Ayağa Kalkınca Göz Kararması Neden Olur?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Çoğu insanın dönem dönem karşılaştığı sağlık sorunlarından biri olan ayağa kalkınca göz kararması genel olarak ciddi hastalıkların habercisi değildir. Bu durum kişilerin anlın durumlarından kaynaklı oluşabilir. Ancak sürekli olarak ayağa kalkınca başım dönüyor şikayetinde bulunuyorsanız bu durumda bir doktora başvurmanızda büyük fayda vardır. Ayağa kalkınca göz kararması neden olur sorusunun cevabını öğrenmeniz karşılaştığınız durumu daha iyi analiz etmenize fayda sağlayacaktır. Göz kapağında düşüklük olursa hemen https://doktordanhaberler.com/goz-kapagi-dusuklugu-icin-hangi-doktora-gidilir/ linkine tıklayarak bilgi alabilirsiniz.

goz kararmasi neden olur
Göz kararması neden olur ile iişkili görsel.

Ayağa Kalkınca Göz Kararma Nedenleri?

Ortostatik Hipotansiyon

Ortostatik hipotansiyon nedeni ile ayağa kalkınca göz kararması yaşanabilir. Genle olarak ciddi bir hastalık değildir. Oluşma nedeni ise ani bir şekilde ayağa kalktığınızda kısa süreli beyninize kan gitmez. Bu nedenle de gözlerde kararma meydana gelir. Göz kararmasının yanı sıra baş dönmesi görülmekte ve nadiren bayılma durumları ile karşılaşılmaktadır.

Su kayıpları, uzun süre ayakta durma, kalp ve damar hastalıkları, migren, göz hastalıkları, düşük veya yüksek tansiyon hastalıkları ortostatik hipotansiyonun görülmesine neden olabilir.

Vertigo Hastalığı

Ayağa kalkınca göz kararması neden olur konusunda bir diğer neden ise vertigo hastalığıdır. Bu hastalık iç kulaktaki dengesizlik nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Göz kararmalarınızın vertigo hastalığı nedeni ile oluşup oluşmadığını ise kendinizi analiz ederek öğrenebilirsiniz. Bunu anlamak için öncelikle ayağa kalkın ve belinizden aşağı doğru eğilip kafanızla 2 veya 3 defa daire çizecek şekilde dönün. Döndükten sonra durup baktığınızda hala döndüğünüzü hissediyorsanız bu hastalıktan şüphelenebilirsiniz. Tabi bu test tek başına vertigo hastalığının teşhisi için yeterli değildir. Bu nedenle uzman bir doktora giderek gerekli teşhislerin yapılmasını sağlamanız gerekir.

Şeker Hastalığı

Şeker hastası olan kişilerde baş dönmelerinin yanı sıra göz kararmaları sıklıkla görülen bir durumdur. Kan şekerinin yükselmesi veya düşmesi durumlarında göz kararmaları görülebilir.

Kansızlık

Kansızlık vücutta birçok dengeyi bozduğu gibi ayağa kalkınca göz kararmasına da neden olmaktadır. Bu durumun en önemli nedeni dengesiz beslenmedir. Doktor tarafından belirlenerek gerekli tedavilerin başlaması gerekir. Altta yatan başka hastalığın olup olmadığı da araştırılmalıdır.

İlaçların Yan Etkileri

Günümüzde kullandığımız her ilacın çok düşükte olsa yan etkileri bulunmaktadır. Özellikle psikiyatri ilaçları, kalp ilaçları gibi ilaçlarda göz kararmaların görülmesi olasıdır. Ayağa kalktığınızda göz kararmasını yaşıyorsanız ve bu tür ilaçlar kullanıyorsanız doktorunuz ile görülmenizde fayda vardır.

Ayağa Kalkınca Göz Kararması İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Yaşadığınız göz kararma durumu ani vücut dengesindeki değişimlerden kaynaklı olabilir. Bu durumu bir kere yaşamanız ciddi bir hastalığın oluştuğu anlamına gelmemektedir. Ancak bazı durumlarda doktora başvurulması gerekebilmektedir. Ayağa kalktığınızda göz kararmasının yanı sıra başka etkilerde oluşuyorsa doktora başvurmanızda yarar vardır. Göz kararmasının yanı sıra özellikle mide bulantısı oluşuyorsa migrenden şüphelenebilir. Çünkü migren hem göz kararmasına neden olabilir hem de mide bulantısına neden olabilmektedir. Bu konuda kesin teşhis doktor tarafından yapılmalıdır.

Göz kararması ile birlikte bayılmalarda ciddiye alınması gereken hususlardır. Bayılmaların birçok nedeni vardır ve bu nedenin bulunması için uzman doktora muayene olunması gerekir. Bu noktada gözde oluşan batmalar için hemen https://doktordanhaberler.com/goz-batmasi/ linkine tıklayınız.

Göz Kararması için Hangi Doktora Gidilmeli?

Göz kararması genel olarak herhangi bir neden bulunamayan ve geçici olan bir durumdur. Ancak kişi sürekli bu durum ile karşılaşıyor ve göz kararmasının yanı sıra farklı sorunlarda yaşıyorsa doktor tarafından araştırılmasında fayda vardır. Bu konuda için öncelikle tansiyon ölçülmelidir ve tansiyon hastalığının olup olmadığı tespit edilmelidir. Tansiyon haricinde ise KKB bölümüne ve Nöroloji bölümlerine gidilerek göz kararmasının altında herhangi bir hastalığın olup olmadığının araştırılması gerekir. Daha detaylı bilgi almak için hemen https://doktordanhaberler.com/goz-hastaliklari-bolumu-hangi-hastaliklara-bakar/ linkine tıklayınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın