Hipointens Nedir? Rapor Sonuçlarınızı Yorumluyorum!

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Hastalar birçok hastalıkları ile ilgili olarak hekimlerinin talepleri doğrultusunda MR gibi ileri görüntüleme yöntemlerini çektirirler. MR çektiren hastalar daha sonra sonucunu almak üzere hastanelere başvururlar. Sonuçları aldıklarında ise bir problem vardır. Hipointens ne demektir?

Hipointens nedir sorusunun cevabına geçmeden önce hipointens ve hiperintens gibi terimlerin yer aldığı MR raporlarının tek başlarına değerlendirildiğinde bir anlam ifade etmeyeceğini belirtelim. Yani bir hekim hastasından muayene sırasında edindiği bulguları ve diğer yapılan tahlillerle beraber değerlendirilen rapor sonuçları daha gerçeği yansıtır. Oysa muayene bulguları ve tahliller bilinmeden sadece rapor sonuçlarına bakılarak yapılan yorumlar sadece olasılıktan ibarettir.

Tıpta Hipointens Nedir?

Hipointens, genellikle manyetik rezonans görüntüleme gibi yöntemlerle çekilen grafilerde görülen, normal dokuya göre daha koyu alanlara verilen addır. Normalde MR çekilen ilgili bölgeler hipointens hat görünümünde değildir. Altta yatan bir patolojik nedenden ötürü bu bölgeler koyulaşır ve hipointens sinyal şeklinde dönüşür. Bunun tam olarak ne anlama geldiği ise sizden MR isteyen hekiminizin sonucu değerlendirmesi sonucunda ortaya çıkacaktır.

hipointens nedir
Hipo-intens MR raporlarında sıklıkla duyduğunuz terimlerden birisidir.

MR terminolojisinde sıkça kullanılan tıp terimlerinden bir tanesidir. Üstteki resimde A bölmesinde yuvarlak lezyonlar hiperintens olarak yorumlanırken B bölgesindeki aynı lezyon hipo-intens görünmektedir. Hipo ve hiper intens terimleri intensite değerlendirilmesinde kullanılmaktadır.

Yine alttaki resimde de görülen normal dokuya göre koyu alanlar hipo-intens olarak yorumlanacaktır.

Hipointens Görünüm Nedir?

Hipointens Görünüm, normal görünüme göre daha düşük yoğunluklu alanların olması ve bu alanların koyu bölgeler oluşturması sonucu ortaya çıkan tabloya verilen isimdir.

hipointens gorunum
Şekilde hipo-intens alanlar mevcut.

MR’da yer yer hipointens alan normal kabul edilebilir. Ancak sağlık profesyonelleri klinik ve mesleksel deneyimleri ile bunu ayırt edebilirler.

Eğer sizlerde rapor sonuçlarınızı yorumlamamı isterseniz yorum bölümüne raporunuzu yazabilirsiniz. Sorularınızı sıraya göre cevaplanacaktır.

Hipointens Lezyon Ne Demektir?

Hipointens Lezyon, MR yani manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri kullanılması sonucu verilen raporlarda sıkça geçen bir ifadedir. İlgili dokuda hipointens lezyon saptanması o bölgede normal çalışmayan dokuların bulunduğunu göstermektedir. Lezyonun bulunduğu bölgeye göre yaklaşım ve tedavi şekilleri değişmektedir.

hipointens lezyon nedir
Hipointense lezyonlar raporlarda sıkça geçer ve tek başına çoğu zaman anlamlı değildir.

Eğer raporunuzda hipo-intens lezyon ifadesi geçiyorsa bu bir şeylerin normal işleyişin dışına çıktığı anlamına gelir. MR da hipointens alan saptanması çoğu zaman tek başına anlamlı bir bulgu değildir. Genellikle hastalara bu bulguların klinik korelasyon ile değerlendirilmesi önerilir.Dilerseniz klinik korelasyon ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz.

Hipointens Kist Nedir?

Hipointens Kist, MR sonucunda vücudun herhangi bir yerinde genellikle içi sıvı dolu bir lezyonun görülmesine verilen isimdir.

hipointens kist
Hipo-intens kistik lezyonlar görülüyor.

MR da görülen bu kistler birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir.

Doktorunuz kliniğinizle beraber bu kisti değerlendirmeli ve altta yatan nedeni bulup tedavi başlamalıdır. Hemen hipodens başlıklı yazıma geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz.


Sizde raporlarınızda yazan ifadeleri yorum bölümüne yazarsanız elimden geldiği kadar bilgi vermeye çalışacağım.

(Bu yazı ilk defa 21 Mart 2017 tarihinde yayınlamıştır. Ardından 18 Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Hipointens Nedir? Rapor Sonuçlarınızı Yorumluyorum!” üzerine 363 yorum

  1. Transizyonel zonda sol lobda 13mm çapında olan hipointens periferal rimi bulunan prads 1 lezyonlar izlenmektedir.serbest sıvı saptanmamistir hocam mrd diğer herşey normal olup tek sorun budur yardımcı olurmusunuz prostat icin

    Cevapla

Yorum yapın