1Ada hipointens,T2Ada hiperintens birkaç adet görünüm izlenmiştir(lenf nodu?) yazıyor yorumlarsanız çok sevinirim

  Cevapla
 136. Hocam merhabalar 7 aylik bebegimizin doguştan Sol göz kapağı lokalizasyonunda 7 mm çapında düzgün sınırlı T1AG de hipointens , T2AG de hiperintens kist mevcuttur. Bu ne anlama gelmektedir ?

  Cevapla
 137. Sol göz kapağı lokalizasyonunda 7 mm çapında düzgün sınırlı T1AG de hipointens, T2AG de hiperintens kist mevcuttur

  Cevapla
 138. C5 vertebra korpusu arteriorunda yaklaşık 5 mm boyutta, c4 vertebra alt plotada yaklaşık 5 mm boyutta,t1a skensta ve t2a skansta sınırları hipointens yapıda lezyon izlenmiştir. (Sklerotik odaklar?) bunun açıklaması nedir omurgamda skolyoz var dediler sonra mr istediler.

  Cevapla
 139. mrb hocam.
  sağ ayak bileği mr 3 ay önce arka ayak bileği ameliyatı oldum. ameliyattan 3 ay sonra mr çekildim ve bulguları şunlardır.
  Kalkaneus’ta nonspesifik özellikte fokal medüller sinyal değişikliği izlenmiştir. bu alan T1 de hafif hipointens, T2 de hafif hiperintans özellikte olup küçük hemanjiom ile uyumlu olabilir.
  2) Tibiotalar ve subtalar eklem aralıklarında sıvı kolleksiyonu izlenmiştir. Ayrıca retrotalar bölgede ince sıvı kolleksiyonu mevcuttur.
  3) M. fleksör hallusis longus tendon kılıfında minimal sıvı artışı izlenmiştir.
  şimdiden teşekürler iyi çalışmalar..

  Cevapla
 140. Merhaba.Ablam yumurtalık kanseri nedeniyle ameliyat geçirdi ikiddfa bir sene geçti aradan ve emar çekimi sonuçlarında kitle görüldüğü söylenmiş😕
  “Sağ adneksiyal alanda 28×31 mm boyutlu,düzgün konturlu T2 belirgin hiperintens,yağ baskılamalı hipointens İVKM sonrası cidarında kontrast tutan kistik lezyon saptanmıştır.”bu şekilde yazıyo ve iki ay sonraya tekrar emar istenmiş kitlenin büyüyüp büyümediğini görmek için..Hayırlı cevaplarınızı bekliyorum iyi akşamlar

  Cevapla
 141. Rapordak koyu alanları yazdım.

  İnceleme kontrastsız olduğundan değerlendirme suboptimaldir.

  karaciğer sol lob segment 2 düzeyinde 6mm çaplı T1A hafif hiponintens, T2A hiperintens lezyon alanı izlendi (kis?). USG control önerilir.

  karaciğer sağ lob segment 7 de en büyüğü 5mm çapında birkaç adet T1A hipointens, T2A hiperintens lezyon izlendi (basit kistler?). USG control önerilir.

  Cevapla
 142. Sayın dr. Erkan Yavuz; bu sonuçlar 24 yaşındaki oğlumun, ekim 2011 de preB ALL tedavisi gördü, ocak 2014 de idame tedavimiz bitti. Şuan hastalığımızla ilgili bir sıkıntımız yok. Aşağıdaki sonucumu cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.
  Torakal kifoz korunmuştur. Vertebra korpus yükseklikleri doğaldır. Vertebral end platelerde milimetrik Schmorl nodülleri izlenmiştir. Th6 vertebra korpusunda T1Ada hipointens,T2Ada hiperintens sinyal özelliği gösteren nodüller lezyon atipik hemanjiom ile uyumlu olabilir. Th4-5 intervertebral diskinde spinal korda bası oluşturan sağ parasantral protrüzyon mevcuttur. Th5-6,Th6-7 intervertebral disklerinde tekal keseye bası oluşturan ve spinal kord sol anterolateraline teması bulunan sol parasantral protrüzyon mevcuttur. Diğer düzeylerde belirgin disk patolojisi saptanmamıştır. IVKM sonrası patolojik kontrast tutulumu saptanmamıştır. Trokal spinal kord intensitesi homojendir. Paravertebral alanlar doğaldır.

  Cevapla
 143. Merhabalar hocam kolay gelsin Kardeşim 12 yaşinda ve “galiba” iyi huylu tümor var beyinde dediler -sol temporalde ekstraaksiyel alanda en genis yerinde yaklasik 36×12×44 mm boyutunda T2A sekansta hiperintens ,FLAIR sekanslarda hafif hiperintens T1A sekansta hipointerns yer kaplayan kitlesel lezyon imaji izlenmektedir(epidermoid? Kist) -sol mastoid selül lokalizasyonunda T2A sekanslarda sinyal artıslari izlenmektedir(mastoidit?) -retroserebeller alanda sağ serebellar hemisfere hafif baskı oluşturan tum sekanslarda BOS sinyalinde alan izlenmektedir(arakroid kist?) Hocam rapor bu şekilde bize ne önerirsiniz? Tessekurler kolay gelsin

  Cevapla
 144. Sayın hocam, raporumda D12 vertebra superior end paketinde schmorl nodul formasyonu
  Sakral 2 ve sakral 3 seviyesinde büyüğü 1 cm olan 2 adet tarlov kisti ile uyumlu T2 hiperintens oval lezyon izlenmistir.
  Yazıyor. Açıklama rica edebilir miyim lütfen? Şimdiden çok teşekkür ederim, saygılarımla.

  Cevapla
 145. Merhaba sonucumu yorumlarsaniz sevinirim. Hocam Teşekkür ederim.
  Sol frontal lob frontal horn komşuluğunda, sol sentrum semiovale seviyesinde uzun aksı 8 mm olan T2A ve FLAIR imajlarda hiperintens lezyonlar izlenmektedir.
  ( nonspesifik gliotik?, demiyolinizan plak) takipleri önerilir .
  Sol iateral ventrikül sağa göre daha asimetrik daha geniştir.

  Cevapla
 146. Hocam cevaplarmısınız hastam 65 yaşında parkinson ve kemik ermesi var
  Supraspinatus tendonunda intensite artışı (tendinozis)
  Akromiohumeral mesafede daralma(impingent)
  Humerus başında belirgin intensite artışı ve effüzyon
  Humerus başı ve boynunda şüpheli fissür hatları(patalojik fraktür)
  Humerus diafizinde hipointens alan
  Subakromial-subdeltoid bursalarda ve aksiller reseste effüzyon

  Cevapla
 147. Merhaba
  Mr sonucumu yorumlarsaniz sevinirim. Teşekkür ederim.
  Her iki frontalde subkortikal beyaz cevherde yerleşimli milimetrik boyutlu nonspesifik T2A/FLAIR hiperintens sinyal değişiklikleri saptanmıştır.

  Nazofarenks posterior duvarında hafif kalınlaşma ve orta hattın hemen sağında duvar içerisinde yaklaşık 5mm çapta T1A ve T2A incelemede hiperintens sinyalli yoğun içerikli kistik lezyonu düşündürebilecek odak izlenmiştir.

  Cevapla
 148. Sfenoid sinüs sağ kopomenti doldurup sfenoid Kanada doğru Uzanım gösteren 41×26 mm boyutunda T1A ve T2A da hipointens izlenen ve IVKM sonrası belirgin kontras tutum gösteren lezyon alanı dikkat çekmiştir. Sfenoid sinüs sol komponente fokal mukozal kalınlaşma mevcuttur. Lütfen yorumlar mısınız.

  Cevapla
 149. Hocam benimde yorumlarsaniz tsk ederim …Sag okspitoparietal bolgede kemik dokuda fraktür ve ic tabula kortikal acilanma mevcut olup komsu parankimde kortekste T1A sekanslarda hafif sinyal kaybi ,T2A sekanslardabsinyal artislari

  Cevapla
 150. ARIŞ
  TIBBİ GÖRÜNTÜLEME MERKEZİ
  1420 Sokak No:78/A Alsancak-İzmir Tlf/Faks: (0232) 463 34 99
  17.04.2018
  Sayın Meslektaşım,
  Hastanız AYLA ÇETİN Üst Batın MRG tetkiki:
  TC NO: 45778621224
  3 tesla ile multiplanar multısekansiyal pre ve postkontrast görüntüler elde olunmuştur.
  Karaciger büyüklügü, konturları normaldir. Karaciğer sol lobunda 3 nolu subsegmentte intrahepatik
  safra yollarında genişleme ile birlikte kısmen nodüler konfigürasyon oluşturmuş T1A imajlarda
  hipointens, T2A imajlarda hiperintens özellikte 5×3 cm boyutlarında lezyon dikkati çekmektedir. Primer
  sekonder neoplazik süreçler söz konusu olabilir. Genişlemiş intrahepatik safra yolları ile birlikte fokal
  kolanjetik süreçler daha düşük ihtimaldir. Klinik öykü muayene bulguları eşliğinde değerlendirme,
  gerekirse PET-BT tetkik ile inceleme önerilir. Parankim sinyali normaldir. Intrahepatik safra yolları
  normal olup safra kesesi normal lokalizasyonda ve konsantrasyondadır.
  Perihepatik alanda morrison poşunda minimal sıvama tarzında serbest sıvı izlenmektedir.
  Dalak normal büyüklüktedir. Dalak pulpası içerisinde medial bölümünde 2 cm çapında hemanjiomu
  telkin eden lezyon dikkati çekmektedir. Radyolojik takip önerilir. Spelenoportal ven sistemi ve pankreas
  normaldir. Her iki sürrenal bez normaldir. Sürrenal lokalizasyonunda patolojik kitle mevcut degildir.
  Her iki böbrek normal lokalizasyon,boyut ve parankim kalınlığı göstermekte olup toplayıcı sistemleri
  normaldir. Intestinal segmentler normaldir. Retroperitoneal ana vasküler yapılarda aterosklerotik
  değişiklikler mevcuttur. Bu bölgede patolojik boyutlarda LAP ayırt edilmemistir.
  Kesit alanına giren kemik yapılarda dejeneratif değişiklikler izlenmektedir. Kemik yapılarda fokal
  vertebral hemanjiom ve dejeneratif plato bulgularını düşündüren sinyal değişiklikleri dikkati
  çekmektedir. Yumuşak doku sinyalleri normaldir.
  MR Tanı: Karaciğer sol lobunda 3 nolu subsegmentte intrahepatik safra yollarında genişleme ile
  birlikte kısmen nodüler konfigürasyon oluşturmuş T1A imajlarda hipointens, T2A imajlarda
  hiperintens özellikte 5×3 cm boyutlarında lezyon. Primer sekonder neoplazik süreçler söz konusu
  olabilir. Genişlemiş intrahepatik safra yolları ile birlikte fokal kolanjetik süreçler daha düşük
  ihtimaldir. Klinik öykü muayene bulguları eşliğinde değerlendirme, gerekirse PET-BT tetkik ile
  inceleme önerilir. Perihepatik alanda morrison poşunda minimal sıvama tarzında serbest sıvı. Dalak
  pulpası içerisinde medial bölümünde 2 cm çapında hemanjiomu telkin eden lezyon. Radyolojik takip
  önerilir. Ateroskleroz. Spondilozis. Kemik yapılarda fokal vertebral hemanjiom ve dejeneratif plato
  bulgularını düşündüren sinyal değişiklikleri.
  Saygılarımla
  Dr.Vahit Özener Dr.Devrim ÖZER
  Radyoloji Uzmani Radyoloji Uzmanı
  Dip. No: 7276 Dip No:6444
  Dip.Tescil No :45550 -79575 Dip Tescil No:43287-63924

  Hocam merhabalar annemin üst batın MR ıdır, lütfen bana açıkça yorum yapar mısınız biz hangi aşamadayız ve ne yapmalıyız yani nasıl bir yol izlemeliyiz, şiddetli karın ağrısı bel ağrısı tutulması bazen bulantı anlayacağım dilden tıbbi terim kullanmadan anlatırsanòz çok sevinirim saygılar..

  Cevapla
 151. Merhaba
  Sol overde 28mm boyutunda T1a görüntülerde belirgin hiper teşekkür T2a görüntülerdejse hafif hiperintens izlenen hemorajik içerikli kist izlenmektedir yani sıra mm iki boyutlu küçük kistler de mevcuttur. Sağ over normal. Uterus normal.mesane normal. Pelvis te serbest sıvı izlenmektedir. Post kontrast kesitler de sol overde tanımlanan kist duvarlarında yoğun lineer kontrast tutulumu izlenmektedir. Noduler solid lezyon ayırt edilememiştir . Lütfen bunu açıklar mısınız çikolata kisti mi hemorajik kist mi. Bana çikolata kisti denildi

  Cevapla
 152. Mrblar kolay gelsin.yorumlarsaniz hocam sevnirim. Mr sonucum 63 yas E. Lomber lordoz azalmis,kesitler dahilinde yer yer vertebra korpus anterior kenarlardan gelişmiş osteofik sivrilesmeler izlenmis.L1 vertebra korpusunda 6 mm çapında T1 ve T2AGde hiperintens alan izlenmistir.T12 ve L1 vertebra inferior endepleatede schmorl nodul formasyonlari ile uyumlu olabilecek görünüm izlenmistir.L4_5 veL5_S1 intervertebral disklerinin sinyalleri dejenerasyon sekonder azalmistir.L2-3 intervertebral diskinde her iki nöral forameni minimal daraltan simetrik anuler taşma izlenmiş.L5-S1 intervertebral disk duzeyinde sag nöral forameni orta-ileri derecede daralan sag subartikuler-foraminal disk ekstruzyonu izlenmis olup kaudeale migrasyonu 16 mm ölçülmustur.sag lateral reses obliteredir.anterior epidural yag mesafesi silinmistir. Konus medullaris L1 vertebra korpusu duzeyinde sonlanmaktadir.kesitler dahilinde sag bobrekte 19X24 mm boyutunda T2AGde hiperintens oluşum izlenmistir(kist?) simdiden teşekkürler

  Cevapla
 153. Idrar yapamama sikayeti olan hasta;
  Prostat boyutlari artmistir. ( 47×46×39 mm)
  Santral lobda yer yer glanduler ve stromal hipertrofiye sekonder boyut artisi izlenmistir.

  Her iki periferik zon bazal duzeyde solda posterior medialde 21×13 mm, sagda posterior medialde 16×12 mm boyutunda seminal vezikulere uzanan T1A hipo, T2A hipointens difuzyon kisitlanmasi gosteren kontrast serilerde yogun kontrastlanmaya devam eden noduler lezyon izlenmistir.

  Sol periferik zon orta bolume uzanan noduler lezyonun kapsul disina hafif noduler uzanimi izlenmis olup, komsulugunda norovaskuler band ile komsuluk gostermistir. ( norovaskuller demet invazyonu?)

  Bulgular PI-RADS-5 lehine degerlendirilmistir.

  Mesane dolumu yetersiz olup, duvar kalinligi difuz olarak hafif artmistir.

  Her iki obturator ve her iki internal iliak zincirlerde patolojik lenfodenopati saptanmadi.

  Inceleme alanina giren las kemik eklem yapilarina ait patolojik ozellik izlenmemistir.

  Cevapla
 154. Bunu mr sonucunu açıklarmısınız tskkrler Karaciğer sol lob düzeyinde 8mm t2A hiperintens post kontrast incelemelerde periferik nodüler kontrastlanma gösteren ayırıcı tanıda ilk planda hemanjiom düşündürecek lezyon izlendi karaciğer sol lobda falsiform ligaman komşuluğunda yaklaşık 12mmlik alanda postkontrast incelemelerde rest parakimine göre hipointensite izlendi (nonspesifik değişiklik )

  Cevapla
 155. Adenohipofiz icerisinde anterior inferior kesimde yaklasik 9 mm çapında İVKM sonrası görüntülerde boyanmayarak belirgin hale gelen hipointens adenomu temsil edebilecek lezyon dikkati çekmektedir.2 yıl önce hipofiz adenomu ameliyatı oldum bunu yorumlarınız çok sevinirim tesekkur ederim şimdiden.

  Cevapla
 156. merhabalar 27 yaşındayım mr sonucum bu şekilde; her iki maksiller sinüste mukazol kalınlaşmalar izlendi. her iki orta nazal konka büllöz yapıda.sol orbitada intrakonal mesafede glob posterior ve optik sinir superior komşuluğunda 8 mm çaplı t1a hipointens, t2a hiperintens lezyon izlendi.Ne demek ?

  Cevapla
 157. Merhabalar hocam emar sonucunda şöyle yazıyor. Bilateral palatin tonsiller belirgin görünümdedir. Sağ maksiller sinuste mukozal kalınlık artışı ve effuzyona ait sinyal intensite artışı mevcuttur. Bilateral level 1 ve 2 düzeyinde patolojik boyuta ulaşmayan lenf nodu görünümleri izlenmektedir. Sağda zigoma düzeyinde cilt altında yerleşimli T2A serilerinde hiperintens T1A serilerinde hipointens görünümünde yaklaşık 14×4 mm boyutlarında İVKME sonrası belirgin kontrastlanma göstermeyen sinyal intensite değişikliği mevcuttur (ciltaltı lenf nodu?) Gereklilik halinde USG korelasyonu önerilir. Lütfen hocam yardımcı olabilirmisiniz. Çok teşekkür ediyorum…

  Cevapla
 158. İyi günler “skafoid kemikte santralde her iki sekansta hipointens kalan muhtemel fraktür hattı ile kemikte diffüz formda t1 hipo t2a hiperintens post travmatik kontüzyonel intensite değişimi- ödem izlenmektedir” yazıyor. Ne demektir kolum alçıya alındı parmsklarımı oynatmam bir sorun oluşturur mu? Teşeklürler

  Cevapla
 159. Merhaba hocam ben Mr ye girdim bir kağıt verdiler bunu bana yorumlarmısınız
  Ulnokarpal eklem mesafesinde mayi izlenmektedir. Radius distal uçta epifiz hattı komşuluğunda T1A serilerde hipointens, T2A serilerde belirgin hiperintens kemik iliği ödemi ile uyumlu görünüm izlenmektedir (fraktür ?)
  Radiokarpal eklem mesafesinde mayi izlenmektedir.
  Skafolunat ligman bütünlüğünde bozulma ve intensitesinde hafif artış izlenmektedir (travmatik injuri)

  Cevapla
 160. Merhaba hocam.Sikayetim yogun basagrilariydi.MR sonucum soyledir: Bilateral serebellar hemisferlerde ensefalomalezi ve gecirilmis bir iskemiye sekonder degisiklikler izlenmistir. Sol serebral hemisferde daha belirgin her iki hemisferde birkac adet milimetrik boyutlu t2 agirlikli imajlarda hipointens alan izlenmistir. Gorunumler milimetrik mikroanjiyopati alanlari acisindan anlamli olabilir. Onemli bir sorun var mi? Yardimci olur musunuz lutfen.

  Cevapla
 161. Merhaba tomografi sonucumda pelvik bolgede izlenen milimetrik hiperdens gorunumun gecise izin veren distal ureter tas acisindan supheli oldugu dusunulmustur.
  Pelvik bolgede solda yaklasik 4mm capinda hiperdens gorunum izlenmektedir.
  Karaciger midklavikuler hatta uzunlugu 171mm olculmus olup artmistir.
  Yaziyo bu nedemektir ve sonuc olarak da sol dister ureterde gecise izin veren kalkul acisindan supheli gorunjm yaziyor rica etsem cevaplarmisiniz.

  Cevapla
 162. iyi günler eşim 50 yaşında 200-300 mt kadar yürüdüğünde beli ve bacağına vuran yürütmeyen ağrıs vardı ilaçlı mr sonucumuz:lomber intervertebral disklerde dejenerasyona bağlı T2AG’de sinyal kaybı izlenmiştir.L4-5 İntervertebral diski düzeyinde posterior periferal diskkabarıklığı dikkati çekmiştir. L5-S1 İntervertebral diski düzeyinde santral zonda çevresi hafif kontraslanan ortası hipointens nodüler yapı izlenmiştir.sekestre fragman ile uyumlu olabilir

  Cevapla
 163. UST ABDOMİNAL MR
  Teknik
  GE T1 Axial
  Fat Sat FSE T2 Axial
  SS FSE T2 Kolonal
  GE T1 Axial (Out Phase ve In Phase)
  IVKM Enjeksiyon sonrası 3d Fat Sat GE T1 Axial, Koronal

  Merhabalar, İlk kısaca babamın hikayesinden bahsetmek isterim.
  12 yıl önce felc geçirdi tansiyon ve şeker hastası aktif sigara kullanıcısıdır. Kullandığı ilaçlar tansiyon, şeker, kan sulandırıcı ve ritim düzenleyici ilaçları kullanmaktadır.
  15 gün önce kusma ve istahsızlık şikayeti üzerine dr ye gittik . Teşhis Mide enfeksiyonuna bağlı Ülser olmuş. Gerekli tedaviler ve (tomografi,ultason ) yapıldı şu anda eski düzenine dönüyor yavaş yavaş. Ülser olduğu için perhizde aynı zamanda.
  Dr.miz üst batın mr istedi.
  Mr sonucundaki koyu alan aşağıdaki şekilde.
  Karaciğer 3. segment lokalizasyonda sol subdiafragmatik bölgede, mide korpus antrumu ile karaciğer sol lob arası lokalizasyonda, yaklaşık 39x27mm boyutunda, t1 hipointens, t2 hiperntens görünümünde hava-sıvı seviyesi gösteren, çevresel kontrastlanma bulgusu veren lezyon görünümü dikkati çekmektedir. lezyon çevresinde peritoneal yağlı alanlardan kontraslanma görülmektedir. Bunun dışında tanımlanan lezyona komşu olarak gözlemlenen 1,5 cm ye yakın boyutta benzer lezyon görünümü mevcuttur.
  Mide antrum duvarında hafif derecede kalınlaşma bulunmaktadır. Görünüm kapılı perforasyon ve buna bağlı apsi oluşumu yönünden anlamlı olarak değerlendirilebilir.
  Yorumlarsanız çok sevinirim
  İyi Çalışmalar

  Cevapla
 164. Merhabalar Hocam ;

  MR sonucu bulgularında aşağıda belirtmiş olduğum yazıları koyu renk ile belirtmişler.
  Yardımcı olurmusunuz ?

  Sağ partetalposteriorda orta hatta cilt altı dokuda yaklasık 1 cm bouytunda t1 vet2 ag’de hipointensnödüller görünüm izlenmiştir. (fibrom)
  nazal septum sağa devilidir.
  sağ maksiller sinüste retansiyon kistleri izlenmiştir.
  solda orta konkadakonkabloza izlenmiştir.

  Cevapla
 165. Beyin mrda çok sayıda beyaz cevher lezyon mevcuttur lezyolardan bir bölümü t1a sekanslarda hipointens olarak izlenmektedir lezyonlar t2a sekanslarda hiperintens olup postkontrast serilerde open ring boyama oluşturmaktadır

  Cevapla
 166. Merhaba doktor bey,
  Kadın doğumdan çektirdiğim mr sonucumda mesane konturları muntazam ve dolumu homojendir. Küme içi kitle görünümü saptanması. Uterus boyutları normaldir. Endometrium çift katı kalınlığı 17 mm ile normalden kalın izlenmektedir olup uterus fundus düzeyinde myometrial indentasyon dikkati çekmiştir. Sol over normal boyutlarda izlenmektedir sol over alt polis düzeyinde sol tubal alan boyunca douglasa doğru uzanımı izlenen 58×45 mm boyutlarında düzgün konturlu ince duvarı T1 ağırlıklı sekanslarda hipodrumda t2 ağırlıklı sekanslarda hiperintens sinyal değişikliği izlenen kistik lezyon izlenmektedir. Sağ over normal boyutlarda izlenmektedir. Pelvik kesitlerde inguinal ve obturatör lenf zinciri boyunca patolojik boyutta lenfadenomegali izlenme iştir. Pelvisi oluşturan yumuşak doku ve kas yapıları normaldir. Ana vasküler yapılar normal kalibrasyonda ve sinyal özelliği göstermektedir. Vertebralve paravertebral yapılar normaldir.

  Cevapla
 167. öncelikle size teşekkür etmek istiyorum.
  zaman ayırıp soruları yanıtladığınız için.
  femur distal metafizinde,tateral posterior kesimde subkortikal alanda T1 ağırlıklı incelemede hafif hipo yağ baskılı proton dansite incelemelerde izointens 23*23*10 mm çapında boyutunda alan izlenmektedir
  (ön planda sekel düşündürmektedir)
  sağ dizim için çıkan rapor üsttedir.
  uzuzn zamandır ağrılarım var.
  dizimi kırdığım zaman bayağı şiddetleniyor.
  yorumlarsanız sevinirim.
  iyi çalışmalar.

