Hipointens

88
27707

Hipointens Nedir?

Hipointens, genellikle manyetik rezonans görüntüleme gibi yöntemlerle çekilen grafilerde görülen, normal dokuya göre daha koyu alanlara verilen addır.

hipointens nedir
Hipo-intens MR raporlarında sıklıkla duyduğunuz terimlerden birisidir.

MR terminolojisinde sıkça kullanılan tıp terimlerinden bir tanesidir. Üstteki resimde A bölmesinde yuvarlak lezyonlar hiperintens olarak yorumlanırken B bölgesindeki aynı lezyon hipo-intens görünmektedir.

Yine alttaki resimde de görülen normal dokuya göre koyu alanlar hipo-intens olarak yorumlanacaktır.

hipointens ne demektir
Resimde koyu bölgeler daha düşük intensiteye sahiptir.

Hipointens Görünüm Nedir?

Hipointens Görünüm, normal görünüme göre daha düşük yoğunluklu alanların olması ve bu alanların koyu bölgeler oluşturması sonucu ortaya çıkan tabloya verilen isimdir.

hipointens gorunum
Şekilde hipo-intens alanlar mevcut.

MR’da yer yer hipo-intens görünüm normal kabul edilebilir. Ancak sağlık profesyonelleri klinik ve mesleksel deneyimleri ile bunu ayırt edebilirler.

Eğer sizlerde rapor sonuçlarınızı yorumlamamı isterseniz yorum bölümüne raporunuzu yazabilirsiniz. Sorularınızı sıraya göre cevaplanacaktır.

Hipointens Lezyon Ne Demektir?

Hipointens Lezyon, MR yani manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri kullanılması sonucu verilen raporlarda sıkça geçen bir ifadedir. İlgili dokuda hipo-intens lezyon saptanması o bölgede normal çalışmayan dokuların bulunduğunu göstermektedir. Lezyonun bulunduğu bölgeye göre yaklaşım ve tedavi şekilleri değişmektedir.

hipointens lezyon nedir
Hipointense lezyonlar raporlarda sıkça geçer ve tek başına çoğu zaman anlamlı değildir.

Eğer raporunuzda hipo-intens lezyon ifadesi geçiyorsa bu bir şeylerin normal işleyişin dışına çıktığı anlamına gelir. MR da hipointens alan saptanması çoğu zaman tek başına anlamlı bir bulgu değildir. Genellikle hastalara bu bulguların klinik korelasyon ile değerlendirilmesi önerilir.Dilerseniz klinik korelasyon ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz.

Hipointens Kist Nedir?

Hipointens Kist, MR sonucunda vücudun herhangi bir yerinde genellikle içi sıvı dolu bir lezyonun görülmesine verilen isimdir.

hipointens kist
Hipo-intens kistik lezyonlar görülüyor.

MR da görülen bu kistler birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir.

Doktorunuz kliniğinizle beraber bu kisti değerlendirmeli ve altta yatan nedeni bulup tedavi başlamalıdır. Ayrıca hipodens lezyon adlı yazıma da göz atabilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

88 Yorum

  • Merhabalar Ümit Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Hipofiz bezinizde olmaması gereken yoğunlukta ufak bir bölge göze çarpmış. Bunun daha detaylı bir şekilde incelenmesi adına manyetik rezonans görüntüleme istemişler. Bu raporda yazanlara göre bir şeyiniz var ya da yok demek mümkün olmayacaktır. Detaylı bilgi için sizi muayene eden hekiminizle görüşmenizde fayda var.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   • Merhaba hocam belim için emar çektim emarda not başliğiyla inceleme planina giren aklsiyal görüntülerde mide antrum ve pankreas başi komşuluğunda hipotintens 12×14 boyutunda alan izlenmiştir bu ne anlama geliyor acaba.

 1. Hastanizin yapilan Sakroiliak Eklem MR incelemesinde : Teknik: koronal oblik planda se t1, ts-t2, aksiyel oblik planda tse t2 agirlikli kesitler Bulgular: Bilateral sakroiliak
  eklem araliklari ve eklem yüzleri tabii görünümdedir. Görüntü alanina giren alt lomber vertebra, sakrum ve iliak kemiklerde kortikomedüller yapida patolojik sinyal
  izlenmedi. Inceleme alanina giren yumusak dokulara ait belirgin patoloji saptanmadi. Uterin korpus posterior duvarda büyügü yaklasik 20×12 mm boyutlarinda birkaç
  adet T2A sekansta hipointens sinyal degisikligi izlendi.

 2. Pankreas gövde kesim AP çapı artmış olup parankimde IVKME sonrası heterojen kontrastlanma mevcuttur orta kesimde 7 mm çapında vasküler yapı trasesinde net olarak ayırt edilemeyen ancak kontrast tutulumu göstermeyen tüm sekanslarda hipointens noduler lezyon mevcuttur pankreati ekartasyonu açısından klinik ve lab bulguları değerlendirme önerilir

 3. Merhaba. Sağ serebellar hemisfer posteromedialinde; 14*20 boyutunda, T1-AGde de hipointens,T2-AGde hiperintens karakterde , FLAIR sekansta BOS ile benzer sinyal intensitede lokule sıvı intensitesi izlenmiştir. Bunun sonunca araknoid kist tanısı konuldu. Bulgular anneme ait , 44 yaşında. Ameliyat gerekecek boyutta bir problem var mı bunu bilmek istiyoruz.

 4. L3 vertebra seviyesinde spinal kanal içinde 3*1,5 cm boyunda hipointens yer kaplayan lezyon mevcuttur(nörofibrom?menengiom?) yazıyor MR sonucumda. Bu ne anlama gelir? Kanserli bölge mi var? Lütfen yardım edin.

 5. Merhaba.Ben 19 yaşımdayım.İlk mr sonucumda”tektumumun superior kesiminde pneal glanda komşu 3,5×2,9mm ebadında T1A da hipointens,T2A da hiperintens kist oluşumu izlenmiştir.Tarif edilen görünümün çevre parankime bası etkisi ayırt edilmemiştir.” yazıyordu.3 ay sonra çekilen mr sonucumda da ise “Nazofarenks posteriosüperiorunda adenoid doku hipertrofiktir. Pneal bez lokalizasyonunda anterior kesimde 4×3mm ebadında ekspansiyon göstermeyen mm lık pneal kist açısından anlamlı sinyal değişikliği izlendi.” yazıyordu.Rica etsem yorumlar mısınız?

 6. Merhaba,
  İlaçlı mr sonucumda koyu renkli yazan iki paragraf bulunuyor. Yorumunuzu rica ederim.. teşekkürler ,
  ‘Sella hipofiz anteriorunda saggital T2 kesitlerinde hafif intens bir alan izlenmektedir.’
  ‘Sağ temporal lobda temporal horn posteriorunda yaklaşık 5mm boyutunda içerisinde lateroğosterior bölümünde içerisinde küçük intens alan bulunan tüm sekanslarda hipointens olarak izlenen lezyon mevcuttur. IVKM Enjeksiyonundan sonra lezyonda kontrast tutulumu görülmemekte fakat çevresinde hafif silik sınırlı lineer minimal kontrast tutulumu görülmektedir. (Kavernom?)

 7. Dinamik substraksiyonlugörüntülerde kuşkulu lezyonlara yönelik zaman sinyal eğrileri oluşturulmuştur.

  Her iki meme yağ dokusundan zengin liposkleroze paranımdan yapısındadır.

  Sol meme üst-dış kadran saat 1-2 hizasında T2A yağ baskılı imajlarda içerisinde hipointens odaklar barındıran,genel olarak izointens görünümde, düzensiz kontörlü, yaklaşık 15mm çaplı, T1A’da hipointens, içerisinde noktasal tarzda hiperintens alanlar barındıran ve nodüler sinyalsin sahalar izlenen, anteriorda retroareolar alana doğru uzanıp gösteren, ilk fazda hafif derecede kontrastlanan, ileri fazlarda yoğun kontrastlanan yer kapsayıcı oluşum ve patolojik sinyal alanı mevcuttur.

  Takipte olduğu bildirilen olgunun yapılan kinetik eğrilerinde lezyon santralinde tip III kinetik eğriler elde olunmuştur. T2A sinyal özelliği de kuşkulu olup olgunun bir önceki MR ve US bulgularıyla korelasyonu, detaylı US değerlendirme ve yakın takip önerilir. Kinetik eğri ve T2A sinyali nedeniyle MR bulguları BİRADS 4A’dır.
  Sağ memenin paranımdan morfolojisi ve sinyal intensitesi doğaldır. Konvansiyonel statik görüntülerde farklı sinyalde fokla kitlesel lezyon ayırt edilmemiştir.

  • Merhabalar Ayşe Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu raporda bir takım olmaması gereken şüpheli lezyonlar saptanmış. Bu şüpheli lezyonların ne olduğunun anlaşılabilmesi için takipli olduğunuz hastalığınıza ait önceki ileri tetkik görüntüleme sonuçlarınızla beraber değerlendirilmesi önerilmiş. Bu raporu en iyi sizi takip eden hekiminiz muayene bulgularınızla beraber değerlendirecektir.

 8. Merhaba Doktor bey , babamın raporlarında Sol böbrekte 15 mm çaplı T2 A sekanslarda belirgin hipointens izlenen lezyon alanı dikkat çekmektedir .US korelasyınu önerilir denmketedir . Bize bu konuda açıklama yapabilirseniz çok memnun olurum .
  Saygılar

 9. Merhabalar… 29 yaşındayım.Sol kulak üzerinde şakağa yakın bölgede şiddetli ağrım vardı. Yaklaşık 2 hafta kesintisiz ağrı çektim, doktora gittiğimde ağrıyı tanımlayabilmem için 2 haftalık bir süre verdi, düzenli olarak ağrının ne zaman başlayıp bittiğini, sol güzde burunda akıntı olup olmadığını not almamı istedi. bir de antidepresan ve magnezyum tablet verdi. ne bir mr ne de bir kan tahlili istemedi. yaklaşık 5 ay kullandığım antidepresan ağrılarımın sürekliliğini azalttı fakat tamamen geçmedi. farkli bir doktora gidip MR istedim ve sonucu bugun aldım. MR sonucu şu şekilde;

  Supratentorial serilerde; sol frontoparietal lob bileşkesinde derin ak maddede ventrikül komşuluğunda silik sınırlı olup, yaklaşık 14×12 mm boyutlu, incelenerek korpus kollozuma ve orta hattın sağına doğru uzanan T1 hipo-izointens, FLAİR-T1 hiperintens lezyon izlenmektedir. Geniş yerinde lezyon santali FLAİR’da düşük sinyallidir. Diffizyon kısıtlılığı göstermeyen lezyon lateral ventrikül oksipital hornunda sağa göre asimetrik hafif genişleme nedenli hafif nedenli ilk planda iskemiğe bağlı gliozis ve ensefalomalazi olarak değerlendirilmiştir.

  MR sonucunu değerlendirip benimle paylaşırsanız çok müteşekkir kalırım. İyi çalışmalar….

 10. Sağ elde metakarp düzeyinde. T1ve T2 ağırlıklı sekanslarda hipointens ve önplsnda kompakt kemik adacığı ile uyumlu olduğu düşünülen lezyon efendim mr sonucumu değerlendirirmisiniz

 11. sol temporal lob anteriorunde subkortıkal derin beyaz cevhere lokalize yaklaşık 12*8 mm boyutlarında T2A hiperintes periferinde hipointes halkası bulunan T1A izointens,T2A alt görüntülerde hipointenitenin hemosiderine ait olduğu düşünülen lezyon izlenmiştir.Lezyon FLAIR görüntülerde hiperintens ve periferinde ki hemosiderin halkasının hipointens olduğu izlenmiştir.Lezyonun belirgin kitle ve ödem etkisi bulunmamaktadır.Görünüm öncelikle anjıom lehine düşünülmektedir. hocam çıkan mr sonucu bu şekildedir

 12. Merhaba dr bey mr de clius üst lokalizasyonda intrasesoz de yerleşim gösteren8mm t1 t2a sekanslarda hipoitens izlenen noduler oluşum(skleroz)bu yaziyo raporda dr bey beni eğer aydinlatirsaniz çok sevinir

 13. Ayak bileğimdeki kemik etime batiyordu mr cektirdim.
  Cuboid kemikte yaklaşık 9mm çapta bir adet T1-T2A hipointens kemik adacigi ile uyumlu sklerotik odak izlenmektedir yazıyor. Bu ne anlama geliyor yardımcı olursanız sevinirim.

 14. Nazofarinks posteriyor duvarında t2a hiperintens, T1a hipointens torn waldt kistlerine ait olabilecek nodüler lezyonlar saptanmıştır.

  İyi çalışmalar Hocam yorumlar mısınız?
  Teşekkürler

  • Merhabalar Hilmi Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Thornwaldt Kisti nazofarenks yerleşimli burun tıkanıklığı, baş ağrısı gibi belirtileri olan kistik bir lezyondur. Tedavisi endoskopik yöntemler kullanılarak bu kistin çıkarılması şeklindedir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 15. Merhaba, MR sonucum şöyle,” L2 vertebra korpusunda 13mm boyutunda T1A ve T’2A serilerde nonspesifik hipointens alan izlenmiştir. Hastanın metastaz ihtimali açısından klinikle birlikte değerlendirilmesi önerilir. L5-S1 vertebra karşılıklı yüzlerde modik tip 1-2 sinyal değişikliği mevcuttur. L3-S1 arası disklerde dejenerasyona ikincil sinyal kaybı. L5-S1 düzeyinde yükseklik kaybı izlenmektedir. L3-4 ve L4-5 düzeylerinde annüler fissürün eşlik ettiği posterior bulging izlenmiştir. L5-S1 düzeyinde diffüz periferal bulging izlenmiştir. Bilateral nöral foramen solda daha belirgin olmak üzere inferiordan daralmıştır. Sol L5 sinir köküne hafif temaz mevcuttur.” Teşekkür ederim..

  • Merhabalar Canan Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   manyetik rezonans görüntülemenizde herhangi bir hastalığa özgül olmayan düşük yoğunluklu alanlar saptanmış. Bu alanların en doğru şekilde değerlendirilmesi için bu raporunuzla beraber sizi takip eden / muayene eden hekiminize gitmeniz önerilmiş. Dilerseniz klinik korelasyon önerilir adlı yazıma buradan göz atabilrsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 16. MERHABA MR SONUCU ŞÖYLE SOL EL 5. PARMAK PROKSİMAL FALANKS MEDİALİNDE PALMAR TARAFTA TENDONLAR İLE İŞTİRAKLI 12*8 MM BOYUTUNDA T1 HİPOİNTENS T2HİPOİNTENS SİNİR KILIF TM İLE UYMLU OLABİLECEK NODÜLER LEZYON İZLENMİŞTİR LÜTFEN YORUMLARMISINIZ TEŞEKKÜRLER

 17. Periferik zonda diffüz hipointens görünüm ve homojen kontrastlanma paterni. Görünüm prostatit lehine değerlendirilmiştir.
  Klinik ve laboratuvar korelasyonu önerilir (PIRADS 2). teşekkür ederim.

  • Merhabalar Tolga Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Yapılan incelemelerde prostatın dış tarafa yakın bölümünde yoğunluğu farklı alanlar saptanmış ve bu alanların prostat enfeksiyonu nedeniyle oluştuğu düşünülmüş ancak en kesin bilgi için hekiminizin bu bilgiler doğrultusunda tekrar değerledirmesi istenmiş. Dilerseniz klinik korelasyon önerilir adlı yazıma buradan geçiş yapabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 18. Lr-5 integral diskte diffüz diskal bulging izlenmiştir her iki nöral foramen ve lateral Reses daralmıştır L5 S1 düzeyinde sağda faset eklem anteromedial komşuluğunda 5 milimetre çapında periferi hipointens santrali borsa yakın intensitede izlenen sinovyal kist varlığı izlendi spinal kanal içerisinde sakral düzeyde intra Dural yerleşimli ekspansil Boz ile intensitede oval şekilli 10 milimetre çapında tarlov kisti izlendi

  • Merhabalar Mesut Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Yapılan incelemelerde bazı kistik yapılar ve bir bulgular saptanmış. Bu bulgular muayenenizi yapan hekiminizin muayene bulguları eşliğinde değerlendirmesi neticesinde anlam kazanacaktır. Lütfen sizi muayene eden hekiminize danışınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 19. Beyin sapı ve serebelluma ait intensite homojendendir.
  ** Sağ frontal lob posterior kesiminde vertekste parasagittal alanda ekstraaksiyel 49×40 mm ebatlarında sağ parietal lobda intraaksiyel subkortikal yerleşimi 48×41 mm ebatlarında düzgün konturlu T1 ağırlıklı sekanslarda hipotens, T2 ağırlıklı sekanslarda hiperintes sinyal özelliğinde homojen ince cidarlı lezyonlar izlenmiştir.
  **Sağ serebral hemisfer komşuluğunda ekstraaksiyel BOS mesafesi geniş izlenmiştir.
  **Sağda frontal, temporal ve parietal loblarda kortikal yapılarda pakigiri ve polomikrogiri alanlari izlenmistir.

 20. Merhaba
  Radyoloji raporunda İVKM enjeksiyonu sonrasında adenohipofiz posteriyor kesiminde koronal kesitlerde daha belirgin olarak izlenen 3 mm ölçüsünde beze göre hipointens modüler görünüm mevcuttur diyor.
  Yorumunuz için teşekkürler.

 21. Merhaba hocam belim için çekilen emarda not başliğiyla mide antrum ve pankreas başi komşuluğunda hipointens 12x 14mm boyutunda izlenmiştir bu ne anlama geliyor acaba teşekkür ederim.

 22. Merhaba hocam,
  Eşimin raporu aşağıdaki gibidir;
  1.Beyin sapı ve serebelluma ait intensite homojendir.
  2. ventrikül orta hattadır.
  3. velateral ventriküller normal konum ve boyuttadır.
  solda sentrum semiovalde 5mm T1AG? de izo-hipointens, T2A ve FLAİR sekanslarda hiperintens lezyon izlenmiş olup post kontrastlı kesitlerde kontrast tutulumu göstermektedir. demiyelinizan plaklar açısından değerlendirilmesi önerilir.Ayrıca sol frontal subkortikl beyaz cevherde milimetrik boyutlu benzer özellikli sinyal odağı mevcuttur.
  Bilateral parietal posterior kesimlerde perientriküler beyaz cevher alanlarında T2A ve FLAİR sekanslarda hiperintens diffüz sinyal artışı izlenmiştir.
  kortikal sulkus ve fissürler doğaldır.
  sol maksiller enflamatuar yumuşak doku görünümleri mevcuttur.
  nazofarenks posterior duvarda birbirine komşu milimetrik kistler izlenmiştir.(thornwaldt kisti?)

 23. Ön tanı: R20.2 Deri Pareztezisi
  Servikal Spinal MR
  Teknik: T1A SE, T2A SE sagital, T2A *aksiyal

  Servikal lordoz düzleşmiştir
  Vertebra korbuz köşelerinde dejeneratif sivrileşmelermevcut olup, korpus özellikleri ve sinyal özellikleri tabidir.
  Servikal disk sinyalleri azalmıştır.
  C2-3 vertebralar düzeyinde spinal kord içerisinde inramedüller yerleşimli yaklaşık 10 mm çaplı T1A’da hipo, T2A’da hiperintens nodüler lezyon mevcuttur, kontrastlı inceleme önerilir.

  Genel değerlendirme ve yönlendirmelerinizi rica ederim.

 24. Kullanılan kontrast madde GADOVIST 604.72 MG ML 7.5 ML 1 FLK

  Sellar fossa konfigürasyonu normaldir
  Hipofiz sag yarısında T1A T2A sekanslarda hafif hipointens izlenen şüpheli görünüm dinamik sekanslarda belirgin adenom ile uyumlu degildir. Söz konusu görünüm dinamik olmayan kontrastlı sekanslarda 4×5mmlik bir alanda hipointens olarak izlenmektedir. Görünüm adenom açısından şüphelidir. Klinik lab korelasyon ve takip önerilir.
  Suprasellar ve suprakiazmatik sisternalar her iki yanda kavernöz sinüsler optik kiazma olağan görünümdedir. Doktorum hiç birşey yok dedi

 25. SAYGILAR HOCAM. MR SONUCUMU YORUMLAR MISIN? KÖTÜ BİRŞEY VAR MI?
  Supratentorial kesitlerde, sol serebral hemisfer frontal lob beyaz cevherde centrum semi ovale düzeyinde en geniş yerinde yaklaşık 1cm boyutunda T2-FLAİR hiperintens nodüler odak varlığı dikkati çekmiştir. Post kontrast serilerde tanımlanan bu nodüler lezyonda ve diğer alanlarda patolojik kontrastlanma izlenmemiştir.
  Perfüzyon MRG incelemede; yüksek perfüzyon özelliği gösteren lezyon ayırt edilmemiştir.
  Ventriküler sistem normal genişliktedir.
  Orta hat yapıları yer değiştirmemiştir.
  Difüzyon ağırlıklı MRG’de; difüzyonel kısıtlanma gösteren odak mevcut değildir.
  Kaide kemik yapıları doğaldır.
  Kesitler dahilindeki bilateral maksiller sinüste sinüzit ile uyumlu mukozal kalınlaşma izlenmiştir.
  Tek voksel ve multi voksel MR Spektroskopi incelemesinde; patolojik nörometabolit değişikliğine rastlanmamıştır.

 26. Merhaba dr bey emar esimin emar sonucunu yorumlarsiniz sevinirim
  Karaciger sag lob antreiorr segmentte portal ven sag dalı komsulugunda tum sekanslarda hipointens kontrast tutulumu göstermeyen 1 adet intraparankimal kalsifikasyonla uyumlu olabilecek nodüler sinyal değişikliği mevcuttur.

  • Merhabalar Aslı Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Hastamızın karaciğerinde istenmeyen bir lezyon saptanmış. Raporda yazan bilgilerin muayene bulguları eşliğinde değerlendirilmesi en doğru sonuçları verecektir. Muayene bulguları olmaksızın konuşmak olasılıktan öteye geçmeyecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 27. MERHABA DOKTOR BEY,
  8 YAŞINDAKİ OĞLUMA BOYUN AĞRISI ŞİKAYETİ İLE MR TETKİKİ YAPILDI. SONUÇTAKİ OLUMSUZ BİLGİLER AŞAĞIDAKİ GİBİDİR. YORUMLAMANIZI RİCA EDİYORUM. ŞİMDİDEN ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM.
  SAYGILAR

  C2 KORPUS PROKSİMAL KESİMDE T1 SEKANSINDA HİPOİNTENS GÖRÜNÜM İZLENDİ.KLİNİK KORELASYON VE GEREKLİLİK HALİNDE SİNTİGRAFİK İLERİ TETKİKİ ÖNERİLİR.

  • Merhabalar Yunus Bey,öncelikle geçmiş olsun. Olmaması gereken bir lezyon saptanmış ancak bu lezyon hakkında birşeyler söylemek için henüz erken. Bu raporun hastamızı muayene eden hekim tarafindan muayene bulguları eşliğinde değerlendirilmesi en doğru bilgiyi verir. Yüksek olasılıkla da daha ileri bir görüntüleme yöntemi ile incelemek gerekecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 28. Koksiks mr incelenmesi
  Koksiks tip ıı ile uyumludur. Koşagel kemikler intakt görünümde olup kemik iliği intensitesi homojendir. Koksigeal vertebra yüksekliklerş doğal olarak izlenmiş olup, Koksigeal vertebralarda angulasyon izlenmemiştir. Vertebre korpus sinyal intensiteleri doğaldır. Patolojik bulgu saptanmamıştır
  İnceleme dahili sağ overian lojda 46.46 mm ölçüşen, T1 ağırlık incelemelerde hipointens, T2 ağırlıklı incelemelerde hiperintens nodüler oluşum mevcuttur (kist?. US ile korelasyonu önerilir.) inceleme dahili pelviste sıvar tarzda serbest sıvı mevcuttur.
  SONUÇ:
  Koksiks tip ıı ile uyumludur.

 29. Merhabalar.sağ gluteal bölgede cilt altı yerleşimli 27×10 mm boyutlu kalın duvarlı t2 hiperintens,t1 hipointens lezyon izlenmektedir .görünüm öncelikle apse lehine değerlendirilmiştir.belirgin fistül traktı saptanmamıştır.

 30. Merhabalar,
  Sella sağ yarısında sınırları kavernöz sinüsten ayırt edilmeyen,kavernöz sinüse invaze olduğu düşünülen kontrastlı görüntülerde hipointens olarak izlenen 9x5x11 mm(CCxTxAP) boyutlarında kitle lezyonu izlenmiştir.Adenom ayırıcı tanıda öncelikli olarak düşünülmüştür.Hastanın klinik ve laboratuar kolerasyonu önerilir.
  İnfindibulum orta hatta normal kalınlıktadır.
  Optik kiazma supraseller sistem ve sol kavernöz sinüs normaldir.

 31. Sağ lateral ventrikül trigonu içerisinde yaklaşık 11 mm çapında T1A ve FLAIR incelemelerde hipo T2A incelemelerde hiperintens koroid pleksus kisti

  Sağ lateral ventrikül trigonu içerisinde yaklaşık 12 mm çapında,FLAIR incelemelerde hiperintens T1A incelemelerde izo, T2A incelemelerde ise hiperintens olan,protein içeriği yüksek koroid pleksus kisti ne anlama gelmektedir.

 32. Hocam merhaba,
  Annem 73 yaşında ve sol dizinden geçen sene implant ameliyatı geçirdi. Bu sene kontrol için yapılan MR çekiminde aşağıdaki rapora istinaden ilgili tümörü hemen alınması yönünde bilgilendirildik. Biyopsi tercşh edşlemez mi, ameliyat şart mıdır? Değerli bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim. Teşekkürler,

  İnceleme alanına giren sol uyluk proksimal-orta bölümünde vastus lateralis adelesi posterior bölümünde
  25×25×41mm boyutlarında T1 hipointens, yağ baskılı T2 ağırlıklı görüntülerde hiperintens görünümde,
  postkontrast kesitlerde heterojen kontrast tutulumu gösteren düzgün konturlu nonpesifik lezyon (schwannom ?).
  -Sol iliak kemik posterior bölümünde sadece koronal kesitlerde inceleme alanına giren yaklaşık 7mm çapında T1
  hipointens, yağ baskılı T2 ağırlıklı ve postkontrast kesitlerde hiperintens olarak izlenen düzgün-lobule konturlu
  nonspesifik lezyon.

 33. Mrb kizkardesim iki yıl önce hipofiz adenomu ameliyatı oldu fakat kontrol amaçlı çekilen mrda adenohipofiz içerisinde antrerior inferior kesimde yaklaşık 9mm çapında İVKM sonrası görüntülerde boyanmayarak belirgin hale gelen hipointens adenomu temsil edebilecek lezyon dikkati çekmektedir.yaziyor yardımcı olabilirmisiniz

 34. Merhabalar babam 57 yasında sonuçlarında pankreas baş ve gövde birleşkesinde 45*56 mm boyutunda T1A sekanslarda hipointens T2A sekanslarda hiperintens postkantrast şeride internal periferal ve septal kontrast tutulumu gösteren kitle lezyonu izlenmiştir şeklindedir bu sonuçlar tam olarak neyi ifade etmektedir yardımlarınız için teşekkürler

 35. İYİ GÜNLER HOCAM BENM BEYİN EMARIMDA BÖYLE YAZIYODU NEDİR ACABA ANASEREBRAL VASKÜLER YAPILAR PATENT İZLENİM VERİLMİŞTİR .BİLATERAL MAKSİLLER SÜNİZLERDE MUKOZAL KALINLAŞMA İZLENDİ FRONTAL SÜNİZ SOL YARIMINDA HAFİF DÜZEYLİ MUKOZAL KALINLAŞMA İZLENDİ NOZUFERENK POSTERİOR DUVARDA THONWALDT KİSTİ İLE UYUMLU T2A HİPERİNTENS LEZYON İZLENDİ YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM

 36. Supine pozisyonda orta bolumde saat 2 duzeyindr transsfinkterink başlayan ve inferior yönünde sol paramedianda perineye uzanım gösteren fistul traktusu ile uyumlu max 5 mm genislikte t1 hipo , t2 hiperintens ve kontrast tutulumu gösteren lineer olusum saptanmistir .’ yazıyor mr sonucunda bu ne demek oluyor

 37. Mrb erhan bey mr sonucımda sağ ön frontal bölgede beyaz cevherde 4.5 mm çapında T1a da hipointens,T2 hiperintens sinyal özelliğinde ve postkontrast serilerde patolojik kontrastlanma göstermeyen bening natürde kistik odak mevcuttur.Ayırıcı tanıda ön planda nöroglial ksit bulunmaktadır. Diyo. Şubatta çektimiştim 6 ay sonra tekrar çektirmemi söylemişti doktor son günlerde baş ağrım arttı ve sürekli bir ağrım var sol tarafında ilerleme falan mı oldu acaba hocam mr sonucumu detayları ile söylerseniz sevinirim endişlenecek birşey var mı

 38. Merhaba servical spinal MR incelememde ; servical lordoz düzleşmiştir. Vertebra korpus yüksekliği korunmuştur.” C2 vertebra korpus sağ tarafında 9 mm boyutlu T1 T2 ağırlıklı incelemelerde Hipointens osteom ile uyumlu olabilecek lezyon mevcuttur.” İfadeleri geçiyor bu lezyonun ne anlam ifade ettiğini açıklayabilirmisiniz ?

  • Merhabalar Fazilet Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   Öncelikle servikal lordoz düzleşmesi saptanmış. Bu konuda sitemiz fizyoterapistlerinden Meryem Hanım’ın Servikal Lordoz Düzleşmesi adlı yazısını okumanızı öneriyorum. Tarif edilen lezyonun klinik bulgularınız eşliğinde değerlendirilmesi gerekmektedir. Doğal olarak sadece bu rapora bakarak net bir şeyler söylemek doğru olmayacaktır. Sizi muayene eden hekime bu raporu göstererek en doğru bilgiyi edinebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 39. Inceleme: T1 A koronal aksiyal T2A koronal aksiyal sagital STIR A koronal sagital planda yapilmistir MESANE konturlari muntazamdir intrvezikal yer kaplayan lezyon saptanmamistir uterus retrovert gorunumdedir UTERUS ,serviks ve sag ovetde belirgin patoloji saptanmamistir SOL OVERDyaklasik 4×4 cm boyutta T 1 A’da hipointens T2SPAIR Ada hiperintes duzgun duvar kist izlendi douglasda minimal serbest mayi izlendi Ensometrial kavitede minimal mayi izlendi perirektal perivezikal yagli planlar tabi izlenmektedir inceleme alanina giren cevre kemik ve yumusak dokular normal dir

 40. Hipofiz glandı kalınlığı en kalın olduğu yerde yaklaşık olarak 9.5mm ye ulaşmaktadır. Dinamik
  incelemede hipofiz glandı içerisinde, hipofiz glandı sağ kesiminde şüpheli hipofiz glandına göre
  daha az boyanan, en geniş olduğu yerde çapı yaklaşık olarak 6 mm ye ulaşan T2 ağırlıklı
  imajlarda da hafif hipo-yer yer hiperintens olarak sinyal veren bir alan izlenmiştir. Görünümler
  bu lokalizasyonda bir adenom açısından anlamlı olabilir. Olgunun Klinik ile birlikte
  değerlendirilmesi önerilir.
  Stalk orta hattadır.
  Kavernöz sinüsler doğaldır.
  Beyin parenkiminin izlenebilen kesimlerinde beyin parankiminde patolojik sinyal intensitesinde
  bir alan izlenmedi. Görüntü dahiline giren nazal kavite de polipleri düşündürür görünümler
  izlenmektedir. Olgunun bu açıdan da değerlendirilmesi uygun olacaktır.
  Klival ve petroz apikal yağ homojendir.
  Sfenoid sinüs, etmoid sinüs ve nazofarenks aerasyonları tabiidir.

 41. Merhaba Erhan Bey
  Mr sonuclarim da
  Hastanizin trokal mrg incelemsinde
  T4 vertebra korpusu sol anterolateral kesimde yakalasik 13mm boyutunda t2 hiperintens duzgun sinirli,oval sekilli benign ozellikle kistik lezyon izlenmektedir.
  Yazmaktadir doktor randevum 24kasim da fakat bu alan ozellikle siyah yazildigi icin endiselendim,bu konuda bilgilendiriseniz sevinirim.simdiden tesekkur ederim

  • Merhabalar Derya Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   Bir omurunuzda kist veya kiste benzeyen lezyonlar tespit edilmiş. Bunların önemli olup olmadığı bu rapor sonucunu sizi muayane eden hekiminizin muayene ve diğer tahlil sonuçları ışığında değerlendirmesi ile mümkün olabilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 42. Mrb hocam abimin sag el bileginde mr sonuclarinda negatif ulnar varyans satandi.skafoid kemikte 7.5×4.2 mm boyutlarinda ve lunat kemikte 5.5×5 boyutnda T1A incelemelerinde hipointens,T2 incelemelerinde hiperintens kemik kistleri saptanmis ameliyat olmasi gerekiyor ameliyat sonrasi risk olur mu bilegini kullanamama durumu soz konusumudur .

 43. merhaba hocam 6 sene önce karaciğer amelıyatı oldum 10 gun emar çektırdım sonuç
  DİNAMİK KONTRASTLI ÜST BATIN MR Teknik : Kontrast öncesi: Aksiyal planda T1A, TSE, T2A, SPAIR, koronal planda SSh T2A, Kontrast sonrası: WATS T1A
  dinamik kesitler alınmıştır. Karaciğer boyutları tabiidir. Karaciğer segment 4-8 bileşkesinde konturda lobülasyon ve post-op yumuşak doku değişikliği ile uyumlu T1-T2
  hipointens, kontrast tutulumu ve diffüzyon kısıtlılığı göstermeyen alan izlenmektedir. Portal ve hepatik venler tabiidir. İntrahepatik safra yollarında dilatasyon
  saptanmamıştır. Koledok normal genişliktedir. Safra kesesinin volümü tabiidir. Duvar kalınlığı normaldir. Dalak normal boyutlardadır. Pankreasın boyutları tabiidir.
  Wirsung kanalı normal genişliktedir. Sağ böbrek boyutları tabiidir. Pelvikalisyel yapılar tabiidir. Sol böbrek boyutları tabiidir. Pelvikalisyel yapılar tabiidir. Sol renal ven
  retroaortik seyirlidir. Sağ sürrenal gland tabiidir. Sol sürrenal gland tabiidir V.kava inferior ve aorta normal genişliktedir. İntraabdominal serbest/loküle kolleksiyon
  gözlenmemiştir ne demek oluyor hocam

 44. Kalkaneusta yaklaşık 6 mm boyutunda T1-T2AG’de hipointens nodüler lezyon izlenmektedir ( kemik adacığı ? ). MR SONUCU VERİLEN RAPORDA BU YAZIYORDU HOCAM ÖNEREBİLECEĞİNİZ İŞEY VARMI ?

 45. Merhaba hocam. Ankilozan spandolit hastasıyım.1 aydir Kalça ağrım vardı mr sonucu: Sol fermuar baş ve boyun kesiminde belirgin medüller ödem izlenmekte olup deplase fraktür saptanmamıştır. Nondeplase fraktür dışlanamaktadir. Görünüm öncelikle idiopatik transient osteoporoz lehine değerlendirilmiştir..
  Doktorum kemiğin kırılma riski var dedi. Üzerine basma mani söyledi. Sizin yorumunuzu da alabilir miyim.

 46. Sağ temporoparietal bölgede kısmen oksipital lobada yayılmış hipokampus ve parahipokampal giruslarıda infiltre etmiş kistik alanlarıda bulunan kitle lezyonu izlenmiştir. İVKME sonrası kitle lezyonunda , verteks düzeyinde ve parietal lob lokalizasyonunda daha belirgin olmak üzere kontrast tutulumu izlenmiştir(evre3 glial tm?). Verteks seviyesinde kitle posteriorunda 28 mm çapında, temporal lobda kitle medialinde 30 mm çapında T1 hipointens, T2 hiperintens alanlar izlenmiştir(operasyon poşu olabilir). Kitle çevresinde yoğun ödem izlenmektedir. Ödem ve kitle lezyonu etkisine bağlı sağ lateral ventrikül posterior hornu ve temporal hornu basılanmıştır. Kitle lezyonu korpus kallozum kuyruk kısmınıda infiltre etmiştir. Orta hat yapılarında hafif şift oluşturmuştur.

 47. Sağ serebellar hemisferde çevresinde belirgin ödemi izlenmeyen T1 ağırlıklı sekanslarda hipointens,T2 ağırlıklı sekanslarda hiperintens, FLAİR sekanslarında da hipointens alanlar barındıran hiperintens, kontrastlı serilerde yaklaşık 7 mm boyutlu kontrast tutan nodüler komponenti izlenen yaklaşık 10*7 mm boyutlu lezyon izlenmiştir.
  Tanımlanan lezyonun spektroskopik incelemesinde Cr/Cho oranında hafif artış izlenmiştir. Bulgular ön planda pilositik astrositom lehine değerlendirilmiştir.

 48. hocam selamunaleyküm sizden nacizane bir isteğim var. dr muayenesinden sonra BİLATERAL KALÇA MR çektirdim.bulgu aynen şöyle( Sağ Femur düzeyinde yaklaşık 6mm çaplı düzgün konturlu PD hiperintens,T1A hipointens benign görünümlü nodüler lezyon izlendi.)hocam bunun anlamı nedir korkulucak birşey varmıdır yadabelirli aralıklarla mr çektirmem mi icab eder?mümkün olurda cevab verirseniz çok sevinirim ALLAH yolunuzu açık etsin kolay gelsin saygılarımla….

 49. Hocam biz mr cekindik ve raporda yazan şunlar; inceleme kontratsız yapıldığından mikroadenom ekarte edilemez Hipofiz bezi sol yarıda diğer parankime göre daha hipointens izlenen 4 mm çapında nodüler Odak dikkati çekmiştir Hipofiz makroadenomu yönünden değerlendirilmesi amacıyla kontrastlı Hipofiz emar önerilir Infindibulum orta hatadır supresallar sistern açık parasellar oluşumlar tabiidir.

 50. Merhaba mr sonucumda şu ifade yazıyor hipofiz gland sağ parasnayral inferior kesimde dinamik serilerde milimetrik (yaklaşık 1.8 mm) hipointens alan mevcuttur.Mikroadenom şüphesinde lab korelasyonu, takip radyolojik inceleme önerilir. Ne anlama geldigini öğrenebilirmiyim

 51. Merhaba mr sonucumda şu ifade yazıyor; Humerusa başında yaklaşık 10×27 mm çapında T1A da Hipo T2A da hiperitens hetorejen kemik iliği lezyonu mevcuttur.Enkondrama?
  Ne anlama geldiğini öğrenebilirmiyim

 52. Sakrum sag kanadinda t1 sekansinda hipaintens t2 sekansinda hiperintens yaklasik 9 mm capinda noduler sinyal degisikligi alani izlenmektedir. Kontrastli mr ile degerlendirilmeli. Hocam bu sonucu bizim anlayabilecegimiz sekilde yorumlamanizi rica ederim.

 53. öncelikle size teşekkür etmek istiyorum.
  zaman ayırıp soruları yanıtladığınız için.
  femur distal metafizinde,tateral posterior kesimde subkortikal alanda T1 ağırlıklı incelemede hafif hipo yağ baskılı proton dansite incelemelerde izointens 23*23*10 mm çapında boyutunda alan izlenmektedir
  (ön planda sekel düşündürmektedir)
  sağ dizim için çıkan rapor üsttedir.
  uzuzn zamandır ağrılarım var.
  dizimi kırdığım zaman bayağı şiddetleniyor.
  yorumlarsanız sevinirim.
  iyi çalışmalar.

 54. Merhaba doktor bey,
  Kadın doğumdan çektirdiğim mr sonucumda mesane konturları muntazam ve dolumu homojendir. Küme içi kitle görünümü saptanması. Uterus boyutları normaldir. Endometrium çift katı kalınlığı 17 mm ile normalden kalın izlenmektedir olup uterus fundus düzeyinde myometrial indentasyon dikkati çekmiştir. Sol over normal boyutlarda izlenmektedir sol over alt polis düzeyinde sol tubal alan boyunca douglasa doğru uzanımı izlenen 58×45 mm boyutlarında düzgün konturlu ince duvarı T1 ağırlıklı sekanslarda hipodrumda t2 ağırlıklı sekanslarda hiperintens sinyal değişikliği izlenen kistik lezyon izlenmektedir. Sağ over normal boyutlarda izlenmektedir. Pelvik kesitlerde inguinal ve obturatör lenf zinciri boyunca patolojik boyutta lenfadenomegali izlenme iştir. Pelvisi oluşturan yumuşak doku ve kas yapıları normaldir. Ana vasküler yapılar normal kalibrasyonda ve sinyal özelliği göstermektedir. Vertebralve paravertebral yapılar normaldir.

 55. Beyin mrda çok sayıda beyaz cevher lezyon mevcuttur lezyolardan bir bölümü t1a sekanslarda hipointens olarak izlenmektedir lezyonlar t2a sekanslarda hiperintens olup postkontrast serilerde open ring boyama oluşturmaktadır

 56. Merhabalar Hocam ;

  MR sonucu bulgularında aşağıda belirtmiş olduğum yazıları koyu renk ile belirtmişler.
  Yardımcı olurmusunuz ?

  Sağ partetalposteriorda orta hatta cilt altı dokuda yaklasık 1 cm bouytunda t1 vet2 ag’de hipointensnödüller görünüm izlenmiştir. (fibrom)
  nazal septum sağa devilidir.
  sağ maksiller sinüste retansiyon kistleri izlenmiştir.
  solda orta konkadakonkabloza izlenmiştir.

 57. UST ABDOMİNAL MR
  Teknik
  GE T1 Axial
  Fat Sat FSE T2 Axial
  SS FSE T2 Kolonal
  GE T1 Axial (Out Phase ve In Phase)
  IVKM Enjeksiyon sonrası 3d Fat Sat GE T1 Axial, Koronal

  Merhabalar, İlk kısaca babamın hikayesinden bahsetmek isterim.
  12 yıl önce felc geçirdi tansiyon ve şeker hastası aktif sigara kullanıcısıdır. Kullandığı ilaçlar tansiyon, şeker, kan sulandırıcı ve ritim düzenleyici ilaçları kullanmaktadır.
  15 gün önce kusma ve istahsızlık şikayeti üzerine dr ye gittik . Teşhis Mide enfeksiyonuna bağlı Ülser olmuş. Gerekli tedaviler ve (tomografi,ultason ) yapıldı şu anda eski düzenine dönüyor yavaş yavaş. Ülser olduğu için perhizde aynı zamanda.
  Dr.miz üst batın mr istedi.
  Mr sonucundaki koyu alan aşağıdaki şekilde.
  Karaciğer 3. segment lokalizasyonda sol subdiafragmatik bölgede, mide korpus antrumu ile karaciğer sol lob arası lokalizasyonda, yaklaşık 39x27mm boyutunda, t1 hipointens, t2 hiperntens görünümünde hava-sıvı seviyesi gösteren, çevresel kontrastlanma bulgusu veren lezyon görünümü dikkati çekmektedir. lezyon çevresinde peritoneal yağlı alanlardan kontraslanma görülmektedir. Bunun dışında tanımlanan lezyona komşu olarak gözlemlenen 1,5 cm ye yakın boyutta benzer lezyon görünümü mevcuttur.
  Mide antrum duvarında hafif derecede kalınlaşma bulunmaktadır. Görünüm kapılı perforasyon ve buna bağlı apsi oluşumu yönünden anlamlı olarak değerlendirilebilir.
  Yorumlarsanız çok sevinirim
  İyi Çalışmalar

 58. iyi günler eşim 50 yaşında 200-300 mt kadar yürüdüğünde beli ve bacağına vuran yürütmeyen ağrıs vardı ilaçlı mr sonucumuz:lomber intervertebral disklerde dejenerasyona bağlı T2AG’de sinyal kaybı izlenmiştir.L4-5 İntervertebral diski düzeyinde posterior periferal diskkabarıklığı dikkati çekmiştir. L5-S1 İntervertebral diski düzeyinde santral zonda çevresi hafif kontraslanan ortası hipointens nodüler yapı izlenmiştir.sekestre fragman ile uyumlu olabilir

 59. Merhaba tomografi sonucumda pelvik bolgede izlenen milimetrik hiperdens gorunumun gecise izin veren distal ureter tas acisindan supheli oldugu dusunulmustur.
  Pelvik bolgede solda yaklasik 4mm capinda hiperdens gorunum izlenmektedir.
  Karaciger midklavikuler hatta uzunlugu 171mm olculmus olup artmistir.
  Yaziyo bu nedemektir ve sonuc olarak da sol dister ureterde gecise izin veren kalkul acisindan supheli gorunjm yaziyor rica etsem cevaplarmisiniz.

 60. Merhaba hocam.Sikayetim yogun basagrilariydi.MR sonucum soyledir: Bilateral serebellar hemisferlerde ensefalomalezi ve gecirilmis bir iskemiye sekonder degisiklikler izlenmistir. Sol serebral hemisferde daha belirgin her iki hemisferde birkac adet milimetrik boyutlu t2 agirlikli imajlarda hipointens alan izlenmistir. Gorunumler milimetrik mikroanjiyopati alanlari acisindan anlamli olabilir. Onemli bir sorun var mi? Yardimci olur musunuz lutfen.

 61. Merhaba hocam ben Mr ye girdim bir kağıt verdiler bunu bana yorumlarmısınız
  Ulnokarpal eklem mesafesinde mayi izlenmektedir. Radius distal uçta epifiz hattı komşuluğunda T1A serilerde hipointens, T2A serilerde belirgin hiperintens kemik iliği ödemi ile uyumlu görünüm izlenmektedir (fraktür ?)
  Radiokarpal eklem mesafesinde mayi izlenmektedir.
  Skafolunat ligman bütünlüğünde bozulma ve intensitesinde hafif artış izlenmektedir (travmatik injuri)

 62. İyi günler “skafoid kemikte santralde her iki sekansta hipointens kalan muhtemel fraktür hattı ile kemikte diffüz formda t1 hipo t2a hiperintens post travmatik kontüzyonel intensite değişimi- ödem izlenmektedir” yazıyor. Ne demektir kolum alçıya alındı parmsklarımı oynatmam bir sorun oluşturur mu? Teşeklürler

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here