Hipointens

30
7152

Hipointens Nedir?

Hipointens, genellikle manyetik rezonans görüntüleme gibi yöntemlerle çekilen grafilerde görülen, normal dokuya göre daha koyu alanlara verilen addır.

hipointens nedir
Hipo-intens MR raporlarında sıklıkla duyduğunuz terimlerden birisidir.

MR terminolojisinde sıkça kullanılan tıp terimlerinden bir tanesidir. Üstteki resimde A bölmesinde yuvarlak lezyonlar hiperintens olarak yorumlanırken B bölgesindeki aynı lezyon hipo-intens görünmektedir.

Yine alttaki resimde de görülen normal dokuya göre koyu alanlar hipo-intens olarak yorumlanacaktır.

hipointens ne demektir
Resimde koyu bölgeler daha düşük intensiteye sahiptir.

Hipointens Görünüm Nedir?

Hipointens Görünüm, normal görünüme göre daha düşük yoğunluklu alanların olması ve bu alanların koyu bölgeler oluşturması sonucu ortaya çıkan tabloya verilen isimdir.

hipointens gorunum
Şekilde hipo-intens alanlar mevcut.

MR’da yer yer hipo-intens görünüm normal kabul edilebilir. Ancak sağlık profesyonelleri klinik ve mesleksel deneyimleri ile bunu ayırt edebilirler.

Eğer sizlerde rapor sonuçlarınızı yorumlamamı isterseniz yorum bölümüne raporunuzu yazabilirsiniz. Sorularınızı sıraya göre cevaplanacaktır.

Hipointens Lezyon Ne Demektir?

Hipointens Lezyon, MR yani manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri kullanılması sonucu verilen raporlarda sıkça geçen bir ifadedir. İlgili dokuda hipo-intens lezyon saptanması o bölgede normal çalışmayan dokuların bulunduğunu göstermektedir. Lezyonun bulunduğu bölgeye göre yaklaşım ve tedavi şekilleri değişmektedir.

hipointens lezyon nedir
Hipointense lezyonlar raporlarda sıkça geçer ve tek başına çoğu zaman anlamlı değildir.

Eğer raporunuzda hipo-intens lezyon ifadesi geçiyorsa bu bir şeylerin normal işleyişin dışına çıktığı anlamına gelir. MR da hipointens alan saptanması çoğu zaman tek başına anlamlı bir bulgu değildir. Genellikle hastalara bu bulguların klinik korelasyon ile değerlendirilmesi önerilir.Dilerseniz klinik korelasyon ile ilgili yazımı okuyabilirsiniz.

Hipointens Kist Nedir?

Hipointens Kist, MR sonucunda vücudun herhangi bir yerinde genellikle içi sıvı dolu bir lezyonun görülmesine verilen isimdir.

hipointens kist
Hipo-intens kistik lezyonlar görülüyor.

MR da görülen bu kistler birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Doktorunuz kliniğinizle beraber bu kisti değerlendirmeli ve altta yatan nedeni bulup tedavi başlamalıdır.

Ayrıca hipodens lezyon adlı yazıma da göz atabilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

30 Yorum

  • Merhabalar Ümit Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Hipofiz bezinizde olmaması gereken yoğunlukta ufak bir bölge göze çarpmış. Bunun daha detaylı bir şekilde incelenmesi adına manyetik rezonans görüntüleme istemişler. Bu raporda yazanlara göre bir şeyiniz var ya da yok demek mümkün olmayacaktır. Detaylı bilgi için sizi muayene eden hekiminizle görüşmenizde fayda var.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 1. Hastanizin yapilan Sakroiliak Eklem MR incelemesinde : Teknik: koronal oblik planda se t1, ts-t2, aksiyel oblik planda tse t2 agirlikli kesitler Bulgular: Bilateral sakroiliak
  eklem araliklari ve eklem yüzleri tabii görünümdedir. Görüntü alanina giren alt lomber vertebra, sakrum ve iliak kemiklerde kortikomedüller yapida patolojik sinyal
  izlenmedi. Inceleme alanina giren yumusak dokulara ait belirgin patoloji saptanmadi. Uterin korpus posterior duvarda büyügü yaklasik 20×12 mm boyutlarinda birkaç
  adet T2A sekansta hipointens sinyal degisikligi izlendi.

 2. Pankreas gövde kesim AP çapı artmış olup parankimde IVKME sonrası heterojen kontrastlanma mevcuttur orta kesimde 7 mm çapında vasküler yapı trasesinde net olarak ayırt edilemeyen ancak kontrast tutulumu göstermeyen tüm sekanslarda hipointens noduler lezyon mevcuttur pankreati ekartasyonu açısından klinik ve lab bulguları değerlendirme önerilir

 3. Merhaba. Sağ serebellar hemisfer posteromedialinde; 14*20 boyutunda, T1-AGde de hipointens,T2-AGde hiperintens karakterde , FLAIR sekansta BOS ile benzer sinyal intensitede lokule sıvı intensitesi izlenmiştir. Bunun sonunca araknoid kist tanısı konuldu. Bulgular anneme ait , 44 yaşında. Ameliyat gerekecek boyutta bir problem var mı bunu bilmek istiyoruz.

 4. L3 vertebra seviyesinde spinal kanal içinde 3*1,5 cm boyunda hipointens yer kaplayan lezyon mevcuttur(nörofibrom?menengiom?) yazıyor MR sonucumda. Bu ne anlama gelir? Kanserli bölge mi var? Lütfen yardım edin.

 5. Merhaba.Ben 19 yaşımdayım.İlk mr sonucumda”tektumumun superior kesiminde pneal glanda komşu 3,5×2,9mm ebadında T1A da hipointens,T2A da hiperintens kist oluşumu izlenmiştir.Tarif edilen görünümün çevre parankime bası etkisi ayırt edilmemiştir.” yazıyordu.3 ay sonra çekilen mr sonucumda da ise “Nazofarenks posteriosüperiorunda adenoid doku hipertrofiktir. Pneal bez lokalizasyonunda anterior kesimde 4×3mm ebadında ekspansiyon göstermeyen mm lık pneal kist açısından anlamlı sinyal değişikliği izlendi.” yazıyordu.Rica etsem yorumlar mısınız?

 6. Merhaba,
  İlaçlı mr sonucumda koyu renkli yazan iki paragraf bulunuyor. Yorumunuzu rica ederim.. teşekkürler ,
  ‘Sella hipofiz anteriorunda saggital T2 kesitlerinde hafif intens bir alan izlenmektedir.’
  ‘Sağ temporal lobda temporal horn posteriorunda yaklaşık 5mm boyutunda içerisinde lateroğosterior bölümünde içerisinde küçük intens alan bulunan tüm sekanslarda hipointens olarak izlenen lezyon mevcuttur. IVKM Enjeksiyonundan sonra lezyonda kontrast tutulumu görülmemekte fakat çevresinde hafif silik sınırlı lineer minimal kontrast tutulumu görülmektedir. (Kavernom?)

 7. Dinamik substraksiyonlugörüntülerde kuşkulu lezyonlara yönelik zaman sinyal eğrileri oluşturulmuştur.

  Her iki meme yağ dokusundan zengin liposkleroze paranımdan yapısındadır.

  Sol meme üst-dış kadran saat 1-2 hizasında T2A yağ baskılı imajlarda içerisinde hipointens odaklar barındıran,genel olarak izointens görünümde, düzensiz kontörlü, yaklaşık 15mm çaplı, T1A’da hipointens, içerisinde noktasal tarzda hiperintens alanlar barındıran ve nodüler sinyalsin sahalar izlenen, anteriorda retroareolar alana doğru uzanıp gösteren, ilk fazda hafif derecede kontrastlanan, ileri fazlarda yoğun kontrastlanan yer kapsayıcı oluşum ve patolojik sinyal alanı mevcuttur.

  Takipte olduğu bildirilen olgunun yapılan kinetik eğrilerinde lezyon santralinde tip III kinetik eğriler elde olunmuştur. T2A sinyal özelliği de kuşkulu olup olgunun bir önceki MR ve US bulgularıyla korelasyonu, detaylı US değerlendirme ve yakın takip önerilir. Kinetik eğri ve T2A sinyali nedeniyle MR bulguları BİRADS 4A’dır.
  Sağ memenin paranımdan morfolojisi ve sinyal intensitesi doğaldır. Konvansiyonel statik görüntülerde farklı sinyalde fokla kitlesel lezyon ayırt edilmemiştir.

  • Merhabalar Ayşe Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu raporda bir takım olmaması gereken şüpheli lezyonlar saptanmış. Bu şüpheli lezyonların ne olduğunun anlaşılabilmesi için takipli olduğunuz hastalığınıza ait önceki ileri tetkik görüntüleme sonuçlarınızla beraber değerlendirilmesi önerilmiş. Bu raporu en iyi sizi takip eden hekiminiz muayene bulgularınızla beraber değerlendirecektir.

 8. Sol internal akustik kanalda 7-8 kranial siniri saran milimetrik hipointens alan izlenmiştir. Deniliyor emar sonucunda ne anlama gelmektedir şimdiden teşekkürler

 9. Merhaba Doktor bey , babamın raporlarında Sol böbrekte 15 mm çaplı T2 A sekanslarda belirgin hipointens izlenen lezyon alanı dikkat çekmektedir .US korelasyınu önerilir denmketedir . Bize bu konuda açıklama yapabilirseniz çok memnun olurum .
  Saygılar

 10. Merhabalar… 29 yaşındayım.Sol kulak üzerinde şakağa yakın bölgede şiddetli ağrım vardı. Yaklaşık 2 hafta kesintisiz ağrı çektim, doktora gittiğimde ağrıyı tanımlayabilmem için 2 haftalık bir süre verdi, düzenli olarak ağrının ne zaman başlayıp bittiğini, sol güzde burunda akıntı olup olmadığını not almamı istedi. bir de antidepresan ve magnezyum tablet verdi. ne bir mr ne de bir kan tahlili istemedi. yaklaşık 5 ay kullandığım antidepresan ağrılarımın sürekliliğini azalttı fakat tamamen geçmedi. farkli bir doktora gidip MR istedim ve sonucu bugun aldım. MR sonucu şu şekilde;

  Supratentorial serilerde; sol frontoparietal lob bileşkesinde derin ak maddede ventrikül komşuluğunda silik sınırlı olup, yaklaşık 14×12 mm boyutlu, incelenerek korpus kollozuma ve orta hattın sağına doğru uzanan T1 hipo-izointens, FLAİR-T1 hiperintens lezyon izlenmektedir. Geniş yerinde lezyon santali FLAİR’da düşük sinyallidir. Diffizyon kısıtlılığı göstermeyen lezyon lateral ventrikül oksipital hornunda sağa göre asimetrik hafif genişleme nedenli hafif nedenli ilk planda iskemiğe bağlı gliozis ve ensefalomalazi olarak değerlendirilmiştir.

  MR sonucunu değerlendirip benimle paylaşırsanız çok müteşekkir kalırım. İyi çalışmalar….

 11. Sağ elde metakarp düzeyinde. T1ve T2 ağırlıklı sekanslarda hipointens ve önplsnda kompakt kemik adacığı ile uyumlu olduğu düşünülen lezyon efendim mr sonucumu değerlendirirmisiniz

 12. sol temporal lob anteriorunde subkortıkal derin beyaz cevhere lokalize yaklaşık 12*8 mm boyutlarında T2A hiperintes periferinde hipointes halkası bulunan T1A izointens,T2A alt görüntülerde hipointenitenin hemosiderine ait olduğu düşünülen lezyon izlenmiştir.Lezyon FLAIR görüntülerde hiperintens ve periferinde ki hemosiderin halkasının hipointens olduğu izlenmiştir.Lezyonun belirgin kitle ve ödem etkisi bulunmamaktadır.Görünüm öncelikle anjıom lehine düşünülmektedir. hocam çıkan mr sonucu bu şekildedir

 13. Merhaba dr bey mr de clius üst lokalizasyonda intrasesoz de yerleşim gösteren8mm t1 t2a sekanslarda hipoitens izlenen noduler oluşum(skleroz)bu yaziyo raporda dr bey beni eğer aydinlatirsaniz çok sevinir

 14. Ayak bileğimdeki kemik etime batiyordu mr cektirdim.
  Cuboid kemikte yaklaşık 9mm çapta bir adet T1-T2A hipointens kemik adacigi ile uyumlu sklerotik odak izlenmektedir yazıyor. Bu ne anlama geliyor yardımcı olursanız sevinirim.

 15. Nazofarinks posteriyor duvarında t2a hiperintens, T1a hipointens torn waldt kistlerine ait olabilecek nodüler lezyonlar saptanmıştır.

  İyi çalışmalar Hocam yorumlar mısınız?
  Teşekkürler

  • Merhabalar Hilmi Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Thornwaldt Kisti nazofarenks yerleşimli burun tıkanıklığı, baş ağrısı gibi belirtileri olan kistik bir lezyondur. Tedavisi endoskopik yöntemler kullanılarak bu kistin çıkarılması şeklindedir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 16. Merhaba, MR sonucum şöyle,” L2 vertebra korpusunda 13mm boyutunda T1A ve T’2A serilerde nonspesifik hipointens alan izlenmiştir. Hastanın metastaz ihtimali açısından klinikle birlikte değerlendirilmesi önerilir. L5-S1 vertebra karşılıklı yüzlerde modik tip 1-2 sinyal değişikliği mevcuttur. L3-S1 arası disklerde dejenerasyona ikincil sinyal kaybı. L5-S1 düzeyinde yükseklik kaybı izlenmektedir. L3-4 ve L4-5 düzeylerinde annüler fissürün eşlik ettiği posterior bulging izlenmiştir. L5-S1 düzeyinde diffüz periferal bulging izlenmiştir. Bilateral nöral foramen solda daha belirgin olmak üzere inferiordan daralmıştır. Sol L5 sinir köküne hafif temaz mevcuttur.” Teşekkür ederim..

  • Merhabalar Canan Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   manyetik rezonans görüntülemenizde herhangi bir hastalığa özgül olmayan düşük yoğunluklu alanlar saptanmış. Bu alanların en doğru şekilde değerlendirilmesi için bu raporunuzla beraber sizi takip eden / muayene eden hekiminize gitmeniz önerilmiş. Dilerseniz klinik korelasyon önerilir adlı yazıma buradan göz atabilrsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 17. Sol presantral gyrusta T2/FLAİR hiperintens görünüm izlendi diye yazıyor bunun anlamı nedir acaba inşaallah kötü bişey yokur cevap verirseniz çok sevinirim

 18. MERHABA MR SONUCU ŞÖYLE SOL EL 5. PARMAK PROKSİMAL FALANKS MEDİALİNDE PALMAR TARAFTA TENDONLAR İLE İŞTİRAKLI 12*8 MM BOYUTUNDA T1 HİPOİNTENS T2HİPOİNTENS SİNİR KILIF TM İLE UYMLU OLABİLECEK NODÜLER LEZYON İZLENMİŞTİR LÜTFEN YORUMLARMISINIZ TEŞEKKÜRLER

 19. Periferik zonda diffüz hipointens görünüm ve homojen kontrastlanma paterni. Görünüm prostatit lehine değerlendirilmiştir.
  Klinik ve laboratuvar korelasyonu önerilir (PIRADS 2). teşekkür ederim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here