İshal İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

İshal İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Tıp dilinde Diare olarak tanımlanan ishal rahatsızlığı, kronik bir sindirim yolu hastalığı olmasının yanı sıra mevsim şartları ve beslenme alışkanlıkları gibi çok çeşitli dış etkenler nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Genel verilere bakıldığında bebeklerde ölümcül vakalar arasında yer alan ishal, yetişkinlerde beslenme alışkanlıkları ve mevsim şartları gibi nedenlere bağlı olarak geçici bir rahatsızlık olarak tanımlanabilir.

ishal icin hangi bolume gidilir
İshal için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Bebeklerde gelişimde olan organların faaliyetlerini tam anlamıyla yerine getirememesi ya da herhangi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkarken yetişkinlerde bu durum çok çeşitli etkenler nedeniyle oluşabilir.

Tüketilen sağlıksız gıdalar ya da mide hassasiyeti nedeniyle metabolizmada çeşitli komplikasyonların gelişmesine neden olan yiyecekler dışında tercih edilen su ile de ishal rahatsızlığı oluşabilmektedir. Özellikle şebeke suyuna bağlı oluşan ishal, son yıllarda yetişkinler arasında yaygın bir ana neden olarak kabul ediliyor. Bunun nedeni şebeke sularında yer alan kimyasal maddeler ve metabolizmaya doğrudan zarar verebilecek, hatta zehirleyebilecek moleküllerin bulunmasıdır.

Öte yandan altyapı sorunları nedeniyle kanalizasyon ve şebeke suyunun karışması, ishal başta olmak üzere çok çeşitli komplikasyonların gelişmesinde de önemli bir rol oynar.

Özellikle sindirim sistemindeki genetik yatkınlık, ishal rahatsızlığında önemli bir rol oynar. Bunun nedeni ishal türlerinin metabolizma ve ortaya çıkış nedenine bağlı olarak çeşitlilik göstermesi ve kronik bir hâl almasıdır.

Tuvalet ihtiyaçları sırasında “sulu dışkılama” olarak tanımlanan ishal, kalın bağırsakta sıvının yeter miktarda emilememesi sonrası oluşan sıvının dışkı ile birlikte sulu bir şekilde dışa atılmasıdır. Bu komplikasyon mide ve kalın bağırsakta meydana gelen rahatsızlığın evresine ve türüne göre değişmekle birlikte, çoğu durumda tuvalet ihtiyacı nöbetleri kronik bir hâl alır.

Peki, kronik rahatsızlıklar ve dış etkenler dışında ishal rahatsızlığının en yaygın ve bilinen nedenleri nelerdir?

  • Besin: Besin zehirlenmesi olarak da değerlendirilebilecek en yaygın etkendir. Tüketilen sağlıksız ya da metabolizmayı tehdit edecek gıdalar, ishal rahatsızlığının en sık rastlanan ana nedenlerinden biridir.
  • Enfeksiyon: Enfeksiyonel rahatsızlıklar da ishal hastalığının bilinen yaygın nedenlerindendir. Çeşitli parazitler, bakteri ve mikroplar metabolizmada ve sindirim sisteminde çeşitli komplikasyonların gelişmesine neden olurlar. Özellikle bağırsak iltihapları sindirim sistemini sekteye uğratarak ishal gibi rahatsızlıklara zemin hazırlar.
  • Beslenme Alışkanlıkları: Obezite gibi sistemi doğrudan etkileyen hastalıkların yanı sıra kötü, düzensiz, sağlıksız ve aşırı beslenme alışkanlığı da hastalığı tetikleyen unsurlar arasındadır. Özellikle “fast food” gibi hızlı tüketime dayalı bir beslenme alışkanlığınız varsa, mevsim şartları da göz önüne alındığında hastalığın oluşması kaçınılmazdır.
  • İlaç: herhangi bir hastalığa bağlı olarak ya da doktor tavsiyesi olmadan kullanılan ilaçların yan etkisi de ishal nedenleri arasında sıkça karşılaşılan bir etkendir. Bünyede çeşitli komplikasyonların gelişmesine neden olacak ilaçlar dışında lavman amaçlı kullanılan müshil de ishale neden olabilir.

Yaygın etkenlere bağlı olarak oluşan geçici rahatsızlığın yanı sıra sürekli ishal oluşumu da benzer etkilere bağlı olarak meydana gelse de, bu durum metabolizma ve yaşam kalitesine bağlı olarak farklılık gösterebilir.

https://doktordanhaberler.com/kola-ishale-iyi-gelir-mi/

Halk arasında “mide üşütmesi” olarak tabir edilen rahatsızlıklarda sürekli ishal durumu gözlemlenmektedir. Bu durum özellikle sabah ishali rahatsızlığının bilinen en yaygın nedenleri arasındadır. Sindirim sisteminin sağlıksız çalışması, bağırsak ve midedeki fonksiyon kaybı, sabah ishalinin bilinen en yaygın etkilerinden olup sürekli ishal durumunu tetikleyen bir unsurdur.

Sürekli İshal Rahatsızlığı için Hangi Bölüme Gidilir?

Kronik bir hâl alan ishal rahatsızlığınızın oluşması durumunda başvurmanız gereken bölüm Gastroenteroloji kliniğidir. Doktorunuz ile yapacağınız görüşmede ishal rahatsızlığına neden olan etkenleri ve sürekli ishal ya da varsa sabah ishali gibi komplikasyonları tetikleyen unsurları paylaşmanızda yarar var.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“İshal İçin Hangi Bölüme Gidilir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın