Hipodens Lezyon Neden olur?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Hipodens Nedir?

Hipodens, hipo ve dansite kelimelerinin birleşmesinden oluşmaktadır. Hipo, kelime anlamı olarak düşük, dansite ise yoğunluk anlamına gelmektedir. Tam olarak Türkçe karşılığı düşük yoğunluktur.

hipodens nedir
Hipodens kelime anlamı olarak “düşük yoğunluk” ifadesine karşılık gelmektedir.

Hipodens normale göre daha düşük yoğunluğu ifade etmek için kullanılan bir tıbbi terimdir.

Hipodens Lezyon Ne Demektir?

Hipodens Lezyon, ilgili dokuda normal dokuya oranla daha düşük yoğunlukta görülen bir lezyon anlamına gelmektedir. Görsel olarak açıklamak kavrama açısından daha faydalı olacaktır.

hipodens lezyon
Hipodens Lezyon diğer dokulara oranla daha koyu görünür.

Üstteki resimde gri bölgelere göre siyah olan alanlar hipodens lezyonun var olduğu bölgelerdir. Bu lezyonların görüldüğü alanlarda X ışınları zayıf geçerler. Doğal olarak diğer bölgelere oranla daha koyu renkli görülür. Hipodens lezyonlar vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilmektedir. En sık görülen organlar karaciğer, beyin, böbrek, dalak ve meme gibi organlardır.Karaciğerde Hipodens Lezyon Görülmesi Ne Demektir?

Karaciğer vücudumuzun en önemli organlarından bir tanesidir. Karaciğerde görülen bu hipodens lezyonlar yani normal dokudan daha düşük yoğunluktaki lekelenmeler, karaciğerin içerisinde normal olmayan bir alanın bulunduğunu gösterir.

karaciğerde hipodens lezyonlar görülmesi
Karaciğerde hipodens lezyonlar görülebilmektedir.

Bu alan artık eskisi gibi fonksiyon göremeyecektir. Doğal olarak karaciğerin vücuttaki hayati fonksiyonları yerine getirememesine sebep olabilme olasılığı bulunmaktadır. Örneğin üstteki bilgisayarlı tomografi görüntüleme yöntemlerinde beyaz ok ile gösterilen alanlar karaciğerde görülen hipodens lezyonlardır. Bu gördüğünüz lezyonlar birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Sağlıksız bir yaşam biçimi ve sağlıksız beslenme uzun yıllar içinde bu tip sorunlara neden olabilmektedir. Yine karaciğerde bir kist ya da kitle de bu gibi bulgular verebilmektedir.

Raporunuzu yorumlamamı istiyorsanız konu altına yorum olarak yazabilirsiniz.

Beyinde Hipodens Lezyon Görülmesi Ne Demektir?

Beyinde görülen hipodens lezyonlar birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Normal dokuya göre daha az yoğun olan bu alanlar bizi derhal uzman hekime yönlendirmelidir.

beyinde hipodens lezyon gorulmesi
Beyinde görülen hipodens lezyonlar birçok hastalığın öncüsü olabilmektedir.

Beyinde görülen lezyonlarla ilgili olarak sorgulanması gereken en önemli özellikler lezyonun beynin tam olarak hangi bölümünde olduğu, lezyonun çapının ne kadar olduğu, büyüme gösterip göstermediği gibi özelliklerdir. Beyinde görülen bu lezyonların neden ortaya çıktığını tam olarak anlayabilmek için bu bilgisayarlı tomografi raporlarına ek olarak hasta kapsamlı bir muayenden geçmeli ve laboratuvar bulgularına baktırmalıdır.Dalakta Hipodens Lezyon Görülmesi Ne Demektir?

Dalakta görülen hipodens lezyonlar bu organın içerisinde daha düşük yoğunluklu bir alanın olduğunu ve bu alanın normal dalaktan farklı bir doku olduğunu göstermektedir.

dalakta hipodens lezyon gorulmesi
Dalakta hipodens lezyonlar basit hastalıklar nedeniyle olabileceği gibi komoleks hastalıklar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir.

Üstteki resimde beyaz ok ile gösterilen alan dalağın içerisindeki düşük yoğunluklu alandır. Malign tümör gibi ağır tablolar nedeniyle olabilirken kist gibi tedavi edilebilir sebeplerden ötürüde görülebilmektedir.

Böbrekte Hipodens Lezyon Görülmesi Ne Demektir?

Böbrek vücudumuzun en hayati organlarından bir tanesidir. Doğal olarak bu organlarda görülen en ufak lezyonlar bile kesinlikle atlanmamalıdır.

bobrekte hipodens lezyon gorulmesi
Böbrekte görülen hipodens lezyonlar kişilerde sıklıkla üriner sistem semptomlarını ortaya çıkarmaktadır.

Bu lezyonlar malign tümörler nedeniyle olabileceği gibi uzun süre sağlıksız beslenme ve az su tüketimi nedeniyle bile olabilmektedir. Hasta detaylıca muayene edilmeden kesin bilgiler vermek doğru olmayacaktır. Böbrekte hipodens lezyonlar görülmesi durumunda kişilerde bitkinlik, yorgunluk, halsizlik, işeme güçlükleri, yan ağrısı ve diğer bir çok üriner semptomlar görülebilmektedir.

Üstteki resimde kalın ve beyaz oklarla gösterilmiş alanlar böbrekte görülen hipodens alanlardır.

Pankreasta Hipodens Lezyon Görülmesi Ne Demektir?

Pakreasta görülen bir kist ya da farklı bir leke bu organda hipodens lezyon görülmesine sebebiyet verebilmektedir.

pankreasta hipodens lezyon gorulmesi
Pankreasta hipodens lezyon görülmesi karşılaşmak istemediğimiz bir durumdur.

Pankreasta hipodens lezyon görülmesi diğer organlara göre biraz daha tehlikelidir. Görüldüğünde mutlaka uzman hekime detaylıca muayene olunmalı ve gerekli tanı konulup derhal tedaviye başlanmalıdır.

Üstteki resimde kırmızı ok ile gösterilen alan pankreas yerleşimli hipodens bir lezyondur.

Bunların dışında vücudun birçok organında hipodens lezyonlar görülebilmektedir.


Sizde rapor sonucunuzu yorumlamamı istiyorsanız hemen konu alt tarafındaki yorum bölümüne rapor sonucunuzu göndermeyi unutmayın. Yorumlamaktan mennuniyet duyacağım. Başka bir yazıda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Hipodens Lezyon Neden olur?” üzerine 61 yorum

 1. Merhabalar Hocam,

  Endometrium malign neoplazm hikayesi olan annemin, son 9 ayda 3’er ay arayla kontrollu takipteki pelvik bolgede, sag lateral rektum komsulugunda 52×65 mm lik, progrese takipli yumusak dokuda, hipodens lezyon goruldu ( eski tetkiklerde 3 ay once 45×33) ( 6 ay once 23x 28)

  en son kan testlerinde ise CA 125: 15 (0-35), CA 19: 6.5 (0-37)

  Paraaortik Lenfodenopatisi ise 6 ay icerisinde 33 mm’den 12 mm’ye regrese oldu.

  Pelvik bolgedeki yumusak doku alani icin bundan sonra ne yapilmali, kemo mu, acil cerrahi mi, baska tedaviler mi?

  iyi gunler

  Cevapla
  • Merhabalar Murat Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bana sormuş olduğunuz sorunun cevabını mutlaka bir onkoloji uzmanından edinmelisiniz. İlgili hasta onkologa muayene olduktan sonra bilgi edinilmesi halinde uygulayabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Merhaba hocam annem 4 6 ay önce karaciğer ve kolon kanseri ameliyatı oldu kemoterapi gördü yaklaşık 3 ay gibi.emar incelemesinde karaciğerde hipodens lezyonlar görüldü diyor acaba tekrar kanser yaylimmi gösterdi diye merak ediyoruz.

  Cevapla
  • Merhabalar Erkan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Sadece hipodens lezyonlar ifadesine bakılarak bunun kararı verilemez. Mutlaka tedavi aldığınız doktorunuza başvurunuz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 3. Toraks incelemesinde mediastende sağ alt paratrakeal AP pencerede kısa aksı yaklaşık 1cm olan metabolik aktivitesi olmayan bir kaç adet lenf modu izlenmiştir akciğer parankim alanlarında ve mediastinal alanda patolojik fdg tutulumu izlenmelidir

  Cevapla
  • Pankreas gövde kuyruk kesimde posteriora 13×13 mm çapında düzgün şekilli yuvarlak konfurgasyonlu hafif hipodens lezyon izlendi

   Cevapla
 4. İyi Çalışmalar Doktor Bey;
  70 yaşındaki babamın PET CT tetkik sonucu; toraks incelemesinde: bilateral aksiller 1cm’in altında bening görünümlü düşük düzeyli FDG tutulumu gösteren (SUV max:1,5) lenf nodları, sağ akciğer alt lobda milimetrik nonmetabolik nodüler dansite artışı izlenmiştir., abdominal incelemede: karaciğerde segment 7 lokalizasyonunda yaklaşık 1,8 cm çaplı hipodens hipometabolik alan izlenmiş, pankreasta gövde lokalizasyonunda izlenen yaklaşık 4,7X4,2 cm boyutlarında nonmetabolik lezyon alanı izlenmiştir. safra kesesinde multiple taşa ait görünümler izlenmiştir. Özetle; babam şeker hastalığını yeni farketti ve ilaca başladı. ve 10-15 kilo kadar altı ay önce ani kilo kaybı oldu. Akdeniz üniversitesindeki doktorumuz, pankreasın üzerindeki kist nedeniyle alınması gerektiğini söyledi. Ama pankreas ameliyatının yerinin zorluğu itibariyle uzmanlık gerektiren bir ameliyat olduğunu söyledi. Kötü huyluya çevirebilir dedi. Hocam pankreas alınırsa ve alınmazsa sonuçlar ne olur. Vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 5. BT kesit dahilinde kontrastlı kesitlerde sınırları seçilemeyen, IV kontrast verilmesine takiben karaciğer sol lobda ve 8 mm genişlikte ölçülen, hipodens lezyon mevcuttur. Geç kontrastlı kesitlerde tanımlanan lezyonda kontrast tutulumu izlenmektedir. Hemanjiom olasılığı açısından Dinamik Karaciğer MR tetkiki önerilir.

  Cevapla
 6. Evvelce kalbbim beynepfıhtı atmıştı şidi iyiyim
  Yalnız Konuşma da zorlanıyorum yoruluyorum.
  Kesit dahilinde sağda
  bazal ganglionlar-sentrum semiovale düzeylerinde
  hipodens iskemik alanlar mevcuttur.
  Bunun etkisi olabilir mi
  Teşekkür ederim.

  Cevapla
 7. Hayırlı akşamlar hocam bu gün bi akrabama çekilen tomografi sonucunda şu yazıyor ve merak ediyorum ne olduğunu lütfen anlayabileceğim şekilde beni aydınlatın
  Sağ adneksiyel alanda yaklaşık 2 cm boyutunda hipodens lezyon izlendi (kist?)

  Cevapla
 8. Anneme ilaçlı karaciğer filmi çekildi yapılan tetkik BTAbdomen alt inceleme skolyoz görünümü izlendi karaciğer segment 6 lokalizasyonun da hafif hipodens şüpheli 10 mm boyutlu görünüm izlendi MR uygundur diyor

  Cevapla
  • Merhabalar Esra Hanım, öncelikle geçmiş olsun. Karaciğerde normal dokudan farklılaşma göstermiş bir lezyon saptanmış. Bu lezyonun ne anlama geldiği, ciddi olup olmadığı, tedavi gerektirip gerektirmediği gibi bilgiler muayene, tetkik ve tahlil sonuçlari ile beraber değerlendirildiğinde belli olacaktır. Bu nedenle muayene olduğunuz hekiminize basvurmalısınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 9. oğlumun mr fliminde bilateral putamen anterior kesimde T2Aserilerinde hiperintens sinyal intensite artışı izlenmiştir.(metebolik hastalık? mitokondriyal hastalık?). klinik ve lab korelasyonu uygun olacaktır.Ayırıcı tanıda hipoksik istemik gliodik değişiklikler düşünülmelidir.bu ne demek iki kez ateşli nöbet geçirdi 4 yaşında

  Cevapla
  • Merhabalar Osman Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Oğlunuzun MR filmi sonucunda olmaması gereken bir takım lezyonlar tespit edilmiş. Bu lezyonlarin ciddi olup olmadığı, tedavi gerektirip gerektirmediği ile ilgili tüm bilgileri hastamızı muayene eden hekim bu raporu muayene bulguları eşliğinde değerlendirdiğinde ortaya çıkacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 10. Merhaba doktor bey. Bana pelvis mr çekildi. Sonuç şu şekilde: Uterus retrovert görünümde izlenmektedir.endometrium çift kat kalınlığı 6 mm ölçülmüş olup tabi görünümde izlenmektedir.mesanenin büyüklüğü konturları intraluminal sinyal intensite dağılımı tabi olarak izlenmiştir.Mesane cidarında veya intraluminal yer kaplayıcı lezyon izlenmemiştir.Her iki overde multiple sayıda subsantrimekrik folikül kistleri izlenmektedir.Ayrıca sağ overde yaklaşık 13mm çapında sol overde yaklaşık olarak 18mm çapında hemorojik kist-endometrioma açısından anlamlı olabilecek T1A sekanslarda hiperintens,T2A sekanslarda hipointens sinyal intensite özellikleri gösteren kistik lezyonlar izlenmiştir.Pelvik vasküler yapılar SE sekanslarda normal signal void akım paterni sergilemektedir. Kesit planına giren kas kemik diğer yumuşak doku oluşumlarının morfoloji ve sinyal intensite dağılımı tabidir.Her iki inguinal bölgede multiple sayıda subsantrimetrik boyutlarda ve solda obtürator fossa düzeyinde yaklaşık 13mm çapında lenf nodları izlenmektedir. Douglas poşunda minimal serbest sıvı izlenmektedir. Klinik korelasyonu uygun olacaktır. Bu şekilde çıktı sonuçlarkendi kadın doğum doktoruma daha gösteremedim enfeksiyon bölümü doktorum gördü ve bana ailede kanser veya şeker hastalığı var mu diye sordu ve ben ne olduğunu merak ediyorum. Cevaplarsanız çok sevinirim.

  Cevapla
  • Merhabalar Aleyna Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Raporda yumurtalıklarda çok sayıda lezyon tespit edilmiş. Klinik korelasyonu önerilmiş, yani muayene bulgularıyla beraber değerlendirilmesi gerektiği yazılmış. Bu lezyonların ne olduğunun, neden olduğunun ve nasıl tedavi edileceğinin anlaşılabilmesi için muayene olduğunuz kadın doğum uzmanı hekimine başvurmanız gerekmektedir. Hastayı muayene etmeden, tüm tetkik ve tahlil sonuçlarını görmeden bir şeyler söylemem doğru olmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 11. MERHABA HOCAM
  ÇEKİLEN MR SONUCUNDA 36.5X28.5 MM HİPOİNTENS OVERYAN FİBROMA NODÜL ,
  L 4-5 POSTERSANTRAL PROTRÜZYON
  L 5-S1 POSTERSANTRAL PROTRÜZYON VE ANNÜLER YIRTIK GÖRÜLMÜŞTÜR
  YORUMLARMISINIZ??
  SAYGILAR

  Cevapla
  • Merhabalar Inci Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   Yumurtaliklarda Fibrom adi verilen iyi huylu yapılar izlenmiş. Bunlar hakkında detaylı bilgiyi mutlaka MR ı isteyen hekiminizden almalısınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 12. Lomber Spınal MR inceleme neticesinde Gist konsersmeliyatı geçirdim 1.5 yuldırGlivec kullanıyorum bütün pet ve incelemelerim normal bel emarında L2 vertebra korpus anteriorunda T1 veT2 sekarasında hipointens şüpheli görünüm mevcuttur ibaresini drğerlendirmenizi rica ederim

  Cevapla
  • Merhabalar Gül Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bel bölgesinde omurların ön tarafından normal omurlarda olmaması gereken bir lezyon tespit edilmiş. Bu lezyonun değerlendirilebilmesi için sizi muayene eden doktorunuza danışmanız gerekmektedir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 13. Hocam babama spiral BT 3 Boyun GÖR çekilmisti. Sonucunda damarlarla alakali bi problem cikmadi ancak son cumlesinde , sol parotis bezi sağa göre hipodens izlenmistir yag icerigi? Klinik ve us degerlendirme onerilir yaziyor bu önemli bir sey midir ? Bt den 1 ay once boyun us cekilmisti o zaman parotisle ilgili birsey soylememisti doktor sonradan bir problem olusmus olabilir mi?

  Cevapla
 14. Hocam eşim 27 yaşında veyaklaşık 2 buçuk yıl önce ilik nakli oldu şu an kafa agrısı ve göz agrısı kusmagibi sorunları oldu norolaji dokdoruna gitdik emar sonucu beyinde 6.5 ga4.5santim hipo dens kitle çıkdı bu nedir ve nasıl tedavi edilir

  Cevapla
 15. merhaba . usg sonucumda karaciğerde hemanjiom tespiti çıktı ve bunun akabinde mr istendi. mr raporumda aşağıdaki gibi. raporumu yorumlayabilir misiniz. şimdiden teşekkür ederim.

  Bulgular
  Karaciğer sağ lob superior lateralinde vasküler yapılara komşu yaklaşık 12×14 mm boyutunda T1A da hipointens, T2A da
  hiperintens sinyal özelliğinde, postkontrastlı kesitlerde hafif santralde nodüler kontrastlanan lezyon izlenmiştir. Lezyon geç
  alınan görüntülerde belirgin kontrastlanmamıştır ancak lezyon santral kontrastlanması ve US bulgusu ile birlikte
  değerlendirildiğinde hemanjiom açısından anlamlı olabileceğini düşündürmüştür ancak hastanın takip MR tetkiki önerilir.
  Safra kesesi lojunda patoloji saptanmadı .
  İntra ve ekstra hepatik safra yolları doğaldır.
  Dalak normal boyut ve homojen yapıdadır.
  Pankreasın baş, gövde ve kuyruk düzlemlerinin görünümü doğaldır.
  Her iki böbrek normal boyut ve lokalizasyondadır. Toplayıcı sistemde dilatasyon saptanmadı.
  Her iki sürrenal bez normaldir.
  Paraaortik, interaortakaval LAP saptanmamıştır.

  Cevapla
 16. kolanjiografiMRincelememde:klinik endikasyon:dış merkezde KCFTyüksekliği BULGULAR:karac152mmvertikal uzunlukta konturlar hafif lobule faz dışı serilerde sinyali azalmış yağlanma ile uyumludur fazdışında yağlı karaciğer zemininde milimetrik hiperintesnodüller mevcuttur.safra kesesi kontrakte,funusunda milimetrik kistler mevcuttur.Karac hilusundapatolojik boyutta olmayan lenf nodları mevcuttur,MRG bulguları karc yağlanma heterojenite sağ lobdasafra yollarındafokal düzensizlik mevcut olupparankim haastalığı ile uyumludur.RAPORUMU yorumlarsanız sevinirim.iyi çalışmalar

  Cevapla
 17. Karaciğerde her iki lobda büyükleri sol lob medial segmentte lokalize 13mm çapında olmak üzere kist ile uyumlu hipodens lezyonlar
  Pankreas kuyruk lokalizasyonunda 4mm yağ dansitesinde lipom ile uyumlu nodüler lezyon
  Hocam yorumlayabilirseniz çok sevinirim.Saygılar

  Cevapla
  • Selamlar Ender Bey, öncelikle geçmiş olsun. Karaciğerinizde kist adi verilen olmamasi gereken dokuların varlığı tespit edilmiş. Ayrıca pankreasınızda tamamı yağ üreten hücrelerden oluşan dokular tespit edilmiş. Bu dokuların ne olduğu , sizi nasıl etkileyeceği ve tedavi gerektirip gerektirmeyeceğini sizi muayene eden hekiminize danışarak öğrenebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 18. Annemın pankreans başında 7 mm boyutunda hıpodens yağı dansıtesınde görünüm izlenmektedir.Bu ne anlama gelmektedir hocam.

  Cevapla
 19. Tomigrofi sonucu: pankreas orta kesiminde yaklasik 13×9mm ebatlarinda dinamik serilerde kontrastlanmayan prekontrast görüntülerde yağ dansitesinde alanlar barındıran nodüler hipodens lezyon izlenmiştir. US’de solid olduğu ifade edilen lezyonun karakterizasyonu için dinamik üst abdomen MR ve MRCP inceleme önerilir. Hocam yorumlar mısınız acaba?

  Cevapla
 20. Pankreas kaput, korpus ve kuyruğu normal kalınlıkta ve dansitesi homojendir. Peripankreatik yağlı dokular açıktır. Pankreasta unsinat proçesinde 5 mm çapında boyut küçüklüğü nedeniyle net karekterize edilemeyen hipodens lezyon mevcuttur. Gereklilik halinde dinamik kontrastlı üst batın MRG ile ileri değerlendirilmesi önerilir. Hocam bu annemin tomografi sonucu. Doktor mr isteminde bulundu fakat annem anjiyo olduğu için ve stent taktıkları için bir süre mr a giremeyecek. Açıkçası ürktüm biraz. Bu sonucu yorumlaya bilir misiniz?

  Cevapla
 21. Mide ca tanisi olguda gastrozfagel bileskeden mide kardia bolgesine uzanim gosteren pirimer maliknite ile uyumlu diffuz hipermetabolik duvar kalinlasmasi kitle komsulugunda perigastrik yagli planlarda kirli gorunum ve bu zeminde metastatik LAP kitleleri;
  Karaciger sag lop segment V111 hipermetabolik BT de hipodens karakterde metastatik kitle lezyonu ile segment V11 de belirgin FDG tutulumu gostermeyen supheli hipodens ikinci bir odak.

  Cevapla
 22. Hocam Merhabalar bana yaklaşık iki yıl önce beynim de hipodens alan teshisi konuldu renkli emar istendi ona da girdim sonuç kesinleşti 31 yaşındayım ve ben hiç bir şekilde ilgilenmedim tedavilerime gitmedim bu aralar beni çok zorluyor şiddetli baş ağrısı halsizlik sürekli kollarda ellerde uyuşukluk boş boş etrafa bakma unutkanlık bunlar artmaya başladı konulan teşhis sol caudat nücleus 1 cm den kucuk hipodens alan deniliyor sizce bu riskli birsey mi hemen tedaviye baslamaliyim ileride ne gibi olumsuzluğa yol açabilir öğrenebilir miyim

  Cevapla
 23. Babamın radyoloji sonucunda Pankreas baş kesimi atrofik görünümdedir. Pankreas gövde kesiminde 36*32 mm boyutlarında hipodens kitle lezyonları dikkat çekmektedir. Karaciğer segment 4B’de yaklaşık 1 cm çapında hipodens metastaz lehine nodüler görünüm dikkati çekmektedir. Postal ven fazınauygun olmaması nedeniyle değerlendirilememektedir. İki ay önce kalpte damar tıkanıklığı nedeniyle sağ ve sol tarafına stent takıldı. Plaviks ve ekopirin kullanıyor. İlaçlardan sonra Geceleri karın kısmında aşırı ağrı olduğu için uyuyamıyor. 10 kilo verdi.Yorumlarsanız sevinirim

  Cevapla
 24. ·Sol meme izlenmedi (opere ). ·Sol meme lojunda post operatif fibrotik dansiteler. Sol meme lojunun lateralinde fuziform şekilli, yaklaşık boyutları 32×15 mm olarak ölçülen hipodens görünüm; sol meme lojuna yönelik ultrasonografi ile değerlendirme önerilir. ·Sağ subklavian katater. ·Boyun alt kısımdan geçen kesitlerde tiroid gland sağ lobda hipodens özellikte 1 cm çapında nodüler lezyon; Tiroid ultrasonografisi ile değerlendirilmesi önerilir. ·LAD koroner arterinde aterosklerotik plak. ·Sol akciğer üst lob inferior lingular segmentte lineer tarzda plöroparankimal sekel lezyon. Meme ca hastasiyim. Herceptin kullaniyorum 48 yaş. Subatta kemoterapi bitti ameliyat oldum. Sonrasında ilk çekilen toraks sonucu. Yorumlarmisiniz

  Cevapla
 25. Merhaba karaciğer segment 6 seviysenide 3 cm lik hipodens lezyon görulmüştür.bu ne anlama geliyo cokmu buyuk?

  Cevapla
 26. Uterus ve sol over normaldir
  Sag overde yaklasık 58mm çaplı hipodens kistik lezyon izlenmiştir sonografik kolerasyon önerilir bunlar ne demek ne anlama geliyor hocam 3 tane düsük yaptım bi tanede kalbi durmustu kürtaj oldum 4 aylık bana bilgi verip yardımcı olun lütfen

  Cevapla
 27. Merhaba hocam,Karaciğersol lob lokalizasyonda 13 mm boyutunda düzensiz sınırlı hipodens görünümde solid lezyon izlenmiştir.Ayrıcı tanıları yönünden klinik ile birlikte değerkendirme,gereklilikhalinde kontrastlı inceleme önerilir.
  Safra kesesi vizualize edilmedi. kesesi lojundametalik sütür materyalleri mevcuttur.
  Yorumunuz için teşekkür ederim

  Cevapla
  • Kontrastlı tüm batın bilgisayarlı tomografi tetkikinde: midede kontrast madde dolumu tam olmadığından dolayı izlenebildiği kadarıyla büyük kurvatur posterioru ile dalak üst pol arasında en geniş yerinde kalınlığı 27 mm ye ulaşan düzensiz hipodens duvar kalınlaşması mevcuttur.Bu alanda perigastrik yağlı planda kirli görünümde ölüp büyük kurvatura komşuluğunda hipodens nodüler yapılar izlenmiştir.
   Karaciğer ve dalak normal büyüklükte olup parankim saniyeleri homojendir.Karacigerde en büyüğü sağ lon posterior inferior subsegmentte 57×40 mm boyutunda olmak üzere 4-5 adet düzgün sınırlı hipodens kıstık görünümlü lezyonlar saptanmıştır .Safra kesesi normal büyüklükte izlenmistir.
   Pankreas normal genişlikte ve parankim dansitesi homojen izlenmiştir.
   Abdominal aort ve vena kava inferior normal genişlikte olup retroperitoneal alansa patoloji dansite ve lenfadenopati saptanmamıştır.
   Her iki böbrek büyüklükleri, parankim kalınlıkları ve toplayıcı sistemleri doğaldır.Proksimal üreter segmentleri normal genişliktedir.
   Her iki böbrekte en büyüğü solda 20 mm boyutunda olmak üzere hipodens kıstık lezyonlar saptanmıştır.
   Mesane normal konfigürasyonda olup,intravezikal ve perivezikal alanlara ait patoloji dansite saptanmamıştır .
   Kemik yapılarda osteodejeneratif değişiklikler mevcuttur.

   Cevapla
   • Merhabalar hocam raporumda “en büyüğü segment 8′ de 8.5 mm çaplı birkaç adet hipodens lezyon(kist?) izlenmiştir.” yazmaktadır. Ne anlama gelir saygılarımla

    Cevapla
 28. Merhaba abi size sahmet bunu yorumlarmisin Kara ciğerde büyüğü segment 6 da 42×38 mm boyutunda 7 8 adet ve dalakta büyüğü 54x55mm boyutunda 3 adet ortalama 35 40 HU dansitede hipodens multiple lezyon alani izlenmektedir Metastaz?

  Cevapla
 29. Karaciğerde büyüklüğü 4.5 cm olmak üzere cok sayıda hipodrns nodüler lezyon (met?) görülmektedir.

  Cevapla
  • Hocam merhaba benim mr soncumda karaciğer 16 cm olup kese loju komşuluğunda segment 5 te 12 mm çapında nonspesifik hipodens odak izlenmektedir diyor(safra kesem yok daha önce 2 kez karaciğer kisthidatik ameliyatıda oldum) sonrasında kolonda ödem duvar kalınlaşması izlenmektedir kolit? Diyor ve doktor bana bişeyin yok diyip yolladı karaciğer kisthidatik sonucum da 180 titre diyor beni aydınlatırmısınız

   Cevapla
 30. Sag sirt ağrısı ile dr basvurdum.çekilen toraks tomografi neticesinde 12×7 mm boyutunda 8.kotta ekspansiyon olusturan hipodens lezyon mevcuttur.bu ne anlama geliyor simdiden tesekkurler.

  Cevapla
 31. Bu sonucu bugün aldım, ne anlama gelir. Şimdiden açıklama için teşekkür ederim
  Dinamik Üst Abdomen BT Tetkiki
  Teknik : IVKM sonrası MSBT ile aksiyseler planda kesitsel görüntüler elde olundu
  bulgular:
  Karaciğer kraniokaudal boyutu 225 mm olup parankim dansitesi azalmış görünümdedir/hepatomegali, hepatosteatoz)
  Karaciğer sağ lob segment 6 düzeyinde yaklaşık 6 mm çapında hipodens fokal lezyon izlenmiştir (Basit kist ?) İntrahepatik safra yollarında santral kesimde hafiff belirgin izlenmektedir.
  Safra kesesi izlenmemiş olup lojunda metalik dansitede sütür materyelleri gözlenmektedir ( kolesistektomili )
  Koledok boyunca uzanan dens kateter görünümünü izlendi
  Dalak vertikal boyutu 150 mm olup normalden büyüktür. Konturları muntazam, parankimi homojen görünümdedir.
  Pankreas baş ve boyun kesiminde volüm artışı ile birlikte konturlarında bulanıklık ve parankim dansitesinde azalma tespit edilmiş olup komşuluğundaki yağlı dokularda belirgin kirlenme gözlenmiştir ( Pankreatit ? Kitle ? )
  Pankreatit kanalda dilatasyon göze çarpmaktadır
  Bilateral sürrenal glandlarda radyopatoloji saptanmaktadır.
  Bilateral böbreklerin boyut, paramkim kalınlığı, toplayıcı sistemleri normal olarak değerlendirildi

  Cevapla
 32. Hocam ben 24 yaşında bekar bir bayanım adet düzensizliği nedeniyle doktara gittim mr sonucum yorumlaya bilir misiniz . TEKNİK: İnceleme TSE T2A sagital ve aksial, TSE T1A aksial, kontrastsız ve kontrastlı yağ baskılı GRE T1A aksial planda görüntüler ile gerçekleştirilmiştir. İnceleme sırasında intravenöz 20 cc’lik gadoliniumlu (DOTAREM) kontrast madde kullanılmıştır. RADYOLOJİK BULGULAR: Mesane normaldir. Uterus yaşla uyumlu görünüm özelliklerine sahiptir. Sol over boyutları yaklaşık 34×18 mm boyutta ölçülmüş olup büyüğü 8,5 mm boyutta ince çeperli çok sayıda kist izlenmiştir. Sağ over boyutları yaklaşık 46×38 mm ölçülmüş olup çepersel yerleşimli büyüğü 10 mm boyutta multipl kistler ve 35×28 mm boyutta postkontrast serilerde çepersel ılımlı kontrast tutulumu gösteren T1A hipointens, T2A hiperintens kist izlenmiştir. Pelvik serbest ya da loküle sıvı saptanmamıştır. Patolojik boyutlara ulaşan lenf nodu ayırt edilmemiştir.

  Cevapla
 33. Merhabalar.
  -Batın kesitlerinde mide korpusu proksimalinde izlenen hipermetabolik görünüm ön planda enflamatuar değişiklik düşündürmekle birlikte endoskopik değerlendirme önerilir.

  -Pelvis kesitlerinde sol adneksiyal lojda, periferinde fokal hipermetabolik görünümün eşlik ettiği 26 mm çaplı hipodens lezyon( fizyolojik menstruel siklus ile uyumlu) ile sağ adneksiyal lojda ametabolik görünümde 26mm çaplı diğer hipodens lezyon dikkati çekmiştir.

  -Sol el palmar yüzeyde simetriğine oranla nonspesifik hipermetabolik görünüm izlenmiş olup hastanın kliniği ile birlikte değerlendirilmesi önerilir.

  Sonuçlarım tam olarak böyle hocam yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
 34. Merhaba Hocam;
  Toraks BT İncelemesinde, Karaciğerde büyüklüğü 76 mm çapında ölçülen birkaç adet hipodens kistik lezyon izlenmiştir. Denilmektedir, yorumlayabilirmisiniz. Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 35. Karaciğerde segment 5 lokasyonunda 8-9 mm. çapında hipodens yuvarlak şekilli lezyon tespit edildi. Şimdiden açıklamalarınız için teşekkür ederim.

  Cevapla
 36. Hocam TORAKS MRG INCELEMESINDE;

  Karaciğer segment 2’de 12 mm ve segment 7’de 20mm boyutlu T1 W1 hipointens, T2 W1 hiperintens, hafif lobüle konturlu, solid gorunumlu iki adet lezyon mevcuttur.Karaciğer segment 7 ve 8’de büyüğü 4mm çaplı T1 W1 hipointens, T2 W1 belirgin hiperintens (kist?) İki adet sferik lezyon mevcuttur.

  -Hocam karaciğerimde kaç adet kist var?
  -Ayrica IV kontrastlı dinamik karaciger mr onerilmis, dinamik emarın IV kontrastlı olmasi hangi anlama gelmektedir

  -Yukarıdaki toraks mr raporunu yorumlarsaniz sevinirim

  Cevapla
 37. Merhaba ben safra kesesi tasi icin emar cekildim tas disinda dalakta 14mm capinda hipoindens ve hiperintens lezyon görünümü mevcut olup sonografi ile korelasyonu onerilir yaziyo ama doktora gosteremedim daha

  Cevapla
  • Merhabalar Sinem Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Tek başına değerlendirildiğinde anlamlandırılamayan bir takım lezyonlar saptanmış. Bu lezyonların ne olduğu ile ilgili fikir edinilebilmesi için hekiminizin bunları muayene bilgileri ışığında tekrar değerlendirilmesi istenmiş. Dolayısıyla muayenenizi gerçekleştiren hekiminiz durumu değerlendirip önemli bir durum olup olmadığı hakkında kayda değer bilgiler verecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 38. Duodenum 2.kıtası sağ lateral kesimi komşuluğunda duodenumla sınırları net ayırt edilemeyen 74x72x88 mm boyutunda santrali nekrotik,periferinden kontras tutulumu bulunan kitlesel lezyum izleniştir.Abdominal aorta distal kesiminde duvarında 9mm kalınlığa ulaşan kalsifiason icerinde trumbüs mecuttur.
  inen kolon vesigmoid kolon duvarında çok sayıda divertikül izlenmiştir.
  Kemik yapılar eklwem ilişkileri yaşla uyumludur…
  SAYIN DOKTORUM BU TOMOĞRAFİ SONUCU HASTALIĞIM NE BENİM…

  Cevapla
 39. Karaciğer segment 4a da 3*2.1 -5HU belirsiz sınırlı hipodens lezyon bu nedir ne olabilir sık görülen bir durummu ilaçlı tomografi sırası bekliyorum ama endişelendim biraz

  Cevapla
 40. Karaciger buyugu sag lob anterior segmentte 24 mm capinda olculebilen bir kac adet hipodens lezyon izlenmistir
  Kisthidatik tahlilim temuz cikmisti
  Simdiden tesekkur ederim

  Cevapla
 41. Eşim disgerminom tedavisi gördü 2009 da bu yıl yapılan kontrollerde hipodrom lezyon düzgün sınırlı 2cm yazıyo.Eşim tıbbi onkolojide rutin kontrol lerinde çıktı.Önceki kontrollerinde bu yoktu Ne yapmamız lazım önemli mi tes ederim şimdiden

  Cevapla
 42. Merhaba dr bey benim sorun mr çekildim ve clius ustlokalizyonunda intraosesoz yerleşim gösteren 8mm boyutunda t1 t2a sekanslarda hipoitens nodul görülmüştür eğer cvp yazarsanız çok sevinirim

  Cevapla
 43. Karacigerde 22 mm bir hipodens lezyon ve midesinde bir lezyon görülmektedir bunun için ne yapmamız lazım

  Cevapla
  • Karaciğer sol lobda yaklaşık 26mm ebatinda hipodens lezyon dikkati çekmektedir tehlikelimidir yorumlar misiniz teşekkürler.

   Cevapla
  • Merbalar hocam ben 33 yasinda erkek bireyim. Benim sag kaburga alt kadranda agri var mideme kadar ilerleyen. Konsratli tomografi sonucumu degerlendirebilirmisiniz. Simdiden tesekürler.
   İnceleme: Kontrastlı Tüm Batın BT

   Bulgular:

   Karaciğer normal konum ve boyuttadır. Karaciğer sol lob medial segmentte 5mm boyutunda hipodens lezyon izlenmektedir(kist?).
   Mide antrum duvar kalınlığı minimal artmıştır.
   Safra kesesi normal lokalizasyonda ve büyüklükte izlenmiştir.
   İntra ve ekstrahepatik safra yollarına ait belirgin bir patoloji saptanmadı.
   Dalak normal konum ve boyuttadır. Parankim dansitesi tabiidir. Dalak anterior komşuluğunda 1cm boyutunda aksesuar dalak ile uyumlu nodüler lezyon izlenmektedir.
   Bilateral sürrenal glandlara ait belirgin bir patoloji dikkati çekmemiştir.
   Pankreas başı, gövdesi ve kuyruğuna ait belirgin bir patoloji dikkati çekmemiştir.
   Her iki böbrek normal lokalizasyon ve boyuttadır. Parankim kalınlıkları tabiidir. Bilateral böbrek toplayıcı sisteminde dilatasyon yada taş saptanmadı. Bilateral üreterde dilatasyon saptanmadı. Sağ böbrek üst polde 5mm boyutunda hipodens lezyon izlenmektedir(kortikal kist?).
   Rektrosigmoid kolon ve rektum tabiidir.
   Mesane konturları düzgün, dolumu homojendir.
   İnternal genital organlar yaş ile uyumlu görünümdedir.
   İntrapelvik loküle veya serbest sıvı koleksiyonu saptanmadı.
   Akut APP ile uyumlu olabilecek görünüm izlenmedi.
   İnceleme dahili kemik yapılarda belirgin acil patoloji izlenmemektedir.

   Cevapla
 44. MRG Tetkikimde , Karaciğer 5 ve 8.segmentte en büyüğü 10 mm çaplı 2 adet T1 de hipo,T2 de hiperintens postkontrast serilerde kontrastlanma gösteren 2 adet nodüler lezyon izlenmektedir.deniyor ne dersiniz hangi uzmana görünmem gerekir. Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla

Yorum yapın