Prematüre Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Prematüre Nedir?

Prematüre, erken doğan anlamında kullanılmaktadır. Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir. temel olarak erken zamanda olgunlaşmış anlamı taşısa da kadın doğum bölümünde zamanından önce doğum yapan kadınların bebekleri için kullanılır. Prematüre bebek terimi buradan gelmektedir. Aşağıdaki resmi inceleyiniz.

Üstteki resimde prematüre ve postmatüre bebeklerin farkını görüyorsunuz.

Postmatüre ve prematüre bebeklerin farkını üstteki resimden gördünüz. Zamanında olgunlaşan bebekler ise matür bebek adını alır. Bu olgunlaşma işlemine ise matürasyon adı verilir. Eğer matürasyon işlemi başarısız olursa immatürasyon durumu ortaya çıkar.

Bu konu hakkında merak ettiğiniz şeyleri yorum kısmına yazınız. Cevap vereceğim.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın