Hipodens Lezyon

6
6123

Hipodens Nedir?

Hipodens, hipo ve dansite kelimelerinin birleşmesinden oluşmaktadır. Hipo, kelime anlamı olarak düşük, dansite ise yoğunluk anlamına gelmektedir. Tam olarak Türkçe karşılığı düşük yoğunluktur.

hipodens nedir
Hipodens kelime anlamı olarak “düşük yoğunluk” ifadesine karşılık gelmektedir.

Hipodens normale göre daha düşük yoğunluğu ifade etmek için kullanılan bir tıbbi terimdir.

Hipodens Lezyon Ne Demektir?

Hipodens Lezyon, ilgili dokuda normal dokuya oranla daha düşük yoğunlukta görülen bir lezyon anlamına gelmektedir. Görsel olarak açıklamak kavrama açısından daha faydalı olacaktır.

hipodens lezyon
Hipodens Lezyon diğer dokulara oranla daha koyu görünür.

Üstteki resimde gri bölgelere göre siyah olan alanlar hipodens lezyonun var olduğu bölgelerdir. Bu lezyonların görüldüğü alanlarda X ışınları zayıf geçerler. Doğal olarak diğer bölgelere oranla daha koyu renkli görülür. Hipodens lezyonlar vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilmektedir. En sık görülen organlar karaciğer, beyin, böbrek, dalak ve meme gibi organlardır.Karaciğerde Hipodens Lezyon Görülmesi Ne Demektir?

Karaciğer vücudumuzun en önemli organlarından bir tanesidir. Karaciğerde görülen bu hipodens lezyonlar yani normal dokudan daha düşük yoğunluktaki lekelenmeler, karaciğerin içerisinde normal olmayan bir alanın bulunduğunu gösterir.

karaciğerde hipodens lezyonlar görülmesi
Karaciğerde hipodens lezyonlar görülebilmektedir.

Bu alan artık eskisi gibi fonksiyon göremeyecektir. Doğal olarak karaciğerin vücuttaki hayati fonksiyonları yerine getirememesine sebep olabilme olasılığı bulunmaktadır. Örneğin üstteki bilgisayarlı tomografi görüntüleme yöntemlerinde beyaz ok ile gösterilen alanlar karaciğerde görülen hipodens lezyonlardır. Bu gördüğünüz lezyonlar birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Sağlıksız bir yaşam biçimi ve sağlıksız beslenme uzun yıllar içinde bu tip sorunlara neden olabilmektedir. Yine karaciğerde bir kist ya da kitle de bu gibi bulgular verebilmektedir.

Raporunuzu yorumlamamı istiyorsanız konu altına yorum olarak yazabilirsiniz.

Beyinde Hipodens Lezyon Görülmesi Ne Demektir?

Beyinde görülen hipodens lezyonlar birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Normal dokuya göre daha az yoğun olan bu alanlar bizi derhal uzman hekime yönlendirmelidir.

beyinde hipodens lezyon gorulmesi
Beyinde görülen hipodens lezyonlar birçok hastalığın öncüsü olabilmektedir.

Beyinde görülen lezyonlarla ilgili olarak sorgulanması gereken en önemli özellikler lezyonun beynin tam olarak hangi bölümünde olduğu, lezyonun çapının ne kadar olduğu, büyüme gösterip göstermediği gibi özelliklerdir. Beyinde görülen bu lezyonların neden ortaya çıktığını tam olarak anlayabilmek için bu bilgisayarlı tomografi raporlarına ek olarak hasta kapsamlı bir muayenden geçmeli ve laboratuvar bulgularına baktırmalıdır.Dalakta Hipodens Lezyon Görülmesi Ne Demektir?

Dalakta görülen hipodens lezyonlar bu organın içerisinde daha düşük yoğunluklu bir alanın olduğunu ve bu alanın normal dalaktan farklı bir doku olduğunu göstermektedir.

dalakta hipodens lezyon gorulmesi
Dalakta hipodens lezyonlar basit hastalıklar nedeniyle olabileceği gibi komoleks hastalıklar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir.

Üstteki resimde beyaz ok ile gösterilen alan dalağın içerisindeki düşük yoğunluklu alandır. Malign tümör gibi ağır tablolar nedeniyle olabilirken kist gibi tedavi edilebilir sebeplerden ötürüde görülebilmektedir.

Böbrekte Hipodens Lezyon Görülmesi Ne Demektir?

Böbrek vücudumuzun en hayati organlarından bir tanesidir. Doğal olarak bu organlarda görülen en ufak lezyonlar bile kesinlikle atlanmamalıdır.

bobrekte hipodens lezyon gorulmesi
Böbrekte görülen hipodens lezyonlar kişilerde sıklıkla üriner sistem semptomlarını ortaya çıkarmaktadır.

Bu lezyonlar malign tümörler nedeniyle olabileceği gibi uzun süre sağlıksız beslenme ve az su tüketimi nedeniyle bile olabilmektedir. Hasta detaylıca muayene edilmeden kesin bilgiler vermek doğru olmayacaktır. Böbrekte hipodens lezyonlar görülmesi durumunda kişilerde bitkinlik, yorgunluk, halsizlik, işeme güçlükleri, yan ağrısı ve diğer bir çok üriner semptomlar görülebilmektedir.

Üstteki resimde kalın ve beyaz oklarla gösterilmiş alanlar böbrekte görülen hipodens alanlardır.

Pankreasta Hipodens Lezyon Görülmesi Ne Demektir?

Pakreasta görülen bir kist ya da farklı bir leke bu organda hipodens lezyon görülmesine sebebiyet verebilmektedir.

pankreasta hipodens lezyon gorulmesi
Pankreasta hipodens lezyon görülmesi karşılaşmak istemediğimiz bir durumdur.

Pankreasta hipodens lezyon görülmesi diğer organlara göre biraz daha tehlikelidir. Görüldüğünde mutlaka uzman hekime detaylıca muayene olunmalı ve gerekli tanı konulup derhal tedaviye başlanmalıdır.

Üstteki resimde kırmızı ok ile gösterilen alan pankreas yerleşimli hipodens bir lezyondur.

Bunların dışında vücudun birçok organında hipodens lezyonlar görülebilmektedir.


Sizde rapor sonucunuzu yorumlamamı istiyorsanız hemen konu alt tarafındaki yorum bölümüne rapor sonucunuzu göndermeyi unutmayın. Yorumlamaktan mennuniyet duyacağım. Başka bir yazıda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

6 Yorum

  1. MRG Tetkikimde , Karaciğer 5 ve 8.segmentte en büyüğü 10 mm çaplı 2 adet T1 de hipo,T2 de hiperintens postkontrast serilerde kontrastlanma gösteren 2 adet nodüler lezyon izlenmektedir.deniyor ne dersiniz hangi uzmana görünmem gerekir. Şimdiden teşekkür ederim.

  2. Merhaba dr bey benim sorun mr çekildim ve clius ustlokalizyonunda intraosesoz yerleşim gösteren 8mm boyutunda t1 t2a sekanslarda hipoitens nodul görülmüştür eğer cvp yazarsanız çok sevinirim

  3. Eşim disgerminom tedavisi gördü 2009 da bu yıl yapılan kontrollerde hipodrom lezyon düzgün sınırlı 2cm yazıyo.Eşim tıbbi onkolojide rutin kontrol lerinde çıktı.Önceki kontrollerinde bu yoktu Ne yapmamız lazım önemli mi tes ederim şimdiden

  4. Karaciger buyugu sag lob anterior segmentte 24 mm capinda olculebilen bir kac adet hipodens lezyon izlenmistir
    Kisthidatik tahlilim temuz cikmisti
    Simdiden tesekkur ederim

  5. Karaciğer segment 4a da 3*2.1 -5HU belirsiz sınırlı hipodens lezyon bu nedir ne olabilir sık görülen bir durummu ilaçlı tomografi sırası bekliyorum ama endişelendim biraz

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here