( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

İntensite Nedir? Tıp Dilinde İntensite Ne Demek?

İntensite Nedir?

İntensite, yoğunluk, şiddet anlamında kullanılmaktadır. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden bir tanesidir. Bu kavramla ilgili olarak hipointens ve hiperintens terimleri bulunmaktadır. Bu ifadeler hastaların genellikle rapor sonuçlarının yazdığı kağıtlarda sıkça görülür. Hemen raporunuzda yazan ifadeye göre ilgili yazımı okumaya geçebilirsiniz:

Hipointens Nedir?

Hiperintens Nedir?

Aklınıza takılanları alttaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

“İntensite Nedir? Tıp Dilinde İntensite Ne Demek?” üzerine 21 yorum

 1. İyi Günler Hocam,
  HASTANIZIN SOL AYAK BİLEĞİ MR TETKİKİNDE:
  Tibiotalar ve talokalkaneal eklem mesafesinde sıvı artışı izlenmiştir.
  Servikal ligamanda parsiyel rüptür ile uyumlu internal sinyal intensitesinde artış izlenmektedir.
  Birkaç cümle fikrinizi alabilir miyim?
  Teşekkür ederim.

  Cevapla
 2. Merhaba hocam 7 ay önce sağ tibia proksimal sarkom ameliyatı oldum. Ameliyattan sonra tekrar ağrı oluşunca tekrar emar çektim .Mr da sağ tibia 1/3 proksimal kesim alanda sıvı duyarlı sekanslarda intensite artışı izlendi (operasyona sekonder ?) Acaba önemli bir şey var mı?

  Cevapla
 3. Merhaba karaciger mr ‘nda pankreas normal boyut ve parankim instensitesinde izlenmektedir diyor ne anlama geliyor tesekkur ederim simdiden

  Cevapla
 4. Yağ baskılı t2 sagital aksiyle koronla t1 sagtigal aksiysal kesit alanına giren tarsal metrajsak ve felengal kemiklerin kortikal ve modüler sinyal intentileri tabiidir

  Cevapla
 5. Iyi çalışmalar hocam pandemiden dolayı randevu alamıyoruz hastaneler çok dolu beyin cerrah mr sonucum hakkında bana bilgi verebilir misiniz acaba çok sevinirim çok teşekkür ederim iyi çalışmalar dilerim.
  Sagital planda SE T1 ve FSE T2 ağırlıklı
  Aksiyal planda GRE ağırlıklı
  Bulgular
  Lomber lordoz normaldir.
  Tüm düzeylerde vertebra korpus yükseklikleri ve dizilimleri normaldir.
  L5-S1 diskinde hidrasyon kaybı ile uyumlu sinyal intensite değişiklikleri izlenmektedir.
  L5-S1 düzeyinde minimal diffüz bulging izlendi.
  Diğer lomber seviyelerde intervertebral disklerin arka konturlarında anlamlı taşma saptanmamıştır. Nöral foramen genişlikleri normaldir.
  Spinal kanal AP çapı normal olarak değerlendirilmiştir.
  Konus medullaris L1 vertebra düzeyinde sonlanmaktadır. Filum terminale serbesttir.
  İntra ve ekstradural kitle lezyon tespit edilmedi.
  Paraspinal yumuşak dokular normaldir.

  Cevapla
 6. Merhaba.》 Solda belirgin her iki sakroiliak eklem sakral ve iliak yüzde yağ baskılı T2A serilerde bant tarzında artmış sinyal intensite kayıtları mevcuttur. Klinik bulgular destekliyor ise sakroleit lehine yorumlanabilir.《 Tabiki önerilir. Ne anlama geliyor. Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 7. iyi gunler dilerim tip dilinde glenohum eklem mesafesi ve subkorakoid bursada sıvı artışı izlendi .supraspinatus tendonu distal kesimde intensite artışı mevcuttur mr sonuçları bunlar doktor jel krem ve nonsteroid ilaç verdi omuz kol agrilarim çok yavaş hafifliyor 1 ay oldu hafif ağrım var duzelirmiyim ileriki günlerde ciddi problem yoktur umarım malum bizim ssk doktorların a soru sormak mümkün değil

  Cevapla
 8. Mandibuler kondil anterior kesiminde izlenmiştir
  Scl mandibuler ramus düzeyinde geçirilmiş fraktüre ait kallus formasyonu İle uyumlu intensite degişikleri izlenmiştir solda madibular eklem yüzeyi anteriorunda ossifiye çıkıntı izlenmiştir ne anlama geliyor

  Cevapla
  • Merhabalar Aynur Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Mandibular kemikte daha önceden yaşanmış ve iyileşmiş bir kırık ya da çatlağa ait izler tespit edilmiş. Yine mandibular eklemde kemikleşmiş bir yapı tespit edilmiş. Bu yapının ne olduğu ve nelere sebebiyet vereceği ancak sizi muayene eden hekiminin bu raporu değerlendirmesi ile aydınlatılabilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 9. Sağ Sakroiliak eklemin sakral yüzeyinde anterior kesimde kontrastlanma ve yağ baskılı T2A imajlar da intensite artışı izlenmektedir. akut sakroiliit tulumu lehinedir.

  Cevapla
  • Merhabalar Arzu Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Tetkik sonucunda kalça bölgesi hizasında yer alan ekleminizde enfeksiyon tespit edilmiş. Bu enfeksiyonun tedavisi için mutlaka tetkik isteyen doktorunuza başvurunuz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 10. İnceleme alanına giren kesirlerde T11 vertebra korpusunda T2A ve T1A heterojen hipointens izlenen İVKM sonrası heterojen kontrans tutan geniş meduller intensite değişiklikleri mevcuttur (malignite?)

  Cevapla
  • Merhabalar Nurcan Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   İlgili bölgede normalden farklı davranan bir lezyon tespit edilmiş. Bu lezyonun kötü huylu olup olmadığı üzerinde durulmuş. Bunun tespiti için tetkiki isteyen hekiminize muayene olmaya gitmelisiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 11. Tip II akromion izlenmektedir. Akromioklaviküler eklemde dejeneratif değişiklikler, dejeneratif değişikliklere bağlı supraspinatus muskulo tendinöz bileşkesine süperiordan impingement sendromu ile uyumlu bası izlenmektedir.

  Supraspinatus tendonunun humeral yapışma yerinden itibaren anterior liflerde intratendinöz kısmi bütünlük kaybı oluşturmuş 13mm uzunluğunda intensite artımı mevcuttur. Görünüm supraspinatus tendonunun intratendinöz parsiyel rüptürü ile uyumludur.

  Subakromial, subdeltoid bursada ve omuz eklemi içerisinde sıvı artışı izlenmektedir.

  Biceps tendon kılıfında tendinit lehine sıvı artışı mevcuttur.

  Cevapla
  • Merhabalar Emel Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Omuz bölgesinde kasların bulunduğu bir bölgede yırtılma tespit edilmiş. Bu yırtılmanın tedavisi için tetkiki isteyen doktorunuza mutlaka gidiniz. Ayrıca Subakromiyal Sıkışma Sendromu bu linkteki yazımı inceleyerek supraspinatus hakkında bilgi alabilirsin.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 12. Kord ve korda ait elemanlar doğal konfigürasyonda olup sinyal intensiteleri tabidir .
  Ne demek oluyor emar raporumda en sonunda yazıyordu boyun ağrım vardı

  Cevapla
  • Merhabalar. Öncelikle geçmiş olsun.
   İlgili bölgede herşeyin olması gerektiği gibi olduğu söylenilmiş.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Ayşe Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   İlgili tendonun yapısında normalin dışında bir yoğunluk artışı saptanmış. Bunun ne anlama geldiğini tam manasıyla öğrenebilmek ve sonraki süreç hakkında bilgi sahibi olabilmek için lütfen muayene olduğunuz hekime başvurunuz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 13. Inceleme kapsamina giren paranzal sinuslerde inflamatuar mukozal sinyal intensite deyisiklikleri izlnmektedr sag orta inferior konka hipertofuktir. Acaba bu ne demektr yardmci olrmsnz

  Cevapla
 14. Merhaba Dirsek posterolateralinde cilt altı dokularda T2 STIRsekanslardaödem ile uyumlu hiperintens sinyallerizlenmektedir .Komşu kemikde modüller ve ödem mevcuttur .bunun ne anlama geldigini soylermisiniz tesekkur ederim

  Cevapla

Yorum yapın