Göz Kapağı Düşüklüğü için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Göz kapağı düşüklüğü sağlık sorunu pitoz olarak adlandırılır. Göz kapağında görülen düşüklük kişileri estetik olarak rahatsız edebilmektedir. Özellikle düşüklüğün çok fazla olması durumda bu durum daha da çok hissedilebilir seviyelere çıkabilmektedir. Estetik kaygıların yanı sıra daha ciddi sorunlar nedeni ile de göz kapağında düşmeler olabileceği için bu sağlık sorunlarının da araştırılarak gerekli tedavilerin uygulanması büyük önem arz etmektedir. Göz kapağı düşüklüğü için hangi doktora gidilir konusunda yeterli bilgiye sahip olarak tedavi sürecine başlanabilir.

goz kapagi
Goz kapağı düşüklüğü ile ilişkili görsel.

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?

Göz kapağı düşüklüğü farklı seviyelerde görülebilmektedir. Bazı kişilerde görülen göz kapağı düşüklüğünde kaşların biraz havaya kaldırılması ve kafanın bir miktar geriye doğru eğim göstermesi ile göz kapağı düşüklüğü belirli ölçülerde dengelenebilir. Ancak bu durum herkeste aynı şekli göstermemektedir. Bazı düşüklüklerde göz kapağı tamamen kapanma durumu ile karşı karşıya da kalabilmektedir.

Göz kapağı düşüklüğü neden olur konusunda birçok neden sayılabilir. Özellikle doğuştan gelen ve kalıtsal olarak yaşanan vakalar görülebilir. Diğer yandan en çok görülenlerden biri ise yaşlılıktır. Bazı kişilerin belirli bir yaştan sonra göz kapaklarını taşıyan kaslarında oluşan zayıflık göz kapaklarında düşmeye neden olabilmektedir. Genel olarak 50 veya 60 yaş sonrasında bu tip durumlarla karşılaşmak daha da sıklaşabilmektedir. Göz altında oluşan morluklar hakkında bilgi almak için hemen https://doktordanhaberler.com/goz-alti-morluklari-icin-hangi-bolume-gidilir/ linkine tıklayınız.

Yaşlılığın gösterdiği bu tip sağlık sorunlarının yanı sıra göz kapağında oluşan ödem, tümörler, enfeksiyonlar, göz kapağında oluşan travmatik etkiler göz kapağında düşmeye neden olabilmektedir. Bu tip durumlarda göz kapağı düşüklüğü için hangi doktora gidilir araştırması yapılarak geç kalınmadan tedavi olunmalıdır.

Göz Kapağı Düşüklüğü için Hangi Doktora Gidilir?

Göz kapağı düşüklüğü tek gözde yaşanabileceği gibi her iki gözdede yaşanabilmektedir. Kişinin göz kapağında düşüklük hissettiği an vakit kaybetmeden doktora başvurması önemlidir. Göz kapağı düşüklüğü için hangi doktora gidilir konusunda öncelikle Göz bölümüne başvurulmalıdır. Göz kapağında oluşan düşüklüğün farklı nedenleri olabileceği için öncelikle doğru sebebi bulmak için bazı tetkiklerin yapılması gerekmektedir. Bu tetkikiler sonrasında tedavinin nasıl yapılacağı konusunda gerekli kararlar uzman doktorlar tarafından verilecektir. Diğer tüm göz hastalıkları için hangi bölüme gidileceğini anlatan yazıma https://doktordanhaberler.com/goz-hastaliklari-bolumu-hangi-hastaliklara-bakar/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Göz kapağında oluşan düşüklükler nörolojik nedenlerden kaynaklanabileceği gibi Göz bölümü haricinde Nöroloji bölümünden de hizmet alınması muhtemeldir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Nasıl Tedavi Edilir?

Göz kapağı düşüklüğü nasıl tedavi edilir konusunda iki aşamalı tedavi uygulanmaktadır. Öncelikle göz kapağında oluşan düşüklüğün nedeninin bulunması gerekir. Düşüklüğe neden olan sebeplerin ortadan kaldırılması oldukça önemlidir. Diğer bir taraftan ise bu sağlık sorunu cerrahi ameliyat ile düzeltilmelidir. Yapılan cerrahi operasyonlar sonrasında göz kapağı normal seviyesine çekilmekte ve daha sonra hem görünüm açısından kişinin kendini iyi hissetmesi sağlanmakta hem de daha kaliteli bir görüş açısı yakalanabilmektedir.

Göz Kapağı Düşüklüğü Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Göz kapağı düşüklüğü nedeni ile ameliyat olmak isteyenlerin akıllarında bazı sorular olabilir. Özellikle ameliyat sonrasında göz kapağının tekrar kapanmayacağı gibi yanlış düşünceler vardır. Uzman doktorlar tarafından yapılması gereken bu ameliyatta gerekli olan bütün analizler ameliyat öncesinde yapılmaktadır. Ameliyat lokal anestezi ile yapılmakta ve bir gün içerisinde ameliyat işlemleri sonuçlandırılmaktadır. Ameliyat bittikten sonra ise hasta hemen evine gidebilmektedir. Sosyal hayatına hemen dönebilen hasta genel olarak bir veya iki hafta kontrollere çağırılmaktadır. Bu süreler sonrasında ise göz kapağı düşüklüğü tamamen ortadan kaldırılmaktadır.

Ameliyatın uzmanlar tarafından yapılmasında büyük önem vardır. Yüksek başarı oranlarına sahip olan bu ameliyat ile göz kapağı düşüklüğü tedavi edilmekte ve bu sağlık sorunu nedeni ile oluşan diğer olumsuz etkenler tedavi edilmektedir. Ayağa kalkınca göz kararması olm ası durumunda hemen https://doktordanhaberler.com/ayaga-kalkinca-goz-kararmasi-neden-olur/ linkine tıklayıp yazımı okuyunuz.

Merak ettiğiniz hususları yorum bölümünden sorabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Göz Kapağı Düşüklüğü için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine 3 yorum

 1. Merhabalar. Sağ gözümün üstünde yağ bezesi gibi milia gibi birşey çıktı. Ucu çıkmış sıkınca gidecek haldeydi. Çok zorlamadan hafif bir şekilde sıktım ama göz kapağımda hafif bir düşüklük oldu. Sağ gözüm daha küçük duruyor. 1 gün oldu hala geçmedi. Önce göz doktoruna gidip sonra plastik cerrahiye mi gitmeliyim ya da bu düşüklük için hangi yolu izlemem gerekir. Teşekkür ederim.

  Cevapla
 2. İyi akşamlar sağ göz kapağmda düşüklük var beni çok rahatsız ediyor bunun için hangi bölüme gitmeliyim ve oturduğum bölgede bu rahatsızlığa bakan varmı hiç bilmiyorum ne yapmalıyım sizce saygılarımla..

  Cevapla
  • Merhabalar Feride Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu durum için altta yatan patolojik bir durum varsa bulunabilmesi amacıyla öncelikle göz hastalıkları bölümüne giderek muayene olmanızı öneririm.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın