Hipointens Nedir?

Hastalar birçok hastalıkları ile ilgili olarak hekimlerinin talepleri doğrultusunda MR gibi ileri görüntüleme yöntemlerini çektirirler. MR çektiren hastalar daha sonra sonucunu almak üzere hastanelere başvururlar. Sonuçları aldıklarında ise bir problem vardır. Hipointens ne demektir?

Hipointens nedir sorusunun cevabına geçmeden önce hipointens ve hiperintens gibi terimlerin yer aldığı MR raporlarının tek başlarına değerlendirildiğinde bir anlam ifade etmeyeceğini belirtelim. Yani bir hekim hastasından muayene sırasında edindiği bulguları ve diğer yapılan tahlillerle beraber değerlendirilen rapor sonuçları daha gerçeği yansıtır. Oysa muayene bulguları ve tahliller bilinmeden sadece rapor sonuçlarına bakılarak yapılan yorumlar sadece olasılıktan ibarettir.

Hipointens Nedir?

Hipointens, genellikle manyetik rezonans görüntüleme gibi yöntemlerle çekilen grafilerde görülen, normal dokuya göre daha koyu alanlara verilen addır. Normalde MR çekilen ilgili bölgeler hipointens hat görünümünde değildir. Altta yatan bir patolojik nedenden ötürü bu bölgeler koyulaşır ve hipointens sinyal şeklinde dönüşür. Bunun tam olarak ne anlama geldiği ise sizden MR isteyen hekiminizin sonucu değerlendirmesi sonucunda ortaya çıkacaktır.

hipointens nedir
Hipo-intens MR raporlarında sıklıkla duyduğunuz terimlerden birisidir.

MR terminolojisinde sıkça kullanılan tıp terimlerinden bir tanesidir. Üstteki resimde A bölmesinde yuvarlak lezyonlar hiperintens olarak yorumlanırken B bölgesindeki aynı lezyon hipo-intens görünmektedir.

Yine alttaki resimde de görülen normal dokuya göre koyu alanlar hipo-intens olarak yorumlanacaktır.

Hipointens Görünüm Nedir?

Hipointens Görünüm, normal görünüme göre daha düşük yoğunluklu alanların olması ve bu alanların koyu bölgeler oluşturması sonucu ortaya çıkan tabloya verilen isimdir.

hipointens gorunum
Şekilde hipo-intens alanlar mevcut.

MR’da yer yer hipointens alan normal kabul edilebilir. Ancak sağlık profesyonelleri klinik ve mesleksel deneyimleri ile bunu ayırt edebilirler.

Eğer sizlerde rapor sonuçlarınızı yorumlamamı isterseniz yorum bölümüne raporunuzu yazabilirsiniz. Sorularınızı sıraya göre cevaplanacaktır.

Hipointens Lezyon Ne Demektir?

Hipointens Lezyon, MR yani manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri kullanılması sonucu verilen raporlarda sıkça geçen bir ifadedir. İlgili dokuda hipointens lezyon saptanması o bölgede normal çalışmayan dokuların bulunduğunu göstermektedir. Lezyonun bulunduğu bölgeye göre yaklaşım ve tedavi şekilleri değişmektedir.

hipointens lezyon nedir
Hipointense lezyonlar raporlarda sıkça geçer ve tek başına çoğu zaman anlamlı değildir.

Eğer raporunuzda hipo-intens lezyon ifadesi geçiyorsa bu bir şeylerin normal işleyişin dışına çıktığı anlamına gelir. MR da hipointens alan saptanması çoğu zaman tek başına anlamlı bir bulgu değildir. Genellikle hastalara bu bulguların klinik korelasyon ile değerlendirilmesi önerilir.Dilerseniz klinik korelasyon ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz.

Hipointens Kist Nedir?

Hipointens Kist, MR sonucunda vücudun herhangi bir yerinde genellikle içi sıvı dolu bir lezyonun görülmesine verilen isimdir.

hipointens kist
Hipo-intens kistik lezyonlar görülüyor.

MR da görülen bu kistler birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir.

Doktorunuz kliniğinizle beraber bu kisti değerlendirmeli ve altta yatan nedeni bulup tedavi başlamalıdır. Hemen hipodens başlıklı yazıma geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz.


Sizde raporlarınızda yazan ifadeleri yorum bölümüne yazarsanız elimden geldiği kadar bilgi vermeye çalışacağım.

(Bu yazı ilk defa 21 Mart 2017 tarihinde yayınlamıştır. Ardından 18 Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.)

“Hipointens Nedir?” üzerine 199 yorum

 1. Merhabalar 2 gun önce kadın doguma gıdıp hamilelik düşündüğümü soyledım kontrollerım yapıldı 1.5 yıllık evlıyım mr sonucumda bunları gordum.. sizce hamile kalabilirmiyim endemetrium kalınlıgı 7 mm görüldü.sol over lojundaTI sekansta hiperintens alanda içeren heterojen hipointens, yag baskılı sekansda hipointens alanda içeren heterojen hiperintens yaklaşık 45 mm ölçülen IVKM sonrasında hafif kontrastlanma izlenen görünüm izlendi( dermoid kist?)Douglasta mayi görünüm izlendi. Sag over lojunda T1hipointens, yag baskılı sekansda heterojen hipointens, IVKM sonrası hafıf kontrastlanan 15 mm çapında görünüm mevcuttur ( dermoid kist) … Kist alanına giren yumuşak doku be kemik yapılar normal olarak değerlendirildi. İskiorektalfossa, perirektal ve perivezikal yağlı dokular açıktır

  Cevapla
 2. Merhaba hocam,
  LOMBER SPİNAL MR İNCELEMESİ;

  Lomber lordoz ve intervertebral eklem aralık genişlikleri tabiidir. Vertebra korpus yükseklikleri korunmuştur.
  L2 vertebra korpusunda 1 cm çaplı hemanjiom izlenmiştir.
  Lomber disklerin sinyal intensiteleri doğaldır.
  L3-4 seviyesinde nonkompresif bulging izlenmiştir.
  Diğer disk arka konturlarında kanal yönüne anlamlı taşma saptanmamıştır.
  Nöral foramen genişlikleri tabii olup, nöral kökler serbesttir.
  İncelenen düzeylerde spinal kanal AP çapları fizyolojik sınırlardadır.
  Spinal kord normal yerinde konus medüllaris olarak sonlanmaktadır. Kauda equina köklerinin dağılımları simetrik ve tabidir.
  Paravertebral yumuşak dokular doğal görünümdedir.

  şikayet olarak belde bazen bilek burkulması gibi keskin ağrı oluyor,yere çömelerek 15 dk oturduğumda bel tutulması oluyor doğrulmakta zorlanıyorum.
  4 senedir aktif fitness yapıyorum.
  Yorumlarsanız memnun olurum.
  şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 3. Hocam merhaba benim raporumda şöyle yazıyor sağ lateral ventrkül frontal hornu komşuluğunda 15*8.5 mm ebatlı T1 A da hafi Hipointens FLAİR ve T2 -A da hiperintens alan izlenmektedir ( iskemik glozis ) 6 ay sonra MR istedi 1 ay sonra kontrole gel dedi

  Cevapla
 4. Merhaba Hocam eşimin boyun emarı raporu aşağıdaki gibidir. Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.

  Kontrastlı Boyuna yönelik Kontrastlı MRG İncelemesinde;

  Teknik:​​T1 ağırlıklı sagital 4mm.
  ​​PD fatsat axial 4mm.
  ​​PD fatsat sagital 4mm.
  ​​GE koronal 4mm.

  Sağ mandibula ramus düzeyinde suseptibilite artefaktına neden olan materyal izlenmiştir.
  Sol servikal zincirde level 3 düzeyinde yerleşim gösteren, medialde ana karotis artere, posteriorda sternokleidomastoid kasına temas eden, yaklaşık 51.4×35.2mm boyutlarında, T1-T2AG heterojen hipointens, İVKM sonrası yoğun heterojen kontrastlanan ve santral kontrastlanmayan kistik komponenti bulunan kitle lezyonu dikkati çekmiştir.
  Sol submandibuler düzeyde level 1B’de yerleşim gösteren, yaklaşık 26.6x18mm boyutlarında, T1-T2AG heterojen hipointens, İVKM sonrası yoğun heterojen kontrastlanan ve santral kontrastlanmayan kistik komponenti bulunan kitle lezyonu izlenmiştir (metastatik LAP?).
  Sağ parotis glandı ödemli-simetriğine oranla hafif atrofik görünümdedir (olası radyoterapiye ikincil görünüm).
  Vokal kord düzeyinde sağ yarıda ödem dikkati çekmiştir.
  Sağ submandibular gland izlenmemiştir (opere).
  Boyun sağ yarıda cilt-cilt altı yağ doku ödemli görünümdedir.
  Nazofarenks, orofarenks, trakea doğal görünümdedir.
  Tiroid glandında özellik vizüalize edilmedi.
  İnceleme alanına giren nöral parankimde belirgin patoloji dikkati çekmedi.

  SONUÇ :
  ● Sağ mandibuler düzeyden kitle eksizyonu öyküsü bulunan hastada, solda level 3-level 1B düzeyinde kistik nekrotik kitle lezyonları dikkati çekmiştir (metastatik LAP?).

  Cevapla
 5. Bilateral periventriküler alanda kalsifikasyona bağlı olabilecek SWI
  sekansında hipointens alan izlenmemiştir.
  Bu ne demekdir Hocam

  Cevapla
 6. Merhaba hocam
  Lomber Spinal MR incelemesi;
  İnceleme:
  Sagital planda T1 ve T2 TSE
  Aksial planda T1 ve T2 TSE sekanslar uygulanmıştır.
  Lomber lordoz tabiidir.
  L3-4, L4-5, L5-S1 düzeylerinde minimal bulging izlenmektedir.
  Solda L2, L3, L4 düzeylerinde paravertebral kas içerisinde olduğu düşünülen 33x32x38 mm boyutunda, içerisinde tübüler vasküler yapılarla ilgili
  hipointensitelerin izlendiği ve çevresinde yağ intensitesinde sinyal değişiklikleri olan lezyon mevcuttur (hemanjiom ?). Dejeneratif lipom, liposarkom
  ayırıcı tanıda düşük olasılıkla düşünülmelidir. Kontrastlı MRG inceleme ve bu kesime yönelik USG inceleme önerilir.
  Tüm intervertebral disklerin yükseklikleri tabiidir.
  Diğer intervertebral disklerin sinyal intensiteleri normal olarak değerlendirilmiştir. Posterior longitudinal ligamanlar sağlamdır.
  Nöral foramenler açıktır. Ligamentum flavumlar normal kalınlıkta ve faset eklemleri tabiidir. Tüm düzeylerde spinal kanal normal genişliktedir.
  Konus medullaris normal düzeyinde sonlanmaktadır. Filum terminale normal kalınlıkta izlenmiştir. Kauda ekuinaya ait sinir liflerinin seyir ve sinyal
  intensiteleri tabiidir.

  Cevapla
  • Merhabalar hocam
   Sol temporal bölgede 2,5cm büyüklüğünde t1 hipointens t2ve flair hiperintens lezyon ne demek acaba

   Cevapla
   • Bilateral lateral ventrikül posterior hornları komşuluğunda FLAIR ve T2 AG de hiperintens görünümler izlenmiştir .(Terminal dönem miyelizasyon alanları lehine değerlendirilmiştir)diyor hocam lehine ne demek ne anlam ifade ediyor bu raporda korkulucak bişi var mi acaba hocam teşekkürler

    Cevapla
 7. Sağ frontol bölgede kemikve yumusak dokuda heterojen sinyal değişiklikleri ve defektif görünüm izlenmiş olup bu duzeyde sağ frontal lobda ensefalomalazik alan ve leptomeningial kist ile uyumlu olabilecek T1AG ihiperintes T2AG hipointens yaklasik 1cm caplı lezyon izlendi .

  Cevapla
 8. ADENOHİPOFİZ POSTERİOR KESİMİNDE YAKLAŞIK 8MM ÇAPINDA T1A İNCELEMELERDE HİPER,T2A İNCELEMELERDE HİPOİNTENS OLAN LEZYON(RATHKE KLEFT KİSTİ*)

  Cevapla
 9. Hipofiz bezi sol kesimi düzeyinde 2.5 mm’lik bir alanda, T1A görüntülerde hafif hipointens, T2A görüntülerde hafif hiperintens sinyal değişiklikleri izlenmiştir. Bu görünümün varsa hastanın eski tetkikleri ile karşılaştırılması ve/veya gereklilik halinde kontrastlı MRG tetkiki ile korelasyon önerilir.
  Hipofiz glandı yüksekliği (5 mm) normal sınırlardadır.
  Hipofizer stalk orta hatta ve normal kalibrasyondadır.
  Tetkike dahil beyin parankim alanları normaldir.
  Suprasellar sistern açıktır, üçüncü ventrikül orta hatta ve normal genişliktedir.
  Çevre ana vasküler yapılar, kafa tabanı kemik oluşumları olağandır.
  Bilateral kavernöz sinüs ve optik sinir normal olarak değerlendirilmiştir.
  Sfenoid sinüs aerasyonu normaldir.
  hocam 2 yıl önce hipofiz adenomundan ameliyat oldum 2. seneki kontrol için gittiğimde çekilen mr sonucu bu

  Cevapla
 10. Merhabalar hocam,
  Bel fıtığı ve fibromiyalji şikayetiyle gittiğim birimde mr çekildi raporunda şu şekilde yazıyor:
  Mr Eklem Tek
  Hastanızın yapılan Sakroiliak Eklem MR incelemesinde : Teknik: koronal oblik planda se t1, ts-t2, aksiyel oblik planda tse t2 ağırlıklı kesitler Sol sakroiliak eklem
  inferiorunda ekleme komşu iliak kemikte lokalize Tip 1 kemik iliği sinyali izlendi. Bu görünüm hafif sakroileit şeklinde değerlendirilmiştir. Sağ sakroiliak eklem aralıkları
  ve eklem yüzleri tabii görünümdedir. Görüntü alanına giren alt lomber vertebra, sakrum ve iliak kemiklerde kortikomedüller yapıda patolojik sinyal izlenmedi. İnceleme
  alanına giren yumuşak dokulara ait belirgin patoloji saptanmadı.

  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 11. Merhabalar; Omuzumda ve sırtımda aşırı ağrı ve tutulmalar Mr sonucum aşağıda şimdiden teşekkürler
  SAĞ OMUZ MR İNCELEMESİ:
  Rotator cuff’ı oluşturan tendonlar normal anatomik bütünlük ve sinyal özellikleri ile karakterize olmuştur. Rüptür bulgusu saptanmamıştır.

  Glenohumeral eklem ilişkisi ve eklem içi sıvı dağılımı normaldir. Labral patoloji izlenmemiştir.

  Akromioklaviküler eklem ilişkisi normaldir.

  Subakromiyal-subdeltoid bursa ve subkorakoid bursada effüzyon saptanmamıştır.

  Bisipital olukta biseps tendon kılıf komşuluğunda hafif effüzyon dikkati çekmiştir

  Humerus başında 3 mm çapında 2 adet tüm serilerde hipointens nodüler düzgün sınırlı odak dikkati çekmiştir (kompakte kemik adacığı ?).
  İnceleme bölgesinde izlenen kemik yapılara ait intensite doğaldır.

  Çevre yumuşak dokularda patoloji saptanmamıştır.

  Cevapla
 12. Hocam ayak bileği dorsolateral subkutanöz yağlı planlar içerisinde 33x30x26 mm ebatlarinda T1AG lerde hipointens T2AG lerde hiperintes kalın duvarlı kistik sinyal intensite değişikliği (apse formasyonu ) izlemektedir bu konu hakkında bilgi verir misiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 13. Aşil tendonda distal kesiminde belirgin diffüz kalınlaşma tendinozisle uyumludur ve komşuluğunda insersiyosunda kalkanus posterior yüzünde minimal fokal ödem izlenmektedir. Tübüler seyir gösteren tendon insersiyosu düzeyinde 2 adet hipointensite dikkat çekmektedir. Daha önce yapılmış eski postop girişim? Klinik korelasyonu önerilir.

  Cevapla
 14. Servikal lordozitede düzleşme, belirgin kifozite gelişimi.

  Servikal spondiloz.

  C4-C5 intervertebral diskinde minimal yükseklik kaybı. C3-C4, C4-C5 ve C5-C6

  intervertebral disklerinde dejenerasyon.

  C3-C4 intervertebral diskinde anterior subaraknoid mesafeyi oblitere eden ve dural sak

  basısı oluşturan epin eşlikli diffüz bulging.

  C4-C5 intervertebral diskinde epin eşlikli diffüz bulging, santral-sağ paramedian

  protrüzyon. Anterior subaraknoid mesafede obliterasyon.Santral-sağ paramedian

  minimal medulla spinalis basısı.

  C5-C6 intervertebral diskinde epin eşlikli diffüz bulging.Anterior subaraknoid

  mesafede daralma, dural sak basısı.