  Cevapla
 168. Sakrum sag kanadinda t1 sekansinda hipaintens t2 sekansinda hiperintens yaklasik 9 mm capinda noduler sinyal degisikligi alani izlenmektedir. Kontrastli mr ile degerlendirilmeli. Hocam bu sonucu bizim anlayabilecegimiz sekilde yorumlamanizi rica ederim.

  Cevapla
 169. Merhaba mr sonucumda şu ifade yazıyor; Humerusa başında yaklaşık 10×27 mm çapında T1A da Hipo T2A da hiperitens hetorejen kemik iliği lezyonu mevcuttur.Enkondrama?
  Ne anlama geldiğini öğrenebilirmiyim

  Cevapla
 170. Merhaba mr sonucumda şu ifade yazıyor hipofiz gland sağ parasnayral inferior kesimde dinamik serilerde milimetrik (yaklaşık 1.8 mm) hipointens alan mevcuttur.Mikroadenom şüphesinde lab korelasyonu, takip radyolojik inceleme önerilir. Ne anlama geldigini öğrenebilirmiyim

  Cevapla
 171. Hocam biz mr cekindik ve raporda yazan şunlar; inceleme kontratsız yapıldığından mikroadenom ekarte edilemez Hipofiz bezi sol yarıda diğer parankime göre daha hipointens izlenen 4 mm çapında nodüler Odak dikkati çekmiştir Hipofiz makroadenomu yönünden değerlendirilmesi amacıyla kontrastlı Hipofiz emar önerilir Infindibulum orta hatadır supresallar sistern açık parasellar oluşumlar tabiidir.

  Cevapla
 172. hocam selamunaleyküm sizden nacizane bir isteğim var. dr muayenesinden sonra BİLATERAL KALÇA MR çektirdim.bulgu aynen şöyle( Sağ Femur düzeyinde yaklaşık 6mm çaplı düzgün konturlu PD hiperintens,T1A hipointens benign görünümlü nodüler lezyon izlendi.)hocam bunun anlamı nedir korkulucak birşey varmıdır yadabelirli aralıklarla mr çektirmem mi icab eder?mümkün olurda cevab verirseniz çok sevinirim ALLAH yolunuzu açık etsin kolay gelsin saygılarımla….

  Cevapla
 173. Sağ serebellar hemisferde çevresinde belirgin ödemi izlenmeyen T1 ağırlıklı sekanslarda hipointens,T2 ağırlıklı sekanslarda hiperintens, FLAİR sekanslarında da hipointens alanlar barındıran hiperintens, kontrastlı serilerde yaklaşık 7 mm boyutlu kontrast tutan nodüler komponenti izlenen yaklaşık 10*7 mm boyutlu lezyon izlenmiştir.
  Tanımlanan lezyonun spektroskopik incelemesinde Cr/Cho oranında hafif artış izlenmiştir. Bulgular ön planda pilositik astrositom lehine değerlendirilmiştir.

  Cevapla
 174. Etmoid selüllerde ve bilateral maksiller sinüslerde hafif düzeyli mukozal kalınlaşmalar izlenmektedir.

  Cevapla
 175. sağ parietal lob posteriorunda T2A sekanslarda hipointens ve FLAIR sekanslarda hiperintens vasküler trase mevcuttur

  Anlamı nedir acaba

  Cevapla
 176. Sağ temporoparietal bölgede kısmen oksipital lobada yayılmış hipokampus ve parahipokampal giruslarıda infiltre etmiş kistik alanlarıda bulunan kitle lezyonu izlenmiştir. İVKME sonrası kitle lezyonunda , verteks düzeyinde ve parietal lob lokalizasyonunda daha belirgin olmak üzere kontrast tutulumu izlenmiştir(evre3 glial tm?). Verteks seviyesinde kitle posteriorunda 28 mm çapında, temporal lobda kitle medialinde 30 mm çapında T1 hipointens, T2 hiperintens alanlar izlenmiştir(operasyon poşu olabilir). Kitle çevresinde yoğun ödem izlenmektedir. Ödem ve kitle lezyonu etkisine bağlı sağ lateral ventrikül posterior hornu ve temporal hornu basılanmıştır. Kitle lezyonu korpus kallozum kuyruk kısmınıda infiltre etmiştir. Orta hat yapılarında hafif şift oluşturmuştur.

  Cevapla
 177. Merhaba hocam. Ankilozan spandolit hastasıyım.1 aydir Kalça ağrım vardı mr sonucu: Sol fermuar baş ve boyun kesiminde belirgin medüller ödem izlenmekte olup deplase fraktür saptanmamıştır. Nondeplase fraktür dışlanamaktadir. Görünüm öncelikle idiopatik transient osteoporoz lehine değerlendirilmiştir..
  Doktorum kemiğin kırılma riski var dedi. Üzerine basma mani söyledi. Sizin yorumunuzu da alabilir miyim.

  Cevapla
 178. Kalkaneusta yaklaşık 6 mm boyutunda T1-T2AG’de hipointens nodüler lezyon izlenmektedir ( kemik adacığı ? ). MR SONUCU VERİLEN RAPORDA BU YAZIYORDU HOCAM ÖNEREBİLECEĞİNİZ İŞEY VARMI ?

  Cevapla
 179. merhaba hocam 6 sene önce karaciğer amelıyatı oldum 10 gun emar çektırdım sonuç
  DİNAMİK KONTRASTLI ÜST BATIN MR Teknik : Kontrast öncesi: Aksiyal planda T1A, TSE, T2A, SPAIR, koronal planda SSh T2A, Kontrast sonrası: WATS T1A
  dinamik kesitler alınmıştır. Karaciğer boyutları tabiidir. Karaciğer segment 4-8 bileşkesinde konturda lobülasyon ve post-op yumuşak doku değişikliği ile uyumlu T1-T2
  hipointens, kontrast tutulumu ve diffüzyon kısıtlılığı göstermeyen alan izlenmektedir. Portal ve hepatik venler tabiidir. İntrahepatik safra yollarında dilatasyon
  saptanmamıştır. Koledok normal genişliktedir. Safra kesesinin volümü tabiidir. Duvar kalınlığı normaldir. Dalak normal boyutlardadır. Pankreasın boyutları tabiidir.
  Wirsung kanalı normal genişliktedir. Sağ böbrek boyutları tabiidir. Pelvikalisyel yapılar tabiidir. Sol böbrek boyutları tabiidir. Pelvikalisyel yapılar tabiidir. Sol renal ven
  retroaortik seyirlidir. Sağ sürrenal gland tabiidir. Sol sürrenal gland tabiidir V.kava inferior ve aorta normal genişliktedir. İntraabdominal serbest/loküle kolleksiyon
  gözlenmemiştir ne demek oluyor hocam

  Cevapla
 180. Mrb hocam abimin sag el bileginde mr sonuclarinda negatif ulnar varyans satandi.skafoid kemikte 7.5×4.2 mm boyutlarinda ve lunat kemikte 5.5×5 boyutnda T1A incelemelerinde hipointens,T2 incelemelerinde hiperintens kemik kistleri saptanmis ameliyat olmasi gerekiyor ameliyat sonrasi risk olur mu bilegini kullanamama durumu soz konusumudur .

