Hipodens Lezyon

12
13147

Hipodens Nedir?

Hipodens, hipo ve dansite kelimelerinin birleşmesinden oluşmaktadır. Hipo, kelime anlamı olarak düşük, dansite ise yoğunluk anlamına gelmektedir. Tam olarak Türkçe karşılığı düşük yoğunluktur.

hipodens nedir
Hipodens kelime anlamı olarak “düşük yoğunluk” ifadesine karşılık gelmektedir.

Hipodens normale göre daha düşük yoğunluğu ifade etmek için kullanılan bir tıbbi terimdir.

Hipodens Lezyon Ne Demektir?

Hipodens Lezyon, ilgili dokuda normal dokuya oranla daha düşük yoğunlukta görülen bir lezyon anlamına gelmektedir. Görsel olarak açıklamak kavrama açısından daha faydalı olacaktır.

hipodens lezyon
Hipodens Lezyon diğer dokulara oranla daha koyu görünür.

Üstteki resimde gri bölgelere göre siyah olan alanlar hipodens lezyonun var olduğu bölgelerdir. Bu lezyonların görüldüğü alanlarda X ışınları zayıf geçerler. Doğal olarak diğer bölgelere oranla daha koyu renkli görülür. Hipodens lezyonlar vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilmektedir. En sık görülen organlar karaciğer, beyin, böbrek, dalak ve meme gibi organlardır.Karaciğerde Hipodens Lezyon Görülmesi Ne Demektir?

Karaciğer vücudumuzun en önemli organlarından bir tanesidir. Karaciğerde görülen bu hipodens lezyonlar yani normal dokudan daha düşük yoğunluktaki lekelenmeler, karaciğerin içerisinde normal olmayan bir alanın bulunduğunu gösterir.

karaciğerde hipodens lezyonlar görülmesi
Karaciğerde hipodens lezyonlar görülebilmektedir.

Bu alan artık eskisi gibi fonksiyon göremeyecektir. Doğal olarak karaciğerin vücuttaki hayati fonksiyonları yerine getirememesine sebep olabilme olasılığı bulunmaktadır. Örneğin üstteki bilgisayarlı tomografi görüntüleme yöntemlerinde beyaz ok ile gösterilen alanlar karaciğerde görülen hipodens lezyonlardır. Bu gördüğünüz lezyonlar birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Sağlıksız bir yaşam biçimi ve sağlıksız beslenme uzun yıllar içinde bu tip sorunlara neden olabilmektedir. Yine karaciğerde bir kist ya da kitle de bu gibi bulgular verebilmektedir.

Raporunuzu yorumlamamı istiyorsanız konu altına yorum olarak yazabilirsiniz.

Beyinde Hipodens Lezyon Görülmesi Ne Demektir?

Beyinde görülen hipodens lezyonlar birçok hastalığın belirtisi olabilmektedir. Normal dokuya göre daha az yoğun olan bu alanlar bizi derhal uzman hekime yönlendirmelidir.

beyinde hipodens lezyon gorulmesi
Beyinde görülen hipodens lezyonlar birçok hastalığın öncüsü olabilmektedir.

Beyinde görülen lezyonlarla ilgili olarak sorgulanması gereken en önemli özellikler lezyonun beynin tam olarak hangi bölümünde olduğu, lezyonun çapının ne kadar olduğu, büyüme gösterip göstermediği gibi özelliklerdir. Beyinde görülen bu lezyonların neden ortaya çıktığını tam olarak anlayabilmek için bu bilgisayarlı tomografi raporlarına ek olarak hasta kapsamlı bir muayenden geçmeli ve laboratuvar bulgularına baktırmalıdır.Dalakta Hipodens Lezyon Görülmesi Ne Demektir?

Dalakta görülen hipodens lezyonlar bu organın içerisinde daha düşük yoğunluklu bir alanın olduğunu ve bu alanın normal dalaktan farklı bir doku olduğunu göstermektedir.

dalakta hipodens lezyon gorulmesi
Dalakta hipodens lezyonlar basit hastalıklar nedeniyle olabileceği gibi komoleks hastalıklar nedeniyle de ortaya çıkabilmektedir.

Üstteki resimde beyaz ok ile gösterilen alan dalağın içerisindeki düşük yoğunluklu alandır. Malign tümör gibi ağır tablolar nedeniyle olabilirken kist gibi tedavi edilebilir sebeplerden ötürüde görülebilmektedir.

Böbrekte Hipodens Lezyon Görülmesi Ne Demektir?

Böbrek vücudumuzun en hayati organlarından bir tanesidir. Doğal olarak bu organlarda görülen en ufak lezyonlar bile kesinlikle atlanmamalıdır.

bobrekte hipodens lezyon gorulmesi
Böbrekte görülen hipodens lezyonlar kişilerde sıklıkla üriner sistem semptomlarını ortaya çıkarmaktadır.

Bu lezyonlar malign tümörler nedeniyle olabileceği gibi uzun süre sağlıksız beslenme ve az su tüketimi nedeniyle bile olabilmektedir. Hasta detaylıca muayene edilmeden kesin bilgiler vermek doğru olmayacaktır. Böbrekte hipodens lezyonlar görülmesi durumunda kişilerde bitkinlik, yorgunluk, halsizlik, işeme güçlükleri, yan ağrısı ve diğer bir çok üriner semptomlar görülebilmektedir.

Üstteki resimde kalın ve beyaz oklarla gösterilmiş alanlar böbrekte görülen hipodens alanlardır.

Pankreasta Hipodens Lezyon Görülmesi Ne Demektir?

Pakreasta görülen bir kist ya da farklı bir leke bu organda hipodens lezyon görülmesine sebebiyet verebilmektedir.

pankreasta hipodens lezyon gorulmesi
Pankreasta hipodens lezyon görülmesi karşılaşmak istemediğimiz bir durumdur.

Pankreasta hipodens lezyon görülmesi diğer organlara göre biraz daha tehlikelidir. Görüldüğünde mutlaka uzman hekime detaylıca muayene olunmalı ve gerekli tanı konulup derhal tedaviye başlanmalıdır.

Üstteki resimde kırmızı ok ile gösterilen alan pankreas yerleşimli hipodens bir lezyondur.

Bunların dışında vücudun birçok organında hipodens lezyonlar görülebilmektedir.


Sizde rapor sonucunuzu yorumlamamı istiyorsanız hemen konu alt tarafındaki yorum bölümüne rapor sonucunuzu göndermeyi unutmayın. Yorumlamaktan mennuniyet duyacağım. Başka bir yazıda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana [email protected] veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

12 Yorum

 1. MRG Tetkikimde , Karaciğer 5 ve 8.segmentte en büyüğü 10 mm çaplı 2 adet T1 de hipo,T2 de hiperintens postkontrast serilerde kontrastlanma gösteren 2 adet nodüler lezyon izlenmektedir.deniyor ne dersiniz hangi uzmana görünmem gerekir. Şimdiden teşekkür ederim.

 2. Merhaba dr bey benim sorun mr çekildim ve clius ustlokalizyonunda intraosesoz yerleşim gösteren 8mm boyutunda t1 t2a sekanslarda hipoitens nodul görülmüştür eğer cvp yazarsanız çok sevinirim

 3. Eşim disgerminom tedavisi gördü 2009 da bu yıl yapılan kontrollerde hipodrom lezyon düzgün sınırlı 2cm yazıyo.Eşim tıbbi onkolojide rutin kontrol lerinde çıktı.Önceki kontrollerinde bu yoktu Ne yapmamız lazım önemli mi tes ederim şimdiden

 4. Duodenum 2.kıtası sağ lateral kesimi komşuluğunda duodenumla sınırları net ayırt edilemeyen 74x72x88 mm boyutunda santrali nekrotik,periferinden kontras tutulumu bulunan kitlesel lezyum izleniştir.Abdominal aorta distal kesiminde duvarında 9mm kalınlığa ulaşan kalsifiason icerinde trumbüs mecuttur.
  inen kolon vesigmoid kolon duvarında çok sayıda divertikül izlenmiştir.
  Kemik yapılar eklwem ilişkileri yaşla uyumludur…
  SAYIN DOKTORUM BU TOMOĞRAFİ SONUCU HASTALIĞIM NE BENİM…

 5. Merhaba ben safra kesesi tasi icin emar cekildim tas disinda dalakta 14mm capinda hipoindens ve hiperintens lezyon görünümü mevcut olup sonografi ile korelasyonu onerilir yaziyo ama doktora gosteremedim daha

  • Merhabalar Sinem Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Tek başına değerlendirildiğinde anlamlandırılamayan bir takım lezyonlar saptanmış. Bu lezyonların ne olduğu ile ilgili fikir edinilebilmesi için hekiminizin bunları muayene bilgileri ışığında tekrar değerlendirilmesi istenmiş. Dolayısıyla muayenenizi gerçekleştiren hekiminiz durumu değerlendirip önemli bir durum olup olmadığı hakkında kayda değer bilgiler verecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 6. Hocam TORAKS MRG INCELEMESINDE;

  Karaciğer segment 2’de 12 mm ve segment 7’de 20mm boyutlu T1 W1 hipointens, T2 W1 hiperintens, hafif lobüle konturlu, solid gorunumlu iki adet lezyon mevcuttur.Karaciğer segment 7 ve 8’de büyüğü 4mm çaplı T1 W1 hipointens, T2 W1 belirgin hiperintens (kist?) İki adet sferik lezyon mevcuttur.

  -Hocam karaciğerimde kaç adet kist var?
  -Ayrica IV kontrastlı dinamik karaciger mr onerilmis, dinamik emarın IV kontrastlı olmasi hangi anlama gelmektedir

  -Yukarıdaki toraks mr raporunu yorumlarsaniz sevinirim

 7. Merhaba Hocam;
  Toraks BT İncelemesinde, Karaciğerde büyüklüğü 76 mm çapında ölçülen birkaç adet hipodens kistik lezyon izlenmiştir. Denilmektedir, yorumlayabilirmisiniz. Şimdiden teşekkürler.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here