Apandisit için Hangi Doktora Gidilir?

4
6289

Apandisit için Hangi Doktora Gidilir?

Apandisit için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce birkaç kısa bilgi verelim. Son derece ciddi bir enfeksiyon hastalığı olan apandisit, kör bağırsak üzerinde yer alan ve apandis adı verilen alanın iltihap kapması neticesinde meydana gelmektedir. Patladığı anda oldukça büyük bir risk içeren ve yaşamsal tehlike de doğuran apandisit hastalığı, bakteri iltihabına dayanan bir rahatsızlık olarak anılmakta ve daha çok on ile otuz yaş aralığındaki hastalarda görülmektedir. İlgili bölgeye dair bir ağrı semptomu hissedilmesi durumunda ise derhal tıbbi yardım almak üzere bir sağlık kuruluşuna müracaat etmek gerekmektedir.

apandisit icin hangi doktora gidilir
Apandisit için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Bu konu ile ilgili insanlar şu aramaları yapmaktadırlar :

 1. Apandisit için hangi bölüme gidilir?
 2. Apandisit ameliyatını hangi doktor yapar?
 3. Apandisit için hangi hekime gidilir?
 4. Apandisit teşhisi için hangi doktora gidilir?
 5. Apandisit ağrısı için hangi doktora gidilmeli?
 6. Apandisite hangi bölüm doktoru bakar?

Şimdi bu sorulara cevap olacak şekilde Apandisit için Hangi Doktora Gidilir? konusuna açıklık getirelim.

 

Apandisit Hastalığı İle Hangi Bölüm / Doktor İlgilenir?

Özellikle kesin olarak teşhis edildiği takdirde, bir an evvel cerrahi müdahale ihtiyacı duyulmasına neden olan apandisit için söz konusu gereksinime de dayalı olarak, hastanelerin Genel Cerrahi polikliniklerine başvuru yapmak ve bir genel cerrahi uzmanına muayene olmak gerekmektedir. Genel olarak bu durum, yetişkin hastalar için geçerli olmak ile birlikte, çocuk yaş grubu içindeki hastaların ise çocuk hastalıkları uzmanına başvurması daha uygun görülmektedir.

Bu konu ile ilgili olarak yakında güncellenecek olan Genel Cerrahi Hangi Hastalıklara Bakar isimli konuyu okumanız faydalı olacaktır.

Apandisit Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

En bilinen apandisit belirtileri; ağrıyan bölgede şişlik, kabızlık, iştahsızlık, karın ağrısı, kusma ve yüksek ateş olarak zikredilebilmektedir. Başlangıç aşamasında donuk olarak ortaya çıkan karın ağrısı, sürekli devam etmek ile birlikte; karnın sağ alt bölgesine doğru uzanan ve şiddetlenerek, bıçak girmiş hissi veren bir görünüme dönüşebilmektedir.

Özellikle ağrının evvelinde de büyük abdest yapma zorluğu sıkça görülmektedir. Hastaların yaklaşık olarak yüzde doksan beşi ise aşırı derecedeki iştahsızlıktan yakınmakta ve ortalama yüzde yetmiş beşi de hafiften şiddetliye doğru seyretmekte olan mide bulantısı ataklarından yakınmaktadır. Her ne kadar yüksek ateş nöbetleri de yaygın belirtiler içinde kabul edilmekte olsa da söz konusu ateşin derecesi, genellikle otuz sekiz derecenin üzerine nadiren çıkmaktadır.

Sık rastlanan söz konusu belirtilere eşlik edebilmekte olan ve onlara nazaran daha seyrek görülebilen diğer belirtileri ise şu şekilde sıralamak mümkündür: Ağrılı bir biçimde idrara çıkma, sık sık gaz çıkarma isteği, gaz çıkarma eylemi esnasında oldukça zorlanma, rektum bölgesinde hissedilen yayılma eğilimindeki ağrı.


Bu konu ile ilgili olarak merak ettiğiniz hususları konu alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

4 Yorum

 1. Kızım bugün şiddetli karın ağrısı ve kusma ardından da bayılma şeklinde bir atak geçirdi ambulans ile hastaneye kaldırdık özel hastanede kan ve akciğer filmi ile karın bölgesinde tomografi çekildi her hangi bir bulguya rastlanmadı ama bu ağrıları uzun zamandır ara ara oluyor apandisit rahatsızlığı olduğunu anlamak için ne yapılması gerekir patlama aşamasına gelmeden bunu anlamamız mümkün mü

  • Merhabalar Derya Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Tabi ki anlamak mümkün. Sadece muayene ile bile apandisit hastalığını atlamak çok düşük bir ihtimalken bilgisayarlı tomografi gibi bir ileri görüntüleme tetkiği yapılıp apandisitin atlanması durumu oldukça zordur.
   Hekiminiz bunu mutlaka değerlendirmiştir/değerlendirecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 2. iyi günler 19 yaşındayım 1 hafta önce çok sık idrara çıkmaya başladım ve daha sonraki süreçte idrarımdan kan ve ağrı oluşmaya başladı kadın doğuma ve ürolojiye çıktım ikiside bir sorun yok dedi şikayetlerim kesildi ama ara sırra karnımın sağ alt kısmı aniden ağrıyıp geçiyor acaba apandis olupta doktorlar anlamamış olabilirmi?

  • Merhabalar Ömer Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Ömer Bey, apandisit hekimlerin kolay kolay atlayabileceği bir hastalık değildir. Eğer gittiğiniz bölümde şikayetlerinizi doğru bir biçimde anlattıysanız, kan tahlili ve röntgen filmleri çekildiyse apandisitin atlanma olasılığı çok ama çok düşüktür. Tüm bu tetkik ve tahlillere rağmen apandisit olmadığınız söylendiyse endişe etmeyiniz. Bu tip durumlarda sıklıkla gaz sancısı ile karşılaşıyoruz. Karın sağ alt tarafında ara sıra ağrı olması apandisit olduğunuzu doğrudan düşünmek için yeterli değildir. Bu hususta muayene olduğunuz hekiminizin söylediklerinizi dikkate almanızda fayda var.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here