  Cevapla
 181. Merhaba Erhan Bey
  Mr sonuclarim da
  Hastanizin trokal mrg incelemsinde
  T4 vertebra korpusu sol anterolateral kesimde yakalasik 13mm boyutunda t2 hiperintens duzgun sinirli,oval sekilli benign ozellikle kistik lezyon izlenmektedir.
  Yazmaktadir doktor randevum 24kasim da fakat bu alan ozellikle siyah yazildigi icin endiselendim,bu konuda bilgilendiriseniz sevinirim.simdiden tesekkur ederim

  Cevapla
  • Merhabalar Derya Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   Bir omurunuzda kist veya kiste benzeyen lezyonlar tespit edilmiş. Bunların önemli olup olmadığı bu rapor sonucunu sizi muayane eden hekiminizin muayene ve diğer tahlil sonuçları ışığında değerlendirmesi ile mümkün olabilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 182. Hipofiz glandı kalınlığı en kalın olduğu yerde yaklaşık olarak 9.5mm ye ulaşmaktadır. Dinamik
  incelemede hipofiz glandı içerisinde, hipofiz glandı sağ kesiminde şüpheli hipofiz glandına göre
  daha az boyanan, en geniş olduğu yerde çapı yaklaşık olarak 6 mm ye ulaşan T2 ağırlıklı
  imajlarda da hafif hipo-yer yer hiperintens olarak sinyal veren bir alan izlenmiştir. Görünümler
  bu lokalizasyonda bir adenom açısından anlamlı olabilir. Olgunun Klinik ile birlikte
  değerlendirilmesi önerilir.
  Stalk orta hattadır.
  Kavernöz sinüsler doğaldır.
  Beyin parenkiminin izlenebilen kesimlerinde beyin parankiminde patolojik sinyal intensitesinde
  bir alan izlenmedi. Görüntü dahiline giren nazal kavite de polipleri düşündürür görünümler
  izlenmektedir. Olgunun bu açıdan da değerlendirilmesi uygun olacaktır.
  Klival ve petroz apikal yağ homojendir.
  Sfenoid sinüs, etmoid sinüs ve nazofarenks aerasyonları tabiidir.

  Cevapla
 183. Inceleme: T1 A koronal aksiyal T2A koronal aksiyal sagital STIR A koronal sagital planda yapilmistir MESANE konturlari muntazamdir intrvezikal yer kaplayan lezyon saptanmamistir uterus retrovert gorunumdedir UTERUS ,serviks ve sag ovetde belirgin patoloji saptanmamistir SOL OVERDyaklasik 4×4 cm boyutta T 1 A’da hipointens T2SPAIR Ada hiperintes duzgun duvar kist izlendi douglasda minimal serbest mayi izlendi Ensometrial kavitede minimal mayi izlendi perirektal perivezikal yagli planlar tabi izlenmektedir inceleme alanina giren cevre kemik ve yumusak dokular normal dir

  Cevapla
 184. Merhaba servical spinal MR incelememde ; servical lordoz düzleşmiştir. Vertebra korpus yüksekliği korunmuştur.” C2 vertebra korpus sağ tarafında 9 mm boyutlu T1 T2 ağırlıklı incelemelerde Hipointens osteom ile uyumlu olabilecek lezyon mevcuttur.” İfadeleri geçiyor bu lezyonun ne anlam ifade ettiğini açıklayabilirmisiniz ?

  Cevapla
  • Merhabalar Fazilet Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   Öncelikle servikal lordoz düzleşmesi saptanmış. Bu konuda sitemiz fizyoterapistlerinden Meryem Hanım’ın Servikal Lordoz Düzleşmesi adlı yazısını okumanızı öneriyorum. Tarif edilen lezyonun klinik bulgularınız eşliğinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Doğal olarak sadece bu rapora bakarak net bir şeyler söylemek doğru olmayacaktır. Sizi muayene eden hekime bu raporu göstererek en doğru bilgiyi edinebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 185. Mrb erhan bey mr sonucımda sağ ön frontal bölgede beyaz cevherde 4.5 mm çapında T1a da hipointens,T2 hiperintens sinyal özelliğinde ve postkontrast serilerde patolojik kontrastlanma göstermeyen bening natürde kistik odak mevcuttur.Ayırıcı tanıda ön planda nöroglial ksit bulunmaktadır. Diyo. Şubatta çektimiştim 6 ay sonra tekrar çektirmemi söylemişti doktor son günlerde baş ağrım arttı ve sürekli bir ağrım var sol tarafında ilerleme falan mı oldu acaba hocam mr sonucumu detayları ile söylerseniz sevinirim endişlenecek birşey var mı

  Cevapla
 186. Supine pozisyonda orta bolumde saat 2 duzeyindr transsfinkterink başlayan ve inferior yönünde sol paramedianda perineye uzanım gösteren fistul traktusu ile uyumlu max 5 mm genislikte t1 hipo , t2 hiperintens ve kontrast tutulumu gösteren lineer olusum saptanmistir .’ yazıyor mr sonucunda bu ne demek oluyor

  Cevapla
 187. İYİ GÜNLER HOCAM BENM BEYİN EMARIMDA BÖYLE YAZIYODU NEDİR ACABA ANASEREBRAL VASKÜLER YAPILAR PATENT İZLENİM VERİLMİŞTİR .BİLATERAL MAKSİLLER SÜNİZLERDE MUKOZAL KALINLAŞMA İZLENDİ FRONTAL SÜNİZ SOL YARIMINDA HAFİF DÜZEYLİ MUKOZAL KALINLAŞMA İZLENDİ NOZUFERENK POSTERİOR DUVARDA THONWALDT KİSTİ İLE UYUMLU T2A HİPERİNTENS LEZYON İZLENDİ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  Cevapla
 188. Merhabalar babam 57 yasında sonuçlarında pankreas baş ve gövde birleşkesinde 45*56 mm boyutunda T1A sekanslarda hipointens T2A sekanslarda hiperintens postkantrast şeride internal periferal ve septal kontrast tutulumu gösteren kitle lezyonu izlenmiştir şeklindedir bu sonuçlar tam olarak neyi ifade etmektedir yardımlarınız için teşekkürler

  Cevapla
 189. Mrb kizkardesim iki yıl önce hipofiz adenomu ameliyatı oldu fakat kontrol amaçlı çekilen mrda adenohipofiz içerisinde antrerior inferior kesimde yaklaşık 9mm çapında İVKM sonrası görüntülerde boyanmayarak belirgin hale gelen hipointens adenomu temsil edebilecek lezyon dikkati çekmektedir.yaziyor yardımcı olabilirmisiniz

  Cevapla
 190. Merhaba benim mr sonucunda sol talamus pesteromedial kisminda 12mm boyutlu T1A hipointes T2A hiperintes görünümlü lezon saptanmış bu nedemek şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 191. Hocam merhaba,
  Annem 73 yaşında ve sol dizinden geçen sene implant ameliyatı geçirdi. Bu sene kontrol için yapılan MR çekiminde aşağıdaki rapora istinaden ilgili tümörü hemen alınması yönünde bilgilendirildik. Biyopsi tercşh edşlemez mi, ameliyat şart mıdır? Değerli bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler,

  İnceleme alanına giren sol uyluk proksimal-orta bölümünde vastus lateralis adelesi posterior bölümünde
  25×25×41mm boyutlarında T1 hipointens, yağ baskılı T2 ağırlıklı görüntülerde hiperintens görünümde,
  postkontrast kesitlerde heterojen kontrast tutulumu gösteren düzgün konturlu nonpesifik lezyon (schwannom ?).
  -Sol iliak kemik posterior bölümünde sadece koronal kesitlerde inceleme alanına giren yaklaşık 7mm çapında T1
  hipointens, yağ baskılı T2 ağırlıklı ve postkontrast kesitlerde hiperintens olarak izlenen düzgün-lobule konturlu
  nonspesifik lezyon.

  Cevapla
 192. Sağ lateral ventrikül trigonu içerisinde yaklaşık 11 mm çapında T1A ve FLAIR incelemelerde hipo T2A incelemelerde hiperintens koroid pleksus kisti

  Sağ lateral ventrikül trigonu içerisinde yaklaşık 12 mm çapında,FLAIR incelemelerde hiperintens T1A incelemelerde izo, T2A incelemelerde ise hiperintens olan,protein içeriği yüksek koroid pleksus kisti ne anlama gelmektedir.

  Cevapla
 193. HİPOFİZ MR TETKİKİ
  Teknik:Sagital düzlemede FSE T1A. Koronal düzlemede FSE T2A,FSE T1A,ivkm sonrası koronal düzlemde dinamik FSE T1A

  Cevapla
 194. Merhabalar,
  Sella sağ yarısında sınırları kavernöz sinüsten ayırt edilmeyen,kavernöz sinüse invaze olduğu düşünülen kontrastlı görüntülerde hipointens olarak izlenen 9x5x11 mm(CCxTxAP) boyutlarında kitle lezyonu izlenmiştir.Adenom ayırıcı tanıda öncelikli olarak düşünülmüştür.Hastanın klinik ve laboratuar kolerasyonu önerilir.
  İnfindibulum orta hatta normal kalınlıktadır.
  Optik kiazma supraseller sistem ve sol kavernöz sinüs normaldir.

  Cevapla
 195. Merhabalar.sağ gluteal bölgede cilt altı yerleşimli 27×10 mm boyutlu kalın duvarlı t2 hiperintens,t1 hipointens lezyon izlenmektedir .görünüm öncelikle apse lehine değerlendirilmiştir.belirgin fistül traktı saptanmamıştır.

  Cevapla
 196. Koksiks mr incelenmesi
  Koksiks tip ıı ile uyumludur. Koşagel kemikler intakt görünümde olup kemik iliği intensitesi homojendir. Koksigeal vertebra yüksekliklerş doğal olarak izlenmiş olup, Koksigeal vertebralarda angulasyon izlenmemiştir. Vertebre korpus sinyal intensiteleri doğaldır. Patolojik bulgu saptanmamıştır
  İnceleme dahili sağ overian lojda 46.46 mm ölçüşen, T1 ağırlık incelemelerde hipointens, T2 ağırlıklı incelemelerde hiperintens nodüler oluşum mevcuttur (kist?. US ile korelasyonu önerilir.) inceleme dahili pelviste sıvar tarzda serbest sıvı mevcuttur.
  SONUÇ:
  Koksiks tip ıı ile uyumludur.

  Cevapla
 197. MERHABA DOKTOR BEY,
  8 YAŞINDAKİ OĞLUMA BOYUN AĞRISI ŞİKAYETİ İLE MR TETKİKİ YAPILDI. SONUÇTAKİ OLUMSUZ BİLGİLER AŞAĞIDAKİ GİBİDİR. YORUMLAMANIZI RİCA EDİYORUM. ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
  SAYGILAR

  C2 KORPUS PROKSİMAL KESİMDE T1 SEKANSINDA HİPOİNTENS GÖRÜNÜM İZLENDİ.KLİNİK KORELASYON VE GEREKLİLİK HALİNDE SİNTİGRAFİK İLERİ TETKİKİ ÖNERİLİR.

  Cevapla
  • Merhabalar Yunus Bey,öncelikle geçmiş olsun. Olmaması gereken bir lezyon saptanmış ancak bu lezyon hakkında birşeyler söylemek için henüz erken. Bu raporun hastamızı muayene eden hekim tarafindan muayene bulguları eşliğinde değerlendirilmesi en doğru bilgiyi verir. Yüksek olasılıkla da daha ileri bir görüntüleme yöntemi ile incelemek gerekecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 198. Merhaba dr bey emar esimin emar sonucunu yorumlarsiniz sevinirim
  Karaciger sag lob antreiorr segmentte portal ven sag dalı komsulugunda tum sekanslarda hipointens kontrast tutulumu göstermeyen 1 adet intraparankimal kalsifikasyonla uyumlu olabilecek nodüler sinyal değişikliği mevcuttur.

  Cevapla
  • Merhabalar Aslı Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Hastamızın karaciğerinde istenmeyen bir lezyon saptanmış. Raporda yazan bilgilerin muayene bulguları eşliğinde değerlendirilmesi en doğru sonuçları verecektir. Muayene bulguları olmaksızın konuşmak olasılıktan öteye geçmeyecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 199. SAYGILAR HOCAM. MR SONUCUMU YORUMLAR MISIN? KÖTÜ BİRŞEY VAR MI?
  Supratentorial kesitlerde, sol serebral hemisfer frontal lob beyaz cevherde centrum semi ovale düzeyinde en geniş yerinde yaklaşık 1cm boyutunda T2-FLAİR hiperintens nodüler odak varlığı dikkati çekmiştir. Post kontrast serilerde tanımlanan bu nodüler lezyonda ve diğer alanlarda patolojik kontrastlanma izlenmemiştir.
  Perfüzyon MRG incelemede; yüksek perfüzyon özelliği gösteren lezyon ayırt edilmemiştir.
  Ventriküler sistem normal genişliktedir.
  Orta hat yapıları yer değiştirmemiştir.
  Difüzyon ağırlıklı MRG’de; difüzyonel kısıtlanma gösteren odak mevcut değildir.
  Kaide kemik yapıları doğaldır.
  Kesitler dahilindeki bilateral maksiller sinüste sinüzit ile uyumlu mukozal kalınlaşma izlenmiştir.
  Tek voksel ve multi voksel MR Spektroskopi incelemesinde; patolojik nörometabolit değişikliğine rastlanmamıştır.

  Cevapla
 200. Kullanılan kontrast madde GADOVIST 604.72 MG ML 7.5 ML 1 FLK

  Sellar fossa konfigürasyonu normaldir
  Hipofiz sag yarısında T1A T2A sekanslarda hafif hipointens izlenen şüpheli görünüm dinamik sekanslarda belirgin adenom ile uyumlu degildir. Söz konusu görünüm dinamik olmayan kontrastlı sekanslarda 4×5mmlik bir alanda hipointens olarak izlenmektedir. Görünüm adenom açısından şüphelidir. Klinik lab korelasyon ve takip önerilir.
  Suprasellar ve suprakiazmatik sisternalar her iki yanda kavernöz sinüsler optik kiazma olağan görünümdedir. Doktorum hiç birşey yok dedi

  Cevapla
 201. Ön tanı: R20.2 Deri Pareztezisi
  Servikal Spinal MR
  Teknik: T1A SE, T2A SE sagital, T2A *aksiyal

  Servikal lordoz düzleşmiştir
  Vertebra korbuz köşelerinde dejeneratif sivrileşmelermevcut olup, korpus özellikleri ve sinyal özellikleri tabidir.
  Servikal disk sinyalleri azalmıştır.
  C2-3 vertebralar düzeyinde spinal kord içerisinde inramedüller yerleşimli yaklaşık 10 mm çaplı T1A’da hipo, T2A’da hiperintens nodüler lezyon mevcuttur, kontrastlı inceleme önerilir.

  Genel değerlendirme ve yönlendirmelerinizi rica ederim.

  Cevapla
 202. Merhaba hocam,
  Eşimin raporu aşağıdaki gibidir;
  1.Beyin sapı ve serebelluma ait intensite homojendir.
  2. ventrikül orta hattadır.
  3. velateral ventriküller normal konum ve boyuttadır.
  solda sentrum semiovalde 5mm T1AG? de izo-hipointens, T2A ve FLAİR sekanslarda hiperintens lezyon izlenmiş olup post kontrastlı kesitlerde kontrast tutulumu göstermektedir. demiyelinizan plaklar açısından değerlendirilmesi önerilir.Ayrıca sol frontal subkortikl beyaz cevherde milimetrik boyutlu benzer özellikli sinyal odağı mevcuttur.
  Bilateral parietal posterior kesimlerde perientriküler beyaz cevher alanlarında T2A ve FLAİR sekanslarda hiperintens diffüz sinyal artışı izlenmiştir.
  kortikal sulkus ve fissürler doğaldır.
  sol maksiller enflamatuar yumuşak doku görünümleri mevcuttur.
  nazofarenks posterior duvarda birbirine komşu milimetrik kistler izlenmiştir.(thornwaldt kisti?)

  Cevapla
 203. Merhaba hocam belim için çekilen emarda not başliğiyla mide antrum ve pankreas başi komşuluğunda hipointens 12x 14mm boyutunda izlenmiştir bu ne anlama geliyor acaba teşekkür ederim.

  Cevapla
 204. Merhaba
  Radyoloji raporunda İVKM enjeksiyonu sonrasında adenohipofiz posteriyor kesiminde koronal kesitlerde daha belirgin olarak izlenen 3 mm ölçüsünde beze göre hipointens modüler görünüm mevcuttur diyor.
  Yorumunuz için teşekkürler.

  Cevapla
 205. Beyin sapı ve serebelluma ait intensite homojendendir.
  ** Sağ frontal lob posterior kesiminde vertekste parasagittal alanda ekstraaksiyel 49×40 mm ebatlarında sağ parietal lobda intraaksiyel subkortikal yerleşimi 48×41 mm ebatlarında düzgün konturlu T1 ağırlıklı sekanslarda hipotens, T2 ağırlıklı sekanslarda hiperintes sinyal özelliğinde homojen ince cidarlı lezyonlar izlenmiştir.
  **Sağ serebral hemisfer komşuluğunda ekstraaksiyel BOS mesafesi geniş izlenmiştir.
  **Sağda frontal, temporal ve parietal loblarda kortikal yapılarda pakigiri ve polomikrogiri alanlari izlenmistir.

  Cevapla
 206. Lr-5 integral diskte diffüz diskal bulging izlenmiştir her iki nöral foramen ve lateral Reses daralmıştır L5 S1 düzeyinde sağda faset eklem anteromedial komşuluğunda 5 milimetre çapında periferi hipointens santrali borsa yakın intensitede izlenen sinovyal kist varlığı izlendi spinal kanal içerisinde sakral düzeyde intra Dural yerleşimli ekspansil Boz ile intensitede oval şekilli 10 milimetre çapında tarlov kisti izlendi

  Cevapla
  • Merhabalar Mesut Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Yapılan incelemelerde bazı kistik yapılar ve bir bulgular saptanmış. Bu bulgular muayenenizi yapan hekiminizin muayene bulguları eşliğinde değerlendirmesi neticesinde anlam kazanacaktır. Lütfen sizi muayene eden hekiminize danışınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 207. Periferik zonda diffüz hipointens görünüm ve homojen kontrastlanma paterni. Görünüm prostatit lehine değerlendirilmiştir.
  Klinik ve laboratuvar korelasyonu önerilir (PIRADS 2). teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhabalar Tolga Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Yapılan incelemelerde prostatın dış tarafa yakın bölümünde yoğunluğu farklı alanlar saptanmış ve bu alanların prostat enfeksiyonu nedeniyle oluştuğu düşünülmüş ancak en kesin bilgi için hekiminizin bu bilgiler doğrultusunda tekrar değerledirmesi istenmiş. Dilerseniz klinik korelasyon önerilir adlı yazıma buradan geçiş yapabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 208. MERHABA MR SONUCU ŞÖYLE SOL EL 5. PARMAK PROKSİMAL FALANKS MEDİALİNDE PALMAR TARAFTA TENDONLAR İLE İŞTİRAKLI 12*8 MM BOYUTUNDA T1 HİPOİNTENS T2HİPOİNTENS SİNİR KILIF TM İLE UYMLU OLABİLECEK NODÜLER LEZYON İZLENMİŞTİR LÜTFEN YORUMLARMISINIZ TEŞEKKÜRLER

  Cevapla
 209. Sol presantral gyrusta T2/FLAİR hiperintens görünüm izlendi diye yazıyor bunun anlamı nedir acaba inşaallah kötü bişey yokur cevap verirseniz çok sevinirim

  Cevapla
 210. Merhaba, MR sonucum şöyle,” L2 vertebra korpusunda 13mm boyutunda T1A ve T’2A serilerde nonspesifik hipointens alan izlenmiştir. Hastanın metastaz ihtimali açısından klinikle birlikte değerlendirilmesi önerilir. L5-S1 vertebra karşılıklı yüzlerde modik tip 1-2 sinyal değişikliği mevcuttur. L3-S1 arası disklerde dejenerasyona ikincil sinyal kaybı. L5-S1 düzeyinde yükseklik kaybı izlenmektedir. L3-4 ve L4-5 düzeylerinde annüler fissürün eşlik ettiği posterior bulging izlenmiştir. L5-S1 düzeyinde diffüz periferal bulging izlenmiştir. Bilateral nöral foramen solda daha belirgin olmak üzere inferiordan daralmıştır. Sol L5 sinir köküne hafif temaz mevcuttur.” Teşekkür ederim..

  Cevapla
  • Merhabalar Canan Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   manyetik rezonans görüntülemenizde herhangi bir hastalığa özgül olmayan düşük yoğunluklu alanlar saptanmış. Bu alanların en doğru şekilde değerlendirilmesi için bu raporunuzla beraber sizi takip eden / muayene eden hekiminize gitmeniz önerilmiş. Dilerseniz klinik korelasyon önerilir adlı yazıma buradan göz atabilrsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 211. Nazofarinks posteriyor duvarında t2a hiperintens, T1a hipointens torn waldt kistlerine ait olabilecek nodüler lezyonlar saptanmıştır.

  İyi çalışmalar Hocam yorumlar mısınız?
  Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhabalar Hilmi Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Thornwaldt Kisti nazofarenks yerleşimli burun tıkanıklığı, baş ağrısı gibi belirtileri olan kistik bir lezyondur. Tedavisi endoskopik yöntemler kullanılarak bu kistin çıkarılması şeklindedir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 212. Medulla oblongatada solda posteriorda milimetrik çaplı akut enfarkt açısından şüpheli bulunan diffüzyon değişiklikleri izlenmiştir

  Cevapla
  • Medulla oblongatada solda posteriorda milimetrik çaplı akut enfarkt açısından şüpheli bulunan diffüzyon değişiklikleri izlenmiştir .

   Cevapla
 213. Ayak bileğimdeki kemik etime batiyordu mr cektirdim.
  Cuboid kemikte yaklaşık 9mm çapta bir adet T1-T2A hipointens kemik adacigi ile uyumlu sklerotik odak izlenmektedir yazıyor. Bu ne anlama geliyor yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 214. Merhaba dr bey mr de clius üst lokalizasyonda intrasesoz de yerleşim gösteren8mm t1 t2a sekanslarda hipoitens izlenen noduler oluşum(skleroz)bu yaziyo raporda dr bey beni eğer aydinlatirsaniz çok sevinir

  Cevapla
 215. sol temporal lob anteriorunde subkortıkal derin beyaz cevhere lokalize yaklaşık 12*8 mm boyutlarında T2A hiperintes periferinde hipointes halkası bulunan T1A izointens,T2A alt görüntülerde hipointenitenin hemosiderine ait olduğu düşünülen lezyon izlenmiştir.Lezyon FLAIR görüntülerde hiperintens ve periferinde ki hemosiderin halkasının hipointens olduğu izlenmiştir.Lezyonun belirgin kitle ve ödem etkisi bulunmamaktadır.Görünüm öncelikle anjıom lehine düşünülmektedir. hocam çıkan mr sonucu bu şekildedir

  Cevapla
 216. Sağ elde metakarp düzeyinde. T1ve T2 ağırlıklı sekanslarda hipointens ve önplsnda kompakt kemik adacığı ile uyumlu olduğu düşünülen lezyon efendim mr sonucumu değerlendirirmisiniz

  Cevapla
 217. Merhabalar… 29 yaşındayım.Sol kulak üzerinde şakağa yakın bölgede şiddetli ağrım vardı. Yaklaşık 2 hafta kesintisiz ağrı çektim, doktora gittiğimde ağrıyı tanımlayabilmem için 2 haftalık bir süre verdi, düzenli olarak ağrının ne zaman başlayıp bittiğini, sol güzde burunda akıntı olup olmadığını not almamı istedi. bir de antidepresan ve magnezyum tablet verdi. ne bir mr ne de bir kan tahlili istemedi. yaklaşık 5 ay kullandığım antidepresan ağrılarımın sürekliliğini azalttı fakat tamamen geçmedi. farkli bir doktora gidip MR istedim ve sonucu bugun aldım. MR sonucu şu şekilde;

  Supratentorial serilerde; sol frontoparietal lob bileşkesinde derin ak maddede ventrikül komşuluğunda silik sınırlı olup, yaklaşık 14×12 mm boyutlu, incelenerek korpus kollozuma ve orta hattın sağına doğru uzanan T1 hipo-izointens, FLAİR-T1 hiperintens lezyon izlenmektedir. Geniş yerinde lezyon santali FLAİR’da düşük sinyallidir. Diffizyon kısıtlılığı göstermeyen lezyon lateral ventrikül oksipital hornunda sağa göre asimetrik hafif genişleme nedenli hafif nedenli ilk planda iskemiğe bağlı gliozis ve ensefalomalazi olarak değerlendirilmiştir.

  MR sonucunu değerlendirip benimle paylaşırsanız çok müteşekkir kalırım. İyi çalışmalar….

  Cevapla
 218. Merhaba Doktor bey , babamın raporlarında Sol böbrekte 15 mm çaplı T2 A sekanslarda belirgin hipointens izlenen lezyon alanı dikkat çekmektedir .US korelasyınu önerilir denmketedir . Bize bu konuda açıklama yapabilirseniz çok memnun olurum .
  Saygılar

  Cevapla
 219. Sol internal akustik kanalda 7-8 kranial siniri saran milimetrik hipointens alan izlenmiştir. Deniliyor emar sonucunda ne anlama gelmektedir şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 220. Dinamik substraksiyonlugörüntülerde kuşkulu lezyonlara yönelik zaman sinyal eğrileri oluşturulmuştur.