  Cevapla
 15. Merhabalar hocam 7 yil once hipofiz mr sonucunda mikroadenom teshisi konmuştu birtakım ilaclar kullandim ve 1.5 yil sonra.mr yeniledim mr sonycunda birsey çıkmadı bana 5mm altında küçülmüş oladugundan gorunmuyor olabileceğini soylediler her yil kontrol amacli mr cekimini gerceklestirdim bu son mr da tekrar yazilanlar hipofiz gland kalınlığı hafif azalmış olup sağda hipofiz yüksekliği 3.5 solda 5mm olarak ölçülmüştür hipofiz glandi sol yariminda posteriorda 3.2 mm boyutlarinda suspekt bir hipointensite izlenmiştir. Milimetrik bir mikroadenom açısından anlamlı olabilir.takibi önerilir yazıyor yorumlarsaniz sevinirim iyi günler

  Cevapla
  • Merhabalar Ahu Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Olası bir mikroadenom ihtimali üzerinde durmuşlar ancak bu görüntüleri görmeden net bir şeyler söylemem çok doğru olmayacaktır. Ayrıca bunun klinik korelasyonu da yapılması gerekir. Muayene olduunuz hekiminiz bu konuda ki en gerçekçi yorumu yapabilecek tek kişidir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 16. Sol lentiform nukleus anterior bölümünde Kasım 2018 tarihli eski incelemeye göre yeni gelişen T2/FLAIR hiperintens kontrast tutmayan lezyon izlenmektedir. MS hastasıyım yeni emarımda bu çıktı bilgilendiriseniz sevinirim.

  Cevapla
  • Merhabalar Aysima Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Beyinde ilgili yapılarda daha önceki MR’ınızda olmayan fakat şimdi tespit edilen muhtemelen yeni gelişmiş bir lezyon saptanmış. Bu lezyonun ne olduğu, ciddi olup olmadığı, tedavi gerektirip gerektirmediği gibi bilgiler muayene, tahlil ve tetkik bulgularının beraber değerlendirilmesi sonucu belli olacak durumlardır. Bu açıdan muayene olduğunuz hekiminiz dışında kimseden net bilgi alamazsınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Merhaba hocam boyun mr de c5 c6 düzeyinde diskte epidural mesafede dural keseye başı oluşturan bulging izlenmiştir..serabellar fossada düzgün sınırlı yaklaşık 28×15 mm gibi t2 sekansta hiperintens görünüm izlenmiştir aroknoid kist.. serebal hemisfer orta kısımda vermiste 10.2×39.1mm sagital t2 sekansta hiperintens t1 sekanslarda hipointens yer tutan görünüm izlenmiştir (aroknoit kist vasküler dilatasyon..bilateral aprietal bölgede vermiş yakın kısımlarda estraaksiel mesafelerde hafif artış izlenmiştir…sonucumu aldım doktoruma gösteremedim bana gördüğünüz kadarını yorumlarsanız çok sevinirim hocam

    Cevapla
   • merhaba hocam.
    İcelemede hareket antefaktları bulunması nedeyiyle değerlendirme suboptimaldir.
    Sella kavitesi tabanında yaklaşık,2.5 mm lik şüpheli hipointens bir lezton odağı görülmüstur. sonucunu aldım yorumlayabilrimisiniz lütfen.

    Cevapla
 17. LOMBER MR İNCELEMESİNDE:

  Lomber lordoz normaldir.

  İntervertebral eklem aralık genişlikleri tabiidir.

  Vertebra korpus yükseklikleri korunmuştur.

  İntervertebral disklerin sinyal intensitesi T2AG’lerde dejenerasyona sekonder azalmıştır.

  Alt lomber düzeyde paravertebral kaslarda yağlı atrofik değişiklikler izlenmektedir.

  İncelenen düzeylerde spinal kanal AP çapları fizyolojik sınırlardadır.

  Spinal kord normal yerinde konus medüllaris olarak sonlanmaktadır. Kauda equina köklerinin dağılımları simetrik ve tabidir.

  Cevapla
  • Merhabalar Pınar Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Normale yakın bir MR sonucu gelmiş ancak bu MR sonucunun tam olarak değerlendirilebilmesi için muayene bulguları ve diğer tetkik, tahliller eşliğinde değerlendirilmesi gerekir. Bu açıdan bu rapor sonucunu muayene olduğunuz hekiminize göstermeniz daha açıklayıcı sonuçlar verecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Mrb hocam,hipofiz gland spl yarımında yaklaşık 5×4,5×4,8 mm boyutlu post kontrast serilerde falanda göre geç kontrast tutulumu izlenen hipointens alan dikkati çekmektedir(mikrondanım?).Tarifle nen lezyon kavernöz sinuste ICA ile komşuluk göstermektedir.

    Cevapla
 18. iyi günler hocam
  Laboratuvar Tanisi:.Radyoloji Açiklama: KONTRASTSIZ KRANİAL MR İNCELEME BULGULAR: Pineal gland seviyesinde yaklaşık 11 mm çaplı T1A sekanslarda hafif hipointens , T2A sekanslarda ve FLAİR imajlarda hiperintens iç sinyal özelliğinde periferi cidarı T1A sekanslarda hiperintens , T2A sekanslarda hipointens kist (hemorajik – yoğun içerikli kist?) izlenmektedir. Klinik korelasyon ve gereğinde kontrastlı MRG kontrolü önerilir. Sağ maksiller sinüste mukozal kalınlaşmalar izlenmektedir.
  açıklamalrınız için şimdiden teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhabalar Deniz, öncelikle geçmiş olsun.
   Tespit edilen lezyonların tam olarak ne olduğu hususunda net bilgiler olmadığı için klinik korelasyonu önerilmiş. BU MR’ın çekilmesini isteyen ve muayeneni yapan hocanın yanına giderek durumu izah etmeli ve onun değerlendirmesini istemelisin. Muayene bulgularına vakıf olmadan bu sonuç hakkında yorum yapmak olasılıklardan ibaret olacağı için bir anlam ifade etmeyecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 19. iyi günler hocam,

  Ben de bir tıp öğrencisiyim ve raporum şu şekilde
  KONTRASTSIZ KRANİAL MR İNCELEME BULGULAR: Pineal gland seviyesinde yaklaşık 11 mm çaplı T1A sekanslarda hafif hipointens , T2A sekanslarda ve FLAİR imajlarda hiperintens iç sinyal özelliğinde periferi cidarı T1A sekanslarda hiperintens , T2A sekanslarda hipointens kist (hemorajik – yoğun içerikli kist?) izlenmektedir. Klinik korelasyon ve gereğinde kontrastlı MRG kontrolü önerilir. Sağ maksiller sinüste mukozal kalınlaşmalar izlenmektedir.
  şimdiden yorumlarınız için teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhabalar Deniz, öncelikle geçmiş olsun.
   Tespit edilen lezyonların tam olarak ne olduğu hususunda net bilgiler olmadığı için klinik korelasyonu önerilmiş. BU MR’ın çekilmesini isteyen ve muayeneni yapan hocanın yanına giderek durumu izah etmeli ve onun değerlendirmesini istemelisin. Muayene bulgularına vakıf olmadan bu sonuç hakkında yorum yapmak olasılıklardan ibaret olacağı için bir anlam ifade etmeyecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 20. MR KOLANJIOGRAFİ İNCELEMESİ

  Teknik: SSFSE

  Bulgular: Safra kesesi lümeni içerisinde kitle lezyonu saptanmamış olup hidropik kese izlenmemiştir. Safra kesesi içerisinde 7mm çapında 3 adet taş ile uyumlu hipointensite izlenmiştir. İntrahepatik safra yolları kalibrasyonları olağandır. Koledok en geniş yerinde 11mm çapında ölçülmüş olup içerisinde taş veya kitle lezyonu saptanmamıştır. Duktus pankreatikus kalibrasyonu olağan izlenmiştir.
  Hocam merhaba ben Arnavuköy devlet hastanesinde devlet memuru olarak çalışmaktayım. Safra kesesinde taş olduğu söyleniyor bizim Op. Dr.lar tarafıma acil ameliyat olmam gerekli diyorlar sizce de olmam gereklimi teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhabalar Kermatettin Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Safra kesenizde 3 adet taş tespit edilmiş. Bu taşların tedavisi için ameliyat edilmeli veya edilmemeli diyebilmem için sizin muayene bilgilerinize ve ultrason, BT, MR sonuçlarınıza vakıf olmam gerekir. Bu bağlamda birşeyler söylemem doğru olmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 21. İnceleme aksiyal kronal pllanlarda T1 ve T2 ağırlıklı önlük sagital planda T2 ağırlıklı olarak gerçekleştirilmiştir.
  Supraspinatus yendim bütünlüğü doğaldır.tendonda T1 ve T2 sinyal artışı izlendi.(impigment)
  İnfraspinatus teres minör ve subskapularis kas ve tendonlari normal olarak izlendi.
  Akromiyo-klavikuler ve gleno humeral eklem ilişkisi normal olup bu eklemlere komşu artikuler yüzeyler düzgün olarak izlenmiştir.
  Humerus proksimal diafizerbolgede 3,5mm capinda T2 hiperintens T1 incelemede hipointens tubuler görünüm izlendi (kırmızı kemik iliği renkonversiyon alanı?basit kemik kisti?)
  Subakromiyal subdeltoid bursada minimal sivi izlendi (bursit)
  Glenoidal labrum normal anatomik konfigürasyon ve sinyal yogunlugundadir.

  Cevapla
 22. PELVİK MR
  Hareket artefaktı nedeni ile tetkik suboptimal kalitededir. izlenebildiği kadarıyla:
  Mesane duvar kalınlığı ve perivezikal alanlar normaldir. Mesane lümeninde patoloji saptanmamıştır.
  Uterus normal boyutlarda izlenmiştir. Parankim yapısı normaldir. Endometrium normal kalınlık ve yapıda izlenmiştir.
  Uterus korpus sağ lateralde büyüğü 2 cm boyutta bir kaç adet T1A,T2A myometriuma göre hipointens, post kontrast çalışmada myometriuma göre hipointens hale gelen intramural-subseröz yerleşimli nodüler lezyonlar izlenmektedir (myom?).

  Overler normal olarak değerlendirilmiştir. Over lojlarında patoloji saptanmamıştır.

  Rektum, sigmoid ve diğer intestinal yapılar normal olarak değerlendirilmiştir. Vasküler yapılar normaldir. Patolojik boyutlu lenf nodü saptanmamıştır.

  Görüntü alanına giren kas ve kemik yapılar, diğer yumuşak dokular normal olarak değerlendirilmiştir.

  Kemik pelvis anteriorda yağlı dokuda ve peritenoal yüzeyde minimal kontrastlanma artışı dikkati çekmektedir (operasyona sekonder değişiklik?).

  tedavi için glivec 400 başlandı mr rapaoruna göre değişiklik yapılması ilaç dozu açısından gereklimi
  teşekkürler.

  Cevapla
 23. merhaba
  kızım için yorum istiyorum tam olarak antalırmısınız
  beyin sapı düzeyinde mezensefalon seviyesinde sağ tarafta serebral CRUS voluünü kaybetmiş deforme görünümdedir.Bu düzeyde guaduktus seviyesinde deformasyon haf çap artışı bulguları ve normalde sinyalsiz olmsı gereken aguaduktus düzeyinde yüksek sinyal dikkati çekmektedir.
  olgusa sağ taraftan yerleştirilmiş bir şant kateteri varlığı ve sağ tarafta yine şant rezervuarı dikkati çekmektedir.
  ventriküler sistem genişliği olağandır.
  sağ talamomezensefalik bölgede kronik aşama kanamayı düşündüren t2w serilerde periferi hipointens santrali hiperintens t1w serilerde izointens kabaca boyutu 17×9 mm yi bulan bir odak dikkati çekmektedir.Periferdeki t2 hipointens sinyal hemosiderin halkası ile uyumludur.Yeni kanama sinyali mevcut değildir.Diffüzyon serilerde eşlik eden akut enfarkt benzeri bulgu saptanmamaıştır.
  sağ kulakta otit bulguları dikkti çekmektedir.

  Cevapla
 24. mr sonucunda L4 vertebra korpusunda yoğun hipointensite izlenmektedir yazıyor bunun anlamı ve belirtileri nedir acaba?

  tarih : 30/06/2019
  ID : L0008810 AcN: 49433698
  Modality: MR
  Hasta Adı : MURAT TURK
  SAYIN MESLEKTAŞIM;
  LOMBER MRG İNCELEMESİ
  Lomber lordoz normaldir.
  L4 vertebra korpusunda yoğun hipointensite izlenmektedir ( metastas?). Klinik gereklilik halinde kontrastlı tetkik önerilir.
  L2 vertebra korpusunda schmorl nodülü ve yağlı dejenerasyon izlenmektedir.
  L1-S1 düzeyinde diskoosteofitik disk komplekslerine bağlı anterior epidural mesafeye ve tekal keseye bası izlenmektedir. Nöral
  foramenler daralmıştır.
  Herniasyon bulgusu, spinal korda ya da kök basısı izlenmedi.
  Konus medullaris L1 vertebra düzeyinde sonlanmaktadır. Filum terminale serbesttir.
  İntra ve ekstradural kanal içi kitle tespit edilmedi.

  Cevapla
 25. Humerus başında metafizodiafizer bölgesinde yaklaşık 26.5×22mm`lik bir segmentte T1 hipointens,T2 hafif hiperintens sinyal özelliğinde sinyal değişikliği gösteren alan dikkat çekmektedir.Lezyon alanının röntgen bulguları ile birlikte değerlendirilmesi önerilir.Lezyon komşuluğunda kortikal bütünlük korunmuştur.

  Hocam sağ omzumdan çekilen MR sonuç kağıdımdan altı çizili yer .Şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 26. SAĞ AYAK MRG:
  Görüntü alanına giren talus, kalkaneus, tibia ve fibula distali normal görünümdedir.
  Fleksör ve ekstensör tendonlar normal görünümdedir.
  ATFL, PTFL ve kalkaneofibular ligaman aksiyel kesitlerde görüntü alanına girmediğinden değerlendirilememiştir.
  2. metatars proksimali düzeyinde plantar fasiada 9 mm boyutlu T1 hipointens, T2 hiperintens düzgün konturlu lezyon izlenmektedir. Tanımlanan lezyon sinyal özellikleri
  ve lokalizasyon itibariyle plantar fibroma ile uyumludur.
  Talokrural eklemlerde artmış sıvı sinyalleri izlenmektedir.

  Cevapla
 27. merhaba hocam
  bel sokumunun üstündeki ağrı ve oturduğum zaman kalkarken belim adeta tutuluyordu yattığım zaman veya yürüdüğüm zaman ağrı ve tutulma hafifliyordu bazı zamanlarda kısa süreli rahatlamalar oluyordu.doktor topuklarımın üstünde ve parmak uçlarımın üstünde yürüttü. Herhangi bir şey olmadı. Bacaklarımda herhangi bir ağrı veya kasılma yok. Yalnız karnıma kadar gelen bir ağrı bazen oluyor. Daha ziyade sağ tarafımda olmak üzere hatta çoğunlukla diyebiliriz, kalçalarımda ağrı var içten içten ağrıyor. Bazen bu ağrıda geçiyor ,hafifiliyor ama tamamen geçmiyor. Eski zamanlarda da zaman zaman tutulma ve ağrı oluyordu. Doktora gittiğimde ağrı kesici iğne yapıyordu, geçiyordu. Ama bu son seferde acile gittim . doktor iğne yaptırttı, ama geçmedi. Beyin ve sinir cerrahi doktoru bel ve kalça MR ve Tomografi çektirtti . bel MR raporunun daha çıkmadığını ama sadece bel MR ını ve bel tomografisinin iekranında görüntüleri olduğunu söyledi ve belimde bir şey olmadığını ifade etti.
  Ama kalça MR ı için aşağıdaki Radyoloji Raporunu aldım. Beyin ve sinir cerrahi doktoru ortopediye gitmemi söyledi. Sol asetabulum işaretli ve beyin sinir cerrahi doktorunun gönderdiğini söyledi. Bunuda ortopedi doktorunun, beyin ve sinir cerrahi doktoruna yönlendirmemesi için not olarak söyledi. Şimdi buna ortopedimi bakıyor beyin ve sinir cerrahi doktorumu bakıyor anlamadım.
  Kalça MR raporu aşağıdaki değerleri içeriyor. Şimdiden vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bu rahatsızlığımın ilaçla tedavisi varmı veya ne yapmam gerekir.
  Bilatepal koksofemoral mr incelemesi
  İnceleme koronal planda SE T1,FSE T2 , aksial planda FSE T2,fat sat T2 ,sagital planda FSE T2 ağırlıklı olarak yapılmıştır.
  Bileteral kalça eklemlerine komşu asetabular köşelerde dejeneratif osteofitik sivrileşmeler izlendi.
  Sol femur başı lateral kesiminde ,milimetrik boyutlu T1A incelemede hipointens ,T2A incelemede hiperintens nonspesifik lezyon izlendi. Sol asetabulum lateral kesiminde ,milimetrik boyutlu,T1A incelemede hipointens, T2A incelemede hiperintens nonspesifik lezyon izlendi. ( Dejeneratif subkortikal kistler?)
  Sağ gluteal bölgede cilt-cilt altı dokuda ödem ile uyumlu heterojen artmış T2A sinyal intensitesi izlendi
  Sağda glutael kas planlarında ödem ile uyumlu heterojen artmış T2A sinyal intensitesi izlendi.
  İnceleme alanına giren diğer kas ve tendonlarda patalojik sinyal değişikliği izlenmedi.
  İnceleme alanına giren vasküler yapılarda izlenen akım fenomenleri doğal olarak değerlendirilmiştir.

  Cevapla
 28. Raporda uterus saha ve kenarları tabiidir.Parankim homojendir. Uterus retrovert yerleşimlidir. Uterusta korpus anteriorda sağda intramural yerleşimli, yaklaşık 1 cm çapında, T2A serilerde hipointens, kontrast madde enjeksiyonu ardından myometriyuma göre daha az kontrast madde tutulumu gösteren nodüler yer kaplayıcı lezyon izlenmiş olup myoma uteri ile uyumludur.

  Cevapla
 29. Hayırlı günler dr.bey.38 yaşındayım.Servikal Spinal MR sonucumu yazıyorum.Servikal lordoz düzleşmiştir.C4 vertebra düzeyinde spinal kanal içerisinde 5mm çapında T2 ağırlıklı serilerde hafif hiperintens nodüler alan dikkati çekmektedir.Hastanın kontrastlı servikal MR ile değerlendirilmesi önerilir. Diğer intervertebral diskler normaldir.Sinir kökleri serbesttir.Spinal kord basısı izlenmemiştir. KRANİAL MR sonucum ise Periventriküler beyaz cevher alanlarında bazıları korpus kablosuna dik yerleşimli T1 hipointens,T2 ve Flair hiperintens sinyal değişikliği dikkat çekmektedir.(Demiyenilizan hastalığa sekonder değişiklik?Gliotik değişiklik?Diğer parankim alanları doğaldır.Hastanın takibi önerilir denmiş Şikayet olarakta sol el karıncalanmasıyla dr.gitmiştim.Şimdiden teşekkür ediyor kolaylıklar diliyorum…

  Cevapla
  • Merhaba doktor bey : MR ‘mde ki şu açıklama şu: C5 vertebra korpusunda 6mm boyutunda sklerotik lezyonu düşündüren T1 ve T2A hipointens nodüler lezyon izlenmektedir. Direk grafi ile korelasyon önerilir. Ne anlama geliyor?? Saygılar

   Cevapla
   • Merhabalar Mehtap Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
    MR sonucunuzda bir adet normal dokudan farklılaşmış bir iz görülmüş. Bu izin tam olarak ne olduğunun ve tedavi gerektirip gerektirmediğinin belirlenebilmesi için röntgen çekilmesi ve buna göre bakılması istenmiş. Hekiminiz gerekli işlemleri başlatıp tekrar değerlendirecektir.
    Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

    Cevapla
 30. Hipofiz bezi solda 8mm çapında T1 hipointens-T2 hiperintens şüpheli görünüm mevcuttur(Hipofiz adenenomu?). Hipofiz MR önerilir.

  Cevapla
 31. Kafa kaidesi ve kalvaryumu oluşturan kemik yapıların kortiko-medüller sinyal intensitesi normaldir.

  Kranio-servikal bileşke normal olarak değerlendirilmiştir.

  Sol maksiller sinüste mukozal retansiyon kisti mevcuttur.

  Hipofiz bezi solda 8mm çapında T1 hipointens-T2 hiperintens şüpheli görünüm mevcuttur(Hipofiz adenenomu?). Hipofiz MR önerilir.

  Medulla oblongata, pons ve mezensefalon doğal görünümdedir.

  Serebellar hemisferler ve vermis normal olarak değerlendirilmiştir.

  3.ve 4.ventrikül orta hatta normal genişliktedir. Lateral ventriküller normal boyutta, simetriktir.

  Bilateral bazal gangliayı tutan patolojik görünüm izlenmemiştir.

  Beyaz cevher sinyal intensitesi doğaldır.

  Serebral sulkal ve giral yapılar normal olarak değerlendirilmiştir.

  Cevapla
 32. Merhaba hocam.24yaşindayim.Baş agrisi vardi MR etdiler .Sonuc şoyle”hipofiz sag yarisinda yaklaşik 4mmboyutlu düzgün sinirli T1 hipo T2hiperintens kistik gorünüm izlenmektedir”
  Bu ne hocam?Napmam lazim?

  Cevapla
 33. Beyin mr kranial mr bulgular sağ frontalde kontrastlı serilerde kapiller telenjiektazi düşündürür lokal vasküler kontrastlanma alanı izlenmiştir sağ posterior pariatelde izlenen milimetrik subkortikal yerleşimli hiperintens odak minimal bir kontrastlanma paterni göstermiştir.teşekkür ederim

  Cevapla
 34. Hocam baş ağrısı sebebi ile MR boyun çekirdim. Başımın sağ tarafında günlerdir geçmeyen sanki bi bıçak saplanması veya sanki orada bir yara var sızlıyor ve gözüme vuruyor gözüm sulanıyor sağ gözüm. MR sonucunda : servikal vertebra korpus end platelerinde osteofitik dejeneratif değişiklikler izlenmiştir.C4-5,C5-6 düzeylerinde osteofit ve disk bulgingin birlikte etkisiyle dural keseye hafif bası mevcuttur. Sol lateral reseslerde sinir kökleri hafif ödemli ve hipointens izlenmiştir.(arefakt?) klinik bulgu var ise tekrar önerilir. Yorumunuz ve Ne yapmam gerekir bu konuda ? Cevabınız için çok teşekkür ederim

  Cevapla
 35. YAŞ 42 MR SONUCU İYİMİ KÖTÜ MÜ

  Sonuç: KONTRASTLI NAZOFARENKS + BOYUN MR incelemesinde: Bulgular: *Nazofarenks posterior ve superior duvarlarından lümene doğru uzanım gösteren vertikal aksı 34 mm, AP çapı 12 mm, transvers çapı 32 mm olan T1A serilerde hipo- izointens, T2A serilerde hafif heterojen hiperintens kontrastlı serilerde heterojen kontrastlanma gösteren yumuşak doku görünümü izlenmektedir. Olgunun klinik değerlendirilmesi ve gerekli görülürse ileri tetkikinin yararlı olabileceği düşünülmüştür. *Kesitler dahilinde solda fronto temporalda artefarkt alanı ile uyumlu olabilecek görünüm izlenmektedir. *Ethmoid hücrelerde ve maksiller sinüslerde mukozal kalınlaşma bulguları izlenmektedir. Her iki submandibular bez ve her iki parotid bez boyut ve intensitesi normal olarak değerlendirilmiştir. *Servikal zincirde en büyüklerinin kısa çapı 6-7 mm’ ye varan lenfadenomegali bulguları izlenmektedir. *Supraklavikular fossalarda kısa çapları 6-7 mm olan lenfadenomegeali bulguları izlenmektedir. *Orafarengeal, larengeal ve proksimal trakea hava kolonu açıktır. Her iki sterno claido mastoid kası konfigürasyonu normal olarak izlenmiştir. Kesitler dahilinde tiroid bezi boyut intensitesi normal olarak değerlendirilmiştir.

  Cevapla
 36. İşlem / Başlık Mr, Nazofarinks / Bulgu: Sonuç: KONTRASTLI NAZOFARENKS + BOYUN MR incelemesinde: Bulgular: *Nazofarenks posterior ve superior duvarlarından lümene doğru uzanım gösteren vertikal aksı 34 mm, AP çapı 12 mm, transvers çapı 32 mm olan T1A serilerde hipo- izointens, T2A serilerde hafif heterojen hiperintens kontrastlı serilerde heterojen kontrastlanma gösteren yumuşak doku görünümü izlenmektedir. Olgunun klinik değerlendirilmesi ve gerekli görülürse ileri tetkikinin yararlı olabileceği düşünülmüştür. *Kesitler dahilinde solda fronto temporalda artefarkt alanı ile uyumlu olabilecek görünüm izlenmektedir. *Ethmoid hücrelerde ve maksiller sinüslerde mukozal kalınlaşma bulguları izlenmektedir. Her iki submandibular bez ve her iki parotid bez boyut ve intensitesi normal olarak değerlendirilmiştir. *Servikal zincirde en büyüklerinin kısa çapı 6-7 mm’ ye varan lenfadenomegali bulguları izlenmektedir. *Supraklavikular fossalarda kısa çapları 6-7 mm olan lenfadenomegeali bulguları izlenmektedir. *Orafarengeal, larengeal ve proksimal trakea hava kolonu açıktır. Her iki sterno claido mastoid kası konfigürasyonu normal olarak izlenmiştir. Kesitler dahilinde tiroid bezi boyut intensitesi normal olarak değerlendirilmiştir. Rapor Yazım Tarihi: 16.11.2018 14:12:03 mr sonucu iyimi kötü mu yaş 42 erkek

  Cevapla
  • BU raporu bu şekilde okuyarak iyi ya da kötü şeklinde bilgi vermem maalesef doğru olmaz. Burada çeşitli olmaması gereken durumlar tespit edilmiş ancak bu durumlar önmsiz olarak görülebileceği gibi ciddi olarak ta yorumlanabilir. Ciddi ya da önemsiz oluşu ise muayene bulguları eşliğinde bir değerlendirme olursa ortaya çıkacaktır. Sizi muayene eden hekiminize göstermeniz en doğrusu olacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 37. Solda intrakoanal alanda en geniş yerinde yaklasik 23×18×22mm boyutlarinda orbita epeksine dogru uzanim kismen düzgün sinirli ancak posterioda konturlari net seçilemeyen T2A sekanslarda heterojen hiperintens yag baskıli T1A sekanslarda hipointens ancak icerisinde yer yer milimetrik hiperintens odaklar bulunan yer kaplayan kitlesel lezyon imaji izlenmektedir. Optik sinir mediale belirgin deviye ve basili gorunumdedir. hastanin kontrasli mrg veya histolejik tani onerilir.

  Cevapla
  • Merhabalar Fatma Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Çekilen bilgisayarlı tomografi sonuçlarında ilgili dokularda bir takım anormallikler saptanmış.Bu anormalliklerin ne olduğunu ve neden olduğunu tespit edebilmek amacıyla MR çekilmesini ve gerekirse parça alınarak mikroskop altında çalışılması gerektiği belirtilmiş. Bu bilgiler muayene bulgularınız ışığında değerlendirildiğinde anlam kazanacağından ötürü tek başına çoğu zaman bir şey ifade etmez. En doğru bilgiyi sizi muayene den hekiminizden almalısınız.
   Mutlu ve sağlıklı günler dilerim.

   Cevapla
 38. Doktor bey yaklaşık 3 yıl önce sol el 3. Parmakta dev hücrelitümör teşhisi konularak ameliyat oldum.yaklasik bir aydır aynı parmakta aynı yerde hafif yanma şikayetiyle doktora gittim me sonucunda Patoloji durumum da bir problem olmadigini söylemislerdi 1 aydır parmağımda yine hafif ağrı şikayetiyle gittim aynı parmakta ki mr sonucum olguda; 3. parmak orta falanks düzeyinde volar yüzde 10x6mm boyutlarında T1-T2 hipointens lezyon izlenmiştir. Nüks-rezidü lehine değerlendirilmiştir. Bu tanımlama nedir nasıl bir tedavi uygulanması gereklidir yeniden ameliyat mi olması gerek

  Cevapla
  • Merhabalar Aysun Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Son çekildiğiniz MR sonucunda bahsi geçen bölgede aynı durumun tekrar ortaya çıkmış olabileceği söylenmiş ancak bu raporunuzu mutlaka muayene olduğunuz hekiminize göstermeli ve ondan bilgi almalısınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 39. Teşekkür ederim hocam. Acaba fizik tedavi dışında başka branş hekimine danışmak gerekir mi?

  Cevapla
  • Filiz Hanım, hastayı muayene edecek olan fizik tedavi hekimi gerekli ise mutlaka diğer branşlardan destek alacaktır.

   Cevapla
 40. Hocam, Ankara Ünv Tıp Fak de görevliyim. Kardeşimin Fizik tedavi bölümünde çekilmiş lomber MR sonucu: Disk Patolojileri L1 vertebra korpusunda 1 cm boyutlarında T1AG ve T2AG hipointens sinyal özelliğinde lezyon (Natürünün belirlenmesi açısından kısa aralıklı MR kontrolü önerilir) yazmakta. Kız kardeşim 41 yaşında. Alt sırt ağrısı tarif ediyor. Acaba ne anlama geliyor bu sonuç? Bu sonuçları özellikle hangi branş hekimine danışmak gerekir? CD olarak iletebilirim sonucu .Teşekkürler Filiz

  Cevapla
  • Merhabalar Filiz Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Hastanın MR ına detaylı bir biçimde bakmadan net konuşamayacağım ancak bu sonucu Fizik Tedavi uzmam hekimine danışmanız hastamız için en doğrusu olacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 41. DİNAMİK KONTRASTLI ÜST ABDOMEN MR İNCELEEMESİ Teknik: Çok düzlemli, çok sekanslı IVK‘lı (Dotarem 15 ml) kesitlerle elde olunmuştur. ” Karaciğer her iki lobda dağınık yerleşimli en büyükleri sağ lobda VII. segment hepatik domda yaklaşık 12 mm çapta olmak üzere diğerleri daha ufak santimetrik-milimetrik boyutda çok sayıda T1 ağırlıklı serilerde hipointens, T2 ağırlıklı serilerde hiperintens IVK sonrası parlaklaşma göstermeyen kistik yapılar izlenmektedir(hamartom/Caroli hastalığı?) Karaciğer sağ lob segment VII‘de IVC posterior komşuluğunda yaklaşık 3.5x3x2.5 cm boyutta ve kaudat lobda yaklaşık 1.2 cm boyutta T2 ağırlıklı serilerde hiperintens lobüle konturlu IVK ardından periferden santrale progresif parlaklaşma gösteren, geç fazlarda persistan intensite artımı ile karakterize hemanjiomlar izlenmektedir. Olguya ait 14.07.2018 tarihli MR tetkiki ile karşılaştırmalı değerlendirmede tanımlanan bulgularda anlamlı değişiklik,yeni lezyon gelişimi saptanmadı. ” Dalak uzun aksda yaklaşık 14.5 cm artmış boyutdadır. Splenik arterde yaklaşık 13 mm ve 9 mm çapında anevrizmal genişlemeler izlenmektedir. ” Safra kesesi ve koledok kanalı normal görünümdedir.İntrahepatik safra yolları normal genişliktedir. ” Dalak konturları, parankim sinyal intensitesi normal olup intrasplenik yer kaplayan oluşum mevcut değildir. ” Pankreas baş, gövde ve kuyruk kesimi kalınlığı, sinyal intensitesi. konturları, peripankreatik alanlar normal görünümdedir. Pankreatik yer kaplayan oluşum, fokal ya da jeneralize sinyal değişikliği izlenmemektedir. ” Sürrenal bezlerin boyut, yerleşim ve sinyal paterni normaldir. ” Her iki böbrekte en büyüğü sol böbrek üst polde yaklaşık 1.5 cm çapta diğerleri milimetrik boyutta postkontrast parlaklaşmayan basit kortikal kistler izlenmektedir. Her iki böbrek yerleşim, boyut, kontur, kortikomedüller sinyal dağılımı, toplayıcı sistem genişlikleri normaldir. Peri ve pararenal boşluklar normaldir. ” Retroperitoneal ana vasküler yapılar ve major dallarının konturları ve sinyal patterni normaldir. Portal, para-aortik, para-kaval, interaorto-kaval düzeylerde LAP izlenmemiştir. Abdominal peritoneal reseslerde serbest ya da loküle sıvı saptanmamıştır. ” Kesitler dahilindeki kemik yapılarda patolojik sinyal intensitesi izlenmemiştir. YORUM : ” Karaciğer her iki lobda dağınık yerleşimli en büyükleri sağ lobda VII. segment hepatik domda yaklaşık 12 mm çapta olmak üzere diğerleri daha ufak santimetrik-milimetrik boyutda çok sayıda T1 ağırlıklı serilerde hipointens, T2 ağırlıklı serilerde hiperintens IVK sonrası parlaklaşma göstermeyen kistik yapılar(hamartom/Caroli hastalığı?) Karaciğer sağ lob segment VII‘de IVC posterior komşuluğunda yaklaşık 3.5x3x2.5 cm boyutta ve kaudat lobda yaklaşık 1.2 cm boyutta T2 ağırlıklı serilerde hiperintens lobüle konturlu IVK ardından periferden santrale progresif parlaklaşma gösteren, geç fazlarda persistan intensite artımı ile karakterize hemanjiomlar. Olguya ait 14.07.2018 tarihli MR tetkiki ile karşılaştırmalı değerlendirmede tanımlanan bulgularda anlamlı değişiklik,yeni lezyon gelişimi saptanmadı. ” Dalak uzun aksda yaklaşık 14.5 cm artmış boyutdadır. Splenik arterde yaklaşık 13 mm ve 9 mm çapında anevrizmal genişlemeler izlenmektedir. ” Her iki böbrekte en büyüğü sol böbrek üst polde yaklaşık 1.5 cm çapta diğerleri milimetrik boyutta postkontrast parlaklaşmayan basit kortikal kistler izlenmektedir.
  Hocam mr bu sonucu verdi ve safra yollrndada kistler var .ama sonuç birşey yapılmaz buyumedikce sıkıntı değil diyorlar ama bnm karnim sisiyor ağırlık hsedyrm.sizce onenszmi sonuçlar be yapmalıyım

  Cevapla
 42. kalkaneusta yaklaşık 6mm boyutunda T1-T2AG’de hipointes nodüler lezyon izlenmektedir (kemik adacığı ?). ne önerirsiniz hocam ??

  Cevapla
 43. Sag femur boyunda T1A ve T2A seansta hipointes sklerotik nodüler lezyon görünümü mevcuttur (kemik adacığı?)

  Cevapla
 44. merhaba hocam iyi çalışmalar iki buçuk aylık kızımın MR raporunu yorumlarsanız sevinirim.
  Klinik Bilgi: Menomylosel? Tethered Cord? Sağ kalça içerisinde kistik yapı
  SERVİKAL+TORAKAL+LOMBER MRG:
  Tetkik: Sagital ve aksiyal T1A, Sagital T2A, Trim Sagital T2A.
  Bulgular:
  Servikal,Torakal,lomber vertebralar normaldir.Sakral 1,2,3 vertebralar normaldir.Ancak 4.vertebra ve koksigeal vertebralar izlenmiyor.
  Sağ Gluteal bölgede cilt altı yağ dokusu içerisine kadar uzanan yaklaşık 3 cm boyutunda T1A’da hipointens, T2A’da heterojen hiperintens kistik yapı izleniyor. Spinal kord ve dural kese tanımlanan kistik yapıda sonlanmaktadır. Ancak kistik yapı içerisinde nöral elemanlar tam olarak ayırt edilemedi. Ayrıca Sağ sakral bölgede yağ dokusu artmıştır. Tanımlanan bu bulgular lipomyelomeningosel ile uyumludur. bu düzeyde spinal kord cilt altı yağ dokusunda sonlanmaktadır. Ayrıca Bu düzeyde mezenkimal dokuda da defekt izleniyor. Spinal kord normalden gergin olup bağlı kord sendromu izleniyor. Syringomyeli yok. Kesit içerisine giren beyin sapı , serebellum ve kranioservikal bileşke normaldir.
  Sonuç:
  Sakrokoksigeal vertebralarda agenezi, lipomyelomeningosel, bağlı kord sendromu

  Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim hocam.

  Cevapla
 45. Merhabalar hocam annem girlak kanseri ameliyatla girtlagi alindi ve trakeostomi yapildi simdi kemoterapi ilaci kullaniyor bu gun MR cekildi ve raporunda dil koku posteriorunda larinjektomi zonuna uyan lokalizasyonda düzensiz sınırlı T1 hipointens,T2 izo-hiperintens görünümde ,IV kontrast madde verilimi sonrası kontrastlanma bulgusu veren lezyon alani izlenimi alinmaktadır.bunun ne anlama geldigini bize soyler misiniz lutfen yardimci olursaniz bizi cok mutlu etmis olursunuz internette hicbir bilgiye guvenemiyoruz.

  Cevapla
 46. Merhaba hocam.Ben Mehmet 43 yaşımdayım.BEYiN MRG iNCELEMESi (Kontrastlı) Posterior fossada serebellar atrofi bulguları gözlenmiştir. Her iki serebral hemisferde atrofi bulguları gözlenmiştir. Sol frontal lobta yaklaşık 2,5 cm’lik bir alanda fokal kistik-ensefalomalazi ve sekel gliozis bulguları gözlenmektedir. Tanımlanan alanda post-kontrast serilerde patolojik kontrastlanma ayırt edilmemiştir. Görüntü alanına giren paranazal sinüsler normal görünümdedir.Temporal kemik kompartmanlarında patolojik sinyal izlenmemektedir. Dördüncü ventrikül normal büyüklük ve konfigürasyondadır. Bazal sisternalar açıktır. Vermis tabii sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır. Pons, bulbus, mezensefalon ve bazal ganglionlar normaldir. Korpus kallosum normal sinyal yoğunluğunda ve formasyondadır. Perikallosal patoloji tespit edilmedi. Ventriküler sistem normal genişliktedir. Orta hat yapılarında sapma izlenmedi. 0ntra ve ekstra aksiyal kolleksiyon ve kitle formasyonu tespit edilmedi. Dural sinüslerde trombüs lehine bulgu ilave olarak sağ omuzumda ağrı.sağ el barmaklarımda uyuşukluk (çoğu zaman geceler), sol üst bacakta ağrılar var.Bide 17-18 yaşımda kısmı yüz felci geçirdim. Cavablamanızı rica ediyorum ve şimdiden teşekkür ediyorum.

  Cevapla
 47. Lomber lordoz düzleşmiştir. L1 korpusunda hemanjiom izlenmektedir.
  L5 ve S1 alt platoda Tıp II dejenerasyon alanları mevcuttur.
  L5-S1 diskinde disk bilgiyi ve nötral froamenlerde daralma izlenmektedir.
  L4 düzeyinde spinal kanal içerisinde izointens özellikte intradural ekstramedüller yerleşimli 6x8mm boyutunda lezyon imajı izlenmistir( menenjiom)

  Cevapla
 48. Sağ petros apeks düzeyinde yaklaşık 16×9 mm lik bir segmentte T2 hiperintes sıvı sinyalinde alan izlenmektedir.(sıvı hapsi?) Bu alanda belrigin diffüzyon kısıtlılığı saptanmamamıştır.. lütfen MR sonucumu yorumlar mısınız Çiğdem SOYLU

  Cevapla
 49. Talusta distalde artiküler alana doğruda Uzanım gösteren çevresinde ödeminde eşlik ettiği lineer uzanımlı t1 sekanslarda hipointens düzensiz lezyon alanı izlendi.(stres fraktürü) yazıyor hocam şimdiden teşekkür ederim ben yapmamı önerirsiniz 8 aydır ağrılar geçmiyor

  Cevapla
 50. sol frontal lobda subkortial beyaz cevherde 6mm çapında T1A’da hipointens, T2 ve Flair sekanslarinda hiperintens nodüler lezyon izlendi
  Bilateral maksiller sinüslerde mukozal kalınlasma saptandı
  Bunu yorumlayabilir misiniz? ?

  Cevapla
 51. Her iki overde en buyüğu solda 20 mm capindacok sayida t1a hipointens t2a hiperintens sinyal karakterinde folikuller izlenmektedir(polikistik over hastaliği)
  Endometrium
  Sag adneks komsulugunda minimal serbest sivi mevcuttur

  Cevapla
 52. Her iki overde en buyüğu solda 30 mm capindacok sayida t1a hipointens t2a hiperintens sinyal karakterinde folikuller izlenmektedir(polikistik over hastaliği)
  Endometrium
  Sag adneks komsulugunda minimal serbest sivi mevcuttur

  Cevapla
 53. Sayın hocam aldığım emar sonucunda
  sol internal kapsül arka bacağı düzeyinde T1A serilerde hipointens T2A serilerde hiperintens fokal sinyal değişim alanı dikkat çekmektedir .FALAİR serilerdede yine hiperintens olarak izlenmektedir
  sağ hipokampus volümü korpus kesiminde sola oranla küçüktür.Hipokampal düzeyde ve leteral ventrikül çevresinde ak maddede flair sinyal artım alanları dikkat çekmiştir.Sağ temporal horn koroid fissür sola oranla belirgin görünümdedir.
  Sağ unkus volumü sola oranla minimal belirgin olup asimetriktir.Eşlikli kortikal displaziye ait olabilir. unkustaki asimetrik minimal belirgin görünüm yazıyor.internette arastırmama rağmen yukarıda yazdıklarımın ne anlama geldiğini bulamadım.bu nedenle yukarıda yazılanların acıklamasını yapabilirmisiniz.simdiden tesekkür ederim iyi çalışmalar

  Cevapla
 54. Merhabalar.. bugun aldığım beyin mr sonucunda şu yazmakta;
  Sol frontal bölgede intrakranial-ekstraaksial yerleşimli iç tabulaya yakın komşulukta T1A ve T2A hipointens SWI sekanslarda hipointens gorünümünde milimetrik nodüler lezyonlar izlenmiştir. Lezyonlar fokal hiperosteoz ya da kalsifik menenjiom ile uyumlu olabilir. Tetkike kontrastlı sekansların eklenmesi önerilir. Şimdiden tesekkur ediyorum saygılar..

  Cevapla
 55. Sol boyun damarında ağrı şiddetli agri oluştu MR sonucunda servikal lordoz duzlesmistir,c5_c6 düzeyinde anterior subaraknoid mesafeyi daraltarak Dural keseye başı oluşturan sol parasantral disk protruzyonu mevcuttur,T2 düzeyinde orta hattın sağında cilt altında yaklaşık 15 mm boyutta T2 Ada hiperintens T1 Ada hiperintens noduler lezyon izlenmektedir diye tanımlar var yardımcı olursanız teşekkürler

  Cevapla
 56. Medial tibial kondil posteromedial kesiminde kontüzyonlar uyumlu sinyal değişiklikleri izlenmiştir.
  Femur distal metafizodiafizer lokalizasyonda orta hat medialinde posteriorda 8×6×7 mm boyutlarda T1 hipo T2 hiperintens nonspesifik yapılanma izlenmiştir (basit kemik kisti ?)
  Medial pateller retinakulumda minimal gerilme hasarı ile uyumlu sinyal değişikliği ve komşu cilt altı yağlı dokuda hafif ödem izlenmiştir
  Medial menüsküs posterior hornunda superior eklem yüzü açılımı horizontal yırtık mevcuttur.
  Diz eklem aralarında ve suprapateller komponentinde sıvı artışı izlenmiştir.
  Opliteus tendon kılıfında minimal sıvıya ait görünüm mevcuttur.

  Cevapla
 57. BULGULAR
  Prostat bezi boyutu üst sınırdadır. Periferal gland da yer yer heterojen hipointens odaklar izlenmektedir.
  Diffüzyon ağırlıklı incelemede prostat bezinde diffüzyon kısıtlanma bulgusu saptanmamıştır. Dinamik incelemede prostat bezinin boyanma görünümü normaldir.
  Anal sfinkter seviyesinden geçen kesitlerde sağ internal anal sfinkterde saat 8 – 11 kadranında duvar boyanması ve asimetrik görünüm seçilmektedir.
  SONUÇ
  1. Prostat da üst sınırda boyut görünümü.
  2. Normal sınırda diffüz ağırlıklı MR inceleme bulguları.
  3. Prostat da normal sınırlarda dinamik inceleme bulguları: Pirads 2
  4. Sağda inter anal sfinklerde duvar boyanması: Bu görünümün ileri tetkiki yararlı olabilir. Yorumunuz için şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 58. Sol femur asetabular eklem düzeyinde femoral başta subkortikal yerleşimli yaklaşık 16 mm’lik yağ baskılı sekanslarda hiperintens, T1 A Hipointens alan mevcuttur. Avasküler nekroz başlangıcı açısından görünüm şüphelidir. Ayrıca femur asetabular eklemde solda eklem aralığında effüzyon mevcuttur. Sağ overde yaklaşık 40 mm çapında pür kistik lezyon mevcuttur(seröz kist?). Uterus orta hattın solunda anterovert pozisyondadır. Yardımcı olur musunuz

  Cevapla
 59. s.a hocam.simdi size bu gosterdigim mr dan sonra nasil bir tedavi uygulamam gerekir ayagimin ustune basamiyorum.

  HASTANIN ADI SOYADI:MAHSUN AVCİL 3025******6
  TARİHİ:18.06.2018 1997

  Sol Ayak MR İncelemesinde:

  Teknik : Koronal, transvers ve sagital planlarda T1 ve yağ süpresyonlu PD ağırlıklı ve transvers planda T2 ağırlıklı 3 mm kalınlığında kesitler filme kaydedilmiştir.

  I.metatarsal falangeal eklem seviyesinde dorsal-ekstansör yüzeyde eklem aralığına doğru uzanım gösteren ~1 cm çaplı kistik yer kaplayıcı oluşumu (ganglion kisti?) izlenmiştir.

  Kalkaneo-küboid eklem yüzeyi düzeyinde kemik yapılarında fokal yamalı tarzda kemik iliği ödemi ve ödem alanı içerisinde ince lineer oblik seyirli fissür hatları izlenmiştir.

  Sinüstarsi düzeyinde yumuşak dokuda ılımlı ödem ile uyumlu kalınlaşma ve sinyal artışı (ılımlı sinüstarsi sendromu?) mevcuttur.

  V.metatarsal kemikte ½ distal kesimde kemik iliğinde ödeme ait olduğu düşünülen fokal yamalı tarzda T1 de hipointens , T2-yağ baskılı sekanslarda hiperintens sinyal değişikliği izlenmiştir.

  Medial ve lateral kollateral ligamant komponentleri doğaldır.
  Aşil tendonunun kalınlık ve devamlılığı, sinyal intensitesi doğaldır. İnsersiyon lokalizasyonu normal olarak izlenmektedir.
  Plantar fasiyanın kalınlık ve sinyal intensitesi doğaldır.
  İnterosseöz musküler yapıların morfoloji ve sinyal dağılımları normal olarak izlenmektedir.
  İnceleme alanına giren anterior ve posterior tibialis tendonları, peroneus longus ve brevis tendonları, fleksör hallusis longus tendonu kalınlık, devamlılık ve sinyal intensitesi doğaldır.

  III.-IV. metatars plantar yüzünde Morton nöromasını düşündürebilecek lezyon ayırtedilememiştir.

  SAYGILARIMLA Rad.Uzm.Hüseyin *******
  Dip. Tes. No:85***
  Radyoloji Uzmanı

  Cevapla
 60. Bana acil aciklarmisiniz
  SONUÇ:
  Sol brachium pontis içerisinde çevresel kontrast tutulumu gösteren ve perilezyonel yoğun ödem sahalarının eşlik ettiği, yaklaşık 10 mm çapında T1 ağırlıklı incelemelerde hipointens, T2 ağırlıklı incelemelerde hiperintens sinyallerle karakterize intraaksial lezyon saptanmıştır (met ?). Perilezyonel ödem sahası kısmen pons sol yarımına ve IV. ventrikül çevresi ile sol dentat nukleusa doğru uzanmaktadır.

  Cevapla
 61. Merhaba oğlum 23 yaşında yapılan beyinMR incelemesinde “sol petröz apekste 19*9(19çarpı9) mm boyutlarında T1A sekanslarda hafif hiperintens T2A sekanslarda belirgin hiperintens görünümle karakterize lobula kontörlü lezyon izlenmiştir(petröz Apeks efüzyonu?)Tümöral lezyonlardan net ayırım yapılabilmesi için kontraslıMR tetkiki önerilir

  Cevapla
 62. Kontrastsız Kranial MR
  Sol korona radiatadan korpus kallozuma dik uzanım gösteren FLAIR ağırlıklı sekanslarda hiperintens T1A serilerde hipointens, T2A serilerde hiperintens lezyonlar izlenmiş olup, öncelikle santrali ensekfalomalizeye gitmiş denmyelizan plak lehine yorumlanmıştır. Ayrıca sol derin beyaz cevherrde daha belirgin olmak üzere birkaç adet milimetrik boyutlu FLAIR ağırlıklı sekanslarda hiperintens lezyonlar mevcuttur. Hastanın klinik korelasyonu önerilir.
  Koyu renkli yazılan sonuç raporu
  Denilmektedir.

  Cevapla
 63. Hocam eşim şu an 40 yaşında, kronik başağrıları var. 10 yıl önceki kranial MR bulguları normal sınırlardaydı. Başağrıları geçmeyince yakın zamanda tekrar MR çektirdik.Sağ lateral ventrikül komşuluğunda,her iki frontal bölgede subkortikol alanlarda özellikle sentrum semiovale seviyesinde en büyüğü 6mm boyutunda T1A serilerde izo- hipointens,T2A serilerde hiperintens olarak izlenen nonspesifik görünümler mevcuttur.Görünümler vaskülitik proçeslere( sekel gliotik değişikliklere? Migrene sekonder?)bağlı olabilir.Hastanın yaşı ve lokalizasyon olarak tipik olarak düşünülmemekle beraber ayırıcı tanıda diğer beyaz cevher patolojileri göz önünde bulundurulmalıdır.Solt alt konka hipertrofik görünümde, nazal septum üste sağa,altta sola deviye olup sol tarafta spur formasyonu göstermektedir. Sağ maksiller sinüste etmoid hava hücrelerinde, her iki frontal sinüste,mimimal mukozal kalınlaşmalara ait görümümler dikkati çekmiştir. Skalpte her iki oksipitalde T1A da hipointens,T2A da hiperintens nirkaç adet görünüm(lenf nodu?) izlenmiştir.Bu MR sonucunu yorumlarsanız çok sevinirim önemli bir şey var mı? Ne yapmalıyız?Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 64. Hocam eşim 40 yaşında 10 yıl önce kramşal MR bulguları normal sınırlar içindeydi.kronik başağrısı var biz yeniden MR çektirdik sonucu :sağ lateral ventrikül komşuluğunda, her iki frontal bölgede subkortikal alanlarda özellikle sentrum semiovale seviyesinde enbüyüğü 6 mm boyutunda,T1A serilerde izo-hipointens,T2A serilerde hiperintens olarak izlenen nonspesifik görünümler mevcuttur.Görüntüler vaskülitik proçeslere(sekel gliotik değişiklere? Migrene sekonder?)bağlı olabilir. Hastanın yaşı ve lokalizasyon olarak tipik olarak düşünülmemekle beraber ayırıcı tanıda diğer beyaz cevher patolojileride göz önünde tutulmalıdır.Sol alt konka hipertrofik görünümde, nazal septum üste sağa altta sola deviye olup sol tarafta spur formasyonu göstermektedir.sağ maksillar sinüste,etmoid hava hücrelerinde,heriki frontal sinüste minimal mukozal kalınlaşmalara ait görünümler dikkati çekmiştir.Skalpte her iki oksipitalde T1Ada hipointens,T2Ada hiperintens birkaç adet görünüm izlenmiştir(lenf nodu?) yazıyor yorumlarsanız çok sevinirim

  Cevapla
 65. Hocam merhabalar 7 aylik bebegimizin doguştan Sol göz kapağı lokalizasyonunda 7 mm çapında düzgün sınırlı T1AG de hipointens , T2AG de hiperintens kist mevcuttur. Bu ne anlama gelmektedir ?

  Cevapla
 66. Sol göz kapağı lokalizasyonunda 7 mm çapında düzgün sınırlı T1AG de hipointens, T2AG de hiperintens kist mevcuttur

  Cevapla
 67. C5 vertebra korpusu arteriorunda yaklaşık 5 mm boyutta, c4 vertebra alt plotada yaklaşık 5 mm boyutta,t1a skensta ve t2a skansta sınırları hipointens yapıda lezyon izlenmiştir. (Sklerotik odaklar?) bunun açıklaması nedir omurgamda skolyoz var dediler sonra mr istediler.

  Cevapla
 68. mrb hocam.
  sağ ayak bileği mr 3 ay önce arka ayak bileği ameliyatı oldum. ameliyattan 3 ay sonra mr çekildim ve bulguları şunlardır.
  Kalkaneus’ta nonspesifik özellikte fokal medüller sinyal değişikliği izlenmiştir. bu alan T1 de hafif hipointens, T2 de hafif hiperintans özellikte olup küçük hemanjiom ile uyumlu olabilir.
  2) Tibiotalar ve subtalar eklem aralıklarında sıvı kolleksiyonu izlenmiştir. Ayrıca retrotalar bölgede ince sıvı kolleksiyonu mevcuttur.
  3) M. fleksör hallusis longus tendon kılıfında minimal sıvı artışı izlenmiştir.
  şimdiden teşekürler iyi çalışmalar..

  Cevapla
 69. Merhaba.Ablam yumurtalık kanseri nedeniyle ameliyat geçirdi ikiddfa bir sene geçti aradan ve emar çekimi sonuçlarında kitle görüldüğü söylenmiş😕
  “Sağ adneksiyal alanda 28×31 mm boyutlu,düzgün konturlu T2 belirgin hiperintens,yağ baskılamalı hipointens İVKM sonrası cidarında kontrast tutan kistik lezyon saptanmıştır.”bu şekilde yazıyo ve iki ay sonraya tekrar emar istenmiş kitlenin büyüyüp büyümediğini görmek için..Hayırlı cevaplarınızı bekliyorum iyi akşamlar

  Cevapla
 70. Rapordak koyu alanları yazdım.

  İnceleme kontrastsız olduğundan değerlendirme suboptimaldir.

  karaciğer sol lob segment 2 düzeyinde 6mm çaplı T1A hafif hiponintens, T2A hiperintens lezyon alanı izlendi (kis?). USG control önerilir.

  karaciğer sağ lob segment 7 de en büyüğü 5mm çapında birkaç adet T1A hipointens, T2A hiperintens lezyon izlendi (basit kistler?). USG control önerilir.

  Cevapla
 71. Sayın dr. Erkan Yavuz; bu sonuçlar 24 yaşındaki oğlumun, ekim 2011 de preB ALL tedavisi gördü, ocak 2014 de idame tedavimiz bitti. Şuan hastalığımızla ilgili bir sıkıntımız yok. Aşağıdaki sonucumu cevaplarsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.
  Torakal kifoz korunmuştur. Vertebra korpus yükseklikleri doğaldır. Vertebral end platelerde milimetrik Schmorl nodülleri izlenmiştir. Th6 vertebra korpusunda T1Ada hipointens,T2Ada hiperintens sinyal özelliği gösteren nodüller lezyon atipik hemanjiom ile uyumlu olabilir. Th4-5 intervertebral diskinde spinal korda bası oluşturan sağ parasantral protrüzyon mevcuttur. Th5-6,Th6-7 intervertebral disklerinde tekal keseye bası oluşturan ve spinal kord sol anterolateraline teması bulunan sol parasantral protrüzyon mevcuttur. Diğer düzeylerde belirgin disk patolojisi saptanmamıştır. IVKM sonrası patolojik kontrast tutulumu saptanmamıştır. Trokal spinal kord intensitesi homojendir. Paravertebral alanlar doğaldır.

  Cevapla
 72. Merhabalar hocam kolay gelsin Kardeşim 12 yaşinda ve “galiba” iyi huylu tümor var beyinde dediler -sol temporalde ekstraaksiyel alanda en genis yerinde yaklasik 36×12×44 mm boyutunda T2A sekansta hiperintens ,FLAIR sekanslarda hafif hiperintens T1A sekansta hipointerns yer kaplayan kitlesel lezyon imaji izlenmektedir(epidermoid? Kist) -sol mastoid selül lokalizasyonunda T2A sekanslarda sinyal artıslari izlenmektedir(mastoidit?) -retroserebeller alanda sağ serebellar hemisfere hafif baskı oluşturan tum sekanslarda BOS sinyalinde alan izlenmektedir(arakroid kist?) Hocam rapor bu şekilde bize ne önerirsiniz? Tessekurler kolay gelsin

  Cevapla
 73. Sayın hocam, raporumda D12 vertebra superior end paketinde schmorl nodul formasyonu
  Sakral 2 ve sakral 3 seviyesinde büyüğü 1 cm olan 2 adet tarlov kisti ile uyumlu T2 hiperintens oval lezyon izlenmistir.
  Yazıyor. Açıklama rica edebilir miyim lütfen? Şimdiden çok teşekkür ederim, saygılarımla.

  Cevapla
 74. Merhaba sonucumu yorumlarsaniz sevinirim. Hocam Teşekkür ederim.
  Sol frontal lob frontal horn komşuluğunda, sol sentrum semiovale seviyesinde uzun aksı 8 mm olan T2A ve FLAIR imajlarda hiperintens lezyonlar izlenmektedir.
  ( nonspesifik gliotik?, demiyolinizan plak) takipleri önerilir .
  Sol iateral ventrikül sağa göre daha asimetrik daha geniştir.

  Cevapla
 75. Hocam cevaplarmısınız hastam 65 yaşında parkinson ve kemik ermesi var
  Supraspinatus tendonunda intensite artışı (tendinozis)
  Akromiohumeral mesafede daralma(impingent)
  Humerus başında belirgin intensite artışı ve effüzyon
  Humerus başı ve boynunda şüpheli fissür hatları(patalojik fraktür)
  Humerus diafizinde hipointens alan
  Subakromial-subdeltoid bursalarda ve aksiller reseste effüzyon

  Cevapla
 76. Merhaba
  Mr sonucumu yorumlarsaniz sevinirim. Teşekkür ederim.
  Her iki frontalde subkortikal beyaz cevherde yerleşimli milimetrik boyutlu nonspesifik T2A/FLAIR hiperintens sinyal değişiklikleri saptanmıştır.

  Nazofarenks posterior duvarında hafif kalınlaşma ve orta hattın hemen sağında duvar içerisinde yaklaşık 5mm çapta T1A ve T2A incelemede hiperintens sinyalli yoğun içerikli kistik lezyonu düşündürebilecek odak izlenmiştir.

  Cevapla
 77. Sfenoid sinüs sağ kopomenti doldurup sfenoid Kanada doğru Uzanım gösteren 41×26 mm boyutunda T1A ve T2A da hipointens izlenen ve IVKM sonrası belirgin kontras tutum gösteren lezyon alanı dikkat çekmiştir. Sfenoid sinüs sol komponente fokal mukozal kalınlaşma mevcuttur. Lütfen yorumlar mısınız.

  Cevapla
 78. Hocam benimde yorumlarsaniz tsk ederim …Sag okspitoparietal bolgede kemik dokuda fraktür ve ic tabula kortikal acilanma mevcut olup komsu parankimde kortekste T1A sekanslarda hafif sinyal kaybi ,T2A sekanslardabsinyal artislari

  Cevapla
 79. ARIŞ
  TIBBİ GÖRÜNTÜLEME MERKEZİ
  1420 Sokak No:78/A Alsancak-İzmir Tlf/Faks: (0232) 463 34 99
  17.04.2018
  Sayın Meslektaşım,
  Hastanız AYLA ÇETİN Üst Batın MRG tetkiki:
  TC NO: 45778621224
  3 tesla ile multiplanar multısekansiyal pre ve postkontrast görüntüler elde olunmuştur.
  Karaciger büyüklügü, konturları normaldir. Karaciğer sol lobunda 3 nolu subsegmentte intrahepatik
  safra yollarında genişleme ile birlikte kısmen nodüler konfigürasyon oluşturmuş T1A imajlarda
  hipointens, T2A imajlarda hiperintens özellikte 5×3 cm boyutlarında lezyon dikkati çekmektedir. Primer
  sekonder neoplazik süreçler söz konusu olabilir. Genişlemiş intrahepatik safra yolları ile birlikte fokal
  kolanjetik süreçler daha düşük ihtimaldir. Klinik öykü muayene bulguları eşliğinde değerlendirme,
  gerekirse PET-BT tetkik ile inceleme önerilir. Parankim sinyali normaldir. Intrahepatik safra yolları
  normal olup safra kesesi normal lokalizasyonda ve konsantrasyondadır.
  Perihepatik alanda morrison poşunda minimal sıvama tarzında serbest sıvı izlenmektedir.
  Dalak normal büyüklüktedir. Dalak pulpası içerisinde medial bölümünde 2 cm çapında hemanjiomu
  telkin eden lezyon dikkati çekmektedir. Radyolojik takip önerilir. Spelenoportal ven sistemi ve pankreas
  normaldir. Her iki sürrenal bez normaldir. Sürrenal lokalizasyonunda patolojik kitle mevcut degildir.
  Her iki böbrek normal lokalizasyon,boyut ve parankim kalınlığı göstermekte olup toplayıcı sistemleri
  normaldir. Intestinal segmentler normaldir. Retroperitoneal ana vasküler yapılarda aterosklerotik
  değişiklikler mevcuttur. Bu bölgede patolojik boyutlarda LAP ayırt edilmemistir.
  Kesit alanına giren kemik yapılarda dejeneratif değişiklikler izlenmektedir. Kemik yapılarda fokal
  vertebral hemanjiom ve dejeneratif plato bulgularını düşündüren sinyal değişiklikleri dikkati
  çekmektedir. Yumuşak doku sinyalleri normaldir.
  MR Tanı: Karaciğer sol lobunda 3 nolu subsegmentte intrahepatik safra yollarında genişleme ile
  birlikte kısmen nodüler konfigürasyon oluşturmuş T1A imajlarda hipointens, T2A imajlarda
  hiperintens özellikte 5×3 cm boyutlarında lezyon. Primer sekonder neoplazik süreçler söz konusu
  olabilir. Genişlemiş intrahepatik safra yolları ile birlikte fokal kolanjetik süreçler daha düşük
  ihtimaldir. Klinik öykü muayene bulguları eşliğinde değerlendirme, gerekirse PET-BT tetkik ile
  inceleme önerilir. Perihepatik alanda morrison poşunda minimal sıvama tarzında serbest sıvı. Dalak
  pulpası içerisinde medial bölümünde 2 cm çapında hemanjiomu telkin eden lezyon. Radyolojik takip
  önerilir. Ateroskleroz. Spondilozis. Kemik yapılarda fokal vertebral hemanjiom ve dejeneratif plato
  bulgularını düşündüren sinyal değişiklikleri.
  Saygılarımla
  Dr.Vahit Özener Dr.Devrim ÖZER
  Radyoloji Uzmani Radyoloji Uzmanı
  Dip. No: 7276 Dip No:6444
  Dip.Tescil No :45550 -79575 Dip Tescil No:43287-63924

  Hocam merhabalar annemin üst batın MR ıdır, lütfen bana açıkça yorum yapar mısınız biz hangi aşamadayız ve ne yapmalıyız yani nasıl bir yol izlemeliyiz, şiddetli karın ağrısı bel ağrısı tutulması bazen bulantı anlayacağım dilden tıbbi terim kullanmadan anlatırsanòz çok sevinirim saygılar..

  Cevapla
 80. Merhaba
  Sol overde 28mm boyutunda T1a görüntülerde belirgin hiper teşekkür T2a görüntülerdejse hafif hiperintens izlenen hemorajik içerikli kist izlenmektedir yani sıra mm iki boyutlu küçük kistler de mevcuttur. Sağ over normal. Uterus normal.mesane normal. Pelvis te serbest sıvı izlenmektedir. Post kontrast kesitler de sol overde tanımlanan kist duvarlarında yoğun lineer kontrast tutulumu izlenmektedir. Noduler solid lezyon ayırt edilememiştir . Lütfen bunu açıklar mısınız çikolata kisti mi hemorajik kist mi. Bana çikolata kisti denildi

  Cevapla
 81. Mrblar kolay gelsin.yorumlarsaniz hocam sevnirim. Mr sonucum 63 yas E. Lomber lordoz azalmis,kesitler dahilinde yer yer vertebra korpus anterior kenarlardan gelişmiş osteofik sivrilesmeler izlenmis.L1 vertebra korpusunda 6 mm çapında T1 ve T2AGde hiperintens alan izlenmistir.T12 ve L1 vertebra inferior endepleatede schmorl nodul formasyonlari ile uyumlu olabilecek görünüm izlenmistir.L4_5 veL5_S1 intervertebral disklerinin sinyalleri dejenerasyon sekonder azalmistir.L2-3 intervertebral diskinde her iki nöral forameni minimal daraltan simetrik anuler taşma izlenmiş.L5-S1 intervertebral disk duzeyinde sag nöral forameni orta-ileri derecede daralan sag subartikuler-foraminal disk ekstruzyonu izlenmis olup kaudeale migrasyonu 16 mm ölçülmustur.sag lateral reses obliteredir.anterior epidural yag mesafesi silinmistir. Konus medullaris L1 vertebra korpusu duzeyinde sonlanmaktadir.kesitler dahilinde sag bobrekte 19X24 mm boyutunda T2AGde hiperintens oluşum izlenmistir(kist?) simdiden teşekkürler

  Cevapla
 82. Idrar yapamama sikayeti olan hasta;
  Prostat boyutlari artmistir. ( 47×46×39 mm)
  Santral lobda yer yer glanduler ve stromal hipertrofiye sekonder boyut artisi izlenmistir.

  Her iki periferik zon bazal duzeyde solda posterior medialde 21×13 mm, sagda posterior medialde 16×12 mm boyutunda seminal vezikulere uzanan T1A hipo, T2A hipointens difuzyon kisitlanmasi gosteren kontrast serilerde yogun kontrastlanmaya devam eden noduler lezyon izlenmistir.

  Sol periferik zon orta bolume uzanan noduler lezyonun kapsul disina hafif noduler uzanimi izlenmis olup, komsulugunda norovaskuler band ile komsuluk gostermistir. ( norovaskuller demet invazyonu?)

  Bulgular PI-RADS-5 lehine degerlendirilmistir.

  Mesane dolumu yetersiz olup, duvar kalinligi difuz olarak hafif artmistir.

  Her iki obturator ve her iki internal iliak zincirlerde patolojik lenfodenopati saptanmadi.

  Inceleme alanina giren las kemik eklem yapilarina ait patolojik ozellik izlenmemistir.

  Cevapla
 83. Bunu mr sonucunu açıklarmısınız tskkrler Karaciğer sol lob düzeyinde 8mm t2A hiperintens post kontrast incelemelerde periferik nodüler kontrastlanma gösteren ayırıcı tanıda ilk planda hemanjiom düşündürecek lezyon izlendi karaciğer sol lobda falsiform ligaman komşuluğunda yaklaşık 12mmlik alanda postkontrast incelemelerde rest parakimine göre hipointensite izlendi (nonspesifik değişiklik )

  Cevapla
 84. Adenohipofiz icerisinde anterior inferior kesimde yaklasik 9 mm çapında İVKM sonrası görüntülerde boyanmayarak belirgin hale gelen hipointens adenomu temsil edebilecek lezyon dikkati çekmektedir.2 yıl önce hipofiz adenomu ameliyatı oldum bunu yorumlarınız çok sevinirim tesekkur ederim şimdiden.

  Cevapla
 85. merhabalar 27 yaşındayım mr sonucum bu şekilde; her iki maksiller sinüste mukazol kalınlaşmalar izlendi. her iki orta nazal konka büllöz yapıda.sol orbitada intrakonal mesafede glob posterior ve optik sinir superior komşuluğunda 8 mm çaplı t1a hipointens, t2a hiperintens lezyon izlendi.Ne demek ?

  Cevapla
 86. Merhabalar hocam emar sonucunda şöyle yazıyor. Bilateral palatin tonsiller belirgin görünümdedir. Sağ maksiller sinuste mukozal kalınlık artışı ve effuzyona ait sinyal intensite artışı mevcuttur. Bilateral level 1 ve 2 düzeyinde patolojik boyuta ulaşmayan lenf nodu görünümleri izlenmektedir. Sağda zigoma düzeyinde cilt altında yerleşimli T2A serilerinde hiperintens T1A serilerinde hipointens görünümünde yaklaşık 14×4 mm boyutlarında İVKME sonrası belirgin kontrastlanma göstermeyen sinyal intensite değişikliği mevcuttur (ciltaltı lenf nodu?) Gereklilik halinde USG korelasyonu önerilir. Lütfen hocam yardımcı olabilirmisiniz. Çok teşekkür ediyorum…

  Cevapla
 87. İyi günler “skafoid kemikte santralde her iki sekansta hipointens kalan muhtemel fraktür hattı ile kemikte diffüz formda t1 hipo t2a hiperintens post travmatik kontüzyonel intensite değişimi- ödem izlenmektedir” yazıyor. Ne demektir kolum alçıya alındı parmsklarımı oynatmam bir sorun oluşturur mu? Teşeklürler

  Cevapla
 88. Merhaba hocam ben Mr ye girdim bir kağıt verdiler bunu bana yorumlarmısınız
  Ulnokarpal eklem mesafesinde mayi izlenmektedir. Radius distal uçta epifiz hattı komşuluğunda T1A serilerde hipointens, T2A serilerde belirgin hiperintens kemik iliği ödemi ile uyumlu görünüm izlenmektedir (fraktür ?)
  Radiokarpal eklem mesafesinde mayi izlenmektedir.
  Skafolunat ligman bütünlüğünde bozulma ve intensitesinde hafif artış izlenmektedir (travmatik injuri)

  Cevapla
 89. Merhaba hocam.Sikayetim yogun basagrilariydi.MR sonucum soyledir: Bilateral serebellar hemisferlerde ensefalomalezi ve gecirilmis bir iskemiye sekonder degisiklikler izlenmistir. Sol serebral hemisferde daha belirgin her iki hemisferde birkac adet milimetrik boyutlu t2 agirlikli imajlarda hipointens alan izlenmistir. Gorunumler milimetrik mikroanjiyopati alanlari acisindan anlamli olabilir. Onemli bir sorun var mi? Yardimci olur musunuz lutfen.

  Cevapla
 90. Merhaba tomografi sonucumda pelvik bolgede izlenen milimetrik hiperdens gorunumun gecise izin veren distal ureter tas acisindan supheli oldugu dusunulmustur.
  Pelvik bolgede solda yaklasik 4mm capinda hiperdens gorunum izlenmektedir.
  Karaciger midklavikuler hatta uzunlugu 171mm olculmus olup artmistir.
  Yaziyo bu nedemektir ve sonuc olarak da sol dister ureterde gecise izin veren kalkul acisindan supheli gorunjm yaziyor rica etsem cevaplarmisiniz.

  Cevapla
 91. iyi günler eşim 50 yaşında 200-300 mt kadar yürüdüğünde beli ve bacağına vuran yürütmeyen ağrıs vardı ilaçlı mr sonucumuz:lomber intervertebral disklerde dejenerasyona bağlı T2AG’de sinyal kaybı izlenmiştir.L4-5 İntervertebral diski düzeyinde posterior periferal diskkabarıklığı dikkati çekmiştir. L5-S1 İntervertebral diski düzeyinde santral zonda çevresi hafif kontraslanan ortası hipointens nodüler yapı izlenmiştir.sekestre fragman ile uyumlu olabilir

  Cevapla
 92. UST ABDOMİNAL MR
  Teknik
  GE T1 Axial
  Fat Sat FSE T2 Axial
  SS FSE T2 Kolonal
  GE T1 Axial (Out Phase ve In Phase)
  IVKM Enjeksiyon sonrası 3d Fat Sat GE T1 Axial, Koronal

  Merhabalar, İlk kısaca babamın hikayesinden bahsetmek isterim.
  12 yıl önce felc geçirdi tansiyon ve şeker hastası aktif sigara kullanıcısıdır. Kullandığı ilaçlar tansiyon, şeker, kan sulandırıcı ve ritim düzenleyici ilaçları kullanmaktadır.
  15 gün önce kusma ve istahsızlık şikayeti üzerine dr ye gittik . Teşhis Mide enfeksiyonuna bağlı Ülser olmuş. Gerekli tedaviler ve (tomografi,ultason ) yapıldı şu anda eski düzenine dönüyor yavaş yavaş. Ülser olduğu için perhizde aynı zamanda.
  Dr.miz üst batın mr istedi.
  Mr sonucundaki koyu alan aşağıdaki şekilde.
  Karaciğer 3. segment lokalizasyonda sol subdiafragmatik bölgede, mide korpus antrumu ile karaciğer sol lob arası lokalizasyonda, yaklaşık 39x27mm boyutunda, t1 hipointens, t2 hiperntens görünümünde hava-sıvı seviyesi gösteren, çevresel kontrastlanma bulgusu veren lezyon görünümü dikkati çekmektedir. lezyon çevresinde peritoneal yağlı alanlardan kontraslanma görülmektedir. Bunun dışında tanımlanan lezyona komşu olarak gözlemlenen 1,5 cm ye yakın boyutta benzer lezyon görünümü mevcuttur.
  Mide antrum duvarında hafif derecede kalınlaşma bulunmaktadır. Görünüm kapılı perforasyon ve buna bağlı apsi oluşumu yönünden anlamlı olarak değerlendirilebilir.
  Yorumlarsanız çok sevinirim
  İyi Çalışmalar

  Cevapla
 93. Merhabalar Hocam ;

  MR sonucu bulgularında aşağıda belirtmiş olduğum yazıları koyu renk ile belirtmişler.
  Yardımcı olurmusunuz ?

  Sağ partetalposteriorda orta hatta cilt altı dokuda yaklasık 1 cm bouytunda t1 vet2 ag’de hipointensnödüller görünüm izlenmiştir. (fibrom)
  nazal septum sağa devilidir.
  sağ maksiller sinüste retansiyon kistleri izlenmiştir.
  solda orta konkadakonkabloza izlenmiştir.

  Cevapla
 94. Beyin mrda çok sayıda beyaz cevher lezyon mevcuttur lezyolardan bir bölümü t1a sekanslarda hipointens olarak izlenmektedir lezyonlar t2a sekanslarda hiperintens olup postkontrast serilerde open ring boyama oluşturmaktadır

  Cevapla
 95. Merhaba doktor bey,
  Kadın doğumdan çektirdiğim mr sonucumda mesane konturları muntazam ve dolumu homojendir. Küme içi kitle görünümü saptanması. Uterus boyutları normaldir. Endometrium çift katı kalınlığı 17 mm ile normalden kalın izlenmektedir olup uterus fundus düzeyinde myometrial indentasyon dikkati çekmiştir. Sol over normal boyutlarda izlenmektedir sol over alt polis düzeyinde sol tubal alan boyunca douglasa doğru uzanımı izlenen 58×45 mm boyutlarında düzgün konturlu ince duvarı T1 ağırlıklı sekanslarda hipodrumda t2 ağırlıklı sekanslarda hiperintens sinyal değişikliği izlenen kistik lezyon izlenmektedir. Sağ over normal boyutlarda izlenmektedir. Pelvik kesitlerde inguinal ve obturatör lenf zinciri boyunca patolojik boyutta lenfadenomegali izlenme iştir. Pelvisi oluşturan yumuşak doku ve kas yapıları normaldir. Ana vasküler yapılar normal kalibrasyonda ve sinyal özelliği göstermektedir. Vertebralve paravertebral yapılar normaldir.

  Cevapla
 96. öncelikle size teşekkür etmek istiyorum.
  zaman ayırıp soruları yanıtladığınız için.
  femur distal metafizinde,tateral posterior kesimde subkortikal alanda T1 ağırlıklı incelemede hafif hipo yağ baskılı proton dansite incelemelerde izointens 23*23*10 mm çapında boyutunda alan izlenmektedir
  (ön planda sekel düşündürmektedir)
  sağ dizim için çıkan rapor üsttedir.
  uzuzn zamandır ağrılarım var.
  dizimi kırdığım zaman bayağı şiddetleniyor.
  yorumlarsanız sevinirim.
  iyi çalışmalar.

  Cevapla
 97. Sakrum sag kanadinda t1 sekansinda hipaintens t2 sekansinda hiperintens yaklasik 9 mm capinda noduler sinyal degisikligi alani izlenmektedir. Kontrastli mr ile degerlendirilmeli. Hocam bu sonucu bizim anlayabilecegimiz sekilde yorumlamanizi rica ederim.

  Cevapla
 98. Merhaba mr sonucumda şu ifade yazıyor; Humerusa başında yaklaşık 10×27 mm çapında T1A da Hipo T2A da hiperitens hetorejen kemik iliği lezyonu mevcuttur.Enkondrama?
  Ne anlama geldiğini öğrenebilirmiyim

  Cevapla
 99. Merhaba mr sonucumda şu ifade yazıyor hipofiz gland sağ parasnayral inferior kesimde dinamik serilerde milimetrik (yaklaşık 1.8 mm) hipointens alan mevcuttur.Mikroadenom şüphesinde lab korelasyonu, takip radyolojik inceleme önerilir. Ne anlama geldigini öğrenebilirmiyim

  Cevapla
 100. Hocam biz mr cekindik ve raporda yazan şunlar; inceleme kontratsız yapıldığından mikroadenom ekarte edilemez Hipofiz bezi sol yarıda diğer parankime göre daha hipointens izlenen 4 mm çapında nodüler Odak dikkati çekmiştir Hipofiz makroadenomu yönünden değerlendirilmesi amacıyla kontrastlı Hipofiz emar önerilir Infindibulum orta hatadır supresallar sistern açık parasellar oluşumlar tabiidir.

  Cevapla
 101. hocam selamunaleyküm sizden nacizane bir isteğim var. dr muayenesinden sonra BİLATERAL KALÇA MR çektirdim.bulgu aynen şöyle( Sağ Femur düzeyinde yaklaşık 6mm çaplı düzgün konturlu PD hiperintens,T1A hipointens benign görünümlü nodüler lezyon izlendi.)hocam bunun anlamı nedir korkulucak birşey varmıdır yadabelirli aralıklarla mr çektirmem mi icab eder?mümkün olurda cevab verirseniz çok sevinirim ALLAH yolunuzu açık etsin kolay gelsin saygılarımla….

  Cevapla
 102. Sağ serebellar hemisferde çevresinde belirgin ödemi izlenmeyen T1 ağırlıklı sekanslarda hipointens,T2 ağırlıklı sekanslarda hiperintens, FLAİR sekanslarında da hipointens alanlar barındıran hiperintens, kontrastlı serilerde yaklaşık 7 mm boyutlu kontrast tutan nodüler komponenti izlenen yaklaşık 10*7 mm boyutlu lezyon izlenmiştir.
  Tanımlanan lezyonun spektroskopik incelemesinde Cr/Cho oranında hafif artış izlenmiştir. Bulgular ön planda pilositik astrositom lehine değerlendirilmiştir.

  Cevapla
 103. Etmoid selüllerde ve bilateral maksiller sinüslerde hafif düzeyli mukozal kalınlaşmalar izlenmektedir.

  Cevapla
 104. sağ parietal lob posteriorunda T2A sekanslarda hipointens ve FLAIR sekanslarda hiperintens vasküler trase mevcuttur

  Anlamı nedir acaba

  Cevapla
 105. Sağ temporoparietal bölgede kısmen oksipital lobada yayılmış hipokampus ve parahipokampal giruslarıda infiltre etmiş kistik alanlarıda bulunan kitle lezyonu izlenmiştir. İVKME sonrası kitle lezyonunda , verteks düzeyinde ve parietal lob lokalizasyonunda daha belirgin olmak üzere kontrast tutulumu izlenmiştir(evre3 glial tm?). Verteks seviyesinde kitle posteriorunda 28 mm çapında, temporal lobda kitle medialinde 30 mm çapında T1 hipointens, T2 hiperintens alanlar izlenmiştir(operasyon poşu olabilir). Kitle çevresinde yoğun ödem izlenmektedir. Ödem ve kitle lezyonu etkisine bağlı sağ lateral ventrikül posterior hornu ve temporal hornu basılanmıştır. Kitle lezyonu korpus kallozum kuyruk kısmınıda infiltre etmiştir. Orta hat yapılarında hafif şift oluşturmuştur.

  Cevapla
 106. Merhaba hocam. Ankilozan spandolit hastasıyım.1 aydir Kalça ağrım vardı mr sonucu: Sol fermuar baş ve boyun kesiminde belirgin medüller ödem izlenmekte olup deplase fraktür saptanmamıştır. Nondeplase fraktür dışlanamaktadir. Görünüm öncelikle idiopatik transient osteoporoz lehine değerlendirilmiştir..
  Doktorum kemiğin kırılma riski var dedi. Üzerine basma mani söyledi. Sizin yorumunuzu da alabilir miyim.

  Cevapla
 107. Kalkaneusta yaklaşık 6 mm boyutunda T1-T2AG’de hipointens nodüler lezyon izlenmektedir ( kemik adacığı ? ). MR SONUCU VERİLEN RAPORDA BU YAZIYORDU HOCAM ÖNEREBİLECEĞİNİZ İŞEY VARMI ?

  Cevapla
 108. merhaba hocam 6 sene önce karaciğer amelıyatı oldum 10 gun emar çektırdım sonuç
  DİNAMİK KONTRASTLI ÜST BATIN MR Teknik : Kontrast öncesi: Aksiyal planda T1A, TSE, T2A, SPAIR, koronal planda SSh T2A, Kontrast sonrası: WATS T1A
  dinamik kesitler alınmıştır. Karaciğer boyutları tabiidir. Karaciğer segment 4-8 bileşkesinde konturda lobülasyon ve post-op yumuşak doku değişikliği ile uyumlu T1-T2
  hipointens, kontrast tutulumu ve diffüzyon kısıtlılığı göstermeyen alan izlenmektedir. Portal ve hepatik venler tabiidir. İntrahepatik safra yollarında dilatasyon
  saptanmamıştır. Koledok normal genişliktedir. Safra kesesinin volümü tabiidir. Duvar kalınlığı normaldir. Dalak normal boyutlardadır. Pankreasın boyutları tabiidir.
  Wirsung kanalı normal genişliktedir. Sağ böbrek boyutları tabiidir. Pelvikalisyel yapılar tabiidir. Sol böbrek boyutları tabiidir. Pelvikalisyel yapılar tabiidir. Sol renal ven
  retroaortik seyirlidir. Sağ sürrenal gland tabiidir. Sol sürrenal gland tabiidir V.kava inferior ve aorta normal genişliktedir. İntraabdominal serbest/loküle kolleksiyon
  gözlenmemiştir ne demek oluyor hocam

  Cevapla
 109. Mrb hocam abimin sag el bileginde mr sonuclarinda negatif ulnar varyans satandi.skafoid kemikte 7.5×4.2 mm boyutlarinda ve lunat kemikte 5.5×5 boyutnda T1A incelemelerinde hipointens,T2 incelemelerinde hiperintens kemik kistleri saptanmis ameliyat olmasi gerekiyor ameliyat sonrasi risk olur mu bilegini kullanamama durumu soz konusumudur .

  Cevapla
 110. Merhaba Erhan Bey
  Mr sonuclarim da
  Hastanizin trokal mrg incelemsinde
  T4 vertebra korpusu sol anterolateral kesimde yakalasik 13mm boyutunda t2 hiperintens duzgun sinirli,oval sekilli benign ozellikle kistik lezyon izlenmektedir.
  Yazmaktadir doktor randevum 24kasim da fakat bu alan ozellikle siyah yazildigi icin endiselendim,bu konuda bilgilendiriseniz sevinirim.simdiden tesekkur ederim

  Cevapla
  • Merhabalar Derya Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   Bir omurunuzda kist veya kiste benzeyen lezyonlar tespit edilmiş. Bunların önemli olup olmadığı bu rapor sonucunu sizi muayane eden hekiminizin muayene ve diğer tahlil sonuçları ışığında değerlendirmesi ile mümkün olabilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 111. Hipofiz glandı kalınlığı en kalın olduğu yerde yaklaşık olarak 9.5mm ye ulaşmaktadır. Dinamik
  incelemede hipofiz glandı içerisinde, hipofiz glandı sağ kesiminde şüpheli hipofiz glandına göre
  daha az boyanan, en geniş olduğu yerde çapı yaklaşık olarak 6 mm ye ulaşan T2 ağırlıklı
  imajlarda da hafif hipo-yer yer hiperintens olarak sinyal veren bir alan izlenmiştir. Görünümler
  bu lokalizasyonda bir adenom açısından anlamlı olabilir. Olgunun Klinik ile birlikte
  değerlendirilmesi önerilir.
  Stalk orta hattadır.
  Kavernöz sinüsler doğaldır.
  Beyin parenkiminin izlenebilen kesimlerinde beyin parankiminde patolojik sinyal intensitesinde
  bir alan izlenmedi. Görüntü dahiline giren nazal kavite de polipleri düşündürür görünümler
  izlenmektedir. Olgunun bu açıdan da değerlendirilmesi uygun olacaktır.
  Klival ve petroz apikal yağ homojendir.
  Sfenoid sinüs, etmoid sinüs ve nazofarenks aerasyonları tabiidir.

  Cevapla
 112. Inceleme: T1 A koronal aksiyal T2A koronal aksiyal sagital STIR A koronal sagital planda yapilmistir MESANE konturlari muntazamdir intrvezikal yer kaplayan lezyon saptanmamistir uterus retrovert gorunumdedir UTERUS ,serviks ve sag ovetde belirgin patoloji saptanmamistir SOL OVERDyaklasik 4×4 cm boyutta T 1 A’da hipointens T2SPAIR Ada hiperintes duzgun duvar kist izlendi douglasda minimal serbest mayi izlendi Ensometrial kavitede minimal mayi izlendi perirektal perivezikal yagli planlar tabi izlenmektedir inceleme alanina giren cevre kemik ve yumusak dokular normal dir

  Cevapla
 113. Merhaba servical spinal MR incelememde ; servical lordoz düzleşmiştir. Vertebra korpus yüksekliği korunmuştur.” C2 vertebra korpus sağ tarafında 9 mm boyutlu T1 T2 ağırlıklı incelemelerde Hipointens osteom ile uyumlu olabilecek lezyon mevcuttur.” İfadeleri geçiyor bu lezyonun ne anlam ifade ettiğini açıklayabilirmisiniz ?

  Cevapla
  • Merhabalar Fazilet Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   Öncelikle servikal lordoz düzleşmesi saptanmış. Bu konuda sitemiz fizyoterapistlerinden Meryem Hanım’ın Servikal Lordoz Düzleşmesi adlı yazısını okumanızı öneriyorum. Tarif edilen lezyonun klinik bulgularınız eşliğinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Doğal olarak sadece bu rapora bakarak net bir şeyler söylemek doğru olmayacaktır. Sizi muayene eden hekime bu raporu göstererek en doğru bilgiyi edinebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 114. Mrb erhan bey mr sonucımda sağ ön frontal bölgede beyaz cevherde 4.5 mm çapında T1a da hipointens,T2 hiperintens sinyal özelliğinde ve postkontrast serilerde patolojik kontrastlanma göstermeyen bening natürde kistik odak mevcuttur.Ayırıcı tanıda ön planda nöroglial ksit bulunmaktadır. Diyo. Şubatta çektimiştim 6 ay sonra tekrar çektirmemi söylemişti doktor son günlerde baş ağrım arttı ve sürekli bir ağrım var sol tarafında ilerleme falan mı oldu acaba hocam mr sonucumu detayları ile söylerseniz sevinirim endişlenecek birşey var mı

  Cevapla
 115. Supine pozisyonda orta bolumde saat 2 duzeyindr transsfinkterink başlayan ve inferior yönünde sol paramedianda perineye uzanım gösteren fistul traktusu ile uyumlu max 5 mm genislikte t1 hipo , t2 hiperintens ve kontrast tutulumu gösteren lineer olusum saptanmistir .’ yazıyor mr sonucunda bu ne demek oluyor

  Cevapla
 116. İYİ GÜNLER HOCAM BENM BEYİN EMARIMDA BÖYLE YAZIYODU NEDİR ACABA ANASEREBRAL VASKÜLER YAPILAR PATENT İZLENİM VERİLMİŞTİR .BİLATERAL MAKSİLLER SÜNİZLERDE MUKOZAL KALINLAŞMA İZLENDİ FRONTAL SÜNİZ SOL YARIMINDA HAFİF DÜZEYLİ MUKOZAL KALINLAŞMA İZLENDİ NOZUFERENK POSTERİOR DUVARDA THONWALDT KİSTİ İLE UYUMLU T2A HİPERİNTENS LEZYON İZLENDİ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

  Cevapla
 117. Merhabalar babam 57 yasında sonuçlarında pankreas baş ve gövde birleşkesinde 45*56 mm boyutunda T1A sekanslarda hipointens T2A sekanslarda hiperintens postkantrast şeride internal periferal ve septal kontrast tutulumu gösteren kitle lezyonu izlenmiştir şeklindedir bu sonuçlar tam olarak neyi ifade etmektedir yardımlarınız için teşekkürler

  Cevapla
 118. Mrb kizkardesim iki yıl önce hipofiz adenomu ameliyatı oldu fakat kontrol amaçlı çekilen mrda adenohipofiz içerisinde antrerior inferior kesimde yaklaşık 9mm çapında İVKM sonrası görüntülerde boyanmayarak belirgin hale gelen hipointens adenomu temsil edebilecek lezyon dikkati çekmektedir.yaziyor yardımcı olabilirmisiniz

  Cevapla
 119. Merhaba benim mr sonucunda sol talamus pesteromedial kisminda 12mm boyutlu T1A hipointes T2A hiperintes görünümlü lezon saptanmış bu nedemek şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 120. Hocam merhaba,
  Annem 73 yaşında ve sol dizinden geçen sene implant ameliyatı geçirdi. Bu sene kontrol için yapılan MR çekiminde aşağıdaki rapora istinaden ilgili tümörü hemen alınması yönünde bilgilendirildik. Biyopsi tercşh edşlemez mi, ameliyat şart mıdır? Değerli bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler,

  İnceleme alanına giren sol uyluk proksimal-orta bölümünde vastus lateralis adelesi posterior bölümünde
  25×25×41mm boyutlarında T1 hipointens, yağ baskılı T2 ağırlıklı görüntülerde hiperintens görünümde,
  postkontrast kesitlerde heterojen kontrast tutulumu gösteren düzgün konturlu nonpesifik lezyon (schwannom ?).
  -Sol iliak kemik posterior bölümünde sadece koronal kesitlerde inceleme alanına giren yaklaşık 7mm çapında T1
  hipointens, yağ baskılı T2 ağırlıklı ve postkontrast kesitlerde hiperintens olarak izlenen düzgün-lobule konturlu
  nonspesifik lezyon.

  Cevapla
 121. Sağ lateral ventrikül trigonu içerisinde yaklaşık 11 mm çapında T1A ve FLAIR incelemelerde hipo T2A incelemelerde hiperintens koroid pleksus kisti

  Sağ lateral ventrikül trigonu içerisinde yaklaşık 12 mm çapında,FLAIR incelemelerde hiperintens T1A incelemelerde izo, T2A incelemelerde ise hiperintens olan,protein içeriği yüksek koroid pleksus kisti ne anlama gelmektedir.

  Cevapla
 122. HİPOFİZ MR TETKİKİ
  Teknik:Sagital düzlemede FSE T1A. Koronal düzlemede FSE T2A,FSE T1A,ivkm sonrası koronal düzlemde dinamik FSE T1A

  Cevapla
 123. Merhabalar,
  Sella sağ yarısında sınırları kavernöz sinüsten ayırt edilmeyen,kavernöz sinüse invaze olduğu düşünülen kontrastlı görüntülerde hipointens olarak izlenen 9x5x11 mm(CCxTxAP) boyutlarında kitle lezyonu izlenmiştir.Adenom ayırıcı tanıda öncelikli olarak düşünülmüştür.Hastanın klinik ve laboratuar kolerasyonu önerilir.
  İnfindibulum orta hatta normal kalınlıktadır.
  Optik kiazma supraseller sistem ve sol kavernöz sinüs normaldir.

  Cevapla
 124. Merhabalar.sağ gluteal bölgede cilt altı yerleşimli 27×10 mm boyutlu kalın duvarlı t2 hiperintens,t1 hipointens lezyon izlenmektedir .görünüm öncelikle apse lehine değerlendirilmiştir.belirgin fistül traktı saptanmamıştır.

  Cevapla
 125. Koksiks mr incelenmesi
  Koksiks tip ıı ile uyumludur. Koşagel kemikler intakt görünümde olup kemik iliği intensitesi homojendir. Koksigeal vertebra yüksekliklerş doğal olarak izlenmiş olup, Koksigeal vertebralarda angulasyon izlenmemiştir. Vertebre korpus sinyal intensiteleri doğaldır. Patolojik bulgu saptanmamıştır
  İnceleme dahili sağ overian lojda 46.46 mm ölçüşen, T1 ağırlık incelemelerde hipointens, T2 ağırlıklı incelemelerde hiperintens nodüler oluşum mevcuttur (kist?. US ile korelasyonu önerilir.) inceleme dahili pelviste sıvar tarzda serbest sıvı mevcuttur.
  SONUÇ:
  Koksiks tip ıı ile uyumludur.

  Cevapla
 126. MERHABA DOKTOR BEY,
  8 YAŞINDAKİ OĞLUMA BOYUN AĞRISI ŞİKAYETİ İLE MR TETKİKİ YAPILDI. SONUÇTAKİ OLUMSUZ BİLGİLER AŞAĞIDAKİ GİBİDİR. YORUMLAMANIZI RİCA EDİYORUM. ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
  SAYGILAR

  C2 KORPUS PROKSİMAL KESİMDE T1 SEKANSINDA HİPOİNTENS GÖRÜNÜM İZLENDİ.KLİNİK KORELASYON VE GEREKLİLİK HALİNDE SİNTİGRAFİK İLERİ TETKİKİ ÖNERİLİR.

  Cevapla
  • Merhabalar Yunus Bey,öncelikle geçmiş olsun. Olmaması gereken bir lezyon saptanmış ancak bu lezyon hakkında birşeyler söylemek için henüz erken. Bu raporun hastamızı muayene eden hekim tarafindan muayene bulguları eşliğinde değerlendirilmesi en doğru bilgiyi verir. Yüksek olasılıkla da daha ileri bir görüntüleme yöntemi ile incelemek gerekecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 127. Merhaba dr bey emar esimin emar sonucunu yorumlarsiniz sevinirim
  Karaciger sag lob antreiorr segmentte portal ven sag dalı komsulugunda tum sekanslarda hipointens kontrast tutulumu göstermeyen 1 adet intraparankimal kalsifikasyonla uyumlu olabilecek nodüler sinyal değişikliği mevcuttur.

  Cevapla
  • Merhabalar Aslı Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Hastamızın karaciğerinde istenmeyen bir lezyon saptanmış. Raporda yazan bilgilerin muayene bulguları eşliğinde değerlendirilmesi en doğru sonuçları verecektir. Muayene bulguları olmaksızın konuşmak olasılıktan öteye geçmeyecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 128. SAYGILAR HOCAM. MR SONUCUMU YORUMLAR MISIN? KÖTÜ BİRŞEY VAR MI?
  Supratentorial kesitlerde, sol serebral hemisfer frontal lob beyaz cevherde centrum semi ovale düzeyinde en geniş yerinde yaklaşık 1cm boyutunda T2-FLAİR hiperintens nodüler odak varlığı dikkati çekmiştir. Post kontrast serilerde tanımlanan bu nodüler lezyonda ve diğer alanlarda patolojik kontrastlanma izlenmemiştir.
  Perfüzyon MRG incelemede; yüksek perfüzyon özelliği gösteren lezyon ayırt edilmemiştir.
  Ventriküler sistem normal genişliktedir.
  Orta hat yapıları yer değiştirmemiştir.
  Difüzyon ağırlıklı MRG’de; difüzyonel kısıtlanma gösteren odak mevcut değildir.
  Kaide kemik yapıları doğaldır.
  Kesitler dahilindeki bilateral maksiller sinüste sinüzit ile uyumlu mukozal kalınlaşma izlenmiştir.
  Tek voksel ve multi voksel MR Spektroskopi incelemesinde; patolojik nörometabolit değişikliğine rastlanmamıştır.

  Cevapla
 129. Kullanılan kontrast madde GADOVIST 604.72 MG ML 7.5 ML 1 FLK

  Sellar fossa konfigürasyonu normaldir
  Hipofiz sag yarısında T1A T2A sekanslarda hafif hipointens izlenen şüpheli görünüm dinamik sekanslarda belirgin adenom ile uyumlu degildir. Söz konusu görünüm dinamik olmayan kontrastlı sekanslarda 4×5mmlik bir alanda hipointens olarak izlenmektedir. Görünüm adenom açısından şüphelidir. Klinik lab korelasyon ve takip önerilir.
  Suprasellar ve suprakiazmatik sisternalar her iki yanda kavernöz sinüsler optik kiazma olağan görünümdedir. Doktorum hiç birşey yok dedi

  Cevapla
 130. Ön tanı: R20.2 Deri Pareztezisi
  Servikal Spinal MR
  Teknik: T1A SE, T2A SE sagital, T2A *aksiyal

  Servikal lordoz düzleşmiştir
  Vertebra korbuz köşelerinde dejeneratif sivrileşmelermevcut olup, korpus özellikleri ve sinyal özellikleri tabidir.
  Servikal disk sinyalleri azalmıştır.
  C2-3 vertebralar düzeyinde spinal kord içerisinde inramedüller yerleşimli yaklaşık 10 mm çaplı T1A’da hipo, T2A’da hiperintens nodüler lezyon mevcuttur, kontrastlı inceleme önerilir.

  Genel değerlendirme ve yönlendirmelerinizi rica ederim.

  Cevapla
 131. Merhaba hocam,
  Eşimin raporu aşağıdaki gibidir;
  1.Beyin sapı ve serebelluma ait intensite homojendir.
  2. ventrikül orta hattadır.
  3. velateral ventriküller normal konum ve boyuttadır.
  solda sentrum semiovalde 5mm T1AG? de izo-hipointens, T2A ve FLAİR sekanslarda hiperintens lezyon izlenmiş olup post kontrastlı kesitlerde kontrast tutulumu göstermektedir. demiyelinizan plaklar açısından değerlendirilmesi önerilir.Ayrıca sol frontal subkortikl beyaz cevherde milimetrik boyutlu benzer özellikli sinyal odağı mevcuttur.
  Bilateral parietal posterior kesimlerde perientriküler beyaz cevher alanlarında T2A ve FLAİR sekanslarda hiperintens diffüz sinyal artışı izlenmiştir.
  kortikal sulkus ve fissürler doğaldır.
  sol maksiller enflamatuar yumuşak doku görünümleri mevcuttur.
  nazofarenks posterior duvarda birbirine komşu milimetrik kistler izlenmiştir.(thornwaldt kisti?)

  Cevapla
 132. Merhaba hocam belim için çekilen emarda not başliğiyla mide antrum ve pankreas başi komşuluğunda hipointens 12x 14mm boyutunda izlenmiştir bu ne anlama geliyor acaba teşekkür ederim.

  Cevapla
 133. Merhaba
  Radyoloji raporunda İVKM enjeksiyonu sonrasında adenohipofiz posteriyor kesiminde koronal kesitlerde daha belirgin olarak izlenen 3 mm ölçüsünde beze göre hipointens modüler görünüm mevcuttur diyor.
  Yorumunuz için teşekkürler.

  Cevapla
 134. Beyin sapı ve serebelluma ait intensite homojendendir.
  ** Sağ frontal lob posterior kesiminde vertekste parasagittal alanda ekstraaksiyel 49×40 mm ebatlarında sağ parietal lobda intraaksiyel subkortikal yerleşimi 48×41 mm ebatlarında düzgün konturlu T1 ağırlıklı sekanslarda hipotens, T2 ağırlıklı sekanslarda hiperintes sinyal özelliğinde homojen ince cidarlı lezyonlar izlenmiştir.
  **Sağ serebral hemisfer komşuluğunda ekstraaksiyel BOS mesafesi geniş izlenmiştir.
  **Sağda frontal, temporal ve parietal loblarda kortikal yapılarda pakigiri ve polomikrogiri alanlari izlenmistir.

  Cevapla
 135. Lr-5 integral diskte diffüz diskal bulging izlenmiştir her iki nöral foramen ve lateral Reses daralmıştır L5 S1 düzeyinde sağda faset eklem anteromedial komşuluğunda 5 milimetre çapında periferi hipointens santrali borsa yakın intensitede izlenen sinovyal kist varlığı izlendi spinal kanal içerisinde sakral düzeyde intra Dural yerleşimli ekspansil Boz ile intensitede oval şekilli 10 milimetre çapında tarlov kisti izlendi

  Cevapla
  • Merhabalar Mesut Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Yapılan incelemelerde bazı kistik yapılar ve bir bulgular saptanmış. Bu bulgular muayenenizi yapan hekiminizin muayene bulguları eşliğinde değerlendirmesi neticesinde anlam kazanacaktır. Lütfen sizi muayene eden hekiminize danışınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 136. Periferik zonda diffüz hipointens görünüm ve homojen kontrastlanma paterni. Görünüm prostatit lehine değerlendirilmiştir.
  Klinik ve laboratuvar korelasyonu önerilir (PIRADS 2). teşekkür ederim.

  Cevapla
  • Merhabalar Tolga Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Yapılan incelemelerde prostatın dış tarafa yakın bölümünde yoğunluğu farklı alanlar saptanmış ve bu alanların prostat enfeksiyonu nedeniyle oluştuğu düşünülmüş ancak en kesin bilgi için hekiminizin bu bilgiler doğrultusunda tekrar değerledirmesi istenmiş. Dilerseniz klinik korelasyon önerilir adlı yazıma buradan geçiş yapabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 137. MERHABA MR SONUCU ŞÖYLE SOL EL 5. PARMAK PROKSİMAL FALANKS MEDİALİNDE PALMAR TARAFTA TENDONLAR İLE İŞTİRAKLI 12*8 MM BOYUTUNDA T1 HİPOİNTENS T2HİPOİNTENS SİNİR KILIF TM İLE UYMLU OLABİLECEK NODÜLER LEZYON İZLENMİŞTİR LÜTFEN YORUMLARMISINIZ TEŞEKKÜRLER

  Cevapla
 138. Sol presantral gyrusta T2/FLAİR hiperintens görünüm izlendi diye yazıyor bunun anlamı nedir acaba inşaallah kötü bişey yokur cevap verirseniz çok sevinirim

  Cevapla
 139. Merhaba, MR sonucum şöyle,” L2 vertebra korpusunda 13mm boyutunda T1A ve T’2A serilerde nonspesifik hipointens alan izlenmiştir. Hastanın metastaz ihtimali açısından klinikle birlikte değerlendirilmesi önerilir. L5-S1 vertebra karşılıklı yüzlerde modik tip 1-2 sinyal değişikliği mevcuttur. L3-S1 arası disklerde dejenerasyona ikincil sinyal kaybı. L5-S1 düzeyinde yükseklik kaybı izlenmektedir. L3-4 ve L4-5 düzeylerinde annüler fissürün eşlik ettiği posterior bulging izlenmiştir. L5-S1 düzeyinde diffüz periferal bulging izlenmiştir. Bilateral nöral foramen solda daha belirgin olmak üzere inferiordan daralmıştır. Sol L5 sinir köküne hafif temaz mevcuttur.” Teşekkür ederim..

  Cevapla
  • Merhabalar Canan Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   manyetik rezonans görüntülemenizde herhangi bir hastalığa özgül olmayan düşük yoğunluklu alanlar saptanmış. Bu alanların en doğru şekilde değerlendirilmesi için bu raporunuzla beraber sizi takip eden / muayene eden hekiminize gitmeniz önerilmiş. Dilerseniz klinik korelasyon önerilir adlı yazıma buradan göz atabilrsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 140. Nazofarinks posteriyor duvarında t2a hiperintens, T1a hipointens torn waldt kistlerine ait olabilecek nodüler lezyonlar saptanmıştır.

  İyi çalışmalar Hocam yorumlar mısınız?
  Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhabalar Hilmi Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Thornwaldt Kisti nazofarenks yerleşimli burun tıkanıklığı, baş ağrısı gibi belirtileri olan kistik bir lezyondur. Tedavisi endoskopik yöntemler kullanılarak bu kistin çıkarılması şeklindedir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 141. Medulla oblongatada solda posteriorda milimetrik çaplı akut enfarkt açısından şüpheli bulunan diffüzyon değişiklikleri izlenmiştir

  Cevapla
  • Medulla oblongatada solda posteriorda milimetrik çaplı akut enfarkt açısından şüpheli bulunan diffüzyon değişiklikleri izlenmiştir .

   Cevapla
 142. Ayak bileğimdeki kemik etime batiyordu mr cektirdim.
  Cuboid kemikte yaklaşık 9mm çapta bir adet T1-T2A hipointens kemik adacigi ile uyumlu sklerotik odak izlenmektedir yazıyor. Bu ne anlama geliyor yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 143. Merhaba dr bey mr de clius üst lokalizasyonda intrasesoz de yerleşim gösteren8mm t1 t2a sekanslarda hipoitens izlenen noduler oluşum(skleroz)bu yaziyo raporda dr bey beni eğer aydinlatirsaniz çok sevinir

  Cevapla
 144. sol temporal lob anteriorunde subkortıkal derin beyaz cevhere lokalize yaklaşık 12*8 mm boyutlarında T2A hiperintes periferinde hipointes halkası bulunan T1A izointens,T2A alt görüntülerde hipointenitenin hemosiderine ait olduğu düşünülen lezyon izlenmiştir.Lezyon FLAIR görüntülerde hiperintens ve periferinde ki hemosiderin halkasının hipointens olduğu izlenmiştir.Lezyonun belirgin kitle ve ödem etkisi bulunmamaktadır.Görünüm öncelikle anjıom lehine düşünülmektedir. hocam çıkan mr sonucu bu şekildedir

  Cevapla
 145. Sağ elde metakarp düzeyinde. T1ve T2 ağırlıklı sekanslarda hipointens ve önplsnda kompakt kemik adacığı ile uyumlu olduğu düşünülen lezyon efendim mr sonucumu değerlendirirmisiniz

  Cevapla
 146. Merhabalar… 29 yaşındayım.Sol kulak üzerinde şakağa yakın bölgede şiddetli ağrım vardı. Yaklaşık 2 hafta kesintisiz ağrı çektim, doktora gittiğimde ağrıyı tanımlayabilmem için 2 haftalık bir süre verdi, düzenli olarak ağrının ne zaman başlayıp bittiğini, sol güzde burunda akıntı olup olmadığını not almamı istedi. bir de antidepresan ve magnezyum tablet verdi. ne bir mr ne de bir kan tahlili istemedi. yaklaşık 5 ay kullandığım antidepresan ağrılarımın sürekliliğini azalttı fakat tamamen geçmedi. farkli bir doktora gidip MR istedim ve sonucu bugun aldım. MR sonucu şu şekilde;

  Supratentorial serilerde; sol frontoparietal lob bileşkesinde derin ak maddede ventrikül komşuluğunda silik sınırlı olup, yaklaşık 14×12 mm boyutlu, incelenerek korpus kollozuma ve orta hattın sağına doğru uzanan T1 hipo-izointens, FLAİR-T1 hiperintens lezyon izlenmektedir. Geniş yerinde lezyon santali FLAİR’da düşük sinyallidir. Diffizyon kısıtlılığı göstermeyen lezyon lateral ventrikül oksipital hornunda sağa göre asimetrik hafif genişleme nedenli hafif nedenli ilk planda iskemiğe bağlı gliozis ve ensefalomalazi olarak değerlendirilmiştir.

  MR sonucunu değerlendirip benimle paylaşırsanız çok müteşekkir kalırım. İyi çalışmalar….

  Cevapla
 147. Merhaba Doktor bey , babamın raporlarında Sol böbrekte 15 mm çaplı T2 A sekanslarda belirgin hipointens izlenen lezyon alanı dikkat çekmektedir .US korelasyınu önerilir denmketedir . Bize bu konuda açıklama yapabilirseniz çok memnun olurum .
  Saygılar

  Cevapla
 148. Sol internal akustik kanalda 7-8 kranial siniri saran milimetrik hipointens alan izlenmiştir. Deniliyor emar sonucunda ne anlama gelmektedir şimdiden teşekkürler

  Cevapla
 149. Dinamik substraksiyonlugörüntülerde kuşkulu lezyonlara yönelik zaman sinyal eğrileri oluşturulmuştur.

  Her iki meme yağ dokusundan zengin liposkleroze paranımdan yapısındadır.

  Sol meme üst-dış kadran saat 1-2 hizasında T2A yağ baskılı imajlarda içerisinde hipointens odaklar barındıran,genel olarak izointens görünümde, düzensiz kontörlü, yaklaşık 15mm çaplı, T1A’da hipointens, içerisinde noktasal tarzda hiperintens alanlar barındıran ve nodüler sinyalsin sahalar izlenen, anteriorda retroareolar alana doğru uzanıp gösteren, ilk fazda hafif derecede kontrastlanan, ileri fazlarda yoğun kontrastlanan yer kapsayıcı oluşum ve patolojik sinyal alanı mevcuttur.

  Takipte olduğu bildirilen olgunun yapılan kinetik eğrilerinde lezyon santralinde tip III kinetik eğriler elde olunmuştur. T2A sinyal özelliği de kuşkulu olup olgunun bir önceki MR ve US bulgularıyla korelasyonu, detaylı US değerlendirme ve yakın takip önerilir. Kinetik eğri ve T2A sinyali nedeniyle MR bulguları BİRADS 4A’dır.
  Sağ memenin paranımdan morfolojisi ve sinyal intensitesi doğaldır. Konvansiyonel statik görüntülerde farklı sinyalde fokla kitlesel lezyon ayırt edilmemiştir.

  Cevapla
  • Merhabalar Ayşe Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu raporda bir takım olmaması gereken şüpheli lezyonlar saptanmış. Bu şüpheli lezyonların ne olduğunun anlaşılabilmesi için takipli olduğunuz hastalığınıza ait önceki ileri tetkik görüntüleme sonuçlarınızla beraber değerlendirilmesi önerilmiş. Bu raporu en iyi sizi takip eden hekiminiz muayene bulgularınızla beraber değerlendirecektir.

   Cevapla
 150. Merhaba,
  İlaçlı mr sonucumda koyu renkli yazan iki paragraf bulunuyor. Yorumunuzu rica ederim.. teşekkürler ,
  ‘Sella hipofiz anteriorunda saggital T2 kesitlerinde hafif intens bir alan izlenmektedir.’
  ‘Sağ temporal lobda temporal horn posteriorunda yaklaşık 5mm boyutunda içerisinde lateroğosterior bölümünde içerisinde küçük intens alan bulunan tüm sekanslarda hipointens olarak izlenen lezyon mevcuttur. IVKM Enjeksiyonundan sonra lezyonda kontrast tutulumu görülmemekte fakat çevresinde hafif silik sınırlı lineer minimal kontrast tutulumu görülmektedir. (Kavernom?)

  Cevapla
 151. Hocam 5×3 mm ebatında t1 da hipointens t2 da hiperitens paranral kist diyo eklem içi sıvısında minimal artış diyo ne demek

  Cevapla
 152. Merhaba.Ben 19 yaşımdayım.İlk mr sonucumda”tektumumun superior kesiminde pneal glanda komşu 3,5×2,9mm ebadında T1A da hipointens,T2A da hiperintens kist oluşumu izlenmiştir.Tarif edilen görünümün çevre parankime bası etkisi ayırt edilmemiştir.” yazıyordu.3 ay sonra çekilen mr sonucumda da ise “Nazofarenks posteriosüperiorunda adenoid doku hipertrofiktir. Pneal bez lokalizasyonunda anterior kesimde 4×3mm ebadında ekspansiyon göstermeyen mm lık pneal kist açısından anlamlı sinyal değişikliği izlendi.” yazıyordu.Rica etsem yorumlar mısınız?

  Cevapla
 153. L3 vertebra seviyesinde spinal kanal içinde 3*1,5 cm boyunda hipointens yer kaplayan lezyon mevcuttur(nörofibrom?menengiom?) yazıyor MR sonucumda. Bu ne anlama gelir? Kanserli bölge mi var? Lütfen yardım edin.

  Cevapla
 154. Merhaba. Sağ serebellar hemisfer posteromedialinde; 14*20 boyutunda, T1-AGde de hipointens,T2-AGde hiperintens karakterde , FLAIR sekansta BOS ile benzer sinyal intensitede lokule sıvı intensitesi izlenmiştir. Bunun sonunca araknoid kist tanısı konuldu. Bulgular anneme ait , 44 yaşında. Ameliyat gerekecek boyutta bir problem var mı bunu bilmek istiyoruz.

  Cevapla
  • Merh ocam çekilen mr sonucu sol temporal fossada foramenovaleden intrrakranial alana uzanan 40+20 boyutlarında T1AG hipointes T2AG heterojen hiperintens kitlesi sonucunu açılarsanız hocam şimdiden teşekürler

   Cevapla
  • Merhaba hocam sağ süperior pedinküde 6x6x9.5 mm boyutlarda t2a flair ağırlıklı serelilerde t2a hipointens nodüler alan dikkati çekmektedir şimdiden değerlendirmeniz için teşekkür ederim saygılar

   Cevapla
 155. Pankreas gövde kesim AP çapı artmış olup parankimde IVKME sonrası heterojen kontrastlanma mevcuttur orta kesimde 7 mm çapında vasküler yapı trasesinde net olarak ayırt edilemeyen ancak kontrast tutulumu göstermeyen tüm sekanslarda hipointens noduler lezyon mevcuttur pankreati ekartasyonu açısından klinik ve lab bulguları değerlendirme önerilir

  Cevapla
 156. Hastanizin yapilan Sakroiliak Eklem MR incelemesinde : Teknik: koronal oblik planda se t1, ts-t2, aksiyel oblik planda tse t2 agirlikli kesitler Bulgular: Bilateral sakroiliak
  eklem araliklari ve eklem yüzleri tabii görünümdedir. Görüntü alanina giren alt lomber vertebra, sakrum ve iliak kemiklerde kortikomedüller yapida patolojik sinyal
  izlenmedi. Inceleme alanina giren yumusak dokulara ait belirgin patoloji saptanmadi. Uterin korpus posterior duvarda büyügü yaklasik 20×12 mm boyutlarinda birkaç
  adet T2A sekansta hipointens sinyal degisikligi izlendi.

  Cevapla
 157. Sagital flair sekansta hipofiz sag yarisinda hipointens alan dikkat cekmistir hipofiz mrg önerilir raporda bu yaziyor neyiniz var anlayamadik

  Cevapla
  • Merhabalar Ümit Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Hipofiz bezinizde olmaması gereken yoğunlukta ufak bir bölge göze çarpmış. Bunun daha detaylı bir şekilde incelenmesi adına manyetik rezonans görüntüleme istemişler. Bu raporda yazanlara göre bir şeyiniz var ya da yok demek mümkün olmayacaktır. Detaylı bilgi için sizi muayene eden hekiminizle görüşmenizde fayda var.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Merhaba hocam belim için emar çektim emarda not başliğiyla inceleme planina giren aklsiyal görüntülerde mide antrum ve pankreas başi komşuluğunda hipotintens 12×14 boyutunda alan izlenmiştir bu ne anlama geliyor acaba.

    Cevapla
    • Sağ parietooksipital bölgede cilt altında büyüğü 8mm çapında T1A ve T2A görüntülerde hipointens iki adet nodüler lezyon izlenmiştir (fibrom?)

     Cevapla
     • Kafa içerisinde bir bölgede yumuşak dokunun iyi huylu kitlesi olduğundan şüphelenilen iki adet lezyon tespit edilmiş. Bu lezyonların tam olarak ne olduğu tedavi gerektirip gerektirmediğini öğrenebilmek için sizi muayene eden hekiminize başvurunuz.
      Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

      Cevapla
  • Her iki saçtı iliak eklemde ekleme bakan şakrak iliak yüzlerde T1 veyag baskılı serilerde hipointens sklerotik dejeneratif dergisiklikler izlenmektedir sağ sakroiliak eklem proksimal inde ekleme bakan şakrak ve iliak yüzlerde ivkm enjeksiyonun ardindan subkondral minimal her iki sakroiliak eklem proksimalinde ekleme bakan şakrak iliak yüzlerde ivkm enjeksiyonun ardindan subkondral kontrastlama pateni izlenmektedir görünüm bilateral saroileit lehine
   degerlendirilmisdir

   Cevapla

Yorum yapın