  Her iki meme yağ dokusundan zengin liposkleroze paranımdan yapısındadır.

  Sol meme üst-dış kadran saat 1-2 hizasında T2A yağ baskılı imajlarda içerisinde hipointens odaklar barındıran,genel olarak izointens görünümde, düzensiz kontörlü, yaklaşık 15mm çaplı, T1A’da hipointens, içerisinde noktasal tarzda hiperintens alanlar barındıran ve nodüler sinyalsin sahalar izlenen, anteriorda retroareolar alana doğru uzanıp gösteren, ilk fazda hafif derecede kontrastlanan, ileri fazlarda yoğun kontrastlanan yer kapsayıcı oluşum ve patolojik sinyal alanı mevcuttur.

  Takipte olduğu bildirilen olgunun yapılan kinetik eğrilerinde lezyon santralinde tip III kinetik eğriler elde olunmuştur. T2A sinyal özelliği de kuşkulu olup olgunun bir önceki MR ve US bulgularıyla korelasyonu, detaylı US değerlendirme ve yakın takip önerilir. Kinetik eğri ve T2A sinyali nedeniyle MR bulguları BİRADS 4A’dır.
  Sağ memenin paranımdan morfolojisi ve sinyal intensitesi doğaldır. Konvansiyonel statik görüntülerde farklı sinyalde fokla kitlesel lezyon ayırt edilmemiştir.

  Cevapla
  • Merhabalar Ayşe Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu raporda bir takım olmaması gereken şüpheli lezyonlar saptanmış. Bu şüpheli lezyonların ne olduğunun anlaşılabilmesi için takipli olduğunuz hastalığınıza ait önceki ileri tetkik görüntüleme sonuçlarınızla beraber değerlendirilmesi önerilmiş. Bu raporu en iyi sizi takip eden hekiminiz muayene bulgularınızla beraber değerlendirecektir.

   Cevapla
 221. Merhaba,
  İlaçlı mr sonucumda koyu renkli yazan iki paragraf bulunuyor. Yorumunuzu rica ederim.. teşekkürler ,
  ‘Sella hipofiz anteriorunda saggital T2 kesitlerinde hafif intens bir alan izlenmektedir.’
  ‘Sağ temporal lobda temporal horn posteriorunda yaklaşık 5mm boyutunda içerisinde lateroğosterior bölümünde içerisinde küçük intens alan bulunan tüm sekanslarda hipointens olarak izlenen lezyon mevcuttur. IVKM Enjeksiyonundan sonra lezyonda kontrast tutulumu görülmemekte fakat çevresinde hafif silik sınırlı lineer minimal kontrast tutulumu görülmektedir. (Kavernom?)

  Cevapla
 222. Hocam 5×3 mm ebatında t1 da hipointens t2 da hiperitens paranral kist diyo eklem içi sıvısında minimal artış diyo ne demek

  Cevapla
 223. Merhaba.Ben 19 yaşımdayım.İlk mr sonucumda”tektumumun superior kesiminde pneal glanda komşu 3,5×2,9mm ebadında T1A da hipointens,T2A da hiperintens kist oluşumu izlenmiştir.Tarif edilen görünümün çevre parankime bası etkisi ayırt edilmemiştir.” yazıyordu.3 ay sonra çekilen mr sonucumda da ise “Nazofarenks posteriosüperiorunda adenoid doku hipertrofiktir. Pneal bez lokalizasyonunda anterior kesimde 4×3mm ebadında ekspansiyon göstermeyen mm lık pneal kist açısından anlamlı sinyal değişikliği izlendi.” yazıyordu.Rica etsem yorumlar mısınız?

  Cevapla
 224. L3 vertebra seviyesinde spinal kanal içinde 3*1,5 cm boyunda hipointens yer kaplayan lezyon mevcuttur(nörofibrom?menengiom?) yazıyor MR sonucumda. Bu ne anlama gelir? Kanserli bölge mi var? Lütfen yardım edin.

  Cevapla
 225. Merhaba. Sağ serebellar hemisfer posteromedialinde; 14*20 boyutunda, T1-AGde de hipointens,T2-AGde hiperintens karakterde , FLAIR sekansta BOS ile benzer sinyal intensitede lokule sıvı intensitesi izlenmiştir. Bunun sonunca araknoid kist tanısı konuldu. Bulgular anneme ait , 44 yaşında. Ameliyat gerekecek boyutta bir problem var mı bunu bilmek istiyoruz.

  Cevapla
  • Merh ocam çekilen mr sonucu sol temporal fossada foramenovaleden intrrakranial alana uzanan 40+20 boyutlarında T1AG hipointes T2AG heterojen hiperintens kitlesi sonucunu açılarsanız hocam şimdiden teşekürler

   Cevapla
  • Merhaba hocam sağ süperior pedinküde 6x6x9.5 mm boyutlarda t2a flair ağırlıklı serelilerde t2a hipointens nodüler alan dikkati çekmektedir şimdiden değerlendirmeniz için teşekkür ederim saygılar

   Cevapla
 226. Pankreas gövde kesim AP çapı artmış olup parankimde IVKME sonrası heterojen kontrastlanma mevcuttur orta kesimde 7 mm çapında vasküler yapı trasesinde net olarak ayırt edilemeyen ancak kontrast tutulumu göstermeyen tüm sekanslarda hipointens noduler lezyon mevcuttur pankreati ekartasyonu açısından klinik ve lab bulguları değerlendirme önerilir

  Cevapla
 227. Hastanizin yapilan Sakroiliak Eklem MR incelemesinde : Teknik: koronal oblik planda se t1, ts-t2, aksiyel oblik planda tse t2 agirlikli kesitler Bulgular: Bilateral sakroiliak
  eklem araliklari ve eklem yüzleri tabii görünümdedir. Görüntü alanina giren alt lomber vertebra, sakrum ve iliak kemiklerde kortikomedüller yapida patolojik sinyal
  izlenmedi. Inceleme alanina giren yumusak dokulara ait belirgin patoloji saptanmadi. Uterin korpus posterior duvarda büyügü yaklasik 20×12 mm boyutlarinda birkaç
  adet T2A sekansta hipointens sinyal degisikligi izlendi.

  Cevapla
 228. Sagital flair sekansta hipofiz sag yarisinda hipointens alan dikkat cekmistir hipofiz mrg önerilir raporda bu yaziyor neyiniz var anlayamadik

  Cevapla
  • Merhabalar Ümit Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Hipofiz bezinizde olmaması gereken yoğunlukta ufak bir bölge göze çarpmış. Bunun daha detaylı bir şekilde incelenmesi adına manyetik rezonans görüntüleme istemişler. Bu raporda yazanlara göre bir şeyiniz var ya da yok demek mümkün olmayacaktır. Detaylı bilgi için sizi muayene eden hekiminizle görüşmenizde fayda var.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Merhaba hocam belim için emar çektim emarda not başliğiyla inceleme planina giren aklsiyal görüntülerde mide antrum ve pankreas başi komşuluğunda hipotintens 12×14 boyutunda alan izlenmiştir bu ne anlama geliyor acaba.

    Cevapla
    • Sağ parietooksipital bölgede cilt altında büyüğü 8mm çapında T1A ve T2A görüntülerde hipointens iki adet nodüler lezyon izlenmiştir (fibrom?)

     Cevapla
     • Kafa içerisinde bir bölgede yumuşak dokunun iyi huylu kitlesi olduğundan şüphelenilen iki adet lezyon tespit edilmiş. Bu lezyonların tam olarak ne olduğu tedavi gerektirip gerektirmediğini öğrenebilmek için sizi muayene eden hekiminize başvurunuz.
      Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

      Cevapla
  • Her iki saçtı iliak eklemde ekleme bakan şakrak iliak yüzlerde T1 veyag baskılı serilerde hipointens sklerotik dejeneratif dergisiklikler izlenmektedir sağ sakroiliak eklem proksimal inde ekleme bakan şakrak ve iliak yüzlerde ivkm enjeksiyonun ardindan subkondral minimal her iki sakroiliak eklem proksimalinde ekleme bakan şakrak iliak yüzlerde ivkm enjeksiyonun ardindan subkondral kontrastlama pateni izlenmektedir görünüm bilateral saroileit lehine
   degerlendirilmisdir

   Cevapla

Yorum yapın